Hadzi kradja

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Hadzi kradja

Post by apsidejzi »

Znaci, dadnes 9.000 KM da ti neko razvlaci pamet...

https://www.klix.ba/vijesti/bih/hadzija ... /180825044

Uvijek ista prica: Hadzdz je tezak. To je napor. Nisi otisao na Maldive. Nisi tu da uzivas. Ako ja nisam dosao da uzivam onda nemoj ni ti zaradjivati na mojoj muci. Zasto onda kosta 9k? Znas sta mozes dobiti za 9k u Turskoj npr? Mozes dobiti all inclusive hotel sa 5 zvjezdica za 4 osobe u periodu od mjesec dana ukljucujuci i let.

Kako je sad moguce da avio kompanija koja me preveze u TUrsku zaradi, da hotel koji mi dadne all inclusive zaradi na 9000KM time sto mene i moju porodicu hrani, sto cisti za nama, sto nas soba doceka sredjena, sto imam da jedem i pijem cijeli dan. Kako svi u ovom lancu stignu zaraditi pare, ja se nauzivati a na hadzu....

Fakat neko dobro omasti brk. Hoteli su vjerovatno skupi u Meki jer je navala. Hadz je turizam. Medjutim, nisu svi hoteli jednako skupi i kad vodis 1500 hadzija mozes traziti dobre popuste.

Znaci neko ovdje LAZE i dobro puse pare, a jadnim ljudima prodaje pricu kako nisu dosli na Maldive... Jebem vam mater lopovsku. Kako avio kompanija stigne zaraditi i hotel u Turskoj stigne zaraditi za 4 jebene osobe mjesec dana. Heeeeeeeeej!!!! All inclusive!!! Svi stignu zaraditi. Tretiraju me ko kralja. Novcanik ostavim kod kuce. Bukvalno mi nista ne treba. A ove lopovcine.... Bas hadzi kradja...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#2 Re: Hadzi kradja

Post by dobar osjecaj »

"Pritišćemo vozača da vozi što brže da ne ostanemo bez leta.
Baš suosjećam. Veli četvrti put išao na Hadž.
Ne znam o kakvoj muci autor teme piše ali ja ne poznajem nijednu živu osobu koja se pati u životu a iz svog džepa je priuštila odlazak na Hadž.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#3 Re: Hadzi kradja

Post by JThomas »

potresna ljudska priča :mrgreen:

nego treba i ovo brže-bolje obrisati, čuj da vjerske zajednice kradu.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4 Re: Hadzi kradja

Post by MarlboroGold »

Neka je neko jednom na ovakav način prozvao IZ. Ljudi svašta trpe zbog tog "preduzeća".
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#5 Re: Hadzi kradja

Post by славянин »

Vise ce sevapa zaraditi jer se napatio na hadzu , to IZ namjerno radi zbog sevapa, pa prije se na konjima islo sta ocete :D cuj interneta nema ... i mora li bas 3 puta jesti kako je poslanik zedan isao iz meke u medinu :D
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#6 Re: Hadzi kradja

Post by sadie_forever »

ovaj sam sebi dovodi u pitanje hadz,ja mislim da nije vrijedno toga

hadz nije turizam
User avatar
seketa88
Posts: 90
Joined: 25/08/2011 15:31
Location: Tamni Vilajet

#7 Re: Hadzi kradja

Post by seketa88 »

A kakve to veze ima ivz i cijena hadza?
Valjda saudi određuju cijenu.
al-em
Posts: 3119
Joined: 01/03/2014 00:26

#8 Re: Hadzi kradja

Post by al-em »

Cuj 4 puta na hadzu, zar nije veci sevap uplatiti nekome ko nema, a i koliko znam nije hadz post pa da se obavlja svake godine.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#9 Re: Hadzi kradja

Post by sadie_forever »

al-em wrote:Cuj 4 puta na hadzu, zar nije veci sevap uplatiti nekome ko nema, a i koliko znam nije hadz post pa da se obavlja svake godine.

sto ulazis u tudji novcanik? kad ti zaradis daj kako zelis,eto recimo veci je sevap nekome platit da jede nego sto si uplatio internet?
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#10 Re: Hadzi kradja

Post by MOSALJOZE »

seketa88 wrote:A kakve to veze ima ivz i cijena hadza?
Valjda saudi određuju cijenu.

Ima zato što rijaset IZ određuje cjenu hadža, uplaćuješ njima, a oni te organizovano vode na hadž.


Ako nije turizam, zašto iz godine u godinu cjene drastično rastu. Ne mjenjaju se toliko cjene goriva koje recimo direktno utiču na cjenu leta, pa da tako rastu cjene. Ako se podižu cjene hotela, onda je to baš zato što je pretvoreno u turizam, i što više ima zainteresovanih, to će hoteli povećavati svoje cjene. Čist primjer ponude i potražnje na tržištu, a sve kao religijske prirode.

Posebno što se ovdje mogu lupati cjene kako im je volja, zato što je senzibilitet vjernika kada je u pitanju hadž poseban i onaj koji može odvojit će koliko god da treba, makar čitavog života skupljao po malo. Sa druge strane ako su cjene Maldiva skupe - ne moraš otić na Maldive, nikakva vjerska odgovornost te ne tjera. I to se iskorištava.

A kakve veze ima IZ zajednica?
Pa to ti je kao u srednjoj školi kad se djeca vode na ekskurziju. Dok direktor zaradi, dok se profesori utrpaju da idu za džaba (i oni koji ne moraju ići da bi bili pratnja djece), dok se tu ugradi agencija, dok se ugradi pedagog, ispadne te cjena ekskurzije na neko žnj mjesto, k'o da si avionom išao direktno u Antaliju.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#11 Re: Hadzi kradja

Post by MOSALJOZE »

"U Sarajevu je danas održana 45. redovna sjednica Rijaseta Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini na kojoj je razmatrana i usvojena informacija Ureda za hadž i umru o dosadašnjim pripremama za hadž 1439. hidžretske godine, odnosno 2018. godine.

Ured za hadž i umru je po predviđenoj dinamici rada izvršio sve potrebne pripreme i poduzeo neophodne radnje za organizaciju hadža u tekućoj godini.

Rijaset je donio odluku o broju hadžija koje će ove godine u dogovoru s nadležnim vlastima u Kraljevini Saudijskoj Arabiji obaviti hadž i odredio cijenu hadža u iznosu od 8.150 KM.

Na sjednici je određena i cijena kurbana za 2018. godinu koja će iznositi 350 KM u BiH, odnosno 180 eura u dijaspori."
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#12 Re: Hadzi kradja

Post by Leverage »

Nema mi ništa mrže nego kad kokuz počne raspoređivat' tuđe pare. Šta tebe briga koliko ko puta ide na hadž.

IZ lopovi ponovo u akciji, obilato koriste činjenicu da se preko njih mora na hadž. Nema lopovluka do vjerskog lopovluka, pokradoše sve a ugledna gospoda.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#13 Re: Hadzi kradja

Post by Mea_parvitas »

sadie_forever wrote:ovaj sam sebi dovodi u pitanje hadz,ja mislim da nije vrijedno toga

hadz nije turizam
Otisao na Hadz jel i onda mora trpiti da ga ebu u zdrav mozak?? Ovako mu se jos vise priznaje jer je upozorio ostale ljude koji se odluce na tu svetu duznost, da paze s kim imaju posla. Mogu misliti te stoke koja to organizuje... fuj stoko
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: Hadzi kradja

Post by insomnia78 »

dobar osjecaj wrote:
"Pritišćemo vozača da vozi što brže da ne ostanemo bez leta.
Baš suosjećam. Veli četvrti put išao na Hadž.
Ne znam o kakvoj muci autor teme piše ali ja ne poznajem nijednu živu osobu koja se pati u životu a iz svog džepa je priuštila odlazak na Hadž.
To nema ama bas nikakve veze sa time sto su ljudi udareni po usima
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#15 Re: Hadzi kradja

Post by sadie_forever »

Leverage wrote:Nema mi ništa mrže nego kad kokuz počne raspoređivat' tuđe pare. Šta tebe briga koliko ko puta ide na hadž.

IZ lopovi ponovo u akciji, obilato koriste činjenicu da se preko njih mora na hadž. Nema lopovluka do vjerskog lopovluka, pokradoše sve a ugledna gospoda.

Saudija zahtjeva,iz BIH smije samo oko 1000 ljudi doci u Meku,svaka drzava ima svoju kvotu ,jer valja to organizirat..eh sad zamisli da svako ide kako mu se cejfne

mora biti neki red
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#16 Re: Hadzi kradja

Post by MOSALJOZE »

Leverage wrote:Nema mi ništa mrže nego kad kokuz počne raspoređivat' tuđe pare. Šta tebe briga koliko ko puta ide na hadž.

IZ lopovi ponovo u akciji, obilato koriste činjenicu da se preko njih mora na hadž. Nema lopovluka do vjerskog lopovluka, pokradoše sve a ugledna gospoda.
Ma to svakako, nek' svak troši svoje pare gdje i kako hoće.
I mene recimo nervira kad mi počnu sabirat pare koje bacim na cigare, dobro ba milioneri, raziđite se.

Nego, ima li IZ ekskluzivno pravo na organizaciju hadža? Ima li neka druga agencija koja se u Bosni bavi time?

Imam prijatelja u Londonu koji ima turističku agenciju, i organizuje putovanja na hadž i umru i kaže da nije jedini, u UK koji to radi.
Konkurencija je uvijek najbolja opcija, monopol jednostavno dozvoljava veliki prostor za manipulacije, a svakako znamo da nam je IZ pokvarena do srži :)
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#17 Re: Hadzi kradja

Post by dobar osjecaj »

insomnia78 wrote:
dobar osjecaj wrote:
"Pritišćemo vozača da vozi što brže da ne ostanemo bez leta.
Baš suosjećam. Veli četvrti put išao na Hadž.
Ne znam o kakvoj muci autor teme piše ali ja ne poznajem nijednu živu osobu koja se pati u životu a iz svog džepa je priuštila odlazak na Hadž.
To nema ama bas nikakve veze sa time sto su ljudi udareni po usima
Ovo sto sam ja izdvojila meni ima veze s tim sto je meni u mom sistemu vrijednosti to sve ista stoka. Pritisni vozaca da vozi sto brze. Odrzavaju, podrzavaju primitivnu zemlju primitivnog naroda. Krsili bi svaki propis, unistili sve sto im se nadje na putu i ocekuju da sami sebi iz opsteg sljama obezbjede kvalitet. Mogu ali isto kao sa ceradama od peleta, nista im nije sveto ni bitno, osim njihovih guzica. Briga me sta su dobili i za marku ili za 9000.
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#18 Re: Hadzi kradja

Post by Leverage »

sadie_forever wrote:
Leverage wrote:Nema mi ništa mrže nego kad kokuz počne raspoređivat' tuđe pare. Šta tebe briga koliko ko puta ide na hadž.

IZ lopovi ponovo u akciji, obilato koriste činjenicu da se preko njih mora na hadž. Nema lopovluka do vjerskog lopovluka, pokradoše sve a ugledna gospoda.

Saudija zahtjeva,iz BIH smije samo oko 1000 ljudi doci u Meku,svaka drzava ima svoju kvotu ,jer valja to organizirat..eh sad zamisli da svako ide kako mu se cejfne

mora biti neki red
Znam sve, zato i kažem da naši džamijski lopovi obilato korite tu činjenicu.
MOSALJOZE wrote: Ma to svakako, nek' svak troši svoje pare gdje i kako hoće.
I mene recimo nervira kad mi počnu sabirat pare koje bacim na cigare, dobro ba milioneri, raziđite se.

Nego, ima li IZ ekskluzivno pravo na organizaciju hadža? Ima li neka druga agencija koja se u Bosni bavi time?

Imam prijatelja u Londonu koji ima turističku agenciju, i organizuje putovanja na hadž i umru i kaže da nije jedini, u UK koji to radi.
Konkurencija je uvijek najbolja opcija, monopol jednostavno dozvoljava veliki prostor za manipulacije, a svakako znamo da nam je IZ pokvarena do srži :)
Kod nas ne može niko drugi, za UK ne znam kako je.

Sprega SDA-džamija, elhamdulila lopovluk, nema ih gorih.
User avatar
seketa88
Posts: 90
Joined: 25/08/2011 15:31
Location: Tamni Vilajet

#19 Re: Hadzi kradja

Post by seketa88 »

MOSALJOZE wrote:Ima zato što rijaset IZ određuje cjenu hadža
Ma ne određuju bona nego samo proslijede ono što dobiju iz saudije.
Saudi diktiraju cijenu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20 Re: Hadzi kradja

Post by insomnia78 »

seketa88 wrote:
MOSALJOZE wrote:Ima zato što rijaset IZ određuje cjenu hadža
Ma ne određuju bona nego samo proslijede ono što dobiju iz saudije.
Saudi diktiraju cijenu.
Naravno da odredjuje
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#21 Re: Hadzi kradja

Post by Leverage »

Saudija pošalje svoje a oni dodaju svoje. Il neko ovdje stvarno misli da IZ propusti da uzme halal maržu.
User avatar
seketa88
Posts: 90
Joined: 25/08/2011 15:31
Location: Tamni Vilajet

#22 Re: Hadzi kradja

Post by seketa88 »

Ma šta bolan valjate gluposti kad nemate blage?
Et, ćafir insomnia78 zna :lol:
Ko je to od vas bio pa zna?

Poređenja radi, umra košta 2500 km.
Od arapa dobiješ cijene noćenja i ostalog pa na osnovu toga formiraš cijenu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#23 Re: Hadzi kradja

Post by insomnia78 »

Doduse ta ekipa se nikad nidje nije ugradila. Ugradjivali su se u kosti sehida a da se ne ugrade na hadz
User avatar
seketa88
Posts: 90
Joined: 25/08/2011 15:31
Location: Tamni Vilajet

#24 Re: Hadzi kradja

Post by seketa88 »

Leverage wrote:Saudija pošalje svoje a oni dodaju svoje. Il neko ovdje stvarno misli da IZ propusti da uzme halal maržu.
To jeste. Dodaju cijenu pratećeg personala bez kojeg ne možeš ići. To nije ni deseti dio cijene
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#25 Re: Hadzi kradja

Post by Leverage »

Evo džamijaša, pronaš'o se u priči. Haram vam bilo sve što ste ljudima ukrali.
Post Reply