salavati na namazu.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#1 salavati na namazu.

Post by kerima1 »

Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#2 Re: salavati na namazu.

Post by zagortenej »

kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
salawat je množina od salat. uče se salawati u salatu.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3 Re: salavati na namazu.

Post by kerima1 »

zagortenej wrote:
kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
salawat je množina od salat. uče se salawati u salatu.
ok.ali zanima me ovo drugo sto navedoh.
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#4 Re: RE: salavati na namazu.

Post by El Mumin »

kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
Glupa pitanja ne zaslužuju odgovore.

Sent from my D5103 using Tapatalk
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5 Re: RE: salavati na namazu.

Post by kerima1 »

El Mumin wrote:
kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
Glupa pitanja ne zaslužuju odgovore.

Sent from my D5103 using Tapatalk
Ako ti nemas taj kapacitet da razmisljas dalje od nosa nije ti niko kriv.
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#6 Re: RE: Re: RE: salavati na namazu.

Post by El Mumin »

kerima1 wrote:
El Mumin wrote:
kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
Glupa pitanja ne zaslužuju odgovore.

Sent from my D5103 using Tapatalk
Ako ti nemas taj kapacitet da razmisljas dalje od nosa nije ti niko kriv.
Tražila si odgovor, evo ti odgovor iako je tvoje pitanje glupo:
"Allah i meleci Njegovi blagosiljaju Vjerovjesnika. O vjernici, blagosiljajte ga i vi i šaljite mu pozdrav!"(El-Ahzab,56)
El-Buhari veli: "Ebul-'Alije kaže: 'Allahov salavat (blagosiljanje) je Njegova pohvala njemu, Poslaniku, s.a.v.s., kod meleka, a blagosiljanje meleka je dova.'" Ibn-Abbas veli: znači "blagosiljaju", a Ebu-
-'Isa Et-Tirmizi veli da je preneseno od Sufjana es-Sevrija i ne jednog alima da su rekli: "Salavat (blagosiljanje) Gospodara je milost, a salavat meleka je traženje oprosta (istigfar)"
Uzvišeni Allah izvještava Svoje robove o položaju koji kod Njega u "Visokom društvu" zauzima Njegov rob i Poslanik: On ga hvali kod bliskih meleka, a meleki ga blagosiljaju. Potom Uzvišeni naređuje žiteljima "nižega svijeta" (dunjaluka) da ga blagosiljaju i selam mu šalju, kako bi se pri njemu stekla pohvala obaju svjetova, i "Višeg" i "nižeg".
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#7 Re: salavati na namazu.

Post by zagortenej »

a kako se donose salavati na vjernike:
“On na vas salavat donosi, a i meleki Njegovi da bi vas On iz tmina na svjetlo izveo, a vjernicima je Milosrdan” (33:43)
što kaže @kerima u uvodnom postu, ako su salavati blagoslov i mir, onda Allah pomoću blagoslova izvodi vjernike iz tmina u kojima su.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#8 Re: salavati na namazu.

Post by fatamorgana »

kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
Odavno se isto pitam, baš kao da im fali mir i blagoslov pa se moli boga da im ga podari ....
To je po meni onako kao neka formula kakvih ima i u drugim religijama, kao neka religijska mantra koja izgleda više služi onima koji je ponavljaju nego onima za koje se moli.
LikoZeko
Posts: 56
Joined: 26/08/2014 17:25

#9 Re: salavati na namazu.

Post by LikoZeko »

ima hadis u vezi toga samo nisam siguran da li je tacno ovako.
Kada ga je jedan od ahbaba pitao, poslanice zasto moramo to govoriti, On je rekao, zaista ako to izgovoris mir ide jednom na mene, a deset puta na tebe.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#10 Re: salavati na namazu.

Post by fatamorgana »

Da dodam i ovo, kerima ti u posljednje vrijeme postavljaš neka neobična pitanja, previše razmišljaš i što je još gore i svojom glavom, iskačeš iz pozadine koja je rezevisana za ženu, 'oćeš i ti u prve redove, razmisli o svemu gdje te to vodi dok još ne bude prekasno!

P.S. Prvo sam htio ovo napisati onim najmanjim slovima ali odustadoh jer se svakako vidi ....
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#11 Re: salavati na namazu.

Post by Dexx1 »

LikoZeko wrote:ima hadis u vezi toga samo nisam siguran da li je tacno ovako.
Kada ga je jedan od ahbaba pitao, poslanice zasto moramo to govoriti, On je rekao, zaista ako to izgovoris mir ide jednom na mene, a deset puta na tebe.
Hadis glasi

من صلى علي واحدة صلى الله عليه عشرا

Ko donese na mene jedan salavat, Allah na njega donese deset salavata

U tome je odgovor na postavljeno pitanje od strane @kerime
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#12 Re: salavati na namazu.

Post by kerima1 »

fatamorgana wrote:Da dodam i ovo, kerima ti u posljednje vrijeme postavljaš neka neobična pitanja, previše razmišljaš i što je još gore i svojom glavom, iskačeš iz pozadine koja je rezevisana za ženu, 'oćeš i ti u prve redove, razmisli o svemu gdje te to vodi dok još ne bude prekasno!

P.S. Prvo sam htio ovo napisati onim najmanjim slovima ali odustadoh jer se svakako vidi ....
Nije u posljednje vrijeme,nego vec duze vrijeme..
svoj ti poso' Fato :P
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#13 Re: salavati na namazu.

Post by nasa »

zagortenej wrote:a kako se donose salavati na vjernike:
“On na vas salavat donosi, a i meleki Njegovi da bi vas On iz tmina na svjetlo izveo, a vjernicima je Milosrdan” (33:43)
što kaže @kerima u uvodnom postu, ako su salavati blagoslov i mir, onda Allah pomoću blagoslova izvodi vjernike iz tmina u kojima su.
ima li sta da ti znas o toj vjeri kojoj pripadas
:lol:

meni je to ok, mislim na kerimino pitanje
nacin na koji je sroceno odnosi se na sve muslimane
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#14 Re: salavati na namazu.

Post by zagortenej »

nasa wrote:
zagortenej wrote:a kako se donose salavati na vjernike:
“On na vas salavat donosi, a i meleki Njegovi da bi vas On iz tmina na svjetlo izveo, a vjernicima je Milosrdan” (33:43)
što kaže @kerima u uvodnom postu, ako su salavati blagoslov i mir, onda Allah pomoću blagoslova izvodi vjernike iz tmina u kojima su.
ima li sta da ti znas o toj vjeri kojoj pripadas
:lol:

meni je to ok, mislim na kerimino pitanje
nacin na koji je sroceno odnosi se na sve muslimane
Kad čitam tvoje postove, imam osjećaj kao da pišeš preko google translate :zoka:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#15 Re: salavati na namazu.

Post by nasa »

ma mrsko mi da pisem sve
a jeste djeluje malo cudno :D
mislila sam da to sto se izgovara, salavat, se odnosi na sve muslimane



kako god zagore, ti slabo sta znas odgovoriti o vjeri kojoj pripadas!
ocekujem da bar kerimi odgovoris sta da izgovori, sta je najispravnije itd. da das neku smislenost svom prisustvu na raznim temama
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#16 Re: salavati na namazu.

Post by zagortenej »

Zar se vjeri pripada?
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#17 Re: salavati na namazu.

Post by nasa »

tebi je bas dosadno
hajde da ne zachatavamo :-)
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#18 Re: salavati na namazu.

Post by zagortenej »

kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
da bismo saznali o čemu se radi, prvo treba vidjeti zašto se "donose" salavati na Poslanika. sve je počelo od ovog ajeta:
Uistinu! Allah i meleci Njegovi donose salawat na Vjerovjesnika. O vi koji vjerujete! Donosite salawat na njega i selamite predano.(33:56) Mlivo

Allah i meleki Njegovi blagosilju Vjerovjesnika. O vjernici, blagosiljajte ga i vi i šaljite mu pozdrav! Korkut
ključne riječi su:

donose salawat/blagosiljaju - yuṣallūna
donosite salawat/blagosiljajte ga - ṣallū

u ovim ajetima se u arapskom originalu ne koristi riječ salawat.

korijen riječi koji se ovdje korist je S-L-W - molitva, blagosiljanje, molba, govor, hvalospjev, roditi/iznijeti, slijediti blisko, ostati vezan.
u konjskoj utrci kada drugi konj prati prvog tako blizu da mu je glava u ravni sa tijelom prvog konja, takvog konja arapi zovu AL-MUSSALLI (onaj koji slijedi blisko/koji je spojen, vezan/koji se "zalijepio")

dakle, ovaj korijen riječi se najviše u Kur'anu spominje u kontekstu molitve/salata/uspostavljanja konekcije sa Bogom.
u slijedećim ajetima ne prevode kao salavat nego kao molitva/salat, iako je upotrebljen isti glagolski oblik:
Pa pozvaše njega meleci, a on je stajao klanjajući ( yusallī) u mihrabu...
I ne obavi salat (tusalli) ni nad jednim od njih (koji) umre, nikada, i ne stoj nad kabrom njegovim...
Uzmi iz imetaka njihovih sadaku čisteći ih i oplemenjujući ih njome, i obavi salat (wasalli) za njih...(zanimljivo, u ovom ajetu neko prevodi sa blagoslov, neko kao salat.
salawat se koristi u slijedećim ajetima:
Nad tim takvima su salawati Gospodara njihovog i milost, a takvi - oni su upućeni.
Čuvajte salate (salawati) i salat srednji, i stojte Allahu skrušeni.
I od beduina (ima) ko vjeruje u Allaha i Dan posljednji, i uzima ono šta troši blizinama kod Allaha i salatima (wasalawāti) Poslanika.
I da nije Allahovog suzbijanja ljudi - njih jednih drugima - sigurno bi bili porušeni manastiri i crkve i sinagoge (wasalawātun) i mesdžidi - u kojima se mnogo spominje ime Allahovo. (ovdje se salawatun prevodi kao sinagoge!)
I onih koji su salata (salawātihim) svojih čuvari.
dakle, nigdje se ne koristi riječ salawat u kontekstu sa Poslanikom. e sad, da li Allah i meleki obavljaju salat na Poslanika i šta to znači, teško je reći.
kad pitaš o salavatima, samo spominju neke nagrade, izgleda da nema nagrade, ne bi niko ni mrdn'o.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#19 Re: salavati na namazu.

Post by dadinjo33 »

Šta fali trgovini, i poslanik je bio trgovac :D
User avatar
LSD
Posts: 27289
Joined: 24/07/2007 08:26

#20 Re: salavati na namazu.

Post by LSD »

kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
Jasno da imaju, ali donošenje salavata na Poslanika je naredba od Uzvišenog Allaha.
Uzvišeni Allah ih je naredio Svojim robovima vjernicima u 56. ajetu sure al-Ahzab: ” Uistinu, Allah Uzvišeni i meleki Njegovi donose salavat na Vjerovjesnika. O vjernici, donesite i vi na njega salavat i selam.”

Resulullah (saws) je rekao:
"Ko donese na mene jedan salavat, Allah donese na njega deset ; ko donese na mene deset salavata, Allah donese na njega stotinu ; ko donese na mene stotinu salavata, Allah će mu među oči napisati razriješenje (beraet) od licemjerstva i beraet od vatre i nastaniće ga sa šehidima na Sudnjem danu."


Hazreti Omer r.a. je rekao:
"Dova je zaustavljena između Neba i Zemlje i od nje se ništa ne uspinje dok ne doneseš salavat na svoga Vjerovjesnika a.s. "

O vrijednostima salavata postoje na stotine hadisa.


Uglavnom, kad pogledamo sve ovo, onda je sasvim jasno zbog cega se donose salavati.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#21 Re: salavati na namazu.

Post by zagortenej »

Ako je Omer rekao to je onda tako.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#22 Re: salavati na namazu.

Post by vazi »

kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
Sve sto radimo kao vjernici radimo za svoje licno dobro. A zdrav i sretan pojedinac =zdravo i sretno drustvo (razumjet ce ko razumi :))
Muhammed saws ima pravo shefata (s s kvacicom) pored vec navedenog od strane ostalih koji su ti odgovorili mislim da ni sefaat nije zanemarljiv.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#23 Re: salavati na namazu.

Post by kerima1 »

vazi wrote:
kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
Sve sto radimo kao vjernici radimo za svoje licno dobro. A zdrav i sretan pojedinac =zdravo i sretno drustvo (razumjet ce ko razumi :))
Muhammed saws ima pravo shefata (s s kvacicom) pored vec navedenog od strane ostalih koji su ti odgovorili mislim da ni sefaat nije zanemarljiv.
Znaci da ne ocekujemo neko dobro ili nagradu malo ko bi bio od vjenrika..
Niko mi ne odgovori na uvodno pitanje, da li poslaniku treba pomoc da mu se Bog smiluje i blagoslovi ga pa mi goropadni gresnici to imamo duznost traziti od Boga da mu podari..!?
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#24 Re: salavati na namazu.

Post by zvizdan »

kerima1 wrote:
vazi wrote:
kerima1 wrote:Ucenje salavata na zadnjem sjedenju u namazu gdje u prevodu znaci neka Allah blagolovi i podari mir poslaniku i porodici njegovoj, cak i za Ibrahima i porodicu njegovu se moli.Zar to oni nemaju blagoslov i mir Allahov pa muslimanima je duznost to moliti za njih?
Sve sto radimo kao vjernici radimo za svoje licno dobro. A zdrav i sretan pojedinac =zdravo i sretno drustvo (razumjet ce ko razumi :))
Muhammed saws ima pravo shefata (s s kvacicom) pored vec navedenog od strane ostalih koji su ti odgovorili mislim da ni sefaat nije zanemarljiv.
Znaci da ne ocekujemo neko dobro ili nagradu malo ko bi bio od vjenrika..
Niko mi ne odgovori na uvodno pitanje, da li poslaniku treba pomoc da mu se Bog smiluje i blagoslovi ga pa mi goropadni gresnici to imamo duznost traziti od Boga da mu podari..!?
Zapitanost oko smisla, svrhe i znacenja salavata je sasvim opravdana i zdravorazumska.

Mislim da se odgovor u nacelu vraca na ono sto je kazala @vazi: donosenje salavata tice se naseg licnog dobra. Naravno, stoji i @kerimina opaska: zar nam dobro ili nagrada mora biti motiv? Treba, medjutim, vidjeti sta se u ovom slucaju podrazumijeva pod dobrom? Jer, i Rabija Adevija u onim svojim cuvenim rijecima prezire strah od Vatre i zelju za Vrtom, ali ipak ima motiv: zeli bliskost Boziju i Njegovu Vjecnu Krasotu. Znaci, nije da ona ne zeli nista. Jos kako zeli. To da mu djelovanje ima motiv, svrhu i cilj imanentno je covjeku. Motivi i teznje, medjutim, mogu biti nizeg i viseg reda. Ako kakvoj neni poneses teske cekere do kuce i ne naplatis zato petaka, ne znaci da si to ucinio bez da si ista dobio. Dobio si, recimo, osjecaj da si ucinio dobro, da si postupio kao zdravo ljudsko bice, nekoga je to cak malo poguralo i u samozaljubljenost, u stilu "matere mi, pravo sam dobar covjek", ali svasta nesto se dobilo... dobro ili lose, kako se uzme.

Uglavnom, u skladu s onim ajetom: "Allah i njegovi meleki donose salavat na Vjesnika, pa i vi koji vjerujete donosite salavat i selam na njega", jasno je da je to strujanje salavata na Poslanika Bozijeg stalno zbivanje u Univerzumu. Kad donosimo salavate, pridruzujemo se "muzici sfera", a dobro je teziti tome da se uskladis sa Univerzumom. A sta bi se podrazumijevalo pod tim salavatom Bozijim, sta pod salavatom meleka, a sta pod nasim salavatom, tema je za sebe. I na tu temu su umni ljudi kroz ovih 15. stoljeca islama pisali traktate, pa i podeblje knjige. Neki, baveci se salavatom, podju cak od od toga da se se sama ta rijec (salavat je inace mnozina od salat, znacilo bi, dakle, molitve, dozivanja, zazivanja...) sastoji od harfova koji prizivaju aluzije na imena Božija: Samed, Latif, Vahid... Pisalo se kroz povijest islamske mislece tradicije i o salavatu opcenito i o salavatima na namazu napose, pruzalo se odgovore na pitanja koja @kerimu zanimaju, a i na pitanja koja ona nije spomenula. A zapitanost o salavatu jeste smislena: sta bi uopce znacio? kakav je to salavat Boziji? kakav je salavat meleka? kakva je svrha salavata, smisao, filozofija? zasto salavat na njegov Al, na Poslanikovu porodicu? Zasto na Ibrahima i njegovu porodicu? Kako to Bog donosi salavat na vjernike? Jer kaze se: "On (Bog) donosi salavat na vas, a i meleki Njegovi, da bi vas iz tmina na svjetlo izveo" (Al-Ahzab, 43). Je li taj salavat Boziji na vjernike kvalitativno isti kao i salavat Njegov na Poslanika?

Uglavnom, salavat je ozbiljna, zanimljiva i intrigantna tema. I fakat je bezveze simplificirati i reci da je pitanje glupo. Ako stignem, nekad napisem ponesto od onoga sto su o salavatu rekli klasicni, stvarni autoriteti islamske misli i tradicije.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#25 Re: salavati na namazu.

Post by dadinjo33 »

A je li muslimani donose salavat na Muhameda ili dove Allahu da to ucini?
Post Reply