Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2626 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Sada možemo bez buke da razmotrimo argumente za tvrdnju da je moguć drift ili selekcija samo unutar iste vrste (genetski drift, ili prirodna selekcija nikada neće rezultirati novom vrstom) i zašto je ta tvrdnja nonsens.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#2627 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by aurora313 »

Ne znam zašto je čapljinac ljut i ratoboran, i zašto se ovdje vuku nekakve naučne diskusije oko DNA, RNA, i koječega, kada samo par njih ovdje (ne ja) ima vjerovatno univerzitetski nivo obrazovanja u polju biologije ili već šta sve ne treba za naučna preklapanja.
Nema potrebe da se razglaba bilo šta oko (ne)inteligentnog dizajna i nauke. Duvanje u prašinu za stvaranje čovjeka ili stvaranje svega za 6 dana (a onom bradatom je trebalo čitavih 40 dana da skonta 10 zapovjedi!) su da izvinete, gluposti.

Pratio sam nedavno nekakvog dobro potkovanog koji me sa jednostavnošću obori s nogu. Veli on, za stvaranje heliksa i baze živih ćelija potrebno je generalno samo 20 amino kiselina i 20.000 proteina. Kontam, mnogo brate tih proteina, ne bi ih ni bradati toliko stvorio. Nejse. Pa onda opet kontam: broj kombinacija šta se sve može izroditi sa 20:20000 je enorman. Naravno, znamo da se složenijem dijelu razvoja ćelija nalaze i mnoge druge materije, ali to ne obara fantastičnu kompleksnost ova dva pomenuta sastojka.
Dosta jednostavno da čovjek odavde počne dalje da kopa. Ali teretli je da se kopa ili bar zagrebe za vlastitu radoznalost.

U svakom slučaju nije loše da ovo zapamtimo:

Ono što mislimo da znamo, nije dovoljno da bi mogli potvrditi skoro sve u šta vjerujemo.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#2628 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

GAU8 wrote: 27/03/2021 08:23 Sada možemo bez buke da razmotrimo argumente za tvrdnju da je moguć drift ili selekcija samo unutar iste vrste (genetski drift, ili prirodna selekcija nikada neće rezultirati novom vrstom) i zašto je ta tvrdnja nonsens.
ne mozemo, jer tema podrazumijeva i nekoga da brani Inteligentni dizajn... :mrgreen: :oops: treba sacekati nekog novog, a da nije trol....
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2629 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

belfy wrote: 27/03/2021 14:19
GAU8 wrote: 27/03/2021 08:23 Sada možemo bez buke da razmotrimo argumente za tvrdnju da je moguć drift ili selekcija samo unutar iste vrste (genetski drift, ili prirodna selekcija nikada neće rezultirati novom vrstom) i zašto je ta tvrdnja nonsens.
ne mozemo, jer tema podrazumijeva i nekoga da brani Inteligentni dizajn... :mrgreen: :oops: treba sacekati nekog novog, a da nije trol....
Mogu se koristiti i kreacionisticki "argumenti" kojih na zalost ima na pretek. Ne mora neki kreacionista biti uvijek na temi.

Eto na primjer, jedan od argumenata kreacionizma jeste da niko nikada nije "vidio" kako od jedne vrste nastaje nova vrsta ili se jedna vrsta grana u dvije vrste. I onda kada se malo zagrebe, nadju se brojni primjeri novih vrsta koje su se bas tako pojavile u jako kratkom roku u par generacija.

Ovo iznosim samo kao sustinski kontraargument gore navedenom kreacionistickom argumentu koji kategoricno tvrdi kako su nove vrste nemoguce.
Ove pojave su uglavnom izuzeci, jer velika vecina novih vrsta nastaje jako dugim procesima i postepenim promjenama, ali sustina je ista, to su nove vrste koje se razmnozavaju i ukrstaju sa jedinkama svoje vrste i ne mogu da se razmnozavaju sa jedinkama vrste svojih predaka.

Kreacionisti ce vjerovatno i tu naci dlaku u jajetu, ali nema veze...
Inteligentni dizajn se svakako zasniva iskljucivo na dlakama u jajetu. :lol: :lol: :lol:
broj dva
Posts: 4536
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2630 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

belfy wrote: 27/03/2021 14:19
GAU8 wrote: 27/03/2021 08:23 Sada možemo bez buke da razmotrimo argumente za tvrdnju da je moguć drift ili selekcija samo unutar iste vrste (genetski drift, ili prirodna selekcija nikada neće rezultirati novom vrstom) i zašto je ta tvrdnja nonsens.
ne mozemo, jer tema podrazumijeva i nekoga da brani Inteligentni dizajn... :mrgreen: :oops: treba sacekati nekog novog, a da nije trol....
A tek kad dodjemo na level "ko je dizajniro dizajnera, od cega i kako" - jer ako ne mogu nase komplikovane malenkosti same da se stvore kako bi tek nesto tako uber komplikovano poput dizajnera nasih malenkosti nastalo samo od sebe. Sto upucuje na dizajnera na kvadrat. I tako dalje, do besvjesti.
A od te tacke doci do haram svinjetine, bezgrjesnog (gdje je gtrjeh ?) zaceca, haram svinjetine i ostalih particulars ove tri iskreno umobolne monoteisticke vjere, e taj je korak pogolem i nikad i nicim objasnjen.
User avatar
pojedinac
Posts: 1454
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#2631 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by pojedinac »

broj dva wrote: 29/03/2021 09:58
belfy wrote: 27/03/2021 14:19
GAU8 wrote: 27/03/2021 08:23 Sada možemo bez buke da razmotrimo argumente za tvrdnju da je moguć drift ili selekcija samo unutar iste vrste (genetski drift, ili prirodna selekcija nikada neće rezultirati novom vrstom) i zašto je ta tvrdnja nonsens.
ne mozemo, jer tema podrazumijeva i nekoga da brani Inteligentni dizajn... :mrgreen: :oops: treba sacekati nekog novog, a da nije trol....
A tek kad dodjemo na level "ko je dizajniro dizajnera, od cega i kako" - jer ako ne mogu nase komplikovane malenkosti same da se stvore kako bi tek nesto tako uber komplikovano poput dizajnera nasih malenkosti nastalo samo od sebe. Sto upucuje na dizajnera na kvadrat. I tako dalje, do besvjesti.
A od te tacke doci do haram svinjetine, bezgrjesnog (gdje je gtrjeh ?) zaceca, haram svinjetine i ostalih particulars ove tri iskreno umobolne monoteisticke vjere, e taj je korak pogolem i nikad i nicim objasnjen.
@broj dva
:thumbup:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2632 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

"Ne može nešto nastati iz ničega".

Na stranu što kreacionizam ne daje nijedan razlog zbog kojeg postavlja ovu tvrdnju.
Ali se iz te, nazovimo je "premise" dolazi do "logičnog zaključka", da pošto ništa ne može nastati ni iz čega, sve mora da je poteklo od inteligentnog dizajnera. I tu se priča završi.

Zašto je logično da mora biti inteligentan?
Zašto uopšte mora biti dizajner??

A sve to zbog izjava par proroka od prije nekoliko hiljada godina, i zbog straha od preuzimanja odgovornosti za vlastitia (ne)djela.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#2633 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

broj dva wrote: 29/03/2021 09:58
belfy wrote: 27/03/2021 14:19
GAU8 wrote: 27/03/2021 08:23 Sada možemo bez buke da razmotrimo argumente za tvrdnju da je moguć drift ili selekcija samo unutar iste vrste (genetski drift, ili prirodna selekcija nikada neće rezultirati novom vrstom) i zašto je ta tvrdnja nonsens.
ne mozemo, jer tema podrazumijeva i nekoga da brani Inteligentni dizajn... :mrgreen: :oops: treba sacekati nekog novog, a da nije trol....
A tek kad dodjemo na level "ko je dizajniro dizajnera, od cega i kako" - jer ako ne mogu nase komplikovane malenkosti same da se stvore kako bi tek nesto tako uber komplikovano poput dizajnera nasih malenkosti nastalo samo od sebe. Sto upucuje na dizajnera na kvadrat. I tako dalje, do besvjesti.
A od te tacke doci do haram svinjetine, bezgrjesnog (gdje je gtrjeh ?) zaceca, haram svinjetine i ostalih particulars ove tri iskreno umobolne monoteisticke vjere, e taj je korak pogolem i nikad i nicim objasnjen.
i toga je vec davno bilo. posto je ona logicka vratolomija moze li bog napraviti kamen koji on nece moci podici postala izlizana zahebancija ja sam postavio jedno jednostavnije pitanje kako bih dokazao da "svemogucnost" uvijek vodi u kontradiktornost i pitao moze li bog stvoriti drugog boga? mislim da je to bilo prije vise od 10 godina na temi Evolucija koja je bila vrijedna zbirka tih i slicnih prepucavanja.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5614
Joined: 04/08/2020 19:22

#2634 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

broj dva wrote: 29/03/2021 09:58
A od te tacke doci do haram svinjetine,
porijeklo-koronavirusa-t159402.html

Svinje su izvanredan medij gdje se križaju virusi. :oops:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2635 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

A Anthrax, BSE? To uglavnom nije vezano za svinje.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#2636 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

-Chesterfield- wrote: 29/03/2021 21:36
broj dva wrote: 29/03/2021 09:58
A od te tacke doci do haram svinjetine,
porijeklo-koronavirusa-t159402.html

Svinje su izvanredan medij gdje se križaju virusi. :oops:
evo jedno interesantno, a ujedno i saljivo pitanje. moze li svinja biti zaklana na halal nacin?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2637 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

belfy wrote: 30/03/2021 18:33
-Chesterfield- wrote: 29/03/2021 21:36
broj dva wrote: 29/03/2021 09:58
A od te tacke doci do haram svinjetine,
porijeklo-koronavirusa-t159402.html

Svinje su izvanredan medij gdje se križaju virusi. :oops:
evo jedno interesantno, a ujedno i saljivo pitanje. moze li svinja biti zaklana na halal nacin?
MIslim da je to prvenstveno besmisleno (da ne kazem glupo) pitanje :zzzz:
Izvinjavam se ako sam nekoga uvrijedio
broj dva
Posts: 4536
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2638 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

belfy wrote: 30/03/2021 18:33
-Chesterfield- wrote: 29/03/2021 21:36
broj dva wrote: 29/03/2021 09:58
A od te tacke doci do haram svinjetine,
porijeklo-koronavirusa-t159402.html

Svinje su izvanredan medij gdje se križaju virusi. :oops:
evo jedno interesantno, a ujedno i saljivo pitanje. moze li svinja biti zaklana na halal nacin?
Halal klanje je jednostavno metoda klanja. Zakolji, prouči, iscjedi krv...
Možeš i mene zaklati na halal način ALI to ne čini svinju ili mene halal mesom.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2639 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Kakve veze ima ovaj off-topic sa temom??
broj dva
Posts: 4536
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2640 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

GAU8 wrote: 31/03/2021 11:44 Kakve veze ima ovaj off-topic sa temom??
Koliko se offtopika provuče ovo je ništa,.makar nominalno ima veze sa vjerom.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#2641 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

broj dva wrote: 31/03/2021 11:32
belfy wrote: 30/03/2021 18:33
-Chesterfield- wrote: 29/03/2021 21:36

porijeklo-koronavirusa-t159402.html

Svinje su izvanredan medij gdje se križaju virusi. :oops:
evo jedno interesantno, a ujedno i saljivo pitanje. moze li svinja biti zaklana na halal nacin?
Halal klanje je jednostavno metoda klanja. Zakolji, prouči, iscjedi krv...
Možeš i mene zaklati na halal način ALI to ne čini svinju ili mene halal mesom.
upravo zbog ovog pitanje i jeste bilo postavljeno i ovaj odgovor je ocekivan. onda se postavlja sljedece. sta meso, osim samo klanja na halal nacin cini halal mesom?
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#2642 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

GAU8 wrote: 31/03/2021 11:44 Kakve veze ima ovaj off-topic sa temom??
na pocetku mozda izgleda kao OT, ali cek da dodjemo do poente... mada, rekoh da je steta voditi ovakve rasprave bez suprotne strane...
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2643 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

belfy wrote: 31/03/2021 19:58
GAU8 wrote: 31/03/2021 11:44 Kakve veze ima ovaj off-topic sa temom??
na pocetku mozda izgleda kao OT, ali cek da dodjemo do poente... mada, rekoh da je steta voditi ovakve rasprave bez suprotne strane...
Suprotna strana nije potrebna, jer se svi argumenti suprotne strane nalaze u svetim knjigama, koje se nisu mijenjale hiljadama godina.
Od suprotne strane necemo nikada cuti nesto novo
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#2644 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

GAU8 wrote: 31/03/2021 20:20
belfy wrote: 31/03/2021 19:58
GAU8 wrote: 31/03/2021 11:44 Kakve veze ima ovaj off-topic sa temom??
na pocetku mozda izgleda kao OT, ali cek da dodjemo do poente... mada, rekoh da je steta voditi ovakve rasprave bez suprotne strane...
Suprotna strana nije potrebna, jer se svi argumenti suprotne strane nalaze u svetim knjigama, koje se nisu mijenjale hiljadama godina.
Od suprotne strane necemo nikada cuti nesto novo
tacno. knjige se nisu mijenjale, ne bas hiljadama, nego stotinama godina, ali su se tumacenja istih mijenjala povodom svakojakih razloga. obicno povodom stvari koje se tek otkriju ili cak i tehnoloskih noviteta sa kojima se vjera postavljena na tako starim tekstovima mora nositi.

ti se nisi izjasnio jos ni o prvom pitanju. moze li svinja biti zaklana na halal nacin?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2645 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

belfy wrote: 31/03/2021 20:44 ti se nisi izjasnio jos ni o prvom pitanju. moze li svinja biti zaklana na halal nacin?
Ama ne zanima me pitanje uopste :) kako ne razumijes. Nemam zelju ni da se pokusam izjasniti, a kamoli da napregnem mozak da ozbiljnije razmislim o tome.

To je po mom misljenju prije neka vrsta zagonetke nego ozbiljno pitanje.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#2646 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

GAU8 wrote: 31/03/2021 20:53
belfy wrote: 31/03/2021 20:44 ti se nisi izjasnio jos ni o prvom pitanju. moze li svinja biti zaklana na halal nacin?
Ama ne zanima me pitanje uopste :) kako ne razumijes. Nemam zelju ni da se pokusam izjasniti, a kamoli da napregnem mozak da ozbiljnije razmislim o tome.

To je po mom misljenju prije neka vrsta zagonetke nego ozbiljno pitanje.
onda ne znam zasto diskutujes o njemu dalje bez da si odgovorio na isto... odmori mozak i odgovori ako se nekada pobudi zelja... do tada mozes citati ili ne odgovore i raspravu...
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2647 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

belfy wrote: 31/03/2021 21:15
GAU8 wrote: 31/03/2021 20:53
belfy wrote: 31/03/2021 20:44 ti se nisi izjasnio jos ni o prvom pitanju. moze li svinja biti zaklana na halal nacin?
Ama ne zanima me pitanje uopste :) kako ne razumijes. Nemam zelju ni da se pokusam izjasniti, a kamoli da napregnem mozak da ozbiljnije razmislim o tome.

To je po mom misljenju prije neka vrsta zagonetke nego ozbiljno pitanje.
onda ne znam zasto diskutujes o njemu dalje bez da si odgovorio na isto... odmori mozak i odgovori ako se nekada pobudi zelja... do tada mozes citati ili ne odgovore i raspravu...
A sta ti mislis o tome?
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#2648 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

GAU8 wrote: 31/03/2021 21:24
belfy wrote: 31/03/2021 21:15
GAU8 wrote: 31/03/2021 20:53

Ama ne zanima me pitanje uopste :) kako ne razumijes. Nemam zelju ni da se pokusam izjasniti, a kamoli da napregnem mozak da ozbiljnije razmislim o tome.

To je po mom misljenju prije neka vrsta zagonetke nego ozbiljno pitanje.
onda ne znam zasto diskutujes o njemu dalje bez da si odgovorio na isto... odmori mozak i odgovori ako se nekada pobudi zelja... do tada mozes citati ili ne odgovore i raspravu...
A sta ti mislis o tome?
obicno je red odgovoriti na pitanje da bi postavio isto, ali necemo sad o manirima, jel tako. moje misljenje, kao ateiste, je da nije bitno da li je neka zivina zaklana sa nekim izgovorenim rijecima ili ne, sve dok je to izvrseno u higijenskim uslovima koji zadovoljaju ljudsku konzumaciju mesa.

a moje pitanje je nastalo iz jedne sasvim cudne situacije, gdje je jedan kolega (sirijac) rekao da se i svinja moze jesti ako je zaklana na halal nacin. tako da je to pitanje na koje samo vjernici mogu dati odgovor. moj svakako, kao sto vidis, ne moze posluziti toj svrsi.

a sada kada sam ja dao odgovor ti se neces udostojiti dati svoj govoreci kako si se vec prije izjasnio da nemas zelju da se izjasnis, a kamoli da koristis mozak. jel tako? pa vjerujem da mi neces zamjeriti kada ti na nesto slicno odgovorim na isti nacin. cisto da bi postovanje bilo uzajamno, jer moje je misljenje da je to i tako posteno. slazes se?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2649 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

belfy wrote: 01/04/2021 20:57
GAU8 wrote: 31/03/2021 21:24
belfy wrote: 31/03/2021 21:15

onda ne znam zasto diskutujes o njemu dalje bez da si odgovorio na isto... odmori mozak i odgovori ako se nekada pobudi zelja... do tada mozes citati ili ne odgovore i raspravu...
A sta ti mislis o tome?
obicno je red odgovoriti na pitanje da bi postavio isto, ali necemo sad o manirima, jel tako. moje misljenje, kao ateiste, je da nije bitno da li je neka zivina zaklana sa nekim izgovorenim rijecima ili ne, sve dok je to izvrseno u higijenskim uslovima koji zadovoljaju ljudsku konzumaciju mesa.

a moje pitanje je nastalo iz jedne sasvim cudne situacije, gdje je jedan kolega (sirijac) rekao da se i svinja moze jesti ako je zaklana na halal nacin. tako da je to pitanje na koje samo vjernici mogu dati odgovor. moj svakako, kao sto vidis, ne moze posluziti toj svrsi.

a sada kada sam ja dao odgovor ti se neces udostojiti dati svoj govoreci kako si se vec prije izjasnio da nemas zelju da se izjasnis, a kamoli da koristis mozak. jel tako? pa vjerujem da mi neces zamjeriti kada ti na nesto slicno odgovorim na isti nacin. cisto da bi postovanje bilo uzajamno, jer moje je misljenje da je to i tako posteno. slazes se?
Nisam vjernik niti ekspert iz islamske ili bilo koje druge teologije. Tako da iz te perspektive ne znam odgovor na tvoje pitanje.

Ali svejedno mislim da je besmisleno i off topic.

Dakle odgovor ne znam, niti me zanima.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8218
Joined: 25/05/2013 23:49

#2650 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Evo jedan fin video koji objasnjava kako naucnici dokazuju da su nam cimpanze najblizi rodjaci. Naime, rijec je genetskoj sekvenci za retroviruse gdje sa cimpanzama dijelimo cak 206 zajednickih retrovirus sekvenci a samo par se razlikuje jer su se ubacili nakon evolucijskog razilazenja sa cimpanzama. Ovakva slicnost se moze "potrefiti" ali je vjerovatnoca broj sa 1418 nula. Dakle nikakva.

Veoma zanimljiv video. Preporucujem za pogledati:

Post Reply