Virtualni dzemat :-D

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#526 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by arzuhal »

.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#527 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Not My Idea »

hadzinicasa wrote:ma ne bih ja mogla jesti kad bi me neko kandzijom tjerao.
kafa, limunada, voca malo (ako) ili kompot - i dosta od mene.

zato za iftaaaaaaaar :D
Zato za iftaaaaaaar ....... hurma, topa, kafa i cigara.
Noga preko noge i pogled u daljinu. Pa otpuhne...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#528 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by hadzinicasa »

Not My Idea wrote:
hadzinicasa wrote:ma ne bih ja mogla jesti kad bi me neko kandzijom tjerao.
kafa, limunada, voca malo (ako) ili kompot - i dosta od mene.

zato za iftaaaaaaaar :D
Zato za iftaaaaaaar ....... hurma, topa, kafa i cigara.
Noga preko noge i pogled u daljinu. Pa otpuhne...
ej, a limunada? a salata? i jucer sam i malo piletine 8-)

@arzo - rekni, ne ustrucavaj se , nasi smo :)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#529 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by arzuhal »

Neka.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#530 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by hadzinicasa »

arzuhal wrote:Neka.
najlakse po maxumu :cry:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#531 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by arzuhal »

hadzinicasa wrote:
arzuhal wrote:Neka.
najlakse po maxumu :cry:
..a maxumu po diviziji :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#532 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by mali jomu »

zendjebil
Posts: 71
Joined: 16/04/2019 04:38

#533 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by zendjebil »

bijela wrote:Zendjebil jel ti to sofra, ona za poda? Ne znam kako se kaze?
sinija, ja je zovem ramazanija, uglavnom je koristim za ramazan i bajrame. narod se odvikao od ovog sistema sjedenja i jedenja. bude zanimljivo kad se skupi jedno do drugog kao u safu. nekako toplije i prisnije.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#534 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Zoya »

zendjebil wrote:
bijela wrote:Zendjebil jel ti to sofra, ona za poda? Ne znam kako se kaze?
sinija, ja je zovem ramazanija, uglavnom je koristim za ramazan i bajrame. narod se odvikao od ovog sistema sjedenja i jedenja. bude zanimljivo kad se skupi jedno do drugog kao u safu. nekako toplije i prisnije.
Ja sam cijelo svoje djetinstvo jela na sofri, i sada kada sam kod mame najdraže mi je sjesti na sofri a ona zna da ja to volim pa je maksuz izvadi. Problem je samo što se ne mogu najesti kako treba, jer kad sjediš na podu onda ti se zeludac brže napuni a i noge utrnu jer ih saviješ u koljenu. Ranije nekad to nije bio nikakav problem ali valjda nije isto kad imaš 48 i 60 i kusur kila :-?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#535 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by vatrogasac »

Zoya wrote: Ranije nekad to nije bio nikakav problem ali valjda nije isto kad imaš 48 i 60 i kusur kila :-?
Što ti je ramazan. Tad i žene pričaju o svojim kg otvoreno. :D Ja imam preko 80 pa mi to 60 skroz malo. :D
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#536 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by ratomir »

imal vas koji postite čitav dan i onda poslije iftara cigara,mnogo cigara :) ???
Pitam se šta je to u insanu da izdrži čitav dan bez poganog duhana i opet navečer puši ko ćiro,ili ti ga prosinečki :))) :bih: :bih:
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#537 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by bijela »

Zoya wrote:
zendjebil wrote:
bijela wrote:Zendjebil jel ti to sofra, ona za poda? Ne znam kako se kaze?
sinija, ja je zovem ramazanija, uglavnom je koristim za ramazan i bajrame. narod se odvikao od ovog sistema sjedenja i jedenja. bude zanimljivo kad se skupi jedno do drugog kao u safu. nekako toplije i prisnije.
Ja sam cijelo svoje djetinstvo jela na sofri, i sada kada sam kod mame najdraže mi je sjesti na sofri a ona zna da ja to volim pa je maksuz izvadi. Problem je samo što se ne mogu najesti kako treba, jer kad sjediš na podu onda ti se zeludac brže napuni a i noge utrnu jer ih saviješ u koljenu. Ranije nekad to nije bio nikakav problem ali valjda nije isto kad imaš 48 i 60 i kusur kila :-?
I mi smo jeli na sofri, tj na demirliji,
I sada za stolom kad jedem, na stolici se cesto uhvayim da sjedim kao ono kako se sjedi na podu
Na jednoj nozi sjedis, druga podignuta i savijena u koljenu, pa bas sto kazes pritisne stomak i ne mozes pojesti puno (ne znam je li taj nacin sjedenja sunnetski) :))
zendjebil
Posts: 71
Joined: 16/04/2019 04:38

#538 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by zendjebil »

bijela wrote:
Zoya wrote: Ja sam cijelo svoje djetinstvo jela na sofri, i sada kada sam kod mame najdraže mi je sjesti na sofri a ona zna da ja to volim pa je maksuz izvadi. Problem je samo što se ne mogu najesti kako treba, jer kad sjediš na podu onda ti se zeludac brže napuni a i noge utrnu jer ih saviješ u koljenu. Ranije nekad to nije bio nikakav problem ali valjda nije isto kad imaš 48 i 60 i kusur kila :-?
I mi smo jeli na sofri, tj na demirliji,
I sada za stolom kad jedem, na stolici se cesto uhvayim da sjedim kao ono kako se sjedi na podu
Na jednoj nozi sjedis, druga podignuta i savijena u koljenu, pa bas sto kazes pritisne stomak i ne mozes pojesti puno (ne znam je li taj nacin sjedenja sunnetski) :))
pa zoya, gdje si generacijo, i po godinama i po kg :lol: :kiss:

imam ja i malu veziju sinije, i mi smo jeli na njoj. na njoj bi mati, rahmetli, pitu sukala. ta velicina se moze koristiti i za postavljanje demirlije (velike bakrene tepsije), mislim da je to wewina pervazlija.
meni ponekad u restoranu bude nezgodno, najradije bih noge pokupila podase.
zendjebil
Posts: 71
Joined: 16/04/2019 04:38

#539 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by zendjebil »

a sofra, kako ja razumijem, vise se mislilo na serviranje, ono kada se kaze, de postavi sofru :-D ili, de sjedi za sofru, to bi podrazumjevalo da je sve vec postavljeno, jer ne sjeda se za praznu :D
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#541 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Big Boy »

zendjebil wrote:a sofra, kako ja razumijem, vise se mislilo na serviranje, ono kada se kaze, de postavi sofru :-D ili, de sjedi za sofru, to bi podrazumjevalo da je sve vec postavljeno, jer ne sjeda se za praznu :D
Aferim!

Nego, dokle su naši, ovaj... dokle smo večeras sa sofrom?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#542 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by wewa »

Na sehuru ostaci iftara, kod tebe? :D
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#543 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by bijela »

Ja ustala, napravila rucak :mrgreen:
Jaja na fasiranom mesu, sir, avokado, articoka, masline :curica: pravi balkanski sehur :lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#544 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by wewa »

Jest, i dede su nam avokado sehurile.
Za sinijom!
:lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#545 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by zijancer »

do kojih su godina dede i nane mogli poravnit?

gledam nešto, ako neko bude htio praviti siniju, da ima mjere pri ruci:
za pet osoba - 110 cm
za šest - 125 cm
za osam - 140 cm
za deset - 155 cm
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#546 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by wewa »

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... vam/336536

Dobročinstvo / Pismo dobroj Fočanki: Gospođo, hvala Vam...
12. 05. 2019. u 13:21:00 Radiosarajevo.ba

Piše: Faruk Vele
Poštovana gospođo,

Pišem Vam duboko ganut Vašom gestom da nakon svečanog otvorenja obnovljene Aladža džamije u Foči, po mnogima najljepše džamije na Balkanu, napravite duboko ljudski čin i krišom fočanskoj ljepotici vratite Kur'an Časni, svetu knjigu muslimana, koju ste 27 godina čuvali u Vašem domu. Još od barbarskog rušenja ove bogomolje i naše zajedničke baštine u augustu 1992. godine.

Skromna je svaka riječ kojom bi se mogli iskazati zahvalnost i poštovanje zbog toga što ste u jeku bezumnog razaranja, ubijanja i mučenja tolikih Vaših sugrađana, dok je sve još mirisalo na barut i krv, smogli snage i hrabrosti, te nakon miniranja Aladže svetu knjigu muslimana pronađenu pokraj ceste od zemlje očistili, zamotali u peškir i krili od supruga i najmilijih. Postupili ste kao iskrena pravolsavka, hrišćanka, a prije svega ČOVJEK. Bog nas je ionako stvorio da činimo dobro i ukazujemo na zlo.

Pišem Vam, poštovana gospođo, duboko tužan jer vjerovatno neću biti u prilici da Vas upoznam ili saznam Vaše ime, poštujući, naravno, Vašu želju da u miru nastavite svoj život.

Tužan sam jer neću da upoznam ni Vas ni tolike druge naše zemljake, dobre ljude Bosne, koji nisu učeni da mrze, već da poštuju i svoje i tuđe (mada smo mi od jednog Boga, duboko vezani ovom našom mrtvajom, kako bi zapisao Meša Selimović, koju toliko volimo, "a sve se plaća, pa i ova ljubav".), koji su učeni da poštuju komšije i da im budu na pomoći, da znaju da na tuđoj nesreći, nema naše sreće, ma kao to ponekad izgledalo...

Za razliku od Vas i brojnih dobrih ljudi, uspjeli smo upoznati tolike ubice, mučitelje, silovatelje, rušitelje bogomolja i drugih najokrutnijih zlikovaca čija nedjela i danas progone ovu zemlju, ne dajući mira ni mrtvima ni živima. Mogli su biti ljudi, kao Vi, ali izabrali su zlo.

Vi ste izabrali dobro.

Za mene je zato Vaše djelo vrijedno kao i gest Derviša Korkuta, muslimana koji je spasio Sarajevsku Hagadu, čija porodica je od nacista sakrila djevojčicu Miru Papo. Oni će vječno ostati zapisani kao "pravednici među narodima ".

Na simboličnoj ravni, Vi ste uz rame sa Srđanom Aleksićem, dr. Sekulom Stanićem, Mladenom Vuksanovićem, dr. Mustafom Pintolom, Amirom Rekom, fra Matom Topićem i pokojnim fra Ilijom Piplicom, fra Jankom Ljubosom i ostalim drugim znanim i neznanim koji su nerijetko rizikovali svoje živote da bi spasili svoju čovječnost.

„Ko spasi jednog čovjeka, kao da je spasio cijeli svijet...“, piše u knjizi koju ste spasili.

I Vi ste svojim djelom spasili cijeli jedan svijet.

Vi niste imali snage da prekinete taj lanac beskrajnog zla, kao što nije mogao ni August Landmasser, čovjek sa čuvene fotografije koji je jedini odbio pozdraviti zlo u liku Adolfa Hitlerta, ali ćete u našim srcima, kao i dobri August, ostati zabilježeni kao pravednica, herojina, ČOVJEK.

„Žali Bože ljudi kojih više nema“, kazali ste Mensuru Kadriću iz Goražda koji je i sam beskrajno dirnut snagom Vaše dobrote.

Tužan sam jer ljudi koji nas i danas vode više poštuju zlikovce i glorificiraju njihova djela, nego ljude popu Vas.

Tužan sam jer ne živimo u zemlji u kojoj bi se djelo poput Vašeg veličalo. Nadam se da će ova država, ili makar vjerske zajednice, ustanoviti priznanje pravednika među narodima koji bi se dijelile osobama poput Vas.

Tužan sam jer ti koji nas i dalje vode bi ranije slali tuđu djecu u ratove, za puste gradove i polja, nego što bi im dijelili stipendije, stanove i poslove od kojeg će moći živjeti život dostojan čovjeka.

Tužan sam, na koncu, jer shvatam da, ipak, morate prikriti Vaše ime da zbog svoje ljudskosti ne biste živjeli u okruženju mržnje i prezira. Kao i svi oni koji su odbili zlo, ma na kojoj strani oni bili.

Hvala Vam što ste u ime svih dobrih ljudi poslali glas, poruku normalnog čovjeka. Raduje nas Vaša poruka mira i poštovanja.

Hvala Vam, jer nam vraćate nadu, nadu da bezumlje ovdje neće ponovo nadvladati, da će se jednog dana djeca bosanskih Srba, Bošnjaka i Hrvata, svih građana, Bosanaca, državljana bosanskohercegovačke države, zajedno pokloniti svim žrtvama i za njih zajedno moliti u crkvama, džamijama, sinagogama, moliti za mir i sreću u našoj jedinoj domovini...

Kako čujemo, čestiti Mensur Kadirić ispunit će svoj zavjet i vratiti Kur'an kojeg ste skrivali njegovoj Aladži.

A Vi znajte da u hladu harema Aladže, u svakom kutku te prelijepe džamije, u svakom ezanu, koji ćete čuti ima makar jedna dobra duša koja moli za Vas.

Hvala Vam,
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#547 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by hadzinicasa »

oh.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#548 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Diwan »

Za razmišljanje, mada ..

SURA 26
EŠ-ŠU’ARA * PJESNICI
U ime Allaha, Milostivog, Milosrdnog!
1. Ta. Sin. Mim.
2. To su znaci Kitaba jasnog.
3. Možda bi ti uništio dušu svoju, što oni nisu vjernici.
4. Kad bismo htjeli, spustili bismo na njih s neba znak, pa bi mu povili vratove svoje ponizno.
5. I nije im došla nijedna nova opomena od Milostivog, a da nisu bili od nje odvraćeni.
6. Pa doista su poricali, pa doći će im vijesti o onom čemu su se izrugivali.
7. Zar ne vide zemlju, koliko smo dali da iz nje iznikne od svake vrste plemenite?
8. Uistinu, u tome je znak. A većina njih nisu vjernici.
................

I ovdje se govori o istim stvarima kao i iz sure Jusuf,

12:103. A većina ljudi neće biti - makar žudio - vjernici.
12:106. A većina njih vjeruje u Allaha, jedino kao mušrici.

Bog upozorava ljude na te ljude prošlosti i na njihovo stanje, a to je stanje da nisu vjernici, a od tih ljudi je došla 'vjera' koja se praktikuje, odnosno skrojeno je nešto što je odgovaralo ljudima za osvajanje, bogaćenje i druge aktivnosti ličnog interesa i interesa mržnje prema istini. Ljudi će biti pitani za pravdu, poštenje, istinu i slijeđenje iste, a ne za namaz i druge stvari koje su naravno stavljene kao prioritet 'vjere'. Sretno.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#549 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by tuzlak1212 »

Diwan wrote:Za razmišljanje, mada ..

SURA 26
EŠ-ŠU’ARA * PJESNICI
U ime Allaha, Milostivog, Milosrdnog!
1. Ta. Sin. Mim.
2. To su znaci Kitaba jasnog.
3. Možda bi ti uništio dušu svoju, što oni nisu vjernici.
4. Kad bismo htjeli, spustili bismo na njih s neba znak, pa bi mu povili vratove svoje ponizno.
5. I nije im došla nijedna nova opomena od Milostivog, a da nisu bili od nje odvraćeni.
6. Pa doista su poricali, pa doći će im vijesti o onom čemu su se izrugivali.
7. Zar ne vide zemlju, koliko smo dali da iz nje iznikne od svake vrste plemenite?
8. Uistinu, u tome je znak. A većina njih nisu vjernici.
................

I ovdje se govori o istim stvarima kao i iz sure Jusuf,

12:103. A većina ljudi neće biti - makar žudio - vjernici.
12:106. A većina njih vjeruje u Allaha, jedino kao mušrici.

Bog upozorava ljude na te ljude prošlosti i na njihovo stanje, a to je stanje da nisu vjernici, a od tih ljudi je došla 'vjera' koja se praktikuje, odnosno skrojeno je nešto što je odgovaralo ljudima za osvajanje, bogaćenje i druge aktivnosti ličnog interesa i interesa mržnje prema istini. Ljudi će biti pitani za pravdu, poštenje, istinu i slijeđenje iste, a ne za namaz i druge stvari koje su naravno stavljene kao prioritet 'vjere'. Sretno.
Ako smijem iskomentarisat tvoj post svojim mišljenjem :D
3. Možda bi ti uništio dušu svoju, što oni nisu vjernici.
Nisi nikad dovio Allahu da nekog uputi na pravi put, a ta osoba sve gora i gora po pitanju svega krenuvši od vjerovanja? Kad budeš dovio za voljenu osobu na uputu onda ćeš znat i kako duša se steže što ta osoba nema oči da vidi te gore nabrojane dokaze pa da povjeruje.
Ja ipak mislim da se taj dio odnosi na njih, a poslanik je nekad tugovao zbog nevjernika jer je vidio Džehennem a trudio se da ih poziva i objasni im istinu. Pa su ove stvar došle u Kur'an prvobitno njemu a samim tim svim njegovim sljedbenicima.
12:103. A većina ljudi neće biti - makar žudio - vjernici.
12:106. A većina njih vjeruje u Allaha, jedino kao mušrici.
Mušrik znači politeista, vjerovanje u više bogova. Kršćani vjeruju u Allaha ali kao jednog od 3 sastavnice Boga. Oni dakle vjeruju i žude da budu vjernici ali su po Kur'anu mušrici i u tom vjerovanju nema uspjeha. A njih ima više nego nas, mislim da je uvijek i bilo a možda će uvijek i biti. Postoje kršćani koji vjeruju u jednog nedjeljivog Boga ali i oni se mole Isusu i svecima, što nas vraća na istu priču.
Oni su većina u odnosu na sljedbenike Kur'ana i Sunneta, njih je više. A šta kaže naš Gospodar?
12:106. A većina njih vjeruje u Allaha, jedino kao mušrici.
..
Ljudi će biti pitani za pravdu, poštenje, istinu i slijeđenje iste, a ne za namaz i druge stvari koje su naravno stavljene kao prioritet 'vjere'.
Ako već vjeruješ u Sudnji Dan ovo nemoj pisat bez dokaza. Šta je s ljudi koji će bez polaganja računa otići u Džehennem? To su ljudi koji su razmišljali treba bit dobar čovjek a namaz manje-više. Stat će u red iza ovog ili onog učenjaka, pjevača ili glumca, a neće stati iza Poslanika a.s. koji je neumorno klanjao i najviše od svih se držao namaza i volio namaz.
Namaz je jako bitan da bi nas podsjećao ko smo i šta smo i šta je istina, da bi poslije namaza bili bolji. Allah dž.š. iz svog znanja i mudrosti propisa 5 puta dnevno, a naredio rijecima i smislom da uspostavljamo namaz. Trudeći da svaki sljedeći namaz bude bolji postižemo velike korake ka toj tvojoj istini, poštenju i pravdi koja će se tražit na Sudnjem Danu, uspješan namaz u životu je Poslanikov put ka uspješnom životu na oba svijeta.
Sura Hidzr (92-99)
92 I tako Mi Gospodara tvoga, njih ćemo sve na odgovornost pozvati
93 za ono što su radili!
94 Ti javno ispovijedaj ono što ti se naređuje i mnogobožaca se okani,
95 Mi ćemo te osloboditi onih koji se rugaju,
96 koji pored Allaha drugog boga uzimaju; i znaće oni!
97 Mi dobro znamo da ti je teško u duši zbog onoga što oni govore,
98 zato veličaj Gospodara svoga i hvali Ga, i molitvu obavljaj,
99 i sve dok si živ, Gospodaru svome se klanjaj!
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#550 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by arzuhal »

I prođe prva trećina šehri ramazana, na hajr, da nam se smiluje Svemilosni i ukabuli. Meni proleti očas.
Post Reply