Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#126 Re: RE: Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by sunceKOtepsija »

Slowdy wrote:
zagortenej wrote:
Slowdy wrote:Bilo koji " prevod " Kur'ana može biti samo jedan način tumačenja i nikako prevod doslovno. Svaki pokušaj prevoda bi bio osuđen na neuspjeh zbog originalnosti i specifičnosti Božje poruke. Uostalom i na samim na koricama Korkutovog '' prevoda " stoji ترجمة معني (prijevod značenja).
Kod značenja i tumačenja Kur'ana ima razlika što je i poznato.
Da, na jasnom bosanskom :roll:

Na verziji koja je štampana u Saudiji piše na koricama Kur'an sa prevodom. U predgovoru od A. Smajlovića takođe samo prevod. Šta je još zanimljivo, dotični kaže da je ovaj prevod prvenstveno namijenjen onima koji se bave vjerom:studentima FIN-a, imamima, mualimima itd. Dakle onima koji bi mogli razumjeti doslovni prevod.
Image
Image
Image
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#127 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Dexx1 »

MašAllah uleme na forumu :P

Pitam vas što napadate imama Buhariju i rahmetli Korkuta da nam za početak kažete kod koga ste i koliko ste dugo učili i izučavali arapski i da navedete koja sva gramatička pravila postoje u arapskom jeziku?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#128 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Towelie »

Dexx1 wrote:MašAllah uleme na forumu :P

Pitam vas što napadate imama Buhariju i rahmetli Korkuta da nam za početak kažete kod koga ste i koliko ste dugo učili i izučavali arapski i da navedete koja sva gramatička pravila postoje u arapskom jeziku?
Ad hominem u Kur'anu koriste samo nevernici. :mrgreen:

Daleko bilo da si to ti, ali se sluzis ovde njihovom logickom greskom.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#129 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by arzuhal »

Vizionar 1985 wrote:
Ja da sam na njihovom mjestu ne bi se pojavio.
Image

Dobar :mrgreen: Pogotovo bi Balkan zaobišao...Inače bi se prosuo i pokazao da je Antihrist, lažnjak, ne bi ništa uspio :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#130 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by kerima1 »

arzuhal wrote:
Vizionar 1985 wrote:
Ja da sam na njihovom mjestu ne bi se pojavio.
Image

Dobar :mrgreen: Pogotovo bi Balkan zaobišao...Inače bi se prosuo i pokazao da je Antihrist, lažnjak, ne bi ništa uspio :lol:
Bolje im je da se ne pojavljuju, nece se dobro provesti. :D :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#131 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by arzuhal »

Towelie wrote: Samo klanjao i pisao hadise, ako se broj navodno skupljenih hadisa podeli sa vremenom koje je utrosio na Allahovom putu. E to je uporan momak. :-D
U, ovo je adhominem...

:mrgreen:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#132 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Towelie »

arzuhal wrote:
Towelie wrote: Samo klanjao i pisao hadise, ako se broj navodno skupljenih hadisa podeli sa vremenom koje je utrosio na Allahovom putu. E to je uporan momak. :-D
U, ovo je adhominem...

:mrgreen:
Ili zdrava matematika? :P
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#133 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by arzuhal »

Towelie wrote:
arzuhal wrote:
Towelie wrote: Samo klanjao i pisao hadise, ako se broj navodno skupljenih hadisa podeli sa vremenom koje je utrosio na Allahovom putu. E to je uporan momak. :-D
U, ovo je adhominem...

:mrgreen:
Ili zdrava matematika? :P
Kada ti nešto ovako dovedeš u pitanje onda je zdrava matematika, a kada drugi pitaju za sposobnost i poznavanje arapskog jezika i sl. onda je adhominem kojim se najviše koriste nevjernici spomenuti u Kur'anu :P

:mrgreen:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#134 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Towelie »

Kakve veze ima poznavanje arapskog sa time sto je Buhari pisao hadis na svaki sat vremena? Ne treba ti arapski da vidis da tu nesto ne valja. Samo zdrava logika.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#135 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by arzuhal »

Towelie wrote:Kakve veze ima poznavanje arapskog sa time sto je Buhari pisao hadis na svaki sat vremena? Ne treba ti arapski da vidis da tu nesto ne valja. Samo zdrava logika.
Kako misliš hadis na sat vremena?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#136 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Gojeni H »

Kroksica wrote:
Necu da ulazim u to kakve su njegove namjere bile, mozda su bile najbolje na svijetu al znas onu - put do pakla poplocan je dobrim namjerama. Meni je skroz nebitno kakve su njegove namjere bile. Poenta je, njegov prijevod u dosta slucajeva nije tacan i mijenja znacenje ajeta i kao takav ne bi se smio uzimati kao vjerodostojan. Neko je vec postavio ajet o visezenstvu, samo jedan od primjera pogresnog prijevoda koji u potpunosti mijenja smisao originalne poruke.


Boldirano je istina.
Meni je super kako se nalazite uvrijedjeni kad neko od dezurnih "heretika" prozove nekog random lika, u ovom slucaju Korkuta, a nimalo vas ne tangira iskrivljavanje Bozje Objave. Strasno.
Nema vrijedjanja, nemam kad ... :D

Ovi forumski, sa pdf Religija "heretici" su samo wanna-be ... simpaticni, umisljeni, anarho-punk, kontra-cijelog svijeta, putnici "ka istini". :D
Sposobni da kritikuju ali ne da stvaraju, zato ne cijene stvaralastvo i trud. Sposobni da ruse, ali ne da obnavljaju, itd. itd.
'Nako ja to, iz zabludjele glOve. :D

Stvarni zivot ne funkcionise tako.
Dzingis kan je sve unistio - nista izgradio.
Za sve sto je uradjeno, neko se morao potruditi. Da bi se preveo Kur'an, neko se mora potruditi. Kritika je dobra, kvalifikacija autora bez ikakvog osnova nije.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#137 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Towelie »

arzuhal wrote:
Towelie wrote:Kakve veze ima poznavanje arapskog sa time sto je Buhari pisao hadis na svaki sat vremena? Ne treba ti arapski da vidis da tu nesto ne valja. Samo zdrava logika.
Kako misliš hadis na sat vremena?
Uzmi sve hadise koje je zapisao Buhari (lazne i one uvrstene u zbirku) i podeli sa vremenom koje je posvetio svom poslu, dodaj varijable putovanja, spavanja, jela, klanjanja...u jednacinu, i dobices slican rezultat.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#138 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by arzuhal »

Towelie wrote:
arzuhal wrote:
Towelie wrote:Kakve veze ima poznavanje arapskog sa time sto je Buhari pisao hadis na svaki sat vremena? Ne treba ti arapski da vidis da tu nesto ne valja. Samo zdrava logika.
Kako misliš hadis na sat vremena?
Uzmi sve hadise koje je zapisao Buhari (lazne i one uvrstene u zbirku) i podeli sa vremenom koje je posvetio svom poslu, dodaj varijable putovanja, spavanja, jela, klanjanja...u jednacinu, i dobices slican rezultat.
Šta imam uzimat, koliko si ti dosad čuo rečenica i replika iz pogledanih filmova (da ne uzimamo pročitanih rečenica iz knjiga, pjesama koje si slušao i sl)? Dakle jesi li pročitao cijelu Buharijevu zbriku hadisa i koliko si tamo pročitao hadisa?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#139 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Towelie »

Ti ne razumes (ili ne zelis :D ) da bi Buhari ocenio neki hadis laznim, morao ga je pre toga naci, a to odmah znaci i utrositi vreme na njega. Nije Buhari skupio 7 000 hadisa, vec oko 700 000.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#140 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by arzuhal »

Towelie wrote:Ti ne razumes (ili ne zelis :D ) da bi Buhari ocenio neki hadis laznim, morao ga je pre toga naci, a to odmah znaci i utrositi vreme na njega. Nije Buhari skupio 7 000 hadisa, vec oko 700 000.
I mogao je od jedne osobe možda čuti 50-100 hadisa za 15-ak minuta, pola sata, od druge ovoliko, onoliko, i to na istom mjestu, u istoj čaršiji. Zna se u kojim gradovima je bivao i gdje je mogao čuti hadise, nije u Indiju išao. Veliki broj hadisa je istog metna a različitog rivajeta, itd.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#141 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by nasa »

Towelie wrote:Ti ne razumes (ili ne zelis :D ) da bi Buhari ocenio neki hadis laznim, morao ga je pre toga naci, a to odmah znaci i utrositi vreme na njega. Nije Buhari skupio 7 000 hadisa, vec oko 700 000.
zar broj nije oko 600 000
kako god
ako mozemo fino popricati s nekom poentom, evo hajde da bar jedno pitanje konacno odgovorimo

da li je on zapisivao sve, i lazne i istinite?
ostavimo za trenutak metode verifikacije laznih/istinitih, ako jeste onda da prvo rijesimo sta dovodimo u pitanje
da su ti ljudi stvarno pricali s njim, da je on proizvoljno ubacio masu hadisa koje mu niko nije rekao...

nadam se da me shvatas, interesuje me da li ti drzis da je on a priori lagao da je uopce zapisao od ljudi toliki broj i da je iz nekog razloga ubacio "svoje price" ili pricamo iskljucivo o metodama koje je primjenio da ocjeni vjerodostojnost
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#142 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Gojeni H »

Iskren da budem, a ne znam o tome previse, i meni ti brojevi hadisa dodju kao da se pojedini ismijavaju Poslaniku a.s.
Pa valjda je Poslanik jos nesto radio osim sto je samo vazio? Ono, drzavnicki poslovi, zena, dijete, ratovi ...
Inace, pokusaj da se uvede pravilo za SVAKI moguci dio ljudskog zivota mi izgleda izgubljena bitka.
Dobro ono neko rece "ne vidi se suma od drveta" :D
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#143 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Towelie »

nasa wrote:
Towelie wrote:Ti ne razumes (ili ne zelis :D ) da bi Buhari ocenio neki hadis laznim, morao ga je pre toga naci, a to odmah znaci i utrositi vreme na njega. Nije Buhari skupio 7 000 hadisa, vec oko 700 000.
zar broj nije oko 600 000
kako god
ako mozemo fino popricati s nekom poentom, evo hajde da bar jedno pitanje konacno odgovorimo

da li je on zapisivao sve, i lazne i istinite?
ostavimo za trenutak metode verifikacije laznih/istinitih, ako jeste onda da prvo rijesimo sta dovodimo u pitanje
da su ti ljudi stvarno pricali s njim, da je on proizvoljno ubacio masu hadisa koje mu niko nije rekao...

nadam se da me shvatas, interesuje me da li ti drzis da je on a priori lagao da je uopce zapisao od ljudi toliki broj i da je iz nekog razloga ubacio "svoje price" ili pricamo iskljucivo o metodama koje je primjenio da ocjeni vjerodostojnost
Sam Sahih nije sastavio Buhari, vec njegovi ucenici. Smatram da su hadisi kasnije dodavani kako je kome trebalo.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#144 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by zvizdan »

Gojeni H wrote:Iskren da budem, a ne znam o tome previse, i meni ti brojevi hadisa dodju kao da se pojedini ismijavaju Poslaniku a.s.
Pa valjda je Poslanik jos nesto radio osim sto je samo vazio? Ono, drzavnicki poslovi, zena, dijete, ratovi ...
Inace, pokusaj da se uvede pravilo za SVAKI moguci dio ljudskog zivota mi izgleda izgubljena bitka.
Dobro ono neko rece "ne vidi se suma od drveta" :D
A tako ti je to s ljudima: daj ti njemu striktno nacrtaj sta i kako treba, nemoj da ono mora razmisljati. Sami su ljudi prosto navalili da im se definise i jasno propise svaki korak u zivotu. I tako su pretvorili vjeru i zivot u dvije rubrike, postoji kao i nesto izmedju, mubah, ali to se dozivljava ko klizav teren.

Pa u suri Bekare stoji: "Pitaju te koliko da udjeljuju, pa reci: Visak!" Ali covjek nije zadovoljan takvim odgovorom. Ono, pusti ti meni tu pricu visak, kazi mi fino koliko je to procentualno, konkretno, da znam koliko Bogu dodjem pa da sam rahat :D
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#145 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by nasa »

Gojeni H wrote:Iskren da budem, a ne znam o tome previse, i meni ti brojevi hadisa dodju kao da se pojedini ismijavaju Poslaniku a.s.
Pa valjda je Poslanik jos nesto radio osim sto je samo vazio? Ono, drzavnicki poslovi, zena, dijete, ratovi ...
Inace, pokusaj da se uvede pravilo za SVAKI moguci dio ljudskog zivota mi izgleda izgubljena bitka.
Dobro ono neko rece "ne vidi se suma od drveta" :D
to je kljucno pitanje
njihova upotreba odnosno potreba za istim
sve ostalo je ulazi debelo u nagadjanje bez ikakve perspektive da otkrijemo istinu

ja jesam itekako skepticna kada je u pitanju znacaj koji se daje hadisima u vjeri ali s druge strane nije bas ni svaka kritika hadisa koju mozem procitati osnovana
Towelie wrote:
nasa wrote:
Towelie wrote:Ti ne razumes (ili ne zelis :D ) da bi Buhari ocenio neki hadis laznim, morao ga je pre toga naci, a to odmah znaci i utrositi vreme na njega. Nije Buhari skupio 7 000 hadisa, vec oko 700 000.
zar broj nije oko 600 000
kako god
ako mozemo fino popricati s nekom poentom, evo hajde da bar jedno pitanje konacno odgovorimo

da li je on zapisivao sve, i lazne i istinite?
ostavimo za trenutak metode verifikacije laznih/istinitih, ako jeste onda da prvo rijesimo sta dovodimo u pitanje
da su ti ljudi stvarno pricali s njim, da je on proizvoljno ubacio masu hadisa koje mu niko nije rekao...

nadam se da me shvatas, interesuje me da li ti drzis da je on a priori lagao da je uopce zapisao od ljudi toliki broj i da je iz nekog razloga ubacio "svoje price" ili pricamo iskljucivo o metodama koje je primjenio da ocjeni vjerodostojnost
Sam Sahih nije sastavio Buhari, vec njegovi ucenici. Smatram da su hadisi kasnije dodavani kako je kome trebalo.
pa znaci ismijavas buhariju onako iz zezancije, a u sustini uopce i ne mislis da je on krivac za manipulacije s hadisima
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#146 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Kroksica »

Gojeni H wrote:
Kroksica wrote:
Necu da ulazim u to kakve su njegove namjere bile, mozda su bile najbolje na svijetu al znas onu - put do pakla poplocan je dobrim namjerama. Meni je skroz nebitno kakve su njegove namjere bile. Poenta je, njegov prijevod u dosta slucajeva nije tacan i mijenja znacenje ajeta i kao takav ne bi se smio uzimati kao vjerodostojan. Neko je vec postavio ajet o visezenstvu, samo jedan od primjera pogresnog prijevoda koji u potpunosti mijenja smisao originalne poruke.


Boldirano je istina.
Meni je super kako se nalazite uvrijedjeni kad neko od dezurnih "heretika" prozove nekog random lika, u ovom slucaju Korkuta, a nimalo vas ne tangira iskrivljavanje Bozje Objave. Strasno.
Nema vrijedjanja, nemam kad ... :D

Ovi forumski, sa pdf Religija "heretici" su samo wanna-be ... simpaticni, umisljeni, anarho-punk, kontra-cijelog svijeta, putnici "ka istini". :D
Sposobni da kritikuju ali ne da stvaraju, zato ne cijene stvaralastvo i trud. Sposobni da ruse, ali ne da obnavljaju, itd. itd.
'Nako ja to, iz zabludjele glOve. :D

Stvarni zivot ne funkcionise tako.
Dzingis kan je sve unistio - nista izgradio.
Za sve sto je uradjeno, neko se morao potruditi. Da bi se preveo Kur'an, neko se mora potruditi. Kritika je dobra, kvalifikacija autora bez ikakvog osnova nije.
Ti zaboravljas da je i Poslanik u neka doba bio taj simpaticni, umisljeni, anarho-punk putnik koji je morao srusiti dosta toga da bi poceo graditi nesto novo. Ali, nejse. :D
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#147 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by nasa »

:D
ma jasta, sve su to kontemporarni poslanici
samo neki ne zele da vide


pretjera ga i ti


helenejse
dje si kroskice :kiss:
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#148 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Kroksica »

Dexx1 wrote:MašAllah uleme na forumu :P

Pitam vas što napadate imama Buhariju i rahmetli Korkuta da nam za početak kažete kod koga ste i koliko ste dugo učili i izučavali arapski i da navedete koja sva gramatička pravila postoje u arapskom jeziku?
Mozes li nam ti, kao vrsni poznavalac arapskog jezika, reci gdje to mi grijesimo kad je u pitanju kritikovanje Korkutovog prijevoda? Mozes li objasnit zasto je OK prevesti neke ajete onako kako je on to preveo. Pri objasnjavnju, molim te da se koristis striktno rijecnikom arapskog jezika. Mi, ako ne budemo razumjeli o cemu ti pricas, guglacemo ili cemo pitat naseg sejha iz Bugojna(?).
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#149 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by Kroksica »

nasa wrote::D
ma jasta, sve su to kontemporarni poslanici
samo neki ne zele da vide


pretjera ga i ti


helenejse
dje si kroskice :kiss:
Evo me Naso. :kiss:
Ja samo kazem a ti reci da nisam u pravu. :D
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#150 Re: Korkutov prevod-vjerodostojan ili dogmatska ubleha?

Post by nasa »

Kroksica wrote:
nasa wrote::D
ma jasta, sve su to kontemporarni poslanici
samo neki ne zele da vide


pretjera ga i ti


helenejse
dje si kroskice :kiss:
Evo me Naso. :kiss:
Ja samo kazem a ti reci da nisam u pravu. :D
ja se samo nadam da ces ti vecinu svojih upisa bazirati na konkretnim odgovorima koji mogu dovesti do nekog zakljucka jer znam da mozes kad hoces itekako kvalitetno
hebi ga, citava prica se svela na medjusobno lajkanje
tacno znam sta ce se desiti kad neko nesto napise

nije da se ja ne volim svadjati :D ali ovo je postalo pravo dosadno
Post Reply