Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11551 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

This ia fun!
Raspravljanje o Bozjim rucicama i nozicama.

O tempora, o Spinoza....
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#11552 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Mišo_Kovač »

Ruke i noge su all good and fine, al sta je sa bozjom ćunom/macom? Šta ulema kaže o tome. Jel alah muško, žensko, trans i koji su dokazi koji podrzavaju svaku od ponudjenih opcija :evil:
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#11553 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Bloo wrote:This ia fun!
Raspravljanje o Bozjim rucicama i nozicama.

O tempora, o Spinoza....
Šta hoš, o tome raspravljamo stoljećima, i ti se sad našla ibretiti.
Ps.
Da usput prijavim ovog mišu za najteže moguće uvrede koje se mogu uputiti vjernicima.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11554 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Dino34 wrote:
Bloo wrote:This ia fun!
Raspravljanje o Bozjim rucicama i nozicama.

O tempora, o Spinoza....
Šta hoš, o tome raspravljamo stoljećima, i ti se sad našla ibretiti.
Ps.
Da usput prijavim ovog mišu za najteže moguće uvrede koje se mogu uputiti vjernicima.
Dok se vi raspravljate, Bog se smije. Bezvucno. Jer ako nista, ima smisao za humor i to uvrnuti. A ima i Twitter account.
Pa pitanje je na mjestu imho.
Ako ima ruku, koja je ruka u prenesenom i u realnom, ali visedimenzionalnom znacenju, da li Bog ima i ostale ekstremitete?
I organe.
Da li je Bozji penis ili vagina simbolika Postanka?
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#11555 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Ne, nema ništa od pobrojanog. Uzvišeni je daleko od toga da se na bilo koji način poredi sa stvorenjima.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#11556 Re: Ateizam vs. Religija

Post by broj dva »

Dino34 wrote:Ne, nema ništa od pobrojanog. Uzvišeni je daleko od toga da se na bilo koji način poredi sa stvorenjima.
Oli nije covjeka po svom liku stvorio, tako da ima smisla porediti makar donekle...
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#11557 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

broj dva wrote:
Dino34 wrote:Ne, nema ništa od pobrojanog. Uzvišeni je daleko od toga da se na bilo koji način poredi sa stvorenjima.
Oli nije covjeka po svom liku stvorio, tako da ima smisla porediti makar donekle...
Možda u kršćanstvu.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#11558 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

Mišo_Kovač wrote:Ruke i noge su all good and fine, al sta je sa bozjom ćunom/macom? Šta ulema kaže o tome. Jel alah muško, žensko, trans i koji su dokazi koji podrzavaju svaku od ponudjenih opcija :evil:
LGBT
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#11559 Re: Ateizam vs. Religija

Post by broj dva »

Dino34 wrote:
broj dva wrote:
Dino34 wrote:Ne, nema ništa od pobrojanog. Uzvišeni je daleko od toga da se na bilo koji način poredi sa stvorenjima.
Oli nije covjeka po svom liku stvorio, tako da ima smisla porediti makar donekle...
Možda u kršćanstvu.

Dakle za nekih hiljadu i pet stotina miliona ljudi poredjenje ipak ima smisla.
A za nas kafire je vecinom 20 deka sto se tice razlika izmedju judeizma, kriscanstva i islama...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11560 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Reko sam ti što sam imo. Uzmi, pročitaj i onda komentariši. Fino piše da nije ruka.

Čim kažeš ruka, to je organ. Ima li ta ruka prste? Jesu li obje ruke desne? Ima li nokte? Ako su obje desne, palčevi su okrenuti ulijevo. Kad sudija sudi, Allahova ruka je iznad njegove. Šta to znači?
Neuzubillah.
Čim kažeš ruka, to je organ.
ne....

kad kazem krilo....ti mozda pomislis
ovo
Image


a sta ako sam ja pomislio na ovo
Image

je li ovo organ druze? :)

Jesu li obje ruke desne? Ima li nokte? Ako su obje desne, palčevi su okrenuti ulijevo.
o kakvoci Bozijih ruka se ne pita, to je novotarija.

a zasto se ne pita???

zato sto je nemoguce to opisati sad iz ove pozicije, pa svako opisivanje je stoprocentno gresna avantura...znaci pricanje bez dokaza, sto je gore cak i laganje na Boga ako nije tako kako opisivas.

Kad sudija sudi, Allahova ruka je iznad njegove. Šta to znači?
to ti znaci

Allahov zakon je presniji i vazniji nego sta sudija kaze i presudi...tako ja to vidim.

a ne da Allah doslovce drzi ruku iznad sudije :-) :-) :-) :-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11561 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Mišo_Kovač wrote:Ruke i noge su all good and fine, al sta je sa bozjom ćunom/macom? Šta ulema kaže o tome. Jel alah muško, žensko, trans i koji su dokazi koji podrzavaju svaku od ponudjenih opcija :evil:
ni musko ni zensko....
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11562 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Dino34 wrote:
Bloo wrote:This ia fun!
Raspravljanje o Bozjim rucicama i nozicama.

O tempora, o Spinoza....
Šta hoš, o tome raspravljamo stoljećima, i ti se sad našla ibretiti.
Ps.
Da usput prijavim ovog mišu za najteže moguće uvrede koje se mogu uputiti vjernicima.
Dok se vi raspravljate, Bog se smije. Bezvucno. Jer ako nista, ima smisao za humor i to uvrnuti. A ima i Twitter account.
Pa pitanje je na mjestu imho.
Ako ima ruku, koja je ruka u prenesenom i u realnom, ali visedimenzionalnom znacenju, da li Bog ima i ostale ekstremitete?
I organe.
Da li je Bozji penis ili vagina simbolika Postanka?
Dok se vi raspravljate, Bog se smije. Bezvucno. Jer ako nista, ima smisao za humor i to uvrnuti.
a ti kao da znas da se smije sad?? a ne kontas , da ako stvarno se smije, to znaci postoji...a ti nevjerujes u njega....a valja ti pred njega stati na sudnjem danu i odgovarati za djela.......sta onda, gdje izlaz, kako se spasiti u toj situaciji...imas li kakav plan B...???

valjda se ne moze smijati neko ko ne postoji....
Ako ima ruku, koja je ruka u prenesenom i u realnom, ali visedimenzionalnom znacenju, da li Bog ima i ostale ekstremitete?
ne pitaj ikoga o kakvoci njegovih ruka, noga itd jer to niko od ljudi ne zna....

mi samo mozemo da govorimo ono sto on kaze o sebi....a kako to izgleda ne ulazimo u to.

jedino sta mozemo reci je da njegovo lice je ogromne ljepote, i nevjernici na sudnjem danu nece vidjeti njegovo lice, dok ce vjernici dobiti da ga vidjaju u Dzennetu sedmicno 1 ili 2 puta...gledanje u njega je nagrada i pocast ljudskom oku, pa zato ce nevjernici biti uskraceni toga....jer kako ces da vidis nekoga za koga vjerujes da ne postoji....pa kako zivis tako i umres i prozvljen budes :kiss:

Da li je Bozji penis ili vagina simbolika Postanka?
nista od toga nema.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11563 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

@Dino

Da li ikad osjećaš transfer blama? :mrgreen:
exampLe.
Posts: 1984
Joined: 26/05/2009 21:30

#11564 Re: Ateizam vs. Religija

Post by exampLe. »



Počeo sam ga gledati na YouTubeu, ima zanimljive statove malo je reći. :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11565 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

exampLe. wrote:

Počeo sam ga gledati na YouTubeu, ima zanimljive statove malo je reći. :D
aha znaci maskirani arap se slusa :D

jedan savjet, slucaj i jedne i druge a ne samo jednu stranu, pa onda vagaj ko je upravu...


jer ako budes samo slusao ove jedne, tipa maskinarni arap....moze onda biti da budes pomnozen na proste faktore u diskusijama ako zakrzljas sa nekim :kiss:

volim ja cuti sta imaju reci i jedni i drugi, tek tad se argument ispolira, potrebna je i voda i vatra da argument ispolira se :D
exampLe.
Posts: 1984
Joined: 26/05/2009 21:30

#11566 Re: Ateizam vs. Religija

Post by exampLe. »

Sve što on tvrdi ja provjerim na 3-4 različita mjesta ili ti izvora, neću sigurno ni njemu vjerovati tek tako. :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11567 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

exampLe. wrote:Sve što on tvrdi ja provjerim na 3-4 različita mjesta ili ti izvora, neću sigurno ni njemu vjerovati tek tako. :D
dobro onda....kad nadjes nesto fino, da se baci ljaga na islam, postiraj to meni , da malo pregledam :kiss:
exampLe.
Posts: 1984
Joined: 26/05/2009 21:30

#11568 Re: Ateizam vs. Religija

Post by exampLe. »

Smrcak15 wrote:
exampLe. wrote:Sve što on tvrdi ja provjerim na 3-4 različita mjesta ili ti izvora, neću sigurno ni njemu vjerovati tek tako. :D
dobro onda....kad nadjes nesto fino, da se baci ljaga na islam, postiraj to meni , da malo pregledam :kiss:
Imaš njega i wikiislam pa proberi. :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11569 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

exampLe. wrote:
Smrcak15 wrote:
exampLe. wrote:Sve što on tvrdi ja provjerim na 3-4 različita mjesta ili ti izvora, neću sigurno ni njemu vjerovati tek tako. :D
dobro onda....kad nadjes nesto fino, da se baci ljaga na islam, postiraj to meni , da malo pregledam :kiss:
Imaš njega i wikiislam pa proberi. :D
nista je to, davno sam ja to brstio :)
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#11570 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
exampLe. wrote:

Počeo sam ga gledati na YouTubeu, ima zanimljive statove malo je reći. :D
aha znaci maskirani arap se slusa :D

jedan savjet, slucaj i jedne i druge a ne samo jednu stranu, pa onda vagaj ko je upravu...


jer ako budes samo slusao ove jedne, tipa maskinarni arap....moze onda biti da budes pomnozen na proste faktore u diskusijama ako zakrzljas sa nekim :kiss:

volim ja cuti sta imaju reci i jedni i drugi, tek tad se argument ispolira, potrebna je i voda i vatra da argument ispolira se :D
Why maskirani harap?
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#11571 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

broj dva wrote:Dakle za nekih hiljadu i pet stotina miliona ljudi poredjenje ipak ima smisla.
To me ne zanima. Nikada ne treba da nas zavede brojnost sljedbenika nekog učenja.
Prati se istina, pa taman bio sam na putu iste.
Smrcak15 wrote:Allahov zakon je presniji i vazniji nego sta sudija kaze i presudi...tako ja to vidim.

a ne da Allah doslovce drzi ruku iznad sudije
To mi kaži.
Ako se tu tumači tj ne uzima doslovno, zašto bi na drugim mjestima uzimao doslovno iako nemaš nijednog ozbiljnog dokaza?
Ako ibn abas i ostali poznati ashabi i mudžtehidi kažu da se tumači, zašto ne poslušaš?
I onaj online primjer ebu hanife...
Kažem ti, nađi knjigu i naći ćeš da piše, citiram: "nije ruka"
Bloo wrote:@Dino

Da li ikad osjećaš transfer blama? :mrgreen:
Ne. Zašto bih?!
Znaš onaj ajet koji govori o sudnjem danu kada će Allah upitati isaa je l tražio da se ljudi klanjaju i njemu?
Kada bi se njegov odgovor preveo na naš, forumski jezik, glasio bi: ma, ni blizu. Nikakve veze s njima nisam imo. Dva smo svijeta različita.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#11572 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
Dino34 wrote:Reko sam ti što sam imo. Uzmi, pročitaj i onda komentariši. Fino piše da nije ruka.

Čim kažeš ruka, to je organ. Ima li ta ruka prste? Jesu li obje ruke desne? Ima li nokte? Ako su obje desne, palčevi su okrenuti ulijevo. Kad sudija sudi, Allahova ruka je iznad njegove. Šta to znači?
Neuzubillah.
Čim kažeš ruka, to je organ.
ne....

kad kazem krilo....ti mozda pomislis
ovo
Image


a sta ako sam ja pomislio na ovo
Image

je li ovo organ druze? :)

Jesu li obje ruke desne? Ima li nokte? Ako su obje desne, palčevi su okrenuti ulijevo.
o kakvoci Bozijih ruka se ne pita, to je novotarija.

a zasto se ne pita???

zato sto je nemoguce to opisati sad iz ove pozicije, pa svako opisivanje je stoprocentno gresna avantura...znaci pricanje bez dokaza, sto je gore cak i laganje na Boga ako nije tako kako opisivas.

Kad sudija sudi, Allahova ruka je iznad njegove. Šta to znači?
to ti znaci

Allahov zakon je presniji i vazniji nego sta sudija kaze i presudi...tako ja to vidim.

a ne da Allah doslovce drzi ruku iznad sudije :-) :-) :-) :-)
Very, very interesting
Znači, kad Kuran kaže ovo Sura 38:75
He said: O Iblis! What hindereth thee from falling prostrate before that which I have created with both My hands ? Art thou too proud or art thou of the high exalted ?

Onda se misli na ovo:
Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11573 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:
broj dva wrote:Dakle za nekih hiljadu i pet stotina miliona ljudi poredjenje ipak ima smisla.
To me ne zanima. Nikada ne treba da nas zavede brojnost sljedbenika nekog učenja.
Prati se istina, pa taman bio sam na putu iste.
Smrcak15 wrote:Allahov zakon je presniji i vazniji nego sta sudija kaze i presudi...tako ja to vidim.

a ne da Allah doslovce drzi ruku iznad sudije
To mi kaži.
Ako se tu tumači tj ne uzima doslovno, zašto bi na drugim mjestima uzimao doslovno iako nemaš nijednog ozbiljnog dokaza?
Ako ibn abas i ostali poznati ashabi i mudžtehidi kažu da se tumači, zašto ne poslušaš?
I onaj online primjer ebu hanife...
Kažem ti, nađi knjigu i naći ćeš da piše, citiram: "nije ruka"
Bloo wrote:@Dino

Da li ikad osjećaš transfer blama? :mrgreen:
Ne. Zašto bih?!
Znaš onaj ajet koji govori o sudnjem danu kada će Allah upitati isaa je l tražio da se ljudi klanjaju i njemu?
Kada bi se njegov odgovor preveo na naš, forumski jezik, glasio bi: ma, ni blizu. Nikakve veze s njima nisam imo. Dva smo svijeta različita.
To mi kaži.
Ako se tu tumači tj ne uzima doslovno, zašto bi na drugim mjestima uzimao doslovno iako nemaš nijednog ozbiljnog dokaza?
Ako ibn abas i ostali poznati ashabi i mudžtehidi kažu da se tumači, zašto ne poslušaš?
I onaj online primjer ebu hanife...
Kažem ti, nađi knjigu i naći ćeš da piše, citiram: "nije ruka"
sad cu ti da ocit dokaz, gdje neces moci vise osporiti

Dokaz je knjiga

Vjerska ucenja islama, stranica 212
Image

gdje je cak i Reis Kavazovic radio predgovor knjizi, knjiga koja se dijeli imamima u rijasetu
znaci Hanefijska knjiga, o ebul izza el hanefija, po mojm misljenju najbolja akidetska knjiga sto sam ja citao
evo ovdje
https://www.scribd.com/doc/302266786/Vj ... slama-Free

tako, druze, malo koriguj svoje vjerovanje, vidis da ti nije bas u skladu sa islamskim stavom...a ti kako hoces :kiss:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11574 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

JVC wrote: Very, very interesting
Znači, kad Kuran kaže ovo Sura 38:75
He said: O Iblis! What hindereth thee from falling prostrate before that which I have created with both My hands ? Art thou too proud or art thou of the high exalted ?

Onda se misli na ovo:
Image

ne misli ni na to.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#11575 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
Dokaz je knjiga

Vjerska ucenja islama, stranica 212
Image

gdje je cak i Reis Kavazovic radio predgovor knjizi, knjiga koja se dijeli imamima u rijasetu
znaci Hanefijska knjiga, o ebul izza el hanefija, po mojm misljenju najbolja akidetska knjiga sto sam ja citao
evo ovdje
https://www.scribd.com/doc/302266786/Vj ... slama-Free

tako, druze, malo koriguj svoje vjerovanje, vidis da ti nije bas u skladu sa islamskim stavom...a ti kako hoces :kiss:
Imam jedno pitanje. Znaci Alah ima dusu prema ovom objasenju?
Locked