Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
broj dva
Posts: 4536
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1676 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by broj dva »

Ovo je dokaz da je Islam bolji jer u bibliji nema naki čudesa...
Krišćani šah-mat :evil:
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1677 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

-Chesterfield- wrote: 14/01/2022 23:32
Dozer wrote: 14/01/2022 22:20
Ista stvar kao i gore. I opet - smijesno.
Ali dobro... Mozes li nam onda, kao expert, pojasniti magnetno polje i njegovu "materijalnu" energiju...? Hvala unaprijed.
Moze i gravitacija. I ona je energija, zar ne?
Mozes nam oboje pojasniti i s religijskog stajalista, tj. navesti nam te opise i definicije ovo dvoje iz vjerskih knjiga. U tovm slucaju iz Biblije.
Sreća pa nisi tražio uputstvo za sklapanje regala, ormara... u vjerskim knjigama.
Naranvo da nisam. Poenta je sto svi tvrde da su vjerske knjige rekle sve o svemu. Pa eto, bujrum. Smrcak je nekad to fino radio ... Ti mu kazes "nuklerana fizika", a on iscupa neki ajet odnekud u kojem stoji, parafraziram: "Allah je kreirao sve, a Suncem nas grije.....", i onda on kaze: "Eto, vidis da je spomenuta i nuklearna fizika" :lol:

Evo, i ovo s brojevima... Danasnji vjernici, i ljudi generalno, polaze od pretpostavke da su ljudi prije 1.500, 2.000 ili 5.000 godina bili totalni glupaci, da nisu znali brojati, da nisu imali logiku, matematiku, da se nisu bavili zagonetkama (a jesu, i to daleko vise i dublje nego ljudi danas), itd., pa im je nepojmljivo da je neko onda mogao sastaviti nesto na bazi brojcanog rasporeda.
I odna se danas pojalvjuju kojekakvi "tumaci", zacudjeni da je neko onda t oznao i mogao napraviti, i u tome vide bozije cudo :lol:
Edouard
Posts: 1775
Joined: 17/03/2014 14:31

#1678 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Dozer wrote: 14/01/2022 22:20
Edouard wrote: 13/01/2022 17:21 Vidim da ti imaš i još novija saznanja i dokaze nego nauka.
Ne vidim da si se pozabavio napisanim, nego se prebacujes na ad hominem. Znas i sam da je to standardna sema onih koji nemaju nista konkretno da odgovore, ali ipak na neki nazin zele da diskredituju sagovornika. Smijesno...nismo djeca.
e
Na fakultetu sam imao i položio četiri fizike, ali za ovako nešto nikad čuo, pa bih se rado kod tebe dodatno informirao
Jel i to možda bilo na Viasatu?
Ista stvar kao i gore. I opet - smijesno.
Ali dobro... Mozes li nam onda, kao expert, pojasniti magnetno polje i njegovu "materijalnu" energiju...? Hvala unaprijed.
Moze i gravitacija. I ona je energija, zar ne?
Mozes nam oboje pojasniti i s religijskog stajalista, tj. navesti nam te opise i definicije ovo dvoje iz vjerskih knjiga. U tovm slucaju iz Biblije.
Ono sve ostalo su neozbiljne opservacije, bez težine, a ne činjenice nad kojima bi se vjernici trebali zamisliti.
Da li postoji ijedna dokazana naucna cinjenica, a koja pobija religijske bajke (ima ih gomila, da se ne ponavljamo), i oko koje ce se vjernici zamisliti, ili je bar nece pokusati podvesti pod neku besmislenu "definiciju" iz vjerskih knjiga...?
Dozeru dragi vidim da se ljutiš, kažeš da se nisam pozabavio tvojim napisanim nego idem ad homeini.
A šta da radim kad ti brkaš osnovne pojmove i veličine iz nauke.
Ali dobro... Mozes li nam onda, kao expert, pojasniti magnetno polje i njegovu "materijalnu" energiju...? Hvala unaprijed.
Moze i gravitacija. I ona je energija, zar ne?
Mozes nam oboje pojasniti i s religijskog stajalista, tj. navesti nam te opise i definicije ovo dvoje iz vjerskih knjiga. U tovm slucaju iz Biblije.
Pitaš za magnetno polje i njegovu "materijalnu" energiju…, pa onda za gravitaciju koja je po tvome isto energija.
A ne razumiješ da je gravitacija sila, a ne energija, i to jedna od četiriju fundamentalnih sila u prirodi, jednako kao elektromagnetska sila. Pa to bi trebao znati ako već želiš spominjati nauku.
Vidim šta te muči. Tebe muči pitanje kako to da polja: električko, magnetsko, gravitacijsko, zvučno..., mogu spadati u materiju kad su nevidljivi.
Polja su u nauci također, kao i čestice, oblik materije.
I onda na kraju, uz tu demonstraciju neznanja, pitam, otkuda ti potreba i želja narugati se da ti to pojasnim i s religijskog stajališta osim, a čini se da je tako, da se ne razumiješ ni u nauku, ni u religiju?
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1679 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Eh, moj Edo... Ne ljutim se ja, a ti i dalje ne odgovaras na bilo koje pitanje konkretno, nego se vrtis u nekoj magli.

Kako ono ide... Energija predstavlja rad ili aktivnost... tako nekako bijese...?
A sila bijese Treci Newtonov zakon gibanja, pri cemu sile uvijek ferceraju u parovima...jel' tako nekako...?
Medjutim, da bi se primijenila sila, prvo se mora koristiti energija...? Ili ne...?

Znas, najtuznije je sto mi ni danas ne znamo kako fercera gravitacija, ali smo je, u skladu sa svojim nadobudnim mentalnim sklopovima, ipak nazvali jednom od 4 fundamentalne sile. I OK, sve je to u redu jer jos uvijek ucimo i pokusavamo dokuciti kako ta sila uopste funkcionise i sta je tacno uzrokuje. Doduse, mozda ti znas ovo...?

Ali,da se vratimo na ovo gore - da bi se primijenila sila, prvo se mora koristiti energija. Ako je ovo tacno, a jeste, onda bi bilo lijepo da meni neukom hajvanu pojasnis taj proces na primjeru gravitacije.

Naravno, i dalje stoji i prethodno pitanje o navodima ovih stvari iz religijskih knjiga.
Edouard
Posts: 1775
Joined: 17/03/2014 14:31

#1680 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Dozer wrote: 16/01/2022 23:13 Eh, moj Edo... Ne ljutim se ja, a ti i dalje ne odgovaras na bilo koje pitanje konkretno, nego se vrtis u nekoj magli.

Kako ono ide... Energija predstavlja rad ili aktivnost... tako nekako bijese...?
A sila bijese Treci Newtonov zakon gibanja, pri cemu sile uvijek ferceraju u parovima...jel' tako nekako...?
Medjutim, da bi se primijenila sila, prvo se mora koristiti energija...? Ili ne...?

Znas, najtuznije je sto mi ni danas ne znamo kako fercera gravitacija, ali smo je, u skladu sa svojim nadobudnim mentalnim sklopovima, ipak nazvali jednom od 4 fundamentalne sile. I OK, sve je to u redu jer jos uvijek ucimo i pokusavamo dokuciti kako ta sila uopste funkcionise i sta je tacno uzrokuje. Doduse, mozda ti znas ovo...?

Ali,da se vratimo na ovo gore - da bi se primijenila sila, prvo se mora koristiti energija. Ako je ovo tacno, a jeste, onda bi bilo lijepo da meni neukom hajvanu pojasnis taj proces na primjeru gravitacije.

Naravno, i dalje stoji i prethodno pitanje o navodima ovih stvari iz religijskih knjiga.
Ali,da se vratimo na ovo gore - da bi se primijenila sila, prvo se mora koristiti energija. Ako je ovo tacno, a jeste, onda bi bilo lijepo da meni neukom hajvanu pojasnis taj proces na primjeru gravitacije.
Krivo. Energija ili rad je djelovanje sile na nekom putu: E ili A = F x s
A i netačno kažeš ovo: "primijenila sila". To je policijski termin, a ne naučni, u nauci se kaže da sila djeluje.
Edouard
Posts: 1775
Joined: 17/03/2014 14:31

#1681 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 14/01/2022 23:17
Edouard wrote: 14/01/2022 21:19 Upravo svjedočimo primjerima koji podupiru onu moju tvrdnju da je ateizam u kontekstu analize informacije jedna velika smetnja u komunikacijskom kanalu, koja onemogućuje korisnike da prava informacija stigne do njih, da razumiju pravu poruku.
A prava informacija je koja?

Mislim, kada zanemarimo sve kontradikcije, nelogičnosti, očite laži i ostale "smetnje u komunikaciji", koja će to informacija stići do nas?
Norbert Wiener, utemeljitelj kibernetike:
"Informacija je informacija, ne materija ili energija. Materijalizam koji to ne priznaje ne može preživjeti današnje vrijeme."

Pored nekoliko drugih, ova se definicija u naučnoj literaturi redovito koristi kao definicija informacije. Naravno, njezin prvi dio.
Inače začetnikom teorije informacija smatra se C. E. Shannon, a teoriju informacija kao matematičku teoriju dalje je razradio sa spomenutim kibernetičarem i matematičarom Norbertom Wienerom.
U teoriji informacija, informacija je mjera za red (organiziranost) sistema, tj. nešto što ukida ili smanjuje neodređenost sistema, odnosno smanjuje neizvjesnost.
U tom kontekstu Božja objava je prava i najznačajnija informacija, poruka čovjeku, smanjuje neizvjesnost u temeljnim pitanjima egzistencije koja ga muče, nosi poruku o tome što je, otkuda je, zašto je, i kako živjeti na zemlji, kamo ide. Dakle, odgovara na presudno pitanje, pitanje smisla ljudskog života.
Last edited by Edouard on 17/01/2022 00:10, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17152
Joined: 31/03/2019 14:56

#1682 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 13/01/2022 11:21 Mozda je tebi stosta simpaticno, ali mislim da bi se trebao dodatno informisati. Nauka ima neka jos novija saznanja i dokaze, nije stala u prvom vijeku. Ili 30 i nekom, zavisno ko od kada broji :D

Vidim da si preskocio sve ostale cinjenice, ocekivano, tako da si i ti simpatican meni :D
od ničega ništa, znaš li šta je to? na šta se misli?
epikurova filozofija, a vamo pljuješ po prvom vijeku.... :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17152
Joined: 31/03/2019 14:56

#1683 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 16/01/2022 23:13
Znas, najtuznije je sto mi ni danas ne znamo kako fercera gravitacija, ali smo je, u skladu sa svojim nadobudnim mentalnim sklopovima, ipak nazvali jednom od 4 fundamentalne sile. I OK, sve je to u redu jer jos uvijek ucimo i pokusavamo dokuciti kako ta sila uopste funkcionise i sta je tacno uzrokuje. Doduse, mozda ti znas ovo...?
a šta to mi ne znamo kad je u pitanju gravitacija?
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1684 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Edouard wrote: 16/01/2022 23:54 U tom kontekstu Božja objava je prava i najznačajnija informacija, poruka čovjeku, smanjuje neizvjesnost u temeljnim pitanjima egzistencije koja ga muče, nosi poruku o tome što je, otkuda je, zašto je, i kako živjeti na zemlji, kamo ide. Dakle, odgovara na presudno pitanje, pitanje smisla ljudskog života.
I, koje su poruke, tj. odgovori na:
Sta je?
Otkuda je?
Zasto je?
Kako zivjeti na zemljil?
Kamo idemo?

Koji je to smisao ljudskog zivota? "Sluziti" nepostojecem bogu vjerovanjem da on postoji, i kroz to puniti dzepove "njegovim ovozemaljskim predstavnicima" u vidu hodaz i popova...? Dzaba sva nauka, Edo... :roll:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17152
Joined: 31/03/2019 14:56

#1685 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 10:42
Koji je to smisao ljudskog zivota? "Sluziti" nepostojecem bogu vjerovanjem da on postoji, i kroz to puniti dzepove "njegovim ovozemaljskim predstavnicima" u vidu hodaz i popova...? Dzaba sva nauka, Edo... :roll:
Islam je zabranio ucenje Kurana za novac i to nikad nije bila praksa,osim kod nas. Dovoljno ti je receno.Ljudi su uveli tu praksu,a ne religija. ;)
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1686 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 00:13
Dozer wrote: 16/01/2022 23:13
Znas, najtuznije je sto mi ni danas ne znamo kako fercera gravitacija, ali smo je, u skladu sa svojim nadobudnim mentalnim sklopovima, ipak nazvali jednom od 4 fundamentalne sile. I OK, sve je to u redu jer jos uvijek ucimo i pokusavamo dokuciti kako ta sila uopste funkcionise i sta je tacno uzrokuje. Doduse, mozda ti znas ovo...?
a šta to mi ne znamo kad je u pitanju gravitacija?
Auh... :shock:
Pa..recimo - nemamo pojma sta uzrokuje gravitaciju. Mi to zovemo privlacnom silom, i OK, ali nemamo pojma kako ona zaista funkcionise, sta je uzrokuje i na koji nacin.

Po nasim definicijama vece tijelo privlaci manje. I OK, tako izgleda. Medjutim, cini se da to bas i ne fercera tacno tako, te da tu postoje jos neke sile i energije koje mi jos uvijek ne razumijemo.
Najbolji dokaz toga je odnos Sunca i Zemlje, ili jos bolje - Sunca i Merkura. Znamo da Sunce raste. Samim tim, i po nasem shvatanju, i njegova privlacna sila tj. gravitacija takodjer raste. S duge strane, planete ne rastu. Kako je onda moguce da Merkur, a i Venera, pa i Zemlja, nemaju sve manje/plice orbite, tj. ne prilaze Suncu...? S obzirom na razlike u velicinama, Merkur je odavno trebao zavrsiti u Suncu.
Jeste, dugi su to procesi, traju hljadama godina, ali bi se bar mali pomak u svemu tome trebao vidjeti i svakih 50-100 godina. A mi ga ne vidimo. Ili - jos uvijek ga ne vidimo.

Nasa predvidjanja se svode na to da ce Sunce u jednom momentu u dalekoj buducnosti toliko narasti da ce sprziti Zemlju. OK. Ali, po tome onda ispada da ce Zemlja stajati gdje stoji, na istoj udaljenosti, a Sunce ce se pribliziti svojim rastom. Gdje je u tome nestal gravitacija, tj. privlacna sila Sunca...?

I, da li su nam vjerske knjige rekle ista od ovoga...? Koliko je meni poznato - ni slova.
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1687 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 10:49
Dozer wrote: 17/01/2022 10:42
Koji je to smisao ljudskog zivota? "Sluziti" nepostojecem bogu vjerovanjem da on postoji, i kroz to puniti dzepove "njegovim ovozemaljskim predstavnicima" u vidu hodaz i popova...? Dzaba sva nauka, Edo... :roll:
Islam je zabranio ucenje Kurana za novac i to nikad nije bila praksa,osim kod nas. Dovoljno ti je receno.Ljudi su uveli tu praksu,a ne religija. ;)
Pa ljudi su uveli sve moguce prakse, ukljucujuci i izmisljanje boga u pokusaju da sami sebi odgovore na razna pitanja na koja nisu imali odgovore.

Da nije tako, i danas bi se pojavljivali "poslanici" i nove knjige. Ali, nema ih vec 1.500 godina. Razlog je jasan - vec tada, prije 1.500 godina, onim pametnijim je bilo jasno da ce nova prica tesko proci, pa su napisali "rek'o bog - nema vise poslanika".
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1688 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 16/01/2022 23:54
Hakiz wrote: 14/01/2022 23:17

A prava informacija je koja?

Mislim, kada zanemarimo sve kontradikcije, nelogičnosti, očite laži i ostale "smetnje u komunikaciji", koja će to informacija stići do nas?
Norbert Wiener, utemeljitelj kibernetike:
"Informacija je informacija, ne materija ili energija. Materijalizam koji to ne priznaje ne može preživjeti današnje vrijeme."

Pored nekoliko drugih, ova se definicija u naučnoj literaturi redovito koristi kao definicija informacije. Naravno, njezin prvi dio.
Inače začetnikom teorije informacija smatra se C. E. Shannon, a teoriju informacija kao matematičku teoriju dalje je razradio sa spomenutim kibernetičarem i matematičarom Norbertom Wienerom.
U teoriji informacija, informacija je mjera za red (organiziranost) sistema, tj. nešto što ukida ili smanjuje neodređenost sistema, odnosno smanjuje neizvjesnost.
U tom kontekstu Božja objava je prava i najznačajnija informacija, poruka čovjeku, smanjuje neizvjesnost u temeljnim pitanjima egzistencije koja ga muče, nosi poruku o tome što je, otkuda je, zašto je, i kako živjeti na zemlji, kamo ide. Dakle, odgovara na presudno pitanje, pitanje smisla ljudskog života.
Informacija nije ništa bez materije koja će je prihvatiti, obraditi i iskoristiti.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17152
Joined: 31/03/2019 14:56

#1689 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 10:57
vjeshalica wrote: 17/01/2022 10:49

Islam je zabranio ucenje Kurana za novac i to nikad nije bila praksa,osim kod nas. Dovoljno ti je receno.Ljudi su uveli tu praksu,a ne religija. ;)
Pa ljudi su uveli sve moguce prakse, ukljucujuci i izmisljanje boga u pokusaju da sami sebi odgovore na razna pitanja na koja nisu imali odgovore.

Da nije tako, i danas bi se pojavljivali "poslanici" i nove knjige. Ali, nema ih vec 1.500 godina. Razlog je jasan - vec tada, prije 1.500 godina, onim pametnijim je bilo jasno da ce nova prica tesko proci, pa su napisali "rek'o bog - nema vise poslanika".
Tvoj ateizam je tvoj problem. Ja da sam ateista ne bi nista znala o bilo kakvoj religiji. Ne bi me to zanimalo, ali je zanimljivo kako ateisti sa foruma najzustrije svadje vode oko religije.Pljuvacina,uvrede,poistovjecivanje sa ovim ili onim, a zasto takav ton? Tebe kao ateistu ne treba da brine zasto neki ljudi vjeruju u nesto i svoje poimanje svijeta vide kroz religijsko okno.Nego ti jos to smeta, a vamo propagiranje kako ste mirniji od agresivnih sljedbenika bilo koje religije, a zapravo je suprotno.

Ljudi nisu izmislili Boga, ti si to izmislio. Jer u tom slucaju sto nije tvoja nauka dokazala konkretnije pricu o gravitaciji,kad je vec ona naprednije u odnosu na zatucane vjernike? Imate priliku,pa je i provedite u djelo. ;)
User avatar
vjeshalica
Posts: 17152
Joined: 31/03/2019 14:56

#1690 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 10:52
vjeshalica wrote: 17/01/2022 00:13

a šta to mi ne znamo kad je u pitanju gravitacija?
Auh... :shock:
Pa..recimo - nemamo pojma sta uzrokuje gravitaciju. Mi to zovemo privlacnom silom, i OK, ali nemamo pojma kako ona zaista funkcionise, sta je uzrokuje i na koji nacin.

Po nasim definicijama vece tijelo privlaci manje. I OK, tako izgleda. Medjutim, cini se da to bas i ne fercera tacno tako, te da tu postoje jos neke sile i energije koje mi jos uvijek ne razumijemo.
Najbolji dokaz toga je odnos Sunca i Zemlje, ili jos bolje - Sunca i Merkura. Znamo da Sunce raste. Samim tim, i po nasem shvatanju, i njegova privlacna sila tj. gravitacija takodjer raste. S duge strane, planete ne rastu. Kako je onda moguce da Merkur, a i Venera, pa i Zemlja, nemaju sve manje/plice orbite, tj. ne prilaze Suncu...? S obzirom na razlike u velicinama, Merkur je odavno trebao zavrsiti u Suncu.
Jeste, dugi su to procesi, traju hljadama godina, ali bi se bar mali pomak u svemu tome trebao vidjeti i svakih 50-100 godina. A mi ga ne vidimo. Ili - jos uvijek ga ne vidimo.

Nasa predvidjanja se svode na to da ce Sunce u jednom momentu u dalekoj buducnosti toliko narasti da ce sprziti Zemlju. OK. Ali, po tome onda ispada da ce Zemlja stajati gdje stoji, na istoj udaljenosti, a Sunce ce se pribliziti svojim rastom. Gdje je u tome nestal gravitacija, tj. privlacna sila Sunca...?

I, da li su nam vjerske knjige rekle ista od ovoga...? Koliko je meni poznato - ni slova.
Sta su vjerske knjige rekle o uvecanju Sunca? Znaci tvrdis da nisu nista.Uredu onda,
A vamo kritikujes teoriju povecanja Sunca koje prozdire sve oko sebe,dakle ako to nije teorije religijska,onda cija je? Pretpostavka nauke,zar ne?
Ti se vise pozivas na nauku, u odnosu na religiju tako da,nema potrebe da kritikujes religiju za ono sto je besmislica sa tvoje tacke stanovista a nauka je to pustila u promet .;)
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1691 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

E, vidis...u tom zecu lezi grm.

Mene to savrseno ne bi zanimalo kada bi to bilo u okvirima gdje i pripada, tj. unutar zidova vjerskih ustanova. Medjutim, upravo je suprotno od ovoga sto ti meni podmeces kao nekakvu agresivnost, jer nisam ja taj, niti je to ateizam, koji se namece u sve pore drustva, nego je to upravo religija.

Npr., nije mi poznato da u skolama postoji predmet "Istorija ateizma" ili "Ateizam", za razliku od, totalno pogrenso nazvane, "VjeronaukE" (nije to nikakva nauka, zar ne...?), a onda i izmisljenog pandana za one koji ne zele da idu na to, u vidu famoznog predmeta KDR (Kultura, Drustvo i Religija (i opet- religija)), za koji nikad nije napisan cak ni udzbenik, nego slomise jadne nastavnike likovnog, muzickog, fizickog i sl. da sami izmisljaju sta ce djecu "uciti" na tim casovima. Ti, naranvo, ne vidis problem u ovome.

Ili, drugi i mozda jos gori primjer - finansiranje vjerskih zajednica iz drzavnog budzeta (nebitno je koji nivo). Otkud pravo bilo kome na vlasti da drzavnim/narodnim novcem finansira vjerske ustanove? Kao sto znas, te budzete punimo svi, ukljucujuci i nas atesite. Ne sjecam se da me iko pitao niti da sam ikome dao dozvolu ili saglasnost da moze finansirati vjerske ustanove....

Da ne pricamo o enormnoj kolicini miliona koji su slupani u razne vjerske objekte (dzamije i crkve), koji zjape prazni po 6 dana u sedmici, a onda se k'o fol napune gomilama licemjernih vjernika petkom na dzumi ili nedeljom na misama. Kazem "licemjernih", jer vecina tih ljudi se tu pojavi da bi bili vidjeni, dok ostlaih 6 dana u sedmici lazu, petljaju, varaju, kradu, itd.. Znam ih gomilu ovakvih, a to im i u lice kazem.
A ti milioni su mogli biti iskoristeni za daleko pametnije, funkcionalnije i korisnije stvari za drustvo, poput djecijih vrtica, sportskih terena/objekata, uredjivanje izletista, izgradnju parkinga na ivicama gradova kako bi se smanjilo zagadjenje u njima, itd.itd.itd..

Medjutim, ovdje je najbitnije zapisavanje teritorije na bazi etno-vjerskih "osjecanja", i na tome se ne stedi nego se bjesomucno trosi koliko god se moze. I, pri tome, da sve bude tragicnije - i tu i na tome uredno kradu kao i na svemu drugom.

E, zato se ne mogu distancirati od svega toga jer, htio-ne htio, sve to utice direktno ili indirektno i na mene i moju djecu.
Last edited by Dozer on 17/01/2022 12:27, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1692 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:13 Sta su vjerske knjige rekle o uvecanju Sunca? Znaci tvrdis da nisu nista.Uredu onda,
A vamo kritikujes teoriju povecanja Sunca koje prozdire sve oko sebe,dakle ako to nije teorije religijska,onda cija je? Pretpostavka nauke,zar ne?
Ti se vise pozivas na nauku, u odnosu na religiju tako da,nema potrebe da kritikujes religiju za ono sto je besmislica sa tvoje tacke stanovista a nauka je to pustila u promet .;)
Moze neki citat o tome...? Iz knjige, naravno.

Inace, meni je ovo jedan od najdrazih sto se Sunca u Kur'anu tice :D
. I ti si mogao vidjeti kako Sunce, kada se rađa – obilazi pećinu s desne strane, a kada zalazi – zaobilazi je s lijeve strane, a oni su bili u sredini
njezinoj. To je dokaz Allahove moći! – Kome Allah ukaže na Pravi put, on će Pravim putem ići, a koga u zabludi ostavi, ti mu nećeš naći zaštitnika koji će ga na Pravi put uputiti.
Sta reci....
Last edited by Dozer on 17/01/2022 12:35, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17152
Joined: 31/03/2019 14:56

#1693 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 12:24
vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:13 Sta su vjerske knjige rekle o uvecanju Sunca? Znaci tvrdis da nisu nista.Uredu onda,
A vamo kritikujes teoriju povecanja Sunca koje prozdire sve oko sebe,dakle ako to nije teorije religijska,onda cija je? Pretpostavka nauke,zar ne?
Ti se vise pozivas na nauku, u odnosu na religiju tako da,nema potrebe da kritikujes religiju za ono sto je besmislica sa tvoje tacke stanovista a nauka je to pustila u promet .;)
Moze neki citat o tome...? Iz knjige, naravno.
Pa to je tvoja prica, jedino da tebe citiram ako si shvatio sta sam rekla? Ili mozda ne?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5613
Joined: 04/08/2020 19:22

#1694 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:07
Dozer wrote: 17/01/2022 10:57
Pa ljudi su uveli sve moguce prakse, ukljucujuci i izmisljanje boga u pokusaju da sami sebi odgovore na razna pitanja na koja nisu imali odgovore.

Da nije tako, i danas bi se pojavljivali "poslanici" i nove knjige. Ali, nema ih vec 1.500 godina. Razlog je jasan - vec tada, prije 1.500 godina, onim pametnijim je bilo jasno da ce nova prica tesko proci, pa su napisali "rek'o bog - nema vise poslanika".
Tvoj ateizam je tvoj problem. Ja da sam ateista ne bi nista znala o bilo kakvoj religiji. Ne bi me to zanimalo, ali je zanimljivo kako ateisti sa foruma najzustrije svadje vode oko religije.Pljuvacina,uvrede,poistovjecivanje sa ovim ili onim, a zasto takav ton? Tebe kao ateistu ne treba da brine zasto neki ljudi vjeruju u nesto i svoje poimanje svijeta vide kroz religijsko okno.Nego ti jos to smeta, a vamo propagiranje kako ste mirniji od agresivnih sljedbenika bilo koje religije, a zapravo je suprotno.

Ljudi nisu izmislili Boga, ti si to izmislio. Jer u tom slucaju sto nije tvoja nauka dokazala konkretnije pricu o gravitaciji,kad je vec ona naprednije u odnosu na zatucane vjernike? Imate priliku,pa je i provedite u djelo. ;)
Nije on ateista. Mislim da vjeruje u vanzemaljce? 😊
User avatar
vjeshalica
Posts: 17152
Joined: 31/03/2019 14:56

#1695 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 12:22

Da ne pricamo o enormnoj kolicini miliona koji su slupani u razne vjerske objekte (dzamije i crkve), koji zjape prazni po 6 dana u sedmici, a onda se k'o fol napune gomilama licemjernih vjernika petkom na dzumi ili nedeljom na misama. Kazem "licemjernih", jer vecina tih ljudi se tu pojavi da bi bili vidjeni, dok ostlaih 6 dana u sedmici lazu, petljaju, varaju, kradu, itd.. Znam ih gomilu ovakvih, a to im i u lice kazem.
A ti milioni su mogli biti iskoristeni za daleko pametnije, funkcionalnije i korisnije stvari za drustvo, poput djecijih vrtica, sportskih terena/objekata, uredjivanje izletista, izgradnju parkinga na ivicama gradova kako bi se smanjilo zagadjenje u njima, itd.itd.itd..

Medjutim, ovdje je najbitnije zapisavanje teritorije na bazi etno-vjerskih "osjecanja", i na tome se ne stedi nego se bjesomucno trosi koliko god se moze. I, pri tome, da sve bude tragicnije - i tu i na tome uredno kradu kao i na svemu drugom.

E, zato se ne mogu distancirati od svega toga jer, htio-ne htio, sve to utice direktno ili indirektno i na mene i moju djecu.
Religije su se osvrnule na vrijeme koje ce doci a bice prepuno licemjera i takav oblik postojanja je religijski neprihvatljiv.
Znas li sta religija kaze o licemjerima? Kako ih tretira?Ako religija uci ljude da ne budu licemjeri sta ih tjera da budu?
Ljudi biraju sebi na izborima,ne vode se ovi sto ne prave infrastrkturu kako treba religijom vec interesom. ;)
Mijesas babe i zabe i ne uvidjas razliku,tebi je svaki lopov vjernik jer se krije iza vjere.Sta su ti tek u ocima pravi vjernici?
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1696 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:32
Dozer wrote: 17/01/2022 12:24
Moze neki citat o tome...? Iz knjige, naravno.
Pa to je tvoja prica, jedino da tebe citiram ako si shvatio sta sam rekla? Ili mozda ne?
Pa, kazes da u vjerskim knjigama pise nesto o ovome o cemu sam ja pricao. Ili ne...?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17152
Joined: 31/03/2019 14:56

#1697 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

-Chesterfield- wrote: 17/01/2022 12:35
Nije on ateista. Mislim da vjeruje u vanzemaljce? 😊
Neka vjeruje u sta hoce,mene to ne dodiruje. Ali covjek ako vec prica o anomalijama kod vjernika,za koje je religija isto rekla da nisu prihvatljivi sa aspekta religije,onda ne moze pljuvati po njoj nego po nevjernicima. Nek ne uvlaci religiju u ljudska sranja.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17152
Joined: 31/03/2019 14:56

#1698 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 12:36
vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:32

Pa to je tvoja prica, jedino da tebe citiram ako si shvatio sta sam rekla? Ili mozda ne?
Pa, kazes da u vjerskim knjigama pise nesto o ovome o cemu sam ja pricao. Ili ne...?
Pa ti si rekao da u religijskim knjigama ne pise nista o rastu Sunca koje ce jednog dana prozderati sve planete? Zar ne?
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1699 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:35 Religije su se osvrnule na vrijeme koje ce doci a bice prepuno licemjera i takav oblik postojanja je religijski neprihvatljiv.
Znas li sta religija kaze o licemjerima? Kako ih tretira?Ako religija uci ljude da ne budu licemjeri sta ih tjera da budu?
Ljudi biraju sebi na izborima,ne vode se ovi sto ne prave infrastrkturu kako treba religijom vec interesom. ;)
Mijesas babe i zabe i ne uvidjas razliku,tebi je svaki lopov vjernik jer se krije iza vjere.Sta su ti tek u ocima pravi vjernici?
Zna se sta je licemjerni vjernik, a sta pravi vjernik. Poznajem i jedne i druge, nazalost daleko vise ovih prvih. Pravi vjernici su mi oni koji ne lazu, ne kradu, ne varaju, ne gledaju smo svoju goozicu, i koji zive po onome kako pise u njihovoj knjizi. I ovakve postujem.

Sve drugo su licemjerni, ili ti deklarativni vjernici. Samim tim - nisu vjernici.

Znas ta je tu jos problem? Puno ces manje naci ateista koji se ponasaju kao licemjerni vjernici.
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1700 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:39
Dozer wrote: 17/01/2022 12:36
Pa, kazes da u vjerskim knjigama pise nesto o ovome o cemu sam ja pricao. Ili ne...?
Pa ti si rekao da u religijskim knjigama ne pise nista o rastu Sunca koje ce jednog dana prozderati sve planete? Zar ne?
Da, i...? Ti tvrdis suprotno?
Post Reply