Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#776 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

belfy wrote: 06/08/2020 21:42
Edouard wrote: 06/08/2020 21:03
belfy wrote: 06/08/2020 20:15 ove zagovornike Inteligentnog dizajna bi Smrle dotukao toljagom koliko lose brane tu poziciju...
Stalno se šlepaš s nekim lošim forama.
koristio bi ja bolje, ali ih onda ne bi razumjeli... elem, moras se prilagoditi publici...
A kopka te to "s razumijevanjem", ne možeš ga se otarasiti? Postane teret, zavuče se i u podsvijest.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#777 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Radije citiram pametne ljude nego da komentiram i zamaram se s @apsijevim šupljarijama.
Pa evo jednog citata koji dopušta mogućnost da je informacija u temelju našeg svemira.
Paul Davies, engleski teorijski fizičar, kozmolog, astrobiolog, u uvodnom članku jednog broja časopisa New Scientist navodi:

“Sve češća primjena pojma informacije na prirodu dovela je do neobične pretpostavke. Obično zamišljamo da se svijet sastoji od jednostavnih, zgrušanih materijalnih čestica, i da je informacija izvedena pojava povezana s posebnim, organiziranim stanjima materije.
Ali možda je obrnuto: možda se prvobitna informacija zabavljala stvarajući svemir, čiji su materijalni dijelovi zapravo kompleksne sekundarne manifestacije tog stvaranja.”


A informacija se vezuje prvenstveno uz inteligenciju, ne uz materiju i energiju; oni mogu biti samo nosioci, a ne kreatori informacije.
bosanska senzacija
Posts: 2065
Joined: 14/02/2011 09:48

#778 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by bosanska senzacija »

Inteligencija ne može nastati u neinteligentnom okruženju i vaše teorije o tome kako je sve produkt obične slučajnosti ili praska su podjednako ignorirajuće i zatupljujuće kao i religijske dogme.

Očigledno je da sistem postoji samo što ga je izuzetno teško pojmiti zbog naše smrtnosti.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#779 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

bosanska senzacija wrote: 06/08/2020 23:17 Inteligencija ne može nastati u neinteligentnom okruženju i vaše teorije o tome kako je sve produkt obične slučajnosti ili praska su podjednako ignorirajuće i zatupljujuće kao i religijske dogme.

Očigledno je da sistem postoji samo što ga je izuzetno teško pojmiti zbog naše smrtnosti.
Ta suplja je palila prije 500 godina kad se nije znalo kako svemir funkcionise. Danas je nauka pokazala ne samo da je moguce nego da se bas upravo tako i desilo. TO sto se se vjernicima ne svidja ideja da svermir postoji bez potrebe za bogom je njihov problem. Mogu komotno i dalje gurati glavu u pijesak no prirodu boli briga sta vi mislite. Ona je takva kakva jeste svidjalo se to vama ili ne.

Pojedini ovdje zele ignorisati cinjenice tako sto mene omalovazavaju i misle da ce adhominem promijeniti nacin kako priroda funkcionise no realnost je takva da oni nemaju osnovno obrazovanje. Znanje je dostupno i besplatno. Ne moras upisati Harward ili Oxford. Imas na YouTube snimljena predavanja sa tih fakulteta. Sjedi i uci. U ovom korona vremenu svakako je online nastava pa i na Harwardu. TO sto se isto nalazi na YouTube mu ne umanjuje znacaj. Naprotiv, povecava mu a vjernicki argument cini jos blijedjim. Ovdje ne pricam o YT klipovima koje je neko napravio u kuci, nego predavanje univerzitetskih profesora. Evo nekoliko linkova:

Stanford: https://www.youtube.com/watch?v=2DIl3Hfh9tY
Columbia univerzitet: https://www.youtube.com/watch?v=6tgMQJSxB5k
MIT: https://www.youtube.com/watch?v=ANCN7vr9FVk

Znaci nije u pitanju ni Sarajevski univerzitet ni Travnicki, nego prestizne institucije sa BESPLATNIM znanjem na YT. Ovo je fascinantno osim ako si ignorant koji voli zariti glavu u pijesak.

Kad lijepo preslusas nekoliko semestera tih predavanja uvidis da je svermir i te kako moguc bez boga. Cak stavise, nelogican je s bogom. Ne treba mu. Samo smeta.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#780 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Kako inteligentni dizajn objasnjava stvari:

Image
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#781 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Edouard wrote: 06/08/2020 22:13
belfy wrote: 06/08/2020 21:42
Edouard wrote: 06/08/2020 21:03

Stalno se šlepaš s nekim lošim forama.
koristio bi ja bolje, ali ih onda ne bi razumjeli... elem, moras se prilagoditi publici...
A kopka te to "s razumijevanjem", ne možeš ga se otarasiti? Postane teret, zavuče se i u podsvijest.
naravno da me ne kopka, meni je to sasvim jasno. nego, mislim da sam ti ja teret. stalno mi samo na licnom nivou pokusavas nesto dobaciti, a samo podbacujes... da to zavlacenje u podsvijest i taj teret koji pominjes nije samoprojekcija?

nego, da li informacija moze evoluirati?
kindlas
Posts: 479
Joined: 14/11/2017 17:54

#782 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kindlas »

apsidejzi wrote: 07/08/2020 14:19 Kako inteligentni dizajn objasnjava stvari:

Image
Teorija evolucije: teorija, teorija, teorija, teorija, ...
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#783 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sara03 »

Image
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#784 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by allem_77 »

Image
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#785 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

kindlas wrote: 07/08/2020 15:39
apsidejzi wrote: 07/08/2020 14:19 Kako inteligentni dizajn objasnjava stvari:

Image
Teorija evolucije: teorija, teorija, teorija, teorija, ...
Vjernik, vjera, vjera, vjera, vjera, vjera... Probudis li se svakog dana i ZNAS da bog postoji ili VJERUJES da on postoji.
kindlas
Posts: 479
Joined: 14/11/2017 17:54

#786 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kindlas »

apsidejzi wrote: 08/08/2020 00:01
kindlas wrote: 07/08/2020 15:39
apsidejzi wrote: 07/08/2020 14:19 Kako inteligentni dizajn objasnjava stvari:

Image
Teorija evolucije: teorija, teorija, teorija, teorija, ...
Vjernik, vjera, vjera, vjera, vjera, vjera... Probudis li se svakog dana i ZNAS da bog postoji ili VJERUJES da on postoji.
Vjerujem, kao sto i ti vjerujes u teorije :)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#787 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

kindlas wrote: 08/08/2020 00:19 Vjerujem, kao sto i ti vjerujes u teorije :)
Ja ne vjerujem. Ja imam dokaz. Mogu je vidjeti, izmjeriti i ponoviti koliko hoces puta. To je sustina eksperimenta. Teorija evolucije je dokazana teorija a evo idealne prilike da naucis kako naucni metod funkcionise, jer ocito nisi znao. Prvo imas neko zapazanje onda postavis logicki slijed dogadjaja i napravis teoriju koja bi mogla opisati sta se dogadja. Zatim pokusavas smisliti eksperiment koji ce pokazati da li je teorija tacna ili ne.

Tako je bilo sa teorijom relativiteta od Ajnstajna, tako je bilo sa teorijom evolucije od Darwina. ITako je bilo i sa teorijom kvantnog polja, teorijom higsovog bozona, teorija tenzora i sl. Imali su opazanje, postavili teoriju i sve dokazane. Danas imamo string teoriju koja jos uvijek nije u potpunosti dokazana jer za dokazivanje trebas imati jaci akcelerator od onog u CERN-u.

To je razlika nauke i vjere. Ti vjerujes da bog postoji, ja znam kako priroda funkcionise i tu nigdje nema boga.

Ajnstajn je imao teoriju crnih rupa, dokazane. Teoriju da je moguce napraviti atomsku bombu. Napravljena i koristena. Mislim, nemoj se provaljivat bezze. Mislis da si pametan a samo smjesan ispadas. Ovaj tvoj komentar samo pokazuje da nemas pojma o cemu govoris. al eto, imao si besplatnu lekciju iz fizike. Nema na cemu, i drugi put. Steta sto je tvoj nastavnik fizike u 6 osnovne primio platu a nije te naucio da je TEORIJA sastavni dio NAUCNOG METODA. Znaci ponavljaj za mnom: OPAZANJE => TEZA => TEORIJA => EKSPERIMENT => REZULTAT.

Kod teorije evolucije imamo slijedeci niz: Darwin opazio u Australiji da su razvijena bica koja nigdje drugo nisu razvijena =>Postavio tezu o evoluciji zivota na zemlji => Razradio tezu u teoriju tj povezao zivi svijet u logican niz => dugo se cekalo na eskperiment koji bi je potvrdio a onda je eksperiment otisao u dva pravca: trazenje fosila i analiza DNA/RNA => REZULTAT: dna analiza dokazala teoriju. Trebalo je par stotina godina da se dokaze ali tako nauka funkcionise. Nekada rezultat nadzivi onog ko je razradio teoriju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#788 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sanjarko »

Neznam sto se vjernici generaliziraju. Kao eto vjernik si i odmah si protiv teorije evolucije i nauke. Pa vecina naucnika su bili vjernici, neki su cak i teolozi bili. Vjera nije religija, i to dvoje se cesto brka. Sinonimi, ali ne isto.

Vjernik eto apriori protiv nauke pa i neobrazovan i nepismen covjek, pa se s tim stigmatizira da je mozda i los covjek.
kindlas
Posts: 479
Joined: 14/11/2017 17:54

#789 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kindlas »

apsidejzi wrote: 08/08/2020 00:41
kindlas wrote: 08/08/2020 00:19 Vjerujem, kao sto i ti vjerujes u teorije :)
Ja ne vjerujem. Ja imam dokaz. Mogu je vidjeti, izmjeriti i ponoviti koliko hoces puta. To je sustina eksperimenta. Teorija evolucije je dokazana teorija a evo idealne prilike da naucis kako naucni metod funkcionise, jer ocito nisi znao. Prvo imas neko zapazanje onda postavis logicki slijed dogadjaja i napravis teoriju koja bi mogla opisati sta se dogadja. Zatim pokusavas smisliti eksperiment koji ce pokazati da li je teorija tacna ili ne.

Tako je bilo sa teorijom relativiteta od Ajnstajna, tako je bilo sa teorijom evolucije od Darwina. ITako je bilo i sa teorijom kvantnog polja, teorijom higsovog bozona, teorija tenzora i sl. Imali su opazanje, postavili teoriju i sve dokazane. Danas imamo string teoriju koja jos uvijek nije u potpunosti dokazana jer za dokazivanje trebas imati jaci akcelerator od onog u CERN-u.

To je razlika nauke i vjere. Ti vjerujes da bog postoji, ja znam kako priroda funkcionise i tu nigdje nema boga.

Ajnstajn je imao teoriju crnih rupa, dokazane. Teoriju da je moguce napraviti atomsku bombu. Napravljena i koristena. Mislim, nemoj se provaljivat bezze. Mislis da si pametan a samo smjesan ispadas. Ovaj tvoj komentar samo pokazuje da nemas pojma o cemu govoris. al eto, imao si besplatnu lekciju iz fizike. Nema na cemu, i drugi put. Steta sto je tvoj nastavnik fizike u 6 osnovne primio platu a nije te naucio da je TEORIJA sastavni dio NAUCNOG METODA. Znaci ponavljaj za mnom: OPAZANJE => TEZA => TEORIJA => EKSPERIMENT => REZULTAT.

Kod teorije evolucije imamo slijedeci niz: Darwin opazio u Australiji da su razvijena bica koja nigdje drugo nisu razvijena =>Postavio tezu o evoluciji zivota na zemlji => Razradio tezu u teoriju tj povezao zivi svijet u logican niz => dugo se cekalo na eskperiment koji bi je potvrdio a onda je eksperiment otisao u dva pravca: trazenje fosila i analiza DNA/RNA => REZULTAT: dna analiza dokazala teoriju. Trebalo je par stotina godina da se dokaze ali tako nauka funkcionise. Nekada rezultat nadzivi onog ko je razradio teoriju.
Kakav crni eksperiment za nesto za sta on namislja da je pocelo stotinama miliona godina unazad :lol: I dalje je njegovo laprdanje da smo nastali od majmuna samo teorija, da ju je bilo ko dakazao, sve bi se vjerske knjige zapalile i rekli bi ovo je besmisleno. Naravno da covjek evoluira od onog kakav je bio prije nekoliko hiljada godina, ali vi koji se osjecate kao majmuni nemojte misliti da ste pametni :D
Nostromo
Posts: 209
Joined: 26/08/2010 21:57

#791 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Nostromo »

kindlas wrote: 08/08/2020 07:56
apsidejzi wrote: 08/08/2020 00:41
kindlas wrote: 08/08/2020 00:19 Vjerujem, kao sto i ti vjerujes u teorije :)
Ja ne vjerujem. Ja imam dokaz. Mogu je vidjeti, izmjeriti i ponoviti koliko hoces puta. To je sustina eksperimenta. Teorija evolucije je dokazana teorija a evo idealne prilike da naucis kako naucni metod funkcionise, jer ocito nisi znao. Prvo imas neko zapazanje onda postavis logicki slijed dogadjaja i napravis teoriju koja bi mogla opisati sta se dogadja. Zatim pokusavas smisliti eksperiment koji ce pokazati da li je teorija tacna ili ne.

Tako je bilo sa teorijom relativiteta od Ajnstajna, tako je bilo sa teorijom evolucije od Darwina. ITako je bilo i sa teorijom kvantnog polja, teorijom higsovog bozona, teorija tenzora i sl. Imali su opazanje, postavili teoriju i sve dokazane. Danas imamo string teoriju koja jos uvijek nije u potpunosti dokazana jer za dokazivanje trebas imati jaci akcelerator od onog u CERN-u.

To je razlika nauke i vjere. Ti vjerujes da bog postoji, ja znam kako priroda funkcionise i tu nigdje nema boga.

Ajnstajn je imao teoriju crnih rupa, dokazane. Teoriju da je moguce napraviti atomsku bombu. Napravljena i koristena. Mislim, nemoj se provaljivat bezze. Mislis da si pametan a samo smjesan ispadas. Ovaj tvoj komentar samo pokazuje da nemas pojma o cemu govoris. al eto, imao si besplatnu lekciju iz fizike. Nema na cemu, i drugi put. Steta sto je tvoj nastavnik fizike u 6 osnovne primio platu a nije te naucio da je TEORIJA sastavni dio NAUCNOG METODA. Znaci ponavljaj za mnom: OPAZANJE => TEZA => TEORIJA => EKSPERIMENT => REZULTAT.

Kod teorije evolucije imamo slijedeci niz: Darwin opazio u Australiji da su razvijena bica koja nigdje drugo nisu razvijena =>Postavio tezu o evoluciji zivota na zemlji => Razradio tezu u teoriju tj povezao zivi svijet u logican niz => dugo se cekalo na eskperiment koji bi je potvrdio a onda je eksperiment otisao u dva pravca: trazenje fosila i analiza DNA/RNA => REZULTAT: dna analiza dokazala teoriju. Trebalo je par stotina godina da se dokaze ali tako nauka funkcionise. Nekada rezultat nadzivi onog ko je razradio teoriju.
Kakav crni eksperiment za nesto za sta on namislja da je pocelo stotinama miliona godina unazad :lol: I dalje je njegovo laprdanje da smo nastali od majmuna samo teorija, da ju je bilo ko dakazao, sve bi se vjerske knjige zapalile i rekli bi ovo je besmisleno. Naravno da covjek evoluira od onog kakav je bio prije nekoliko hiljada godina, ali vi koji se osjecate kao majmuni nemojte misliti da ste pametni :D
Hvala ti, ti si naš missing link. :run:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#792 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

kindlas wrote: 08/08/2020 07:56
apsidejzi wrote: 08/08/2020 00:41
kindlas wrote: 08/08/2020 00:19 Vjerujem, kao sto i ti vjerujes u teorije :)
Ja ne vjerujem. Ja imam dokaz. Mogu je vidjeti, izmjeriti i ponoviti koliko hoces puta. To je sustina eksperimenta. Teorija evolucije je dokazana teorija a evo idealne prilike da naucis kako naucni metod funkcionise, jer ocito nisi znao. Prvo imas neko zapazanje onda postavis logicki slijed dogadjaja i napravis teoriju koja bi mogla opisati sta se dogadja. Zatim pokusavas smisliti eksperiment koji ce pokazati da li je teorija tacna ili ne.

Tako je bilo sa teorijom relativiteta od Ajnstajna, tako je bilo sa teorijom evolucije od Darwina. ITako je bilo i sa teorijom kvantnog polja, teorijom higsovog bozona, teorija tenzora i sl. Imali su opazanje, postavili teoriju i sve dokazane. Danas imamo string teoriju koja jos uvijek nije u potpunosti dokazana jer za dokazivanje trebas imati jaci akcelerator od onog u CERN-u.

To je razlika nauke i vjere. Ti vjerujes da bog postoji, ja znam kako priroda funkcionise i tu nigdje nema boga.

Ajnstajn je imao teoriju crnih rupa, dokazane. Teoriju da je moguce napraviti atomsku bombu. Napravljena i koristena. Mislim, nemoj se provaljivat bezze. Mislis da si pametan a samo smjesan ispadas. Ovaj tvoj komentar samo pokazuje da nemas pojma o cemu govoris. al eto, imao si besplatnu lekciju iz fizike. Nema na cemu, i drugi put. Steta sto je tvoj nastavnik fizike u 6 osnovne primio platu a nije te naucio da je TEORIJA sastavni dio NAUCNOG METODA. Znaci ponavljaj za mnom: OPAZANJE => TEZA => TEORIJA => EKSPERIMENT => REZULTAT.

Kod teorije evolucije imamo slijedeci niz: Darwin opazio u Australiji da su razvijena bica koja nigdje drugo nisu razvijena =>Postavio tezu o evoluciji zivota na zemlji => Razradio tezu u teoriju tj povezao zivi svijet u logican niz => dugo se cekalo na eskperiment koji bi je potvrdio a onda je eksperiment otisao u dva pravca: trazenje fosila i analiza DNA/RNA => REZULTAT: dna analiza dokazala teoriju. Trebalo je par stotina godina da se dokaze ali tako nauka funkcionise. Nekada rezultat nadzivi onog ko je razradio teoriju.
Kakav crni eksperiment za nesto za sta on namislja da je pocelo stotinama miliona godina unazad :lol: I dalje je njegovo laprdanje da smo nastali od majmuna samo teorija, da ju je bilo ko dakazao, sve bi se vjerske knjige zapalile i rekli bi ovo je besmisleno. Naravno da covjek evoluira od onog kakav je bio prije nekoliko hiljada godina, ali vi koji se osjecate kao majmuni nemojte misliti da ste pametni :D
Dokazano drug samo vjerski sluzbenici guraju glavu u pijesak a razlog je jasan. Svemocni bog je stvorio svermir i svim zna upravljati osim sa parama. Iz nekog razloga uvijek mu trebaju pare. Zato ima gomilu istih tih vjerskih sluzbenika koji ce u njegovo ime skupljati pare od emotivno nezrelog naroda. Lik je stvorio svermir ali mu i dalje trebaju pare.

Prirodu zaboli briga osjecao se ti kao majmun ili ne. Ona je takva kakva jeste bez obzira sto to vrijedja tvoje emocije. Dusa blaga. Nadam se da si cuo da postoji nesto sto se zove DNA analiza i nadam se da si cuo da je projekat citanja ljudskog genoma zavrsen prije 20tak godina. Znas, to ti je ono kad naucnici uzmu ljudsku DNA i vide koji sve geni postoje unutra i sta rade isti. Ali isti ti naucnici nisu samo stali na ljudskom genomu. Uzeli genom drugih zivih bica i onda uocili jednu zanimljivu stvar. Postoje grupe zivotinja koje mi vidimo kao razlicite zivotinjske vrste ali imaju poprilicno slican genom. Veoma sitne razlike. A onda imaju neke zivotinje sa malo vecim razlikama, a imaju i one sa velikim razlikama. Onda su gupisali zivotinje po slicnosti i zamisli sta su dobili? Dobili su evolucijsko stablo bas onakvo kakvo se nalazi u TEORIJI EVOLUCIJE. Teorija je upravo dokazana. Onda se zagledas u to stablo i vidis da ljudi i cimpanze imaju haman pa isti genetski materijal. Onda trazis iducu zivotinju koja ima slican i ispostavi se da gorila ima dosta slican ali ne bas kao cimpanze. I tako... mozda se tebi ne svidja ta ideja ali to je cinjenica i ti sad mozes jal spaliti vjerske knjige jal gurnuti glavu u pijesak i uplacivati u sergiju ili slati direktno na ziro racun u dzennetu/raju u nadi da ce ti nepostojeci grijesi biti oprosteni i da ces nakon smrti biti na boljem mjestu.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#793 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sara03 »

"nastali od majmuna" :lol:

Upsy, neka, nemoj. :D
User avatar
vaučer
Posts: 9151
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#794 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Sad sam zbunjen.
Jeli bog stvorio prvu instancu života ili sve vrste ovakve kakve jesu (uključujući i tisuće izumrlih) ili je tunirao i ispalio big bang kao formulu koja je proizvela sve ostalo?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#795 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by allem_77 »

Krava daje med, a pčela daje... :josipalisac:

User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#796 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sara03 »

Samo Allah daje i uzima.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#797 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

...
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#798 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 08/08/2020 00:41 Prvo imas neko zapazanje onda postavis logicki slijed dogadjaja i napravis teoriju koja bi mogla opisati sta se dogadja. Zatim pokusavas smisliti eksperiment koji ce pokazati da li je teorija tacna ili ne.
...Znaci ponavljaj za mnom: OPAZANJE => TEZA => TEORIJA => EKSPERIMENT => REZULTAT.
Na kojoj su te to internetskoj platformi ovo naučili? I, hoće li ti ta edukacija biti upisana u radnu knjižicu?
Daj @apsi ne provaljuj se, razmisli bolje što pišeš. A možda je ovo ipak ono najbolje od tebe pa nema pomoći.
Znaš kako te je ono NIN bivši moderator šamarao dok si se trudio biti religiozan. A i sada bi te jednako šamarao premda se trudiš biti ateist.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#799 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sanjarko »

Edouard wrote: 08/08/2020 17:26
apsidejzi wrote: 08/08/2020 00:41 Prvo imas neko zapazanje onda postavis logicki slijed dogadjaja i napravis teoriju koja bi mogla opisati sta se dogadja. Zatim pokusavas smisliti eksperiment koji ce pokazati da li je teorija tacna ili ne.
...Znaci ponavljaj za mnom: OPAZANJE => TEZA => TEORIJA => EKSPERIMENT => REZULTAT.
Na kojoj su te to internetskoj platformi ovo naučili? I, hoće li ti ta edukacija biti upisana u radnu knjižicu?
Daj @apsi ne provaljuj se, razmisli bolje što pišeš. A možda je ovo ipak ono najbolje od tebe pa nema pomoći.
Znaš kako te je ono NIN bivši moderator šamarao dok si se trudio biti religiozan. A i sada bi te jednako šamarao premda se trudiš biti ateist.
OPAZANJE => TEZA/Ideja => TEORIJA/Skica => EKSPERIMENT/Nacrt => REZULTAT/Patenat. Nedostaje samo finalni proizvod. Ja ljudima ovdje na forumu objasnjavao da ideja je jedno a drugo patenat tj., inovacija. :thumbup:
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#800 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 08/08/2020 11:26 Nadam se da si cuo da postoji nesto sto se zove DNA analiza i nadam se da si cuo da je projekat citanja ljudskog genoma zavrsen prije 20tak godina. Znas, to ti je ono kad naucnici uzmu ljudsku DNA i vide koji sve geni postoje unutra i sta rade isti.
A jel ti poznato da je, objavljujući završetak projekta mapiranja ljudskog genoma (Human Genome Project), direktor projekta Francis Collins, nekadašnji ateist, rekao:
“Osjećam poniznost i divljenje zbog saznanja da smo tek nazreli uputstva za našu sopstvenu upotrebu, do sada poznata samo Bogu.”

Kao vjernik, Collins kaže kako DNA vidi kao "informaciju koja se nalazi u svim živim bićima, kao Božji jezik, a elegancija i složenost naših tijela i ostatka prirode oslikavaju Božji plan.“

Ali đaba Collinsu njegovo znanje i ugled kad nasuprot sebe ima jednog @apsija koji je preslušao par semestara predavanja na internetu.
apsidejzi wrote: 07/08/2020 13:43 Kad lijepo preslusas nekoliko semestera tih predavanja uvidis da je svermir i te kako moguc bez boga. Cak stavise, nelogican je s bogom. Ne treba mu. Samo smeta.
Post Reply