Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Edouard
Posts: 1777
Joined: 17/03/2014 14:31

#151 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

tranquil wrote: 13/09/2021 20:47 vjeruj u šta god hoćeš, ali tvoja vjerovanja nemaju uticaj na stvarnost, niti dodir s njom.
Opet demonstriraš kako malo šta razumiješ.
Kako to moje vjerovanje ne bi imalo ujecaj na stvarnost? Pa mojih četvero djece, neki završili fakultet a neki su pri kraju, dakle, visokoobrazovani ljudi, prihvatili su ono vjerovanje u kojem sam ih odgajao zajedno sa suprugom.
Ili sebi umišljaš da tvojih ukupno cirka 5 hiljada ovakvih šuplih upisa imaju značajan utjecaj na stvarnost.
Čini se da ti nemaš veze sa stvarnošću o kojoj voliš naglabati.
A nije ti odbojno ni izmišljati/podmetati neistine ako ti ide u prilog; nisi naveo ni jednog koji je gorio na lomači radi nečije krive intuicije o kretanju Zemlje.
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#152 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ludzak »

Religija je dobra dok se čuva među 4 zida. Kada izađe iz granoca tih zidova, stvaraju se razlicite ideologije, sekte, konzervatizam, miješanja sa politikom, stvaranja religijskog šovinizma, itd.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#153 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by cyprus »

Religija je sasvim OK kad joj se pristupa zdravorazumski...
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#154 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ludzak »

The 51st State wrote: 20/01/2021 19:03
vaučer wrote: 20/01/2021 18:55

Osim što religija u Sjevernoj Koreji nije zabranjena.
Samo su zabranjeni svi bogovi OSIM velikog i dobrog vođe.
Jednako kao i kod monoteističkih religija, postoje crkve, molitve i knjige za obožavanje velikog vođe, djeca se indoktriniraju od rođenja, postoji grijeh protiv velikog vođe, grijeh djela i misli, postoje 'oni drugi' kojih se treba čuvati u ime velikog vođe.

Primjer ti je vrlo labav.
Sjeverna Koreja je najreligioznija zemlja na planeti.
primjer je naucni i empirijski dokaz kad postojece religije izbrises i zabranis sta se desava, nemam nijedan razlog da sumnjam da bi slicno i drugdje bilo. ateisti imaju morala koliko ga iz religije povuku, ostalo je sve dozvoljeno, incest, kanibalizam, bestijalizam i slicno, prosto nemate objektivni okvir sta je dozvoljeno, a sta ne.
Moral i religija? Nije religija stvorila moral. Moral je nastao davno prije religija.
Moral je tebi ozeniti curicu od 6 godina. Ili pokusati zaklati sina umjesto kurbana, jer mu je predlozio bog. I to je tebi moral? I ti pricas da su atesti kanibalisti, incestirani itd itd...
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#155 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ludzak »

The 51st State wrote: 20/01/2021 19:33
apsidejzi wrote: 20/01/2021 19:28
Problem je sa ljudima koji religiju izbace iz svoja cetiri zida i pokusavaju upravljati drustvom na bazi tih religijskih pravila. Poput Safeta Softica. Odgovor ti je u prvom postu. To je i poenta teme.
Sta predlazes, da ukines religiju? Prihvati da je to dio drustva i jako bitan dio zivota velikom dijelu populacije, ako ti smeta glasaj, vici, skaci na glavu sta god hoces, tvoja stvar , uostalom i biden se zaklinje na bibliju, a ne na dawkinsa :lol:. Ocekujem da taj prigovor izneses i na njegovoj temi ako imas mrvu integriteta i dosljednosti :D
Zakune se Bibliji, i potamami hiljade ljudi u razlicitim drzavama.
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#156 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ludzak »

cyprus wrote: 13/09/2021 22:55 Religija je sasvim OK kad joj se pristupa zdravorazumski...
Samo što je zdrav razum epitet rijetkih.
Edouard
Posts: 1777
Joined: 17/03/2014 14:31

#157 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

Šta je bliže ponoć, primijeti se, a i razumljiv je umor u razmišljanju.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#158 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by broj dva »

Edouard wrote: 13/09/2021 22:07
tranquil wrote: 13/09/2021 20:47 vjeruj u šta god hoćeš, ali tvoja vjerovanja nemaju uticaj na stvarnost, niti dodir s njom.
Opet demonstriraš kako malo šta razumiješ.
Kako to moje vjerovanje ne bi imalo ujecaj na stvarnost? Pa mojih četvero djece, neki završili fakultet a neki su pri kraju, dakle, visokoobrazovani ljudi, prihvatili su ono vjerovanje u kojem sam ih odgajao zajedno sa suprugom.
Ili sebi umišljaš da tvojih ukupno cirka 5 hiljada ovakvih šuplih upisa imaju značajan utjecaj na stvarnost.
Čini se da ti nemaš veze sa stvarnošću o kojoj voliš naglabati.
A nije ti odbojno ni izmišljati/podmetati neistine ako ti ide u prilog; nisi naveo ni jednog koji je gorio na lomači radi nečije krive intuicije o kretanju Zemlje.
Sva djeca prihvate pranje mozga od strane svojiih roditelja. Jedino tako nastaju nove generacije vjernika.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#159 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by tranquil »

Edouard wrote: 13/09/2021 22:07
tranquil wrote: 13/09/2021 20:47 vjeruj u šta god hoćeš, ali tvoja vjerovanja nemaju uticaj na stvarnost, niti dodir s njom.
Opet demonstriraš kako malo šta razumiješ.
Kako to moje vjerovanje ne bi imalo ujecaj na stvarnost? Pa mojih četvero djece, neki završili fakultet a neki su pri kraju, dakle, visokoobrazovani ljudi, prihvatili su ono vjerovanje u kojem sam ih odgajao zajedno sa suprugom.
Ili sebi umišljaš da tvojih ukupno cirka 5 hiljada ovakvih šuplih upisa imaju značajan utjecaj na stvarnost.
Čini se da ti nemaš veze sa stvarnošću o kojoj voliš naglabati.
A nije ti odbojno ni izmišljati/podmetati neistine ako ti ide u prilog; nisi naveo ni jednog koji je gorio na lomači radi nečije krive intuicije o kretanju Zemlje.
Mislio sam na to da ako vjeruješ u nešto, da se za to neće ispostaviti da je istina, osim u tvojoj glavi. Bez obzira na to koliko ti snažno vjerovao u to, i dalje ne postoje ljudi od blata, nikada nisu postojali, a ateisti i dalje ne vjeruju u mitologiju. Po definiciji ateiste i ateizma.

Prilično je očekivano da tvoja djeca imaju ista uvjerenja kao i ti, kao što je @broj dva rekao, to je jedini način na koji religije preživljavaju, jer djeca otkrivaju istinu o svijetu od roditelja, i rijetko kada je dovode u pitanje. Ali to što i oni možda vjeruju u ljude od blata, i to da ateisti vjeruju u mitologiju, i dalje ne čini to istinitim.

Što se tiče spaljivanja na lomači, vrlo dobro bi trebao da znaš da ljudi jesu spaljivani na lomači zbog toga što su tvrdili da se Zemlja okreće oko Sunca, ako nisi čuo za to, imaš ozbiljan problem u obrazovanju. Jaka intuicija je stavila Zemlju u centar svemira, a zašto i ne bi, pa vidimo Sunce na nebu kako ide svaki dan, i to je postalo dio vjerovanja mnogih. Iluzija geocentrizma je bila toliko jaka da su ljudi doslovno ubijani zbog neslaganja po ovom pitanju. To ti mora biti poznato, nadam se da samo trolaš kada kažeš da ne znaš o čemu pričam. Kao što sam već rekao, intuicija uglavnom griješi kod ovakvih stvari, a to je samo poredak u Sunčevom sistemu. Što idemo dalje, u grandioznije razmjere, ili u mikro svijet, ili vremenski, u vrijeme postanka svemira, intuicija postaje sve beskorisnija i beskorisnija. Naravno, ako se u svemu držiš intuicije kao pijan plota, onda ti je sigurno teško zamisliti procese od 13,7 milijardi godina, pa završiš vjerujući u superbiće koje stvara sve za 6 dana, i čovjeka od blata. Iluzija kreacije, iluzija geocentrizma, sve iluzije u koje su ljudi vjerovali jer nisu mogli intuitivno da sebi objasne svemir i postojanje (i još uvijek to ne mogu u potpunosti).
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5622
Joined: 04/08/2020 19:22

#160 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

tranquil wrote: 14/09/2021 09:28 Naravno, ako se u svemu držiš intuicije kao pijan plota, onda ti je sigurno teško zamisliti procese od 13,7 milijardi godina
Kako ti zamišljaš procese prije tih 13,7 milijardi godina?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#161 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by tranquil »

-Chesterfield- wrote: 14/09/2021 09:59
tranquil wrote: 14/09/2021 09:28 Naravno, ako se u svemu držiš intuicije kao pijan plota, onda ti je sigurno teško zamisliti procese od 13,7 milijardi godina
Kako ti zamišljaš procese prije tih 13,7 milijardi godina?
Možda si me pogrešno razumio, nisam govorio o nečemu "prije 13,7 milijardi godina", ja sam govorio o procesima koji traju tokom ovih 13,7 milijardi godina - širenje svemira, stvaranje težih od lakših elemenata u zvijezdama kroz proces atomske fuzije, proces evolucije.

Nama ljudima koji živimo najčešće dvocifreni broj godina je teško zamisliti procese koji traju milionima i milijardama, na to sam aludirao. Intuicija postoji, ali ona pomaže ljudima u njihovoj neposrednoj okolini, bazirana je na vlastitom iskustvu koje ne može biti duže od nekoliko decenija, ne odgovara na pitanja gdje se pominju mileniji i milijarde godina.

Što se tiče tvog pitanja, i procesa "prije" 13,7 milijardi godina, ne zamišljam ih. Ne znam šta se desilo "prije", ukoliko je "prije" uopće postojalo.

Zamišljanjem procesa za koje ne znamo pouzdano kako su se odvili se bavi religija, i to rade vrlo uspješno već nekoliko hiljada godina. Tako preko tih zamišljanja, čak i osoba sa minimalno obrazovanja može sebi priuštiti da "zna" odgovore na neka pitanja na koje ni najbolji naučnici u historiji nisu još dali odgovore. Ja taj stepen arogancije, da tvrdim da znam najveće tajne svemira, nemam.
Edouard
Posts: 1777
Joined: 17/03/2014 14:31

#162 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

broj dva wrote: 14/09/2021 08:18
Edouard wrote: 13/09/2021 22:07

Opet demonstriraš kako malo šta razumiješ.
Kako to moje vjerovanje ne bi imalo ujecaj na stvarnost? Pa mojih četvero djece, neki završili fakultet a neki su pri kraju, dakle, visokoobrazovani ljudi, prihvatili su ono vjerovanje u kojem sam ih odgajao zajedno sa suprugom.
Ili sebi umišljaš da tvojih ukupno cirka 5 hiljada ovakvih šuplih upisa imaju značajan utjecaj na stvarnost.
Čini se da ti nemaš veze sa stvarnošću o kojoj voliš naglabati.
A nije ti odbojno ni izmišljati/podmetati neistine ako ti ide u prilog; nisi naveo ni jednog koji je gorio na lomači radi nečije krive intuicije o kretanju Zemlje.
Sva djeca prihvate pranje mozga od strane svojiih roditelja. Jedino tako nastaju nove generacije vjernika.
Sve je pranje mozga osim ateističke mitologije.
Edouard
Posts: 1777
Joined: 17/03/2014 14:31

#163 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Edouard »

tranquil wrote: 14/09/2021 09:28 Mislio sam na to da ako vjeruješ u nešto, da se za to neće ispostaviti da je istina, osim u tvojoj glavi...
Samo nastavi ti misliti i dalje tako.
tranquil wrote: 14/09/2021 09:28 Što se tiče spaljivanja na lomači, vrlo dobro bi trebao da znaš da ljudi jesu spaljivani na lomači zbog toga što su tvrdili da se Zemlja okreće oko Sunca, ako nisi čuo za to, imaš ozbiljan problem u obrazovanju.
Naravno da sam čuo, ali jedino od tebi sličnih. I, pored obrazovnog problema imaš i još jedan, ali mnogo veći - služiti se lažima, i štaviše, ustrajati u tome.
Naravno da nemaš ni jedno konkretno ime.
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#164 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

tranquil wrote: 13/09/2021 20:07
belfy wrote: 13/09/2021 19:27 mala ispravka: Prometej je prema mitu razapet na stijenu zato sto je dao vatru ljudima.

P.S. grcka mitologija je fantasticna i puno bolja za citati od abrahamske.
Naravno, tek sada vidim da se ono što sam napisao može shvatiti kao da je Prometej razapet jer je stvorio ljude, što naravno nije tačno. Nije mi to bila namjera, samo sam navodio sličnosti između mitova o Prometeju i Jahve/Isusu, a to je kreacija ljudi od blata, i raspeće, samo sam se nespretno izrazio.

A grčka mitologija definitivno dere guzove mnogim drugim, naročito abrahamskoj. Kod ove taman kad se zakuha, završi se.
Davanje vatre ljudima, svjetla, je simboličko osvjetljavanje puta znanja. I kazna. To je ista priča kao branje jabuke sa drveta spoznaje i kazna zbog toga u abrahamskim religijama.

Abrahamske religije su, u stvari, uglavnom plagirale religije prije njih.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#165 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by tranquil »

Hakiz wrote: 14/09/2021 15:29
tranquil wrote: 13/09/2021 20:07

Naravno, tek sada vidim da se ono što sam napisao može shvatiti kao da je Prometej razapet jer je stvorio ljude, što naravno nije tačno. Nije mi to bila namjera, samo sam navodio sličnosti između mitova o Prometeju i Jahve/Isusu, a to je kreacija ljudi od blata, i raspeće, samo sam se nespretno izrazio.

A grčka mitologija definitivno dere guzove mnogim drugim, naročito abrahamskoj. Kod ove taman kad se zakuha, završi se.
Davanje vatre ljudima, svjetla, je simboličko osvjetljavanje puta znanja. I kazna. To je ista priča kao branje jabuke sa drveta spoznaje i kazna zbog toga u abrahamskim religijama.

Abrahamske religije su, u stvari, uglavnom plagirale religije prije njih.
:thumbup:

Ima tu još dosta sličnih motiva, npr. priča o potopu je slična starijoj priči iz te regije, o Utnapištimu.
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#166 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 14/09/2021 15:06
tranquil wrote: 14/09/2021 09:28 Mislio sam na to da ako vjeruješ u nešto, da se za to neće ispostaviti da je istina, osim u tvojoj glavi...
Samo nastavi ti misliti i dalje tako.
tranquil wrote: 14/09/2021 09:28 Što se tiče spaljivanja na lomači, vrlo dobro bi trebao da znaš da ljudi jesu spaljivani na lomači zbog toga što su tvrdili da se Zemlja okreće oko Sunca, ako nisi čuo za to, imaš ozbiljan problem u obrazovanju.
Naravno da sam čuo, ali jedino od tebi sličnih. I, pored obrazovnog problema imaš i još jedan, ali mnogo veći - služiti se lažima, i štaviše, ustrajati u tome.
Naravno da nemaš ni jedno konkretno ime.
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno
Zbog "glasnih misli" od kojih neke bijahu o heliocentrizmu, beskraju svemira i strukturi atoma, mladi se Giordano 1566. suočava s inkvizicijom Katoličke crkve. Osumnjičen zbog hereze, napušta samostan Minerva u Rimu i petnaestak godina luta po Europi. Predaje u Veneciji, Ženevi, Toulouseu, Parizu, Londonu, Oxfordu, Wiesbadenu, Wittenbergu, Frankfurtu, Pragu. Ponovo dolazi u Veneciju (1591.) na poziv patricija Monceniga, koja ga denuncira Papinskoj inkviziciji, koja ga hapsi i 1593. dovodi u Rim, gdje ostaje pod istragom sedam godina, biva osuđen na smrt i kao heretik spaljen na trgu Campo de' Fiori 17. veljače 1600. godine.
.

A nije jedini.

Tako da, ipak su spaljivali zbog tvrdnje da se Zemlja okreće oko Sunca, to je opštepoznata činjenica.

Kada smo već kod obrazovanja i laži, to jeste.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#167 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Project Sejuani »

Hakiz wrote: 14/09/2021 15:29
tranquil wrote: 13/09/2021 20:07

Naravno, tek sada vidim da se ono što sam napisao može shvatiti kao da je Prometej razapet jer je stvorio ljude, što naravno nije tačno. Nije mi to bila namjera, samo sam navodio sličnosti između mitova o Prometeju i Jahve/Isusu, a to je kreacija ljudi od blata, i raspeće, samo sam se nespretno izrazio.

A grčka mitologija definitivno dere guzove mnogim drugim, naročito abrahamskoj. Kod ove taman kad se zakuha, završi se.
Davanje vatre ljudima, svjetla, je simboličko osvjetljavanje puta znanja. I kazna. To je ista priča kao branje jabuke sa drveta spoznaje i kazna zbog toga u abrahamskim religijama.

Abrahamske religije su, u stvari, uglavnom plagirale religije prije njih.
A nije vam palo na pamet da je Bog slao svoje poslanike svim narodima ali su ljudi uvijek uspijevali to da izvitopere do te mjere da se stvori grči pantheon ili oni egipatski bogovi životinje i da radi toga postoje određene sličnosti. To vam nije palo na pamet jelde, dobro je neko reko svi imaju neku "religiju" pa i vi što tvrdite da nemate.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#168 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by tranquil »

Hakiz wrote: 14/09/2021 15:35
Edouard wrote: 14/09/2021 15:06

Samo nastavi ti misliti i dalje tako.


Naravno da sam čuo, ali jedino od tebi sličnih. I, pored obrazovnog problema imaš i još jedan, ali mnogo veći - služiti se lažima, i štaviše, ustrajati u tome.
Naravno da nemaš ni jedno konkretno ime.
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno
Zbog "glasnih misli" od kojih neke bijahu o heliocentrizmu, beskraju svemira i strukturi atoma, mladi se Giordano 1566. suočava s inkvizicijom Katoličke crkve. Osumnjičen zbog hereze, napušta samostan Minerva u Rimu i petnaestak godina luta po Europi. Predaje u Veneciji, Ženevi, Toulouseu, Parizu, Londonu, Oxfordu, Wiesbadenu, Wittenbergu, Frankfurtu, Pragu. Ponovo dolazi u Veneciju (1591.) na poziv patricija Monceniga, koja ga denuncira Papinskoj inkviziciji, koja ga hapsi i 1593. dovodi u Rim, gdje ostaje pod istragom sedam godina, biva osuđen na smrt i kao heretik spaljen na trgu Campo de' Fiori 17. veljače 1600. godine.
.

A nije jedini.

Tako da, ipak su spaljivali zbog tvrdnje da se Zemlja okreće oko Sunca, to je opštepoznata činjenica.

Kada smo već kod obrazovanja i laži, to jeste.
Ma pusti lika, niko nije toliko neobrazovan da ne zna za Bruna, samo trola...
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#169 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

Project Sejuani wrote: 14/09/2021 15:36
Hakiz wrote: 14/09/2021 15:29

Davanje vatre ljudima, svjetla, je simboličko osvjetljavanje puta znanja. I kazna. To je ista priča kao branje jabuke sa drveta spoznaje i kazna zbog toga u abrahamskim religijama.

Abrahamske religije su, u stvari, uglavnom plagirale religije prije njih.
A nije vam palo na pamet da je Bog slao svoje poslanike svim narodima ali su ljudi uvijek uspijevali to da izvitopere do te mjere da se stvori grči pantheon ili oni egipatski bogovi životinje i da radi toga postoje određene sličnosti. To vam nije palo na pamet jelde, dobro je neko reko svi imaju neku "religiju" pa i vi što tvrdite da nemate.
Kako su grčka, rimska i još neke religije hronološki prije abrahamskih, prije će biti da su te religije "originali" a abrahamske iskrivljena i lažna slika boga i bogova.
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#170 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

belfy wrote: 13/09/2021 21:22
tranquil wrote: 13/09/2021 20:07

Naravno, tek sada vidim da se ono što sam napisao može shvatiti kao da je Prometej razapet jer je stvorio ljude, što naravno nije tačno. Nije mi to bila namjera, samo sam navodio sličnosti između mitova o Prometeju i Jahve/Isusu, a to je kreacija ljudi od blata, i raspeće, samo sam se nespretno izrazio.

A grčka mitologija definitivno dere guzove mnogim drugim, naročito abrahamskoj. Kod ove taman kad se zakuha, završi se.
velika je steta sto vecina ljudi ne procita i ostala mitologijska djela. mislim da ostanu zakinuti za toliko lijepe fantasticne price. proci kroz panteon asteckih, egipatskih, indijskih, rimskih, grckih i nordijskih bozanskih mitova je nesto nezaboravno. misljenja sam da pomaze i u boljem razumijevanju abrahamskih, ali tu veliku ulogu igra sa kojim pricama se odrasta i koje su dostupne (ili se smiju) citati uopste.
https://www.thriftbooks.com/series/step ... y-/141426/

Stephen Fry je, inače, sjajan lik.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#171 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by tranquil »

Project Sejuani wrote: 14/09/2021 15:36
Hakiz wrote: 14/09/2021 15:29

Davanje vatre ljudima, svjetla, je simboličko osvjetljavanje puta znanja. I kazna. To je ista priča kao branje jabuke sa drveta spoznaje i kazna zbog toga u abrahamskim religijama.

Abrahamske religije su, u stvari, uglavnom plagirale religije prije njih.
A nije vam palo na pamet da je Bog slao svoje poslanike svim narodima ali su ljudi uvijek uspijevali to da izvitopere do te mjere da se stvori grči pantheon ili oni egipatski bogovi životinje i da radi toga postoje određene sličnosti. To vam nije palo na pamet jelde, dobro je neko reko svi imaju neku "religiju" pa i vi što tvrdite da nemate.
Nije nam palo na pamet, a postoji i razlog za to.

Na isti način na koji znamo za te stare religije - iz historije - tako znamo više - manje kako su one i nastajale, kako su se ljudi molili prirodnim silama (Suncu, Noći, Munji) ili animalističkim božanstvima, i kako su vremenom ti predmeti obožavanja antropomorfizirani, i dobili oblike u kojima ih danas znamo. Nisu se oni molili Jahveu ili Allahu pa ih pretvorili u Zeusa, već su Munju i Groma pretvorili u Zeusa. Monoteistički bogovi su većinom izmišljeni poslije, kao što Hakiz reče, oni svakako historijski dolaze poslije politeističkih, i ne postoji nikakav dokaz da su štovani ranije, u bilo kom obliku. Najpopularniji monoteizam, abrahamski, čak dokazano ima korijene u politeizmu kanaanitskih plemena, čak su Elohim i Jahve originalno bili različita božanstva, samo se tokom vremena transformisao, prvo u monolatriju (priznavali su postojanje više bogova, ali dopušteno je - po prvoj zapovijedi - da se štuje samo jedan, Elohim / Jahve, sada jedno jedinstveno božanstvo, a ako si štovao Dagona ili Baala, nije ti bila garantovana sigurnost, blago rečeno), a poslije su ostali bogovi totalno negirani i (nevješto) izbrisani iz tadašnjih svetih spisa, koji će poslije postati "Biblija" u judaizmu, a još poslije "Stari Zavjet" u hrišćanstvu.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#172 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by tranquil »

Hakiz wrote: 14/09/2021 15:46
belfy wrote: 13/09/2021 21:22

velika je steta sto vecina ljudi ne procita i ostala mitologijska djela. mislim da ostanu zakinuti za toliko lijepe fantasticne price. proci kroz panteon asteckih, egipatskih, indijskih, rimskih, grckih i nordijskih bozanskih mitova je nesto nezaboravno. misljenja sam da pomaze i u boljem razumijevanju abrahamskih, ali tu veliku ulogu igra sa kojim pricama se odrasta i koje su dostupne (ili se smiju) citati uopste.
https://www.thriftbooks.com/series/step ... y-/141426/

Stephen Fry je, inače, sjajan lik.
Meni je kao klincu ovo bilo od - do, i dan danas svakome preporučujem:

Gustav Schwab, "Najljepše priče klasične starine"

Image
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#173 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by tranquil »

BTW, kad već pričamo o ovim stvarima, tražim dobar izvor za germansku mitologiju, ima li ko dobru preporuku? Valja li npr. Gaiman-ova "Nordijska mitologija"?
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#174 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

tranquil wrote: 14/09/2021 15:51
Project Sejuani wrote: 14/09/2021 15:36
A nije vam palo na pamet da je Bog slao svoje poslanike svim narodima ali su ljudi uvijek uspijevali to da izvitopere do te mjere da se stvori grči pantheon ili oni egipatski bogovi životinje i da radi toga postoje određene sličnosti. To vam nije palo na pamet jelde, dobro je neko reko svi imaju neku "religiju" pa i vi što tvrdite da nemate.
Nije nam palo na pamet, a postoji i razlog za to.

Na isti način na koji znamo za te stare religije - iz historije - tako znamo više - manje kako su one i nastajale, kako su se ljudi molili prirodnim silama (Suncu, Noći, Munji) ili animalističkim božanstvima, i kako su vremenom ti predmeti obožavanja antropomorfizirani, i dobili oblike u kojima ih danas znamo. Nisu se oni molili Jahveu ili Allahu pa ih pretvorili u Zeusa, već su Munju i Groma pretvorili u Zeusa. Monoteistički bogovi su većinom izmišljeni poslije, kao što Hakiz reče, oni svakako historijski dolaze poslije politeističkih, i ne postoji nikakav dokaz da su štovani ranije, u bilo kom obliku. Najpopularniji monoteizam, abrahamski, čak dokazano ima korijene u politeizmu kanaanitskih plemena, čak su Elohim i Jahve originalno bili različita božanstva, samo se tokom vremena transformisao, prvo u monolatriju (priznavali su postojanje više bogova, ali dopušteno je - po prvoj zapovijedi - da se štuje samo jedan, Elohim / Jahve, sada jedno jedinstveno božanstvo, a ako si štovao Dagona ili Baala, nije ti bila garantovana sigurnost, blago rečeno), a poslije su ostali bogovi totalno negirani i (nevješto) izbrisani iz tadašnjih svetih spisa, koji će poslije postati "Biblija" u judaizmu, a još poslije "Stari Zavjet" u hrišćanstvu.
Zlatno tele

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Golden_calf

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Zlatno_tele

To jeste, čak i kada je Mojsije/Musa već bio božiji poslanik, ljudi koji su ga slijedili, jevreji, su još neko vrijeme paralelno vjerovali i u druge bogove.

Što pokazuje evoluciju iz idolopoklonstva i politeizma u monoteizam, to jeste da abrahamski monoteizam nije odjednom nastao božijom voljom, nego je rezultat milenijumskog evolutivnog procesa promjene ljudske misli.

A to je potvrda teze da nije bog stvorio ljude, već su ljudi izmislili boga.
Last edited by Hakiz on 14/09/2021 16:00, edited 1 time in total.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#175 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by broj dva »

Project Sejuani wrote: 14/09/2021 15:36
Hakiz wrote: 14/09/2021 15:29

Davanje vatre ljudima, svjetla, je simboličko osvjetljavanje puta znanja. I kazna. To je ista priča kao branje jabuke sa drveta spoznaje i kazna zbog toga u abrahamskim religijama.

Abrahamske religije su, u stvari, uglavnom plagirale religije prije njih.
A nije vam palo na pamet da je Bog slao svoje poslanike svim narodima ali su ljudi uvijek uspijevali to da izvitopere do te mjere da se stvori grči pantheon ili oni egipatski bogovi životinje i da radi toga postoje određene sličnosti. To vam nije palo na pamet jelde, dobro je neko reko svi imaju neku "religiju" pa i vi što tvrdite da nemate.
Naravno da nije. Zasto bi neko uskratio stare grke njihovih dostignuca, medju koje spada i njihov panteon?
Ljudi pravili analogne kompjutere i sad ko ne mogu oni sami izmisliti svoje bogove. A poslanici su, ako ih je bog slao, tako slab poso uradili da bi odmah treba dati odkaz.
Post Reply