Kutak za ateističko-religijski trenutak

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

tranquil

#2226 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by tranquil » 22/01/2020 15:33

vatrogasac wrote:
22/01/2020 15:29
I komunisti i nacisti su izbacili vjeronauku iz škola kada su uzeli vlast. Što? Vraćena ponovo kada su otišli sa vlasti. Što?
Da bi se uposlila braća.

I vidi sada rahatluka. Društvu pucaju šavovi zbog nabreknute moralnosti.

HakanSukur

#2227 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by HakanSukur » 22/01/2020 15:36

Ne vrijedi.

vatrogasac

#2228 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac » 22/01/2020 15:40

tranquil wrote:
22/01/2020 15:33
vatrogasac wrote:
I komunisti i nacisti su izbacili vjeronauku iz škola kada su uzeli vlast. Što? Vraćena ponovo kada su otišli sa vlasti. Što?
Da bi se uposlila braća.

Govorim o Evropi u koju mi hoćemo, a koja je protjerala komunističku ideologiju i raznim deklaracijama je izjednačila sa fašizmom da se ne bi više vratila.

http://www.vjeroznanci.com/content/view ... ,hrvatski/

tranquil

#2229 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by tranquil » 22/01/2020 15:43

vatrogasac wrote:
22/01/2020 15:40
tranquil wrote:
22/01/2020 15:33
vatrogasac wrote:
Da bi se uposlila braća.

Govorim o Evropi u koju mi hoćemo, a koja je protjerala komunističku ideologiju i raznim deklaracijama je izjednačila sa fašizmom da se ne bi više vratila.

http://www.vjeroznanci.com/content/view ... ,hrvatski/
Nemam ja ništa protiv osude komunizma. Samo kažem da ponovno uvođenje vjeronauka nije pomoglo, štaviše.

vatrogasac

#2230 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac » 22/01/2020 16:16

tranquil wrote:
22/01/2020 15:43
Samo kažem da ponovno uvođenje vjeronauka nije pomoglo, štaviše.
Jedan od niza spinova koji se šire da je gore sa vjeronaukom nego bez nje, zna se i iz kojih kuhinja dolazi. Dovoljno je sjetiti se Suljagićeve inicijative. Ako govorimo o Balkanu jeste došlo do krize porodice, sve više je razvoda brakova, djeca nemaju porodične sigurnosti i brige, a to nastavnik vjeronauke ne može promijeniti sa 1-2 časa sedmično osim možda ublažiti. Štaviše, mnogo djece nije otišlo u Siriju zahvaljujući NPP-u koje kontroliše Ministarstvo obrazovanja i Pedagoški zavod. Jedan od razloga zašto i njemački ministri već lagano uvode i islamsku vjeronauku u škole.

tranquil

#2231 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by tranquil » 22/01/2020 16:30

vatrogasac wrote:
22/01/2020 16:16
tranquil wrote:
22/01/2020 15:43
Samo kažem da ponovno uvođenje vjeronauka nije pomoglo, štaviše.
Jedan od niza spinova koji se šire da je gore sa vjeronaukom nego bez nje, zna se i iz kojih kuhinja dolazi. Dovoljno je sjetiti se Suljagićeve inicijative. Ako govorimo o Balkanu jeste došlo do krize porodice, sve više je razvoda brakova, djeca nemaju porodične sigurnosti i brige, a to nastavnik vjeronauke ne može promijeniti sa 1-2 časa sedmično osim možda ublažiti. Štaviše, mnogo djece nije otišlo u Siriju zahvaljujući NPP-u koje kontroliše Ministarstvo obrazovanja i Pedagoški zavod. Jedan od razloga zašto i njemački ministri već lagano uvode i islamsku vjeronauku u škole.
Nema veze sa spinom. Solženjicin je vidio rast komunizma, i porast zločina, i zaključio da je ateizam kriv. Njegovo pravo da zaključuje šta hoće.

Mi smo svjedočili padu komunizma, uvođenju vjeronauka, i porastu zločina. Iz toga možemo zaključiti da vjera ako ima uticaj na moralnost, nije pozitivan. Prestani skakati sam sebi u usta i reci nam, ako imamo više i vjere i vjeronauka, ako nemamo državni ateizam, kako to da imamo kako kažeš "krize porodice, sve više razvoda" itd. O korumpiranosti i pokvarenosti društva da ne govorimo, a džamije i crkve mašallah pune.

Uvođenje vjeronauka, bez obzira o kojoj vjeri i o kojoj zemlji je riječ, je popuštanje tim bradonjama kada počnu kmečati kao onaj naš "ne daaamooo naašu djeeecu neeevjeeerniciiiimaaaaaAAaaaa". Tako nažalost funkcioniše moderni svijet, samo zakmeči da si ugrožen, pa će ti biti dopušteno.

Što se tiče implikacija o "kuhinjama", barem za sebe mogu reću da se protivim bilo kakvim ideološkim mantijanjima u blizini djece, bez obzira na to kakav je oblik kape i broša kod bradonje u haljini. Stoga te molim da skrivene implikacije da sam četnik više ne koristiš u komunikaciji sa mnom.

vatrogasac

#2232 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac » 22/01/2020 16:46

tranquil wrote:
22/01/2020 16:30
Nema veze sa spinom. Solženjicin je vidio rast komunizma, i porast zločina, i zaključio da je ateizam kriv. Njegovo pravo da zaključuje šta hoće.
Pa to je to, ne moraš se složiti sa Solženjicinom kao što ni ja neću da se složim sa dijelovima što ti pišeš jer sam tako prihvatio.

"Da Gospodar tvoj hoće, na Zemlji bi doista bili svi vjernici. Pa zašto onda ti da nagoniš ljude da budu vjernici?" (10:99)

tranquil

#2233 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by tranquil » 22/01/2020 16:55

vatrogasac wrote:
22/01/2020 16:46
tranquil wrote:
Pa to je to, ne moraš se složiti sa Solženjicinom kao što ni ja neću da se složim sa dijelovima što ti pišeš jer sam tako prihvatio.

"Da Gospodar tvoj hoće, na Zemlji bi doista bili svi vjernici. Pa zašto onda ti da nagoniš ljude da budu vjernici?" (10:99)
Moja poenta je da smo danas vidjeli i drugu stranu medalje, da je komunizam pao, vjera porasla, i šta se desilo? I to u baš svakoj bivšoj komunističkoj zemlji?

Dakle nemoj bježati, nego odgovori na sljedeće:
tranquil wrote:
ako imamo više i vjere i vjeronauka, ako nemamo državni ateizam, kako to da imamo kako kažeš "krize porodice, sve više razvoda" itd. O korumpiranosti i pokvarenosti društva da ne govorimo, a džamije i crkve mašallah pune.

vatrogasac

#2234 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac » 22/01/2020 17:09

tranquil wrote:
22/01/2020 16:55

tranquil wrote:
ako imamo više i vjere i vjeronauka, ako nemamo državni ateizam, kako to da imamo kako kažeš "krize porodice, sve više razvoda" itd. O korumpiranosti i pokvarenosti društva da ne govorimo, a džamije i crkve mašallah pune.

Ne možeš tako gledati usko, nego traži uzroke, genezu itd.

kolobok

#2235 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by kolobok » 22/01/2020 17:47

allem_77 wrote:
22/01/2020 12:40
U studiji iz 2013. neki su istraživači sugerirali da se uočene genske afinitete između populacija arhaičnih i modernih ljudi većinom može objasniti polimorfizmima zajedničkog pretka koje je pratio genski drift, a ne primjesom, objašnjavajući da su razlike u opaženim genskim afinitetima među populacijama modernih ljudi najvjerojatnije rezultat različitih retencijskih stopa ovih polimorfizama među populacijama modernih ljudi.
Koje istraživanje? Koji istraživači? Je li to istraživanje potvrdilo tezu da je cijeli ljudski rod nastao od jednog para ljudi ili si ipak ti izvukao ovaj dio iz konteksta da bi ko fol dokazao svoju poantu. :zzzz:

Nitko ne osporava postojanje zajedničkih predaka (množina) u evolucijskoj povijesti. Osporava se mit da su svi ljudi koji danas žive na svijetu potomci jednog muškarca i jedne žene koji su bili prvi ljudi, živjeli u isto vrijeme i imali djecu koja su međusobno imala djecu... i tako dalje kroz generacije. Moderna biologija i genetika dokazuju da to nije tako, ali vi to ne prihvaćate zato jer vjerski mentalni sklop ne dopušta mogućnost da je dogma u krivu. Znači, automatski je znanost u krivu ako tvrdi nešto suprotno.

btw. uvijek mi je simpatično vidjeti kako pojedini vjernici nonšalantno odbacuju teoriju evolucije kao neku suludu i nedokazanu hipotezu (unatoč brojnim dokazima iz različitih grana znanosti), a istovremeno kao alternativu nude puno "dokazanije" teorije utemeljene na vjerskim tekstovima. :-)

Edouard wrote:
22/01/2020 13:54
Majstore, znaš da znanost nema religiju kao predmet svojeg istraživanja.
Ovo mi je jedan od najgorih argumenata od strane teista. Kako nema preklapanja ako o istoj stvari religija kategorički tvrdi jedno, a znanost drugo?!

Dakle, ili je kompletna znanost u zabludi ili je religija u zabludi po ovom pitanju. Nema trećeg. To je jasno i mnogim teistima koji pošto-poto pokušavaju pomiriti evoluciju sa vjerskom dogmom o stvaranju jer im je jasno da postoji problem.

kolobok

#2236 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by kolobok » 22/01/2020 17:53

Što se tiče vjeronauka u školama, mislim da se precjenjuje njegov utjecaj na društvo. Nit je pretjerano negativan, niti pozitivan.

Kao što marksizam u školama nije od učenika napravio uvjerene marksiste, tako neće ni vjeronauk vjernike. Samo može eventualno izazvati kontra-učinak.

tranquil

#2237 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by tranquil » 22/01/2020 18:25

vatrogasac wrote:
22/01/2020 17:09
tranquil wrote:

tranquil wrote:

Pa ja. Za zločine komunizma kriv je ateizam. A za zločine postkomunizma, opet ateizam.

Tipično kmečanje mantijaša koje ljudi sve manje šljive :lol:

vatrogasac

#2238 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac » 22/01/2020 18:37

tranquil wrote:
22/01/2020 18:25
vatrogasac wrote:
22/01/2020 17:09
tranquil wrote:

Pa ja. Za zločine komunizma kriv je ateizam. A za zločine postkomunizma, opet ateizam.

Tipično kmečanje mantijaša koje ljudi sve manje šljive :lol:
Ova priča je čapras divan, zabava dokonih. Vjera je djelovanje kako reče bivši vjeroučitelj. a sadašnji efendija Ismet Čamdžić, Tema: Vjerujemo, a jesmo li ubijeđeni? prekjuče, a koji je poznat po kritici i vlasti i nedovršenosti vjere kod vjernika. Jedan takav primjer djelovanja je bio početkom ovog mjeseca, a nije jedini i rijetko kada izađe iz zidova džamije na rijasetov portal ili u novine Preporod. Pusti ba priču, treba djelovati, raditi, pomagati.

Dozer

#2239 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer » 22/01/2020 20:34

Edouard wrote:
22/01/2020 15:01
Dozeru, jedan ljudski par na početku.
A što se tebi čini?
OK, jasno je meni to.
Ali, mislim da je ta teorija masakrirana raznim dokazima o raznim Homo vrstama prije ove nase, trenutne... A nas DNK sadrzi dosta toga njihovog, izmedju ostalog i neandertalskog, sto vec rekoh (a ti i drugi hladno preskociste).

I onda opet ide isto pitanje, koje svi zaobilzate k'o macka oko vruce kashe - koje je vrste bio famozni Adem?
I ne, nije bio par, bio je samo Adem. Eva je bila njegov klon s genetickim modifikacijama, tako da smo svi mi zapravo nastali samo od Adama. Nigdje veze s pamecu i logikom, ali hajde...konverzacije radi.

Dozer

#2240 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer » 22/01/2020 21:11

vatrogasac wrote:
Prvo neću ti ja objašnjavati jer sam to radio do sada i nikada nisi bio zadovoljan ni jednim odgovorom, a i ne mogu ti ja to tako dobro obajsniti kao ova dvojica koja su radili postiplomske i na islamskom i na katoličkom, a išli na usavršavanja po raznim svjetskim univerzitetima, a ti bi ujedno i iz Kur'ana i iz Biblije. Da li je to strah od istine sa kojom ti se valja suočiti jer njih ne zbunjuje priča o Ademu i Havi dok je objašnjavaju svojim studentima koji nisu zbunjeni tim kazivanjem?
Mislim da nikad i ni od koga na ovom forumu, ali ni bilo gdje drugo, nisam ni vidio ni cuo ni objasnjenja ni odgovore na moja pitanja. Samim tim ni od tebe.

Ujedno iz Kur'ana i Biblije...? Cekaj malo...Zar bog nije 1? Zar Adam/Adem nije 1? Odgovor na oboje je - Da, 1 je. Samim tim i odgovor na moja pitanja moze biti samo jedno.
Ali OK, bar si priznao da te zbunjuje prica o Ademu i Havi, a i to je vec dokaz labilnosti tvoje licne vjere. A ja nisam zbunjen ni sekunde, a jos manje imam strah od te "istine". Znas li zasto? Mogu oni, ili bilo ko, imati i 10 Phd-a na tu temu, ali i dalje nemaju nijedan jedini stvarni dokaz za bilo sta, jer oni zapravo samo pricaju o tumacenjima onoga sto pise u navedenim knjigama. A tumacenje izmisljenih mitova nije dokaz nicega.

Ovo je na nivou necega ovakvog - ja sad kazem ljudima oko sebe da sam jucer vidio sestoglavog vepra s ogromnim krilima, a jedna od glava mi se obratila i rekla da cu umrijeti. I umro ja nakon 30-40 godina od tada (cuj, umro sa 80-90..). Ali, neko od onih koji su culi kada sam pricao o tome, to je zapisao. Pa i on umro. Onda je neko 100 godina kasnije nasao taj papir, procitao to, i uvrstio u neku svoju knjigu "cudnih ljudskih prica i iskustava". 300 godina kasnije se nakupilo takvih prica i neko deseti odluci od toga napraviti bestseller, te sve to objedini i objavi, ali uz svoje dodatke i tumacenja svega toga, te sve to pripise cudima koja je slalo neko nadmocno bice da bi ljudima pokazalo svoju moc. I nazovem to nikad vidjeno bice - bog, i onda pocnem ljude ubjedjivati da bog zaista postoji, a dokaz toga su razna cuda koja su ljudi dozivljavali prije 400-500 godina. Vremenom sve vise ljudi pocne vjerovati da je to stvarno istina, da se nekad desavalo, i pocnu graditi razne objekte u cast tog svemocnog bica, a sve price iz bestsellera s koljena na koljeno prenositi dalje. 1000 godina kasnije vise niko od onih koji su "naslijedili" ta vjerovanja vise ni ne postavlja pitanja ni sebi samima o istinitosti svega toga, nego se samo slijepo vjeruje da je sve to istina. I to je to. A svi koji se "drznu" da se zapitaju da li je to sto pise bas tako bilo i da li znaci bas to sto pise da znaci, e oni su nevjernici, cafiri, neprijatelji, zavedeni, idu u pakao/dzehennem, itd..

Ovo sto sam napisao nije namijenjeno vrijedjanju ni omalovazavanju bilo koga, nego je karikirani put nastajanja danasnjih abrahamskih religija.
”Ateizam je osnovno zlo. Ljudi su zaboravili Boga i to je razlog problema u 20. vijeku.” Alexander Solschenizyn, nobelovac
„Smrt jednog čovjeka je tragedija, smrt miliona- statistika” Josif Visarionovič Staljin

Mislim da smo odavno razjasnili da se "vjronauka" pogresno naziva ovako, iz cega proizilazi da se radi o nekakvoj nauci. A to nije, nego je pravilno "vjeronauk". Svaka nauka se bavi izucavanjem necega, a na bazi naucnih metoda, ispitivanja i dokazivanja. Vjeronauk toga nema, tako da to nije nauka, nego vrlo prosto ucenje napamet, s ciljem slijepog slijedjenja i vjerovanja u nauceno, bez pogovora i postavljanja bilo kakvih pitanja.
A kultovi licnosti su prilicno...khm... To sto je neko nobelovac, ne znaci da je najpamentiji i da je ispravno sve sto kaze. Imamo evo i ovog, zaboravih mu ime, zadnjeg nobelovca, a lik podrzava genocid. Da li je i on u pravu i da li ga treba citirati s njegovim izjavama koje podrzavaju genocid, te smatrati da je tacno i ispravno ono sto on govori?
Od svih država koje su promicale državni ateizam najekstremniji je slučaj Albanije pod Enverom Hoxhom u kojoj je 1967. godine religija zakonom zabranjena.
I eno Albanaca zivi i zdravi, grade i razvijaju se 10x brze i vise od nas, ni danas nisu pretjerano religiozni, a nista im ne fali. Nezamislivo....
Last edited by Dozer on 22/01/2020 21:26, edited 2 times in total.

kolobok

#2241 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by kolobok » 22/01/2020 21:13

Dozer wrote:
22/01/2020 20:34
Ali, mislim da je ta teorija masakrirana raznim dokazima o raznim Homo vrstama prije ove nase, trenutne... A nas DNK sadrzi dosta toga njihovog, izmedju ostalog i neandertalskog, sto vec rekoh (a ti i drugi hladno preskociste).
Naravno da će preskočiti kad nemaju odgovor na to. Jedini odgovor je tvrdnja da je znanost u krivu i da su svi dokazi koji govore o tome lažirani i plod nekakve belosvetske ateističke zavjere. I zbog toga se niti ne trude proučiti te dokaze jer unaprijed znaju da je sve to laž i izmišljotina, pa zašto bi onda trošili vrijeme na to, kad već imaju sve odgovore u svojim vjerskim dogmama.

I kao rezultat takvog mentalnog sklopa dobiješ nešto ovako: https://www.youtube.com/watch?v=0OcosxNv8pg

Jezivo neznanje i strawman argumentacija, koju dobar dio vjernika očito prihvaća bez ikakvih problema. :run:

Edouard

#2242 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard » 22/01/2020 21:18

tranquil wrote:
22/01/2020 15:02
Edouard wrote:
22/01/2020 14:34

Nemoj se izmotavati, nije korektno ni pristojno. Ja ti pokazao kako se u matematici i fizici dokazuje nepostojanje nečega, ali to tebe ne zadovoljava jer nije konkretno na tvoj način. Ako tebi termodinamika nije konkretna, a šta onda jest?
Pa prešo na "konkretnog", možda nekada za nekog, Zeusa, ali u svakom slučaju sada sigurno ne, ali ipak ti bi da baš sada dokažem njegovo nepostojanje i to baš naučnom metodom.
Da se barem malo razumiješ u naučnu metodu, vidio bi da je tvoje traženje besmisleno.
Ne izmotavam se. Onog momenta kada ti pokažeš dokaz da ne postoji Zeus, pokazaću ti dokaz da ne postoji tvoj Bog.
Edouard wrote:
22/01/2020 14:54

Ali meni je žao što nisi čitao s razumijevanjem, pa si krivo, namjerno ili nenamjerno iskrivio smisao moje rečenice.
Možda to objašnjava i ono ranije nefer izmotavanje.
Ovdje sam se izmotavao, to je tačno, ali ti si prvi počeo kada si namjerno pogrešno protumačio pogrešno riječi drugog sagovornika kao da je rekao da "ateizam producira religijski mentalni sklop", što je očito ne samo netačna interpretacija autorovih riječi, nego i van svake pameti.

Za Zeusa se ne izmotavam, čekam dokaz o nepostojanju. Ne vjeruješ u Zeusa, to se slažemo? Kako dokazuješ njegovo nepostojanje? Da li ti je dokaz za njegovo nepostojanje važan?

Zašto poziv na dokaz o nepostojanju Zeusa smatraš izmotavanjem, dok istovremeno tražiš od ateista dokaz o nepostojanju tvog Boga?

Da li ie ovdje na djelu Zeusofobija?
Da protumačim kako sam protumačio, tj da kažam da "ateizam producira religijski mentalni sklop" našao sam u slijedećem navodu:
kolobok wrote: ↑
Svatko tko je poznavao nekog uvjerenog komunista može potvrditi da su ti ljudi imali mentalni sklop jako religiozne osobe, samo što su umjesto Boga imali ideologiju i Partiju.
A zna se da nije postojao, niti je mogao postojati ijedan komunist, član Partije, a da nije bio ateist, nevjernik, barem deklarativno.
Istina, premda nije eksplicitno rečeno, dao je prilično materijala za slobodnu interpretaciju.

A ti ono čekaš još o Zeusu, pitaš da li mi je dokaz za njegovo nepostojanje važan?
Ma važno mi je tu jedino da čovjek shvati da je besmisleno tražiti takav dokaz naučnom metodom.
Slikovito to je kao da tražiš da odredim boju mirisa crvene ruže. Besmisleno.
Pitanje postojanja/nepostojanja Zeusa uopće nema veze s naukom, pa ne može biti naučno ni dokazivano/opovrgavano.
Možemo govoriti o zdravorazumskom, filozofskom argumentiranju, ali ne o dokazivanju nepostojanja naučnom metodom.
Ti i još neki su tvrdili da nema i ne može biti dokaza za nepostojanje nečega, generalno, a ja sam ti naveo da itekako ima.
Postoje, u matematici, ako nisi znao, čak istinite a nedokazive tvrdnje. Jest čudno, ali istinito. Za onaj matematički primjer koji sam naveo, mislilo se da je takav, ali se tek nakon 350 godina pokazalo da je ipak dokaziv.

Dozer

#2243 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer » 22/01/2020 21:21

vatrogasac wrote:
I ako sad ovo uporedimo s rezultatima popisa kod nas u BiH recimo, gdje se 95% stanovnistva izjasnilo kao vjernici (bez obzira koje religije), a onda pogledamo stvarno stanje "na terenu" na kojem vlada kriminal, korupcija, laz, licemjerje, prevare svih vrsta, droga, oruzje, itd. - sta je zakljucak?

Ja bih rekao da je najlogicniji zakljucak da ljudi lazu sami sebe, tj. da je bar 80% od onih 95% - licemjerni vjernici, tj. lazni. Sta je onda poenta vjeronauka u skolama? Cemu uci djecu? Koje im to vrijednosti usadjuje?

vatrogasac

#2244 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac » 22/01/2020 21:22

Dozer wrote:
22/01/2020 21:11
Ali OK, bar si priznao da te zbunjuje prica o Ademu i Havi, a i to je vec dokaz labilnosti tvoje licne vjere. Ja takodjer nisam zbunjen ni sekunde, a jos manje imam strah od te "istine".
Možeš li mi citirati to moje priznanje? :lol:

A ja tebi hoću niz pitanja koja si postavio koja sugerišu zbunjenost. A ako opet znaš odgovor na to koja je svrha pitanja? Da li je to onda aniteističko misionarenje? :mrgreen:

vatrogasac

#2245 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac » 22/01/2020 21:23

Dozer wrote:
22/01/2020 21:21
vatrogasac wrote:
I ako sad ovo uporedimo s rezultatima popisa kod nas u BiH recimo, gdje se 95% stanovnistva izjasnilo kao vjernici (bez obzira koje religije), a onda pogledamo stvarno stanje "na terenu" na kojem vlada kriminal, korupcija, laz, licemjerje, prevare svih vrsta, droga, oruzje, itd. - sta je zakljucak?

Ja bih rekao da je najlogicniji zakljucak da ljudi lazu sami sebe, tj. da je bar 80% od onih 95% - licemjerni vjernici, tj. lazni. Sta je onda poenta vjeronauka u skolama? Cemu uci djecu? Koje im to vrijednosti usadjuje?
Možeš pogledati onaj video iz radio emisije sa Čamdžićem par komentara iznad? Izgleda da džaba postavljam.

Loše je počelo kada je vjeronauka vraćena u škole?

Dozer

#2246 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer » 22/01/2020 21:30

vatrogasac wrote:
22/01/2020 21:22
Možeš li mi citirati to moje priznanje? :lol:

A ja tebi hoću niz pitanja koja si postavio koja sugerišu zbunjenost. A ako opet znaš odgovor na to koja je svrha pitanja? Da li je to onda aniteističko misionarenje? :mrgreen:
Da ne citiram radi prostora, samo pogledas dio u kojem me upucujes na magistre. Cim me upucujes na njih, znaci da ti bas i ne znas odgovoriti. ALi OK, razumijem to.

Pitaj slobodno sta god hoces. Ali, ako hoces i odgovore, onda i ti moras odgovarati na moja pitanja. Iz vlastite glave, a ne citatima iz vjerskih knjiga koji zapravo nisu nikakvi odgovori. To je, valjda, neki normalni i civilizovani tok dijaloga razumnih ljudi.

Edouard

#2247 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard » 22/01/2020 21:48

Dozer wrote:
Edouard wrote:
A što se tebi čini?
OK, jasno je meni to.

I onda opet ide isto pitanje, koje svi zaobilzate k'o macka oko vruce kashe - koje je vrste bio famozni Adem?
I ne, nije bio par, bio je samo Adem. Eva je bila njegov klon s genetickim modifikacijama, tako da smo svi mi zapravo nastali samo od Adama. Nigdje veze s pamecu i logikom, ali hajde...konverzacije radi.
Dozeru, evo šta je o makroevoluciji reko jedan poznati naučnik, svjetonazorski ateist, Ser Fred Hojl.
Da ne kažeš da makroevoluciju osporavaju samo vjernici.

“Dakle, kao što nam i zdrav razum govori, darvinistička teorija je tačna u malim, ali ne i u velikim razmerama. Zečevi su nastali od tek neznatno drugačijih zečeva, a ne od [primordijalne] supe ili od krompira.
Odakle uopšte svi oni potiču jeste problem koji tek treba rešiti, kao i mnogo toga drugog na kosmičkom nivou.”

tranquil

#2248 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by tranquil » 22/01/2020 21:57

Edouard wrote:
22/01/2020 21:18
tranquil wrote:
22/01/2020 15:02
Edouard wrote:
22/01/2020 14:34

Nemoj se izmotavati, nije korektno ni pristojno. Ja ti pokazao kako se u matematici i fizici dokazuje nepostojanje nečega, ali to tebe ne zadovoljava jer nije konkretno na tvoj način. Ako tebi termodinamika nije konkretna, a šta onda jest?
Pa prešo na "konkretnog", možda nekada za nekog, Zeusa, ali u svakom slučaju sada sigurno ne, ali ipak ti bi da baš sada dokažem njegovo nepostojanje i to baš naučnom metodom.
Da se barem malo razumiješ u naučnu metodu, vidio bi da je tvoje traženje besmisleno.
Ne izmotavam se. Onog momenta kada ti pokažeš dokaz da ne postoji Zeus, pokazaću ti dokaz da ne postoji tvoj Bog.
Edouard wrote:
22/01/2020 14:54

Ali meni je žao što nisi čitao s razumijevanjem, pa si krivo, namjerno ili nenamjerno iskrivio smisao moje rečenice.
Možda to objašnjava i ono ranije nefer izmotavanje.
Ovdje sam se izmotavao, to je tačno, ali ti si prvi počeo kada si namjerno pogrešno protumačio pogrešno riječi drugog sagovornika kao da je rekao da "ateizam producira religijski mentalni sklop", što je očito ne samo netačna interpretacija autorovih riječi, nego i van svake pameti.

Za Zeusa se ne izmotavam, čekam dokaz o nepostojanju. Ne vjeruješ u Zeusa, to se slažemo? Kako dokazuješ njegovo nepostojanje? Da li ti je dokaz za njegovo nepostojanje važan?

Zašto poziv na dokaz o nepostojanju Zeusa smatraš izmotavanjem, dok istovremeno tražiš od ateista dokaz o nepostojanju tvog Boga?

Da li ie ovdje na djelu Zeusofobija?
Da protumačim kako sam protumačio, tj da kažam da "ateizam producira religijski mentalni sklop" našao sam u slijedećem navodu:
kolobok wrote: ↑
Svatko tko je poznavao nekog uvjerenog komunista može potvrditi da su ti ljudi imali mentalni sklop jako religiozne osobe, samo što su umjesto Boga imali ideologiju i Partiju.
A zna se da nije postojao, niti je mogao postojati ijedan komunist, član Partije, a da nije bio ateist, nevjernik, barem deklarativno.
Istina, premda nije eksplicitno rečeno, dao je prilično materijala za slobodnu interpretaciju.

A ti ono čekaš još o Zeusu, pitaš da li mi je dokaz za njegovo nepostojanje važan?
Ma važno mi je tu jedino da čovjek shvati da je besmisleno tražiti takav dokaz naučnom metodom.
Slikovito to je kao da tražiš da odredim boju mirisa crvene ruže. Besmisleno.
Pitanje postojanja/nepostojanja Zeusa uopće nema veze s naukom, pa ne može biti naučno ni dokazivano/opovrgavano.
Možemo govoriti o zdravorazumskom, filozofskom argumentiranju, ali ne o dokazivanju nepostojanja naučnom metodom.
Ti i još neki su tvrdili da nema i ne može biti dokaza za nepostojanje nečega, generalno, a ja sam ti naveo da itekako ima.
Postoje, u matematici, ako nisi znao, čak istinite a nedokazive tvrdnje. Jest čudno, ali istinito. Za onaj matematički primjer koji sam naveo, mislilo se da je takav, ali se tek nakon 350 godina pokazalo da je ipak dokaziv.
Znači ništa od dokaza da nema Zeusa, šteta. Izgleda isto kao da se nepostojanje nečega izmišljenog ne može tako lako dokazati, i kao što si sam veoma lijepo rekao, besmisleno je tražiti takav dokaz.

A kolobok gore ti je rekao ne to da ateizam kreira religiozni mentalni sklop, nego obratno, da je religiozni mentalni sklop stvorio ljude koji su nakon odbacivanja religije slijedili druge fanatične ideologije, samo su zamijenili bradatog čiču na oblaku za brkatog čiču u Kremlju. Tvoja pogrešna interpretacija prilično jasnog stava je rezultat ili kompletne nemogućnosti procesiranja veoma drugačijeg mišljenja od tvog, ili izmotavanje.

Dozer

#2249 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer » 22/01/2020 22:10

Edouard wrote:
22/01/2020 21:48
Dozeru, evo šta je o makroevoluciji reko jedan poznati naučnik, svjetonazorski ateist, Ser Fred Hojl.

“Dakle, kao što nam i zdrav razum govori, darvinistička teorija je tačna u malim, ali ne i u velikim razmerama. Zečevi su nastali od tek neznatno drugačijih zečeva, a ne od [primordijalne] supe ili od krompira.
Odakle uopšte svi oni potiču jeste problem koji tek treba rešiti, kao i mnogo toga drugog na kosmičkom nivou.”
OK. Sta je sporno? To i ja govorim, da jos ne znamo i da to tek treba otkriti.
Medjutim, ovo nema nikakve veze s ovim o cemu ja pricam, tj. da postojeci dokazi iz nase DNK sami po sebi postavljaju pitanje teizmu - koje je Homo vrste bio Adam/Adem? I da li je uopste bio Homo...?

tranquil

#2250 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by tranquil » 22/01/2020 22:12

Edouard wrote:
22/01/2020 21:48
Dozer wrote:
Edouard wrote:
A što se tebi čini?
OK, jasno je meni to.

Hoyle nije biolog.

Ako su ti relevantni naučnici nebiolozi koji osporavaju evoluciju, možda će te zanimati Francis Collins, veoma pobožni hrišćanin, koji fura sve te čarobne stvari, trojstvo, uskrsnuće i sl., ali je jedan od vodećih genetičara i evolucionih biologa, koji odbacuje i kreacionizam i inteligentni dizajn.

Kome više vjeruješ, Hoylu, nebiologu i nemoralnom ateisti ili Collinsu, pobožnom čovjeku, i što bi trebalo biti važnije, stručnjaku u tom polju?

Post Reply