Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#501 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Škobo Habu »

King Theoden wrote: 15/04/2020 12:38
Prijatelju, dozvoli da ti odgovorim kao i kolegi iznad.
Nije fer da mi dolaziš iz ugla znanja isto kao što ne bi bilo fer da ja njemu kao programeru objašnjavam kako se programira.
O islamu sam učio pred tuzlanskim hadži-hafizom nurijom, pa onda pred adil-efendijom, pa od hafiza skejića koji je studirao hadis, hadži-hafiz haris-efendija itd.
Čak i od selefijskih alima poput zije ljakića.
Ako trebaju brojevi telefona da se provjeri, slobodno reći.
Dakle, nije fino da mi pametuješ.
Iznesi mišljenje i to je to.

Pitanje je prosto: stoji li moj zaključak ili ne?

Imali teologa koji zagovaraju ono što ja tvrdim? Da ili ne.

Što se tiče ostalog - Ku'ran sam pročitao 1999 godine. kao regrut u 7. Muslimanskoj. Vjersku naobrazbu, također proš'o, tako da nemam namjeru sa tobom ulaziti u tumačenja sura. To je samo razvodnjavanje teme o kojom diskutujemo.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#502 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ne znamo šta se dešavalo prije 5 hiljada godina, a sebe smatramo dostojnim da komentarišemo i podržavamo neke teorije koje podrazumijevaju stotine miliona godina navodne evolucije. Ta je teorija u startu osuđena na propast, barem dok se ne utvrdi porijeklo ključne supstance koju omalovažava tj. DNK.

Pitanje koje se na kraju uvijek postavi je: Da li je neko stvorio DNK? ili je to samo slučajnost? Taj nepoznati kod i savršena rekombinacija Watson-Crick ovih parova kojom je određeno sve je AdeninTimin - GuaninCitozin : Tu se nalazi granica između živog i neživog, organskog i anorganskog, svijesti i materije.

Zašto inteligentni(ili meta) dizajn a ne evolucija. Zašto Adem, a ne Majmun. Zašto Svrha, a ne Slučajnost. Imam mnogo razloga, navesti ću 2.

1. Zvaničnu historiju ne zanima ništa starije od Sumera, i to vrijeme nazivaju paleolitima, neolitima i nekakvim metalnim dobima. Dokazi da nije tako su razastrti svuda. Ljudi su mnooooogo stariji od tog vremena, a jedini preostali dokazi su megalitne strukture širom planete. Sadašnje metode mjerenja starosti radiougljikom su veoma nepouzdane, ali promijeniti će se u budućnosti. Jednostavno, premalo znamo o sebi da bi mogli donositi zaključke ovakve vrste.

2. Savršenstvo stvaranja. Pozitivne mutacije su puno više slučajnost nego pravilo. Skokovi između vrsta su jednostavno preveliki gledano genetski. I kod najbližih vrsta iznose cca 1% čitavog genetskog materijala pojedine, a to u praksi znači ne desetine miliona, već desetine milijardi godina evolucije od protozooe do samog modernog homosapiensa. Ne samo da je spora, već je i nemoguća. Ostat će teorija zauvijek, osim ako ljudi ne stvore sintetički DNK i obore je zauvijek i ujedno postanu novi tvorci Inteligentnog dizajna.

Uvijek me ova tema vrati na Ridleya Scotta: :):


SIMPLE BUT MINDBLOWING... Od moderne historije koja se ne može zaustaviti pred saznanjima o drevnim civilizacijama pa sve do razumijevanja o kvantnoj mehanici i prirodi jedine dosad neobjašnjene sile gravitacije, prošlo je tek 100 godina. Odgovori su blizu, a pronaći ćemo ih na planeti Zemlji i nepreglednim nebesima. Truth is out there...

Sit back and enjoy:









Moja uvjerenja. Poštujem svačije mišljenje.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#503 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

King Theoden wrote: 15/04/2020 08:56 Na osnovu dosadašnjeg, zaključili smo da je bil gejts jedan oligarh koji je ogromno bogatstvo iskoristio kako bi, prije svega, učvrstio svoju moć, dodatno se obogatio i progurao neke ideje koje ogroman broj stručnjaka odbacuje kao pogrešne, pa čak i štetne.
Nije uradio ništa kako bi se iskorijenilo siromaštvo ni u njegovom gradu, a kamoli globalno.
Nije uradio ništa kako bi se ukinuo lihvarski sistem koji pljačka građane, naprotiv! Zadovoljan je istim.
Nije uradio ništa da iskorijeni laž, prevare, otimanja i spriječi ratove vođene pod lažnim optužbama.
Nije iskorijenio prostituciju.
Nije ukinuo robovlasništvo u vidu vezanja radnika teškim ugovorima uz slabu ili nikakvu platu.
Sve u svemu, dolazimo do zaključka da nije dostojan da veže pertle na obući koju je nosio muhammed, s.a.v.s.
Na osnovu dosadasnjeg si jedino ti zakljucio ovo za Gejtsa jer si previse vremena proveo na koljenima pred ulemom pa nisi imao dovoljno istog da sagledas cinjenice.

Prije ce biti da je obrnuto te da Muhamed nije nista narocito napravio. Svo bljestavilo islama na koje se pozivas nastalo je iskljucivo nakon smrti Muhameda i to tako sto su njegovi nasljednici opljackali Iran, Irak i Siriju. Lagano si izignorisao CINJENICU da je prosjecna plata u Microsoftu 11.000 KM i da sam Microsoft ima vise radnika nego tvoja Tuzla stanovnika. Zamisli da svako u Tuzli ima platu 11.000. I ona tek rodjena beba ima toliki dohodak a i penzioner ima toliku penziju. Lagano si ignorisao cinjenicu da 1,2 milijarde ljudi koristi Microsoftove proizvode. BUkvalno svi aspekti ljudskog zivota danas su na ovaj ili onaj nacin u dodiru sa dostignucima BIl Gejtsa. Znaci, lik je na ovaj ili onaj nacin uticao na 90% danasnjeg stanovnistva.

Sta nam je Muhamed ostavio? Pored pljackaskih pohoda njegovih sljedbenika ostavio je toliko neodgovorenih stvari koje su dovele do podjela na bezbroj podgrupacija. Sije i Sunije na primjer. Samo 30tak godina nakon njegove smrti doslo je do bitke izmedju Muavije i Alije u kojoj je izginulo isto onoliko ljudi koliko je korona do sada odnijela zivota. U par dana desetine hiljada mrtvih muslimana. Zasto? Zato sto je Muhamed bio toliki vizionar i nije vidio da treba rijesiti pitanje izbora vladara u svojoj drzavi. Bil Gates nije imao tih problema. LJudi koji su ga naslijedili u Microsoftu nisu se ubijali izmedju sebe. Sad ti uporedi ko je napravio bolju organizaciju: Lik koji je napravio toliku podjelu da i dan danas ratuju Iran i Saudija zbog neslaganja ko ga je trebao naslijediti ili lik gdje nije izgubljen ni jedan zivot.

Tvoj problem je sto ti Muhameda gledas izolovano. Vidis samo ono sto zelis da vidis a ignorises ono sto ti ne odgovara. Muhamed nije nista posebno. TI si samo sebe ubijedio da jeste. Odnosno drugi su ti isprali mozak time.

Dalje, spominjes kamatu kao njegovo veliko dostignuce. To dosignuce je toliko veliko da i dan danas imas fetve koje odobravaju kamatu. U islamu nema ni jedno jedino pravilo koje nema izuzetak. To i jeste fazon koji islam zloupotrebljava kako bi prevario ljude da misle da je i dalje aktuelan. Ostavlja tebi da napravis svoja pravila. Ako ti se kupuje kuca a nemas para, onda nadjes fetvu koja relativizira kamatu. Ako naslijedis kucu od roditelja onda mozes srati kako je kamata haram. Tako je sa svim u islamu. Bukvalno ne postoji nista sto je zabranjeno ili naredjeno da se ne moze relativizirati po potrebi pojedinca te da se napravi kako njemu odgovara. TIme ga samo prevaris da misli kako je islam napravljen za njega. Ustvari napravljen je za svakoga posto nikome nista ne nudi. Vi svi pravite svoju verziju islama i svoju verziju boga.

Najbolji primjer ti je ovo sa Muhamedom. Dizes ga u nebesa kako je bio najbolji covjek ikada te kako je napravio tako dobar sistem da je peti pravedni halifa bio u poziciji da nema kome sadaku dati. Istovremeno, ignorises da je isti taj sisstem proizveo rat izmedju ashaba u kojem je izginulo najmanje 100.000 ljudi. No ti si napravio svoju verziju perfektnog islama u kojem je Muhamed savrsen iskljucivo zato sto ne gledas njegove lose strane. I Hitler je imao dobrih poteza iza sebe. U nacistickoj njemackoj nije bilo nezaposlenih i nije bilo gladnih. Definitivno je bila najrazvijenija drzava pred drugi svjetski rat.

Medjutim, da bi realno izvagao dostignuce neke osobe onda moras gledati i pozitivne i negativne strane a u slucaju Muhameda i Gejtsa ovako to izgleda:

1) Nivo siromastva dok je bio odgovaran: Muhamedova drzava bila uglavnom gladna. Gejtsov Microsoft sa 15 puta vise ljudi ima prosjecnu platu 11.000 KM

2) Nacin podjele vlasti nakon sto je prestao biti odgovoran: Nakon muhamedove smrti nastalo je rasulo i opsti haos. Cijelo vrijeme je bilo na ivici rata. Nakon sto je Gates napustio funkciju, odgovornost je preuzeo trenutni VD. Niko nije poginuo niti ostao gladan. Ekstremno bitna razlika je to sto je Gejts za zivota napustio svoju funkciju a Muhameda je samo azrail mogao odvojiti od iste. LIci na nase BiH politicare gdje Azrail kroji kadrovsku politiku. Bakir ce biti predsjednik dok ne umre, isto kao i otac mu. To je razlika Muhameda i Gates-a. Skromnost u djelu.

3) Nacin procvata drustva: Muhamedova drzava je procvala na pljacki drugih naroda. Microsoft je procvao na ponudi najboljih proizovda koje koristi 17% stanovnistva na zemaljskoj kugli.

Da ne spominjemo pedofiliju, visezenstvo, kazne odsjecanja ruku i drugih ekstremiteta, bicevanje. Imamo na repertoatu odnos prema neposlusnima gdje je ignorisao 3 ashaba jer nisu htjeli sa njim u rat. Kompletno drustvo je vrsilo pritisak na njih dok nisu popustili. To je tiranija. Cak ih je i u Kur'an svrstao. Tako se Staljin ponasao. Prema tome po metodama Muhammed je mnogo blizi Staljinu nego Gatesu.

Kakvih jos aferima ima Muhamed? Ah da, koristio je Kur'an da kontrolise zene i ostale ashabe. Ako ga zene ne slusaju onda zavrse sa ukorom u Kur'anu. Ti kao hafiz bi trebao biti svjestan tih ajeta.

Imamo ajete u kojima se proklinju ljudi i zeli im se vjecna patnja jer se ne slazu sa njim (Ebu Leheb).

Dakle, kad moralno sagledas ta dva lika vidis da Muhamed vise lici jednom Staljinu ili Hitleru po dostignucima nego Gatesu. Ovdje govorim iskljucivo o metodologiji. Tiranija, bezvlasce, nekultura dijaloga i pljacka. Lagano je napraviti drzavu u kojoj nema siromasnih nakon sto 10.000 ashaba opljacka tri carstva. I jos baj d vej, to je laz da u vrijeme petog pravednog halife nije bilo gladnih. BIlo je i te kako, samo je to izfiltrirano kroz historiju.

Nemoj se uznositi da je Muhamed nesto posebno i specijalno. Jest za sedmo stoljece ali to je zato sto je ljestvica bila ekstremno nisko postavljena tada.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2562
Joined: 28/02/2010 19:25

#504 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Plavo-bijeli »

Malo je offtopic, a možda i nije...
Aisha nije imala 9 godina kad se udala nego 6. Sa devet godina je imala seksualne odnose sa Muhammedom. Pročitao sam na desetine sahih hadisa i svi isto potvrđuju.
Ako pretpostavimo da se desilo čudo i da je fakat imala 19 godina onda je bila da izvinete mentalno bolesna, jer u hadisima također piše da je voljela da se igra sa igračkama u kadi, te da joj je Muhammed dozvoljavao da joj drugarice dolaze da se igraju kod kuće.
https://sunnah.com/nasai/26/60
https://sunnah.com/nasai/26/61
https://sunnah.com/nasai/26/183 - "Poslanik me oženio kad sam imala šest godina, a konzumirao brak sa mnom kad sam imala devet i znala sam se igrati sa lutkama" Vala moraš fakat žmiriti na oba oka i praviti se da je ona imala ipak 19.

Na temu robova... ne da je Muhammed zabranio robove, nego je redovno razmjenjivao i trgovao sa istim, da 2 za jednog boljeg, spavao sa robovima- silovanje itd... Isto sve sahih hadisi.

https://sunnah.com/muslim/27/83
https://sunnah.com/bukhari/44/6

Kaže nemojte tući svoje žene kao što tučete svoje robove, jer tu istu noć možete spavati sa svojom ženom. Hej opravdanja :lol:

Ja vala ne vidim ništa lijepo u tome što je Muhammed naređivao kamenovanje do smrti žena koje prevare muškarce... čak i bičovanje - ne do smrti - bi bilo previše, ali kamenovati do smrti, ima čak i hadisa gdje je neki momak pokušao spasiti curu tako da stane ispred nje , pa su i njega...

Ova lista je fakat preduga,
Zamislite da Gates ima tu ovlast da naredi da se ubije samo jedna žena jer je prevarila muža u Microsoftu napr pa čitav svijet bi se digao i nazvao ga najvećim šejtanom, ovi naši bi doduše jedva dočekali da dokažu da je najgori od svih :lol:

Mislim fakat ja kao neki bivši musliman trudio sam se da nađem neka logična opravdanja, ali biti glup i žmirit na sve ovo i tražiti milion opravdanja ...
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#505 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by King Theoden »

Prijatelju, ako ti samo napišem da pišeš gluposti, dajem ti pravo da me bez ikakvih posljedica pošalješ u pm.
Dakle, moram ti odgovoriti ako želim da izbjegnem psovke.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Imaš li kakav materijalni dokaz o godinama ili se vodiš kakvom objavom?
Imam dokaze i priložio sam ih na nekoj od tema sa ovog pdf-a.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 zar ne stoji da se u vrijeme Muhammeda a.s mogao ugovoriti bark između odraslog muškarca i svake one djevojčice koja je već imala menstruaciju?
Ne stoji. To je zabranjeno.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Je li za vrijeme Muhammeda a.s taj običaj ukunut?
Jeste.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Muhammed a.s je bio trgovac, i to imućan trgovac.
Netačno. Zna se koliko je puta kao mladić išao sa karavanama.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 jednom momentu tvrdiš da je djelio deve, dok u drugom tvrdiš da je bio siromašan?
Da, nekima je teško napraviti razliku između privatne i društvene imovine.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Najveći trgovci robovima upravo postaju Arapi nakon Poslanikove smrti?
Ne znam. Ne zanimaju me arapi.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Kako su to rani Arapi širili svoje carstvo? Beskamatnim kreditima?
Nisam im čuvo fenjer. Ali, ako pogledam kako se današnji zapadnjaci vraćaju islamu, sve mi se samo kaže.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Kako se danas nazivaju ta društva?
Direktna demokratija.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Moraš pustiti životinjsku krv da bi nijet bio častan, zar ne?
Da, ali je ne mučiš. Treba li video?
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 primjeni taj ekonomski model na sebi da nikoga ne odbiješ sa parama, a da si toliko siromašan?
Može. Daj mi vlast i napravit ću ti državu u kojoj neće biti siromašnih.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Ako bi se takvom relativizacijom vodili onda se ne bi pogriješilo kada bi za ISIS rekli da ono što sprovode ima uporište u Kuranu
Ne bi. Islam je odbacio ideologiju te sekte.
Je li gejt američku neokolonijalnu?
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Da muslimani nisu ratovali, već se vodili ovim tvojim premisama, pa Islam bi danas bio sekta i to sveden na prostor Saudijske Arabije.
Vidim. Mačem je došao do novog zelanda, amerike, zapadne evrope, skandinavije, australije, kine, japana i otoka.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Kazna javnog odrubljivanja glave ili kamenovanja je za tebe superiorna?
To mi je nepoznato. Kako meni, tako i islamu.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Da te pitam nešto - tvrdiš da posjeduješ vlastiti biznis, voziš Mercedesa od preko petsto konja, imaš imovibnu u više zemalja, i sve si to uspio ostvariti u zemlji koja je moralno inferiorna u odnosu na zakon u koji ti lično vjeruješ?
Tako je.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Je li ti to svakom zaposlenom kupiš auto na kraju godine zbog ekstra zarade koju ostvariš?
Pošalješ ga na Palma de Mayorku sedam dana da uživa o tvom trošku?
Imaju auta. Da, šaljem ih na odmore. Jedna je sad bila na maledivima. Jedva smo je vratili zbog korone.
Drugu sam slao na tajland, ali je propalo. Pogađaš, zbog korone.
Škobo Habu wrote: 15/04/2020 12:50 Na koncu, dosta logičan zaključak - zašto si se to ostvario, kao takav, u jednoj takvoj zemlji, a imaš priliku da to ostvariš u nekoj šeriatskoj?
Nema šerijatskih zemalja. Nažalost, jelte.
Niti u jednoj nije sproveden Allahov zakon.
Neke imaju dijelove. Neke imaju pogrešno a tvrde da je po Božijem zakonu.
Doveli me ko momčića. Jbg, stari je tu od 80-ih.
Ali, gledam da težište prebacim u tursku koja je, barem po meni, stotinu puta bolja za život od ovih evropskih zemalja.
Ovo je tapu. Taj papir kaže da si vlasnik onoga što piše na istom.

Image

Dakle, krenulo se sa planom, ali sam spriječen.
Pogađaš, u pitanju je korona. :-)
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#506 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by King Theoden »

Plavo-bijeli wrote: 15/04/2020 13:30 Aisha nije imala 9 godina kad se udala nego 6.
Zato što kaže plavo-bijeli, ili?

De nam, živ ti ja, napiši te hadise, ali sa senedom.
Kad to uradiš, možemo nastaviti.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2562
Joined: 28/02/2010 19:25

#507 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Plavo-bijeli »

King Theoden wrote: 15/04/2020 13:38
Plavo-bijeli wrote: 15/04/2020 13:30 Aisha nije imala 9 godina kad se udala nego 6.
Zato što kaže plavo-bijeli, ili?

De nam, živ ti ja, napiši te hadise, ali sa senedom.
Kad to uradiš, možemo nastaviti.
Ne nego zato što to tako prenose Bukhari, Muslim i svi drugi poznati prenosioci.
Postavio sam ti bolan, pa da ne bi kopirao sve...

It was narrated from 'Aishah that the Messenger of Allah married her when she was six years old, and consummated the marriage with her when she was nine.

أَخْبَرَنَا إِسْحَاقُ بْنُ إِبْرَاهِيمَ، قَالَ أَنْبَأَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ، قَالَ حَدَّثَنَا هِشَامُ بْنُ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم تَزَوَّجَهَا وَهِيَ بِنْتُ سِتٍّ وَبَنَى بِهَا وَهِيَ بِنْتُ تِسْعٍ ‏.‏
Grade : Sahih (Darussalam)
Reference : Sunan an-Nasa'i 3255
In-book reference : Book 26, Hadith 60
English translation : Vol. 4, Book 26, Hadith 3257

It was narrated that 'Aishah said:
"The Messenger of Allah married me when I was six, and consummated the marriage with me when I was nine, and I used to play with dolls."
أَخْبَرَنَا مُحَمَّدُ بْنُ آدَمَ، عَنْ عَبْدَةَ، عَنْ هِشَامٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ تَزَوَّجَنِي رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم وَأَنَا بِنْتُ سِتٍّ وَدَخَلَ عَلَىَّ وَأَنَا بِنْتُ تِسْعِ سِنِينَ وَكُنْتُ أَلْعَبُ بِالْبَنَاتِ ‏.‏
Grade : Sahih (Darussalam)
Reference : Sunan an-Nasa'i 3378
In-book reference : Book 26, Hadith 183
English translation : Vol. 4, Book 26, Hadith 3380

It was narrated that:
Abdullah said: “The Prophet married Aishah when she was seven years old, and consummated the marriage with her when she was nine, and he passed away when she was eighteen.”
حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ سِنَانٍ، حَدَّثَنَا أَبُو أَحْمَدَ، حَدَّثَنَا إِسْرَائِيلُ، عَنْ أَبِي إِسْحَاقَ، عَنْ أَبِي عُبَيْدَةَ، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ، قَالَ تَزَوَّجَ النَّبِيُّ ـ صلى الله عليه وسلم ـ عَائِشَةَ وَهِيَ بِنْتُ سَبْعٍ وَبَنَى بِهَا وَهِيَ بِنْتُ تِسْعٍ وَتُوُفِّيَ عَنْهَا وَهِيَ بِنْتُ ثَمَانِي عَشْرَةَ سَنَةً ‏.‏
Grade : Sahih (Darussalam)
English reference : Vol. 3, Book 9, Hadith 1877
Arabic reference : Book 9, Hadith 1951

Muhammed umro kad je ona imala 18 godina, a ne da je tek ženio sa 19.



'A'isha (Allah be pleased with her) reported that Allah's Apostle (ﷺ) married her when she was seven years old, and he was taken to his house as a bride when she was nine, and her dolls were with her; and when he (the Holy Prophet) died she was eighteen years old.

وَحَدَّثَنَا عَبْدُ بْنُ حُمَيْدٍ، أَخْبَرَنَا عَبْدُ الرَّزَّاقِ، أَخْبَرَنَا مَعْمَرٌ، عَنِ الزُّهْرِيِّ، عَنْ عُرْوَةَ، عَنْ عَائِشَةَ، أَنَّ النَّبِيَّ صلى الله عليه وسلم تَزَوَّجَهَا وَهْىَ بِنْتُ سَبْعِ سِنِينَ وَزُفَّتْ إِلَيْهِ وَهِيَ بِنْتُ تِسْعِ سِنِينَ وَلُعَبُهَا مَعَهَا وَمَاتَ عَنْهَا وَهِيَ بِنْتُ ثَمَانَ عَشْرَةَ ‏.‏
Reference : Sahih Muslim 1422 c
In-book reference : Book 16, Hadith 83
USC-MSA web (English) reference : Book 8, Hadith 3311
(deprecated numbering scheme)

Odveo je kući kad je imala devet i njene lutke su bile sa njom... brate ako je imala 19 godina e onda se fakat zapitaj... Opet piše da je umro kad je ona imala 18 ... pa ne znam eto kakve hoćeš dokaze još, video audio?! Ima još 10 istih iz različitih, provjerenih knjiga...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#508 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by studiorum_tuzlaensis »

apsidejzi wrote: 15/04/2020 13:21
King Theoden wrote: 15/04/2020 08:56 Na osnovu dosadašnjeg, zaključili smo da je bil gejts jedan oligarh koji je ogromno bogatstvo iskoristio kako bi, prije svega, učvrstio svoju moć, dodatno se obogatio i progurao neke ideje koje ogroman broj stručnjaka odbacuje kao pogrešne, pa čak i štetne.
Nije uradio ništa kako bi se iskorijenilo siromaštvo ni u njegovom gradu, a kamoli globalno.
Nije uradio ništa kako bi se ukinuo lihvarski sistem koji pljačka građane, naprotiv! Zadovoljan je istim.
Nije uradio ništa da iskorijeni laž, prevare, otimanja i spriječi ratove vođene pod lažnim optužbama.
Nije iskorijenio prostituciju.
Nije ukinuo robovlasništvo u vidu vezanja radnika teškim ugovorima uz slabu ili nikakvu platu.
Sve u svemu, dolazimo do zaključka da nije dostojan da veže pertle na obući koju je nosio muhammed, s.a.v.s.
Na osnovu dosadasnjeg si jedino ti zakljucio ovo za Gejtsa jer si previse vremena proveo na koljenima pred ulemom pa nisi imao dovoljno istog da sagledas cinjenice.

Prije ce biti da je obrnuto te da Muhamed nije nista narocito napravio. Svo bljestavilo islama na koje se pozivas nastalo je iskljucivo nakon smrti Muhameda i to tako sto su njegovi nasljednici opljackali Iran, Irak i Siriju. Lagano si izignorisao CINJENICU da je prosjecna plata u Microsoftu 11.000 KM i da sam Microsoft ima vise radnika nego tvoja Tuzla stanovnika. Zamisli da svako u Tuzli ima platu 11.000. I ona tek rodjena beba ima toliki dohodak a i penzioner ima toliku penziju. Lagano si ignorisao cinjenicu da 1,2 milijarde ljudi koristi Microsoftove proizvode. BUkvalno svi aspekti ljudskog zivota danas su na ovaj ili onaj nacin u dodiru sa dostignucima BIl Gejtsa. Znaci, lik je na ovaj ili onaj nacin uticao na 90% danasnjeg stanovnistva.

Sta nam je Muhamed ostavio? Pored pljackaskih pohoda njegovih sljedbenika ostavio je toliko neodgovorenih stvari koje su dovele do podjela na bezbroj podgrupacija. Sije i Sunije na primjer. Samo 30tak godina nakon njegove smrti doslo je do bitke izmedju Muavije i Alije u kojoj je izginulo isto onoliko ljudi koliko je korona do sada odnijela zivota. U par dana desetine hiljada mrtvih muslimana. Zasto? Zato sto je Muhamed bio toliki vizionar i nije vidio da treba rijesiti pitanje izbora vladara u svojoj drzavi. Bil Gates nije imao tih problema. LJudi koji su ga naslijedili u Microsoftu nisu se ubijali izmedju sebe. Sad ti uporedi ko je napravio bolju organizaciju: Lik koji je napravio toliku podjelu da i dan danas ratuju Iran i Saudija zbog neslaganja ko ga je trebao naslijediti ili lik gdje nije izgubljen ni jedan zivot.

Tvoj problem je sto ti Muhameda gledas izolovano. Vidis samo ono sto zelis da vidis a ignorises ono sto ti ne odgovara. Muhamed nije nista posebno. TI si samo sebe ubijedio da jeste. Odnosno drugi su ti isprali mozak time.

Dalje, spominjes kamatu kao njegovo veliko dostignuce. To dosignuce je toliko veliko da i dan danas imas fetve koje odobravaju kamatu. U islamu nema ni jedno jedino pravilo koje nema izuzetak. To i jeste fazon koji islam zloupotrebljava kako bi prevario ljude da misle da je i dalje aktuelan. Ostavlja tebi da napravis svoja pravila. Ako ti se kupuje kuca a nemas para, onda nadjes fetvu koja relativizira kamatu. Ako naslijedis kucu od roditelja onda mozes srati kako je kamata haram. Tako je sa svim u islamu. Bukvalno ne postoji nista sto je zabranjeno ili naredjeno da se ne moze relativizirati po potrebi pojedinca te da se napravi kako njemu odgovara. TIme ga samo prevaris da misli kako je islam napravljen za njega. Ustvari napravljen je za svakoga posto nikome nista ne nudi. Vi svi pravite svoju verziju islama i svoju verziju boga.

Najbolji primjer ti je ovo sa Muhamedom. Dizes ga u nebesa kako je bio najbolji covjek ikada te kako je napravio tako dobar sistem da je peti pravedni halifa bio u poziciji da nema kome sadaku dati. Istovremeno, ignorises da je isti taj sisstem proizveo rat izmedju ashaba u kojem je izginulo najmanje 100.000 ljudi. No ti si napravio svoju verziju perfektnog islama u kojem je Muhamed savrsen iskljucivo zato sto ne gledas njegove lose strane. I Hitler je imao dobrih poteza iza sebe. U nacistickoj njemackoj nije bilo nezaposlenih i nije bilo gladnih. Definitivno je bila najrazvijenija drzava pred drugi svjetski rat.

Medjutim, da bi realno izvagao dostignuce neke osobe onda moras gledati i pozitivne i negativne strane a u slucaju Muhameda i Gejtsa ovako to izgleda:

1) Nivo siromastva dok je bio odgovaran: Muhamedova drzava bila uglavnom gladna. Gejtsov Microsoft sa 15 puta vise ljudi ima prosjecnu platu 11.000 KM

2) Nacin podjele vlasti nakon sto je prestao biti odgovoran: Nakon muhamedove smrti nastalo je rasulo i opsti haos. Cijelo vrijeme je bilo na ivici rata. Nakon sto je Gates napustio funkciju, odgovornost je preuzeo trenutni VD. Niko nije poginuo niti ostao gladan. Ekstremno bitna razlika je to sto je Gejts za zivota napustio svoju funkciju a Muhameda je samo azrail mogao odvojiti od iste. LIci na nase BiH politicare gdje Azrail kroji kadrovsku politiku. Bakir ce biti predsjednik dok ne umre, isto kao i otac mu. To je razlika Muhameda i Gates-a. Skromnost u djelu.

3) Nacin procvata drustva: Muhamedova drzava je procvala na pljacki drugih naroda. Microsoft je procvao na ponudi najboljih proizovda koje koristi 17% stanovnistva na zemaljskoj kugli.

Da ne spominjemo pedofiliju, visezenstvo, kazne odsjecanja ruku i drugih ekstremiteta, bicevanje. Imamo na repertoatu odnos prema neposlusnima gdje je ignorisao 3 ashaba jer nisu htjeli sa njim u rat. Kompletno drustvo je vrsilo pritisak na njih dok nisu popustili. To je tiranija. Cak ih je i u Kur'an svrstao. Tako se Staljin ponasao. Prema tome po metodama Muhammed je mnogo blizi Staljinu nego Gatesu.

Kakvih jos aferima ima Muhamed? Ah da, koristio je Kur'an da kontrolise zene i ostale ashabe. Ako ga zene ne slusaju onda zavrse sa ukorom u Kur'anu. Ti kao hafiz bi trebao biti svjestan tih ajeta.

Imamo ajete u kojima se proklinju ljudi i zeli im se vjecna patnja jer se ne slazu sa njim (Ebu Leheb).

Dakle, kad moralno sagledas ta dva lika vidis da Muhamed vise lici jednom Staljinu ili Hitleru po dostignucima nego Gatesu. Ovdje govorim iskljucivo o metodologiji. Tiranija, bezvlasce, nekultura dijaloga i pljacka. Lagano je napraviti drzavu u kojoj nema siromasnih nakon sto 10.000 ashaba opljacka tri carstva. I jos baj d vej, to je laz da u vrijeme petog pravednog halife nije bilo gladnih. BIlo je i te kako, samo je to izfiltrirano kroz historiju.

Nemoj se uznositi da je Muhamed nesto posebno i specijalno. Jest za sedmo stoljece ali to je zato sto je ljestvica bila ekstremno nisko postavljena tada.
Izrazito nepoznavanje života i djela, kao i nepoštovanje prema posljednjem Božijem poslaniku u srcima skoro 1.5 milijarde ljudi na ovoj planeti. Toliko si se osjećao izrevoltiran da si napisao kilometarski post u kojem Muhammeda s.a.w.s porediš sa Staljinom, kao da si razum izgubio. Ja ću ti samo preporučiti da pročitaš jednu knjigu od gospodina Harta koji je svoj život posvetio ovome, a možeš je vjerovatno naći i prevedenu, i gdje se nalazi Staljin, a gdje Muhammed s.a.w.s. A postoji mnogo knjiga, i živ i zdrav mi bio.



1. Mjesto
The central human figure of Islam, regarded by Muslims as a prophet of God and the last messenger. Also active as a social reformer, diplomat, merchant, philosopher, orator, legislator, military leader, humanitarian, philanthropist.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2562
Joined: 28/02/2010 19:25

#509 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Plavo-bijeli »

To što ga prati 1.5 milijarda ljudi govori samo o tome na kojem nivou smo još kao civilizacija, na kojem nivou smo svjesnosti, te koliko je još napredovanja pred nama. Al najjače eh stipu sve svoje argumente, nego pročitaj xy knjigu... :-)
I sama činjenica da od tih 1.5 milijardi najviše ih živi u najsiromašnijim i najnerazvijenijim državama na svijetu govori sve...
ebo to što je ubijao, pljačkao, silovao, naređivao ubistva, trgovao robovima, razmišljao o samoubistvu, dijelio ljude na one koji vjeruju u to što on vjeruje, i one koji ne vjeruju, a nije ih dijelio po tome jesu li dobri ljudi, ili nisu nego je vjera bila najbitnija.. to je sad manje bitno, pročitaj ti knjigu jednu pa da vidiš njegove pozitivne osobine. Ubij me ako se ne bi mogla napisati i jedna prelijepa knjiga o svim pozitivnim stvarima što je Hitler uradio za sebe i svoj narod i nekim pametnim citatima itd..
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#510 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Škobo Habu »

studiorum_tuzlaensis wrote: 15/04/2020 13:45

Izrazito nepoznavanje života i djela, kao i nepoštovanje prema posljednjem Božijem poslaniku u srcima skoro 1.5 milijarde ljudi na ovoj planeti. Toliko si se osjećao izrevoltiran da si napisao kilometarski post u kojem Muhammeda s.a.w.s porediš sa Staljinom, kao da si razum izgubio. Ja ću ti samo preporučiti da pročitaš jednu knjigu od gospodina Harta koji je svoj život posvetio ovome, a možeš je vjerovatno naći i prevedenu, i gdje se nalazi Staljin, a gdje Muhammed s.a.w.s. A postoji mnogo knjiga, i živ i zdrav mi bio.



1. Mjesto
The central human figure of Islam, regarded by Muslims as a prophet of God and the last messenger. Also active as a social reformer, diplomat, merchant, philosopher, orator, legislator, military leader, humanitarian, philanthropist.
Zašto je jedna knjiga dokaz?

Ja tebi mogu navesti desetine naslova o najuticajnim ljudima u povjesti čovječanstva gdje Muhammed tavori sa Isusom na dnu tabele.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#511 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

studiorum_tuzlaensis wrote: 15/04/2020 13:45
Izrazito nepoznavanje života i djela, kao i nepoštovanje prema posljednjem Božijem poslaniku u srcima skoro 1.5 milijarde ljudi na ovoj planeti. Toliko si se osjećao izrevoltiran da si napisao kilometarski post u kojem Muhammeda s.a.w.s porediš sa Staljinom, kao da si razum izgubio. Ja ću ti samo preporučiti da pročitaš jednu knjigu od gospodina Harta koji je svoj život posvetio ovome, a možeš je vjerovatno naći i prevedenu, i gdje se nalazi Staljin, a gdje Muhammed s.a.w.s. A postoji mnogo knjiga, i živ i zdrav mi bio.
Sto ne mogu na rende kora. Sad odjednom se vrijedja 1,5 milijardi muslimana koji nose islam u srcu. Nema mozda 100.000 ljudi koji redovno klanjaju. KOja milijarda ba. Kad treba za argumentaciju kako je MUhamed napravio veliki efekat onda je 1,5 milijardi a kad skontas da u toj 1,5 milijardi imas isilovce koji odsjecaju ljudima glave i pale ih na lomaci onda odjednom oni nisu pravi muslimani. Sve po potrebi. Nekad nas je 1,5 milijarda a nekada je veoma malo pravih muslimana. Sve po potrebi :D

I da, ja ne smatram da je MUhamed napravio neko veliko dostignuce osim sto je prevario mnogo ljudi dajuci im laznu nadu da ce biti nagradjeni nakon smrti. Igrao je na kartu straha od nepoznatog i igrom slucaja uspio. Bilo je mnogo "reformatora" koji su inspiraciju dobijali koristeri opojna sredstva, samo je ovom poslo za rukom da zavede dosta ljudi. Procitaj malo o drogi koja se naziva DMT i pogledaj slike koje su nacrtali ljudi koji su ih koristili. Nevjerovatno lice mnogim bozanstvima u mnogim religijama. LIce i na opis Dzibrila kroz hadise.

Dalje, zaboli me karina ako ti ili neko smatra da je ovo izrazito nepostovanje prema BOzijem poslaniku. Za mene on nije boziji poslanik nego obicni covjek koji je bio mnogo napredniji od savremenika ali za danasnje poimanje morala i nije nesto.

Samo se zapitaj sto svi muslimani bjeze na zapad a vrlo malo ih bjezi u islamske zemlje. Isto tako, pogledaj malo slike iz Jemena pa se zapitaj ko granatira tu djecu. BIl Gejts ili muhamedovi sljedbenici.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#512 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Bloo »

Ne bih da kvarim dernek ali:
- tema
- pricu o Ajsi i.godinama mozete na PP da tabirite
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#513 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by studiorum_tuzlaensis »

Izađi malo prošetaj, izdrkaj ili slično. Tako se liječi bol u karini. Nemam više šta dodati na ovu temu, kud se uključi u ovo majmunsko kolo.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2562
Joined: 28/02/2010 19:25

#514 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Plavo-bijeli »

Uostalom, ne mogu nešto ni kriviti vjernike i takvu ogromnu želju da dokažete da je crno bijelo.

Čitavo svoje zadovoljstvo i dopamin dobijate i dobijali ste kroz to što mislite da bez obzira na sve negativne stvari u vašem životu, ipak ste vi potomci Muhammeda i prave vjere, pa kad god vam je loše sjetite se toga i dobijete malo dopamina da vam bude lakše.
Sad neko to da vam oduzme, nešto bez čega vi ne bi mogli živjeti, odnosno iluzija kako bi vam život bio patnja bez te činjenica da ste na pravom putu i da ste superiorniji od ostalih samo zato jer spadate u grupu koja će u džennet...

Pa ljudi su zbog toga išli u ratove, prave ratove, davali živote, a da vi barem ne vodite rat na forumu.. 'ebiga...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#515 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ediit: nije vrijedno komentara
Last edited by studiorum_tuzlaensis on 15/04/2020 14:27, edited 1 time in total.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#516 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by studiorum_tuzlaensis »

Plavo-bijeli:
Prije svega sam presretan jer sam uspio ovakvu ekipu sastavit s obzirom na to kad sam krenuo igrat FIFE i koliko sam stvari na početku profulio od prvih icon swapsa itd..
Eh sad šta bi sa Campbellom? Joj bila je borba on ili Blanc. Žao mi bilo da Kantea nikad ne isprobam, jer on i Blanc ne bi mogli nikako od prve zajedno. Na kraju se tako potrefi da isprobam Kantea ranije i iskreno nije mi se svidio. Ok puno je lopti prekinuo, ali nekakav mi je premal za te pozicije. To je bila presudna odluka da uzmem Blanca, a CB vremenom riješavam, pa kad je Ramos navčer izašao kao SBC onda mi je još više drago bilo.

Krenuo sam sa 7-0, nikad bolji start, do tad je bio 4-0. Tamo vamo, neke glupo, nisam nikad obrukan ali evo 14-4. Gold riješio 12 utakmica ranije, lijep osjećaj. Koliko ću imat energije za nastavak veze nemam, ali narednu WL očekujem da uđem dosta svježiji.

Od novih igrača sam za Ben Yeddera sve rekao, fali u ovim nekim nezgodnim utakmicama protiv pravo jakih protivnika bolje otkrivanje, ali šta je tu je. Što se tiče finishinga nemam zamjerki.
Moore? Pa morao sam dovesti neku iconu i za ovu sam jedva sakupio. Hajde reko da ga isprobam i iskreno ima bolji tackling i balance napr od Varanea al ga baš jebe visina i snaga. Na nivou Varanea i sigurno da nije icona da bi tako koštao oko 150k. Definitivno ga mijenjam i mislio sam ga mijenjati i prije Ramosovog SBCa. Cannavaro je čini mi se te visine a jedno 3x bolji, 89ka. Osjetio se kao lider odbrane i znalo se da je on glavni u ekipi, a Moore.. nije ni lider odbrane, a ne ekipe, ali eto nije sad ni nešto aman loš, ali ga je u više navrata Messi pošteno obrukao.

Blanc? Po statsima rekao bi čovjek prosječan vezni igrač, a po in game rezultatima njegove igre? IGRAČINA! Jebote frajer je tako visok a tako agilan brz sa shadowom ganja postavlja se, passing vrlo vrlo dobar ima composure takav da bez obzira koliko je igrača iza njeg da lagano dodaje ma čista desetka. Ok nisam probao Vieru i Essiena ali kantea napr jede za ručak. Njega na CDM ispred odbrane pff..Zato mu je i cijena takva kakva jeste ali ako planirate poboljšati vezni red i imate coinsa, ili imate jos vremena za icon swaps obavezno njega uzeti.

Renato Sanchez? Solidan. Nemam šta puno reći, osim toga, možda malkice bolji od IF Tellesa po povoljnoj cijeni. Shadow mu stavite.


U ovoj ekipi Raul definitivno najgora karika, na krilu igra i jbg... i sa hunterom spor nekakav. Uništili su mi ikonu djetinjstva.
Moore i gold Varane također definitivno nisu za jače protivnike.

Ništa ide Ramos naredne sedmice pa očekujem i malo bolje rezultate, a poslije Ikone umjesto Raula, pa nekad Atal, Mbappe, Messi..
Kud dođoh ovdje... mati mila..
Last edited by studiorum_tuzlaensis on 15/04/2020 14:27, edited 1 time in total.
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#517 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Škobo Habu »

King Theoden wrote: 15/04/2020 13:34 Prijatelju, ako ti samo napišem da pišeš gluposti, dajem ti pravo da me bez ikakvih posljedica pošalješ u pm.
Dakle, moram ti odgovoriti ako želim da izbjegnem psovke.
Stav ti je za qurac i bez te lažne kurtoazije.
Imam dokaze i priložio sam ih na nekoj od tema sa ovog pdf-a.
Sad bi jas trebao da tražim po forumu gdje si to postavio? Ne pada mi na pamet.

I onako te je @plavo-bijeli demantovao.
Ne stoji. To je zabranjeno.
Kako je zabranjeno kada je sasvim normalno maloljetnice udavati u nekim muslimanskim zemljama?
Ako tvrdiš da jeMuhammed to zabranio - pa zar ta zabrana ne bi trebala biti načelna u zemljama sa šerijatom?
Netačno. Zna se koliko je puta kao mladić išao sa karavanama.
Normalno da će svaki trgovac ići sa karavanama natovarenim robom.
Na koncu, koliko je imao kamila - toliko i njegovo bogatstvo.

Jedna kamila - prevozno sredstvo ko tvoj današnji mercedes.
Pedeset kamila - autoprevoznička flota.
Da, nekima je teško napraviti razliku između privatne i društvene imovine.
U doba robovlasništva? E, svaka čast.
Ne znam. Ne zanimaju me arapi.
Jesu l' arapska plemena širila prva Islam ili ne?
Nisam im čuvo fenjer. Ali, ako pogledam kako se današnji zapadnjaci vraćaju islamu, sve mi se samo kaže.
Kakve veze to ima sa mojim pitanjem?

Na koji način se širio Islam u svojim počecima?
Direktna demokratija.
Kuran je pretača direktne demokratije? Svaka čast.
Da, ali je ne mučiš. Treba li video?
Životinja se direktno žrtvuje bogu.
Može. Daj mi vlast i napravit ću ti državu u kojoj neće biti siromašnih.
Direktnu demokratiju, veliš? Nije ni čudo što prebacuješ biznis kod Erdogana.
Ne bi. Islam je odbacio ideologiju te sekte.
Je li gejt američku neokolonijalnu?
Ko je taj autoritet?

Gdje tvrdi Gates da je podržava?
Vidim. Mačem je došao do novog zelanda, amerike, zapadne evrope, skandinavije, australije, kine, japana i otoka.


Čime je došao od Perzije do Granade? Masovnom hipnozom. Jedino se u neke zemlje istočne Azije proširio putem misionara i trgovaca.
To mi je nepoznato. Kako meni, tako i islamu.
Čime se u Saudijskoj Arabiji izvršava smrtna kazna?
Imaju auta. Da, šaljem ih na odmore. Jedna je sad bila na maledivima. Jedva smo je vratili zbog korone.
Drugu sam slao na tajland, ali je propalo. Pogađaš, zbog korone.
Možda, Maldivi?

Jednu? Dvije? Šta je sa ostalim? Nisu zaslužili? Nisu prebacili plan? Dostigli predviđenu normu?
Nema šerijatskih zemalja. Nažalost, jelte.
Niti u jednoj nije sproveden Allahov zakon.
Neke imaju dijelove. Neke imaju pogrešno a tvrde da je po Božijem zakonu.
Doveli me ko momčića. Jbg, stari je tu od 80-ih.
Ali, gledam da težište prebacim u tursku koja je, barem po meni, stotinu puta bolja za život od ovih evropskih zemalja.
Ovo je tapu. Taj papir kaže da si vlasnik onoga što piše na istom.
Ne znam da li ih ima, ali znam da se neke tako deklarišu i da šerijatski zakoni važe. Prema tome...

Znači, stvorio si određenu vrijednost, koju prebacuješ u Tursku, sigurno radi jeftinijeg poslovanja, manjih nameta ili jeftinije radne snage.

No, poenta je da si tu vrijednost stvorio tamo gdje ti je ponuđena ta mogućnosti. Pa, pokaži malo respekta prema toj zemlji - dala ti je taj mercedes.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2562
Joined: 28/02/2010 19:25

#518 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Plavo-bijeli »

@studiorum_tuzlaensis

"Buraz" tebi je izgleda mnogo teže nego što sam mislio. Morat ćeš da nađeš nešto drugo za stress-relief pored klanjanja, ako i to redovno primjenjuješ, jer iz tebe sipa negativna energija, osjeti se veliko nezadovoljstvo samim sobom, egoizam i arogantnost.

To na šta ja trošim moje slobodno vrijeme fakat nema veze sa temom, mojim inteleketom, a tvoj način kako da se usprotiviš protiv svih argumenata jeste taj da čitaš historiju mojih postova, te pokušavaš da vrijeđaš nekoga na ličnoj osnovi bez i da znaš tu osobu, govori dosta više o samom tebi, te u stvari samo pokazuješ kako reaguješ kad ti neko udari na ego.

Valjda ti je draži ban nego da pokušaš da sam razmisliš glavom i da ako pristaneš da uđeš u raspravu barem pokušaš da se ponašaš kao pristojan i normalan dečko, iako si na nekom očigledno drugom, nižem levelu.
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#519 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 15/04/2020 13:59 Ne bih da kvarim dernek ali:
- tema
- pricu o Ajsi i.godinama mozete na PP da tabirite
Megaliti i DNA? :mrgreen:
User avatar
-daniel-
Posts: 227
Joined: 17/06/2019 20:57

#520 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -daniel- »

U ovoj ekipi Raul definitivno najgora karika, na krilu igra i jbg... i sa hunterom spor nekakav. Uništili su mi ikonu djetinjstva.
Moore i gold Varane također definitivno nisu za jače protivnike.

Ništa ide Ramos naredne sedmice pa očekujem i malo bolje rezultate, a poslije Ikone umjesto Raula, pa nekad Atal, Mbappe, Messi..

:koluta: :koluta: :koluta: :koluta: :koluta:
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2562
Joined: 28/02/2010 19:25

#521 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Plavo-bijeli »

-daniel- wrote: 15/04/2020 14:49
U ovoj ekipi Raul definitivno najgora karika, na krilu igra i jbg... i sa hunterom spor nekakav. Uništili su mi ikonu djetinjstva.
Moore i gold Varane također definitivno nisu za jače protivnike.

Ništa ide Ramos naredne sedmice pa očekujem i malo bolje rezultate, a poslije Ikone umjesto Raula, pa nekad Atal, Mbappe, Messi..

:koluta: :koluta: :koluta: :koluta: :koluta:
hehe jesi vidio koliko je komplikovano, za razliku od 'asocijacija' , 'kaladonta' i brojanja do 100k.
Last edited by Plavo-bijeli on 15/04/2020 14:58, edited 1 time in total.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#522 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by studiorum_tuzlaensis »

Raule, ikono :)

Nakon ove rasprave, definitivno mislim da je za neke ljude Evolucija ipak prirodan put koji objašnjava sve.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#523 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

studiorum_tuzlaensis wrote: 15/04/2020 13:16 Ne znamo šta se dešavalo prije 5 hiljada godina, a sebe smatramo dostojnim da komentarišemo i podržavamo neke teorije koje podrazumijevaju stotine miliona godina navodne evolucije. Ta je teorija u startu osuđena na propast, barem dok se ne utvrdi porijeklo ključne supstance koju omalovažava tj. DNK.

Pitanje koje se na kraju uvijek postavi je: Da li je neko stvorio DNK? ili je to samo slučajnost? Taj nepoznati kod i savršena rekombinacija Watson-Crick ovih parova kojom je određeno sve je AdeninTimin - GuaninCitozin : Tu se nalazi granica između živog i neživog, organskog i anorganskog, svijesti i materije.

Zašto inteligentni(ili meta) dizajn a ne evolucija. Zašto Adem, a ne Majmun. Zašto Svrha, a ne Slučajnost. Imam mnogo razloga, navesti ću 2.

1. Zvaničnu historiju ne zanima ništa starije od Sumera, i to vrijeme nazivaju paleolitima, neolitima i nekakvim metalnim dobima. Dokazi da nije tako su razastrti svuda. Ljudi su mnooooogo stariji od tog vremena, a jedini preostali dokazi su megalitne strukture širom planete. Sadašnje metode mjerenja starosti radiougljikom su veoma nepouzdane, ali promijeniti će se u budućnosti. Jednostavno, premalo znamo o sebi da bi mogli donositi zaključke ovakve vrste.

2. Savršenstvo stvaranja. Pozitivne mutacije su puno više slučajnost nego pravilo. Skokovi između vrsta su jednostavno preveliki gledano genetski. I kod najbližih vrsta iznose cca 1% čitavog genetskog materijala pojedine, a to u praksi znači ne desetine miliona, već desetine milijardi godina evolucije od protozooe do samog modernog homosapiensa. Ne samo da je spora, već je i nemoguća. Ostat će teorija zauvijek, osim ako ljudi ne stvore sintetički DNK i obore je zauvijek i ujedno postanu novi tvorci Inteligentnog dizajna.

Uvijek me ova tema vrati na Ridleya Scotta: :):


SIMPLE BUT MINDBLOWING... Od moderne historije koja se ne može zaustaviti pred saznanjima o drevnim civilizacijama pa sve do razumijevanja o kvantnoj mehanici i prirodi jedine dosad neobjašnjene sile gravitacije, prošlo je tek 100 godina. Odgovori su blizu, a pronaći ćemo ih na planeti Zemlji i nepreglednim nebesima. Truth is out there...

Sit back and enjoy:









Moja uvjerenja. Poštujem svačije mišljenje.
Za prvi dio tvog argumenta, istorija prije Sumera, sam itekako otvorenog uma. Eto sam i nedavno otvorio temu o Goebekli Tepe i megalitima :D
Za drugi dio imam neke primjedbe. O "savrsenstvu stvaranja" moze bilo koji doktor reci puno toga. Jesmo odlicne bioloske masine ali smo daleko od savrsenih, imamo gomilu slabosti i "cudnog" dizajna. Kompleksni smo ali nismo savrseni.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#524 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by studiorum_tuzlaensis »

@broj dva Konačno neko malo otvorenijeg uma.

Mislio sam više na savrsenstvo u holističkom smislu. Na ovoj planeti nema kompleksnijeg bića, a ni savršenijeg, od čovjeka. Naravno, po nečijim uzusima, žohari bi bili najsavršenije biće jer se razmnožavaju brzo i sposobni su preživjeti udar asteroida, a ljudi ne.

Ono što nas čini savršenim je upravo ono što nas čini slabim. Um vođen emocijama, ljubavlju, srcem. Snaga uma je potcijenjena i metafizika je po mom misljenju gurnuta u totalno drugi plan, a nametnuti su materijalizam i primitivne potrebe, i to je sve izraženije u modernom društvu. Samo kroz um možeš spoznati Gospodara, ne može ti to usaditi neki daija i pop.

Pored forme, vjera u nadnaravno i stvaranje ima i suštinu, nevezano za njegovu prirodu. Dok se izgubljen čovjek bavi isključivo formom i materijom, neće nikad dostići svoj mentalni potencijal i sklad. To je ono što istinske religije propagiraju, rekao bih sve, a ne raspravu o ashabima i ratovima.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#525 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 14/04/2020 08:17
Edouard wrote: 14/04/2020 00:07
...S druge strane, fosili nisu kljucni dokaz evolucije. FOsili su usputni dokaz evolucije. Kljucni dokaz ti je DNA...
Još je Darwin jadikovo koliko mu puno fale prijelazni fosili kao krunski dokaz.
Što se tiče DNA, ona je najprije velika potvrda da je na djelu inteligentni uzrok, jer nikakve prirodne sile, pojave, procesi u prirodi, ne mogu stvoriti kodiranu informaciju.
Hvala tom inteligentnom uzorku sto je odlucio u Decembru 2019-e stvoriti novi genetski kod i ubiti preko 100.000 ljudi jednom od najgorih mogucih smrti. Gusenjem pet dana.

Hvala mu sto je stvorio 250 verzija tog virusa u milijardu pokusaja. Definitivno je inteligentan. Nije uspio iz prve al necemo sad o detaljima.

Kako ti kao krscanin pomiris pronalazak DNA stare milion godina i biblijskog opisa svijeta od 6000 godina?
Eksploatacija prirode utječe na izbijanje epidemija

Naučnici raspolažu novim dokazima o povezanosti čovjekove eksploatacije prirode i pandemija. Ustanovili su da bliski kontakt s divljim životinjama kroz lov, trgovinu ili uništavanje prirodnih staništa svijet suočava s povećanim rizikom od izbijanja epidemija novih bolesti, prenosi Hina.
Vjeruje se da je epidemija korona virusa 'krenula' od slijepih miševa, dok i ostale divlje životinje, vjerojatno ljuskari, imaju ulogu u prijenosu virusa na čovjeka. Pretpostavlja se da je životinja koju je zarazio šišmiš, možda pangolin, inficirala prvog čovjeka, a postoje i jake indicije po kojima je na izvor zaraze utjecala upravo trgovina divljim životinjama, piše BBC.
Posljednja studija upućuje na to da su istraživači pronašli naučne radove s podacima o bolestima koje su prešle sa životinja na ljude, a zatim su ih kombinirali s informacijama o riziku od izumiranja koje je prikupila Međunarodna unija za očuvanje prirode i prirodnih resursa (IUCN).

Životinje mijenjaju način prijenosa bolesti
Otkriveno je da divlje životinje kojima prijeti izumiranje zbog ljudske ekploatacije nose dvostruko više virusa koji mogu izazvati bolesti među ljudima u odnosu na vrste koje su ugrožene iz drugih razloga. Isti je slučaj s ugroženim vrstama koje su u opasnosti zbog gubitka prirodnog staništa.
"Kako se prirodno stanište smanjuje, divlje životinje dolaze u bliži kontakt s ljudima", rekla je za BBC dr, Christine Johnson s kalifornijskog univerziteta u američkom Davisu.
"Istodobno divlje životinje mijenjaju način prijenosa bolesti da bi se prilagodile antropogenim aktivnostima i promjenama u prirodi. To ubrzava pojavu bolesti iz divljine, što nas je i dovelo u opasnost od pandemije jer smo svi globalno povezani kroz putovanja i trgovinu."
Dr. Johnson kaže da je brojčano malo divljih životinja na rubu izumiranja te da one općenito predstavljaju malen rizik od prijenosa infektivnih bolesti, osim u slučaju kad ih ljudska eksploatacija i nestanak prirodnog staništa primoraju na blizak kontakt s ljudima.
"Eksploatacija divljih životinja kroz lov i trgovinu, koja je utjecala na smanjenje nekoć brojnih divljih životinja, ugrozila je opstanak vrsta te je rezultirala opasnošću od pojave infektivnih bolesti među ljudima", kazala je.

Bolesti potekle od životinja
Naučnici odavno skreću pozornost na bolesti među ljudima koje su potekle od životinja, a među njima su SARS, MERS i ebola. U jeku korona virusa, raste svijest o tomu da je zdravlje ljudi povezano sa zdravljem životinja i sa zdravljem planeta u cjelini.
Brojne organizacije pozivaju na suzbijanje trgovine divljim životinjama da bi se smanjio rizik po ljudsko zravlje. Dr. Johnson upozorava da prodaja divljih životinja na krcatim tržnicama, gdje je veći kontakt ljudi i životinja, povećava izglede od prijenosa bolesti s jedne vrste na drugu, do čega u uobičajenim okolnostima u prirodi ne bi nikada došlo.
"Pojava bolesti do kojih dolazi bilo gdje u svijetu može utjecati na sve nas i morali bismo povesti računa o tomu kakav je naš utjecaj kada smo u kontaktu s divljim životinjama. Istodobno moramo shvatiti da je pojava novih bolesti pitanje životne sredine te bismo svakako trebali pronaći održiv način koegzistencije", smatra Johnson.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Royal Society Proceedings B.

Priroda ne oprašta

I, iz čega to proizlazi biblijski opis svijeta od 6000 godina?
Last edited by Edouard on 15/04/2020 15:49, edited 1 time in total.
Post Reply