Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2901 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

A species is a group of organisms that share a genetic heritage, are able to interbreed, and to create offspring that are also fertile. Different species are separated from each other by reproductive barriers.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#2902 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by carobnjak_N »

GAU8 wrote: 17/04/2021 08:19
carobnjak_N wrote: 17/04/2021 07:49 Te priče o nekakvim kur'anskim čudima koje "nauka tek sad otkriva" je plasirao onaj Adnan Oktar alias Harun Jahja, nekad krajem osamdesetih.
Lik je prevarant i šarlatan, osnovao neki svoj sex kult , skoro ga osudili u Turskoj na stotinu godina zatvora ali ljudi i dalje ponavljaju
njegove izmišljotine kao "naučne dokaze".
Nauka se ne bavi time, pitanjem smisla i svrhe, nego samo faktima . Time se bavi filozofija i religije. Miješanjem toga dolazi do štete i za
percipiranje nauke i za religiju.
To što je lik osnovano sex kult ne treba niti se smije koristiti za diskreditaciju. Inače nismo ništa bolji od kreacionista.
Za diskreditaciju njegovih "učenja" treba isključivo koristiti činjenice.
Jeste ispravna diskreditacija s pozicije religije. Ne možeš ti religioznom čovjeku, a koji je istovremeno i laik za biologiju, objašnjavati da
nešto nije ispravno sa stanovišta biologije jer on to ne razumije ali možeš sa religijskog aspekta.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2903 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Koji ste isprani mozgovi.

Pa Apsi ruši sve moguće i nemoguće aksiome priznate nauke, a ovdje licemerno bacate šuplju.

Čovjek drži slovo, slavi pobjede... veze nema sa osnovnim stvarima i nisam vodio da ste ga nagazili kritikom.

Tako da reći da su religiozni tupani i neobrazovani, a evolucionosti sve pismen je debilizam.

Sa obe strane dolaze i obrazovani i neobrazovani.

Čist šupljak se baca.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#2904 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by carobnjak_N »

GAU8 wrote: 17/04/2021 08:22
apsidejzi wrote: 17/04/2021 08:21
GAU8 wrote: 17/04/2021 08:19

To što je lik osnovano sex kult ne treba niti se smije koristiti za diskreditaciju. Inače nismo ništa bolji od kreacionista.
Za diskreditaciju njegovih "učenja" treba isključivo koristiti činjenice.
Bravo! Inace smo na nivou "apsijevih gomila".
To je kao kada kreacionista kaže da evolucija ne postoji jer su evolucionisti osobe sumnjivog morala
Zato i kažem da su filozofija i religija vs nauka- dva svijeta.
Isto kao što filozofija i religija nemaju nikakvo racionalno opravdanje da analiziraju nauku jer kreću sa stanovišta da već znaju o svijetu,
pa onda kroz to religijsko znanje filtriraju svako drugo, što je nonsens sa stanovišta nauke, koja radi potpuno suprotno.
Isto tako nauka nema apsolutno nikakve veze sa objašnjavanjem smisla svega, pa čak nema veze ni sa moralom.
Može možda da objasni kako je došlo do fenomena morala ili kako je došlo do toga da se ljudi pitaju o smislu ali ne može dati nikakav odgovor
na to. Ako daje neki odgovor na to, a istovremeno se naslanja na naučna saznanja, onda ulazi u zonu filozofije i pravi opasnost da
takva filozofija ne bude korektivni faktor ljudske evolucije već rađa neke čudne ideje, tipa eugenika.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#2905 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Capljina74 wrote: 16/04/2021 21:06
belfy wrote: 16/04/2021 20:32 @Capljina74, da li ti ovdje zastupas stranu koja podrzava inteligentni dizajn?
Hoću dokaze tvrdnji. Strane me ne interesuju.

Nekada sam bio ubjeđeni evolucionista.

Na pitanje profesoru Libermanu da ne vidim mogućnost stvaranja genetskog materijala na osnovu dosadašnjih saznanja, on meni odgovara: Ne vide ni oni, ali im to ne smeta da uzimaju pare!

Skup prije koju deceniju.
kazes da si bio, sto znaci da sada vise nisi. koju opciju sada vidis kao vjerovatniju kada je u pitanju nastanak zivota?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2906 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Capljina74 wrote: 17/04/2021 11:08
A species is a group of organisms that share a genetic heritage, are able to interbreed, and to create offspring that are also fertile. Different species are separated from each other by reproductive barriers.
Eh da, baš tu definiciju vrste sam čekao od tebe, da ne bude da ja nešto podmećem.

Upravo takve vrste formirale su se bukvalno pred našim očima između ostalog putem hibridne specijacije.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2907 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

belfy wrote: 17/04/2021 12:04
Capljina74 wrote: 16/04/2021 21:06
belfy wrote: 16/04/2021 20:32 @Capljina74, da li ti ovdje zastupas stranu koja podrzava inteligentni dizajn?
Hoću dokaze tvrdnji. Strane me ne interesuju.

Nekada sam bio ubjeđeni evolucionista.

Na pitanje profesoru Libermanu da ne vidim mogućnost stvaranja genetskog materijala na osnovu dosadašnjih saznanja, on meni odgovara: Ne vide ni oni, ali im to ne smeta da uzimaju pare!

Skup prije koju deceniju.
kazes da si bio, sto znaci da sada vise nisi. koju opciju sada vidis kao vjerovatniju kada je u pitanju nastanak zivota?
Zašto stalno miješanje nastanka života i evolucije?
Evolucija ne objašnjava nastanak života i ne zavisi od toga kako je nastao prvi život na Zemlji.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2908 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

GAU8 wrote: 17/04/2021 12:12
Capljina74 wrote: 17/04/2021 11:08
A species is a group of organisms that share a genetic heritage, are able to interbreed, and to create offspring that are also fertile. Different species are separated from each other by reproductive barriers.
Eh da, baš tu definiciju vrste sam čekao od tebe, da ne bude da ja nešto podmećem.

Upravo takve vrste formirale su se bukvalno pred našim očima između ostalog putem hibridne specijacije.
То је дефиниција. Нема шта да измишљам.

Погледаћу.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2909 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

carobnjak_N wrote: 17/04/2021 11:19
GAU8 wrote: 17/04/2021 08:19
carobnjak_N wrote: 17/04/2021 07:49 Te priče o nekakvim kur'anskim čudima koje "nauka tek sad otkriva" je plasirao onaj Adnan Oktar alias Harun Jahja, nekad krajem osamdesetih.
Lik je prevarant i šarlatan, osnovao neki svoj sex kult , skoro ga osudili u Turskoj na stotinu godina zatvora ali ljudi i dalje ponavljaju
njegove izmišljotine kao "naučne dokaze".
Nauka se ne bavi time, pitanjem smisla i svrhe, nego samo faktima . Time se bavi filozofija i religije. Miješanjem toga dolazi do štete i za
percipiranje nauke i za religiju.
To što je lik osnovano sex kult ne treba niti se smije koristiti za diskreditaciju. Inače nismo ništa bolji od kreacionista.
Za diskreditaciju njegovih "učenja" treba isključivo koristiti činjenice.
Jeste ispravna diskreditacija s pozicije religije. Ne možeš ti religioznom čovjeku, a koji je istovremeno i laik za biologiju, objašnjavati da
nešto nije ispravno sa stanovišta biologije jer on to ne razumije ali možeš sa religijskog aspekta.
U pravu si, taj aspekt sam potpuno prespavao.
Znaci tu je prosjecni kreacionista, koji je po definiciji vjernik, i koji smatra da osobe koje nisu vjernici ne mogu biti u pravu za teoriju evolucije, zbog toga sto su kao nevjernici nemoralne.
I onda taj kreacionista vjernik istovremeno slijedi lika koji je i po "vjerskim zakonima" i po zemaljskim zakonima nemoralan, i uz to licemjeran jer sebe uzdize kao velikog vjernika.

Nije jednostavno biti vjernik. Mozak je konstantno na 100% napora da nekako ispegla sve te silne nelogicnosti...
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2910 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Capljina74 wrote: 17/04/2021 11:26 ... i nisam vodio da ste ga nagazili kritikom.
Probao sam u par navrata, ali ne pije vode
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#2911 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

GAU8 wrote: 17/04/2021 12:17
belfy wrote: 17/04/2021 12:04
Capljina74 wrote: 16/04/2021 21:06

Hoću dokaze tvrdnji. Strane me ne interesuju.

Nekada sam bio ubjeđeni evolucionista.

Na pitanje profesoru Libermanu da ne vidim mogućnost stvaranja genetskog materijala na osnovu dosadašnjih saznanja, on meni odgovara: Ne vide ni oni, ali im to ne smeta da uzimaju pare!

Skup prije koju deceniju.
kazes da si bio, sto znaci da sada vise nisi. koju opciju sada vidis kao vjerovatniju kada je u pitanju nastanak zivota?
Zašto stalno miješanje nastanka života i evolucije?
Evolucija ne objašnjava nastanak života i ne zavisi od toga kako je nastao prvi život na Zemlji.
ne bulazni. nista ja ne mijesam, i ne znam znasto odgovaras na pitanje posavljeno nekome drugom bez da si dao odgovor na isto. zasto se ukljucujes u nasu komunikaciju? ali,posto vidim da ti je nejasno, onda ide odgovor, svakako:

mozda si porpustio, ali on je poceo pricati o (ne)vjerovatnocama da se izgradi protein i DNK (cak i vremenskom nastajanju istih). sada pise kako je bio zestoki zagovornik evolucije. moje zakljucivanje je da je mozda tu naisao na problem i/ili neko bolje objasnjenje.

ne moras ti meni pisati da evolucija ne objasnjava abiogenezu. ja sam to na ovom podforumu vise puta objasnjavao prije nego sto si se ti i na forum prijavio, a i poslije isto tako. sve to jos uvijek stoji lijepo napisano...

sada se samo pitam zasto zaskaces i naskaces na moje odgovore nicim izazvan?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2912 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Oprosti. Nema veze što si baš ti citiran, već sam pokušavao fokusirati tok razgovora. A iz iskustva znamo da kreacionizam pokušava da ospori evoluciju time što se još uvijek ništa pouzdano ne zna o nastanku života.
Moje nastojanje je zato bilo da se to dvoje razdvoji. Time se kreacionizmu izbija jedan veliki argument, a evolucija kako rekoh je indiferentna po pitanju nastanka prvog života i ne gubi ništa.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#2913 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Capljina74 wrote: 17/04/2021 09:22
apsidejzi wrote: 17/04/2021 07:13
Capljina74 wrote: 16/04/2021 22:57

Ti priznaješ samo Jutjub nauku?
Ako profesor drzi predavanje studentima i to snimi pa objavi na YT, gdje je problem? Taj tvoj starinski koncept skole je stvar proslosti. Zivimo u 2021 i u doba korone. Online nastava je normala. Updatuj se.
I onda dođemo do toga da limfni čvor stvara antitjela i da se vrši neko 3D skeniranje i da svako antitjela ima svoju DNK...
Šta već nisi sve nalupao.
Da! Upravo. To je rekao profesor Vincent Racaniello. Kome vjerovati: profesoru virologije sa Kolumbija univerziteta u Njujorku, koji radi na odjelu Mikrobiologije i imunologije, covjeka koji izucava viruse i bakterije 40 godina, koji je svoju doktorsku disertaciju napisao na temu adenovirusa i koji je medju prvima izucavao virus HIV-a tek kad se pojavio, ili cu vjerovati tebi. Tebi sa sumnjivom diplomom za koju nikakav dokaz nisi dao. Nalupao si hrpu gluposti od kojih je najveca da virusi mutiraju ali ne evoluiraju. A evolucija se bazira na mutacijama...

Ma daj ba. Smjesan si. Nemas nikakav autoritet na tu temu, al opet se guras. Idi poradjaj krave i kobile. To je tvoja oblast. Viruse ostavi profesorima virologije...


Ko ne vjeruje meni nek pregleda njegova ovogodisnja predavanja koja su dostupna online na ovoj playlisti:
https://www.youtube.com/watch?v=jX3MhWW ... Racaniello
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2914 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Dobro je, kursisto.

Za početak bi ti preporučio Veterinarska imunologija od Naglića i Hajsiga.

Onako osnova.

Nema velike razlike od humane. Fino štivo i pitko napisano. Malo jebu te nove riječi 'rvatskog novogovora, ali za deset knjiga. Školska knjiga je izdavač.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2915 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Na brzinu prelistavam specijaciju. Problem što to radim sa telefona.

Upada u oči što se govori o antigenom driftu, a realno šift bi im bio više od koristi.

Veće su pretumbacije. Više organizama. Mikser organizam, koji je najčešće svinja.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#2916 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

belfy wrote: 17/04/2021 12:04
Capljina74 wrote: 16/04/2021 21:06
belfy wrote: 16/04/2021 20:32 @Capljina74, da li ti ovdje zastupas stranu koja podrzava inteligentni dizajn?
Hoću dokaze tvrdnji. Strane me ne interesuju.

Nekada sam bio ubjeđeni evolucionista.

Na pitanje profesoru Libermanu da ne vidim mogućnost stvaranja genetskog materijala na osnovu dosadašnjih saznanja, on meni odgovara: Ne vide ni oni, ali im to ne smeta da uzimaju pare!

Skup prije koju deceniju.
kazes da si bio, sto znaci da sada vise nisi. koju opciju sada vidis kao vjerovatniju kada je u pitanju nastanak zivota?
posto vec odgovaras na ostala samo da te podsjetim na jedno neodgovoreno pitanje.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#2917 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

GAU8 wrote: 17/04/2021 16:58 Oprosti. Nema veze što si baš ti citiran, već sam pokušavao fokusirati tok razgovora. A iz iskustva znamo da kreacionizam pokušava da ospori evoluciju time što se još uvijek ništa pouzdano ne zna o nastanku života.
Moje nastojanje je zato bilo da se to dvoje razdvoji. Time se kreacionizmu izbija jedan veliki argument, a evolucija kako rekoh je indiferentna po pitanju nastanka prvog života i ne gubi ništa.
kako, bolan, nema veze sto sam ja citiran kada si bas mene upitao za ono sto sam ja njega pitao? ja svoje dijaloge jako lijepo fokusiram sto se da lako provjeriti. samo sto na forumu nije instant komunikacija, tako da je potrebno vremena da se tokom dijaloga dodje do konkretnog zakljucka.

a, iz iskustva cu da ti kazem da je pokusavanje tvog "fokusiranja razgovora" razvodnilo ono o cemu pricam sto je prouzrokovalo nekoliko nepotrebnih postova, kao i mogucnost mog sugovornika da se pozove na nebuloze koje treca strana ubaci (ovaj put ti), pa se to jos dalje razvodni. eto ti nesto sto ja pouzdano znam i nadam se da ces ovo usvojiti. hvala unaprijed.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2918 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

belfy wrote: 17/04/2021 21:16
GAU8 wrote: 17/04/2021 16:58 Oprosti. Nema veze što si baš ti citiran, već sam pokušavao fokusirati tok razgovora. A iz iskustva znamo da kreacionizam pokušava da ospori evoluciju time što se još uvijek ništa pouzdano ne zna o nastanku života.
Moje nastojanje je zato bilo da se to dvoje razdvoji. Time se kreacionizmu izbija jedan veliki argument, a evolucija kako rekoh je indiferentna po pitanju nastanka prvog života i ne gubi ništa.
kako, bolan, nema veze sto sam ja citiran kada si bas mene upitao za ono sto sam ja njega pitao? ja svoje dijaloge jako lijepo fokusiram sto se da lako provjeriti. samo sto na forumu nije instant komunikacija, tako da je potrebno vremena da se tokom dijaloga dodje do konkretnog zakljucka.

a, iz iskustva cu da ti kazem da je pokusavanje tvog "fokusiranja razgovora" razvodnilo ono o cemu pricam sto je prouzrokovalo nekoliko nepotrebnih postova, kao i mogucnost mog sugovornika da se pozove na nebuloze koje treca strana ubaci (ovaj put ti), pa se to jos dalje razvodni. eto ti nesto sto ja pouzdano znam i nadam se da ces ovo usvojiti. hvala unaprijed.
Šta je tačno tvoj problem? Lijepo sam se izvinio.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2919 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

A i ja odgovorio na pitanje.

Odgovor pokrio i novopostavljeno.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#2920 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

belfy wrote: 17/04/2021 21:06
belfy wrote: 17/04/2021 12:04
Capljina74 wrote: 16/04/2021 21:06

Hoću dokaze tvrdnji. Strane me ne interesuju.

Nekada sam bio ubjeđeni evolucionista.

Na pitanje profesoru Libermanu da ne vidim mogućnost stvaranja genetskog materijala na osnovu dosadašnjih saznanja, on meni odgovara: Ne vide ni oni, ali im to ne smeta da uzimaju pare!

Skup prije koju deceniju.
kazes da si bio, sto znaci da sada vise nisi. koju opciju sada vidis kao vjerovatniju kada je u pitanju nastanak zivota?
posto vec odgovaras na ostala samo da te podsjetim na jedno neodgovoreno pitanje.
Evo da se i ja pridruzim pitanju. Zamolicu @Capljina74 da odgovor napise sto jednostavnije. Neka uzme u obzir da sam ja samo youtube edukovan covjek, neka ne koristi komplikovane rijeci.

Al sumnjam da cemo dobiti odgovor na veoma jednotavno pitanje: Sta je po tebi najvjerovatnija opcija za nastanak zivota.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2921 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Pa zar nisam do sada bar jedno deset puta rekao da me strane ne zanimaju.

Interesuje me nauka i dokaz.

Kod tebe ni jednog ni drugog, na žalost.

Pročitaj bar onu knjigu koju sam ti preporučio.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#2922 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Ocekivano, supljak. Ne pitam te na cijoj si strani nego tvoje vidjenje nastanka zivota. Hajmo konkretnije: odakle su dosli majmuni, zirafe, ribe i gliste? Ako si negdje napisao de nabaci link da procitam jer sam profulao taj upis. Ako ti nije mrsko napisi ponovo i citiraj me da dobijem notifikaciju.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2923 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

apsidejzi wrote: 18/04/2021 15:16 Ocekivano, supljak. Ne pitam te na cijoj si strani nego tvoje vidjenje nastanka zivota. Hajmo konkretnije: odakle su dosli majmuni, zirafe, ribe i gliste? Ako si negdje napisao de nabaci link da procitam jer sam profulao taj upis. Ako ti nije mrsko napisi ponovo i citiraj me da dobijem notifikaciju.
Je li pitaš za nastanak života ili nastanak vrsta. Znam da peglam, ali je bitno.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#2924 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

GAU8 wrote: 18/04/2021 15:28
apsidejzi wrote: 18/04/2021 15:16 Ocekivano, supljak. Ne pitam te na cijoj si strani nego tvoje vidjenje nastanka zivota. Hajmo konkretnije: odakle su dosli majmuni, zirafe, ribe i gliste? Ako si negdje napisao de nabaci link da procitam jer sam profulao taj upis. Ako ti nije mrsko napisi ponovo i citiraj me da dobijem notifikaciju.
Je li pitaš za nastanak života ili nastanak vrsta. Znam da peglam, ali je bitno.
isti ovakvo uklizavanje si meni uradio na moj post, pa se kao "izvinio", pa onda nastavio... ja ti detaljno objasnio zasto je nesto takvo lose, pa ti kazes da si se izvinio, a vidi sada opet...

moras znati jednu stvar, koju ocigledno ne znas. sjebati nekom koncept price uletanjem klizeci nudeci samo "izvini" je isto kao da se nekom izvinis za samar koji si mu opalio. koji je tebi hurac?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2925 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

belfy wrote: 18/04/2021 16:03
GAU8 wrote: 18/04/2021 15:28
apsidejzi wrote: 18/04/2021 15:16 Ocekivano, supljak. Ne pitam te na cijoj si strani nego tvoje vidjenje nastanka zivota. Hajmo konkretnije: odakle su dosli majmuni, zirafe, ribe i gliste? Ako si negdje napisao de nabaci link da procitam jer sam profulao taj upis. Ako ti nije mrsko napisi ponovo i citiraj me da dobijem notifikaciju.
Je li pitaš za nastanak života ili nastanak vrsta. Znam da peglam, ali je bitno.
isti ovakvo uklizavanje si meni uradio na moj post, pa se kao "izvinio", pa onda nastavio... ja ti detaljno objasnio zasto je nesto takvo lose, pa ti kazes da si se izvinio, a vidi sada opet...

moras znati jednu stvar, koju ocigledno ne znas. sjebati nekom koncept price uletanjem klizeci nudeci samo "izvini" je isto kao da se nekom izvinis za samar koji si mu opalio. koji je tebi hurac?
Kako sam "sjebao koncept"? Fakat sam glup, ne razumijem sta sam sjebao. Moze li pojasnjenje? Hvala.

Na forumu ne postoji koncept. Postoji samo kultura dijaloga. Molim malo kulture s tvoje strane.
Post Reply