Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11576 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

JVC wrote: Imam jedno pitanje. Znaci Alah ima dusu prema ovom objasenju?
Da
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#11577 Re: Ateizam vs. Religija

Post by exampLe. »

Pitanje u vezi ovoga:

According to the Qur'an[3] Muslims must pray towards the Ka'aba (qiblah being the direction that one has to face in order to do this). This would only be possible if the earth was flat, and is just one of the problems which indirectly indicate that the narrator/writer of the Qur'an believed in a flat earth model.

Problems
Praying from a Sphere
Due to the sphericity of the earth, a prayer in any direction will point towards the sky/outer-space, not Mecca.

Praying from a Great Distance
For people who are praying a great distance from Mecca, their qiblah would be somewhere down towards the ground, and the people who are located on the opposite 'side' of the earth would have to pray vertically downward towards the center of the earth.

So, for example, Muslims in the Solomon Islands in fact blaspheme against Allah, because they defecate toward the direction of the Ka'aba when they answer the call of nature.

Using a Great Circle
Even if we were to use the traditional Muslim method of determining qiblah (i.e. a great circle) this would still be blasphemous because you would be simultaneously praying with your face and backside aimed towards the Ka'aba.

Praying from the Opposite Side
There would also be one location on Earth where a Muslim could be standing at the opposite side of Earth in relation to the Ka'aba (for example if the Ka'aba was at the North Pole and the Muslim was standing on the South Pole). For this location, any direction for all 360 degrees would be facing 'towards' Mecca and consequently, there would be no one direction that would be the correct one.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#11578 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
JVC wrote: Imam jedno pitanje. Znaci Alah ima dusu prema ovom objasenju?
Da
Sura 29:57 "Every soul will taste of death..."
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11579 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

exampLe. wrote:Pitanje u vezi ovoga:

According to the Qur'an[3] Muslims must pray towards the Ka'aba (qiblah being the direction that one has to face in order to do this). This would only be possible if the earth was flat, and is just one of the problems which indirectly indicate that the narrator/writer of the Qur'an believed in a flat earth model.

Problems
Praying from a Sphere
Due to the sphericity of the earth, a prayer in any direction will point towards the sky/outer-space, not Mecca.

Praying from a Great Distance
For people who are praying a great distance from Mecca, their qiblah would be somewhere down towards the ground, and the people who are located on the opposite 'side' of the earth would have to pray vertically downward towards the center of the earth.

So, for example, Muslims in the Solomon Islands in fact blaspheme against Allah, because they defecate toward the direction of the Ka'aba when they answer the call of nature.

Using a Great Circle
Even if we were to use the traditional Muslim method of determining qiblah (i.e. a great circle) this would still be blasphemous because you would be simultaneously praying with your face and backside aimed towards the Ka'aba.

Praying from the Opposite Side
There would also be one location on Earth where a Muslim could be standing at the opposite side of Earth in relation to the Ka'aba (for example if the Ka'aba was at the North Pole and the Muslim was standing on the South Pole). For this location, any direction for all 360 degrees would be facing 'towards' Mecca and consequently, there would be no one direction that would be the correct one.
nema ovdje nikakvog problema.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11580 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
JVC wrote: Imam jedno pitanje. Znaci Alah ima dusu prema ovom objasenju?
Da
Sura 29:57 "Every soul will taste of death..."
da svaka dusa osim Boga...

Allah kaze:

28: 88 I ne klanjaj se, pored Allaha, drugom bogu! Nema boga osim Njega! Sve će, osim Njega, propasti! On će suditi, i Njemu ćete se povratiti!
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#11581 Re: Ateizam vs. Religija

Post by exampLe. »

Smrcak15 wrote:nema ovdje nikakvog problema.
Znaci zemlja je ravna ploca? :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11582 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

exampLe. wrote:
Smrcak15 wrote:nema ovdje nikakvog problema.
Znaci zemlja je ravna ploca? :D
ne, Kuran naznacava da je loptastog oblika.

koirsti rijec YuKawr= zaokruziti u Kuranu...a Kawr se koristi za Loptu u arapskom.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11583 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

Smrcak15 wrote:
MarlboroGold wrote:
Gor123 wrote:U Kur'anu nikad nije spomenuto da je zemlja ravna, naprotiv govori se da je okrugla
"On je Zemlju ravnom učinio i na njoj nepomične planine i rijeke stvorio i od svakog ploda po par, muško i žensko, dao; On dan zastire noću. To su doista dokazi ljudima koji razmišljaju."
...
rasiriti upravo to
Image
Da se podsjetimo :lol:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#11584 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Sara03 »

Svaki put oplačem na ovu sliku. :lol:
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#11585 Re: Ateizam vs. Religija

Post by exampLe. »

Ajeti koji ukazuju na mogucnost da je po Kur’anu zemlja ravna ploca (moja kolekcija :D):

71:19, 78:6, 15:19, 79:30, 20:53, 51:48, 88:20, 2:187, 17:78, 91:6
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11586 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

exampLe. wrote:Ajeti koji ukazuju na mogucnost da je po Kur’anu zemlja ravna ploca (moja kolekcija :D):

71:19, 78:6, 15:19, 79:30, 20:53, 51:48, 88:20, 2:187, 17:78, 91:6

nigdje u orginalnom tekstu Kurana se ne govori o ravnoj zemlji da je kao tepih.

druze, ja znam citati orginalni tekst Kurana a pretposatvljam da ti ne znas, samim tim sam odmah 200 koraka ispred tebe i kompetentni sam da kazem je li tako ili nije kao sto govoris o Kuranu.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2547
Joined: 28/02/2010 19:25

#11587 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Plavo-bijeli »

exampLe. wrote:Ajeti koji ukazuju na mogucnost da je po Kur’anu zemlja ravna ploca (moja kolekcija :D):

71:19, 78:6, 15:19, 79:30, 20:53, 51:48, 88:20, 2:187, 17:78, 91:6
nemoj se truditi :) pokušavao sam ja više puta na istu temu i bezveze izgubiš živce sa Smrckom. Džaba objašnjavati da nema logike da Svevišnji spominje 10 puta da je Zemlja poravnata, da je prostrta, neki je engleski prevoditelji porede i sa ćilimom, pa im je argument da može ćilim i po okrugloj površini... aha ima smisla. KAd im kažeš da Zemlja nije ni poravnata, nego da je više brdovita opet bezveze pričaš. Kad im kažeš zašto to navodi 10 puta, a ima toliko bitnijih stvari, jbg, a ni jednom (niti jednom!!) ne kaže da je okrugla opet jbg...Kad mu pokažeš neke arapske učače koji kažu da je zemlja ravna, džaba ti sve, jer Smrcak u najmanju ruku zna arapski na nivou onih koji su ga i zapisivali, pa ako nešto i oni griješe, zna on bolje i od njih.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#11588 Re: Ateizam vs. Religija

Post by harač »

kako od allahovih ruku završiste na ravnoj zemlji :D
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#11589 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
da svaka dusa osim Boga...

Allah kaze:

28: 88 I ne klanjaj se, pored Allaha, drugom bogu! Nema boga osim Njega! Sve će, osim Njega, propasti! On će suditi, i Njemu ćete se povratiti!
Hoćeš da kažeš svaka duša sem Alahove, jer eto i on ima dušu?
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#11590 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zposao »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
da svaka dusa osim Boga...

Allah kaze:

28: 88 I ne klanjaj se, pored Allaha, drugom bogu! Nema boga osim Njega! Sve će, osim Njega, propasti! On će suditi, i Njemu ćete se povratiti!
Hoćeš da kažeš svaka duša sem Alahove, jer eto i on ima dušu?
Svašta, prvi put čujem da Allah ima dušu. Kršćani meščini ne kazuju to.
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#11591 Re: Ateizam vs. Religija

Post by exampLe. »

Smrcak15 wrote:
exampLe. wrote:Ajeti koji ukazuju na mogucnost da je po Kur’anu zemlja ravna ploca (moja kolekcija :D):

71:19, 78:6, 15:19, 79:30, 20:53, 51:48, 88:20, 2:187, 17:78, 91:6

nigdje u orginalnom tekstu Kurana se ne govori o ravnoj zemlji da je kao tepih.

druze, ja znam citati orginalni tekst Kurana a pretposatvljam da ti ne znas, samim tim sam odmah 200 koraka ispred tebe i kompetentni sam da kazem je li tako ili nije kao sto govoris o Kuranu.
Aj’ dobro.
Uzmimo za zakljucak da je zemlja okrugla po Islamu.
Mnogo puta sam vidio da neki to predstavljaju kao jedno od cuda Kur’ana, ko biva eto kako je Muhammed znao da je zemlja okrugla u to vrijeme.

Da li i ti mislis da je to jedno od cuda Kur’ana?

Zasto se spominje u Kur’anu da mjesec sija odnosno da ima svjetlost (noor), a dobro znamo da mjesec nema vlastitu svjetlost nego “sija” kao posljedica reflekcije sunceve svjetlosti?

Idemo dalje, sta je sa pojedinim stvarima koje je Kur’an “posudio” od ostalih vjera i mitologija?

Npr., Mezopotamijska mitologija govori o Bogu Enlilu koji je, za divno cudo kao i Bog u Kur’anu razdvojio zemlju i nebesa?
Dalje, simbol polumjeseca je takodjer “posudjen”, kruzenje 7x oko Kaabe, post, Sotonina (Iblisova) pobuna.

Da ne nabrajam ostale nebuloze mnogih ucenjaka poput cuda zvanog 365 dana (pojava rijeci “dan” 365 puta) itd. itd.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#11592 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dope_Man »

Sto se tice tih stvari koje je Muhamed sa svojim timom pisaca pokupio iz ranijih mitologija, postoji zapravo jednostavno objasnjenje iz ugla islama: Sve je to bio islam koji je slat ranije, pa se vremenom ''iskrivio'' i ovaj poslat kao zadnji da konacno donese finalnu ispravnu verziju kao nesto sto se nece moci izmjeniti (sto naravno ne odgovara na pitanje zasto u startu nije stavljena kakve zastita da se ne moze mijenjati kao sto se tvrdi da postoji za Kur'an).
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#11593 Re: Ateizam vs. Religija

Post by exampLe. »

Dope_Man wrote:Sto se tice tih stvari koje je Muhamed sa svojim timom pisaca pokupio iz ranijih mitologija, postoji zapravo jednostavno objasnjenje iz ugla islama: Sve je to bio islam koji je slat ranije, pa se vremenom ''iskrivio'' i ovaj poslat kao zadnji da konacno donese finalnu ispravnu verziju kao nesto sto se nece moci izmjeniti (sto naravno ne odgovara na pitanje zasto u startu nije stavljena kakve zastita da se ne moze mijenjati kao sto se tvrdi da postoji za Kur'an).
Da, pravo uvjerljivo objasnjenje. :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#11594 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Dope_Man »

Hej, za vecinu sasvim dovoljno :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11595 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

exampLe. wrote:
Smrcak15 wrote:
exampLe. wrote:Ajeti koji ukazuju na mogucnost da je po Kur’anu zemlja ravna ploca (moja kolekcija :D):

71:19, 78:6, 15:19, 79:30, 20:53, 51:48, 88:20, 2:187, 17:78, 91:6

nigdje u orginalnom tekstu Kurana se ne govori o ravnoj zemlji da je kao tepih.

druze, ja znam citati orginalni tekst Kurana a pretposatvljam da ti ne znas, samim tim sam odmah 200 koraka ispred tebe i kompetentni sam da kazem je li tako ili nije kao sto govoris o Kuranu.
Aj’ dobro.
Uzmimo za zakljucak da je zemlja okrugla po Islamu.
Mnogo puta sam vidio da neki to predstavljaju kao jedno od cuda Kur’ana, ko biva eto kako je Muhammed znao da je zemlja okrugla u to vrijeme.

Da li i ti mislis da je to jedno od cuda Kur’ana?

Zasto se spominje u Kur’anu da mjesec sija odnosno da ima svjetlost (noor), a dobro znamo da mjesec nema vlastitu svjetlost nego “sija” kao posljedica reflekcije sunceve svjetlosti?

Idemo dalje, sta je sa pojedinim stvarima koje je Kur’an “posudio” od ostalih vjera i mitologija?

Npr., Mezopotamijska mitologija govori o Bogu Enlilu koji je, za divno cudo kao i Bog u Kur’anu razdvojio zemlju i nebesa?
Dalje, simbol polumjeseca je takodjer “posudjen”, kruzenje 7x oko Kaabe, post, Sotonina (Iblisova) pobuna.

Da ne nabrajam ostale nebuloze mnogih ucenjaka poput cuda zvanog 365 dana (pojava rijeci “dan” 365 puta) itd. itd.
Da li i ti mislis da je to jedno od cuda Kur’ana?
ne samo da naznaci Kuran da je zemlja okruga nego u tom istom ajetu kodira omjer izmedju Polarnog obima zemlje i Polarnog diametra zemlje

Zasto se spominje u Kur’anu da mjesec sija odnosno da ima svjetlost (noor), a dobro znamo da mjesec nema vlastitu svjetlost nego “sija” kao posljedica reflekcije sunceve svjetlosti?
nisi ti to dobro razumio sta Kuran kaze

Kuran kaze da je Mjesec osvijetljen, Munir, a ne da je Mjesec izvor svjetlosti.

Idemo dalje, sta je sa pojedinim stvarima koje je Kur’an “posudio” od ostalih vjera i mitologija?
nista Kuran nije posudio
Npr., Mezopotamijska mitologija govori o Bogu Enlilu koji je, za divno cudo kao i Bog u Kur’anu razdvojio zemlju i nebesa?
postavi sta se tacno kaze u toj mitologiji

navedi mi izvor iz knjige
Dalje, simbol polumjeseca je takodjer “posudjen”, kruzenje 7x oko Kaabe, post, Sotonina (Iblisova) pobuna.
polumjesec je uzet kao ismbol, iako u sustini u islamu nije toj simbol, poluimjesec pretstvaljaa mladjak kada se ukaze na nebu kad Ramazan nastupi.

Da ne nabrajam ostale nebuloze mnogih ucenjaka poput cuda zvanog 365 dana (pojava rijeci “dan” 365 puta) itd. itd.
stani malo ba, sta to pricas, prisaberi se....

bez da se hvalim, ja sam expert za ova brojcana cuda Kurana, pa ako iko zna ovu tematiku ja je znam....

kazes nebuloza 365 puta dan u Kuranu, a sta ako ti ja dostavim listu sa svim rijecima Dan u jednini u jednostavnoj formi u Kuranu a to je 365 puta?
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#11596 Re: Ateizam vs. Religija

Post by exampLe. »

A cinjenica da Hidzretska godina ima 354/355 dana se zaobilazi i sad se odjednom sve racuna po cafirskom Gregorijanskom kalendaru?
Zasto rijec “dan” nije spomenuta 354 ili 355 puta? :lol:

Vi ste se u stanju prilagoditi svemu samo da bi dokazali nesto sto veze s mozgom nema. :D

Cinjenicu da je zemlja okrugla znamo jos od Aristarchusa i Aristotela, tako da, AKO je po Kur’anu zemlja okrugla (a prije ce biti da nije te se mnogi Islamski ucenjaci razilaze po tom pitanju) onda ni to nije cudo Kur’ana jer se to vec znalo ranije.

Po mitologiji se kaze da je Bog Enlil na pocetku stvaranja razdvojio zemlju i nebesa kao sto je to i Allah uradio.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11597 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

exampLe. wrote:A cinjenica da Hidzretska godina ima 354/355 dana se zaobilazi i sad se odjednom sve racuna po cafirskom Gregorijanskom kalendaru?
Zasto rijec “dan” nije spomenuta 354 ili 355 puta? :lol:

Vi ste se u stanju prilagoditi svemu samo da bi dokazali nesto sto veze s mozgom nema. :D

Cinjenicu da je zemlja okrugla znamo jos od Aristarchusa i Aristotela, tako da, AKO je po Kur’anu zemlja okrugla (a prije ce biti da nije te se mnogi Islamski ucenjaci razilaze po tom pitanju) onda ni to nije cudo Kur’ana jer se to vec znalo ranije.

Po mitologiji se kaze da je Bog Enlil na pocetku stvaranja razdvojio zemlju i nebesa kao sto je to i Allah uradio.

A cinjenica da Hidzretska godina ima 354/355 dana se zaobilazi i sad se odjednom sve racuna po cafirskom Gregorijanskom kalendaru?
Zasto rijec “dan” nije spomenuta 354 ili 355 puta? :lol:
solarni kalendar je odobren od samog Allaha u Kuranu, a gregorijanski kalenadar se bazira solarnom racunjanju vremena
Zasto rijec “dan” nije spomenuta 354 ili 355 puta?
da je spomenut 354 puta, rekao bi a zasto nije 365 puta....????

itd itd
Cinjenicu da je zemlja okrugla znamo jos od Aristarchusa i Aristotela, tako da, AKO je po Kur’anu zemlja okrugla (a prije ce biti da nije te se mnogi Islamski ucenjaci razilaze po tom pitanju) onda ni to nije cudo Kur’ana jer se to vec znalo ranije.
masis poentu

nije cudo neko reci da je zemlja okrugla, nego je cudo negdje drugo, a to je u kodiranju u tom ajetu polarni obim i dijametar zemlje.
Po mitologiji se kaze da je Bog Enlil na pocetku stvaranja razdvojio zemlju i nebesa kao sto je to i Allah uradio
u Kuranu se kaze ovo:

zemlja i nebesa su bili jedna cjelina pa smo ih mi raskomadali

ovaj dio teksta na arapskom ima brojcanu vrijednost 1929....da dobro si cuo 1929

ako si promasio da ti jos povecam jednom
1929

znas li sta znaci ovo 1929?? to je godina kada je Big bang oficijelno potvrdjen sa Hubleovim teleskopom.
belfy
Posts: 7672
Joined: 06/08/2007 09:00

#11598 Re: Ateizam vs. Religija

Post by belfy »

Smrcak15 wrote: o kakvoci Bozijih ruka se ne pita, to je novotarija.
da si ovo rekao prije par godina bila bi mozda i bolja zajebancija. sada si svima vec dosadio... bas steta...
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#11599 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zposao »

Opet ovaj poče sa "brojčanim čudesima" ..
:-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11600 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

belfy wrote:
Smrcak15 wrote: o kakvoci Bozijih ruka se ne pita, to je novotarija.
da si ovo rekao prije par godina bila bi mozda i bolja zajebancija. sada si svima vec dosadio... bas steta...
a da znas sto mene briga sto sam ti dosadio :kiss:
Locked