salavati na namazu.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#26 Re: salavati na namazu.

Post by arzuhal »

dadinjo33 wrote:A je li muslimani donose salavat na Muhameda ili dove Allahu da to ucini?
Nije zar da to ne znaš!? :shock: Allahumme salli...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#27 Re: salavati na namazu.

Post by arzuhal »

Evo malo salavata izvan namaza...Ili su i u oni u namazu, haj znaj...Ima ljudi koji su stalno u namazu, zna to i Nerko :mrgreen: Uglavnom, djeluju kao opijeni a nisu pijani...Bolje od ajriš kahve :thumbup:

dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#28 Re: salavati na namazu.

Post by dadinjo33 »

arzuhal wrote:
dadinjo33 wrote:A je li muslimani donose salavat na Muhameda ili dove Allahu da to ucini?
Nije zar da to ne znaš!? :shock: Allahumme salli...
Ma nisi razumio...
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#29 Re: salavati na namazu.

Post by Kroksica »

kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
Mene vise zanima sto se salawati donose samo na Muhammeda i na Ibrahima. :D

Selam raji. :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#30 Re: salavati na namazu.

Post by arzuhal »

@fatina moć začatavanja i trolanja nekada ostavi bez teksta i forumske veterane, rekla bi nana Pemba s Hrida ponekad uz kahvu, sjetno...
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#31 Re: salavati na namazu.

Post by kerima1 »

Zapitanost oko smisla, svrhe i znacenja salavata je sasvim opravdana i zdravorazumska.

Mislim da se odgovor u nacelu vraca na ono sto je kazala @vazi: donosenje salavata tice se naseg licnog dobra. Naravno, stoji i @kerimina opaska: zar nam dobro ili nagrada mora biti motiv? Treba, medjutim, vidjeti sta se u ovom slucaju podrazumijeva pod dobrom? Jer, i Rabija Adevija u onim svojim cuvenim rijecima prezire strah od Vatre i zelju za Vrtom, ali ipak ima motiv: zeli bliskost Boziju i Njegovu Vjecnu Krasotu. Znaci, nije da ona ne zeli nista. Jos kako zeli. To da mu djelovanje ima motiv, svrhu i cilj imanentno je covjeku. Motivi i teznje, medjutim, mogu biti nizeg i viseg reda. Ako kakvoj neni poneses teske cekere do kuce i ne naplatis zato petaka, ne znaci da si to ucinio bez da si ista dobio. Dobio si, recimo, osjecaj da si ucinio dobro, da si postupio kao zdravo ljudsko bice, nekoga je to cak malo poguralo i u samozaljubljenost, u stilu "matere mi, pravo sam dobar covjek", ali svasta nesto se dobilo... dobro ili lose, kako se uzme.

Uglavnom, u skladu s onim ajetom: "Allah i njegovi meleki donose salavat na Vjesnika, pa i vi koji vjerujete donosite salavat i selam na njega", jasno je da je to strujanje salavata na Poslanika Bozijeg stalno zbivanje u Univerzumu. Kad donosimo salavate, pridruzujemo se "muzici sfera", a dobro je teziti tome da se uskladis sa Univerzumom. A sta bi se podrazumijevalo pod tim salavatom Bozijim, sta pod salavatom meleka, a sta pod nasim salavatom, tema je za sebe. I na tu temu su umni ljudi kroz ovih 15. stoljeca islama pisali traktate, pa i podeblje knjige. Neki, baveci se salavatom, podju cak od od toga da se se sama ta rijec (salavat je inace mnozina od salat, znacilo bi, dakle, molitve, dozivanja, zazivanja...) sastoji od harfova koji prizivaju aluzije na imena Božija: Samed, Latif, Vahid... Pisalo se kroz povijest islamske mislece tradicije i o salavatu opcenito i o salavatima na namazu napose, pruzalo se odgovore na pitanja koja @kerimu zanimaju, a i na pitanja koja ona nije spomenula. A zapitanost o salavatu jeste smislena: sta bi uopce znacio? kakav je to salavat Boziji? kakav je salavat meleka? kakva je svrha salavata, smisao, filozofija? zasto salavat na njegov Al, na Poslanikovu porodicu? Zasto na Ibrahima i njegovu porodicu? Kako to Bog donosi salavat na vjernike? Jer kaze se: "On (Bog) donosi salavat na vas, a i meleki Njegovi, da bi vas iz tmina na svjetlo izveo" (Al-Ahzab, 43). Je li taj salavat Boziji na vjernike kvalitativno isti kao i salavat Njegov na Poslanika?

Uglavnom, salavat je ozbiljna, zanimljiva i intrigantna tema. I fakat je bezveze simplificirati i reci da je pitanje glupo. Ako stignem, nekad napisem ponesto od onoga sto su o salavatu rekli klasicni, stvarni autoriteti islamske misli i tradicije.
Hvala Zvizdan, kvalitetan odgovor, kako volim mislece vjernike :thumbup:
cekam tvoj nastavak..
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#32 Re: salavati na namazu.

Post by dadinjo33 »

Je li salavat na Muhameda kad dovis Allahu za njeg ili kad ga...blagosiljas?
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#33 Re: salavati na namazu.

Post by zagortenej »

dadinjo33 wrote:A je li muslimani donose salavat na Muhameda ili dove Allahu da to ucini?
Allahume salli 'ala Muhammedin we 'ala ali Muhammed...

dakle, dove Allahu da to učini. iako Allah kaže vjernicima da to direktno čine.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#34 Re: salavati na namazu.

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:@fatina moć začatavanja i trolanja nekada ostavi bez teksta i forumske veterane, rekla bi nana Pemba s Hrida ponekad uz kahvu, sjetno...
Ma pusti sad to, znaš li vic? :wink:
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#35 Re: salavati na namazu.

Post by belfy »

Kroksica wrote:...
:shock:
lice koje dugo nisam vidio... pozdrav!
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#36 Re: salavati na namazu.

Post by Kroksica »

belfy wrote:
Kroksica wrote:...
:shock:
lice koje dugo nisam vidio... pozdrav!
Joj sto mi je drago sto me se sjecate. :D
Pozdrav i tebi.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#37 Re: salavati na namazu.

Post by kerima1 »

Gdje si Kroksice? :kiss:
Ko te se ne bi sjetio, fina zenica :-D
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#38 Re: salavati na namazu.

Post by Kroksica »

kerima1 wrote:Gdje si Kroksice? :kiss:
Ko te se ne bi sjetio, fina zenica :-D
:lol: :kiss:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#39 Re: salavati na namazu.

Post by dadinjo33 »

zagortenej wrote:
dadinjo33 wrote:A je li muslimani donose salavat na Muhameda ili dove Allahu da to ucini?
Allahume salli 'ala Muhammedin we 'ala ali Muhammed...

dakle, dove Allahu da to učini. iako Allah kaže vjernicima da to direktno čine.
-Sta da radimo?
-Dajte mu svi po jednu jabuku!
I oni odose, sklepase 18 melodija i plesova sa razlicitim koreografijama, sve na tekst 'Dajte mu svi po jednu jabuku!' i tako neiscrpno pjevase i plesase. Jabuku mu niko nije dao, iako su ih svi imali.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#40 Re: salavati na namazu.

Post by dadinjo33 »

Kroksica wrote:
kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
Mene vise zanima sto se salawati donose samo na Muhammeda i na Ibrahima. :D

Selam raji. :D
Pa baš i ne donose, mada im je naređeno, nego se dovi Bogu da ih donese. A Bog za sebe kaže da ih svakako na Muhameda donosi, pa muslimani, eto i u tome, rade jednu u nizu svojih uzaludnih radnji.

Osim toga, za Muhameda i njegovu porodicu se dovi ono što je Ibrahimu već dato ("kema saleyte 'ala Ibrahime..."). A šta je to, o čemu se radi? Odgovor je u Kur'anu, Ibrahimov ehlu-l-beyt je dobio bereket i rahmet, blagoslov i milost. A Muhamedov ehlu-l-beyt to nije dobio, nego se u ajetu 33:33 kaže da Allah želi da ih očisti od prljavštine/poganštine.

Eh, šta su to "Muhamedovi" zgriješili da su prljavi i da "sav ummet" svakodnevno dovi za njih, a "Ibrahimovi" nisu?

E da je to muslimanima znati :D
Slowdy
Posts: 24
Joined: 27/08/2016 22:21

#41 Re: RE: Re: salavati na namazu.

Post by Slowdy »

dadinjo33 wrote:A je li muslimani donose salavat na Muhameda ili dove Allahu da to ucini?
Salavat je dova Allahu za Njegovu milost prema onome kome je namijenjen. Jedni kažu da je to specifično kada se radi o Poslaniku Muhammedu i tada znači dova da mu Allah dade Mekamul Mahmud(Visoki,hvale dostojni položaj na Sudnjem Danu)
Ha0s
Posts: 44
Joined: 21/06/2016 01:13

#42 Re: salavati na namazu.

Post by Ha0s »

PITANJE:
Često slušam riječi: “Neka su salavati i selami na Allahovog Poslanika”, a ne znam šta to ustvari znači. Bio bih vam zahvalan da mi to pojasnite.

http://www.sljedbenicisunneta.com/2016/ ... i.html?m=1
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#43 Re: salavati na namazu.

Post by arzuhal »

dadinjo33 wrote: Pa baš i ne donose, mada im je naređeno, nego se dovi Bogu da ih donese. A Bog za sebe kaže da ih svakako na Muhameda donosi, pa muslimani, eto i u tome, rade jednu u nizu svojih uzaludnih radnji.

Osim toga, za Muhameda i njegovu porodicu se dovi ono što je Ibrahimu već dato ("kema saleyte 'ala Ibrahime..."). A šta je to, o čemu se radi? Odgovor je u Kur'anu, Ibrahimov ehlu-l-beyt je dobio bereket i rahmet, blagoslov i milost. A Muhamedov ehlu-l-beyt to nije dobio, nego se u ajetu 33:33 kaže da Allah želi da ih očisti od prljavštine/poganštine.

Eh, šta su to "Muhamedovi" zgriješili da su prljavi i da "sav ummet" svakodnevno dovi za njih, a "Ibrahimovi" nisu?

E da je to muslimanima znati :D
Kad god ti napišeš nešto u cilju čistog izigravanja i ismijavanja s Poslanikom, alejhi-selam, i njegovom porodicom, a ovi što unaokolo gorljivo tvrde kako istinski vole, cijene i poštuju Ehli-bejt - neka su salavati i selami Allahovi na njih! - ne iskažu makar i blago negodovanje na to tvoje izigravanje, a kamoli da imadu muda ili želje da ti se oštro i žestoko suprotstave, tvoje djelovanje će imati mnogo važniji smisao i veću vrijednost nego što ih i ti sam možeš pojmiti...

;-)
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#44 Re: salavati na namazu.

Post by dadinjo33 »

arzuhal wrote:
Kad god ti napišeš nešto u cilju čistog izigravanja i ismijavanja s Poslanikom, alejhi-selam, i njegovom porodicom, a ovi što unaokolo gorljivo tvrde kako istinski vole, cijene i poštuju Ehli-bejt - neka su salavati i selami Allahovi na njih! - ne iskažu makar i blago negodovanje na to tvoje izigravanje, a kamoli da imadu muda ili želje da ti se oštro i žestoko suprotstave, tvoje djelovanje će imati mnogo važniji smisao i veću vrijednost nego što ih i ti sam možeš pojmiti...

;-)
Ma ja, "da nas je, mašalla, više, u odbrani ovog lijepog dina kojeg ne razumijemo i o kojem ne znamo odgovoriti ni na jedno pitanje, ali kojeg iskreno slijedimo, iako ne možemo objasniti šta je to što slijedimo, nek imamo jasne neprijatelje, one koji propitikuju, da nas mogu homogenizovati i biće hurija u džennetu, inšalla".

Nego, što je u Kur'anu IBrahimov ehlu-l-beyt dobio i bereket i rahmet, a Muhamedov nije,jer Allah kaže da ih, valjda prethodno, želi očistiti od prljavštine, pa svakog dana moliš da i oni to dobiju?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#45 Re: salavati na namazu.

Post by arzuhal »

dadinjo33 wrote:
arzuhal wrote:
Kad god ti napišeš nešto u cilju čistog izigravanja i ismijavanja s Poslanikom, alejhi-selam, i njegovom porodicom, a ovi što unaokolo gorljivo tvrde kako istinski vole, cijene i poštuju Ehli-bejt - neka su salavati i selami Allahovi na njih! - ne iskažu makar i blago negodovanje na to tvoje izigravanje, a kamoli da imadu muda ili želje da ti se oštro i žestoko suprotstave, tvoje djelovanje će imati mnogo važniji smisao i veću vrijednost nego što ih i ti sam možeš pojmiti...

;-)
Ma ja, "da nas je, mašalla, više, u odbrani ovog lijepog dina kojeg ne razumijemo i o kojem ne znamo odgovoriti ni na jedno pitanje, ali kojeg iskreno slijedimo, iako ne možemo objasniti šta je to što slijedimo, nek imamo jasne neprijatelje, one koji propitikuju, da nas mogu homogenizovati i biće hurija u džennetu, inšalla".

Nego, što je u Kur'anu IBrahimov ehlu-l-beyt dobio i bereket i rahmet, a Muhamedov nije,jer Allah kaže da ih, valjda prethodno, želi očistiti od prljavštine, pa svakog dana moliš da i oni to dobiju?
Kažu da je mudrost u tome da, kada nekome oduzmeš (iz najljepše namjere) nešto loše čime se on bavi i čemu se bio okrenuo - neku negativnu naviku, negativan stav i negativno djelovanje - da moraš to upražnjeno mjesto popuniti nekim boljim, ispravnijim sadržajem, inače postoji velika šansa da ne da nisi ništa dobro uradio ni prvi put, time što si nekoga ostavio bez onog s čime se bavio, nego si ga prepustio njemu samom da se okrene nekoj možda još goroj, još strašnijoj stvari od one koju si mu "oduzeo", u kojoj je ranije bio.

Ergo, ako nekog muslimana uspiješ uvjeriti da je beslovesno slijedio islam, ako nekog muslimana uvjeriš da je, možda (ne tvrdim da ti to tvrdiš, onako govorim) "Kur'an izmišljotina lažnog boga" koji je po učenju vaše sekte prokletstvo, ako ga uvjeriš da je "Muhamed pustinjska varalica, trgovac ljudskim dušama", a hadisi zamlata i ubleha, itd. itd.

...šta ćeš mu ponuditi u zamjenu? :mrgreen:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#46 Re: salavati na namazu.

Post by dadinjo33 »

Članstvo u mojoj sekti. Ali sa članstvom, kao što je logično, kao što i ime kaže, te kao što je u svim sektama, ide i članarina :D
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#47 Re: salavati na namazu.

Post by Dexx1 »

arzuhal wrote: Kad god ti napišeš nešto u cilju čistog izigravanja i ismijavanja s Poslanikom, alejhi-selam, i njegovom porodicom, a ovi što unaokolo gorljivo tvrde kako istinski vole, cijene i poštuju Ehli-bejt - neka su salavati i selami Allahovi na njih! - ne iskažu makar i blago negodovanje na to tvoje izigravanje, a kamoli da imadu muda ili želje da ti se oštro i žestoko suprotstave, tvoje djelovanje će imati mnogo važniji smisao i veću vrijednost nego što ih i ti sam možeš pojmiti...
Nešto nema ovih boraca protiv nasibija da se jave, da se uključe, iznesu kontraargument, protekfire... :-D

A prvi su tu da zauzmu stranu onih koji se sa Allahovim ajetima ismijavaju.. Pa zar su to branitelji časnog Ehli-bejta a.s. :sad:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#48 Re: salavati na namazu.

Post by Smrcak15 »

Dexx1 wrote:
arzuhal wrote: Kad god ti napišeš nešto u cilju čistog izigravanja i ismijavanja s Poslanikom, alejhi-selam, i njegovom porodicom, a ovi što unaokolo gorljivo tvrde kako istinski vole, cijene i poštuju Ehli-bejt - neka su salavati i selami Allahovi na njih! - ne iskažu makar i blago negodovanje na to tvoje izigravanje, a kamoli da imadu muda ili želje da ti se oštro i žestoko suprotstave, tvoje djelovanje će imati mnogo važniji smisao i veću vrijednost nego što ih i ti sam možeš pojmiti...
Nešto nema ovih boraca protiv nasibija da se jave, da se uključe, iznesu kontraargument, protekfire... :-D

A prvi su tu da zauzmu stranu onih koji se sa Allahovim ajetima ismijavaju.. Pa zar su to branitelji časnog Ehli-bejta a.s. :sad:
Daj nam definiciju ko je i sta nasibija?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#49 Re: salavati na namazu.

Post by Towelie »

Smrcak15 wrote:
Dexx1 wrote:
arzuhal wrote: Kad god ti napišeš nešto u cilju čistog izigravanja i ismijavanja s Poslanikom, alejhi-selam, i njegovom porodicom, a ovi što unaokolo gorljivo tvrde kako istinski vole, cijene i poštuju Ehli-bejt - neka su salavati i selami Allahovi na njih! - ne iskažu makar i blago negodovanje na to tvoje izigravanje, a kamoli da imadu muda ili želje da ti se oštro i žestoko suprotstave, tvoje djelovanje će imati mnogo važniji smisao i veću vrijednost nego što ih i ti sam možeš pojmiti...
Nešto nema ovih boraca protiv nasibija da se jave, da se uključe, iznesu kontraargument, protekfire... :-D

A prvi su tu da zauzmu stranu onih koji se sa Allahovim ajetima ismijavaju.. Pa zar su to branitelji časnog Ehli-bejta a.s. :sad:
Daj nam definiciju ko je i sta nasibija?
Ibn Tejmijje. :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#50 Re: salavati na namazu.

Post by Smrcak15 »

Towelie wrote:
Ibn Tejmijje. :D
nije tacno, idemo dalje

Da cujem definiciju sta znaci jezicki rijec "Nasibi" znam ja dobro da to Shije nas SUnije zovu tako, nego hocu da postave sta znaci jezicki to, ja znam, ali hocu da vidim kako to onaj gore definise sto je spomenuo tu rijec.
Post Reply