Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#76 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by zijancer »

dedzal je simbol za 2d :P
a ne treba zaboraviti ni četiri faze, kako ono bjese, dan kao godinu, pa dan kao mjesec, pa dan kao sedmica i dani kao obicni dani
nookey
Posts: 1019
Joined: 13/10/2010 21:42

#77 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by nookey »

Dope_Man wrote:
zeina wrote:Ne odvraca Dedzdzal samo od vjere, nego obmanjuje ljude u svemu, odvraca od svega onog sto je dobro za covjeka, uspostavlja sistem poremecenih vrijednosti gdje sve sto je lose biva dobro i pohvalno, a sve sto je normalno i prirodno biva popljuvano i predstavljeno kao lose...imajuci sve to u vidu Dedzdzal je danas itekako prisutan samo se jos nije i zvanicno pokazao, a skoro sve je spremno i za njegov zvanicni nastup
Sta je dobro, a sta ne... sta je moralno, a sta nemoralno..itd. su RELATIVNI pojmovi koji ovise od vremena i drustva. Mnoge stvari koje se danas smatraju nenormalnim, losim, nemoralnim su bile savrseno prihvacene nekada ranije, i moguce da ce opet biti nekada u buducnosti. Isovremeno i razlicita drustva, pogotovo izolovanija, imaju specificna pravila koja se uveliko razlikuju od globalne kulture koja se razvila u zadnjih par decenija.

Naravno, onome ko dolazi iz religije je moralno i dobro apsolutno jer je od boga (iako ustinu nije jer se vjerske tradicije prilagodjavaju razvoju drustva).
Negdje sam pročitao nekad davno, kada uradiš nešto, ono što osjetiš u duši (u sebi, što bi se reklo u stomaku, u plućima), to je znak je li to što si uradio dobro ili loše, znači osjećaj tuge, zadovoljstva, straha, napetosti, sreće, neizvjesnosti, uzbuđenja itd. to govori o tom djelu, jer duša je neiskvarena, ona uvijek teži dobrom ma šta to bilo...
Ovo govorim kad ne bi bilo nikakvih smjernica u društvu, svetih knjiga, zakona itd, kad bi se čovjek vodio samim sobom...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#78 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by arzuhal »

nookey wrote: Negdje sam pročitao nekad davno, kada uradiš nešto, ono što osjetiš u duši (u sebi, što bi se reklo u stomaku, u plućima), to je znak je li to što si uradio dobro ili loše, znači osjećaj tuge, zadovoljstva, straha, napetosti, sreće, neizvjesnosti, uzbuđenja itd. to govori o tom djelu, jer duša je neiskvarena, ona uvijek teži dobrom ma šta to bilo...
Ovo govorim kad ne bi bilo nikakvih smjernica u društvu, svetih knjiga, zakona itd, kad bi se čovjek vodio samim sobom...
Da, trag sjećanja duša na Qalu Bela, zemlju porijekla, ostavljeni zavičaj čistih duša (Alemi-ervah) u kojem su sve duše posvjedočile jednoglasno i prisegnule Stvoritelju: Da, mi svjedočimo...

U savremenom dobu i u okvirima savremene znanosti to sjećanje i taj osjećaj zovu pri/govorom savjesti.

A imaju i hadisi Poslanika, alejhi-selam, koji govore o sličnom: Istefti qalbek - fe in eftuk, fe in eftuk, fe in eftuk/Upitaj svoje srce za fetvu/rješenje/odluku, pa makar ti dali fetvu, pa makar ti dali fetvu, pa makar ti dali fetvu!

El-ismu hazzazu-l-qulub/Grijeh para/grebe srca...

itd.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#79 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by Dope_Man »

nookey wrote:
Dope_Man wrote:
zeina wrote:Ne odvraca Dedzdzal samo od vjere, nego obmanjuje ljude u svemu, odvraca od svega onog sto je dobro za covjeka, uspostavlja sistem poremecenih vrijednosti gdje sve sto je lose biva dobro i pohvalno, a sve sto je normalno i prirodno biva popljuvano i predstavljeno kao lose...imajuci sve to u vidu Dedzdzal je danas itekako prisutan samo se jos nije i zvanicno pokazao, a skoro sve je spremno i za njegov zvanicni nastup
Sta je dobro, a sta ne... sta je moralno, a sta nemoralno..itd. su RELATIVNI pojmovi koji ovise od vremena i drustva. Mnoge stvari koje se danas smatraju nenormalnim, losim, nemoralnim su bile savrseno prihvacene nekada ranije, i moguce da ce opet biti nekada u buducnosti. Isovremeno i razlicita drustva, pogotovo izolovanija, imaju specificna pravila koja se uveliko razlikuju od globalne kulture koja se razvila u zadnjih par decenija.

Naravno, onome ko dolazi iz religije je moralno i dobro apsolutno jer je od boga (iako ustinu nije jer se vjerske tradicije prilagodjavaju razvoju drustva).
Negdje sam pročitao nekad davno, kada uradiš nešto, ono što osjetiš u duši (u sebi, što bi se reklo u stomaku, u plućima), to je znak je li to što si uradio dobro ili loše, znači osjećaj tuge, zadovoljstva, straha, napetosti, sreće, neizvjesnosti, uzbuđenja itd. to govori o tom djelu, jer duša je neiskvarena, ona uvijek teži dobrom ma šta to bilo...
Ovo govorim kad ne bi bilo nikakvih smjernica u društvu, svetih knjiga, zakona itd, kad bi se čovjek vodio samim sobom...
I to je opet naucena reakcija. Npr. mnogima u modernom svijetu bi se sigurno povracalo da vidimo covjeka koji jede les drugog covjeka, jer smo od malena naucili da je to veoma lose. S druge strane, lik koji stoji pored a dolazi iz naroda gdje je kabalizam sasvim normalna pojava ce se pridruziti jelu. Pa isto vazi i za manje ekstreman primjer nudisticke plaze koja je danas sasvim normalna pojava u vecini razvijenog svijeta, a da dovedes neku arapkinju tamo zena bi mislila sve sami demoni. Dakle jedni se osjecaju dobro radeci X stvar, drugi lose i pri pomisli na istu, a sve je to rezultat ucenja.
User avatar
mango bob
Posts: 199
Joined: 09/07/2016 09:45

#80 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by mango bob »

arzuhal wrote:
Da, trag sjećanja duša na Qalu Bela, zemlju porijekla, ostavljeni zavičaj čistih duša (Alemi-ervah) u kojem su sve duše posvjedočile jednoglasno i prisegnule Stvoritelju: Da, mi svjedočimo...

U savremenom dobu i u okvirima savremene znanosti to sjećanje i taj osjećaj zovu pri/govorom savjesti.

A imaju i hadisi Poslanika, alejhi-selam, koji govore o sličnom: Istefti qalbek - fe in eftuk, fe in eftuk, fe in eftuk/Upitaj svoje srce za fetvu/rješenje/odluku, pa makar ti dali fetvu, pa makar ti dali fetvu, pa makar ti dali fetvu!

El-ismu hazzazu-l-qulub/Grijeh para/grebe srca...

itd.
Upitaj svoje srce :hm: U Bibliji piše ne slušaj svoje srce i svoj razum, jer je srce prevarno i lako ga je prevariti, nego se kaže treba osloniti na mudrost koja dolazi od Boga.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#81 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by dadinjo33 »

arzuhal wrote:
nookey wrote: Negdje sam pročitao nekad davno, kada uradiš nešto, ono što osjetiš u duši (u sebi, što bi se reklo u stomaku, u plućima), to je znak je li to što si uradio dobro ili loše, znači osjećaj tuge, zadovoljstva, straha, napetosti, sreće, neizvjesnosti, uzbuđenja itd. to govori o tom djelu, jer duša je neiskvarena, ona uvijek teži dobrom ma šta to bilo...
Ovo govorim kad ne bi bilo nikakvih smjernica u društvu, svetih knjiga, zakona itd, kad bi se čovjek vodio samim sobom...
Da, trag sjećanja duša na Qalu Bela, zemlju porijekla, ostavljeni zavičaj čistih duša (Alemi-ervah) u kojem su sve duše posvjedočile jednoglasno i prisegnule Stvoritelju: Da, mi svjedočimo...

U savremenom dobu i u okvirima savremene znanosti to sjećanje i taj osjećaj zovu pri/govorom savjesti.

A imaju i hadisi Poslanika, alejhi-selam, koji govore o sličnom: Istefti qalbek - fe in eftuk, fe in eftuk, fe in eftuk/Upitaj svoje srce za fetvu/rješenje/odluku, pa makar ti dali fetvu, pa makar ti dali fetvu, pa makar ti dali fetvu!

El-ismu hazzazu-l-qulub/Grijeh para/grebe srca...

itd.
Ako je to stvarno Muhamedov nauk, onda je to totalna negacija islama (kao vjerskog sistema). Da bismo imali i poslušali srce, ne treba nam ni poslanik/prorok, ni hodža ni pop, ni crkva ni džamija, ni "knjiga"...Štaviše, oni nas svojim fetvama i ulogama samo ometaju da jasno čujemo fetvu srca, a to i Muhamed kaže, da treba prednost dati svom sudu umjesto njihovom. Islam kao religija je sve suprotno od tog Muhamedovog hadisa. Vjerovatno taj hadis nije istinit.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#82 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by dadinjo33 »

zijancer wrote:dedzal je simbol za 2d :P
a ne treba zaboraviti ni četiri faze, kako ono bjese, dan kao godinu, pa dan kao mjesec, pa dan kao sedmica i dani kao obicni dani
On je onaj koji ulazi.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#83 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by dadinjo33 »

edindinn wrote:
zeina wrote:............... (jedno oko, kratak rast, ridjokos..) .................

........ bit ce dunjalucar bez ikakva morala i savjesti za sve,

........nece moci nista ni dohvatiti ni sacuvati, sve ce prevrcati, lomiti, lupati i unistavati,

djecijih pogleda na sve i bez ikakva znanja o bilo cemu.........
Isusu Nazarećanin priča priču o tome kako robovi trebaju za svoje gospodare umnožavati pare koje im daju, a ko ima malo, i to malo će mu biti oduzeto. Prava dunjalučka priča, bez imalo savjesti i saosjećanja prema materijalno siromašnim.
Isus Nazarećanin je prevrtao, lomio i lupao stolove ispred Hrama.
Isus Nazarećanin je rekao "Ako ne budete kao djeca, nikad nećete ući u Carstvo Božije" i rekao je "Blago siromašnim duhom"

Kakva je onda razlika između Hrista i Antihrista?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#84 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by arzuhal »

dadinjo33 wrote:
arzuhal wrote:
nookey wrote: Negdje sam pročitao nekad davno, kada uradiš nešto, ono što osjetiš u duši (u sebi, što bi se reklo u stomaku, u plućima), to je znak je li to što si uradio dobro ili loše, znači osjećaj tuge, zadovoljstva, straha, napetosti, sreće, neizvjesnosti, uzbuđenja itd. to govori o tom djelu, jer duša je neiskvarena, ona uvijek teži dobrom ma šta to bilo...
Ovo govorim kad ne bi bilo nikakvih smjernica u društvu, svetih knjiga, zakona itd, kad bi se čovjek vodio samim sobom...
Da, trag sjećanja duša na Qalu Bela, zemlju porijekla, ostavljeni zavičaj čistih duša (Alemi-ervah) u kojem su sve duše posvjedočile jednoglasno i prisegnule Stvoritelju: Da, mi svjedočimo...

U savremenom dobu i u okvirima savremene znanosti to sjećanje i taj osjećaj zovu pri/govorom savjesti.

A imaju i hadisi Poslanika, alejhi-selam, koji govore o sličnom: Istefti qalbek - fe in eftuk, fe in eftuk, fe in eftuk/Upitaj svoje srce za fetvu/rješenje/odluku, pa makar ti dali fetvu, pa makar ti dali fetvu, pa makar ti dali fetvu!

El-ismu hazzazu-l-qulub/Grijeh para/grebe srca...

itd.
Ako je to stvarno Muhamedov nauk, onda je to totalna negacija islama (kao vjerskog sistema). Da bismo imali i poslušali srce, ne treba nam ni poslanik/prorok, ni hodža ni pop, ni crkva ni džamija, ni "knjiga"...Štaviše, oni nas svojim fetvama i ulogama samo ometaju da jasno čujemo fetvu srca, a to i Muhamed kaže, da treba prednost dati svom sudu umjesto njihovom. Islam kao religija je sve suprotno od tog Muhamedovog hadisa. Vjerovatno taj hadis nije istinit.
Ne, samo ljudi ne razumijevajući islam pričaju i donose sud o njemu, lakonski i površno, to će najprije biti. Kada je riječ o poštivanju jasnih kur'anskih uputa, naredbi ili zabrana, tu nema šta srce da odlučuje i propituje o ispravnosti božanskog na način kako se govori u hadisu, ono samo može odlučivati hoće li prihvatiti cjelokupnu vjeru ili ne.

Dakle sve u islamu ima svoje mjesto, a prema Kur'anu zna se ko je onaj koji želi da ta mjesta da ispretura i da ljudima ono što je dobro prikaže ružnim i - obrnuto.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#85 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by SamoVasGledam »

A kako i kakav sud po tebi bi trebalo da donesemo za Islam? Evo upravo sam odgledao jedan video u kojem jedan islamski predavač govori o najgorem načinu da se umre, pa je počeo o nekom čoveku koji je bio ogroman fan Alana Širera. Bio je toliki fan da je Bogu to zasmetalo i kaznio ga tumorom na mozgu. Pred smrt ga je žena molila da izgovori 'Nema drugog Boga osim Allaha', na šta je on počeo da se smeje kao lud i da uzvikuje Širerovo ime, posle čega je i umro. I posle toga se citira Muhamed koji je kao govorio da će svako umreti onako kako je živeo.

Sam video je meni bio smešan do bola, ali kada sam počeo čitam komentare ispod ozbiljno sam se zabrinuo. Ne mogu da verujem da postoje toliko glupi i naivni ljudi. Pa to je strašno šta religija učini.

A najgore je to što će možda neka budala proglasiti Alana Širera kao neprijatelja Islama i muslimana i krenuti na čoveka ni krivog, ni dužnog. I kakav ja sud treba da donesem?

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#86 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by arzuhal »

Pa o islamu pogrešan, svakako. A i kako bi drugo, ti tako ideš, misao ti je tako usmjerena, to je tvoj put, štaš'...Evo ovo gore što je dadinjo rekao o nespojivosti hadisa koji govori o srcu i cijelog islama kao sistema koji je sav od propisa i fetvi...Jučer sam e-mailom pričao s prijateljem o konzumaciji proizvoda od svinjetine, konkretno svinjskog želatina.

Sasvim je jasna zabrana svinjskog mesa i svega od svinje. Ali postoji - da ne dužim sada previše o tome - postupak kojim se nešto pretvara u nešto drugo (kao što se razlikuje ljudsko, svinjsko i kokošije meso na jednom nivou, na nivou raspada i truhljenja još manje, a onda postanu isto), recimo nekim hemijskim procesom se stvar mijenja na molekularnoj osnovi. Ukratko, baš tako se i želatin dobijen iz svinjskih kostiju mijenja u nešto drugo od onog što je puka svinjetina koja je zabranjena, kao što se i alkohol, koji je zabranjen, pretvara u alkoholni ocat, koji je dozvoljen, jer je postao nešto drugo, odnosno nestalo je onog što je bilo zabranjeno - pića koje opija, koje izaziva opijenost. A prema jasnom islamskom načelu sve što nije zabranjeno je dozvoljeno jer je halal temelj, a haram iznimka.

Kao što se od leša hajvana, koje je zabranjeno i smatra se nečistim, može koristiti koža koja se čisti štavljenjem, postaje dozvoljena nakon štavljenja.

Tako se, prema jednom velikom broju islamskih pravnika i s veoma jasnim vjerksim i racionalnim dokazima, i produkti dobiveni od svinje, kao što je želatina, smiju koristiti jer su procesom postali nešto drugo.


Ima fetva o tome da se slobodno može korisiti i svinjski želatin, ne mora goveđi ili agar-agar, a imaju i oni koji to ne smatraju prihvatljivim.

Tu može srce, ono iz hadisa, pripomoći svakom njegovom vlasniku i šapnuti šta bi trebao: da rahat konzumira proizvode koji sadrže želatinu dobivenu od svinjetine (ili želatinu s nenavedenim porijeklom) ili da i dalje izbjegava, usprkos fetvama koje dozvoljavaju tu konzumaciju :)










Naravno da oni koji idu za tim da se rugaju islamu, da ga unakazuju i slično nemaju pojma o islamu tamam hiljadu godina izučavali Kur'an i riječi Iskrenog, alejhi-selam, tamam bili učeni k'o nesretni Bel'am Baura :)
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#87 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by dadinjo33 »

arzuhal wrote:
Ne, samo ljudi ne razumijevajući islam pričaju i donose sud o njemu, lakonski i površno, to će najprije biti. Kada je riječ o poštivanju jasnih kur'anskih uputa, naredbi ili zabrana, tu nema šta srce da odlučuje i propituje o ispravnosti božanskog na način kako se govori u hadisu, ono samo može odlučivati hoće li prihvatiti cjelokupnu vjeru ili ne.

Dakle sve u islamu ima svoje mjesto, a prema Kur'anu zna se ko je onaj koji želi da ta mjesta da ispretura i da ljudima ono što je dobro prikaže ružnim i - obrnuto.
Aha, domet tog hadisa je, znači, prilično ograničen-ono što islam nije regulisao. Hadis baš djeluje liberalistički, jer se zna ko inače izdaje fetve kao pravna mišljenja-islamski pravnici. Nekako mi je djelovalo kao "pusti ti hodže i pravnike, nego slusaj svoje srce". Znači, "pitajte svoje srce da vam izda fetvu, makar vam fetvadžije izdali fetvu, ali ovo sve samo u stvarima u kojima fetvadžije nisu donijeli fetvu..." :? Ili tako nekako...
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#88 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by rika »

Nije malo hadisa koji govore o Dedzdzalu,ali nivo njihovog shvacanja i razumjevanja
se bez sumnje razlikuje od nivoa duhovnog razvoja osobe,pa imamo pokusaje "bukvalnog" tumacenja
Poslanikovih Rijeci (svojstvena onim grupama koji hadis "da vjernici treba da budu jaki" tumace tako da redovno zijarete teretanu)
do onih koji pojam "snage" bas i ne spajaju sa teretanom ..
Od onog sto mi ovako kasno na pamet pada je da je Poslanik jako puno govorio o Dedzdzalu i njegovom iskusenju,toliko cesto da je jedan
od ashaba rekao kako "je mislio da je eto on u sljedecem palmovniku"..
Neka mi halale ako grijesim ali mislim da mnogi ne znaju da je Dedzdzal (mada ne pod ovim imenom) direktno i spomenut u Kur'anu,suru i tacne ajete ne mogu sada iz rukava da citiram,ali radi se o trenutku kada se Musa a.s vraca sa Sinajske gore i nalazi Izraelcane kako obozavaju tele..I onda se obraca "Samirijji" sa pitanjem "Sta si uradio o Samirijjo?" na sta ovaj odgovara "vidio sam im to u srcima pa sam im to i posuretio" (znaci tome dao oblik)..
O simbolici teleta ili ti bika mislim da je suvisno govoriti, ko na bilo koji nacin ima posla sa trgovinom vrijednosnim papirima zna sta su "Bulls&Bears".. a i anticko vjerovanje kako zemaljska kugla stoji na ledjima bika,nije vezana ni za kakvog svemirskog bika na cijim rogovima je nataknuta zemaljska kugla, vec je sustina ovog vidljivog materijalnog svijeta ekonomija,trgovina,razmjena.. kad se malo razmisli,ona i jeste razlog velike vecine ljudskih aktivnosti i napora..
Znaci Dedzdzal je vidio sta je srcima vecine Benu Israilcana i tome dao formu koju su oni poceli da obozavaju i mnogi nisu prestali ni do dan danas..I time dolazimo do definicije onih koji su Dedzdzalovci.Samo pogledajte ono sto obozavaju.ako ih tako posmatramo,vidjecemo da ih ima medju pripadnicima svih naroda,a ne samo onih koji "subotom nisu ribu lovili,nego samo mreze bacali"..
Jos jedan hadis koji govori o Dedzdzalu je onaj o tome kako ce njegovo najjace oruzje biti rib'a (kamata), o rasprostranjenosti kamate i kredita danas je suvisno pricati, ali i kako ce mrziti zlatni/srebreni novac.. Imran Hossein o tome drzi brojna predavanja, preporucujem ih onima koji zele da saznaju kako bjelosvjetske vlade pljackaju vlastite gradjane stampanjem papirnih para.Ko se sjeca Jugoslavije kasnih 80tih znace o cemu pricam.
Jos jedan hadis je kako ce "vidjeti samo na jedno oko a biti corav na drugo" i na celu ce mu pisati "Kafir".Ja licno mislim da se radi o zivom covjeku, koga ce mnogi moci vidjeti i cuti (ali ne i dodirnuti jer se toga boji) ,tako da se IMHO ne bih slozio sa tumacenjem kako je Dedzdzal TV kao institucija.

Kakva je poruka u tome "da je corav na jedno oko a vidi na drugo"? Vjernik osjeca,vidi zivi u pojavnom svijetu ali je svjestan da postoji i nevidljivi svijet,onaj u kojem ce se vjecno boraviti..Neki samo vjeruju u njega,neki su se osvjedocili u njegovo postojanje i kako je svakodnevna dnevna problematika (dosao DeNiro u Sarajevo,ima li nema li vode,hoce li biti penzija etc. etc) samo "iluzija u iluziji" ,neki su jednom nogom na Dunjaluku a jednom na Ahiretu,a neke ne zanima nista sem "vlastitog stomaka"..
Gdje mozemo spomenuti jos jedan hadis o tome kako ce "Dedzal doci sa brdima hljeba..."
Po nekom mome razumjevanju (a ono sigurno nije potpuno tacno jer je rezultat razmislanja jednog covjeka) kategorija "dedzdzalizma" je vezana za potpunu okrenutost
materijalnom i zanemarivanju duhovnog (zbog toga vidi jedno oko a corav je na drugo) i kao takva zahvaca citavu ljudsku civilizaciju koja je danas na rubu propasti zbog neoliberalnog kapitalizma... Materijalizam,spoljasnost a ne unutrasnjost,je ono sto se forsira kroz medije,partijsku ulemu,tako da danas imamo da'ija na izvoz koji diskutuju o temama slicnim onima koje su bile aktuelne u Bagdadu za vrijeme mongolskih osvajanja "da li je dozvoljeno uzimati mesh po staklenim papucama"?
Ne vidim Dedzdzala kao otvorenog neprijatelja muslimana,on ce se sigurni predstavljati kao njihov prijatelj,sama predaja po kojoj ce "50 000 hafiza Kur'ana nositi uze njegovog magarca" potvrdjuje da ce mnogi nasjesti na njegove spletke.
I na kraju na pitanje "Kako se od njega zastiti?" Ponos svih Svjetova odgovara:
"Ako ja budem medju vama,ja cu vas stiti,a ako ne budem,neka se svako spasava kako zna i umije"
Sta znaci "Ako ja budem medju vama"?
Neka neko pita Kuduza,Ljakica i Pecu,imaju diplome.. :novine: :komi:
Da nas Allah sacuva dedzdzalovih iskusenja..
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#89 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by fatamorgana »

U vezi gornjeg posta koji ima određenog duhovnog "štofa" što je opet dosta rijetko na ovoj pdf autopijaci reklo bi se da se dotični dedžal utjelovio u robovanju ljudi materiji i požudi za istom .... mnoga drevna učenja govore o tome, to zapravo i nije novost već konstanta, arhetip koji prati čovjeka kao vlastita sjena ....

Eh, što neko reče: "Na Istoku stare priče, na Zapadu ništa novo" ....
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#90 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by zijancer »

jeste li gledali Transcendence
izgleda da je i autor citao o dedzalu
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#91 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by Dope_Man »

zijancer wrote:jeste li gledali Transcendence
izgleda da je i autor citao o dedzalu
Onda bi isto mogli i za Terminatorov Skynet, isti djavo (pun intended).

Dedjal je ocito samo mitska figura ultimativnog zla (mimo Sotone) koje ce pokusati vladati zemljom, opis koji sluzi da isprepada vjernika od njihovih sopstvenih zelja, da ih drzi pokorne jer svako sa pola mozga je svjestan kad pravi jednu religiju da ce se pojaviti oni koji ce reci da nije istinita, ko ce ponuditi novu, ili neko ko ce biti bez religije i orijentisan na materijalni svijet kao jedino sto zasigurno postoji. Autori religije su samo uzeli takve stvari i ugradili kao mehanizam odbrane religije, kao oni govore da ce takvi doci, a takvih uvijek bilo, i da se vjera mora cuvati od takvih prototipova.

Recimo znakovi dolaska dedzala, i opcenito smaka svijeta, su stvari koje su protivne vjeri, a zapravo su samo gradjanske slobode koje ista ne zeli ponuditi, pa tako znakovi ukljucuju da ce ljudi prestati da klanjaju, da ce se baviti vise materijalnim nego ''onim'' svijetom, da ce nestati srama (hodati u bikiniju je sigurno ultimate nestanak srama za tadasnjeg pisca) itd.. Ove tri nabrojane su sasvim normalne stvari u svakoj razvijenoj zemlji, a u tim zemljama religija nestaje. Dakle, realnost je da su sva ''zla'' kojima religija plasi svoje podanike samo mehanizmi odbrane religije. Cilj je zastrasiti covjeka dovoljno da svoje zelje za slobodom obuzna i stavi se sluzbu vjere, gdje ces vec imati vodju koji ce ti reci sta da radis.

A da ne spominjemo kako ljudi opcenito imaju slicne strahove od nekakvih misterioznih figura koje kontrolisu njihove zivote, pa danas iste legende pricaju od illuminatima, naucnicima (haarp, chemtrails), raznoraznim vanzemaljcima itd. Koliko god mi Jung nije drag, njegova prica o arhetipovima je donekle zanimljiva i malo baca svjetlo na ovakve stvari, pa ko ima vremena nek malo procita Jungovih rijeci o tome.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#92 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by CaneBos »

Dope_Man wrote:
zijancer wrote:jeste li gledali Transcendence
izgleda da je i autor citao o dedzalu
Onda bi isto mogli i za Terminatorov Skynet, isti djavo (pun intended).

Dedjal je ocito samo mitska figura ultimativnog zla (mimo Sotone) koje ce pokusati vladati zemljom, opis koji sluzi da isprepada vjernika od njihovih sopstvenih zelja, da ih drzi pokorne jer svako sa pola mozga je svjestan kad pravi jednu religiju da ce se pojaviti oni koji ce reci da nije istinita, ko ce ponuditi novu, ili neko ko ce biti bez religije i orijentisan na materijalni svijet kao jedino sto zasigurno postoji. Autori religije su samo uzeli takve stvari i ugradili kao mehanizam odbrane religije, kao oni govore da ce takvi doci, a takvih uvijek bilo, i da se vjera mora cuvati od takvih prototipova.

Recimo znakovi dolaska dedzala, i opcenito smaka svijeta, su stvari koje su protivne vjeri, a zapravo su samo gradjanske slobode koje ista ne zeli ponuditi, pa tako znakovi ukljucuju da ce ljudi prestati da klanjaju, da ce se baviti vise materijalnim nego ''onim'' svijetom, da ce nestati srama (hodati u bikiniju je sigurno ultimate nestanak srama za tadasnjeg pisca) itd.. Ove tri nabrojane su sasvim normalne stvari u svakoj razvijenoj zemlji, a u tim zemljama religija nestaje. Dakle, realnost je da su sva ''zla'' kojima religija plasi svoje podanike samo mehanizmi odbrane religije. Cilj je zastrasiti covjeka dovoljno da svoje zelje za slobodom obuzna i stavi se sluzbu vjere, gdje ces vec imati vodju koji ce ti reci sta da radis.

A da ne spominjemo kako ljudi opcenito imaju slicne strahove od nekakvih misterioznih figura koje kontrolisu njihove zivote, pa danas iste legende pricaju od illuminatima, naucnicima (haarp, chemtrails), raznoraznim vanzemaljcima itd. Koliko god mi Jung nije drag, njegova prica o arhetipovima je donekle zanimljiva i malo baca svjetlo na ovakve stvari, pa ko ima vremena nek malo procita Jungovih rijeci o tome.

Vjerniku je pojam slobode unutar ispoljavanja njegove vjere, a ne izvan. Pogotovo ako je ne gleda i tumaci kroz institucije/ljude, vec iskljucivo kroz ono sto mu je objavljeno direktno od Stvoritetelja i Poslanika saws.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#93 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by Dope_Man »

CaneBos wrote: Vjerniku je pojam slobode unutar ispoljavanja njegove vjere, a ne izvan. Pogotovo ako je ne gleda i tumaci kroz institucije/ljude, vec iskljucivo kroz ono sto mu je objavljeno direktno od Stvoritetelja i Poslanika saws.
Naravno da vjernik sve vidi iz perspektive svoje vjere, i tako vjerska pravila ne percipira kao oduzimanje odredjenih sloboda, da to tako vidi onda ne bi bio vjernik. Ali mislim da ovdje ne trebamo ici u tu raspravu, tema je figura dedzala, i to sam gore spomenuo kao odredjene znakove dolaska dedzala, a koji su strasni samo iz perspektive vjere i vjernika, a za one koji to nisu hodati u bikiniju i ne moliti se bogu je sasvim normalna stvar, a takvih sa teznjama ka raznim slobodama je bilo i u vrijeme pisanja religije, pa su isti takvi morali biti antagonizirani u startu da bi se vjeru zastitilo od njih. Time se dolazi do situacije da ce u pojavi takvih stvari vjernik poceti da se plasi jer dolazi nekakvi veliko zlo, i biti spreman da brani vjeru od istog.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#94 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by zijancer »

joj kud odoste
a dobra je i ova pojava 3d printera, jos kada se u nekoj tacki u buducnosti spoji sa bioinzinjeringon, nano printanjem i ajs baket furkama
moglo bi postati vrlo zanimljivo :mrgreen:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#95 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by zijancer »

baj d vej, moze bit da smo u kamenom dobu, ili bar zeljeznom..ne znam :cry: koliko puta godisnje moze rodit paradajz u hercegovini? trenutno?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#96 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by Gojeni H »

arzuhal wrote:
nookey wrote: Negdje sam pročitao nekad davno, kada uradiš nešto, ono što osjetiš u duši (u sebi, što bi se reklo u stomaku, u plućima), to je znak je li to što si uradio dobro ili loše, znači osjećaj tuge, zadovoljstva, straha, napetosti, sreće, neizvjesnosti, uzbuđenja itd. to govori o tom djelu, jer duša je neiskvarena, ona uvijek teži dobrom ma šta to bilo...
Ovo govorim kad ne bi bilo nikakvih smjernica u društvu, svetih knjiga, zakona itd, kad bi se čovjek vodio samim sobom...
Da, trag sjećanja duša na Qalu Bela, zemlju porijekla, ostavljeni zavičaj čistih duša (Alemi-ervah) u kojem su sve duše posvjedočile jednoglasno i prisegnule Stvoritelju: Da, mi svjedočimo...

U savremenom dobu i u okvirima savremene znanosti to sjećanje i taj osjećaj zovu pri/govorom savjesti.

A imaju i hadisi Poslanika, alejhi-selam, koji govore o sličnom: Istefti qalbek - fe in eftuk, fe in eftuk, fe in eftuk/Upitaj svoje srce za fetvu/rješenje/odluku, pa makar ti dali fetvu, pa makar ti dali fetvu, pa makar ti dali fetvu!

El-ismu hazzazu-l-qulub/Grijeh para/grebe srca...

itd.
Nookey/Arzuhal

Nisam siguran da zivotno iskustvo nalaze slaganje s vasim stavovima. Kao musliman sam ubijedjen da je "neko" Allahu dao zakletvu, odnosno preuzeo teret "namjesnika na Zemlji".

Medjutim, ne vjerujem da svi mi imamo "taj osjecaj" za dobrim, pravednim, i sl.
Pojedinci to mozda i imaju, ali generalno grupe, plemena i nacije se ponasaju u skladu sa drustvenim normama.
Autor Kolapsa, a koji je godine proveo na Papa Novoj Gvineji opisuje svoj sok kada mu je jedan od radnika rekao da mu je zet umro i da sad ide s familijom da ga pojedu. Nakon krace rasprave, radnik s gadjenjem gleda na autora knjige jer ovaj ne bi "takvu cast" ucinio svom umrlom.

PS
Sve udure, al' mene ubi sto autor nije pitao radnika je l' mu prijao zet. :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#97 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by Gojeni H »

Dope_Man wrote:
zijancer wrote:jeste li gledali Transcendence
izgleda da je i autor citao o dedzalu
Onda bi isto mogli i za Terminatorov Skynet, isti djavo (pun intended).

Dedjal je ocito samo mitska figura ultimativnog zla (mimo Sotone) koje ce pokusati vladati zemljom, opis koji sluzi da isprepada vjernika od njihovih sopstvenih zelja, da ih drzi pokorne jer svako sa pola mozga je svjestan kad pravi jednu religiju da ce se pojaviti oni koji ce reci da nije istinita, ko ce ponuditi novu, ili neko ko ce biti bez religije i orijentisan na materijalni svijet kao jedino sto zasigurno postoji. Autori religije su samo uzeli takve stvari i ugradili kao mehanizam odbrane religije, kao oni govore da ce takvi doci, a takvih uvijek bilo, i da se vjera mora cuvati od takvih prototipova.

Recimo znakovi dolaska dedzala, i opcenito smaka svijeta, su stvari koje su protivne vjeri, a zapravo su samo gradjanske slobode koje ista ne zeli ponuditi, pa tako znakovi ukljucuju da ce ljudi prestati da klanjaju, da ce se baviti vise materijalnim nego ''onim'' svijetom, da ce nestati srama (hodati u bikiniju je sigurno ultimate nestanak srama za tadasnjeg pisca) itd.. Ove tri nabrojane su sasvim normalne stvari u svakoj razvijenoj zemlji, a u tim zemljama religija nestaje. Dakle, realnost je da su sva ''zla'' kojima religija plasi svoje podanike samo mehanizmi odbrane religije. Cilj je zastrasiti covjeka dovoljno da svoje zelje za slobodom obuzna i stavi se sluzbu vjere, gdje ces vec imati vodju koji ce ti reci sta da radis.

A da ne spominjemo kako ljudi opcenito imaju slicne strahove od nekakvih misterioznih figura koje kontrolisu njihove zivote, pa danas iste legende pricaju od illuminatima, naucnicima (haarp, chemtrails), raznoraznim vanzemaljcima itd. Koliko god mi Jung nije drag, njegova prica o arhetipovima je donekle zanimljiva i malo baca svjetlo na ovakve stvari, pa ko ima vremena nek malo procita Jungovih rijeci o tome.
Mozes to tako gledati, a mozemo i obraditi ljudsku historiju, odnosno psihologiju covjeka, koji uvijek zeli biti bog.
I svaka civlizacija, prije ili kasnije, zeli da dosegne "nebo". Babilonci kulom, Egipcani piramidom, Ameri i Rusi spejs sutlovima, itd.
Ili kada O'Brajen kaze Vinstonu u 1984 da je Partija sve, produzenje zivota i da ce ideja uvijek postojati, da je ideja bog.

Neki vjernici smatraju da je sve to posljedica onoga sto je "udahnuto" covjeku, jer je "udahnuto" dijelom i Bozansko.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#98 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by arzuhal »

U nekome taj osjećaj umre, bilesi :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#99 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by Dope_Man »

Gojeni H wrote: Mozes to tako gledati, a mozemo i obraditi ljudsku historiju, odnosno psihologiju covjeka, koji uvijek zeli biti bog.
I svaka civlizacija, prije ili kasnije, zeli da dosegne "nebo". Babilonci kulom, Egipcani piramidom, Ameri i Rusi spejs sutlovima, itd.
Ili kada O'Brajen kaze Vinstonu u 1984 da je Partija sve, produzenje zivota i da ce ideja uvijek postojati, da je ideja bog.

Neki vjernici smatraju da je sve to posljedica onoga sto je "udahnuto" covjeku, jer je "udahnuto" dijelom i Bozansko.
To je u skladu sa mojim, bar kako ja vidim. Covjek zeli biti bog, tj. zeli biti mocniji od svih, sve imati pod kontrolom i osigurati svoje prezivljavanje i cak besmrtnost (sto se sve svodi na osnovni instink za prezivljavanjem). Ne bih se slozio samo da je nebo krajnja inspiracija, mozda tim narodima jer je predstavljalo nesto sto niko nije mogao da dobaci.. danas je granica mnogo dalje.

Sam covjek to naravno ne moze, ali kroz organizaciju moze, kroz organizaciju/drzavu vec imas podanike koji obavljaju sve sto ti sam ne mozes stici, i sto vise to si mocniji, i onda ta organizacija preuzima mjesto osobe tj individualna svijest se pretapa u grupnu, bas kao u tom citatu. Umrijet cu ja i ti, ali moja vjera/drzava/bilo koja grupa nastavlja da zivi, da raste i da bude mocnija. I naravno, antagonizam svega sto ide protiv mene (tj. moje grupe).
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#100 Re: Antikrist/Dedzdzal ce tvrditi da je Bog

Post by pici »

covjek je precjenjen... pa i od boga al et
Post Reply