Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3101 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Edouard wrote: 09/05/2021 22:16 Nevjerojatno da je gospođa evolucija tu ostala ravnodušna, a okolina se strahovito mijenjala.
Mozes li pojasniti sta si htio ovim da kazes? Sta je ostalo isto, a sta se (i kako) mijenjalo...
Mozda nadodjemo do nekog konsenzusa

BTW, kazes "gospodja evolucija". Opet jedan providan nacin pridavanja "identiteta" i "volje" nekom fizikalnom zakonu i prirodnoj pojavi.

Zar nemate dovoljno bogova i bozanstava
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3102 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 10/05/2021 01:23 Klasika, kad nema argumenta onda udri ad hominem.
apsidejzi wrote: 03/05/2021 11:49 Ako elektromagnetni naboj bude dovoljno velik on "otvara" celiju. Ovo otvaranje je automatski, jer se napravi magnetno polje koje je jace od kovaletnih veza izmedju atoma hidrogena koji cuvaju celijski zid.
Koje i kakve argumente koristiti protiv ovih "izuma"?
Rekoh da u nauci nikada nije postojao pojam elektromagnetnog naboja, kao ni magnetno polje u ćeliji.
I onda kaže da nemam argumenta pa da udaram ad hominem, misleći valjda isključivo na ono što sam kazao da mi ga je žao.
apsidejzi wrote: 10/05/2021 01:23 Znam da boli sto je sveznajuci pogresno napisao raspored stvaranja i da se sad hvatas za slamku sa "informacijom" i onda nekim hokus pokusom pokusavas to pripisati bogu.
Ma nije riječ o Bogu, na kojeg se u upisima uopće i ne pozivam, već o nauci, logici, zdravom razumu; možemo li pomoću njih zaključiti da li se uočava djelovanje inteligencije u prirodi, ili je sve proizašlo isključivo iz nerazumne materije, pojednostavnjeno: vjerovanje da s vremenom iz kamena nastaje i svijest, šta će kazati da ateizam negira inteligibilnost ljudske stvarnosti, odnosno, urušava temelje njezine umnosti, a i moralnosti.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3103 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

GAU8 wrote: 10/05/2021 10:16
Edouard wrote: 09/05/2021 22:16 Nevjerojatno da je gospođa evolucija tu ostala ravnodušna, a okolina se strahovito mijenjala.
Mozes li pojasniti sta si htio ovim da kazes? Sta je ostalo isto, a sta se (i kako) mijenjalo...
Mozda nadodjemo do nekog konsenzusa

BTW, kazes "gospodja evolucija". Opet jedan providan nacin pridavanja "identiteta" i "volje" nekom fizikalnom zakonu i prirodnoj pojavi.

Zar nemate dovoljno bogova i bozanstava
Šta nije jasno i šta treba pojasniti? Rekoh prethodno da je genetska abeceda koja se sastoji od samo četiri slova, i koji se pojavljuju u tripletima, a zajednička je svim živim organizmima, da je ostala nepromijenjena kroz par milijardi godina, a gospođa Evolucija kojoj pridajete nadnaravne, božanske sposobnosti, da je kroz silne promjene koje su se kroz to vrijeme dogodile u prirodi, sve to samo mirno promatrala.
Ni dodala, ni izbacila, a ni promijenila ni jedno slovo.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3104 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 10/05/2021 22:19
apsidejzi wrote: 10/05/2021 01:23 Klasika, kad nema argumenta onda udri ad hominem.
apsidejzi wrote: 03/05/2021 11:49 Ako elektromagnetni naboj bude dovoljno velik on "otvara" celiju. Ovo otvaranje je automatski, jer se napravi magnetno polje koje je jace od kovaletnih veza izmedju atoma hidrogena koji cuvaju celijski zid.
Koje i kakve argumente koristiti protiv ovih "izuma"?
Rekoh da u nauci nikada nije postojao pojam elektromagnetnog naboja, kao ni magnetno polje u ćeliji.
I onda kaže da nemam argumenta pa da udaram ad hominem, misleći valjda isključivo na ono što sam kazao da mi ga je žao.
Koji si ti bubator bio u skoli...
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3105 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Edouard wrote: 10/05/2021 22:43
GAU8 wrote: 10/05/2021 10:16
Edouard wrote: 09/05/2021 22:16 Nevjerojatno da je gospođa evolucija tu ostala ravnodušna, a okolina se strahovito mijenjala.
Mozes li pojasniti sta si htio ovim da kazes? Sta je ostalo isto, a sta se (i kako) mijenjalo...
Mozda nadodjemo do nekog konsenzusa

BTW, kazes "gospodja evolucija". Opet jedan providan nacin pridavanja "identiteta" i "volje" nekom fizikalnom zakonu i prirodnoj pojavi.

Zar nemate dovoljno bogova i bozanstava
Šta nije jasno i šta treba pojasniti? Rekoh prethodno da je genetska abeceda koja se sastoji od samo četiri slova, i koji se pojavljuju u tripletima, a zajednička je svim živim organizmima, da je ostala nepromijenjena kroz par milijardi godina, a gospođa Evolucija kojoj pridajete nadnaravne, božanske sposobnosti, da je kroz silne promjene koje su se kroz to vrijeme dogodile u prirodi, sve to samo mirno promatrala.
Ni dodala, ni izbacila, a ni promijenila ni jedno slovo.
Samo vjernici pridaju božanske sposobnosti subjektima svoga vjerovanja. To je definicija vjernika. Ili griješim?
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3106 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 11/05/2021 00:04
Edouard wrote: 10/05/2021 22:19
apsidejzi wrote: 10/05/2021 01:23 Klasika, kad nema argumenta onda udri ad hominem.
apsidejzi wrote: 03/05/2021 11:49 Ako elektromagnetni naboj bude dovoljno velik on "otvara" celiju. Ovo otvaranje je automatski, jer se napravi magnetno polje koje je jace od kovaletnih veza izmedju atoma hidrogena koji cuvaju celijski zid.
Koje i kakve argumente koristiti protiv ovih "izuma"?
Rekoh da u nauci nikada nije postojao pojam elektromagnetnog naboja, kao ni magnetno polje u ćeliji.
I onda kaže da nemam argumenta pa da udaram ad hominem, misleći valjda isključivo na ono što sam kazao da mi ga je žao.
Koji si ti bubator bio u skoli...
Upravo suprotno. Ono šta me zanimalo, a i onošta sam morao, uvijek sam se trudio učiti s razumijevanjem i razlikovati stvari. I zato mislim da mi je dosta toga dobro sjelo, pa je vro teško da mi se dogode takvi upisi poput tvojega.

A bubanje je kad se ne uči s razumijevanjem i kad se ne razlikuju bitne stvari, a upravo to je karakteristika tvojega upisa.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3107 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Edouard wrote: 11/05/2021 14:28
apsidejzi wrote: 11/05/2021 00:04
Edouard wrote: 10/05/2021 22:19


Koje i kakve argumente koristiti protiv ovih "izuma"?
Rekoh da u nauci nikada nije postojao pojam elektromagnetnog naboja, kao ni magnetno polje u ćeliji.
I onda kaže da nemam argumenta pa da udaram ad hominem, misleći valjda isključivo na ono što sam kazao da mi ga je žao.
Koji si ti bubator bio u skoli...
Upravo suprotno. Ono šta me zanimalo, a i onošta sam morao, uvijek sam se trudio učiti s razumijevanjem i razlikovati stvari. I zato mislim da mi je dosta toga dobro sjelo, pa je vro teško da mi se dogode takvi upisi poput tvojega.

A bubanje je kad se ne uči s razumijevanjem i kad se ne razlikuju bitne stvari, a upravo to je karakteristika tvojega upisa.
Jesi li i reilgijsku literaturu s razumijevanjem, ili nabubao onako napamet :lol: :lol: :lol: :lol:
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3108 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

GAU8 wrote: 11/05/2021 07:21
Edouard wrote: 10/05/2021 22:43
GAU8 wrote: 10/05/2021 10:16

Mozes li pojasniti sta si htio ovim da kazes? Sta je ostalo isto, a sta se (i kako) mijenjalo...
Mozda nadodjemo do nekog konsenzusa

BTW, kazes "gospodja evolucija". Opet jedan providan nacin pridavanja "identiteta" i "volje" nekom fizikalnom zakonu i prirodnoj pojavi.

Zar nemate dovoljno bogova i bozanstava
Šta nije jasno i šta treba pojasniti? Rekoh prethodno da je genetska abeceda koja se sastoji od samo četiri slova, i koji se pojavljuju u tripletima, a zajednička je svim živim organizmima, da je ostala nepromijenjena kroz par milijardi godina, a gospođa Evolucija kojoj pridajete nadnaravne, božanske sposobnosti, da je kroz silne promjene koje su se kroz to vrijeme dogodile u prirodi, sve to samo mirno promatrala.
Ni dodala, ni izbacila, a ni promijenila ni jedno slovo.
Samo vjernici pridaju božanske sposobnosti subjektima svoga vjerovanja. To je definicija vjernika. Ili griješim?
Pa i ateizam je jedna vrsta vjerovanja, vjerovanja da je sve proizašlo isključivo iz materije, pa i ono nematerijalno, uključujući i svijest, i to bez ikakvog naučnog dokaza.
A nedužnoj gospođi Evoluciji, kao šta rekoh pridajete, istina neopravdano, nadnaravne, božanske atribute, tvrdeći da je kroz tih per milijardi godina između ostalog natjerala ribe da prohodaju, dinosaure da polete, iz kamena proizvela svijest, al eto ipak nije dirala u tu genetsku abecedu.
Last edited by Edouard on 11/05/2021 14:52, edited 1 time in total.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3109 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

GAU8 wrote: 11/05/2021 14:34 Jesi li i reilgijsku literaturu s razumijevanjem, ili nabubao onako napamet :lol: :lol: :lol: :lol:
Pa ako ti je štos dobar, pusti druge da se nasmiju, a ne grohotom smijati se vlastitim štosevima.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3110 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Edouard wrote: 11/05/2021 14:41 Pa i ateizam je jedna vrsta vjerovanja, vjerovanja da je sve proizašlo isključivo iz materije, pa i ono nematerijalno, uključujući i svijest, i to bez ikakvog naučnog dokaza.
A nedužnoj gospođi Evoluciji, kao šta rekoh pridajete, istina neopravdano, nadnaravne, božanske atribute, tvrdeći da je kroz tih per milijardi godina između ostalog natjerala ribe da prohodaju, dinosaure da polete, iz kamena proizvela svijest, al eto ipak nije dirala u tu genetsku abecedu.
Sve ovo sto si naveo je iskljucivo tvoje vlastito vidjenje stvari i nema apsolutno nikakvog dodira sa stvarnoscu.

Za pocetak, kakve veze ima ateizam sa bilo cime na ovoj temi? I dalje, opet ti licno pridajes svemu s svacemu bozanska svojstva i sve gledas kroz tu skucenu prizmu.

Ispravi glavu i pogledaj ispred sebe.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3111 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

GAU8 wrote: 11/05/2021 15:13
Edouard wrote: 11/05/2021 14:41 Pa i ateizam je jedna vrsta vjerovanja, vjerovanja da je sve proizašlo isključivo iz materije, pa i ono nematerijalno, uključujući i svijest, i to bez ikakvog naučnog dokaza.
A nedužnoj gospođi Evoluciji, kao šta rekoh pridajete, istina neopravdano, nadnaravne, božanske atribute, tvrdeći da je kroz tih per milijardi godina između ostalog natjerala ribe da prohodaju, dinosaure da polete, iz kamena proizvela svijest, al eto ipak nije dirala u tu genetsku abecedu.
Sve ovo sto si naveo je iskljucivo tvoje vlastito vidjenje stvari i nema apsolutno nikakvog dodira sa stvarnoscu.

Za pocetak, kakve veze ima ateizam sa bilo cime na ovoj temi? I dalje, opet ti licno pridajes svemu s svacemu bozanska svojstva i sve gledas kroz tu skucenu prizmu.

Ispravi glavu i pogledaj ispred sebe.
Ne budi nervozan a i smiješan.
GAU8 wrote: 11/05/2021 15:13 Za pocetak, kakve veze ima ateizam sa bilo cime na ovoj temi?
Pa ateizam je svjetonazor u kojem se negira da je umnost u temeljima čitavog Svemira, svega šta nas okružuje, uključujući i razvoj živih bića na planeti Zemlji.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3112 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Edouard wrote: 11/05/2021 16:52
GAU8 wrote: 11/05/2021 15:13
Edouard wrote: 11/05/2021 14:41 Pa i ateizam je jedna vrsta vjerovanja, vjerovanja da je sve proizašlo isključivo iz materije, pa i ono nematerijalno, uključujući i svijest, i to bez ikakvog naučnog dokaza.
A nedužnoj gospođi Evoluciji, kao šta rekoh pridajete, istina neopravdano, nadnaravne, božanske atribute, tvrdeći da je kroz tih per milijardi godina između ostalog natjerala ribe da prohodaju, dinosaure da polete, iz kamena proizvela svijest, al eto ipak nije dirala u tu genetsku abecedu.
Sve ovo sto si naveo je iskljucivo tvoje vlastito vidjenje stvari i nema apsolutno nikakvog dodira sa stvarnoscu.

Za pocetak, kakve veze ima ateizam sa bilo cime na ovoj temi? I dalje, opet ti licno pridajes svemu s svacemu bozanska svojstva i sve gledas kroz tu skucenu prizmu.

Ispravi glavu i pogledaj ispred sebe.
Ne budi nervozan a i smiješan.
GAU8 wrote: 11/05/2021 15:13 Za pocetak, kakve veze ima ateizam sa bilo cime na ovoj temi?
Pa ateizam je svjetonazor u kojem se negira da je umnost u temeljima čitavog Svemira, svega šta nas okružuje, uključujući i razvoj živih bića na planeti Zemlji.
To se sad zove "umnost"? :roll:

Znaci impliciras da je ateizam shodno tome "bezumnost". Bas lijep i otvoren svjetonazor imas...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3113 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 11/05/2021 16:52 Pa ateizam je svjetonazor u kojem se negira da je umnost u temeljima čitavog Svemira, svega šta nas okružuje, uključujući i razvoj živih bića na planeti Zemlji.
Netacno. Ateizam negira da je umnost u Jahveu, Allahu, Atili, Zeusu, AmonRa-u, Manituu, Apolonu, Visni, Thoru i ostalima. Ateizam nije protiv umnosti. Teorija svemira kao holograma moze imati "inteligentni dizajn" s tim da taj dizajn nema veze sa pomenutim bogovima.

Sto je i logicno. Bog koji ne zna redoslijed nastanka svemirskih objekata nije i ne moze biti sveznajuci bog. Knjige koje tvrde da su dosle od gorepomunih bogova su samo proizvod ljudskog intelekta tog doba. MOgu sluziti kao djela poezije i historijske knjige koje pokazuju nivo znanja ljudi tog doba. Nisu spomenule bakterije i viruse, nisu spomenule crne rupe, nisu spomenule kvazare. Nisu spomenule elektricnu energiju, nisu spoemnule atome. Zasto? Zato sto su ih pisali ljudi koji nisu znali za viruse, bakterije, struju, atome.

Ateista je osoba koja ne vjeruje da se bog krije u tim knjigama a ne osoba koja ne vjeruje u umnost svemira. Nas svemir veoma lako moze biti hologramski projekat nekog osnovca ili moze biti muzejska izlozba za posjetitelje. Umnost svemira ne znaci plemenitost niti svetost onog sto ga je napravio. To si samo ti umislio.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3114 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

GAU8 wrote: 11/05/2021 17:33
Edouard wrote: 11/05/2021 16:52
GAU8 wrote: 11/05/2021 15:13

Sve ovo sto si naveo je iskljucivo tvoje vlastito vidjenje stvari i nema apsolutno nikakvog dodira sa stvarnoscu.

Za pocetak, kakve veze ima ateizam sa bilo cime na ovoj temi? I dalje, opet ti licno pridajes svemu s svacemu bozanska svojstva i sve gledas kroz tu skucenu prizmu.

Ispravi glavu i pogledaj ispred sebe.
Ne budi nervozan a i smiješan.
GAU8 wrote: 11/05/2021 15:13 Za pocetak, kakve veze ima ateizam sa bilo cime na ovoj temi?
Pa ateizam je svjetonazor u kojem se negira da je umnost u temeljima čitavog Svemira, svega šta nas okružuje, uključujući i razvoj živih bića na planeti Zemlji.
To se sad zove "umnost"? :roll:

Znaci impliciras da je ateizam shodno tome "bezumnost". Bas lijep i otvoren svjetonazor imas...
Iz toga da ateizam implicira čak vjerovanje da umnost, razum, svijest, nazovi kako hoćeš, nemaju inteligentnog uzroka, već s vremenom proizlaze iz nerazumne materije, sam zaključi zagovara li ateizam umnost ili bezumnost.
A negiranje inteligentnog uzroka naravno da ne proizlazi iz razuma.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3115 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Edouard wrote: 11/05/2021 20:43
GAU8 wrote: 11/05/2021 17:33
Edouard wrote: 11/05/2021 16:52
Ne budi nervozan a i smiješan.

Pa ateizam je svjetonazor u kojem se negira da je umnost u temeljima čitavog Svemira, svega šta nas okružuje, uključujući i razvoj živih bića na planeti Zemlji.
To se sad zove "umnost"? :roll:

Znaci impliciras da je ateizam shodno tome "bezumnost". Bas lijep i otvoren svjetonazor imas...
Iz toga da ateizam implicira čak vjerovanje da umnost, razum, svijest, nazovi kako hoćeš, nemaju inteligentnog uzroka, već s vremenom proizlaze iz nerazumne materije, sam zaključi zagovara li ateizam umnost ili bezumnost.
A negiranje inteligentnog uzroka naravno da ne proizlazi iz razuma.
Kad malo bolje razmislim, misli sta zelis...
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3116 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 11/05/2021 20:40 Teorija svemira kao holograma moze imati "inteligentni dizajn" s tim da taj dizajn nema veze sa pomenutim bogovima.
To nije nikakva teorija već ekstravagantna ideja nekih fizičara.
Ti si jednom zagovornik multiverzuma, drugi put holograma. Šta je treće?
Daj potrudi se najprije barem malo razumjeti klasičnu fiziku, elektricitet, magnetizam..., a ne olako, po potrebi, bez razmišljanja zdravo za gotovo prihvatati ekstravagantne ideje pojedinih naučnika.
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3117 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Razum, svijest i općenito ljudska percepcija sebe su vrlo precjenjeni aspekti postojanja. Plus imamo samo jedan (ne hvale vrijedan) uzorak razuma i kao nositelji istog smo (o kako skromno) zaključili da je sve vodilo k nama, da smo mi dokaz da je sve tu s razlogom.

Ne mislim da smo ni toliko posebni, ni zanimljivi ni važni samo jer znamo da jesmo i da ćemo umrijeti. Jednako izvjesno kao da smo baš mi ‘krunski dokaz’ da je sve stvoreno s razlogom, je da nam je vrsta dokumentirana u nekoj ladici ‘ne diraj - nerazvijeno’ naprednijih vrsta po pustopoljinama svemira koje nam se smiju, ako ikako misle o nama.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3118 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 11/05/2021 21:08
apsidejzi wrote: 11/05/2021 20:40 Teorija svemira kao holograma moze imati "inteligentni dizajn" s tim da taj dizajn nema veze sa pomenutim bogovima.
To nije nikakva teorija već ekstravagantna ideja nekih fizičara.
Sto je mnogo bolje od nepismenih apostola od prije 2000 godina....
Ti si jednom zagovornik multiverzuma, drugi put holograma. Šta je treće?
Ti moras nauciti da se treba potruditi, kada razgovaras s nekim, da razumijes sta ta osoba govori. Ne da filtriras kroz ono sto zelis cuti nego da se potrudis i zaista razumijes sta druga strana govori. Ne znam kako si dosao do zakljucka da sam ja zagovornik ovog ili onog, ili je to mozda samo nespretno iskoristena rijec... ko ce ga znati. Vise puta sam ponovio na temi da je sustina mog shvatanja svijeta oko nas da postojece religije ne nude dovoljno kvalitetan argument koji bi me natjerao da promijenim svoj svjetonazor i ponasanje. Zbog toga vidim sebe kao ateistu koji ne vjeruje ni u jednog ponudjenog boga, sto je samo jedan vise bog od svih ostalih vjernika koji takodjer ne vjeruju u sve druge bogove osim svog. Iz tog razloga ne zelim provesti svoj zivot klanjajuci se necemu sto SIGURNO ne postoji u onom obliku u kojem se opisuje u svetim knjigama. Bog kako ga Kur'an i Biblija opisuju ne postoji. Taj bog nije sveznajuci bog jer te knjige imaju nekoliko promasaja koje se ne smiju desiti bogu. To je kao da tvornica automobila zaboravi ugraditi motor u automobil i isporuciti ga bez motora. Ne mozes tvrditi da si profesionalan a pogotovo sveznajuc i onda napraviti takve fulove i spomenuti stvari koje nisu istina a nespomenuti stvari koje su istina.

Kad razumijes ovu moju poziciju onda je iduci korak odgovor na pitanje: A kako ja zapravo vidim ovaj svemir? Nemam konacni odgovor i po meni je savrseno OK zivjeti sa tom spoznajom. Radije cu biti svjestan svog neznanja nego zivjeti u iluziji da nesto znam. Ne znam da li postoji bog ili ne postoji ali znam da ne postoji kur'anski i biblijski bog, niti postoje hinduisticki, rimski, grcki, nordijski i svi ostali bogovi. Iz tog razloga ne vidim smisao da idem u crkvu ili dzamiju, da se klanjam tome, postim, radim religijske obrede, niti da zivim po nekim religijskim standardima. Medjutim, vjerujem nauci i naucnom metodu i onda gledam sta je nauka otkrila i pokusavam dedukcijom izvuci zakljucak da li bog postoji ili ne. I tako dodjemo do naucnih teorija o kojima pricaju moderni naucnici. Oni spominju teoriju multiverzuma, holograma i u posljednje vrijeme sam se zainteresovao za konstruktorsku teoriju ali o njoj cu pisati kada je malo bolje istrazim i razumijem premise.

Dakle, nisam ja zagovornik ovog ili onog nego jednostavno analiziram i procjenjujem kakve su posljedice jednog ili drugog. Iskreno, draza mi je teorija multiverzuma od holograma ali ja sam otvoren za sve opcije. Ako se ispostavi da je hologram... onda neka bude. Priroda je takva kakva jeste svidjalo se to meni ili ne. Ja nemam problem ni strah zivjeti u neznanju. Vise me je strah zivjeti u laznom i netacnom znanju.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3119 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Jedan zanimljiv primjer kako okruzenje utice na opstanak vrste nam dolazi iz Svedske kao i ostalih drzava EU koji su primjenili svedski model vakcinacije protiv korona virusa. Naime, u Svedskoj se vakcinise na osnovu godista, jer je starosna dob najveci faktor rizika za smrt od korone. Tako su prvo vakcinu primili 80+ pa se spustilo na 75-80 godina pa onda sve po pet godina nanize. Trenutno se vakcinisu stariji od 50 godina.

Paralelno s tim, prati se broj oboljelih u odredjenim starosnim skupinama i kada uporedis ta dva podatka dobijes ocekivanu korelaciju: sve manje i manje ljudi 50+ oboljeva i umire od korone. No istovremeno se desava zanimljiva stvar. Virus se iznenada poceo siriti medju skolskom djecom. Danas kad pogledas statisktu pozitivnih na koronu u Svedskoj, 80% su mladji od 19 godina. Sta nam to govori? To nam govori da je virus korone suocen sa evolutivnim pritiskom, gdje vakcina cini da ulazak u stariju osobu vise ne djeluje. Antitijela savladaju virus sad pa sad. Uspjevaju se primiti samo kod mladje populacije. Problem koji virus ima jeste drugaciji 3D oblik receptora. Sve do prije par sedmica djeca u Svedskoj su sasvim normalno isla u skolu i kad su svi ostali ostajali kod kuce djeca nisu. I nikad niko nije imao koronu. Nije, jer nije bilo potrebe virusu da se mijenja i prilagodjava receptor. Danas to mora. Oni virusi koji imaju stari receptor sve vise izumiru a opstaju oni koji proivode 3D oblik koji im omogucava da se nakace na mladju populaciju.

Ili je mozda bog rekao: Sranje, poceli su vakcinisati odrasle. Odoh promijeniti RNA da se sada virus kaci i na mladje... Ipak se nekako mora ubaciti nova INFORMACIJA u virus... Ona ne moze mutirati random i onda prezivi ona koja se najbolje prilagodi...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3120 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Da mi je sada ona piva...

Vakcina ne sprijecava unošenje virusa i njegov razvoj u organizmu pa i širenje van njega. Vakcinisane osobe u najvećem broju slučajeva šire virus. Stvar je da obole subklinicki ili što je češće bez simptoma. Virus je ipak tu.

Ima tu dijapazon dešavanja u odnosu kakav je odgovor organizma na vakcinu.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3121 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 12/05/2021 09:04 Ne znam kako si dosao do zakljucka da sam ja zagovornik ovog ili onog,
apsidejzi wrote: 19/01/2021 13:53 ...Ja bih licno volio da je tako i nekako mi je ta ideja najbliza mom shvatanju. U toj mojoj ideji, sve je stvar vjerovatnoce. Imas vjerovatnocu za svaki moguci scenario u svakom mogucem scenariju i ovaj nas svemir je samo jedan od mogucih scenarija.
apsidejzi wrote: 12/05/2021 09:04 Zbog toga vidim sebe kao ateistu koji ne vjeruje ni u jednog ponudjenog boga...Taj bog nije sveznajuci bog jer te knjige imaju nekoliko promasaja koje se ne smiju desiti bogu.
Kao šta si u svojim "ispovijestima" kazivao, da dok si bio vjernik, da ti je vjera bila na staklenim nogama, argumenti za tvoj ateizam sada stoje na svilenim nogama.
apsidejzi wrote: 12/05/2021 17:28 ...pak se nekako mora ubaciti nova INFORMACIJA u virus... Ona ne moze mutirati random i onda prezivi ona koja se najbolje prilagodi...
apsi, da li se mutacijom smanjuje ili povećava sadržaj genetske informacije? Nije dovoljno kazati samo da se mijenja.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3122 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 13/05/2021 15:16
apsidejzi wrote: 12/05/2021 09:04 Ne znam kako si dosao do zakljucka da sam ja zagovornik ovog ili onog,
apsidejzi wrote: 19/01/2021 13:53 ...Ja bih licno volio da je tako i nekako mi je ta ideja najbliza mom shvatanju. U toj mojoj ideji, sve je stvar vjerovatnoce. Imas vjerovatnocu za svaki moguci scenario u svakom mogucem scenariju i ovaj nas svemir je samo jedan od mogucih scenarija.
apsidejzi wrote: 12/05/2021 09:04 Zbog toga vidim sebe kao ateistu koji ne vjeruje ni u jednog ponudjenog boga...Taj bog nije sveznajuci bog jer te knjige imaju nekoliko promasaja koje se ne smiju desiti bogu.
Kao šta si u svojim "ispovijestima" kazivao, da dok si bio vjernik, da ti je vjera bila na staklenim nogama, argumenti za tvoj ateizam sada stoje na svilenim nogama.
Ti fakat imas problem sa komunikacijom, il se namjerno pravis nevjest. Il si glup. Biraj sta je od toga.
apsidejzi wrote: 12/05/2021 17:28 ...pak se nekako mora ubaciti nova INFORMACIJA u virus... Ona ne moze mutirati random i onda prezivi ona koja se najbolje prilagodi...
apsi, da li se mutacijom smanjuje ili povećava sadržaj genetske informacije? Nije dovoljno kazati samo da se mijenja.
Taman kad pomislis da si pametan, neki naucnik dodje sa najnovijim otkricem koji ti pokaze da imas problema sa logikom... Sta da ti kazem. Evo danas izbacili naucni rad (naravno na linku ispod) koji obradjuje ovu temu. Naime, genetski materijal korona virusa se kod nekih ljudi inkorporira u DNA i onda postane sastavni dio istih. Naucnici ovo povezuju sa dugotrajno pozitivnim na korona virus. U krvi non stop pronalaze proteine koji pripadaju virusu a osoba nema virus u sebi tj ima njegov genetski materijal koji je sada bezopasan i sto je najbitnije koji je: USPJESNO PROSIRIO GENETSKU INFORMACIJU COVJEKA.

I tako... malo mutacije, malo se virusi uglave. Kod koga zabrlja on umre, kod koga se primi prosiri mu genetsku informaciju. Mozda je trenutno ova sekvenca beskorisna kod ovih ljudi ali kroz hiljade godina mozda ce upravo ta informacija biti kljucna za prezivljavanje njegovih potomaka u promjenjenim okolnostima. Naravno, to se mora desiti u spolnim celijama al da ne ulazimo sad u detalje. Sjetimo se mutacije "nogu" kod riba 400 miliona godina prije nego je bilo ko izasao na kopno. Tako i ova genetska promjena. Mozda ce za 400 miliona godina pokazati neku prednost kod nekoga u nekim promjenjenim okolnostima.

Il ovi naucnici nemaju pojma jer naravno, Bog je odlucio da u njihov genetski materijal ugradi sekvence korona virusa... Ne znam sta istrazuju kojeg klinca. Neka se obrate tebi za strucno misljenje. Samo gube vrijeme i pare na glupa istrazivanja...

https://www.pnas.org/content/118/21/e2105968118
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3123 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Capljina74 wrote: 13/05/2021 14:30 Vakcina ne sprijecava unošenje virusa i njegov razvoj u organizmu pa i širenje van njega. Vakcinisane osobe u najvećem broju slučajeva šire virus. Stvar je da obole subklinicki ili što je češće bez simptoma. Virus je ipak tu.
:thumbup:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3124 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Apsi,
Nemože se ubaciti u DNK ni pomoću teorije. Virus korone nema reverzne transkriptaze niti DNK faze u evoluciji jednog virusa. Virusna evolucija kao termin nema veze sa onom drugom evolucijom.

To rade Retroviridae.

Što samo znači da je onda u pitanju vjestacki virus i da je istina to što su pojedini tvrdili, da sadrži dijelove HIV virusa.

Virus tada nije bezopasan nego je najzajebaniji. Provirus sa LTR dovodi na kraju do smrti.

Nikada nije dio ljudskog genoma.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3125 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Capljina74 wrote: 13/05/2021 20:30 Apsi,
Nemože se ubaciti u DNK ni pomoću teorije. Virus korone nema reverzne transkriptaze niti DNK faze u evoluciji jednog virusa. Virusna evolucija kao termin nema veze sa onom drugom evolucijom.

To rade Retroviridae.

Što samo znači da je onda u pitanju vjestacki virus i da je istina to što su pojedini tvrdili, da sadrži dijelove HIV virusa.

Virus tada nije bezopasan nego je najzajebaniji. Provirus sa LTR dovodi na kraju do smrti.

Nikada nije dio ljudskog genoma.
Znam. Tako su i ovi naucnici mislli pa ih priroda opet iznenadi.Eh sad jel vjestacki ili nije... to necemo nikada znati.
Post Reply