Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2576 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Capljina74 wrote: 25/03/2021 17:09 Kvarim vam rahatluk što vam ukažem da nešto nije istina?

Neću dugo. Sutra već bježim sa foruma. Ili možda još sutra...

Nije bitno. Onda se lažite i glumite učenost!
Drzim te za rijec! :run:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2577 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

GAU8 wrote: 25/03/2021 17:55
Capljina74 wrote: 25/03/2021 17:09 Kvarim vam rahatluk što vam ukažem da nešto nije istina?

Neću dugo. Sutra već bježim sa foruma. Ili možda još sutra...

Nije bitno. Onda se lažite i glumite učenost!
Drzim te za rijec! :run:
Jarane,
Toliko ne možeš da me podneseš?

Bar sa tobom nisam jedne loše razmjenio!
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#2578 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Capljina74 wrote: 25/03/2021 14:56
belfy wrote: 25/03/2021 14:40
Capljina74 wrote: 24/03/2021 17:49

Transkripcija RNK.

Pogrešan udžbenik.

Ovo možeš naći u udžbeniku srednje škole.
Capljina74 wrote: 24/03/2021 17:52 Транскрипција је синтеза РНК молекула као копије дела једног ланца ДНК (гена) коју катализује ензим РНК полимераза, другим речима транскрипција је ништа више до претварања генетичке информације из облика ДНК у РНК.

More Vikipedije?

Čim serviraš engleski znam da se ne znanje krije iza toga.
jao, pa ovaj odgovor mi je promakao, jer smo presli na drugu stranu... pa da si samo pokusao barem procitati sta pise na linku koji sam postavio i to na samom njegovom pocetku: "RNA viruses that do not have a DNA phase"

diplomirani i specijalizirani pretrazivacu nije valjda da na tom fakultetu nije bilo engleskog? sve i da nije imas sada google translate...

i ono tvoje pisanje na ovo je samo izbjegavanje odgovora posto pametan tesko da moze biti, ali evo, pokusaj jos jednom:
belfy wrote: 24/03/2021 23:42

evo me nazad... posto nisi dalje pisao o onome sto sam pisao podrazumijevat cu da smo se slozili. ako ne - napisi, naravno...

i, velis da su evoucionisti uzdigli, pa onda popljuvali eksperiment. da li bi tu rekao da su dosljedni? ako je na prvu obecavao, a onda poslije se pokazao suprotnim zar nije ljudski reci upravo to?

ili zelis reci da su nesto smatrajuci ispravnim na prvu trebali podrzavati do kraja zivota iako im se predoce dokazi da nisu u pravu?

koje je tvoje stajaliste ovdje, uopste, po tom kako su oni postupili?

P.S. vjerujem da znas da se jos uvijek rade istrazivanja na tom istom eksperimentu. i sta to implicira... no, ako ne budes stigao izguglati odgovore na sve onda zanemari ovaj post scriptum, pa cemo poslije o njemu...
znam da je tesko dati smislen odgovor, ali potrudi se bar jednom korak dalje od trolanja...
Da li si svjestan koliko si neznanje pokazao.

Replikacija, transkripcija i translacija su univerzalne stvari. Nisu vezane za viruse samo.

Gluplji si nego što sam mislio!
drug Capljina, jesi lijepo rekao ono sto pise iznad? jesi dobio odgovor?

nadalje, drug Capljina, jesi postavio ovu dilemu na koju sam ti ja postavio pitanje? jesam li do sada dobio odgovor na pitanje? ne valja biti licemjer...

no, posto je ocigledno mnogo teksta, pa bi ti da se osvrces na sve sto nije ono sto sam te pitao, u iducem postu cu ti to skratiti, pa da lakse odgovoris...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2579 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Da li shvataš da je Retrovirus RNK virus?

Da li shvataš da smo pričali uopšte o terminima nevezano za viruse.

Htjeo si da ispadneš pametan.

Pa nisi. Retro virusi su RNK virusi i imaju DNK fazu. I to preko reverzne transkriptaze.

Šta je problem da usvojiš znanje?
Last edited by Capljina74 on 25/03/2021 19:31, edited 1 time in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2580 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Šta je problem?

Ne shvatam poentu?

Još pričaš o replikaciji RNK?

Postoji više vrsta RNK. iRNK, tRNK...

I sve je drugačije u zavisnosti od virusa. Da li je RNK pozitivnog polariteta ili negativnog.... Koji su katalizatori reakcije...

Nastavljam kasnije ako uhvatim vremena za svaku grupu virusa koje se sjetim.
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#2581 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

ma ,drug Capljina, vidim ja dobro na cemu smo. nije majka Muju karala sto se kockao, nego sto se vadio... a to je upravo ono sto ti sada radis. eto, imas sve gore lijepo napisano po treci put. sada samo razvodnjavas pricu da bi izbjegao dati odgovor koji sam lijepo podebljao, na koji si prvi put skretao pricu u jednu stranu, drugi put pokusao se segaciti, a sada samo razvodnjavati... to samo za sebe govori dovoljno. ali, da pijemo zajedno ja bih se slozio - hebes karakter koji nije labilan... uzdravlje drug Capljina! :pijani:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2582 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Reci u jednoj rečenici o čemu ti?

Ne kontam te?

Napisao di da kod RNK virusa ne postoji DNK faza!

Ja kažem da nije istina, jer su retro virusi RNK virusi i imaju DNK fazu.

Kažeš RNK replikacija, opet nije tačno.

Najpribližnije tome je kod pikornaviridae. Uslovno da nazoveš replikacijom.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2583 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Ono što sam dobio o Coronaviridae kada je izbio Bronchitis infectiosa avium.

Priča o strukturi, antigenima i ostalo kao uvod, pa kaže:
Virusna RNK igra ulogu informacione RNK za sintezu RNK-polimeraze, enzima koji služi za transkripciju celokupnog komplementarnog RNK lanca.

Ovaj lanac, negativnog polariteta, u slijedećoj fazi služi ne samo za sintezu slijedeće generacije virusnih genoma već i za sintezu virusnih proteina.

Dalje je o suzbijanju bolesti...

Retrovirusi!

Pod uticajem reverzne transkriptaze sintetiše se dvolančana DNK u procesu reverzne transkripcije. Dvolančana DNK kopija virusnih genoma nastaje u citoplazmi ćelije domaćina.

Pa onda se tokom tog procesa pojavljuju sekvence od nekoliko stotina parova baza koji se dodaju na krajeve DNK transkripta i on se ugrađuje u DNK domaćina kao provirus.
Te sekvence se zovu Long terminal repeats LTR.

Gdje se ugradi LTR zavisi aktivnost virusa. LTR sadrži sekvence zadužene za transkripciju iRNK i transkripciju virusne RNK.

Ono što sam često pominjao Anemia infectiosa equorum, Infektivnu anemiju kopitara je zbog izraženog antigenog drifta.

Proteini kapsida IAK imaju homologiju sa virusom HIV.

Stvar je što na virus imuni sistem jako brzo odreaguje stvaranjem neutralizacionih At, ali usljed antigenog drifta ta At nisu više funkcionalna.

Javljaju se akutne epizode u hroničnoj bolesti.

To je i dalje virus IAK iako je drugačiji u odnosu na početak zaraze.


Paramiksovirusi sadrže RNK koja nema informacionu funkciju. Oni imaju transkriptazu koja pri pojavi slobodne virusne RNK u citoplazmi ovu transkribuje u 5-8 komplementarnih informacionih molekula.

Kod ortomiksovirusa se putem transkriptaze RNK transkribuje u informacionu RNK od sedam ili više djelova i kao rezultat transkripcije kao rani protein se javlja RNK-replikaza. Tako se nastavlja sinteza virusne RNK.
Ali za taj proces tu "replikaciju" je potrebna iRNK transkribovana sa DNK domaćina.


Jedino picornaviridae nemaju transkriptazu.

Sada mi objasni šta nije jasno?

Reoviridae imaju dvolančanu RNK. Tu tek nema mjesta priči o replikaciji.

Onkogeni RNK virusi imaju jednolančanu RNK koja ima kao prelazni replikativni oblik dvolančanu DNK.
Last edited by Capljina74 on 25/03/2021 21:46, edited 4 times in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8255
Joined: 25/05/2013 23:49

#2584 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 25/03/2021 16:06
apsidejzi wrote: 25/03/2021 00:34 I to je sad kao odgovor na pitanje? Jel Bog il evolucija il nesto trece? Cetiri forumasa te pitaju istu stvar. Koji ti je klinac? Da nije zaglupljivanje nova nuspojava korone?
Besmisleno pitanje, lažna dihotomija. Bog ili evolucija... zahtijeva potpuno dvije različite razine objašnjenja - kategorijska greška.
Strogo govoreći evolucija kao proces u prirodi i ne postoji, kako apsi reče, kao ni izlazak Sunca, pogotovo njezin tzv. mehanizam nazvan selekcija/odabiranje. Ko, i šta tu odabire? Niko i ništa tu ne odabire, već jednostavno ono nesposobno, neprilagođeno propada. U prirodi, u interakciji živog organizma i okoline, postoje procesi u koje su uključeni: materija, energija i informacije sa značenjem/instrukcije. Nema tu nikakvih dodatnih sila, mehanizama. Evolucija tu nije, strogo govoreći nikakva stvarnost, već "pjesnička figura", plastični prikaz onoga šta se dešava na razini materije, energije i informacije.
Slazem se. Mi smo ljudi tom procesu dali ime evolucija, bas kao sto smo svim drugim procesima dali neki naziv. U principu to je prelazak energije iz jednog oblika u drugi, na ovaj ili na onaj nacin. Kad bolje razmislim, mi samo posljedicama tih procesa dajemo ime jer tako medjusobno komuniciramo.
A evolucija, zdravorazumski, može jedino biti posljedica inteligentnog djelovanja, instrukcije, djelovanja iz namjere, nikako ne neke slučajnosti, jer i ono šta se zove slučajnost je neko događanje, kao i svako drugo, kojeg nekada nije bilo, a sada jest, dakle, to je nešto šta ima svoj uzrok iako nama (još)nepoznat.
Eh sad, ako cu biti iskren sam prema sebi, ja ne mogu tvrditi da bilo koji od ovih procesa nije pod dirigentskom palicom neke inteligencije. Sustina ateizma nije negiranje Boga kao inteligencije koja rukovodi procesima. Ateizam negira bogove koji su opisani kroz religije koje imamo. Ateizam negira da je Posejdon zaduzen za uragane, cunamije, bure, plimu i osjeku. Ateizam negira da Amon Ra putuje nebom i donosi nam suncevu energiju, Ateizam negira da Thor proizvodi munje i gromove. Ateizam negira da je Allah objavio Kur'an, niti da postoji izvorni grijeh kojeg treba ocistiti.

Ali ateizam ne negira postojanje boga kao inteligencije koja mozda rukovodi svemirom. To ne znamo. Imamo dvije jednako jake teorije u fizici koje su bukvalno suprotne. Jedna je teorija multiverzuma gdje imas vjecne procese u kojima svemiri nastaju jedan od drugog, mijesaju se jedan s drugim. Netto kompletne energije je 0, sve ostalo je teorija vjerovatnoce. Druga je teorija holografskog svemira gdje je nasa 3D realnost hologram informacija koje dolaze izvana. U ovoj verziji definitivno imamo inteligentni dizajn van naseg svemira koji salje informacije u isti. Svemir ne postoji dok ga hologram "ne izracuna", a racuna ga pri prisustvu svijesti. Samo oni dijelovi svemira koji se posmatraju, oni se i racunaju.

Ja licno vise preferiram prvu verziju jer ova druga otvara vrata svim mogucim cudesima, pa cak i konceptu pakla i raja. No kao sto ja imam obicaj kazati ostalima, to isto vazi i za mene: prirodu zaboli briga sta ja preferiram. Ona je takva kakva jeste bilo meni drago ili ne.

Postoji mogucnost da su "vjernici" upravu u ovoj holografskoj verziji svemira tj da imamo boga koji je "ukljucio" neki kompjuter i kontrolise varijable, moze direktno promijeniti kod i uticati na nasu simulaciju. U takvom kontekstu, taj bog jeste svemoguc. Svemoguc za nase pojmove. Kao sto sam ja svemoguc u igrici koju sam programiram. Mogu sve karaktere pobiti, mogu im se svima smilovati. Mogu ih kasnije nagraditi ili kazniti u ovisnosti kako se ponasaju. Ali van mog svijeta, ja nisam svemoguc. Cak sam i smrtan.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2585 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Bolan,
Ne reče kada smještaš pojavu savremenog čovjeka?
Last edited by Capljina74 on 25/03/2021 21:54, edited 3 times in total.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#2586 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

vaučer wrote: 25/03/2021 16:14 ...Sad ne znam pripadaš li sam ovim sektama, ili si u opoziciji iz neke druge ideološke perspektive...
A zašto je ljudima važno to svrstavanje, ideološka perspektiva, a ne ono šta čovjek govori; je li istinito ili nije?
Iskazana želja da se čovjeka, sagovornika, fiksira, stavi u određeni okvir, potreba je neistomišljenika, jer onda im on ne izmiče, a oni bi ga htjeli šta jednostavnije gađati.
Pitanje evolucije, dizajna,...pitanje je zdravog razuma, a ne ideologije, svjetonazora.
Evolucionizam, za razliku od teorije evolucije, nije naučna teorija, već ideologizirana biologija koja svojim zaključcima bitno prekoračuje samu nauku, naučnu metodu. Nameće se kao ideologija s hegemonističkim pretenzijama na konačnu istinu o postanku života i čovjeka s ciljem da se podrži vlastiti svjetonazor, naturalizam, materijalistička filozofija, odnosno ateizam.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2587 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Vidiš da niko nema jedne da može opovrgnuti ono što pišem, ali se svi upregli da dokažu šta sam!?

Još ako sam citirao citat koji je u knjizi onog Turčina...

Odmah se javlja obersturmfirerat da me pljuje!

Opet niko da napiše šta nisam tačno rekao!
Last edited by Capljina74 on 25/03/2021 21:57, edited 3 times in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2588 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

I jesi li čuo najnovije vijesti?

Mađarska vojska evoluirala u mornaricu!

7 324 743 naučnika reklo da je presudni faktor u tome Panonsko more!
Last edited by Capljina74 on 25/03/2021 21:59, edited 2 times in total.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#2589 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 25/03/2021 21:09
Edouard wrote: 25/03/2021 16:06
apsidejzi wrote: 25/03/2021 00:34 I to je sad kao odgovor na pitanje? Jel Bog il evolucija il nesto trece? Cetiri forumasa te pitaju istu stvar. Koji ti je klinac? Da nije zaglupljivanje nova nuspojava korone?
Besmisleno pitanje, lažna dihotomija. Bog ili evolucija... zahtijeva potpuno dvije različite razine objašnjenja - kategorijska greška.
Strogo govoreći evolucija kao proces u prirodi i ne postoji, kako apsi reče, kao ni izlazak Sunca, pogotovo njezin tzv. mehanizam nazvan selekcija/odabiranje. Ko, i šta tu odabire? Niko i ništa tu ne odabire, već jednostavno ono nesposobno, neprilagođeno propada. U prirodi, u interakciji živog organizma i okoline, postoje procesi u koje su uključeni: materija, energija i informacije sa značenjem/instrukcije. Nema tu nikakvih dodatnih sila, mehanizama. Evolucija tu nije, strogo govoreći nikakva stvarnost, već "pjesnička figura", plastični prikaz onoga šta se dešava na razini materije, energije i informacije.
Slazem se. Mi smo ljudi tom procesu dali ime evolucija, bas kao sto smo svim drugim procesima dali neki naziv. U principu to je prelazak energije iz jednog oblika u drugi, na ovaj ili na onaj nacin. Kad bolje razmislim, mi samo posljedicama tih procesa dajemo ime jer tako medjusobno komuniciramo.
A evolucija, zdravorazumski, može jedino biti posljedica inteligentnog djelovanja, instrukcije, djelovanja iz namjere, nikako ne neke slučajnosti, jer i ono šta se zove slučajnost je neko događanje, kao i svako drugo, kojeg nekada nije bilo, a sada jest, dakle, to je nešto šta ima svoj uzrok iako nama (još)nepoznat.
Eh sad, ako cu biti iskren sam prema sebi, ja ne mogu tvrditi da bilo koji od ovih procesa nije pod dirigentskom palicom neke inteligencije. Sustina ateizma nije negiranje Boga kao inteligencije koja rukovodi procesima. Ateizam negira bogove koji su opisani kroz religije koje imamo. Ateizam negira da je Posejdon zaduzen za uragane, cunamije, bure, plimu i osjeku. Ateizam negira da Amon Ra putuje nebom i donosi nam suncevu energiju, Ateizam negira da Thor proizvodi munje i gromove. Ateizam negira da je Allah objavio Kur'an, niti da postoji izvorni grijeh kojeg treba ocistiti.

Ali ateizam ne negira postojanje boga kao inteligencije koja mozda rukovodi svemirom. To ne znamo. Imamo dvije jednako jake teorije u fizici koje su bukvalno suprotne. Jedna je teorija multiverzuma gdje imas vjecne procese u kojima svemiri nastaju jedan od drugog, mijesaju se jedan s drugim. Netto kompletne energije je 0, sve ostalo je teorija vjerovatnoce. Druga je teorija holografskog svemira gdje je nasa 3D realnost hologram informacija koje dolaze izvana. U ovoj verziji definitivno imamo inteligentni dizajn van naseg svemira koji salje informacije u isti. Svemir ne postoji dok ga hologram "ne izracuna", a racuna ga pri prisustvu svijesti. Samo oni dijelovi svemira koji se posmatraju, oni se i racunaju.

Ja licno vise preferiram prvu verziju jer ova druga otvara vrata svim mogucim cudesima, pa cak i konceptu pakla i raja. No kao sto ja imam obicaj kazati ostalima, to isto vazi i za mene: prirodu zaboli briga sta ja preferiram. Ona je takva kakva jeste bilo meni drago ili ne.

Postoji mogucnost da su "vjernici" upravu u ovoj holografskoj verziji svemira tj da imamo boga koji je "ukljucio" neki kompjuter i kontrolise varijable, moze direktno promijeniti kod i uticati na nasu simulaciju. U takvom kontekstu, taj bog jeste svemoguc. Svemoguc za nase pojmove. Kao sto sam ja svemoguc u igrici koju sam programiram. Mogu sve karaktere pobiti, mogu im se svima smilovati. Mogu ih kasnije nagraditi ili kazniti u ovisnosti kako se ponasaju. Ali van mog svijeta, ja nisam svemoguc. Cak sam i smrtan.
Ateizam je puno više od negiranja bogova, božanstava...
Ateizam je i nedokazano vjerovanje da je isključivo materija u temelju i na početku svega, pa tako da je i čovjek isključivo materijalno biće. Da su razum, svijest, misao, sloboda i sve ono eminentno ljudsko, nastali isključivo iz nerazumne materije.
Niti ideja multiverzuma niti holografska, nisu naučne teorije, pa ni valjane hipoteze, nikada nisu testirane, a ne mogu se ni opovrgavati kao ni astrologija.
To su prvenstveno filozofske špekulacije, a ne naučne teorije.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2590 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

I da, kod Retroviridae postoji nešto što bi evolucionosti trebali razmatrati, a zašta ih zaboli.

To ćemo sutra ili nekada...

Čitav onaj zaključani forum se digao da me zaĆera sa ove teme!
Moram im udovoljiti!
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#2591 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Capljina74 wrote: 25/03/2021 21:33 Vidiš da niko nema jedne da može opovrgnuti ono što pišem, ali se svi upregli da dokažu šta sam!?
...
onda izgleda da si pobijedio i prekucao ovu temu. jednostavno receno - pobijedio! sljedeca ti je onda ona Ljubina tema: "OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA" samo sprat iznad na forumu. jos to prekucas i pobijedis, pa dobijes plaketu, medalju i zahvalnicu...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2592 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

belfy wrote: 25/03/2021 22:37
Capljina74 wrote: 25/03/2021 21:33 Vidiš da niko nema jedne da može opovrgnuti ono što pišem, ali se svi upregli da dokažu šta sam!?
...
onda izgleda da si pobijedio i prekucao ovu temu. jednostavno receno - pobijedio! sljedeca ti je onda ona Ljubina tema: "OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA" samo sprat iznad na forumu. jos to prekucas i pobijedis pa dobijes plaketu, medalju i zahvalnicu...
Odjebi i umišljaj RNK replikaciju.

Ili pročitaj nešto o lobanji 1470.
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#2593 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Capljina74 wrote: 25/03/2021 22:40
belfy wrote: 25/03/2021 22:37
Capljina74 wrote: 25/03/2021 21:33 Vidiš da niko nema jedne da može opovrgnuti ono što pišem, ali se svi upregli da dokažu šta sam!?
...
onda izgleda da si pobijedio i prekucao ovu temu. jednostavno receno - pobijedio! sljedeca ti je onda ona Ljubina tema: "OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA" samo sprat iznad na forumu. jos to prekucas i pobijedis pa dobijes plaketu, medalju i zahvalnicu...
Odjebi i umišljaj RNK replikaciju.

Ili pročitaj nešto o lobanji 1470.
nemas rauloga za frustraciju i teze rijeci drug Capljina. ja sam vec nakon tvog prvog javljanja dao svoje misljenje. sada se samo igramo na forumu... steta sto barem ne das odgovor na jednostavno pitanje prije nego ti ventili ovako popuste... mada, moze biti da ja ne razumijem najbolje te diplome i specijalizacije za google pretrazivanja i vrijednost istih... vjerujem da si tamo negdje na internetu iskopao i lobanju, bas kao sto si poceo sa sakoperkom, a onda svim onim poslije toga sto vrijedi razvodnjavanja...

elem, rekoh vec, svaka cast. ti si pobijedio na ovoj temi. ostaje samo jos ona Ljubina, a ako njega pobijedis vjerujem da ces biti proglasen za megacara foruma ili nesto vise.

:kakoste:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2594 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Po čemu frustriran?

Samo ti odgovorio po mjeri kako si se ti meni obratio.

Ladan kao gemišt.

Drug'!
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2595 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Nego,
ono za Retroviridae...

Da to su RNK virusi sa DNK fazom za koje drug tvrdi da ne postoji kod RNK virusa pa ma'nita sada šupljom...

Brzo transformišući virusi ove grupe sadrže virusne onkogene v-onc.
Neka istraživanja kažu da su oni u stvari ćelijski onkogeni stečeni rekombinacijom.

Tu bi evolucionosti mogli čačkati.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8255
Joined: 25/05/2013 23:49

#2596 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 25/03/2021 21:45 Ateizam je puno više od negiranja bogova, božanstava...
Ateizam je i nedokazano vjerovanje da je isključivo materija u temelju i na početku svega, pa tako da je i čovjek isključivo materijalno biće. Da su razum, svijest, misao, sloboda i sve ono eminentno ljudsko, nastali isključivo iz nerazumne materije.
Niti ideja multiverzuma niti holografska, nisu naučne teorije, pa ni valjane hipoteze, nikada nisu testirane, a ne mogu se ni opovrgavati kao ni astrologija.
To su prvenstveno filozofske špekulacije, a ne naučne teorije.
Pa vidi, kada jednom izbacis postojeca bozanstva kao moguce kandidate za "inteligentni dizajn" (sto ateizam zapravo radi - nevjera u postojece objasnjenje bozanstva), onda ti ostane nista, a to nista je raskrsnica. Jedna strana vodi u put cistog materijalizma i to je strana o kojoj ti pricas kada kazes "nedokazano vjerovanje". To je istina. Ni jedan ateista ne moze tvrditi da nema nikakvog boga. On mora vjerovati da nema boga, s tim da taj bog nije ni jedan od postojecih koje imamo na meniju. A imamo ih 3000. Druga strana ateizma je vjerovanje u neki oblik spinozinog boga. Ja znam nekoliko ateista (od kojih su neki i forumasi na ovom forumu koji su takodjer bili teisti ranije), koji su i dalje spiritualni i vjeruju u "nesto". Izjasnjavaju se kao ateisti jer ne vjeruju ni u Allaha, ni u Jahvea, Apolona, Thora, Zeusa i sl, ali ipak vjeruju u neku visu silu. Ne obavljaju obrede koje imaju danasnje religije i ne podvrgavaju se pravilima.

Znas, jednom kad prelomis da je prica o bogovima isto kao prica o djeda mrazu onda dodjes na ovu raskrsnicu. To je isto kao kada nekon duge ljubavne veze i teskog prekida, kad prodje par mjeseci i kad si obisao sve kafane koje postoje, isplakao se i izrazbijao sve moguce case, jednog jutra, onako mahmuran sjednes i sebe upitas: Vjerujem li ja u ljubav vise? Da li zaista postoji osoba s kojom mogu dijeliti zivotni put? Tu svako od nas (a vecina ljudi je bila u poziciji da dozivi bolan prekid) bira za sebe. Eh isti taj izbor ceka one koji odluce da prekinu sa religijama. Vjerujem li ja u neki oblik bozanstva ili ne.

Ja licno sam krenuo ovim putem koji kaze NE, ali ti dajem za pravo da to nazoves "vjerovanjem" jer to i jeste vjera. Dok se ne dokaze ne znam. Isto tako, da sam izabrao put koji kaze DA, i to bi bila vjera da postoji neki oblik spinozinog boga.

Samo ove dvije vjere nisu iste kao vjera da Allah, Poseidon, Zeus, Jahve postoje. Ovdje pricamo o vjeri u "nejasnog boga". To nije isti bog kao Allah ili Jahve. Ja imam dvije knjige u kojima Allah/Jahve tvrde da su stvorili Zemlju prije Sunca i ja znam da to nije istina. Oni tvrde da su sveznajuci i kazu da kontrolisu munje i gromove, da kontrolisu let ptica a ja znam da to nije istina. Let ptice kontrolise jedna jedina formula u fizici. Koristeci tu formulu napravili smo avion. Nadam se da razumijes ovaj moj argument. Postoji logika i set dokaza po kojem se negiraju svi postojeci bogovi. Iako ja ne mogu kazati da bog kao bog, kao neki inteligentni dizajn postoji ili ne postoji, ja mogu sasvim sigurno kazati da postojece manifestacije koje tvrde da su taj bog, nisu istinite. Thor nije istinit jer znamo kako se gromovi proizovde. Amon Ra nije istinit jer znamo da postoje fotoni koji prenose energiju sa sunca a ne on. Za svakog boga ces naci nacin da dokazes da je on produkt ljudske mastarije kako bi taj inteligentni dizajner trebao da izgleda.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2597 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Kada nema činjenica ide mrsomuđenje!

Apsi,
jarane, eno sam postavio ono oko rekombinacije, ali evolicionisti nešto nisu puno zainteresovani.

Ne mislim na tebe, znam da nemaš pojma ni šta je rekombinacija gena, nego si na Jutjubu čuo za mutaciju pa ko pijan plota.

Nego,
sebi bradu, zbog toga što rekombinacija ne može nego iz genetskog pula. To je što je. Već postojeći geni.

Ne vole to evolucionisti, oni vole ekskluzivno, šokantno...

Genetsku diverziju zvanu mutacija!
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2598 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Capljina74 wrote: 26/03/2021 08:59 Kada nema činjenica ide mrsomuđenje!

Apsi,
jarane, eno sam postavio ono oko rekombinacije, ali evolicionisti nešto nisu puno zainteresovani.

Ne mislim na tebe, znam da nemaš pojma ni šta je rekombinacija gena, nego si na Jutjubu čuo za mutaciju pa ko pijan plota.

Nego,
sebi bradu, zbog toga što rekombinacija ne može nego iz genetskog pula. To je što je. Već postojeći geni.

Ne vole to evolucionisti, oni vole ekskluzivno, šokantno...

Genetsku diverziju zvanu mutacija!
Evolucija ima dodatnu dimenziju koju mi ljudi ne mozemo instinktivno da pojmimo. A ona se sastoji od ogromnog vremenskog razdoblja.
Roditelj homo sapiens ima potomka homo sapiensa.
potomak homo sapiensa ima svog potomka homo sapiensa.

Ako zavrtimo postupak milion generacija unaprijed (ili unazad) homo sapiensa nece biti niti u proslosti niti u buducnosti. To je cinjenica.
Sve drugo je mlacenje prazne slame.
User avatar
vaučer
Posts: 9149
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2599 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Capljina74 wrote: 25/03/2021 22:40
Odjebi i umišljaj RNK replikaciju.
Nije ti dugo trebalo. :roll:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2600 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

GAU8 wrote: 26/03/2021 09:53
Capljina74 wrote: 26/03/2021 08:59 Kada nema činjenica ide mrsomuđenje!

Apsi,
jarane, eno sam postavio ono oko rekombinacije, ali evolicionisti nešto nisu puno zainteresovani.

Ne mislim na tebe, znam da nemaš pojma ni šta je rekombinacija gena, nego si na Jutjubu čuo za mutaciju pa ko pijan plota.

Nego,
sebi bradu, zbog toga što rekombinacija ne može nego iz genetskog pula. To je što je. Već postojeći geni.

Ne vole to evolucionisti, oni vole ekskluzivno, šokantno...

Genetsku diverziju zvanu mutacija!
Evolucija ima dodatnu dimenziju koju mi ljudi ne mozemo instinktivno da pojmimo. A ona se sastoji od ogromnog vremenskog razdoblja.
Roditelj homo sapiens ima potomka homo sapiensa.
potomak homo sapiensa ima svog potomka homo sapiensa.

Ako zavrtimo postupak milion generacija unaprijed (ili unazad) homo sapiensa nece biti niti u proslosti niti u buducnosti. To je cinjenica.
Sve drugo je mlacenje prazne slame.
To je sveta krava evolucije!

To je ono kada zatreba nečega onda se period razmskne šest, sedam puta.

Zato je evolucija religija.

Sveta krava su ogromni vremenski razmaci.

Pleistocen je u početku trajao 300 000 godina, sada traje 1 600 000 ili 1 700 000 godina.

Čista religija.

Stvar da li ćeš vjerovati u to ili ne. Fosilnih zapisa prelaznih oblika vrsta nema.
Post Reply