Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#2551 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Nalazi problem za svako rjesenje :lol: :lol:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2552 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Ja došao željan nauke i naučnih dokaza to me saletoste pitanjima o kreacionizmu.

Željan da čujem nauku, čujem da limfni čvorovi stvaraju DNK i At...

Čujem da DNK nastaje iz ničega...

I sve to iz pobjede u pobjedu!

I ja trol što mu kažem da se to kosi sa aksiomima priznate nauke genetike!
Last edited by Capljina74 on 25/03/2021 14:33, edited 1 time in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2553 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

GAU8 wrote: 25/03/2021 13:54 Nalazi problem za svako rjesenje :lol: :lol:
Šta 'š, kad sam naopak!
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#2554 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Capljina74 wrote: 25/03/2021 14:26 Ja došao željan nauke i naučnih dokaza to me saletoste pitanjima o kreacionizmu.

Željan da čujem nauku, čujem da limfni čvorovi stvaraju DNK i At...

Čujem da DNK nastaje iz ničega...

I sve to iz pobjede u pobjedu!

I ja trol što mu kažem da se to kosi sa aksiomima priznate nauke genetike!
Tezak je zivot
belfy
Posts: 7690
Joined: 06/08/2007 09:00

#2555 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Capljina74 wrote: 24/03/2021 17:49
belfy wrote: 24/03/2021 17:40
Capljina74 wrote: 24/03/2021 13:18 Replikacija RNK ne postoji.
"RNA replication occurs in the nucleus using a virus-coded enzyme..."
evo i link, vele da virusi to zaista rade:
https://www.microbiologybook.org/mhunt/rna-ho.htm

jesi ti to RNK-a?
Transkripcija RNK.

Pogrešan udžbenik.

Ovo možeš naći u udžbeniku srednje škole.
Capljina74 wrote: 24/03/2021 17:52 Транскрипција је синтеза РНК молекула као копије дела једног ланца ДНК (гена) коју катализује ензим РНК полимераза, другим речима транскрипција је ништа више до претварања генетичке информације из облика ДНК у РНК.

More Vikipedije?

Čim serviraš engleski znam da se ne znanje krije iza toga.
jao, pa ovaj odgovor mi je promakao, jer smo presli na drugu stranu... pa da si samo pokusao barem procitati sta pise na linku koji sam postavio i to na samom njegovom pocetku: "RNA viruses that do not have a DNA phase"

diplomirani i specijalizirani pretrazivacu nije valjda da na tom fakultetu nije bilo engleskog? sve i da nije imas sada google translate...

i ono tvoje pisanje na ovo je samo izbjegavanje odgovora posto pametan tesko da moze biti, ali evo, pokusaj jos jednom:
belfy wrote: 24/03/2021 23:42
Capljina74 wrote: 24/03/2021 21:57 To su sve u jednom trenutku bile karike koje fale, a u drugom raskrinkane prevare.

Da li si čuo za Milerov eksperiment?

Od uzdizanja do pljuvanja... sve njegovi evolucionisti.

Njegov prvi saradnik je rekao da je evolucionizam vjera.
evo me nazad... posto nisi dalje pisao o onome sto sam pisao podrazumijevat cu da smo se slozili. ako ne - napisi, naravno...

i, velis da su evoucionisti uzdigli, pa onda popljuvali eksperiment. da li bi tu rekao da su dosljedni? ako je na prvu obecavao, a onda poslije se pokazao suprotnim zar nije ljudski reci upravo to?

ili zelis reci da su nesto smatrajuci ispravnim na prvu trebali podrzavati do kraja zivota iako im se predoce dokazi da nisu u pravu?

koje je tvoje stajaliste ovdje, uopste, po tom kako su oni postupili?

P.S. vjerujem da znas da se jos uvijek rade istrazivanja na tom istom eksperimentu. i sta to implicira... no, ako ne budes stigao izguglati odgovore na sve onda zanemari ovaj post scriptum, pa cemo poslije o njemu...
znam da je tesko dati smislen odgovor, ali potrudi se bar jednom korak dalje od trolanja...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2556 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

belfy wrote: 25/03/2021 14:40
Capljina74 wrote: 24/03/2021 17:49
belfy wrote: 24/03/2021 17:40
"RNA replication occurs in the nucleus using a virus-coded enzyme..."
evo i link, vele da virusi to zaista rade:
https://www.microbiologybook.org/mhunt/rna-ho.htm

jesi ti to RNK-a?
Transkripcija RNK.

Pogrešan udžbenik.

Ovo možeš naći u udžbeniku srednje škole.
Capljina74 wrote: 24/03/2021 17:52 Транскрипција је синтеза РНК молекула као копије дела једног ланца ДНК (гена) коју катализује ензим РНК полимераза, другим речима транскрипција је ништа више до претварања генетичке информације из облика ДНК у РНК.

More Vikipedije?

Čim serviraš engleski znam da se ne znanje krije iza toga.
jao, pa ovaj odgovor mi je promakao, jer smo presli na drugu stranu... pa da si samo pokusao barem procitati sta pise na linku koji sam postavio i to na samom njegovom pocetku: "RNA viruses that do not have a DNA phase"

diplomirani i specijalizirani pretrazivacu nije valjda da na tom fakultetu nije bilo engleskog? sve i da nije imas sada google translate...

i ono tvoje pisanje na ovo je samo izbjegavanje odgovora posto pametan tesko da moze biti, ali evo, pokusaj jos jednom:
belfy wrote: 24/03/2021 23:42
Capljina74 wrote: 24/03/2021 21:57 To su sve u jednom trenutku bile karike koje fale, a u drugom raskrinkane prevare.

Da li si čuo za Milerov eksperiment?

Od uzdizanja do pljuvanja... sve njegovi evolucionisti.

Njegov prvi saradnik je rekao da je evolucionizam vjera.
evo me nazad... posto nisi dalje pisao o onome sto sam pisao podrazumijevat cu da smo se slozili. ako ne - napisi, naravno...

i, velis da su evoucionisti uzdigli, pa onda popljuvali eksperiment. da li bi tu rekao da su dosljedni? ako je na prvu obecavao, a onda poslije se pokazao suprotnim zar nije ljudski reci upravo to?

ili zelis reci da su nesto smatrajuci ispravnim na prvu trebali podrzavati do kraja zivota iako im se predoce dokazi da nisu u pravu?

koje je tvoje stajaliste ovdje, uopste, po tom kako su oni postupili?

P.S. vjerujem da znas da se jos uvijek rade istrazivanja na tom istom eksperimentu. i sta to implicira... no, ako ne budes stigao izguglati odgovore na sve onda zanemari ovaj post scriptum, pa cemo poslije o njemu...
znam da je tesko dati smislen odgovor, ali potrudi se bar jednom korak dalje od trolanja...
Da li si svjestan koliko si neznanje pokazao.

Replikacija, transkripcija i translacija su univerzalne stvari. Nisu vezane za viruse samo.

Gluplji si nego što sam mislio!
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2557 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Što se tiče RNK virusa pronađi retroviridae i reverznu transkriptazu! Tako ćeš naučiti ciklus virusa!

Opet si se prosuo.

Ovo je sramota!

Prestanite da lupate gluposti i naučne neistine!

Oš Gugla?
U molekularnoj biologiji i biohemiji, reverzna transkriptaza (RNK zavisna DNK polimeraza) je DNK polimerazni enzim koji transkribuje jednolančanu RNK u jednolančanu DNK. Ona je isto tako DNK zavisna DNK polimeraza koja sintetiše drugi lanac DNK komplementaran sa reverzno transkribovanom jednolačanom cDNK nakon degradacije originalne iRNK. Ovaj enzim se naziva reverznim zato što normalna transkripcija obuhvata sintezu RNK iz DNK.
Last edited by Capljina74 on 25/03/2021 15:10, edited 1 time in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#2558 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Capljina74 wrote: 25/03/2021 14:27
GAU8 wrote: 25/03/2021 13:54 Nalazi problem za svako rjesenje :lol: :lol:
Šta 'š, kad sam naopak!
Poseban. Specijalan. Unikatan. Samo ti razumijes istinu a svi ostali su glupi.

Klasika. Izgradis svoj virtuelni svijet u kojem si ti glavni i najmocniji pa serotinin tece li tece. Nebitno jel taj svijet baziras na video igricama, vjeri u boga ili pripadnosti "najboljoj" grupi po nekom osnovu. Bitno je da si poseban. Izabran. Heroj. Svi se prosipaju, samo ti sve znas :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#2559 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sara03 »

Capljina74 wrote: 25/03/2021 12:09 Erik Trinkaus priznati paleontolog, profesor:

"Detaljno upoređenje ostataka skeleta Neandertalca sa skeletons savremenih ljudi pokazalo je da ne postoji ništa u anatomiji Neandertalca što bi ubjedljivo ukazivalo na lokomotornog, manipulativne, intelektualne ili jezičke sposobnosti koje bi bile inferiorniji od onih kod savremenih ljudi."
Image

Naučni uzor, gospodin Adnan Oktar aka Harun Yahya.

Case closed. :sax:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2560 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

apsidejzi wrote: 25/03/2021 15:10
Capljina74 wrote: 25/03/2021 14:27
GAU8 wrote: 25/03/2021 13:54 Nalazi problem za svako rjesenje :lol: :lol:
Šta 'š, kad sam naopak!
Poseban. Specijalan. Unikatan. Samo ti razumijes istinu a svi ostali su glupi.

Klasika. Izgradis svoj virtuelni svijet u kojem si ti glavni i najmocniji pa serotinin tece li tece. Nebitno jel taj svijet baziras na video igricama, vjeri u boga ili pripadnosti "najboljoj" grupi po nekom osnovu. Bitno je da si poseban. Izabran. Heroj. Svi se prosipaju, samo ti sve znas :lol: :lol: :lol:
Prijatelju,
Pričaš o stvarima sa kojima moram biti u toku. Usput praviš stravične greške.

Ništa ja ne razumijem nego sam tolike godine sprcao uz knjigu da bi to naučio.

Pitao si me šta sam i evo po petnaesti put na ovom forumu, doktor veterinarske medicine. Specijalnost eksperimentalna.

Tu sam naučio da se mora biti precizan i tačno određenim terminima opisivati pojava. Inače ode sve u...

Iskreno,
Bez želje da bude lošeg između nas dvojice.
Živio!
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2561 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Sara03 wrote: 25/03/2021 15:29
Capljina74 wrote: 25/03/2021 12:09 Erik Trinkaus priznati paleontolog, profesor:

"Detaljno upoređenje ostataka skeleta Neandertalca sa skeletons savremenih ljudi pokazalo je da ne postoji ništa u anatomiji Neandertalca što bi ubjedljivo ukazivalo na lokomotornog, manipulativne, intelektualne ili jezičke sposobnosti koje bi bile inferiorniji od onih kod savremenih ljudi."
Image

Naučni uzor, gospodin Adnan Oktar aka Harun Yahya.

Case closed. :sax:
Šta si dokazala?

Da to nije rekao profesor?

Čovjek je specijalizirao evoluciju čovjeka. Šta? Sada ne smijem ni evolucionista navoditi!?

Izvor:
Erik Trinkaus, "Hard Times Among the Neanderthales", Natural History, Vol 87, str. 10.
R.L. Holloway, The Neanderthal Braon, American Journal of Physical Antropology Supplement, Vol 12, str. 94.
Last edited by Capljina74 on 25/03/2021 15:47, edited 1 time in total.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#2562 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sara03 »

Dokazala odakle crpiš saznanja, istovremeno se pozivajući na stečenu diplomu i "ozbiljnu nauku". Čim imaš potrebu da se konsultuješ sa djelima Oktara, namjere su posve jasne.

Obriši sline i nastavi buncati. :D
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2563 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Sara03 wrote: 25/03/2021 15:47 Dokazala odakle crpiš saznanja, istovremeno se pozivajući na stečenu diplomu i "ozbiljnu nauku". Čim imaš potrebu da se konsultuješ sa djelima Oktara, namjere su posve jasne.

Obriši sline i nastavi buncati. :D
Mogu otac da ti budem.

Odakle crpim znanje!

Hahahaha...

Žalosno.

Šta sam slagao u sojoj pisaniji?
Last edited by Capljina74 on 25/03/2021 15:52, edited 1 time in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2564 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Sara03 wrote: 25/03/2021 15:47 Dokazala odakle crpiš saznanja, istovremeno se pozivajući na stečenu diplomu i "ozbiljnu nauku". Čim imaš potrebu da se konsultuješ sa djelima Oktara, namjere su posve jasne.

Obriši sline i nastavi buncati. :D
Erik Trinkaus, "Hard Times Among the Neanderthales", Natural History, Vol 87, str. 10.
R.L. Holloway, The Neanderthal Braon, American Journal of Physical Antropology Supplement, Vol 12, str. 94.
Last edited by Capljina74 on 25/03/2021 15:53, edited 1 time in total.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#2565 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sara03 »

kme, kme

Hoće to kada voziš trolu.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2566 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Sara03 wrote: 25/03/2021 15:51 kme, kme

Hoće to kada voziš trolu.
Šta sam slagao u pisanju?

Obriši sline i lijepo čiki odgovori!
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#2567 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sara03 »

Laki je malo nervozan. :D

Stručnjak tvog kalibra bi pročitao "Hard Times Among the Neanderthales", ne bi virio kod Oktara i tek tako, usputno, saznao za dotičnog.

:sax:
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#2568 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 25/03/2021 00:34 I to je sad kao odgovor na pitanje? Jel Bog il evolucija il nesto trece? Cetiri forumasa te pitaju istu stvar. Koji ti je klinac? Da nije zaglupljivanje nova nuspojava korone?
Besmisleno pitanje, lažna dihotomija. Bog ili evolucija... zahtijeva potpuno dvije različite razine objašnjenja - kategorijska greška.
Strogo govoreći evolucija kao proces u prirodi i ne postoji, kako apsi reče, kao ni izlazak Sunca, pogotovo njezin tzv. mehanizam nazvan selekcija/odabiranje. Ko, i šta tu odabire? Niko i ništa tu ne odabire, već jednostavno ono nesposobno, neprilagođeno propada. U prirodi, u interakciji živog organizma i okoline, postoje procesi u koje su uključeni: materija, energija i informacije sa značenjem/instrukcije. Nema tu nikakvih dodatnih sila, mehanizama. Evolucija tu nije, strogo govoreći nikakva stvarnost, već "pjesnička figura", plastični prikaz onoga šta se dešava na razini materije, energije i informacije.
A evolucija, zdravorazumski, može jedino biti posljedica inteligentnog djelovanja, instrukcije, djelovanja iz namjere, nikako ne neke slučajnosti, jer i ono šta se zove slučajnost je neko događanje, kao i svako drugo, kojeg nekada nije bilo, a sada jest, dakle, to je nešto šta ima svoj uzrok iako nama (još)nepoznat.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2569 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Sara03 wrote: 25/03/2021 15:56 Laki je malo nervozan. :D

Stručnjak tvog kalibra bi pročitao "Hard Times Among the Neanderthales", ne bi virio kod Oktara i tek tako, usputno, saznao za dotičnog.

:sax:
Ni najmanje.

Šta si ti obersturmfirer SS pa određuješ šta će ko da čita?
Šta sam slagao u pisanju?

Nađi laž u onome što tvrdim!

Ovako, drago djete, samo bićeš:
Hamo, vidi mu gloooove!

Činjenice daj!
User avatar
vaučer
Posts: 9153
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2570 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Msilim da se čovjek izjasnio što se tiče vlastite pozicije.
Capljina74 wrote: 24/03/2021 20:28 Kreacoju i evoluciju zastupaju judeoprotestantske sekte.

Dakle, ako sam ispravno razumio obe su pogrešne i odgovor je nešto treće, što zasad nisi definirao jer si fokusiran na manjke znanstvenih istraživanja i načina na koja su ista interpretirana od strane forumaša. Sad ne znam pripadaš li sam ovim sektama, ili si u opoziciji iz neke druge ideološke perspektive. Također generalizacija ovih podjela na 'judeoprotestantizam' (šta god to trebalo značiti) je dubiozna i treba joj dosta 'mesa' da stigne na razinu prosječne teorije zavjere.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2571 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

vaučer wrote: 25/03/2021 16:14 Msilim da se čovjek izjasnio što se tiče vlastite pozicije.
Capljina74 wrote: 24/03/2021 20:28 Kreacoju i evoluciju zastupaju judeoprotestantske sekte.

Dakle, ako sam ispravno razumio obe su pogrešne i odgovor je nešto treće, što zasad nisi definirao jer si fokusiran na manjke znanstvenih istraživanja i načina na koja su ista interpretirana od strane forumaša. Sad ne znam pripadaš li sam ovim sektama, ili si u opoziciji iz neke druge ideološke perspektive. Također generalizacija ovih podjela na 'judeoprotestantizam' (šta god to trebalo značiti) je dubiozna i treba joj dosta 'mesa' da stigne na razinu prosječne teorije zavjere.
Pazi,
Stoti put ponavljam!

Došao sam da naučim i pročitam nešto novo!

Čovjek postavlja gluposti. Tvrdi da se DNK stvara u limfnom čvoru. Tako isto i At.
Upozorio sam da nije tačno, a onda svi drečite i na silu hoćete da mi pljujete etiketu!

Nisi shvatio. Pomješani kreacionizam i evoluciju.

Judeoprotestantske sekte su one koje vodi Miroljub Petrović, Jehovini svjedoci i ostali...

Ni oni svi ne podržavaju ovu teoriju. Miroljub Petrović je kreacionista i ludak. Tjera da uče hebrejski, obrezuju se, ne jede meso...

Njihova karakteristika je da se naslanjaju na judaizam i da su daleko od Hrišćanstva mada se sami postavljaju kao protestanti. Otuda naziv.

Ponavljam,
ni oni svi ne zastupaju tu tezu.
User avatar
vaučer
Posts: 9153
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2572 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Capljina74 wrote: 25/03/2021 16:33

Nisi shvatio. Pomješani kreacionizam i evoluciju.

Judeoprotestantske sekte su one koje vodi Miroljub Petrović, Jehovini svjedoci i ostali...

Ni oni svi ne podržavaju ovu teoriju. Miroljub Petrović je kreacionista i ludak. Tjera da uče hebrejski, obrezuju se, ne jede meso...

Njihova karakteristika je da se naslanjaju na judaizam i da su daleko od Hrišćanstva mada se sami postavljaju kao protestanti. Otuda naziv.

Ponavljam,
ni oni svi ne zastupaju tu tezu.

Ne znam, ne drečim se na tebe i briga me za etiketu.
Možeš biti proponent jogurtizma i vjerovati u likove iz crtića kao vlastita božanstva što se mene tiče.
Možda probaj malo preciznije pisati, jer gubimo vrijeme na 'he said, she said' gonjanje repova.

Pomješani kreacionizam i evolucija? To je ono da su stvorene inicijalne vrste/tipovi koji su kasnije evoluirali u podvrste - strogo bez prelaska iz vrste u vrstu?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2573 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Stvoren život nastavila evolucija.

Meni nije jasna jedna stvar, a to je da niko ne može da kaže lažeš ili pogriješio si za ono što tvrdim, nego svi skočili da li sam jedan ili dva navoda izguglao!?

Čudno, ako tvrdite da sam nepismen i lupam gluposti!
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2574 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Kvarim vam rahatluk što vam ukažem da nešto nije istina?

Neću dugo. Sutra već bježim sa foruma. Ili možda još sutra...

Nije bitno. Onda se lažite i glumite učenost!
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2575 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

GAU8 wrote: 25/03/2021 14:35
Capljina74 wrote: 25/03/2021 14:26 Ja došao željan nauke i naučnih dokaza to me saletoste pitanjima o kreacionizmu.

Željan da čujem nauku, čujem da limfni čvorovi stvaraju DNK i At...

Čujem da DNK nastaje iz ničega...

I sve to iz pobjede u pobjedu!

I ja trol što mu kažem da se to kosi sa aksiomima priznate nauke genetike!
Tezak je zivot
Težak smo narod.
Post Reply