Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1301 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 28/10/2020 18:38 Svi smo mi jeli kupus i brokule, jel da? Obe ove biljke su zapravo posljedica INTELIGENTNOG DIZAJNA. :D :D :D

Ali ne nekog nadmocnog svemoguceg bica, nego covjeka. Obe biljke imaju zajednickog pretka kojeg su farmeri u razlicitim zemljama uzgajali i vrsili vjestacku selekciju kroz generacije. Upravo ono sto se u prirodi desava kroz prirodnu selekciju gdje iduca generacija proizvede par mutacija na svakoj jedinki pa onda okruzenje i uslovi u istom odrede ko ce prezivjeti i prenijeti tu mutaciju dalje. Sad imamo covjeka koji je bacao one koji mu se nisu svidjeli a ostavljao one koji jesu. U konacnici, covjek je toliko filtrirao tu biljku da smo dobili dvije razlicite vrste: kupus i brokulu. Na isti nacin, od istog pretka smo dobili i PROKULICU (Brussels sprouts).

Sve imaju istog zajednickog pretka isto kao cimpanze i ljudi. Jedno nastalo inteligentnim dizajnom tj vjestackom selekcijom, drugo nastalo evolucijom tj prirodnom selekcijom. Gasi temu :)
Pšenica, grašak...
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1302 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 28/10/2020 20:58
apsidejzi wrote: 28/10/2020 18:38 Sve imaju istog zajednickog pretka isto kao cimpanze i ljudi.
Ako vjeruješ da ti i majmuni imate zajedničkog pretka, nek ti bude. Nije loše poznavati vlastito rodoslovlje, ali nemoj generalizirati.
Boli, Edouarde, je li tako da boli?

Mislim, istina.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#1303 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

ne boli nikoga ta istina, nego koliko je neko napravio napretka u toj evoluciji. nisu ni svi majmuni isti...
Edouard
Posts: 1779
Joined: 17/03/2014 14:31

#1304 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 30/10/2020 15:57
Edouard wrote: 28/10/2020 20:58
apsidejzi wrote: 28/10/2020 18:38 Sve imaju istog zajednickog pretka isto kao cimpanze i ljudi.
Ako vjeruješ da ti i majmuni imate zajedničkog pretka, nek ti bude. Nije loše poznavati vlastito rodoslovlje, ali nemoj generalizirati.
Boli, Edouarde, je li tako da boli?

Mislim, istina.
Koja istina Hakizu? Mitologija je tu u pitanju koju zagovaraju ateisti, nije joj ravna ni ona Starogrčka.
I da, žao mi je svakog čovjeka koji napravi loš izbor, odabere gubitničku stranu.
User avatar
vaučer
Posts: 9134
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#1305 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Zašto inteligentni dizajner nije stvorio pse?
Tako divna i višestruko korisna stvorenja.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1306 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 31/10/2020 13:51
Hakiz wrote: 30/10/2020 15:57
Edouard wrote: 28/10/2020 20:58

Ako vjeruješ da ti i majmuni imate zajedničkog pretka, nek ti bude. Nije loše poznavati vlastito rodoslovlje, ali nemoj generalizirati.
Boli, Edouarde, je li tako da boli?

Mislim, istina.
Koja istina Hakizu? Mitologija je tu u pitanju koju zagovaraju ateisti, nije joj ravna ni ona Starogrčka.
I da, žao mi je svakog čovjeka koji napravi loš izbor, odabere gubitničku stranu.
Ma, nije neuobičajeno da se ljudi stide rodbine, ali opet su rod. Džaba bježati, tako je kako je.

Kako ti znaš ko je gubitnik, kreator ti lično rekao? Da li bi to smio naglas reći? Zar to nije ironično, čak i šizofreno, sve se tvrdi da je dizajner tu i sve, a ako bi neko rekao da je sa njim lično razgovarao, zavšio bi na 5. odjeljenju. Nije ti to čudno?
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1307 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

vaučer wrote: 31/10/2020 14:11 Zašto inteligentni dizajner nije stvorio pse?
Tako divna i višestruko korisna stvorenja.
Zar nije? Nije ni koronu? Ni rak?

Da li je rak kreacija čiste ljubavi i milosti ili je evolucija?
User avatar
vaučer
Posts: 9134
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#1308 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Pa ne znam zašto nije. Kad nas toliko voli, kad je tunirao svemir i beskrajne galaksije da se mi pojavimo. Baš velik propust od strane omnipotentnog stvaratelja. Ne sumnjam da je ustvari njegov plan od početka bio da vukovi uz nas evoluiraju u labradore, jazavčare, mastife i pomerance. Valjda da se bolje povežemo kroz tisuće godina suživota kako bi ja sad bacio komad šunke mom labradoodlu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1309 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

vaučer wrote: 31/10/2020 15:25 Pa ne znam zašto nije. Kad nas toliko voli, kad je tunirao svemir i beskrajne galaksije da se mi pojavimo. Baš velik propust od strane omnipotentnog stvaratelja. Ne sumnjam da je ustvari njegov plan od početka bio da vukovi uz nas evoluiraju u labradore, jazavčare, mastife i pomerance. Valjda da se bolje povežemo kroz tisuće godina suživota kako bi ja sad bacio komad šunke mom labradoodlu.
Ja mislim da je zaboravio.

Zato se sjetio ugusiti Amfilohija sa koronom. Dzaba pravoslavne molitve...
Edouard
Posts: 1779
Joined: 17/03/2014 14:31

#1310 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 27/10/2020 08:22 ...Teorija evolucije je manje vise dokazana i objasnjava kako od jednostavnih zivih oblika dobiti kompleksne strukture koje imamo danas.
vaučer wrote: 31/10/2020 15:25 Ne sumnjam da je ustvari njegov plan od početka bio da vukovi uz nas evoluiraju u labradore, jazavčare, mastife i pomerance.
Momci, gdje vi tu vidite evoluciju? Po čem su labrador, jazavčar...,kompleksniji od vuka?
Edouard
Posts: 1779
Joined: 17/03/2014 14:31

#1311 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 31/10/2020 15:01 Kako ti znaš ko je gubitnik, kreator ti lično rekao? Da li bi to smio naglas reći? Zar to nije ironično, čak i šizofreno, sve se tvrdi da je dizajner tu i sve, a ako bi neko rekao da je sa njim lično razgovarao, zavšio bi na 5. odjeljenju. Nije ti to čudno?
Ko će biti definitivni gubitnik ja to ne mogu procijeniti, nije na meni. A da je ateizam gubitnička strana, loš izbor, ne treba biti previše mudar, toliko znam.
User avatar
vaučer
Posts: 9134
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#1312 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Edouard wrote: 31/10/2020 21:09
apsidejzi wrote: 27/10/2020 08:22 ...Teorija evolucije je manje vise dokazana i objasnjava kako od jednostavnih zivih oblika dobiti kompleksne strukture koje imamo danas.
vaučer wrote: 31/10/2020 15:25 Ne sumnjam da je ustvari njegov plan od početka bio da vukovi uz nas evoluiraju u labradore, jazavčare, mastife i pomerance.
Momci, gdje vi tu vidite evoluciju? Po čem su labrador, jazavčar...,kompleksniji od vuka?

😂 Zar moraju biti kompleksniji? Drugi rep? Ravni zubi?
Zar ne pričamo o izmjeni vrste kroz odabir jedinki prilagođenijim opstanku u određenom okolišu - u ovom slučaju suživot s ljudima. Ako se vrste mogu mjenjati ubrzanim procesom umjetne selekcije - zašto se ne bi mjenjale prirodnom selekcijom?
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#1313 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by saint_mirad »

Evolucija i inteligentni dizajn ne isključuju jedno drugo, to pod jedan. Pod dva, zašto to mora biti abrahamski bog a ne vanzemaljska inteligencija, npr iz sazvežđa Orion?

Tema je mnogo složenija od svođenja na lažnu dihotomiju Jahve vs igra slučaja.
Edouard
Posts: 1779
Joined: 17/03/2014 14:31

#1314 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

vaučer wrote: 31/10/2020 21:27
Edouard wrote: 31/10/2020 21:09
apsidejzi wrote: 27/10/2020 08:22 ...Teorija evolucije je manje vise dokazana i objasnjava kako od jednostavnih zivih oblika dobiti kompleksne strukture koje imamo danas.
vaučer wrote: 31/10/2020 15:25 Ne sumnjam da je ustvari njegov plan od početka bio da vukovi uz nas evoluiraju u labradore, jazavčare, mastife i pomerance.
Momci, gdje vi tu vidite evoluciju? Po čem su labrador, jazavčar...,kompleksniji od vuka?

😂 Zar moraju biti kompleksniji? Drugi rep? Ravni zubi?
Zar ne pričamo o izmjeni vrste kroz odabir jedinki prilagođenijim opstanku u određenom okolišu - u ovom slučaju suživot s ljudima. Ako se vrste mogu mjenjati ubrzanim procesom umjetne selekcije - zašto se ne bi mjenjale prirodnom selekcijom?
Neka ti @apsi objasni što je evolucija; mikro, makro, što selekcija.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1315 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sanjarko »

saint_mirad wrote: 31/10/2020 21:49 Evolucija i inteligentni dizajn ne isključuju jedno drugo, to pod jedan. Pod dva, zašto to mora biti abrahamski bog a ne vanzemaljska inteligencija, npr iz sazvežđa Orion?

Tema je mnogo složenija od svođenja na lažnu dihotomiju Jahve vs igra slučaja.
Isto ja reko. Pa skrenula prica na vodik i kisik.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1316 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

saint_mirad wrote: 31/10/2020 21:49 Evolucija i inteligentni dizajn ne isključuju jedno drugo, to pod jedan. Pod dva, zašto to mora biti abrahamski bog a ne vanzemaljska inteligencija, npr iz sazvežđa Orion?

Tema je mnogo složenija od svođenja na lažnu dihotomiju Jahve vs igra slučaja.
Ni za boga ni za vanzemaljsku inteligenciju iz sazvjezdja Orion nema DOKAZA. Isto kao ni za Djeda Mraza i zubic vilu. Ako se ispostavi da je tako, OK. Ja nemam nista protiv.

Medjutim ono za sta imamo DOKAZAZE je Evolucija. To je definitivno. Jos nismo sigurni za abiogenezu tj kako je sve pocelo, al imamo dobre hipoteze koje ce se u narednim godinama vkerovatno razviti do neke kvalitetne teorije.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1317 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

Image

Naravno, ovo je pozmato hiljadama godina.
Edouard
Posts: 1779
Joined: 17/03/2014 14:31

#1318 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

saint_mirad wrote: 31/10/2020 21:49 Evolucija i inteligentni dizajn ne isključuju jedno drugo, to pod jedan. Pod dva, zašto to mora biti abrahamski bog a ne vanzemaljska inteligencija, npr iz sazvežđa Orion?

Tema je mnogo složenija od svođenja na lažnu dihotomiju Jahve vs igra slučaja.
Slažem se @mirade, dihotomija je lažna, evolucija i dizajn se ne isključuju. Primjer za to je i Francis Collins. Evolucija, kakva god bila i što god za nekoga značila, može jedino biti posljedica dizajna.
O dizajneru i nije riječ, već o tome da li je prisutan/vidljiv dizajn u prirodi. Dokaz za dizajn/inteligenciju u prirodi najbolje se prepoznaje u strukturi DNA molekule gdje je prisutna kodirana informacija kao instrukcija za izgradnju proteina. A kodiranu informaciju/instrukciju ne stvara materija, ne mogu je nikako proizvesti sami od sebe ni fizika ni kemija.
kio01
Posts: 1097
Joined: 19/08/2017 15:56

#1319 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kio01 »

The 51st State wrote: 01/11/2020 09:58 Image

Naravno, ovo je pozmato hiljadama godina.
AAAAAND he's back ladies and gentlemen :lol: :lol: :lol:
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1320 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

saint_mirad wrote: 31/10/2020 21:49 Evolucija i inteligentni dizajn ne isključuju jedno drugo, to pod jedan. Pod dva, zašto to mora biti abrahamski bog a ne vanzemaljska inteligencija, npr iz sazvežđa Orion?

Tema je mnogo složenija od svođenja na lažnu dihotomiju Jahve vs igra slučaja.
Da li mi govorimo o dizajnu Zemlje i onoga na njoj ili o dizajnu svega?

Ko ili šta je dizajniralo vanzemaljsku inteligenciju iz sazvijeđa Orion?

Gravitacija možda jeste uticala da se dva atoma spoje i formiraju molekulu, ali kako je nastala gravitacija, zašto uopšte jedno tijelo samo svojom masom može da privuče drugo? Ko je dizajnirao dizajnera? Biće, ipak, da je slučaj. Za bilo šta drugo, naprosto, nema dokaza. A za boga je sigurno da nije, barem boga kakvog ga ljudi vide, bilo abrahamskog, bilo neabrahamskih bogova.
Edouard
Posts: 1779
Joined: 17/03/2014 14:31

#1321 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 03/11/2020 12:21 Ko je dizajnirao dizajnera? Biće, ipak, da je slučaj. Za bilo šta drugo, naprosto, nema dokaza.
Hakizu, a ko je proizveo sučaj?
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#1322 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by saint_mirad »

Hakiz wrote: 03/11/2020 12:21
saint_mirad wrote: 31/10/2020 21:49 Evolucija i inteligentni dizajn ne isključuju jedno drugo, to pod jedan. Pod dva, zašto to mora biti abrahamski bog a ne vanzemaljska inteligencija, npr iz sazvežđa Orion?

Tema je mnogo složenija od svođenja na lažnu dihotomiju Jahve vs igra slučaja.
Da li mi govorimo o dizajnu Zemlje i onoga na njoj ili o dizajnu svega?

Ko ili šta je dizajniralo vanzemaljsku inteligenciju iz sazvijeđa Orion?

Gravitacija možda jeste uticala da se dva atoma spoje i formiraju molekulu, ali kako je nastala gravitacija, zašto uopšte jedno tijelo samo svojom masom može da privuče drugo? Ko je dizajnirao dizajnera? Biće, ipak, da je slučaj. Za bilo šta drugo, naprosto, nema dokaza. A za boga je sigurno da nije, barem boga kakvog ga ljudi vide, bilo abrahamskog, bilo neabrahamskih bogova.
Tvoje pitanje je filozofsko i vodi u beskonacku regresiju uzroka. Ili imas Prauzrok koji postoji oduvek, ili imas singularitet koji postoji oduvek, ovisno da li nastupas kao vernik ili kao ateista. U obe situacije nesto mora postojati oduvek, samo odaberes sta posto se te stvari ne mogu proveriti niti eksperimentalno dokazati.

Ako za nesto nema dokaza, ne znaci da nije istina. Narocito onih konvencionalnih dokaza koji su ukorenjeni u materijalizmu.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#1323 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

kako onda znati da li je nesto istina, ako se sve moze predstaviti i prihvatiti istom bez dokaza? zar onda sama rijec istina ne gubi smisao?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1324 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 03/11/2020 11:57
saint_mirad wrote: 31/10/2020 21:49 Evolucija i inteligentni dizajn ne isključuju jedno drugo, to pod jedan. Pod dva, zašto to mora biti abrahamski bog a ne vanzemaljska inteligencija, npr iz sazvežđa Orion?

Tema je mnogo složenija od svođenja na lažnu dihotomiju Jahve vs igra slučaja.
Slažem se @mirade, dihotomija je lažna, evolucija i dizajn se ne isključuju. Primjer za to je i Francis Collins. Evolucija, kakva god bila i što god za nekoga značila, može jedino biti posljedica dizajna.
O dizajneru i nije riječ, već o tome da li je prisutan/vidljiv dizajn u prirodi. Dokaz za dizajn/inteligenciju u prirodi najbolje se prepoznaje u strukturi DNA molekule gdje je prisutna kodirana informacija kao instrukcija za izgradnju proteina. A kodiranu informaciju/instrukciju ne stvara materija, ne mogu je nikako proizvesti sami od sebe ni fizika ni kemija.
Moze. Tvoj organizam bukvalno svaki dan pravi novu DNA koju nisi imao. Svaki put kad neko strano tijelo udje u tebe tvoj imuni sistem pravi genetski kod, bukvalno POGADJAJUCI koja sekvenca treba da dodje da bi se sto bolje antitjelo napravilo. U pocetku bude samo nesto bezveze i na brzinu pa ako ne bude dovoljno onda se poboljsava tako sto se izbace neke nukleinske kuseline i promijeni raspored.

To radi tvoj limfni sistem. Tvoji sinusi i krajnici to rade. Non stop. Jedini posao koji imaju je da priizvode novi kod iz nicega. Nemaju matrice nego pogadjaju i onda modificiraju. To je tvoj inuni sistem. Sutra, ako dragi Bog odluci da te iskusa sa koronom, tvoj imuni sistem ce probati da se odbrani od bozije volje pogadjajuci kako da napravi kod koji ce proizvesti antitjelo. Ako uspije, a hoce (ako bog da) onda ce ta genetska sekvenca ostati snimljena u ostatku tvog genoma. Kad iduci put virus korone ponovo udje tvoj organizam samo aktivira gen kojeg je sam stvorio pogadjajuci. Nije mu trebao bog za to. Bozija uloga tu je bila samo da stvori virus i da tebe iskusa/kazni/opomene na taj nacin. Ostalo se desava samo od sebe.

Ciji organizam ne uspije na vrijeme napraviti taj gen on... umire.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1325 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

saint_mirad wrote: 03/11/2020 15:37
Hakiz wrote: 03/11/2020 12:21
saint_mirad wrote: 31/10/2020 21:49 Evolucija i inteligentni dizajn ne isključuju jedno drugo, to pod jedan. Pod dva, zašto to mora biti abrahamski bog a ne vanzemaljska inteligencija, npr iz sazvežđa Orion?

Tema je mnogo složenija od svođenja na lažnu dihotomiju Jahve vs igra slučaja.
Da li mi govorimo o dizajnu Zemlje i onoga na njoj ili o dizajnu svega?

Ko ili šta je dizajniralo vanzemaljsku inteligenciju iz sazvijeđa Orion?

Gravitacija možda jeste uticala da se dva atoma spoje i formiraju molekulu, ali kako je nastala gravitacija, zašto uopšte jedno tijelo samo svojom masom može da privuče drugo? Ko je dizajnirao dizajnera? Biće, ipak, da je slučaj. Za bilo šta drugo, naprosto, nema dokaza. A za boga je sigurno da nije, barem boga kakvog ga ljudi vide, bilo abrahamskog, bilo neabrahamskih bogova.
Tvoje pitanje je filozofsko i vodi u beskonacku regresiju uzroka. Ili imas Prauzrok koji postoji oduvek, ili imas singularitet koji postoji oduvek, ovisno da li nastupas kao vernik ili kao ateista. U obe situacije nesto mora postojati oduvek, samo odaberes sta posto se te stvari ne mogu proveriti niti eksperimentalno dokazati.

Ako za nesto nema dokaza, ne znaci da nije istina. Narocito onih konvencionalnih dokaza koji su ukorenjeni u materijalizmu.
Tvoje posljednja rečenica je relativiziranje.

Lako je reći, ako nema materijalnih dokaza postoje nematerijalni. Ali to jeste dobro pitanje, jer dovodi do toga da se moramo dogovoriti šta je dokaz. Onda ćemo lakše vidjeti da li nešto ispunjava uslove da bi bilo dokaz ili ne.

Zato ja stalno govorim da bi meni dokaz bio da nekome kome je amputiran neki ekstremitt taj ekstremitet izraste. Koliko znamo, u istoriji ljudske vrste, nije se dogodilo da nekome ko je ostao bez nekog ekstremiteta taj ekstremitet ponovo izraste. Dakle, to izrastanje je moguće isključivo božijim djelom. Ili djelom neke naprednije vrste od naše a koja nije bog. To bi bio dokaz.

Sa druge strane, upravo to da nikome nikada nije izrastao amputirani ekstremitet, što bi bilo moguće jedino božijom voljom, govori da boga nema. Doduše, moguće je da niko u istoriji ljudske vrste nije zaslužio da mu bog vrati ekstremitet, ili da niko ko je molio da bog nekome drugom vrati ekstremitet nije bio dovoljno "dobar" da mu bog usliši molitvu.

A sada, ako je bog taj koga se smatra dizajnerom, prije će biti da je sve slučajnost nego inteligantni dizajn...
Post Reply