Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#7101 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Idemedosumom »

vatrogasac wrote:
Idemedosumom wrote:
vatrogasac wrote:
Možeš li navesti konkretne ajete?
Žurim na džumu pa ti sada ne mogu tražiti gore spomenute, ali imaju slični.
إِن يَكُن مِّنكُمْ عِشْرُونَ صَابِرُونَ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِ
''Ako vas bude dvadesetak izdržljivih, pobijediće dvije stotine.”(sūra el-Enfal 65 ājet.)

Ovaj ājet je derogiran riječima:
الْآنَ خَفَّفَ اللَّهُ عَنكُمْ وَعَلِمَ أَنَّ فِيكُمْ ضَعْفًا ۚ فَإِن يَكُن مِّنكُم مِّائَةٌ صَابِرَةٌ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِ
''Sada vam Allāh daje olakšicu; On zna da ste izmoreni: ako vas bude stotina izdržljivih, pobijediće dvije stotine.''( sūra el-Enfal 66 ājet.)
Meni je džamija 100m od kuće, pa imam vremena :P

Iskreno, ne vidim na koji način je drugi ajet derogirao prvi. Od izdržljivih koji su odmorni, jedan se može nositi s deset protivnika. Od izdržljivih, koji su se izmorili, jedan se može nositi s dva.
Last edited by Idemedosumom on 31/08/2018 12:23, edited 1 time in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7102 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Idemedosumom wrote:@Smrcak

Najstarija zbirka hadisa je nastala preko 200 godina nakon Poslanikove s.a.v.a. smrti, i to je većina hadisa prenošena govorom.

Kada se na to sve doda i turbulentna politička situacija muslimana i prve islamske države, postaje jasno zašto hadisi nisu pouzdan izvor, može se 100 Karadavija i Albanija na glavu nasaditi, to ništa promijeniti neće.

Zbog ovoga je tumačenje Kur'ana (kojeg smatramo istinom, neizmjenjenom) isključivo hadisima nesigurna stvar.
hadisi su pisani za vrijeme poslanika MUhammeda, a to sto su ove poznate zbirke dosle kasnije to je zbog toga sto su se analizirali prenosioci hadisa, lance hadisa su analizirali poznatyi sakuipljaci hadisa, buharija, muslim i drugi.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7103 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7104 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

irac300 wrote:Sva ova Smrletova naklapanja oko vjere, od brojcanih cuda do nano masina se na kraju svode na pičku. Jbg, previse truda za nesto sto imas i na ovozemaljskom dunjaluku.
niposto, to si ti malo se zafrkao po tom pitanju.

sex je samo jedan mali dio Raja, pored ostalog sta sve ima, a ako neko negira vjerodostone hadise onda je to za mene problematicno

ako Kuran kaze bit ce vjencanja u Raju i hadisi takodjer, i sad neko dodje i negira to...mi ovdje ne pricamo o zenskom spolnom organu, niti jew to cilj u raj, za nas vjernike najveca moguca nagrada u raju je gledati Bozije lice i dobiti njegovo zadovoljstvo sve ostalo je nista naspram ovoga, a to sto ima braka i ostalih stvari uraju to je samo od cari Raja, kao sto su te stvari od cari ovoga svijeta.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7105 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

irac300 wrote:
beni-bu-man wrote:
irac300 wrote:Sva ova Smrletova naklapanja oko vjere, od brojcanih cuda do nano masina se na kraju svode na pičku. Jbg, previse truda za nesto sto imas i na ovozemaljskom dunjaluku.
mozda su rajske picke nesto bolje nesto nevidjeno ono mix, crne obrijane asijske malo trunkice evropske .....
Nemam pojma o cemu on masta, i kakve zene ga pale, ali sva mu se prica na kraju svodi na seksualna uzivanja u raju.
nije tacno i nije tacno po hiljaditi put, sva prica se svodi na sexualna uzivanja, niposto, nego me vi natjerati na ovui pricui pa ja moram da se branim,...i onda to ispada da ja samo o tome pisem a vi me zatrpajete sa takvim i slicnim pitanjima.

i netrebam ja mastati ni o kakvim vaginama kad imam jednu kuci :) jedna ali dovoljna...netreba mi vise.
Last edited by Smrcak15 on 31/08/2018 12:33, edited 1 time in total.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#7106 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Idemedosumom »

Smrcak15 wrote:
Idemedosumom wrote:@Smrcak

Najstarija zbirka hadisa je nastala preko 200 godina nakon Poslanikove s.a.v.a. smrti, i to je većina hadisa prenošena govorom.

Kada se na to sve doda i turbulentna politička situacija muslimana i prve islamske države, postaje jasno zašto hadisi nisu pouzdan izvor, može se 100 Karadavija i Albanija na glavu nasaditi, to ništa promijeniti neće.

Zbog ovoga je tumačenje Kur'ana (kojeg smatramo istinom, neizmjenjenom) isključivo hadisima nesigurna stvar.
hadisi su pisani za vrijeme poslanika MUhammeda, a to sto su ove poznate zbirke dosle kasnije to je zbog toga sto su se analizirali prenosioci hadisa, lance hadisa su analizirali poznatyi sakuipljaci hadisa, buharija, muslim i drugi.
Koliko ima tih što su pisani za vrijeme Poslanika s.a.v.a? Kojim metodom je utvrđeno da datiraju iz vremena Poslanika?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7107 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Idemedosumom wrote:
Smrcak15 wrote:
Idemedosumom wrote:@Smrcak

Najstarija zbirka hadisa je nastala preko 200 godina nakon Poslanikove s.a.v.a. smrti, i to je većina hadisa prenošena govorom.

Kada se na to sve doda i turbulentna politička situacija muslimana i prve islamske države, postaje jasno zašto hadisi nisu pouzdan izvor, može se 100 Karadavija i Albanija na glavu nasaditi, to ništa promijeniti neće.

Zbog ovoga je tumačenje Kur'ana (kojeg smatramo istinom, neizmjenjenom) isključivo hadisima nesigurna stvar.
hadisi su pisani za vrijeme poslanika MUhammeda, a to sto su ove poznate zbirke dosle kasnije to je zbog toga sto su se analizirali prenosioci hadisa, lance hadisa su analizirali poznatyi sakuipljaci hadisa, buharija, muslim i drugi.
Koliko ima tih što su pisani za vrijeme Poslanika s.a.v.a? Kojim metodom je utvrđeno da datiraju iz vremena Poslanika?

Hadith Compilation by the Companions of the Prophet

Orientalists, Christians Missionaries and Hadith rejecting cultists often argue that Hadith compilation started in the 3rd century After Hijrah. This can be anything but certainly not the truth.

In the following lines I give some evidences for Hadith compilations by different companions of the Holy Prophet, may Allah bless him, and their pupils.

Please note in this particular paper I am not going to discuss compilations made on the directives of the Prophet, may Allah bless him. Insha’Allah a separate paper will soon come out on it. For now let us consider the manuscripts and compilations made by companions themselves or their immediate students.

1- Abdullah bin ‘Amr’s Manuscript:

A well known companion of the Holy Prophet, may Allah bless him, named ‘Abdullah bin ‘Amr bin al-‘As (d. 63 A.H.) had prepared a manuscript with narrations he directly listened from the Prophet. The manuscript is famous by the name, ‘Sahifa al-Sadiqah’

Mujahid said: I saw a manuscript with Abdullah bin ‘Amr bin al-‘As so I asked about it. He said: “This is al-Sadiqa and in it is what I listened to from the Messenger of Allah, may Allah bless him, in it (means narrations therein) there is no step between myself and the Prophet.” (Ibn Sa’d’s Tabaqat al-Kubra Darul Sader ed. 2/373)

Abu Rashid al-Hurani said: I went to ‘Abdullah bin ‘Amr bin al-‘As and I said to him: “Narrate to me what you listened from the Messenger of Allah, may Allah bless him.” He handed me over a manuscript and said: “This is what I wrote from the Messenger of Allah, may Allah bless him …” (Musnad Ahmad, Hadith 6851. Shaykh Shu’aib Arnaut authenticated it)

This was later passed on to his great grandson ‘Amr bin Shu’aib (d. 118 A.H.)

Although the book is not extant today, perhaps still we can find out the narrations in it.

Hafiz Ibn Hajr has quoted that Yahya bin Ma’in said: “When ‘Amr bin Shu’aib narrates from his grandfather through his father it is from (that) book.” (Tahzib al-Tahzib 8/49)

With a computer program I searched for this chain in just 20 well known Hadith compilations and found nearly 850 results.

2- Manuscript of ‘Ali:

Sayyidina ‘Ali (d. 40 A.H.), may Allah be pleased with him, also had a manuscript of Hadith with him.

‘Ali, may Allah be pleased with him, said: “We have not written anything from the Prophet except the Qur’an and what is in this manuscript …” (Sahih Bukhari, Hadith 3179)

Various narrations throw light on the contents of this manuscript. It had injunctions on, “Blood-money, Qasas, releasing of captives.” (cf. Bukhari, Hadith 111), “Sanctity of Madina” (cf. Bukhari, Hadith 3179) etc. And ‘Ali, may Allah be pleased with him, used to keep it tied with the scabbard of his sword (cf. Sahih Muslim)

3- Compilations of narrations of Abu Huraira:

Al-Hassan bin ‘Amr said: I mentioned a Hadith to Abu Huraira which he did not acknowledge. I said, “Verily I have listened to it from you.” He said, “If you got it from me then it must be written with me.” He held my hand and took me to his home and we saw many books of Hadith of the Messenger of Allah, may Allah bless him, then we found the Hadith. So he said, “Indeed I told you if I narrated it to you then it is written with me.” (Jami’ Bayan al-‘ilm, Hadith 422)

One may say this Hadith contradicts the narration from Sahih Bukhari in which Abu Huraira himself said that he did not write the Ahadith. But this is not a problem for it appears Abu Huraira did not record the Ahadith in written form during the lifetime of the Holy Prophet, may Allah bless him, and initial years of Khilafa but later he started writing them.

As per the narration recorded by Ibn Sa’d, Abdul ‘Aziz bin Marwan (d. 80 A.H.), the father of ‘Umar bin Abdul Aziz, wrote to Kathir bin Murrah al-Hadharmi:

“At Hims you have met seventy of the companions of Messenger of Allah who fought at Badr … Write to me what you have heard of the Ahadith of the Messenger of Allah from his companions, except those of Abu Huraira for they are with us.” (Tabaqat al-Kubra 7/448 Entry: Kathir bin Murrah)

This proves Abdul Aziz bin Marwan had the Ahadith of Abu Huraira, may Allah be pleased with him, in written form with him. And it further proves that efforts were being made to put the Ahadith in writing during the time of the companions for certainly many companions lived even after 80 A.H. when Abdul Aziz died. Isn’t it much before the third century After Hijrah?

4- Manuscript of Anas bin Malik:

Anas bin Malik (d. 92 A.H.) had his own manuscript of Hadith which he copied from the Holy Prophet, may Allah bless him:

Ma’bad bin Hilal says: When many of us were with Anas bin Malik he came to us with a manuscript saying, “I heard this from the Prophet, may Allah bless him, and so I wrote it and presented it unto him.” (Mustadrak al-Hakim, Hadith 6452)

This shows companions started making private Hadith collections right during the lifetime of the Holy Prophet, may Allah bless him.

5- Books of Ibn ‘Abbas:

Another well known companion Ibn ‘Abbas (d. 68 A.H.), may Allah be pleased with him, had multiple treatises:

Musa bin ‘Uqbah said: “Karib bin Abi Muslim put in front of us a camel load or equal to a camel load of books of Ibn ‘Abbas.” (Ibn Sa’d’s Tabaqat al-Kubra 5/293)

6- Manuscript of ‘Abdullah bin Mas’ud:

Another great companion, Abdullah bin Mas’ud (d. 32 A.H.), may Allah be pleased with him, also had his own manuscript.

M’an said: ‘Abdul Rahman bin ‘Abdullah bin Mas’ud came to me with a book and swore, “Verily my father wrote it with his own hand.” (Jami’ Bayan al-‘Ilm wa Fadhlihi, Hadith 399)

7- Manuscript of Samurah bin Jundub:

Another famous companion, Samurah bin Jundub (d. 58 A.H.), may Allah be pleased with him, also had his collection of Hadith:

Ibn Hajr writes:

“Suleman bin Samurah bin Jundub transmitted a large manuscript from his father.” (Tahzib al-Tahzib 4/198)

8- Manuscript of Jabir bin Abdullah:

Jabir bin Abdullah (d. circa 70 A.H.) is also reported to have made a manuscript of Hadith with narrations on Hajj.

Consider the following narration from one of his top students.

“Mujahid narrated from the manuscript of Jabir.” (Tabaqat al-Kubra 5/467)

9- Compilation of Bashir bin Nahik:

A student of Abu Huraira, Bashir bin Nahik also compiled the Ahadith he learnt from Abu Huraira:

Bashir bin Nahik said: I used to write whatever I learnt from Abu Huraira. Then as I intended to part from him I came to him with the book and read it to him and asked, “This is what I heard from you?” Abu Huraira said, “Yes.” (Sunan Darmi, Hadith 494. Shaykh Hussain Salim Asad graded the report as Sahih)

10- Mauscript of Hammam bin Munabbih:

Another student of Abu Huraira, Hammam bin Munabbih (d. 132 A.H.) made a collection of the Ahadith he learnt from Abu Huraira. All praise be to Allah, it is extant to this day. Dr. Hamiddulah, an erudite scholar of recent times, found two manuscripts of it in Berlin and Damascus and published it. It has 138 Ahadith. Imam Ahmad has quoted all these narrations in his Musnad. Sometimes back I made a little research on the first 20 narrations of this manuscript and compared them with Musnad Ahmad.
https://www.letmeturnthetables.com/2011 ... ns-of.html
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7108 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Ništa carbon klix ofo ono?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#7109 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote: sta ti mislis, da ja pricam bez dokaza ovdje, onako vadim stvari iz naftalina tek tako :-)

da vidimo ko je u pravu...

Jeruzalemska Biblija
Matej 19,29 I tko god ostavi kuće, ili braću, ili sestre, ili oca, ili majku, ili ženu, ili djecu, ili polja poradi imena mojega, stostruko će primiti i život vječni baštiniti.

Daničić-Karadžić
Matej 19,29 I svaki, koji ostavi kuće, ili braću, ili sestre, ili oca, ili mater, ili ženu, ili djecu, ili zemlju, imena mojega radi, primiće sto puta onoliko, i dobiće život vječni.


New International Version
And everyone who has left houses or brothers or sisters or father or mother or wife or children or fields for my sake will receive a hundred times as much and will inherit eternal life.

King James Bible
And every one that hath forsaken houses, or brethren, or sisters, or father, or mother, or wife, or children, or lands, for my name's sake, shall receive an hundredfold, and shall inherit everlasting life.


kao sto vidis , Isus kaze, ko ostavi ovo dobit ce sto puta vise u Raju, znaci zamejna za to sto ostavi, znaci ako je zena nevjernica i ostavi je radi vjere, u raju ce dobiti 100 zena.
Znam da nema svrhe, al hajde. Znaci isto tako dobijamo i 100 kuca, brace, oceva, majki...?
Prevod Ivana Sarinica ili Tomislava Dretara ne spominje zenu. Zasto? Jednostvno jer je jasno da govori o zrtvi i daje primjere stvari koje bi ili jesu neka osobe zrtvovale. Niko normalan ne bi ocekivao da ce za uzvrat dobiti 100 zena, majki :) Definitivno nagrada nije nesto sto je slicno materijalistickom bogatstvu kao sto ga nalazimo na zemlji.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#7110 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7111 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

JVC wrote: Znam da nema svrhe, al hajde. Znaci isto tako dobijamo i 100 kuca, brace, oceva, majki...?
Prevod Ivana Sarinica ili Tomislava Dretara ne spominje zenu. Zasto? Jednostvno jer je jasno da govori o zrtvi i daje primjere stvari koje bi ili jesu neka osobe zrtvovale. Niko normalan ne bi ocekivao da ce za uzvrat dobiti 100 zena, majki :) Definitivno nagrada nije nesto sto je slicno materijalistickom bogatstvu kao sto ga nalazimo na zemlji.
Smrcak tefsiri Novi Zavjet...kraj je blizu.
Sto punica i svekrvi...nope..nope
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#7112 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Bloo wrote: Smrcak tefsiri Novi Zavjet...kraj je blizu.
Sto punica i svekrvi...nope..nope
Where is justice, where is punishment? Po Smrckovom zenama nema utjehe gdje god da zavrsite, Lucifer dole, 100 svekrva gore :D haj sad budi pametan pa biraj.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7113 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

JVC wrote:
Bloo wrote: Smrcak tefsiri Novi Zavjet...kraj je blizu.
Sto punica i svekrvi...nope..nope
Where is justice, where is punishment? Po Smrckovom zenama nema utjehe gdje god da zavrsite, Lucifer dole, 100 svekrva gore :D haj sad budi pametan pa biraj.
Enter the Void :|
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7114 Re: Ateizam vs. Religija

Post by славянин »

Smrcak15 wrote:
nije tacno i nije tacno po hiljaditi put, sva prica se svodi na sexualna uzivanja, niposto, nego me vi natjerati na ovui pricui pa ja moram da se branim,...i onda to ispada da ja samo o tome pisem a vi me zatrpajete sa takvim i slicnim pitanjima.

i netrebam ja mastati ni o kakvim vaginama kad imam jednu kuci :) jedna ali dovoljna...netreba mi vise.
Znaci ti imas p*cku :lol: , vlasnistvo 1/1 tvoje jel :lol:
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#7115 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Mišo_Kovač »

Jebote, neko se udao za smrčka :D Znači, ima nade ipak :djidovoma:
User avatar
wild roses
Posts: 199
Joined: 05/11/2010 18:10
Location: Knocking on heavens door

#7116 Re: Ateizam vs. Religija

Post by wild roses »

Na ovom forumu teme: žene, žene, žene, smrcak, žene, žene, smrcak, žene, žene, zezancija, zezancija. Pa opet ispočetka: žene, žene, žene.....
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#7117 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Mišo_Kovač »

wild roses wrote:Na ovom forumu teme: žene, žene, žene, smrcak, žene, žene, smrcak, žene, žene, zezancija, zezancija. Pa opet ispočetka: žene, žene, žene.....
Žene su jako bitne :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7118 Re: Ateizam vs. Religija

Post by beni-bu-man »

Mišo_Kovač wrote:
wild roses wrote:Na ovom forumu teme: žene, žene, žene, smrcak, žene, žene, smrcak, žene, žene, zezancija, zezancija. Pa opet ispočetka: žene, žene, žene.....
Žene su jako bitne :D
A i Smrcak :lol: :lol: :lol:
User avatar
wild roses
Posts: 199
Joined: 05/11/2010 18:10
Location: Knocking on heavens door

#7119 Re: Ateizam vs. Religija

Post by wild roses »

Samo neka je veselo.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#7120 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Idemedosumom »

Smrcak15 wrote:
Smrki, neće moći tako druže, junače :-D

Kako bi dokazao da su hadisi zapisivani za vrijeme života Poslanika s.a.v.a, moraš postaviti podatak gdje se manuskript danas nalazi, i ko je radio analizu starosti istog.

Ja koliko vidim, najstariji poznati manuskript jeste Muwatta imama Malika ibn Enesa, koji se trenutno nalazi u Beču. Fragmenti papirusa datiraju iz drugog stoljeća po Hidžri.

Dakle, oko 150 godina nakon Poslanikove smrti, nikako za vrijeme Poslanikovog života.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#7121 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Idemedosumom wrote:
Smrcak15 wrote:
Smrki, neće moći tako druže, junače :-D

Kako bi dokazao da su hadisi zapisivani za vrijeme života Poslanika s.a.v.a, moraš postaviti podatak gdje se manuskript danas nalazi, i ko je radio analizu starosti istog.

Ja koliko vidim, najstariji poznati manuskript jeste Muwatta imama Malika ibn Enesa, koji se trenutno nalazi u Beču. Fragmenti papirusa datiraju iz drugog stoljeća po Hidžri.

Dakle, oko 150 godina nakon Poslanikove smrti, nikako za vrijeme Poslanikovog života.
U početku Poslanik nije ni dozvoljavao da se pišu hadisi da se ne bi pomiješali listovi sa listovima Kur'ana. Mislim da je Ebu Hurejre koji je živio u Poslanikovoj džamiji morao poništiti 500 zapisanih hadisa pa da bi tek kasnije u vrijeme prvih halifa opet dobio dozvolu.

”Nemojte od mene ništa zapisivati. Ko od mene zapiše nešto osim Kur’ana neka to pobriše, a ko bude prenosio usmeno u tome nema grijeha….” (Muslim)

Ebu Seid El Hudri r.a. je rekao: ”Tražili smo dozvolu od Poslanika s.a.w.s. da zapisujemo njegove riječi pa nam nije dozvolio.” (Tirmizi)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#7122 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Idemedosumom »

Pa eto, Smrcak tvrdi da je Abdullahu bin ‘Amru bilo dozvoljeno da piše.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#7123 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Ramzess Veliki »

Evo arheolozi pronasli Isusovu tocionicu. :thumbup:
https://www.msn.com/en-my/news/world/my ... spartanntp

Ako je poslanik Isa pretvarao vodu u vino kao sto to rade u Makarskoj turistima, zasto je vino zabranjeno?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7124 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

vatrogasac wrote:
Idemedosumom wrote:
Smrcak15 wrote:
Smrki, neće moći tako druže, junače :-D

Kako bi dokazao da su hadisi zapisivani za vrijeme života Poslanika s.a.v.a, moraš postaviti podatak gdje se manuskript danas nalazi, i ko je radio analizu starosti istog.

Ja koliko vidim, najstariji poznati manuskript jeste Muwatta imama Malika ibn Enesa, koji se trenutno nalazi u Beču. Fragmenti papirusa datiraju iz drugog stoljeća po Hidžri.

Dakle, oko 150 godina nakon Poslanikove smrti, nikako za vrijeme Poslanikovog života.
U početku Poslanik nije ni dozvoljavao da se pišu hadisi da se ne bi pomiješali listovi sa listovima Kur'ana. Mislim da je Ebu Hurejre koji je živio u Poslanikovoj džamiji morao poništiti 500 zapisanih hadisa pa da bi tek kasnije u vrijeme prvih halifa opet dobio dozvolu.

”Nemojte od mene ništa zapisivati. Ko od mene zapiše nešto osim Kur’ana neka to pobriše, a ko bude prenosio usmeno u tome nema grijeha….” (Muslim)

Ebu Seid El Hudri r.a. je rekao: ”Tražili smo dozvolu od Poslanika s.a.w.s. da zapisujemo njegove riječi pa nam nije dozvolio.” (Tirmizi)
to je samo jedan period u pocetku iz bojazni da se ne pomijesa ajetii hadisi. a poslije je dozvolio.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7125 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Smrcak15 »

Idemedosumom wrote:
Smrcak15 wrote:
Smrki, neće moći tako druže, junače :-D

Kako bi dokazao da su hadisi zapisivani za vrijeme života Poslanika s.a.v.a, moraš postaviti podatak gdje se manuskript danas nalazi, i ko je radio analizu starosti istog.

Ja koliko vidim, najstariji poznati manuskript jeste Muwatta imama Malika ibn Enesa, koji se trenutno nalazi u Beču. Fragmenti papirusa datiraju iz drugog stoljeća po Hidžri.

Dakle, oko 150 godina nakon Poslanikove smrti, nikako za vrijeme Poslanikovog života.
bitno je da je zapisano u autenticnim izvorima da je bilo zapisivanja hadisa, a to sto ti je nemogu pokazati te manuscripte neznaci da ovo nije tacno to sto stoji da su ashabi imali svoje manuskripte.
Locked