Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2701 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

:skoljka:

Ivica i Marica, Vuk i prasići...
Dobar ti naučni nivo.

Da li znaš kakve bolesti retrovirusi uzrokuju?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2702 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Na stranu što još niko nije saznao ime te bakterije koja sama stvara DNK!

Jer u onome što si postavljao niti piše njeno ime niti piše da stvara DNK, nego nešto drugo.

Kako nemaš formalno obrazovanje iz te nauke to ni ne znaš o čemu piše pa proizvoljno donosiš zaključke.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#2703 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Buuu buuu. Postavi i ti nesto pa da imamo o cemu pricati. Nemam namjeru objasnjavati trolovima.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2704 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

apsidejzi wrote: 11/04/2021 23:25 Buuu buuu. Postavi i ti nesto pa da imamo o cemu pricati. Nemam namjeru objasnjavati trolovima.
Trol te pita:

Kako se zove ta bakterija koja sama iz have proizvodi DNK?

Znaš li kakve bolesti uzrokuju retroviridae?
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#2705 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 11/04/2021 22:22
Edouard wrote: 11/04/2021 21:14
Mi znamo da je zivot nastao udarom munja a one nose elektricitet
Niko iz naučne zajednice ne zna kako je nastao život, ali važno je da ti kažeš "mi znamo". Koji to mi?
I, kako to munja nosi elektricitet; u košari na leđima?
Mislim na nas koje zanimaju te stvari. Znas, naucnici nesto otkriju pa objave to u nekom casopisu i onda ja, kojeg to interesuje, procitam i iz nekog razloga smatram da sam i ja: MI.

https://www.technologyreview.com/2021/0 ... .%E2%80%9D
Pogledaj datum objave: prosli mjesec. Nauka napreduje konstantno i otkriva nove stvari. Tvoj je problem sto ti ocekujes da je zivot nastao odjednom pa trazis dokaz za to. Meni je ovo vise nego dovoljan dokaz jer sve se slagalice slazu u jednu veliku sliku. Elektricitet uzrokuje vibracije koje redaju materiju, zemlja je bila u periodu velikog i konstantnog praznjenja, proizvodnja CO2, hemijske reakcije. Jedno vodi drugom, kroz milione godina. Kasnije se sve samo ubrza sa bakterijama koje proizvode DNA elemente ali i samu DNA, sa retrovirusima koji se ubacuju u genetske sekvence i obogacuju ih, sa mutacijama na tim sekvencama. To je proces koji traje milijarde godina i konstantno se dopunjuje. Evo naucnici otkrise jos jedan dio slagalice. To sto ti ne zelis sloziti veliku sliku je tvoj problem, ali kada slozis veliku sliku uvidis da na njoj nigdje nema naslikanog boga. Sve prirodni procesi, sami od sebe. Nista kontrolisano niti rukovodjeno.
"...Nova studija objavljena u časopisu Nature Communications sugerira da je munja možda bila ključna komponenta u stavljanju fosfora na raspolaganje organizmima kada se život na Zemlji prvi put pojavio prije otprilike 3,5 milijarde godina..."
Dakle, sugerira da je možda bila...., a ne da jest, kako ti tvrdiš.
A ono najbitnije šta ti nisi razumio, ili namjerno prešućuješ, a o tome se govori u članku, da se fosfor koji je možda tako nastao, stvalja na raspolaganje već postojećem/nastalom životu, a ne da prvi život na taj način nastaje.
Dakle, ovo izgleda puno drugačije nego ono tvoje: "Mi znamo da je zivot nastao udarom munja a one nose elektricitet". Zar ne?
I munja ne nosi nikakav elektricitet, već munjom nazivamo pojavu kada dođe do naglog pražnjenja električnog naboja. (Ovo tvoje brkanje pojmova ipak je manje bitno.)
Elektricitet uzrokuje vibracije koje redaju materiju
Nikakve vibracije uslijed elektriciteta ne redaju materiju. Ne budi smiješan apsi. Izmišljaš nepostojeće pojave da bi kompletirao i prodavao neku svoju tzv. veliku sliku.
Ne kupujem takve slike.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#2706 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 12/04/2021 00:10 "...Nova studija objavljena u časopisu Nature Communications sugerira da je munja možda bila ključna komponenta u stavljanju fosfora na raspolaganje organizmima kada se život na Zemlji prvi put pojavio prije otprilike 3,5 milijarde godina..."
Dakle, sugerira da je možda bila...., a ne da jest, kako ti tvrdiš.
Sta bi ti? Kameru i snimak sa lica mjesta?

Probaj samo shvatiti koliki teret dokaza stavljas na nauku a svoje besmislice ne stavljas ama bas nikakav teret. Prosto nevjerovatno kako su ljudi spremni ignorisati ocito zarad svojih suludih ideja.

No idemo dalje. Slagalica po slagalica. Snaga naucnog metoda se ogleda u tome da od hipoteze napravis teoriju koju onda dokazujes. Kada dokazes teoriju onda mozes izvesti odredjene zakljucke i pretpostavke koje dalje trebas dokazati. Ako je teorija ispravna, onda ce se ispostaviti da su pretpostavke donesene iz te teorije takodjer dokazive. Eh tako je prije 150 godina, Darwin pretpostavio na osnovu svoje teorije da, ako je ona ispravna, ispostavice se da zivotinjske vrste sa vecom diverzifikacijom u svojoj evolucijskoj liniji, trebaju proizvesti vise podvrsta u svojoj vrsti. Hoce kazati da sto je razgranatije evolutivno stablo iznad tebe, tvoja vrsta ce imati vise rodova.

Cekalo se 140 godina da se ova pretpostavka dokaze i danas kada smo popisali i klasificirali veliki broj zivotinjskih vrsta i kada smo ih evolutivno poslozili u "drvo zivota", dobili smo veliku databazu na kojoj mozemo pisati razne querije. To je upravo uradila Laura von Holstein na Kembridzu i ostavicu ti da kliknes link ispod i vidis do kakvog otkrica je dosla. Pretpostavljam da vec i sam znas odgovor ;)

https://www.joh.cam.ac.uk/one-darwins-e ... researcher

Da ponovim: snaga naucnog metoda se ogleda u tome da mozes predviditi neke stvari na osnovu teorije i ako je ista ispravna, moces napraviti eksperiment koji ce tu pretpostavku potvrditi.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2707 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Prijatelju,

Lupaš kao mooodo o samar!

Darwin pretpostavio na osnovu svoje teorije da, ako je ona ispravna, ispostavice se da zivotinjske vrste sa vecom diverzifikacijom u svojoj evolucijskoj liniji, trebaju proizvesti vise podvrsta u svojoj vrsti. Hoce kazati da sto je razgranatije evolutivno stablo iznad tebe, tvoja vrsta ce imati vise rodova.
Rod je stariji od vrste. Vrsta može imati samo JEDAN rod!

To se uči u osnovnoj školi.

I to je tek jedna glupost koju si naveo u tekstu.
Last edited by Capljina74 on 12/04/2021 09:03, edited 2 times in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2708 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Probaj samo shvatiti koliki teret dokaza stavljas na nauku a svoje besmislice ne stavljas ama bas nikakav teret. Prosto nevjerovatno kako su ljudi spremni ignorisati ocito zarad svojih suludih ideja.
Pa upravo sam sebi skačeš u usta!

Ljude pljuješ što vjeruju, a onda ih još pljuješ i zbog toga što traže dokaze za stvari u koje ti vjeruješ.

Ti vjejuješ, jer dokaza nema, samo hipoteze! To je tvoje pravo. I ja bi prvi napao bilo koga ko ti uskrati to pravo.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#2709 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Capljina74 wrote: 12/04/2021 08:34 Prijatelju,

Lupaš kao mooodo o samar!

Darwin pretpostavio na osnovu svoje teorije da, ako je ona ispravna, ispostavice se da zivotinjske vrste sa vecom diverzifikacijom u svojoj evolucijskoj liniji, trebaju proizvesti vise podvrsta u svojoj vrsti. Hoce kazati da sto je razgranatije evolutivno stablo iznad tebe, tvoja vrsta ce imati vise rodova.
Rod je stariji od vrste. Vrsta može imati samo JEDAN rod!

To se uči u osnovnoj školi.

I to je tek jedna glupost koju si naveo u tekstu.
:kiss: jos uvijek cekamo nesto tvoje da napises. Bilo sta. Makar i glupost bila. Da nam obogatis temu. Do tada, nemas pravo da mene komentarises. Mislim, imas tehnicki, al odgovor od mene neces dobiti. :run:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2710 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Људино,
разговарамо.

Ја сам глуп човјек и тражим доказе за твоје тврдње.

Ето за retroviridae, види какве болести изазивају...

Како можеш тврдити оно горе!?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2711 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Ili što tvrde za prione da su treći motor evolucije...

Prioni vrše devastaciju tkiva kada se pojave. To je atomska bomba za nervno tkivo.

Evo ja tvrdim da je nemoguće da prion i retrovirus doprinesu evoluciji.

I znam zašto si naveo onda mutaciju.

Prvo je naučna fantastika da retrovirusi napadnu gamete, jer to nije njihovo tropno tkivo.

I onda evolucionosti tvrde kada napadne mogu se desiti dvije stvari.

Prva da jedinka koja se rodi oboli i umre ili da se desi mutacija.

ALI,
ne bilo kakva mutacija, jer tu mogu da se dese mutacije koje će uništiti virusni genom što nije poželjno, nego mutacije koje treba samo da oštete virusni genom da ne bi funkcionisao, ali da bude tu....

I tako kao pile u kučinu, petljavina...

I onda spas u svetoj kravi miliona i miliona i stotina miliona godina ...

Obična bajka.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2712 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Mojne se ljutiš što sam te ispravio za rodove.

Rod je uvijek jedan.

Živio i svako dobro.

Ne zamjeri.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#2713 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Vidi ovo, kad nemaju nista komentarisati konkretno na temu onda se uhvate gramatickih ispravki, klasifikacija i sl. Poenta mog posta je vise nego jasna, a nazivi, sve i da su pogresni, nemaju nikakve veze sa istrazivanjem koje je djevojka navela. To sto neki ovdje rade je isto kao kada bi neko tvrdio da je letjelica nemoguca i onda vam covjek pokaze avion ali ga nazove vozom i vi mu kazete: Eto, vidis da se ne moze letiti jer to sto ti govoris je voz.

Mislim, nidje veze. Sve i da ime nije ispravno, poenta jeste. Al eto, ako ce vam biti lakse, zivite u iluziji i dalje :run:

PS: Zasto trebaju tri posta da se napise NISTA. Lik je napisao tri posta o nicemu, nakon mog posta u kojem se nalazi link na istrazivanje sa dokazom teorije evolucije. Kako to tumaciti nego kao trolanje i zelja da se taj post "potisne". Sve sto je napisano, moglo je stati u jedan post bez potrebe za spamovanjem. Sta je to? Strah od istine? strah da ce jos neko vidjeti link i skontati da pricate gluposti? Ne kontam. Mozda je vrijeme da moderator ponovo ukljuci crvenu tipku. Neki ocito nisu naucili lekciju.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2714 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

:zjev:

To nije gramatička greška, nego nepoznavanje materije.

Gramatiku si ti meni pokušao da ispraviš pa si se prosuo. Imaš na temi taj tvoj neuspio pokušaj.

Tebi je ništa jer ne shvataš šta znači reći da se retroviridae ubacuju u ljudski genom.

Ne shvataš šta izazivaju.

I naravno prioni. Jer prione evolicionisti nazivaju trećim motorom evolucije.

Već rekoh da su to sve teške bolesti. Retrovirusi uništavaju organizam sigurno, prioni na nervno tkivo imaju efekat atomske bombe.

Šta je tu trolanje?

Jednostavno,
odgovorio na tvoju tvrdnju.

Pa neka me GAUB prijavi ili ko me već prijavio prošli put...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2715 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Čega te je strah pa prizivaš moj ban?

Čega te je strah da mi odgovoriš na pitanja, ako si tako siguran u svoju vjeru i svoje znanje?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2716 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Capljina74 wrote: 12/04/2021 10:09 Čega te je strah pa prizivaš moj ban?

Čega te je strah da mi odgovoriš na pitanja, ako si tako siguran u svoju vjeru i svoje znanje?
Nauka nije vjera. Ali to znas i ti sam, samo se pravis blesav...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2717 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

GAU8 wrote: 12/04/2021 10:14
Capljina74 wrote: 12/04/2021 10:09 Čega te je strah pa prizivaš moj ban?

Čega te je strah da mi odgovoriš na pitanja, ako si tako siguran u svoju vjeru i svoje znanje?
Nauka nije vjera. Ali to znas i ti sam, samo se pravis blesav...
Nauka nije, ali jeste evolucija.

To u šta vjeruje Apsi ničim, ali ničim nije dokazano. To je i sam on napisao gore.

Sve su hipoteze protegnute na milione i stotine miliona godina.

Eno za retroviruse šta kaže...

I to pedeset uslova sami evolucionosti postavljaju... Uslova koji su u startu malo vjerovatni, jer gameti nisu tropno tkivo za retroviruse.

Ali,
daj opovrgni nešto što sam napisao.

Pusti pozivanje na ban.

Pusti jednoumlje.

Koja to bakterija sama pravi svoj DNK iz have?

Ime i prezime?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2718 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

apsidejzi wrote: 12/04/2021 09:06
Capljina74 wrote: 12/04/2021 08:34 Prijatelju,

Lupaš kao mooodo o samar!

Darwin pretpostavio na osnovu svoje teorije da, ako je ona ispravna, ispostavice se da zivotinjske vrste sa vecom diverzifikacijom u svojoj evolucijskoj liniji, trebaju proizvesti vise podvrsta u svojoj vrsti. Hoce kazati da sto je razgranatije evolutivno stablo iznad tebe, tvoja vrsta ce imati vise rodova.
Rod je stariji od vrste. Vrsta može imati samo JEDAN rod!

To se uči u osnovnoj školi.

I to je tek jedna glupost koju si naveo u tekstu.
:kiss: jos uvijek cekamo nesto tvoje da napises. Bilo sta. Makar i glupost bila. Da nam obogatis temu. Do tada, nemas pravo da mene komentarises. Mislim, imas tehnicki, al odgovor od mene neces dobiti. :run:
Pa zar nisam napisao? Samo je bloo odreagovala na post.

Da ti ponovim:

Bjelančevine i DNK su morale nastati u isto vrijeme!

Šta je starije kokoš ili jaje!?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#2719 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Kad otvoris link vidices da sve tu pise. Citavo istrazivanje. Cak ima i ime i prezime istrazivaca, njegov email i kontakt telefon, ako bas zelis detalje.

No svima je jasno da to tebi nije cilj. Kad naucis komunicirati mozda ti i odgovorim na pitanja. Ti fakat imas neki oblik komunilacionog poremecaja pa ne kontas da diskusija podrazumjeva OBOSTRANU razmjenu misljenja. Hajde nam ponudi svoje objasnjenje pojava o kojima pricamo. Evo zadnji link koji sam stavio ne moze biti jasniji: darwin u trecem poglavlju svoje knjige napisao pretpostavku na bazi svoje teorije, i neki dan cura dokazala tu pretpostavku. Ja kazem da je to zbog toga sto je teorija ispravna a ti se uhvatio gramatike i naziva. Samo trolas. Zato i jesi za bana. Ne sto je nekog strah nego sto si naporan i beskoristan u diskusiji. Prekidas tudju diskusiju sa komentarima bez sadrzaja. Pet random recenica.

Mozda si ti skriveni Tesla a mi levati koji ne razumijemo tvoj nivo. Mozda si ti ispred svog vremena i iznad nas primitivaca. A mozda samo imas Asperger pa ne znas ocijeniti pravo vrijeme za komentar. Samo lupis nesto sto je nidje veze.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#2720 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Capljina74 wrote: 12/04/2021 10:42
Bjelančevine i DNK su morale nastati u isto vrijeme!
Dokazi!
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2721 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Gramatika nije krucijalna greška iz nomenklature.

Na drugom linku ne piše koja je bakterija.

Ne piše da stvara DNK iz have. To oni tamo ne tvrde.
Last edited by Capljina74 on 12/04/2021 10:56, edited 1 time in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2722 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

apsidejzi wrote: 12/04/2021 10:43
Capljina74 wrote: 12/04/2021 10:42
Bjelančevine i DNK su morale nastati u isto vrijeme!
Dokazi!
Opšte obrazovanje. Osnovna škola.

DNK replikacija se može jedino odigrati enzimskom katalizom.
DNK kontroliše sintezu enzima.
Krug apsolutne zavisnosti.

DNK-RNK-enzim-DNK.

Šta ti treba više?

Šta je starije kokoš ili jaje?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2723 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Capljina74 wrote: 12/04/2021 10:32
Nauka nije, ali jeste evolucija.

Ovo je bezocna laz.

Teorija evolucije je naucna teorija kao i svaka druga, i neprestano se preispituje i testira.

Nije dogma.

I kao sto rekoh, ti sam to znas ali iz nekog razloga se pravis blesav.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2724 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

GAU8 wrote: 12/04/2021 10:58
Capljina74 wrote: 12/04/2021 10:32
Nauka nije, ali jeste evolucija.

Ovo je bezocna laz.

Teorija evolucije je naucna teorija kao i svaka druga, i neprestano se preispituje i testira.

Nije dogma.

I kao sto rekoh, ti sam to znas ali iz nekog razloga se pravis blesav.
Nego šta nego je dogma.

I zašto je zoveš TEORIJOM, ako je dokazana!?

Pusti šuplju. Obrati pažnju na moj gornji upis.

Aj vozdra.
Handrim mobilni dok pokušavam da rasječem lnn. sternales.
Bacam govno od telefona.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2725 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Capljina74 wrote: 12/04/2021 11:02
GAU8 wrote: 12/04/2021 10:58
Capljina74 wrote: 12/04/2021 10:32
Nauka nije, ali jeste evolucija.

Ovo je bezocna laz.

Teorija evolucije je naucna teorija kao i svaka druga, i neprestano se preispituje i testira.

Nije dogma.

I kao sto rekoh, ti sam to znas ali iz nekog razloga se pravis blesav.
Nego šta nego je dogma.

I zašto je zoveš TEORIJOM, ako je dokazana!?

Pusti šuplju. Obrati pažnju na moj gornji upis.

Aj vozdra.
Handrim mobilni dok pokušavam da rasječem lnn. sternales.
Bacam govno od telefona.
Ne prosipaj se latinskim, knjigu u ruke
Post Reply