Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1701 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 17/01/2022 11:03
Edouard wrote: 16/01/2022 23:54
Norbert Wiener, utemeljitelj kibernetike:
"Informacija je informacija, ne materija ili energija. Materijalizam koji to ne priznaje ne može preživjeti današnje vrijeme."

Pored nekoliko drugih, ova se definicija u naučnoj literaturi redovito koristi kao definicija informacije. Naravno, njezin prvi dio.
Inače začetnikom teorije informacija smatra se C. E. Shannon, a teoriju informacija kao matematičku teoriju dalje je razradio sa spomenutim kibernetičarem i matematičarom Norbertom Wienerom.
U teoriji informacija, informacija je mjera za red (organiziranost) sistema, tj. nešto što ukida ili smanjuje neodređenost sistema, odnosno smanjuje neizvjesnost.
U tom kontekstu Božja objava je prava i najznačajnija informacija, poruka čovjeku, smanjuje neizvjesnost u temeljnim pitanjima egzistencije koja ga muče, nosi poruku o tome što je, otkuda je, zašto je, i kako živjeti na zemlji, kamo ide. Dakle, odgovara na presudno pitanje, pitanje smisla ljudskog života.
Informacija nije ništa bez materije koja će je prihvatiti, obraditi i iskoristiti.
S materijom bez informacije postojao bi samo kaos. Nadalje, informacija/instrukcija upravlja materijom, a ne obrnuto. I, informacija se samo koristi materijom da bude (informacija) vidljiva.
Dakle, vidimo ko je glavni.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#1702 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 12:39
vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:35 Religije su se osvrnule na vrijeme koje ce doci a bice prepuno licemjera i takav oblik postojanja je religijski neprihvatljiv.
Znas li sta religija kaze o licemjerima? Kako ih tretira?Ako religija uci ljude da ne budu licemjeri sta ih tjera da budu?
Ljudi biraju sebi na izborima,ne vode se ovi sto ne prave infrastrkturu kako treba religijom vec interesom. ;)
Mijesas babe i zabe i ne uvidjas razliku,tebi je svaki lopov vjernik jer se krije iza vjere.Sta su ti tek u ocima pravi vjernici?
Zna se sta je licemjerni vjernik, a sta pravi vjernik. Poznajem i jedne i druge, nazalost daleko vise ovih prvih. Pravi vjernici su mi oni koji ne lazu, ne kradu, ne varaju, ne gledaju smo svoju goozicu, i koji zive po onome kako pise u njihovoj knjizi. I ovakve postujem.

Sve drugo su licemjerni, ili ti deklarativni vjernici. Samim tim - nisu vjernici.

Znas ta je tu jos problem? Puno ces manje naci ateista koji se ponasaju kao licemjerni vjernici.
Ok, slazem se sta si napisao, ali iz moje vizije ateisti kako ih ja dozivljavam,pravi, se uopce ne razumiju u religiju,vec zive zivot na svoj nacin i ona za njih u pravom smislu rijeci ne postoji kao ikakva zanimacija.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1703 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:38
-Chesterfield- wrote: 17/01/2022 12:35
Nije on ateista. Mislim da vjeruje u vanzemaljce? 😊
Neka vjeruje u sta hoce,mene to ne dodiruje. Ali covjek ako vec prica o anomalijama kod vjernika,za koje je religija isto rekla da nisu prihvatljivi sa aspekta religije,onda ne moze pljuvati po njoj nego po nevjernicima. Nek ne uvlaci religiju u ljudska sranja.
Bilo bi to super, kada ne bi bilo stvari koje sam ti nabrojao iznad, i kada se takvi ljudi ne bi predstavljali kao vjernici. Meni onda ne preostaje nista drugo nego da ih okarakterisem u skladu s njihovim izjasnjavanjem i ponasanjem.
To sto takve osudjuju i religije, meni ne znaci nista jer se svi oni i dalje pozivaju na religije i zaklinju u boga, a vjerske ustanove im to tolerisu iako vrlo dobro znaju sta i kako rade u zivotu.
Da sve bude gore, medju ovakvima je i gomila vjerskih sluzbenika.

Logican zakljucak koji se sam namece jeste - religije su davno izlapile, ali se danas odrzavaju iskljjucivo radi interesa.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#1704 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 12:40
vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:39

Pa ti si rekao da u religijskim knjigama ne pise nista o rastu Sunca koje ce jednog dana prozderati sve planete? Zar ne?
Da, i...? Ti tvrdis suprotno?
Ne, nisi me razumio.
To je naucna teorija, nedokazana vec je pretpostavka.Tako da ne razumijem zasto ti smeta sto se religija nije bavila rastom Sunca i sta ti tacno smeta tu?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1705 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:42
Dozer wrote: 17/01/2022 12:39
Zna se sta je licemjerni vjernik, a sta pravi vjernik. Poznajem i jedne i druge, nazalost daleko vise ovih prvih. Pravi vjernici su mi oni koji ne lazu, ne kradu, ne varaju, ne gledaju smo svoju goozicu, i koji zive po onome kako pise u njihovoj knjizi. I ovakve postujem.

Sve drugo su licemjerni, ili ti deklarativni vjernici. Samim tim - nisu vjernici.

Znas ta je tu jos problem? Puno ces manje naci ateista koji se ponasaju kao licemjerni vjernici.
Ok, slazem se sta si napisao, ali iz moje vizije ateisti kako ih ja dozivljavam,pravi, se uopce ne razumiju u religiju,vec zive zivot na svoj nacin i ona za njih u pravom smislu rijeci ne postoji kao ikakva zanimacija.
Pogresno.
Ja zivim na svoj nacin, ali isto tako me zanima sve i svasta o svemu i svacemu. I zivim u skladu s tim. Meni nije problem procitati ni Denikena, ni Kur'an, ni Bibliju, ni pogledati i poslusati hodzu ili popa, ali - nista od svega toga za mene nije sveto slovo koje cu bespogovorno slijediti.
Radije cu iz svega izvuci vlastite zakljucke, komparirati, a nastavljam zivjeti kako ja licno mislim da trebam.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#1706 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 12:43
vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:38

Neka vjeruje u sta hoce,mene to ne dodiruje. Ali covjek ako vec prica o anomalijama kod vjernika,za koje je religija isto rekla da nisu prihvatljivi sa aspekta religije,onda ne moze pljuvati po njoj nego po nevjernicima. Nek ne uvlaci religiju u ljudska sranja.
Bilo bi to super, kada ne bi bilo stvari koje sam ti nabrojao iznad, i kada se takvi ljudi ne bi predstavljali kao vjernici. Meni onda ne preostaje nista drugo nego da ih okarakterisem u skladu s njihovim izjasnjavanjem i ponasanjem.
To sto takve osudjuju i religije, meni ne znaci nista jer se svi oni i dalje pozivaju na religije i zaklinju u boga, a vjerske ustanove im to tolerisu iako vrlo dobro znaju sta i kako rade u zivotu.
Da sve bude gore, medju ovakvima je i gomila vjerskih sluzbenika.

Logican zakljucak koji se sam namece jeste - religije su davno izlapile, ali se danas odrzavaju iskljjucivo radi interesa.
Nevjernicko ponasanje nije vjera/religija.
Lopov se zaklinje da nije ukrao,i sta onda? Poklonices mu vjeru u iskaz? Moze se cafir zaklinjati u Boga i 1000 na Hadz otici on za mene je cafir i dalje,i to nece promjeniti moj stav prema vjeri.Kuzis?
Tebi nevjernici mijenjaju shvatanje i dozivljaj religije,zato je mrzis.Ja ne mogu mrziti religiju zbog 2 bruda dilera koji padaju po sedzdi u dzamiji petkom.
Religija nije izlapila jer i sam tvrdis da postoji mali broj pravih vjernika koje si ti licno upoznao,ima ih i vise na svijetu koje i ne znas,ni ja ni ti.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1707 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:44
Dozer wrote: 17/01/2022 12:40
Da, i...? Ti tvrdis suprotno?
Ne, nisi me razumio.
To je naucna teorija, nedokazana vec je pretpostavka.Tako da ne razumijem zasto ti smeta sto se religija nije bavila rastom Sunca i sta ti tacno smeta tu?
Cek, cek...sta je nedokazano? Da sve zvijezde imaju svoj vijek trajanja, a da se prije tog konacnog gasenja uvecavaju i po nekoliko puta? To je dokazano, i to je naucna cinjenica, ne teorija.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#1708 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 12:46
vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:42
Ok, slazem se sta si napisao, ali iz moje vizije ateisti kako ih ja dozivljavam,pravi, se uopce ne razumiju u religiju,vec zive zivot na svoj nacin i ona za njih u pravom smislu rijeci ne postoji kao ikakva zanimacija.
Pogresno.
Ja zivim na svoj nacin, ali isto tako me zanima sve i svasta o svemu i svacemu. I zivim u skladu s tim. Meni nije problem procitati ni Denikena, ni Kur'an, ni Bibliju, ni pogledati i poslusati hodzu ili popa, ali - nista od svega toga za mene nije sveto slovo koje cu bespogovorno slijediti.
Radije cu iz svega izvuci vlastite zakljucke, komparirati, a nastavljam zivjeti kako ja licno mislim da trebam.
Ako se ne slazes sa religijskom materijom, zasto se sa njom bavis? Zasto ti je zanimljiva?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#1709 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 12:48
vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:44

Ne, nisi me razumio.
To je naucna teorija, nedokazana vec je pretpostavka.Tako da ne razumijem zasto ti smeta sto se religija nije bavila rastom Sunca i sta ti tacno smeta tu?
Cek, cek...sta je nedokazano? Da sve zvijezde imaju svoj vijek trajanja, a da se prije tog konacnog gasenja uvecavaju i po nekoliko puta? To je dokazano, i to je naucna cinjenica, ne teorija.
5 milijardi godina je dug period da bi ja i ti svjedocili gutanju zemlje jedan dan....zar ne?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#1710 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

Dozer wrote: 17/01/2022 12:36
vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:32

Pa to je tvoja prica, jedino da tebe citiram ako si shvatio sta sam rekla? Ili mozda ne?
Pa, kazes da u vjerskim knjigama pise nesto o ovome o cemu sam ja pricao. Ili ne...?
U Kur'anu ima dovoljno dokaza. Ali ti tražiš nešto da je do u tančine objašnjeno. Za sve to što ti tražiš bi trebala posebna knjiga da samo objasni jedan zakon, pojavu...
https://www.tefsir.ba/ajet/2907

Evo ti dokaz. Uvijek ćeš imati lijeve i desne.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1711 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:47 Nevjernicko ponasanje nije vjera/religija.
Lopov se zaklinje da nije ukrao,i sta onda? Poklonices mu vjeru u iskaz? Moze se cafir zaklinjati u Boga i 1000 na Hadz otici on za mene je cafir i dalje,i to nece promjeniti moj stav prema vjeri.Kuzis?
Tebi nevjernici mijenjaju shvatanje i dozivljaj religije,zato je mrzis.Ja ne mogu mrziti religiju zbog 2 bruda dilera koji padaju po sedzdi u dzamiji petkom.
Religija nije izlapila jer i sam tvrdis da postoji mali broj pravih vjernika koje si ti licno upoznao,ima ih i vise na svijetu koje i ne znas,ni ja ni ti.
Izvlacis pogresne zakljucke. Ne mrzim ja nista, pa tako ni religije. Niti mi licemjerni vjernici mijenjaju shvatanje. Vec sam par puta to pisao - procitao sam i Kur'an i Bibliju. U tom stivu moj mozak naprosto nije uspio pronaci nista zbog cega bih poceo vjerovati u boga i kreacionizam.

Mozda je problem u tome sto sam jos kao dijete, s nekih 11-12 godina, poceo citati razne encilopedije (bili tomovi Larusso, Britanica, itd., imam ih sve i danas, i sve procitane jos davno), a onda tokom zivota se uvijek zanimao za prirodu i stvari oko sebe, tako da, kad su na red dosli Kur'an i Biblija, u njima nisam uspio detektovati nista bitno jer sam o stvarima o kojima oni pisu vec znao malo vise u msislu kako je to sve nastalo i zasto je sve pisano kako je pisano (vrijeme nastanka je u tome kljucno).
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1712 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

-Chesterfield- wrote: 17/01/2022 12:53
Dozer wrote: 17/01/2022 12:36
Pa, kazes da u vjerskim knjigama pise nesto o ovome o cemu sam ja pricao. Ili ne...?
U Kur'anu ima dovoljno dokaza. Ali ti tražiš nešto da je do u tančine objašnjeno. Za sve to što ti tražiš bi trebala posebna knjiga da samo objasni jedan zakon, pojavu...
https://www.tefsir.ba/ajet/2907

Evo ti dokaz. Uvijek ćeš imati lijeve i desne.
I sta ovo dokazuje...? Pa i prije 1500+ godina su postojali oni kojima si mogao pricati o necemu do besvijesti, a oni bi po svom i kontra toga, Isto kao i danas, i nevezano samo za religiju :lol: :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1713 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:50
Dozer wrote: 17/01/2022 12:48
Cek, cek...sta je nedokazano? Da sve zvijezde imaju svoj vijek trajanja, a da se prije tog konacnog gasenja uvecavaju i po nekoliko puta? To je dokazano, i to je naucna cinjenica, ne teorija.
5 milijardi godina je dug period da bi ja i ti svjedocili gutanju zemlje jedan dan....zar ne?
Hubble...? Ljudi vec godinama sve to gledaju po svemiru, pobogu si.... Desava se maltene svakodnevno sirom svemira.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1714 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:49
Dozer wrote: 17/01/2022 12:46
Pogresno.
Ja zivim na svoj nacin, ali isto tako me zanima sve i svasta o svemu i svacemu. I zivim u skladu s tim. Meni nije problem procitati ni Denikena, ni Kur'an, ni Bibliju, ni pogledati i poslusati hodzu ili popa, ali - nista od svega toga za mene nije sveto slovo koje cu bespogovorno slijediti.
Radije cu iz svega izvuci vlastite zakljucke, komparirati, a nastavljam zivjeti kako ja licno mislim da trebam.
Ako se ne slazes sa religijskom materijom, zasto se sa njom bavis? Zasto ti je zanimljiva?
Objasnih vec.
Mozemo dodati i to, sto su istorijske cinjenice koje i danas gledamo i zivimo, da su trenutne 3 najvece monoteisticke religije vec 5000+ godina sjeme razdora medju ljudima, i direktno su krive za milione izgubljenih zivota.
Najsmjesnije, ili je mozda bolje reci najtragicnije, je upravo to sto sve 3 pricaju isto - jedan je bog. Ali, jbg... svi imaju svoju viziju tog boga i pratece religije, i za njih je bas taj njihov (iako je samo 1...) ispravniji od onog prethodnog ili naknadnog :D
Sto je najtuznije, v.1, v.2 i v.3 su velikim dijelom copy/paste prethodnice.
Last edited by Dozer on 17/01/2022 13:06, edited 1 time in total.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#1715 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by splinter »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:50
Dozer wrote: 17/01/2022 12:48
Cek, cek...sta je nedokazano? Da sve zvijezde imaju svoj vijek trajanja, a da se prije tog konacnog gasenja uvecavaju i po nekoliko puta? To je dokazano, i to je naucna cinjenica, ne teorija.
5 milijardi godina je dug period da bi ja i ti svjedocili gutanju zemlje jedan dan....zar ne?
Naše je sunce sada u fazi Žutog patuljka, a kad se potroše zalihe vodika preći će u fazu crvenog diva, npr gdje je sad Betelgez, no mnogo prije toga zemlja će postati neuslovna za život i ljudi će ili otići sa nje i potražiti novo mjesto za život ili izumrijeti, uostalom kao i sav živi svijet.
Zanimljivo je šta će se desiti u tom periodu koji bude prethodio kataklizmi. Ovdje govorimo o mnogo mnogo skorijem periodu nego što je to širenje sunca i "gutanje" planeta sunčevog sistema.
Ako će zadnjeg dana sunce izaći na zapadu, šta će se dovesti do toga?
Npr to bi mogao da bude prolazak nekog velikog asteroida ili čak komete koji će osvijetliti sve i izgledat će kao da izlazi sunce, ili npr eksplozija nekog crvenog diva.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#1716 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 13:02
vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:49

Ako se ne slazes sa religijskom materijom, zasto se sa njom bavis? Zasto ti je zanimljiva?
Objasnih vec.
Mozemo dodati i to, sto su istorijske cinjenice koje i danas gledamo i zivimo, da su trenutne 3 najvece monoteisticke religije vec 5000+ godina sjeme razdora medju ljudima, i direktno su krive za milione izgubljenih zivota.
Najsmjesnije, ili je mozda bolje reci najtragicnije, je upravo to sto sve 3 pricaju isto - jedan je bog. Ali, jbg... svi imaju svoju viziju tog boga i pratece religije, i za njih je bas taj njihov (iako je samo 1...) ispravniji od onog prethodnog ili naknadnog :D
Sto je najtuznije, v.1, v.2 i v.3 su velikim dijelom copy/paste prethodnice.
Nisu religije vec ljudi.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#1717 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Dozer wrote: 17/01/2022 10:52 Znamo da Sunce raste. Samim tim, i po nasem shvatanju, i njegova privlacna sila tj. gravitacija takodjer raste.
Krivo. Gravitacija ne raste. Po tvom shvatanju možda.
Dozer wrote: 17/01/2022 12:54 Mozda je problem u tome sto sam jos kao dijete, s nekih 11-12 godina, poceo citati razne encilopedije (bili tomovi Larusso, Britanica, itd., imam ih sve i danas, i sve procitane jos davno),...
Vidiš Dozeru dragi, nije problem u samom čitanju enciklopedija: Britanica i sl., već u (ne)razumijevanju.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#1718 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

splinter wrote: 17/01/2022 13:03
Ako će zadnjeg dana sunce izaći na zapadu, šta će se dovesti do toga?
Npr to bi mogao da bude prolazak nekog velikog asteroida ili čak komete koji će osvijetliti sve i izgledat će kao da izlazi sunce, ili npr eksplozija nekog crvenog diva.
Neki predznaci su se ostvarili vec,pise lijepo da je veliki predznak izlazak Sunca sa zapada ILI izlazak zivotinje, ako se jedno desi prije drugog,i ono drugo ce se odma desiti.

Neki objasnjavaju da je to retrograde motion koji je vec zahvatio neke planete i da ce to isto se desiti sa Zemljom, upravo zbog preobrazaja Zemljinog magnetnog polja,koje se mijenja svakih 100.000 godina, a ne putovanje nekog asteroida.
Da li ce ta promjena prouzrociti da Sunce izadje na Zapadu,i da ce se obistiniti taj predznak, mozda necemo dozivjeti mi, ali neke generacije hoce.Da vjerujem da se nesto hoce desiti,vjerujem cvrsto u to.
Mislim da je ovdje poenta u obrazlozenju. Davno su rekli da Sunce izadje sa Zapada, ali nauka objasnjava zasto ce se to desiti.Iako ne posve sigurno ali je u domenu pretpostavke na osnovu drugih pojava
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1719 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 13:07
Dozer wrote: 17/01/2022 13:02
Objasnih vec.
Mozemo dodati i to, sto su istorijske cinjenice koje i danas gledamo i zivimo, da su trenutne 3 najvece monoteisticke religije vec 5000+ godina sjeme razdora medju ljudima, i direktno su krive za milione izgubljenih zivota.
Najsmjesnije, ili je mozda bolje reci najtragicnije, je upravo to sto sve 3 pricaju isto - jedan je bog. Ali, jbg... svi imaju svoju viziju tog boga i pratece religije, i za njih je bas taj njihov (iako je samo 1...) ispravniji od onog prethodnog ili naknadnog :D
Sto je najtuznije, v.1, v.2 i v.3 su velikim dijelom copy/paste prethodnice.
Nisu religije vec ljudi.
E jbg...
Da nema religija, po kojoj bi se imaginaciji ljudi onda dijelili...? Pa vec 5000 godina se vode ratovi koji u osnovi imaju za cilj sirenje etno-religijskog uticaja na vecu teritoriju.
Danas je to manje vidljivo nego prije 300+ godina, ali sustinski je isto - interes, protkan vjerom. 5000 godina se ubijamo "u ime boga"... Naranvo da su ljudi.

Nije mi poznato da se lavovi, krokodili, antilope, mravi i bilo koja druga zivotinjska vrsta ubijaju u ime boga....
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#1720 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 13:25
vjeshalica wrote: 17/01/2022 13:07

Nisu religije vec ljudi.
E jbg...
Da nema religija, po kojoj bi se imaginaciji ljudi onda dijelili...? Pa vec 5000 godina se vode ratovi koji u osnovi imaju za cilj sirenje etno-religijskog uticaja na vecu teritoriju.
Danas je to manje vidljivo nego prije 300+ godina, ali sustinski je isto - interes, protkan vjerom. 5000 godina se ubijamo "u ime boga"... Naranvo da su ljudi.

Nije mi poznato da se lavovi, krokodili, antilope, mravi i bilo koja druga zivotinjska vrsta ubijaju u ime boga....
Religija je rekla : Ne ubij

Zasto?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1721 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

Edouard wrote: 17/01/2022 13:12 Vidiš Dozeru dragi, nije problem u samom čitanju enciklopedija: Britanica i sl., već u (ne)razumijevanju.
Ma hajde... Sto je objekat gusci, pri cemu ne mora biti i veci, to njegova privlacna sila nije veca...?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1722 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Dozer »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 13:27
Dozer wrote: 17/01/2022 13:25
E jbg...
Da nema religija, po kojoj bi se imaginaciji ljudi onda dijelili...? Pa vec 5000 godina se vode ratovi koji u osnovi imaju za cilj sirenje etno-religijskog uticaja na vecu teritoriju.
Danas je to manje vidljivo nego prije 300+ godina, ali sustinski je isto - interes, protkan vjerom. 5000 godina se ubijamo "u ime boga"... Naranvo da su ljudi.

Nije mi poznato da se lavovi, krokodili, antilope, mravi i bilo koja druga zivotinjska vrsta ubijaju u ime boga....
Religija je rekla : Ne ubij

Zasto?
Vjerovanto da se ljudi ne bi ubijali. Rezultat - vjernici ne postoje.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#1723 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by splinter »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 13:21
splinter wrote: 17/01/2022 13:03
Ako će zadnjeg dana sunce izaći na zapadu, šta će se dovesti do toga?
Npr to bi mogao da bude prolazak nekog velikog asteroida ili čak komete koji će osvijetliti sve i izgledat će kao da izlazi sunce, ili npr eksplozija nekog crvenog diva.
Neki predznaci su se ostvarili vec,pise lijepo da je veliki predznak izlazak Sunca sa zapada ILI izlazak zivotinje, ako se jedno desi prije drugog,i ono drugo ce se odma desiti.

Neki objasnjavaju da je to retrograde motion koji je vec zahvatio neke planete i da ce to isto se desiti sa Zemljom, upravo zbog preobrazaja Zemljinog magnetnog polja,koje se mijenja svakih 100.000 godina, a ne putovanje nekog asteroida.
Da li ce ta promjena prouzrociti da Sunce izadje na Zapadu,i da ce se obistiniti taj predznak, mozda necemo dozivjeti mi, ali neke generacije hoce.Da vjerujem da se nesto hoce desiti,vjerujem cvrsto u to.
Mislim da je ovdje poenta u obrazlozenju. Davno su rekli da Sunce izadje sa Zapada, ali nauka objasnjava zasto ce se to desiti.Iako ne posve sigurno ali je u domenu pretpostavke na osnovu drugih pojava
Dosta toga u svetim knjigama je napisano metaforički. Osim toga početku retrogradne kretnje zemlje ( iako je to teoretski moguće) prethodile bi vjerovatne ogromne promjene i pitanje je da li bi ljudi mogli uopće preživjeti u takvim uslovima. Sve planete osim Venere imaju isti smjer rotacije.
Životinja Ed Dabbet bi također mogla imati metaforičko značenje. Npr po nekim autorima to bi moglo predtavljati neke plinove, veliki dim npr kod erupcija i tako ,pa može i eksploziju nakon udara asteorida.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#1724 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

splinter wrote: 17/01/2022 13:34
Dosta toga u svetim knjigama je napisano metaforički. Osim toga početku retrogradne kretnje zemlje ( iako je to teoretski moguće) prethodile bi vjerovatne ogromne promjene i pitanje je da li bi ljudi mogli uopće preživjeti u takvim uslovima. Sve planete osim Venere imaju isti smjer rotacije.
Životinja Ed Dabbet bi također mogla imati metaforičko značenje. Npr po nekim autorima to bi moglo predtavljati neke plinove, veliki dim npr kod erupcija i tako ,pa može i eksploziju nakon udara asteorida.
Slazem se da je dosta metaforicki.

"Ona je izuzetno velikog i snažnog tijela, prekrivnog perjem i maljama. Ima noge. Nemamo vjerodostojnih izvora koji nam preciznije opisuju njen izgled. Postoje određene predaje koje upućuju na njenu ogromnu veličinu. Kaže se da će se pojaviti iz stijene i da će se tri dana pojavljivati samo njena jedna trećina, te druge čudne stvari, ali samo Allah zna vjerodostojnost tih predaja. Uostalom, ovo nas puno ne interesuje, jer neće niko stati i gledati u nju s ciljem da se pobliže upozna s njom. Nju će Allah, dželle-šanuhu, izvesti sa jasno preciziranim zadatkom: – Da se obrati ljudima, riječima: “Zaista ljudi nisu bili uvjereni u Allahove dokaze.”


"Ibn Madže bilježi od Ebu Hurejre, radijallahu anhu,: “Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem,: ‘Pojavit će se životinja iz zemlje i imat će kod sebe Musaov štap i pečat Sulejmana, alejhi selam. Pečatit će noseve kafira štapom, a osvijetlit će lica vjernika pečatom, tako da kada se sastanu ljudi za trpezom, reći će: ‘Ovo je vjernik, a ovo kafir!”‘ To je Allahova životinja, koja je peti veliki predznak Smaka svijeta. Abdullah bin Amr ibn As je rekao da je to ona životinja koja je spomenuta u hadisu Temima ed-Darija, a Allah najbolje zna"
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#1725 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by vjeshalica »

Dozer wrote: 17/01/2022 13:28
vjeshalica wrote: 17/01/2022 13:27

Religija je rekla : Ne ubij

Zasto?
Vjerovanto da se ljudi ne bi ubijali. Rezultat - vjernici ne postoje.
Vjernici ne ubijaju. Nevjernici ubijaju.
Post Reply