Vjerujete li u sihre?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#76 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by ćiribiribela »

Danas je bila dzenaza. On je majku iskomadao i zapakovao dijelove u plasticne kesice. Ne znam, sve u svemu tuzno.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#77 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by hAZNADAR »

ćiribiribela wrote:
Dope_Man wrote:

Nije to nista narocito zanimljivo. Mentalne bolesti su prisutne u svakom plemenu.. i svi trce ka najlakse objasnjenju u nekim nevidljivim silama. A naravno svara religija je morala ponuditi svoj ''lijek'' jer kakva je to religija ako nemas lijek i odgovor na svako pitanje... o efikasnosti istih, naravno, se ne raspravlja vec se slijepo vjeruje.
Pa jeste zanimljivo ako se gleda sa religijske strano, kako to vjernici onda objasnjavaju ako sve religije uspjesno lijece a samo je jedna prava. :mrgreen:
Nego, jasta je nego mentalna bolest a u nasim krajevima biti metalno bolestan je sramota, nazalost.
Mentalno bolestan jest ali vjerovatno jedna od bolesti koje se mogu uspjesno kriti poput psihopatije. Sizofrenicari tesko da mogu kriti i izgledati svima normalno.


Sta god da je - jedna stvar je ocigledna. Inteligentan je.
Prvo sto je to imao u sebi a niko nije naslutio.
Drugo sto je pokusao to prikriti umjesto da kao "opsjednut" dodje malo sebi i uzasnut to prijavi.
A trece ova prica gdje se su ga lafo dzinovi spopali i sl.

To je samo pokusaj da umanji svoju krivicu - ko biva nije sam svjesno to uradio vec ga neko drugi u njegovom tijelu. Racuna naravno na SDA biracko tijelo koje pada na te fore. Lik je vjerovatno psihovata koji je ili u efektu ili iz koristoljublja ubio majku i sad glumi ludjaka ili opsjednutog. Sa pravne strane ce bolje proci ako mu se dokaze mentalna bolest - ko biva nije bio svjestan. Cak sumnjam i pricu o kanibalizmu - to je vjerovatno sam dodao da sva prica o opsjednutosti izgleda malo vjerodostojnija.

A ljudi nazalost padaju na price o dzinovima, necastivima, zlim duhovima koji opsjedaju.
Koliko je samo zadnjih godina bilo laznih slika dzinova - nesto nalik na reptila sa ogromnim ocima kako cuci u pecini i propratna prica kako su ti koji su to uslikali pomrli ili prolupali,.... i ljudi na komentarima fakat vjeruju i slave Boga poslije takvog dokaza. Najnoviji fol koji kruzi facebookom je video zmaja u Jemenu - pravo zmaja ko u Game od Thrones. Jedna kako leti i jedan kako je oboren. I to je kao dzin. Neki to ismijavaju jer vide da je fake a mnogi Subhanalah, Neuzibilah, Bog je veliki,... Nezna se samo da li je taj dzin bio na strani vlade ili pobunjenika. :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26810
Joined: 16/07/2010 13:49

#78 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by medvjed23 »

ogadi mi seriju dekster.. jadna žena.. a jadan i on sa svojim umom..
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#79 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by hAZNADAR »

Smrcak15 wrote:
Impressum wrote:
Blue1 wrote:Džinski svijet postoji
možeš li mi molim te dokazati da postoji?
to je jedini metfizicki svijet koji se moze dokazati, otidji brate na rukju/exorcizam pa vidjet ces sam ima li ili nema, i jo bolje ako mozes na tebi da se radi exoricizam da osjetis svojim tijelom njihovo prisustvo...pa onda dodji ovdje pa pitaj imal ih ili nema.
Dzinovi i sihre nisu ista stvar. Religije priznaju postojanje netjelesnih bica poput andjela ili meleka - dzinova ili demona.


Sihre nemaju veze sa religijom - to su ostaci paganske stare religije koja se provukla do dan danas. Dan danas se po Bosni kaze "do zla Boga" - sto je isto starije i od islama i krscanstva. Sihre bez obzira provukle se kod muslimana ili kod krscana pod imenima prokletstvo, sihre, bijes,... i to je starije i od islama i krscanstva. Tu i tamo malo pridodato i konvertovano ali u principu isto vjerovanje u nevidljive sile koje ti mogu pomoci ili odmoci.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#80 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by hAZNADAR »

¤ jelena ¤ wrote:
krofnaa* wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Užas. I to je čovjek.

Nisam stručnjak, pa se ne bih frljakala dijagnozama, ali imam neki blagi predosjećaj da to bobe neće izliječiti.

Nadam se da nisam u pravu.

Ono što mene sad zanima kod tih sihri...je li to nešto kao crna magija...neko drugi to baci na tebe ili uradiš nešto pa te to napadne, pogodi...kako god?
Da, to je crna magija a čovjek koji se time bave, bar po onome što sam čitao, mora pogaziti svetu knjigu i raditi stvari koje su u islamu zabranjene (velike grijehe) da bi zadobio naklonjenost šejtana. Za sihr su vezana određena pravila i vještine, i moraju se ispuniti određeni uvjeti da bi se mogao napraviti sihr (dakle, ne može se tek tako napraviti i "baciti"). Postoje djela i riječi koje sihirbaz čini moraju se učiniti u određeno vrijeme i trenutke i na određen način, pricizno i disciplinovano kako bi uspio sihr.
Mislim da ne treba tu crnu magiju vezivati za neku određenu religijsku grupu. Jasno mi je da ti govoriš iz svog ugla i navodiš ono što si ti čitao u, pretpostavljam, okvirima svoje religije, ali strah od svega toga i ''postojanje'' istog prisutno je i kod drugih...

Znači, sihir ti ipak neki drugi čovjek napravi...baci... ne ''zaslužuješ'' ih i ne ''zakačiš'' negdje sam, nekim svojim postupkom, nego čovjek koji sve to nešto zna a u ''dosluhu'' je sa...šejtanom/đavolom... ti to napravi.

Za mene je to kao nekakva olakšavajuća okolnost ili mehanizam odbrane od osjećaja krivice i lične odgovornosti, nastao u narodu...
a koliko je štetan ili možda može biti i koristan za pojedinca (koliko god meni i onima koji u to ne vjeruju besmisleno zvučalo) u ovako ekstremnom slučaju - to će vrijeme pokazati.

Slično je i sa mentalno oboljelim u savremenim sistemima...nisu isto tretirani na sudu, a ni u društvu, kao oni koji nisu neuračunljivi, šta god da urade.

Jezivo u svakom slučaju.

Hvala na objašnjenju. :)

Lik je svakako bio dovoljno inteligentan da krije kakav je, da ubije i poradi na uklanjanju tijela, i da sad plasira pricu o dzinima i sl - smanjujuci time svoju licnu krivicu. Psihopate su dokaano do sada vise puta znale isfolirati i odglumiti u korist manje kazne.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#81 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by MarlboroGold »

Ima onaj neki sihr sa kosom... o tome sam čitao.
Valjda žena odsjekla dio kose od muža i zavezala mu u unutrašnjosti njegove jakne... navodno je htio da se od nje razvede, ali et kao odjednom promijenio mišljenje, nikog drugog nije slušao, djelovao je iscrpljeno dok ga roditelji nisu odveli hodži i uz to se i opirao... navodno ga je spasio tako što je otkrio tu kosu i zapalio i čovjek odmah progledao kao da je imao amneziju.

Naravno, ovo je za mene lijepa bajka :D
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#82 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Vector_dum »

hAZNADAR wrote:

Lik je svakako bio dovoljno inteligentan da krije kakav je, da ubije i poradi na uklanjanju tijela, i da sad plasira pricu o dzinima i sl - smanjujuci time svoju licnu krivicu. Psihopate su dokaano do sada vise puta znale isfolirati i odglumiti u korist manje kazne.
Kazu ovdje da je vidio 4 dzina koja su mu naredila da pojede majcin les.

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/41 ... lucinacija

Ima i ovdje mnogo novih informacija, mada u citavoj ovoj prici mi je najcudnije da je smireno vozio od Bos. Krupe do Sarajeva da se preda policiji u Sarajevu kojoj je sve ispricao.

Voznja od 5 sati nakon pocinjenog zlocina, to mentalno defektni ljudi ne rade tako proracunato.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66031
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#83 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by _BataZiv_0809 »

hAZNADAR wrote:
Sihri su postojali od kad je svijeta i vijeka. Neki prastari obicaji koji su se samo prenijeli, konvertovali, provukli,.... kroz vjere. Bacanje strave, sihri, sujervjerja, vilina kola, omadjijanje, nagaziti na nesto, pomoc visih sila,...

Ljudi su u slijepoj mrznji ili ocaju uvijek potezali za tim. Znali nalaziti u svojoj basti naopako zabodene klinove, kese sa komadicem tvoje odjece(koji je jednom misteriozno nestao sa strika), ovnove rogove,.... ma svasta. :-)

Cure zbog momka su znale upotrijebiti menstrualnu krv - ali iz obzira prema slabom stomaku nekih diskutanata - necu reci kako.

Fakultetski obrazovani koje sreca nije pratila recimo u ljubavi, zdravlju,... su se znali u ocaju isto tako obratiti za pomoc kod "strucnjaka".
Ima li zabiljezenih slucajeva bacanja sihira u znak osvete za jugoslovenske standarde vrednovanja naroda :hm:
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#84 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by choxnox »

U Islamu se mogucnosti postojanja napravljenog sihra nekome pristupa tek nakon sto se iscrpe sve druge mogucnosti klasicnim metodama - bilo fizicke, bilo psihicke. Nije to bas kako vi neupuceni mislite da za svaki problem postoji razlog u sihiru.

Npr. bracni par koji godinama pokusava dobiti potomstvo prvo treba iscrpiti sve moguce razloge sa medicinske strane, pa ako se ustanovi da nema medicinske prepreke da isti dobiju potomstvo onda se moze pristupiti utvrdjivanju potencijalnog postojanja napravljenog sihra, ali definitvno ne kod bilo koga (razne babe, nene, hadzinice, hodze itd.).

U BIH je jako, jako malo ljudi koji se zaista bave rukjom i koji to rade na propisan nacin i moze ih se nabrojati na prste dvije ruke. Kod nas inace u skoro svakom selu postoji "neko" ko navodno istjeruje dzine i bavi se skidanjem sihira - od takvih treba bjezati glavom bez obzira.
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#85 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Vector_dum »

U citavoj ovoj prici najinteresantnije je da postoji sijaset ljudi, sto visokoobrazovanih i skolovanih koji vjeruju u moc sihira i koji opravdavaju njihovo postojanje i djelovanje.
Nelogicno.
Znaci da sve ono lose sto nam se desi, trebali bi kriviti crnu magiju i vradzbine.

Pa moze li se tako onda sihr napraviti Bakiru Izetbegovicu, Mesiju, Ronaldu, Dzeki, Pjanicu i tako tim ljudima?

Kako ce se oni zastiti od tog zlog uticaja, ovnovim rogovima mozda? :roll:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#86 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by hAZNADAR »

Vector_dum wrote:
hAZNADAR wrote:

Lik je svakako bio dovoljno inteligentan da krije kakav je, da ubije i poradi na uklanjanju tijela, i da sad plasira pricu o dzinima i sl - smanjujuci time svoju licnu krivicu. Psihopate su dokaano do sada vise puta znale isfolirati i odglumiti u korist manje kazne.
Kazu ovdje da je vidio 4 dzina koja su mu naredila da pojede majcin les.

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/41 ... lucinacija

Ima i ovdje mnogo novih informacija, mada u citavoj ovoj prici mi je najcudnije da je smireno vozio od Bos. Krupe do Sarajeva da se preda policiji u Sarajevu kojoj je sve ispricao.

Voznja od 5 sati nakon pocinjenog zlocina, to mentalno defektni ljudi ne rade tako proracunato.
Ima li dokaza da jeste stvarno jeo ili je to njegova prica?
Mislim - neki ostatak mesa u serpi, trag njegovih zuba na komadu tijela,...

Prica o kanibalizmu koliko god sokira - toliko ima smisla u svaljivanju krivice na dzinove.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#87 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Fudo387 »

Je uzasa u pm.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8740
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#88 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by SanskiBiser »

MarlboroGold wrote:Ima onaj neki sihr sa kosom... o tome sam čitao.
Valjda žena odsjekla dio kose od muža i zavezala mu u unutrašnjosti njegove jakne... navodno je htio da se od nje razvede, ali et kao odjednom promijenio mišljenje, nikog drugog nije slušao, djelovao je iscrpljeno dok ga roditelji nisu odveli hodži i uz to se i opirao... navodno ga je spasio tako što je otkrio tu kosu i zapalio i čovjek odmah progledao kao da je imao amneziju.

Naravno, ovo je za mene lijepa bajka :D

Kod mene su prva zena i njena mati ( vec ima 20 godina bivsa zena i punica sreca pa nisam imao djece iz prvog braka...) sve zivo probale i skontale da na meni ne djeluje, poslije im neka zena koja je strucnjak za te sihire i koja im je pomagala rekla kao na njega ne djeluje on je rodjen pod tom nekom kao zvijezdom ima zastitu :lol: i poslije kad sam se ozenio po drugi put i stekao djecu nalazio sam zavezljaje spaljeno nesto i pilece noge unutra ili cak glava od hore i cak i zlatni prsten pred pragom ostavljen od kuce (prodao ga uzeo fasungu za kucu) ono kao neki pokusaj osvete nastavkom magije sve se smirilo kad se udala ponovo.... Seljacka posla, ako sam sta naucio o zivotu kod nas je to prije nego se odlucis za brak dobro upoznaj mater svoje odabranice jer u 90% slucajeva su iste ako cak ne i gora da je ova mladja. :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#89 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by hAZNADAR »

Preporucujem stari film Ljubav i Bijes - vrijedi pogledati.
U curu usao "Bijes" kojeg nisu mogli istjerati ni pop ni fratar ni dervisi. Medjutim ispostavilo se nesto posve drugo.

Vrlo interesantna scena istjerivanja dzina ili Bijesa od strane dervisa - odlicni filmski efekti s'bzirom na tehniku tog vremena.





Cijeli film ovdje ali ocajna kvaliteta
https://www.youtube.com/watch?v=S96pD8MIAT4&t=820s
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#90 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by ćiribiribela »

Ja sam danas zvala mamu da mi da detalje te price, bas zbog "kanibalizma" (nije samo mahalanje :mrgreen: ), on je izjavio da je jeo meso i da je cuku isto hranio tim mesom i onda i cuku ubio, kao sto vec rekoh sve je bilo upakovano u kesice i danas je bila dzenaza a zena nije sva pronadjena (kako ovo lose zvuci). Momak 33 godine, otac mrtav, dva brata u inostranstvu.

Simptomatologija sizofrenije zavisi od vremena u kojem osoba zivi i kulture u kojoj zivi, posto je kod nas zastupljena vjera u sejtane i dzine osoba moze vjerovati da su ti glasovi upravo to, i ja sam sigurna da on vjeruje da su to dzini, jer u nasem kraju je lakse sebi to objasniti nego priznati da imas psihicku bolest.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#91 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Zoya »

ćiribiribela wrote:Ja sam danas zvala mamu da mi da detalje te price, bas zbog "kanibalizma" (nije samo mahalanje :mrgreen: ), on je izjavio da je jeo meso i da je cuku isto hranio tim mesom i onda i cuku ubio, kao sto vec rekoh sve je bilo upakovano u kesice i danas je bila dzenaza a zena nije sva pronadjena (kako ovo lose zvuci). Momak 33 godine, otac mrtav, dva brata u inostranstvu.

Simptomatologija sizofrenije zavisi od vremena u kojem osoba zivi i kulture u kojoj zivi, posto je kod nas zastupljena vjera u sejtane i dzine osoba moze vjerovati da su ti glasovi upravo to, i ja sam sigurna da on vjeruje da su to dzini, jer u nasem kraju je lakse sebi to objasniti nego priznati da imas psihicku bolest.
Jarane, brrr, naježih se :o Pa je li to znači da ga nikad nisu liječili eto od šizofrenije?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#92 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by hAZNADAR »

ćiribiribela wrote:Ja sam danas zvala mamu da mi da detalje te price, bas zbog "kanibalizma" (nije samo mahalanje :mrgreen: ), on je izjavio da je jeo meso i da je cuku isto hranio tim mesom i onda i cuku ubio, kao sto vec rekoh sve je bilo upakovano u kesice i danas je bila dzenaza a zena nije sva pronadjena (kako ovo lose zvuci). Momak 33 godine, otac mrtav, dva brata u inostranstvu.

Simptomatologija sizofrenije zavisi od vremena u kojem osoba zivi i kulture u kojoj zivi, posto je kod nas zastupljena vjera u sejtane i dzine osoba moze vjerovati da su ti glasovi upravo to, i ja sam sigurna da on vjeruje da su to dzini, jer u nasem kraju je lakse sebi to objasniti nego priznati da imas psihicku bolest.
Naprotiv - on ide na psihicku bolest jer mu to smanjuje kaznu. Prica o kanibalizmu nije dokazana i samo je njegovo izmisljanje da sve to zvuci vjerodostojnije. Nije valjda da stvarno vjerujes da on vjeruje da su ga makduz dzinovi posjetili i rekli mu sta sve da uradi? Kako li ga ne posavjetovase da to bolje prikrije?
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#93 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by ćiribiribela »

Ja vjerujem da on to vjeruje upravo zbog toga iz koje sredine dolazi i koliko su te price i "isjerivanje dzina" zastupljene kod nas u krajini.

Za kanibalizam zasad nema dokaza, ali garant ce se i to kroz par dana znati.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#94 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Fudo387 »

Znaci, prilikom posjete BiH, fudo ne ide u Bosansku Krupu.
Ima tu nesta.
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#95 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by zlajapravaraja »

Ne vjerujem u sihre, ali vjerujem u šuhve :D

Trebal' kome jednu svezat? Vežem povoljno.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#96 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by pirpa »

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#97 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Maraschino »

Fudo387 wrote:Znaci, prilikom posjete BiH, fudo ne ide u Bosansku Krupu.
Ima tu nesta.
Ja uvijek bismiletom kroz BKrupu prolazim, pogotovu ispod one kule.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#98 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Zejnep »

Ovo kako ko počini kakav zločin, eto ga u Sarajevo :roll:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#99 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by MarlboroGold »

Hajd sihiri... ono crna magija i bavljenje time. Ali kad čujem priče uglavnom neobrazovane raje o kojekakvim ukletim kućama u BiH... e to je već idiotizam na kvadrat. Prije dosta godina je bila u opticaju ona neka kuća u Bijeljini gdje su 92-e ubijene 3 porodice i kao ko god je tu htio prenoćiti čuo je razne zvukove i krikove u toku noći.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#100 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Zejnep »

MarlboroGold wrote:Hajd sihiri... ono crna magija i bavljenje time. Ali kad čujem priče uglavnom neobrazovane raje o kojekakvim ukletim kućama u BiH... e to je već idiotizam na kvadrat. Prije dosta godina je bila u opticaju ona neka kuća u Bijeljini gdje su 92-e ubijene 3 porodice i kao ko god je tu htio prenoćiti čuo je razne zvukove i krikove u toku noći.
E nek si nam to ispričo :cry:
Post Reply