Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#4026 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

vaučer wrote: 03/03/2023 11:03 Čak ni u priči iz Biblije Adam nije bio savršen, bio je isti kao i mi samo nesvjestan svog neznanja i smrtnosti. Stablo s kojeg je jeo plodove se zove 'Stablo spoznaje dobra i zla', dakle kad je jeo plodove tog stabla, spoznao je da postoji zlo i kao takav (kakva logika benevolentnog stvoritelja :-) ) nije više mogao ostati u raju. Prekršio je pravila, dobio nogu i nastavio život kao i svaki drugi čovjek nakon njega. Ali nije bio savršen.
Nisam napisao savršenstvo savršenstva niti perfekcija perfekcije...
Ne koristim Bibliju kao izvor. Nije bitno kako se stablo zove.
Nije mi jasno kako pojedinci ne mogu razumjeti jednostavno napisanu rečenicu?
Savršen oblik može se tumačiti na razne načine.
https://www.tefsir.ba/ajet/3938

Ne znam kako protumačiti ovaj ajet?
https://www.tefsir.ba/ajet/2133
Ja koliko mogu razumjeti došlo je do neke promjene na tijelu Adema i Have.
Neko će vjerovatno protumačiti i na drugi način.

Uglavnom, ne pije vode @apsijeva tvrdnja.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8234
Joined: 25/05/2013 23:49

#4027 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

-Chesterfield- wrote: 03/03/2023 10:55
apsidejzi wrote: 03/03/2023 07:36
Mi ljudi bi napravii efikasniji i bolji sistem da imamo neogranicenu moc kao taj dizajner. Ali nemamo i zato moramo praviti kompromise i opet finalni rezultat biva bolji i bolji kako vrijeme odmice.
Prvi čovjek je bio stvoren savršen. Adem se zvao, dobro se sjećam.
Nije mu moglo ništa našteti osim plodova sa samo jednog drveta.
Od mnogobrojnih plodova Adem odluči da kuša plodove sa tog drvet, bez obzira što je bio upoznat da mu je to zabranjeno.
I tada dođe do nekih, hajmo reći mutacija.
Ukazaše mu se stidna mjesta.
Ne znam šta je prije toga prekrivalo stidna mjesta? Možda krzno..?

Priča je poznata...
Od tada se ljudi pate kao i svaki drugi hajvan...
I ti vjerujes u ovo?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#4028 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

apsidejzi wrote: 03/03/2023 12:59
I ti vjerujes u ovo?
Vjerujem u ono što piše u Ku'ranu.
Valjda si to mogao skontati iz mojih postova?

Kada vidiš da nešto tumačim na svoj način iz Ku'rana to možeš uzeti s rezervom.
User avatar
vaučer
Posts: 9135
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#4029 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

-Chesterfield- wrote: 03/03/2023 12:59
Nisam napisao savršenstvo savršenstva niti perfekcija perfekcije...
Ne koristim Bibliju kao izvor. Nije bitno kako se stablo zove.
Zašto ne koristiš Bibliju kao izvor?
Ona jeste originalni izvor te priče - zar ne?
Jesi napisao da je stvoren savršen, jeste bitno kako se stablo zove i koji je efekt konzumacije plodova tog stabla.

I ništa od ovog nema nikakve veze s evolucijom.

Meni je uvijek fascinantno kako se izvlače argumenti iz religijskih tekstova jedne određene vjere.
Zašto ne hinduizam? Zašto ne nordijski mitovi? Zašto ne egipatski zapisi?
Zašto su ti tekstovi manje istina od Biblije ili Kurana?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#4030 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

vaučer wrote: 03/03/2023 13:12
-Chesterfield- wrote: 03/03/2023 12:59
Nisam napisao savršenstvo savršenstva niti perfekcija perfekcije...
Ne koristim Bibliju kao izvor. Nije bitno kako se stablo zove.
Zašto ne koristiš Bibliju kao izvor?
Zagubio se negdje original Biblije.
Sve trenutne verzije su nešto poput slabih hadisa u islamu.

Pričao mi Haso a on čuo od Huse...
Nakon 300 godina došao Meho koji je znao pisati i napisao to što je napisao...
User avatar
vaučer
Posts: 9135
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#4031 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Pa onda nakon milenija i sitno došao četvrti, rafinirao priču, ubacio par detalja i pokrenuo novu religiju. :thumbup:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8234
Joined: 25/05/2013 23:49

#4032 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

-Chesterfield- wrote: 03/03/2023 13:06
apsidejzi wrote: 03/03/2023 12:59
I ti vjerujes u ovo?
Vjerujem u ono što piše u Ku'ranu.
Valjda si to mogao skontati iz mojih postova?

Kada vidiš da nešto tumačim na svoj način iz Ku'rana to možeš uzeti s rezervom.
Iskren da budem, meni to zvuci nategnuto. Kad imam dva objasnjenja od kojih je jedno komplikovanije i zahtjeva vise "pretpostavki" od drugog, nekako mi ovo drugo djeluje istinitije. Slazem se s tobom da ideja o Ademu kao savrsenom covjeku moze imati smisla ali ako ljude posmatramo kao izolovanu skupinu. Medjutim problem nam predstavljaju neandertalci, denovisianci, cimpanze, gorile i ostali koji su nasi genetski rodjaci. I oni imaju 98% "viska koda" koji ne radi nista a oni nisu jeli zabranjene jabuke.

Ova tvoja ideja bi najbolje prosla u Judeizmu, jer oni su mislili korak dalje od svih drugih religija. Naime, judeizam (u pojednostavljenoj formi) uci da je bog stvorio ljude prije 6000 godina i sva ta prica o raju, jabukama, zmijama i sl. Kada je Adam pojeo jabuku izbacen je iz raja i dosao na zemlju medju ostala ziva bica koja su se razvila evolucijom, ukljucujuci i ostale homo sapiense. Od Adama pocinje njihova loza i samo oni su "ljudi" a mi svi ostali koji nismo rodjeni u toj lozi smo goji (zivotinje). Dakle, bog je stvorio sve oko nas i pustio da evoluira i teorija evolucije nema nikakve kontradikcije sa samim judeizmom. Jedino sto je posebno kod njih je uvjerenje da su jevreji nastali od Adama a daje bog Adamu dao gene homosapiensa u trenutku kada su evoluirali toliko koliko su evoluirali. Za kaznu je spusten medju ostale "majmune" (citaj nas nejevreje - goje) i sad se mora boriti kao i oni ali njima ce bog slati poslanike ali ih i kaznjavati ako ih ne budu slijedili.

Ne znam zasto, ali meni ovo zvuci logicno i cak moguce. Jehovini svjedoci idu korak dalje i tvrde da cemo mi ostali umrijeti i da cemo nestati u vjecnosti. TO ce biti nasa kazna. Jedini koje ce bog oziviti bice sljedbenici tj ostali jehovini svjedoci. Ako kombinujemo ove dvije price onda dolazimo do inteligentnog dizajna koji je kreirao svemir i zakone u njemu, i onda je pustio da stvari teku svojim tokom na osnovu tih zakona (evolucija kosmosa). Onda je na nekim mjestima otpoceo zivot i opet pustio hemiju da radi svoj posao. Ponekad bi se ubacio da ubrza proces (mada nije ni morao jer je imao milijarde godina). KOnacno, kada se zivot razvio dovoljno na Zemlji i postao bogat i raznolik, stvorio je covjeka od ilovace i napravio ga savrsenim. No on je pogrijesio i onda je bog uzeo "genetski materijal" neke od zivotinja koja je najvise evoluirala, ubacio u Adama i pustio da na zemlju. On se sada moze mjesati sa tim evoluiranim zivotinjama jer su genetski kompatibilni (cime se prica o incestu prevazidje jer njegova djeca nisu morala ciniti incest kao u drugim religijama). TO se i dogodi i ljudi nastavljaju zivjeti sve do Noe (Nuha). Onda posalje poplavu i potopi te ljude koji su nastali od Adama. Ovo ne znaci da je bio totalni potop zemlje nego samo podrucja na kojem su ti ljudi zivjeli. I onda je konacno dosao Jakub nakon nekoliko generacija i on je dobio 12 sinova od kojih je nastalo 12 jevrejskih plemena. Oni su imali cistu lozu od Adama do njih i nisu se mjesali sa gojima. Helem, kad umru, bog ce oziviti samo one koji su ga postovali a ostali ce otici u vjecnost i biti zaboravljeni. To im je zapravo i najveca kazna.

Ova prica zvuci logicno i tesko da je mozes "naucno" oboriti. Mozda da se uzme genom svih jevreja pa da se vidi jel oni imaju taj neki "Ademov gen", ali takva inicijativa bi automatski predstavljala antisemitizam (sto je razumljivo). Oni su mali klub ljudi tzv izabrani narod, i ti i ja nismo dio tog kluba. Mozda je neposteno al nema veze. Nisam ni dio kluba milionera pa opet zivim lijepo. Kad umrem, svakako ocekujem da odem u zaborav i ja sam se s tim pomirio. Zato zivim punim zivotom svaki dan dok sam tu. MOzda ce tim jevrejima biti lijepo u raju, ko zna. No iz moje perspektive taj raj kao i multiverzum o kojem naucnici pricaju imaju zajednicku dimenziju. Nedokucivi su mi. I ja nemam problem s tim. :)
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#4033 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by teodati »

apsidejzi wrote: 03/03/2023 07:36

Sve ovo ukazuje da je DNA takva kakva jeste zahvaljujuci KOMPROMISU zbog statistike. Ja ne vidim zasto bi inteligentni dizajner bio prisiljen praviti takve kompromise, pogotovo sto vecina vjernika polazi od hipoteze da je taj inteligentni dizajner sveznajuci, svemocni KREATOR. Kao sto rekoh, nisam impresioniran ovim sto je napravio. Ima i boljih rjesenja. Mi ljudi bi napravii efikasniji i bolji sistem da imamo neogranicenu moc kao taj dizajner. Ali nemamo i zato moramo praviti kompromise i opet finalni rezultat biva bolji i bolji kako vrijeme odmice.
Krivo razmišljaš, Stvoritelj, pošto se radi o Prvim inteligentnim bićima u našem prostor-vremenu, je isto učio kada je radio svemir, isto ko što smo mi ljudi učili kako od običnih kola sa dvije krave dođemo do neke svemirske letjelice.

Genom, DNK, kao i sve drugo u svemiru NIJE savršeno, jer je to bi put ka savršenstvu, namjerno je to ostavljeno da egzistira, valjda je Stvoritelj mislio da su ljudi dovoljno pametni da sami shvate da prvo dođu laganije i jednostavnije stvari a zatim sve teže i složenije.

Biblija tvrdi da čovjek nije savršen, isto tako ništa u svemiru nije savršeno, ali će biti, to je onaj raj koji je Stvoritelj obećao onima koji budu dostojni toga.

Dakle nije Stvoritelj kada je nastao bio sveznajući, onda ne bi pravio greške, te greške mi možemo vidjeti jer su namjerno ostavljene, ali to ne znači da se Stvoritelj nije usavršio u svemu, i da možemo očekivati da budući život u raju neće biti podložan greškama, lijepo se kaže da čovjek u raju neće biti podložan nikakvoj patnji ni bolestima, čak ni smrti više neće biti, sve što će postojati biti će savršeno, cijela materija, cijeli svemir, jer kako kaže Biblija staro uminu a nastati će nešto novo, savršeno, e da! :)
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#4034 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by teodati »

apsidejzi wrote: 03/03/2023 07:43
teodati wrote: 02/03/2023 20:52

Tako je to, istinu od prve nikada nitko nije prihvatio, al vremenom sve bajke nestanu a ostane samo istina, e da!

Kažem vam, Veliki prasak i evolucija su bajke, isto tako i kreacionizam, i vječna bića, ništa od toga NE POSTOJI.

Nas ljude napravila su kao i cijeli svemir Prva bića u našem prostor-vremenu, svi koji su umrli susreli su se Njima, i svi koji ovo čitate također ćete se prije ili kasnije susresti sa Bogovima koju su nas stvorili, ovo nije šala nego istina, laku noć!
Odlicno, trebamo malo vise informacija o tim prvim bicima. Kako mozemo istu naci?
Uskoro ću objaviti svoju "teoriju svega", pa će svatko moći o tome čitati, i to proučiti, ali recimo Biblija vrvi od susreta ljudi i tih Prvih bića, poruke tih Prvih bića su više nego jasne, ali mnogi su lijeni sami cijelu Bibliju pročitati, pa o tome ništa ne znaju, samo kažem, seveda!
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#4035 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

Davide, Icke, vrati se, sve ti je oprošteno.
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#4036 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by teodati »

Hakiz wrote: 03/03/2023 20:18 Davide, Icke, vrati se, sve ti je oprošteno.
A što je s Denikenom? :wink:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#4037 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

Ja + 7
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#4038 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

teodati wrote: 03/03/2023 20:59
Hakiz wrote: 03/03/2023 20:18 Davide, Icke, vrati se, sve ti je oprošteno.
A što je s Denikenom? :wink:
Bogovi nisu bili astronauti.
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#4039 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by teodati »

Hakiz wrote: 03/03/2023 21:54
teodati wrote: 03/03/2023 20:59

A što je s Denikenom? :wink:
Bogovi nisu bili astronauti.
Ok, a jesu li bili iz našega svemira, što misliš?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8234
Joined: 25/05/2013 23:49

#4040 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

teodati wrote: 03/03/2023 20:16
apsidejzi wrote: 03/03/2023 07:43
Odlicno, trebamo malo vise informacija o tim prvim bicima. Kako mozemo istu naci?
Uskoro ću objaviti svoju "teoriju svega", pa će svatko moći o tome čitati, i to proučiti, ali recimo Biblija vrvi od susreta ljudi i tih Prvih bića, poruke tih Prvih bića su više nego jasne, ali mnogi su lijeni sami cijelu Bibliju pročitati, pa o tome ništa ne znaju, samo kažem, seveda!
Zivio :)

teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#4041 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by teodati »

Moja teorija će dokazati da je postojala evolucija ali ne sama po sebi nego dirigovana od strane Inteligentne Sile, koja ju je započela, koja je upravljala razvojem svake vrste i svih promjena, a koja će na kraju evoluciju i završiti, e da! :)
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#4042 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

-Chesterfield- wrote: 03/03/2023 10:55
apsidejzi wrote: 03/03/2023 07:36
Mi ljudi bi napravii efikasniji i bolji sistem da imamo neogranicenu moc kao taj dizajner. Ali nemamo i zato moramo praviti kompromise i opet finalni rezultat biva bolji i bolji kako vrijeme odmice.
Prvi čovjek je bio stvoren savršen. Adem se zvao, dobro se sjećam.
Nije mu moglo ništa našteti osim plodova sa samo jednog drveta.
Od mnogobrojnih plodova Adem odluči da kuša plodove sa tog drvet, bez obzira što je bio upoznat da mu je to zabranjeno.
I tada dođe do nekih, hajmo reći mutacija.
Ukazaše mu se stidna mjesta.
Ne znam šta je prije toga prekrivalo stidna mjesta? Možda krzno..?

Priča je poznata...
Od tada se ljudi pate kao i svaki drugi hajvan...
Zaime,

Nisu mu se ukazala stidna mjesta, nisu se stvorila, hajdemo reći, nekom mutacijom.

Imao ih je oduvijek, kao i Eva, samo ih je nakon jabuke postao svjestan. Skontao šta je to, čemu služi itd. ukratko, spoznao ih. I svoja i Evina.

Tako ih je bog skontao. Do jabuke su hodali goli, spoznajom osjetili stid, pokrili se smokvinim listom, kada je bog vidio listove sve skontao i istjerao ih.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8234
Joined: 25/05/2013 23:49

#4043 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

teodati wrote: 04/03/2023 21:56 Moja teorija će dokazati da je postojala evolucija ali ne sama po sebi nego dirigovana od strane Inteligentne Sile, koja ju je započela, koja je upravljala razvojem svake vrste i svih promjena, a koja će na kraju evoluciju i završiti, e da! :)
Smijemo li diskutovati kako ta "visa sila" izgleda? Imas li kakvu ideju?
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#4044 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by teodati »

apsidejzi wrote: 06/03/2023 00:01
teodati wrote: 04/03/2023 21:56 Moja teorija će dokazati da je postojala evolucija ali ne sama po sebi nego dirigovana od strane Inteligentne Sile, koja ju je započela, koja je upravljala razvojem svake vrste i svih promjena, a koja će na kraju evoluciju i završiti, e da! :)
Smijemo li diskutovati kako ta "visa sila" izgleda? Imas li kakvu ideju?
Naravno, radi se o bićima od svjetlosti, možemo ih vidjeti mikroskopom koliko god hoćemo, e da!
User avatar
apsidejzi
Posts: 8234
Joined: 25/05/2013 23:49

#4045 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

teodati wrote: 06/03/2023 21:56
apsidejzi wrote: 06/03/2023 00:01
Smijemo li diskutovati kako ta "visa sila" izgleda? Imas li kakvu ideju?
Naravno, radi se o bićima od svjetlosti, možemo ih vidjeti mikroskopom koliko god hoćemo, e da!
odjebi
KraljicaIzJajca
Posts: 3991
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4046 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by KraljicaIzJajca »

-Chesterfield- wrote: 03/03/2023 13:21
vaučer wrote: 03/03/2023 13:12
Zašto ne koristiš Bibliju kao izvor?
Zagubio se negdje original Biblije.
Sve trenutne verzije su nešto poput slabih hadisa u islamu.


Pričao mi Haso a on čuo od Huse...
Nakon 300 godina došao Meho koji je znao pisati i napisao to što je napisao...
Original napisane Biblije SZ hebrejskog naroda Izraela? Kad je napisan original?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#4047 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

KraljicaIzJajca wrote: 07/03/2023 13:42
-Chesterfield- wrote: 03/03/2023 13:21

Zagubio se negdje original Biblije.
Sve trenutne verzije su nešto poput slabih hadisa u islamu.


Pričao mi Haso a on čuo od Huse...
Nakon 300 godina došao Meho koji je znao pisati i napisao to što je napisao...
Original napisane Biblije SZ hebrejskog naroda Izraela? Kad je napisan original?
KraljicaIzJajca
Posts: 3991
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4048 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by KraljicaIzJajca »

-Chesterfield- wrote: 07/03/2023 14:48
KraljicaIzJajca wrote: 07/03/2023 13:42

Original napisane Biblije SZ hebrejskog naroda Izraela? Kad je napisan original?
Kanonizacija židovskih tekstova u jednu knjigu, je urađena u 2.st.p.n.e., a u tvom videu se samo spominje Tevrat (Tora), a ista sacinjava trećinu židovske biblije. :D

Zašto je jedan Mojisije važan krscanima imuslimanima?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#4049 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

KraljicaIzJajca wrote: 07/03/2023 16:05
Zašto je jedan Mojisije važan krscanima imuslimanima?
Prebaci se na odgovarajuću temu.
KraljicaIzJajca
Posts: 3991
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4050 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by KraljicaIzJajca »

-Chesterfield- wrote: 07/03/2023 16:32
KraljicaIzJajca wrote: 07/03/2023 16:05
Zašto je jedan Mojisije važan krscanima imuslimanima?
Prebaci se na odgovarajuću temu.
Da li razumiješ da je Tevrat dio židovske Biblije? Kuran spominje iskljucivo Tevrat.

Jahva je iskljucivo bog Izraela, a Mojsije je negirao druge bogove kao bogove Izraela. Nigdje se ne tvrdi nepostojanje drugih bogova, jer isti nisu bili ni bitni za izraelsko pleme sa Mojsijem.
Post Reply