Mit o "umerenim" muslimanima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

animals

#276 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by animals » 03/05/2017 00:07

HardcoreMX wrote:
animals wrote:Mene fasciniraju ljudske izmisljotine..
i narocito rijeci koje su navodno od Bogova diktirane..
Mene 'umereno' fasciniraju ljudi koje fasciniraju navodne ljudske izmišljotine.
Inače jednina je Bog, a nema ni logike da je drugačije.
Ajd ti pokusaj razmisljati svojom glavom, a ne citav zivot tudjom :-)

HardcoreMX

#277 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by HardcoreMX » 03/05/2017 00:10

animals wrote:
HardcoreMX wrote:
animals wrote:Mene fasciniraju ljudske izmisljotine..
i narocito rijeci koje su navodno od Bogova diktirane..
Mene 'umereno' fasciniraju ljudi koje fasciniraju navodne ljudske izmišljotine.
Inače jednina je Bog, a nema ni logike da je drugačije.
Ajd ti pokusaj razmisljati svojom glavom, a ne citav zivot tudjom :-)
Pa što preporučuješ ono što sam ne radiš?! Upravo ti razmišljaš tudjom glavom kad znaš kako ja razmišljam. :-)

animals

#278 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by animals » 03/05/2017 00:12

HardcoreMX wrote: Pa što preporučuješ ono što sam ne radiš?! Upravo ti razmišljaš tudjom glavom kad znaš kako ja razmišljam. :-)
Nemam namjeru raspravljati vise sa nekim jednosmjercom..
cao..

HardcoreMX

#279 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by HardcoreMX » 03/05/2017 00:18

animals wrote:
HardcoreMX wrote: Pa što preporučuješ ono što sam ne radiš?! Upravo ti razmišljaš tudjom glavom kad znaš kako ja razmišljam. :-)
Nemam namjeru raspravljati vise sa nekim jednosmjercom..
cao..
HaHa pa nema svatko kao ti mogućnost da zna kako i drugi razmišljaju bolje nego oni sami, samo zipa da ti se ne zamanta od tolikih smjerova pa da se ne izgubiš i zalutaš. :)

Sanjarko

#280 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Sanjarko » 03/05/2017 00:24

Connaisseur Karlin wrote: narod na balkanu ne zna cijeniti vlastito kutlruno tradiconalno bogatstvo,kao i bogatstvo vlastitie drzave :)
Cini ti se. Nema od cega. Sirotinja, pa kako ce sirotinja i od cega da cijeni ista. Jedva prezivljavaju svi skoro. Zato se i seli i izumiru, jos posli za ne ludzacima kako ih zovu mnogi nego za zlim ljudima zeljnim tudzeg, pljacke itd. jer su ih nahuskali.

Pisao sam jednom o starijim momcika kako su djecake huskali jedne na druge.

desni

#281 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by desni » 03/05/2017 01:11

salik79 wrote:Image
    :thumbup:
      Ne znam zašto,ali ti si mi prvi naumpao kad sam počeo čitati bljuvotine na ovoj temi.Halali :mrgreen:
        Zbog zlobne primisli koju sam dobio"Gdje je sad onaj Salik,ako je iskren u onom što piše da se ovdje oglasi".Respekt puni za napisano na temi.
          Jedino se ne slažem da selefijama/tekfirdžijama(da budemo politički korektni) u potpunosti diriguju cionisti.Jest da njima odgovara ovakva slika o muslimanima,ali ne treba ih amnestirati.Mislim da se radi uglavnom o vjerski i uopće neobrazovanim i isključivim ljudima koji posežu za najlakšim odgovorima.
            Ili da kažemo jedni drugima dođu ko neko opravdanje :idea:

arzuhal

#282 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by arzuhal » 03/05/2017 06:43

salik79 wrote:
            HardcoreMX wrote:i reci: “Istina dolazi od Gospodara vašeg, pa ko hoće – neka vjeruje, a ko hoće – neka ne vjeruje!” Kur'an:Al-Kahf 29.
            :thumbup:
            Jedna od prvih stvari koje sam naučio kao dijete a koje su mi se urezale u pamćenje, po pitanju odnosa spram nevjerovanja i mjesta nevjerovanja u svijetu je: Allah toleriše/trpi/dopušta nevjerovanje, ali ne trpi zulum. Odnosno, ako neko neće da vjeruju - pa i ima tu slobodu. Ali niko nema slobodu da čini drugima nasilje i nasiljem nameće vjerovanje ili nevjerovanje.

Ne znači (nužno) da su (određeni) hadisi u koliziji s ajetima koji govore u ubijanju onih koji promijene vjeru, nego može značiti i istrgnutost hadisa iz konteksta, kao što se i ajeti za potrebe zloupotrebe vade iz konteksta. Postoji jedan ključni momenat kod promjene vjere koji otvara vrata ubistvu takvog pojedinca koji je napustio islam, a koji se stalno prikriva - odluka ili motiv da se, uz promjenu vjere, krene u aktivnu borbu protiv islama i muslimana. Ovo su imami fikha objasnili.

Onaj slučaj s osmoricom terorista, razbojnika i ubica nad kojima roni lažne suze sektaš @dadinjo33 nastojeći da time nekako ukalja ličnost Poslanika, alejhi-selam (a i dovede hadise kao izvor vjere u pitanje), uključuje i taj dio: oni su izigrali povjerenje Poslanika, izdali ga i prevarili, napustili islam, nevinog čovjeka (pastira kojim im je u najboljoj vjeri dat da im bude na usluzi) su ubili i to ga iskasapili, oči mu izvadili, potom oteli to stado koje je on čuvao a koje im je dato da se od njeg hrane, te počeli da teroriziraju okolinu - odmah je Poslanik donio naredbu po božanskom propisu i Objavi (koja inače sažima i sintetizira musaovski/mojsijevski princip stroge pravednosti izražene u "oko za oko" i isaovski/hristovski princip praštanja) te naredio da se pohvataju i kazne onako kako su i zaslužili, prema propisu koji je na snazi u svemiru vjere još od razgovora Mojsija s Jahveom na Sinajskoj gori.

Kako spojiti one ajete koji govore lijepo o Ehli-kitabu (Baštinicima Knjige, prije svih Jevrejima i hrišćanima), koji govore da se muslimani smiju ženiti njihovim kćerima, da smiju jesti hranu koju jedu Baštinici knjige, da muslimanima nije zabranjeno činiti dobročinstva Baštinicima knjige i sl. i da ima, u istoj Knjizi, ajeta koji govre o spremnosti na borbu i borbama s istim tim Jevrejima i hrišćanima? Pa zavisno samo od toga da li određeni Jevreji ili hrišćani (ili neko drugi) žele i hoće da se bore protiv islama i muslimana ili ne. Ukoli ne žele činiti zulum prema muslimanima samo jer su muslimani - ajeti koji propisuju borbu s njima su izvan snage, a temelj odnosa s nemuslimanima su prvi ajeti koji govore o lijepom, pravičnom i dobročiniteljskom odnosu jednih spram drugih.

Allah vam ne zabranjuje da činite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg ne izgone - Allah, zaista, voli one koji su pravični -

ali vam zabranjuje da prijateljujte sa onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sebi čine nepravdu.
            (sura el-Mumtahina, 8-9)

Allah me pušta da slobodno prijateljujem sa, naprimjer, pravoslavnim protom Miloradom Golijaninom (uzimam "ekstremni" slučaj) koji je pokazao najljepšu hrišćansku narav u najgorem vremenu, ali mi ne dozvoljava da prijateljujem sa Momom Krajišnikom.

Ustvari, Allah podstiče i poziva muslimane, hrišćane, Jevreje i sve druge na takmičenje u dobrim djelima:

Da je Bog htio sljedbenicima jedne vjere bi vas učinio. Ali on hoće da vas iskuša u onome što vam je dao. Zato se natječite u dobru. Bogu ćete se svi vratiti pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti. (sura el-Maide, 48)

Zato sam ja mnogo prije i pozvao @dadinja33, @zagor-te-neja i slične samozatajne pripadnike sekti koji su se okomili na islam, na temelju ovog ajeta: hajde bolan čini kakvo dobro, pokaži svojim djelom da si bolji kao čovjek, da si veći dobročinitelj jer pripadaš toj i toj religiji ili sekti, pa time istakni ispravnost te vjere, a ne da svoju "vjeru" dokazuješ time što ćeš stalno pokušavati popljuvati islam pa će se tako pokazati tvoja religija ili sekta kao ispravna ili ispravnija od islama, a ne živjeti u hinjskoj bezmudosti. Jalov je to posao, to i Allah kaže...

aurora313

#283 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by aurora313 » 03/05/2017 07:18

salik79 wrote:
            Towelie wrote:I ja isto kazem da ne moze, ali je u mainstream Islamu tako. Hadis moze derogirati ajet(e). Proveri, ako mi ne verujes.
            Ne nije u mainstreamu, nego u vehabitskoj ideologiji, koja se, zahvaljujuci izdasnosti budzeta, najvise gura (reklamira). A posto je poznato da oni falsifikuju i nase knjige, "prevodeci" ih na arapski, onda ne treba cuditi kako tek falsifikuju nama strana djela, koja mi (vecinom) prevodimo sa arapskog. A tek da vidis kakve su sve vratlomije pravili ovi sto ovdje "prevode" na bosanski, tek tada bi ti se zanebesalo. A masu stvari su jednosatavno izostavljali.
            A nakon ovoga gore čujem da je sav sveti materijal tačan navod zabilježen po Alahu i po Muhamedu!? I da se toga treba držati bez razmišljanja inače se protiviš samom bogu.

aurora313

#284 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by aurora313 » 03/05/2017 07:29

salik79 wrote:[Nije kompletna Buharijina zbirka za odbaciti. U tom kontekstu sam i govorio o "filtraciji" (i sam sam u povelikoj mjeri "sljedbenik" Buharije).
            Stoji. Šta je dobro je lako izabrati ako je neko normalna osoba sa standardnim ljudskim moralom i etikom. A šta sa vjernicima koji smatraju da je svaki hadis tačan?
            Kako god okreneš, hadisi su rak rana islama.

njonjica

#285 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by njonjica » 03/05/2017 08:47

Towelie wrote:
            Da ja upravo hoću reći da šerijat nije vjersko nasledje bosanskohercegovačkih muslimana.
            Ja znam sta zelis reci, dusice, no bojim se da nisi u pravu. :D Serijat je versko nasledje svih muslimana, onih u Saudiji, Indoneziji, Somaliji i Bosni. To je prosto tako. Ako ne verujes, proveri. Druga je stvar sto ga bh muslimani ne zele u svom dvoristu.
            Odgonetni mi molim te pravac kojim IDE logika tvog zaključivanja. Što se namaza tiče neki klanjaju ovako, neki onako... Jedni smatraju da dio namaza treba "ponijeti kući", neoubičajan im je položaj ruku i nogu i sl..
            Ide ovako. Serijat je islamski verozakon za sve muslimane. BIH je muslimanska zemlja. Iz tog sledi da je serijat obavezujuci zakon za bh. muslimane ako su u mogucnosti da isti sprovedu. To sto oni to ne zele, i dalje ne znaci da serijat nema svoje islamsko utemeljenje. Da li si u mogucnosti da umno obradis izreceno? :-D
            Što bi ih činilo bolan lošim muslimanima? Pa nije nekom Ibri s Bistrika, predak Abu Ibn Salib iz UAE, nego Avdo... opisah ti već redoslijed i kulturno " nasledje"..
            U Islamu se spram tradicija odnosi negativno onda kad se kose sa ucenjima religije. Ako tvoj dedo nije klanjao nikako jer mu je takva kultura, to se ne moze sa islamskog aspekta opravdati tradicijom nekog podneblja. Propisi su isti za sve muslimane, gde god ziveli.
            I taj sveznajući pokroviteljski stav isključi. ..iritantan je osobito na ekavici. ... ( tipa švedski stol i sl )..
            Ako ne volis svedski sto, nabavicemo neki iz druge zemlje. Samo uzimaj sa njega sve sto je postavljeno, nemoj da preskaces neukusne obroke. :wink:
            U kakvom zvaničnom islamu? Ko to odredjuje što je zvanično?
            Islamski izvori. Konkretno serijat se derivira iz Kur'ana, a najvise iz hadisa, gde su oba izvora priznata kod svih muslimana.
            ???
            Moze obrazlozenje??

arzuhal

#286 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by arzuhal » 03/05/2017 08:53

njonjica wrote:
            Towelie wrote: BIH je muslimanska zemlja
            ???
            Moze obrazlozenje??
            Teško je umno obrazložiti izrečeno :mrgreen:

iz Mostara

#287 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by iz Mostara » 03/05/2017 08:55

Towelie wrote: BIH je muslimanska zemlja.
            Apsolutno se slažem sa tobom, ko to ne vidi nije nikako normalan!

njonjica

#288 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by njonjica » 03/05/2017 09:18

arzuhal wrote:
            njonjica wrote:
            ???
            Moze obrazlozenje??
            Zbog ekavice?

broj dva

#289 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by broj dva » 03/05/2017 09:19

iz Mostara wrote:
            --
            Sta si konto radit sa katolicima, pravoslavcima, ateistima, zidovima, jehovinim svjedocima.. ?

seln

#290 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by seln » 03/05/2017 09:20

iz Mostara wrote:
            Nepotpuno...
            Ispravno je "BiH je i muslimanska zemlja".

iz Mostara

#291 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by iz Mostara » 03/05/2017 09:22

broj dva wrote:
            iz Mostara wrote:
            --
            Sta si konto radit sa katolicima, pravoslavcima, ateistima, zidovima, jehovinim svjedocima.. ?
            Što mene to pitaš ta nisam ja vehabinjos i SDA, ako ne razumiješ da sam samo potvrdio da je ovo islamska/muslimanska zemlja a nisam napisao da mi se to sviđa ili ne?

iz Mostara

#292 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by iz Mostara » 03/05/2017 09:26

seln wrote:
            iz Mostara wrote:
            Nepotpuno...
            Može ali sa prefixom muslimanska, nećemo se zavaravat!

seln

#293 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by seln » 03/05/2017 09:28

iz Mostara wrote:
            seln wrote:
            iz Mostara wrote: Apsolutno se slažem sa tobom, ko to ne vidi nije nikako normalan!
            Nepotpuno...
            Može ali sa prefixom muslimanska, nećemo se zavaravat!
            Ma ja, ba... isto kao rvacka predzidje krscanstva.
            Afrika - paprika.

iz Mostara

#294 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by iz Mostara » 03/05/2017 09:32

seln wrote: Ma ja, ba... isto kao rvacka predzidje krscanstva.
            Afrika - paprika.
            Eto vidiš znači ovi što nisu muslimani trebaju djeci davat imena, KRSTIVOJE, VASKRSIJE, KRISTO, JEZDIVOJ, KRUNODRAG, IKONIJA.

Black swan

#295 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Black swan » 03/05/2017 09:35

animals wrote:Uvijek sam se pitao zasto se treba moliti Bogu..
            imate li vi odgovor smislen..
            zato što je zdravo ako ništa drugo

razumijem što pitaš

ali meni je fascinatno da npr određene trebe i muškarci napuste vjeru svojih roditelja, svoga sela, svoje rodbine
            i ok sve super

ali zašto onda se fataju istočnjačkih duhovnosti, sektaškog okupljanja i new age-a

kontaš što ti govorim... dakle ništa nema gore, ništa nema iza
            samo živi danas ovo ono

i hop čitaš nečiju tuđu duhovnost nešto odjučer
            ne znam nisam pametan
            ako nema duhovnosti što će ti istočnjačka o grljenje drveta :D i vjerovanje u reinkarnaciju

to sam prvi put primijetio u seriji beverli hils :D

sigurno sam u prošlom životu učinio dobro djelo :D WTF :D

arzuhal

#296 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by arzuhal » 03/05/2017 09:37

njonjica wrote:
            Zbog ekavice?
            Zbog nedostatka činjenica (a koristio sam njegovu formulaciju iz prethodnog posta).

broj dva

#297 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by broj dva » 03/05/2017 09:40

iz Mostara wrote:
            iz Mostara wrote:
            --
            Što mene to pitaš ta nisam ja vehabinjos i SDA, ako ne razumiješ da sam samo potvrdio da je ovo islamska/muslimanska zemlja a nisam napisao da mi se to sviđa ili ne?[/quote]
            --
            Onda te nisam bio razumio kako si mislio...a sada se kontamo...

Rampage

#298 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Rampage » 03/05/2017 09:49

muha_sa wrote:
            Towelie wrote:Kao po obicaju, napravljen je spin i otislo se od predmeta teme.
            pošteno je priznat da je tema ovo što Sara napisa a ja citirah :-) :-)
            SaraFina wrote:

Ovo potenciranje islama i šerijata, te nebulozne konstrukcije na takve teme... u negativnom kontekstu, kad je bošnjački narod u BiH pitanju, ima samo jednu svrhu: iskoristiti postojeću islamofobiju u svijetu i ocrniti naš narod do neprepoznatljivosti.
            Ispraviti povjesne greške devedesetih i od žrtava etničkog ćišćenja, genocida i masovnih egzikucija napraviti začetnike ISIL-OVACA na tlu EU. Samim tim zločinci sebe amnestiraju i daju sebi otvorene alibije ...za ono što su radili...Toliko daleko ta bolest IDE kod pojedinaca da narod koji je imao embargo na uvoz oružja i nikakvu viziju stvaranja i nacionalne a ne vjerske države nazivaju "džihadistima devedesetih" a svoja nedjela " odbranom kršćanske Europe ".
            . Psihijatrijski slučajevi i to ne za promatranja, nego za zatvaranja u psihijatrijske ustanove.... To ti je takav mentalni sklop kod tkz; vjernika na ovim prostorima, a koji nisu muslimani da oni božiju pravdu vide upravo u trenutnoj islamofobiji koja je poput virusa zahvatila svijet. I sad će se oni pazi molim te nastaviti iživljavati i zbog 500 godina turske okupacije nad Bošnjacima, to je jasno dokazano i devedesetih...
            Pokušati uzeti nam sve i svesti nas na mizernu manjinu u BiH. Priziva se protjerivanje s Europskog kontinenta, nasilno pokrštavanje, " kristalna noć "...
            Ne tvrdim da su svima nečasne namjere koje opisah, ali da se licemjerno uživa u pomalo nezavidnom položaju i da su pritisci i od komšija i od susjeda jasno dokazani jesu. Politički, povijesni i teritorijalni ciljevi se provlače svakodnevno uz potenciranje islamofobije.
            Povalja ih Sara k'o bekane :D

@Saro, svaka ti čast :thumbup:

Towelie

#299 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Towelie » 03/05/2017 10:00

arzuhal wrote:
            njonjica wrote:
            ???
            Moze obrazlozenje??
            BiH je zemlja u kojoj je dominantna religija Islam i na tom parametru je i radjeno Pew istrazivanje. Ovo ne znaci da u BiH vlada serijat ili da nema drugih religija.

Towelie

#300 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Towelie » 03/05/2017 10:05

A za cinjenice imate rezultate popisa pa mozete proveriti jel govorim sa ili bez dokaza. :D

Post Reply