Da li ste pročitali Kuran?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply

Da li ste pročitali Kuran?

Da
70
57%
Ne
52
43%
 
Total votes: 122

User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#526 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mousstapha »

@SamoVasGledam,

U Islamu postoje ljudi kojima je za života obećan Dženet. Muhamed čak nije jedini.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#527 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by SamoVasGledam »

mousstapha wrote:@SamoVasGledam,

U Islamu postoje ljudi kojima je za života obećan Dženet. Muhamed čak nije jedini.
Zašto je onda Muhamed ponavljao da ne zna kakva ga sudbina čeka?

"As to him, by Allah, death has overtaken him, and I hope the best for him. By Allah, though I am the Apostle of Allah, yet I do not know what Allah will do to me,"
http://sunnah.com/bukhari/63/155
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#528 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mousstapha »

SamoVasGledam wrote: Zašto je onda Muhamed ponavljao da ne zna kakva ga sudbina čeka?

"As to him, by Allah, death has overtaken him, and I hope the best for him. By Allah, though I am the Apostle of Allah, yet I do not know what Allah will do to me,"
http://sunnah.com/bukhari/63/155
Valjda zato što nije bio savršen. Mogao je napraviti grešku ko i drugi ljudi. Možda to treba posmatrati kroz vrijeme. Znam da su me u mektebu učili da mu je Bog oprostio sve grijehe, iako nije imao počinjenih grijeha.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#529 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by ABH017 »

SamoVasGledam wrote:
mousstapha wrote:@SamoVasGledam,

U Islamu postoje ljudi kojima je za života obećan Dženet. Muhamed čak nije jedini.
Zašto je onda Muhamed ponavljao da ne zna kakva ga sudbina čeka?

"As to him, by Allah, death has overtaken him, and I hope the best for him. By Allah, though I am the Apostle of Allah, yet I do not know what Allah will do to me,"
http://sunnah.com/bukhari/63/155
Prenosi Abdurrahman Ibn 'Avf da je Allahov poslanik ( s.a.v.s. ) rekao :

" Ebu Bekr će u Džennet i Omer će u Džennet i Osman će u Džennet i Alija će u Džennet i Talha će u Džennet i Ez-Zubejr će u Džennet i Abdurrahman Ibn Avf će u Džennet i Sa'd će u Džennet i Se'id će u Džennet i Ebu Ubejde Ibn el-Džerrah će u Džennet

Prenose Ahmed i Tirmizi


Dakle znao je za desetoricu drugih, ali nije znao za sebe. :lol:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#530 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by HardcoreMX »

SamoVasGledam wrote:
ABH017 wrote::lol: :lol: :lol:
E čuj Muhammed nije znao hoće li u Džennet ili Džehennem?! Nek sam i to pročitao.
Tako je to kad Islam pokušavaš shvatiti kroz kršćanstvo. Onda stvoriš konfuziju kad si ubijeđen da si shvatio, a u stvari pojma s pojmom...
Doviđenja, prijatno.
Reci: "Ja nisam prvi poslanik i ne znam šta će biti sa mnom ili s vama; ja slijedim samo ono što mi se objavljuje i samo sam dužan da otvoreno opominjem." - 46:9
a onda slijedi:(S48:1-6)
1. Mi ćemo ti dati sigurnu pobjedu
2. da bi ti Allah ranije i kasnije krivice oprostio, da bi blagodat Svoju tebi potpunom učinio, da bi te na Pravi put uputio
3. i da bi te Allah pobjedonosnom pomoći pomogao.
4. On uliva smirenost u srca vjernika da bi još više učvrstili vjerovanje koje imaju - a vojske nebesa i Zemlje su Allahove; Allah sve zna i mudar je -
5. da bi vjernike i vjernice uveo u džennetske bašče kroz koje će rijeke teći, u kojima će vječno boraviti, i da bi prešao preko hrđavih postupaka njihovih - a to je u Allaha veliki uspjeh -
6. i da bi kaznio licemjere i licemjerke i mnogobošce i mnogoboškinje koji o Allahu zlo misle - neka zlo njih snađe! Allah se na njih rasrdio i prokleo ih i pripremio na Džehennem, a grozno je on boravište!
User avatar
NK33
Posts: 683
Joined: 01/02/2015 18:13

#531 Da li ste pročitali Kuran?

Post by NK33 »

Ma ovaj bi trebao preimenovati nik u SamoVasTrollam. Pa lik sve polovicno postavlja, izvlaci stvari iz konteksta. Kad postavi recenicu ili ajet postavi samo dio koji njemu odgovara. Troll
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#532 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by edindinn »

.... ko je procitao Kuran taj je presao u Islam :sretan:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#533 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Towelie »

edindinn wrote:.... ko je procitao Kuran taj je presao u Islam :sretan:
Da se ti nisi najeo Noctyjevih pecuraka? :-D
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#534 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by edindinn »

Towelie wrote: Da se ti nisi najeo Noctyjevih pecuraka? :-D

.... kakve su to pecurke? :)
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#535 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by aurora313 »

mousstapha wrote:@SamoVasGledam,
U Islamu postoje ljudi kojima je za života obećan Dženet. Muhamed čak nije jedini.
Po prijašnjim zaslugama? Mogu li oni nakon datog oproštaja kasnije zgriješiti?
Čemu onda 'unaprijed'?
Bome, kao da su članovi nama poznatog 'minder kabineta'. :-D
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#536 Re: RE: Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by zagortenej »

aurora313 wrote:
mousstapha wrote:@SamoVasGledam,
U Islamu postoje ljudi kojima je za života obećan Dženet. Muhamed čak nije jedini.
Po prijašnjim zaslugama? Mogu li oni nakon datog oproštaja kasnije zgriješiti?
Čemu onda 'unaprijed'?
Bome, kao da su članovi nama poznatog 'minder kabineta'. :-D
To su tzv. sponzorisani hadisi.
Na taj način se opravdavaju sva (ne)djela koje je budući dzenetlija uradio, jer ko biva ići će u dzennet.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#537 Re: RE: Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by arzuhal »

zagortenej wrote:
aurora313 wrote:
mousstapha wrote:@SamoVasGledam,
U Islamu postoje ljudi kojima je za života obećan Dženet. Muhamed čak nije jedini.
Po prijašnjim zaslugama? Mogu li oni nakon datog oproštaja kasnije zgriješiti?
Čemu onda 'unaprijed'?
Bome, kao da su članovi nama poznatog 'minder kabineta'. :-D
To su tzv. sponzorisani hadisi.
Na taj način se opravdavaju sva (ne)djela koje je budući dzenetlija uradio, jer ko biva ići će u dzennet.
Naprosto, a prema islamskom učenju i vjerovanju, postoje neke odluke, u nekom vremenu i prostoru, koje kada se donesu utječu na sudbinu, na budućnost, na život onoga koji tu odluku donosi. To je, jamačno, vezano za svaku odluku svakog pojedinca, u svakom vremenu, ali nas sada interesuje nešto drugo: da li, recimo, odluka nekih određenih ljudi da stanu iza neke ideje, neke vjere, neke misije, da podrže nekoga ili nešto u trenutku kada je to najvažnije i najpotrebnije, može imati neslućene posljedice po te ljude? I pri tome, dok pitamo, mislimo iz ugla islama.

Recimo da podrže Muhammeda b. Abdullaha iz Mekke koji za sebe ustvrdi da je poslanik poslan od Boga, te ih pozove da mu povjeruju? I to u situaciji kada to djeluje kao samoubilački potez, podržati nekoga protiv koga su skoro svi, rizikovati s tom odlukom sve: i vlastiti život, i život porodice, gubitak imetka, odricanje od strane rodbine, mučenja...? A za šta, šta dobivaju time? Uvijek će biti neke generacije koje su bile pozvane da iznesu najveći teret na svojim plećima, zato su one posebno istaknute, zapamćene, tu je njihova razlika nad generacijama koje dolaze poslije "na gotovo".


Allah je zadovoljan prvim muslimanima, muhadžirima i ensarijama i svima onima koji ih slijede dobra djela čineći, a i oni su zadovoljni Njime; za njih je On pripremio džennetske bašče kroz koje će rijeke teći, i oni će vječno i zauvijek u njima boraviti. To je veliki uspjeh. (Et-Tevba, 100)


Najljepši salavati i najpotpuniji selami na Allahovog poslanika, njegovu porodicu i njegove ashabe!
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#538 Re: RE: Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by ABH017 »

arzuhal wrote:
zagortenej wrote:
aurora313 wrote: Po prijašnjim zaslugama? Mogu li oni nakon datog oproštaja kasnije zgriješiti?
Čemu onda 'unaprijed'?
Bome, kao da su članovi nama poznatog 'minder kabineta'. :-D
To su tzv. sponzorisani hadisi.
Na taj način se opravdavaju sva (ne)djela koje je budući dzenetlija uradio, jer ko biva ići će u dzennet.
Naprosto, a prema islamskom učenju i vjerovanju, postoje neke odluke, u nekom vremenu i prostoru, koje kada se donesu utječu na sudbinu, na budućnost, na život onoga koji tu odluku donosi. To je, jamačno, vezano za svaku odluku svakog pojedinca, u svakom vremenu, ali nas sada interesuje nešto drugo: da li, recimo, odluka nekih određenih ljudi da stanu iza neke ideje, neke vjere, neke misije, da podrže nekoga ili nešto u trenutku kada je to najvažnije i najpotrebnije, može imati neslućene posljedice po te ljude? I pri tome, dok pitamo, mislimo iz ugla islama.

Recimo da podrže Muhammeda b. Abdullaha iz Mekke koji za sebe ustvrdi da je poslanik poslan od Boga, te ih pozove da mu povjeruju? I to u situaciji kada to djeluje kao samoubilački potez, podržati nekoga protiv koga su skoro svi, rizikovati s tom odlukom sve: i vlastiti život, i život porodice, gubitak imetka, odricanje od strane rodbine, mučenja...? A za šta, šta dobivaju time? Uvijek će biti neke generacije koje su bile pozvane da iznesu najveći teret na svojim plećima, zato su one posebno istaknute, zapamćene, tu je njihova razlika nad generacijama koje dolaze poslije "na gotovo".


Allah je zadovoljan prvim muslimanima, muhadžirima i ensarijama i svima onima koji ih slijede dobra djela čineći, a i oni su zadovoljni Njime; za njih je On pripremio džennetske bašče kroz koje će rijeke teći, i oni će vječno i zauvijek u njima boraviti. To je veliki uspjeh. (Et-Tevba, 100)


Najljepši salavati i najpotpuniji selami na Allahovog poslanika, njegovu porodicu i njegove ashabe!
Upravo tako. :thumbup:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#539 Re: RE: Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by aurora313 »

arzuhal wrote:
aurora313 wrote:
mousstapha wrote:@SamoVasGledam,
U Islamu postoje ljudi kojima je za života obećan Dženet. Muhamed čak nije jedini.
Po prijašnjim zaslugama? Mogu li oni nakon datog oproštaja kasnije zgriješiti?
Čemu onda 'unaprijed'?
Bome, kao da su članovi nama poznatog 'minder kabineta'. :-D
Naprosto, a prema islamskom učenju i vjerovanju, postoje neke odluke, u nekom vremenu i prostoru, koje kada se donesu utječu na sudbinu, na budućnost, na život onoga koji tu odluku donosi. ...
Ovo se nekako kosi sa koječime u vjeri.
Kada su u partizanima počeli da u manjem loncu kuhaju meso za oficire a puru u kazanu za ostale, to je bio početak razdvajanja. Odatle je samo trebalo par koraka kako bi se kasnije stvorila čitava klasa privilegovanih.
Moralna čistoća bi trebala biti nešto što neko ispoljava i održava doživotno, a ne samo da to dosegne u jednom momentu.
Ako si uz Muhameda zato što vjeruješ u Alaha, onda znaš da će te on nagraditi kada mu se pojaviš i to ne zato što imaš neke ranije zasluge bez obzira kakve su.
I siguran sam da i u Kuranu stoji da su svi jednaki pred bogom. Tu negdje nađoh da ni Muhamed kao nije bio siguran da će u dženet.
Opravdanje unaprijed mi je isto kao i poređenje sa partizanima, gdje je moral trebao biti i valjda bio na najvišem nivou.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#540 Re: RE: Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by ABH017 »

aurora313 wrote:
arzuhal wrote:
aurora313 wrote: Po prijašnjim zaslugama? Mogu li oni nakon datog oproštaja kasnije zgriješiti?
Čemu onda 'unaprijed'?
Bome, kao da su članovi nama poznatog 'minder kabineta'. :-D
Naprosto, a prema islamskom učenju i vjerovanju, postoje neke odluke, u nekom vremenu i prostoru, koje kada se donesu utječu na sudbinu, na budućnost, na život onoga koji tu odluku donosi. ...
Ovo se nekako kosi sa koječime u vjeri.
Kada su u partizanima počeli da u manjem loncu kuhaju meso za oficire a puru u kazanu za ostale, to je bio početak razdvajanja. Odatle je samo trebalo par koraka kako bi se kasnije stvorila čitava klasa privilegovanih.
Moralna čistoća bi trebala biti nešto što neko ispoljava i održava doživotno, a ne samo da to dosegne u jednom momentu.
Ako si uz Muhameda zato što vjeruješ u Alaha, onda znaš da će te on nagraditi kada mu se pojaviš i to ne zato što imaš neke ranije zasluge bez obzira kakve su.
I siguran sam da i u Kuranu stoji da su svi jednaki pred bogom. Tu negdje nađoh da ni Muhamed kao nije bio siguran da će u dženet.
Opravdanje unaprijed mi je isto kao i poređenje sa partizanima, gdje je moral trebao biti i valjda bio na najvišem nivou.
Nema ovo veze sa tim, što ti pišeš @aurora313. Ovdje se radi o onima, koji su, u određenom periodu, preuzeli odgovornost na svoja leđa, mijenjajući same sebe. Ne misli se tu da su im oprošteni svi grijesi, pa kao, sad mogu da rade šta hoće. Bit je u tome, da je džennet obećan na osnovu onog što su do tad učinili i na osnovu onog što će tek učiniti, kao glavni stubovi tek nastale muslimanske zajednice. Nije im Muhammed obećao Džennet, po svom nahođenju. Znam da ti u to ne vjeruješ, ali ako pričamo o islamskom vjerovanju, onda je to on rekao, jer je dobio obećanje od strane Allaha. A Allah bi, prema tom vjerovanju, morao da zna za njihove postupke i poslije tog obećanja.
Na kraju, koliko znamo, svi su preselili na onaj svijet kao vjernici.
mirzaaa33
Posts: 725
Joined: 28/05/2016 13:04

#541 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mirzaaa33 »

Postoji mogućnost da je Muhamed govorio malo da će i dzenet, malo da neće, po potrebi ili da su određeni ajeti derogirani kad je Allah vidio da ga Muhamed dobro sluša ili čak da postoje kontradikcije u Kur'anu. Meni je ipak primjetnije da muslimani češće vole reći da ni Muhamed ne zna da li će biti u dzenetu, opet.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#542 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by arzuhal »

Razlika između stizanja do Dženneta i Džehennema je u tome što do prvog čovjek ne može doći samo sa svojim djelima nego mora imati i podršku Božiju za to, da ga Allah pogura da uspije, da mu pripomogne - sam trud je dobar i čak nužan, ali nije dostatan.
A za Džehennem ne treba Allahova pomoć, sam čovjek se može tamo odvesti bez ikakvih problema, samo sa svojim djelima.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#543 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by aurora313 »

arzuhal wrote:...A za Džehennem ne treba Allahova pomoć, sam čovjek se može tamo odvesti bez ikakvih problema, samo sa svojim djelima.
Ima ovdje par dobrih kandidata za džehenem. I priznajem, taj sam.
Samo, u čiji ću otići, pitanje je sada? Onaj ćafirski je hladan... (kaz'o Dante), a ovaj drugi izgleda još gori:

Džehenem je vrlo vruć,
u njemu će maljem tuć'
i istresti svu ti žuć,
teško tebi Avdija.

(Avdija se nešto zamjerio ocu, hodži, pa mu ovaj spjevao pjesmicu!)
:lol:
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#544 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by ABH017 »

Ja još, za svog života, nisam upoznao ni jednog muslimana, koji voli reći da ne zna, čak ni za Muhammeda a.s. hoće li ići u Džennet.
Ali nisam ih još upoznao sve. Možda postoje neki koji vole i tako reći.
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#545 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by edindinn »

.... ko je procitao Kuran taj je presao u Islam :sretan:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#546 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Smrcak15 »

edindinn wrote:.... ko je procitao Kuran taj je presao u Islam :sretan:
Jeli se to ti sprdas ili sta???
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#547 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by irac300 »

Gdje si Smrle legendo, jesi safat'o kakvih Čehinja na moru? :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#548 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Smrcak15 »

irac300 wrote:Gdje si Smrle legendo, jesi safat'o kakvih Čehinja na moru? :D
Jesam u sarajevskim cevapima i pecenju :thumbup:

Pazi sta pises nemoj da te moja zena cuje pa da me oklagijom po glavi :D

Dok se vi kuburite pricama cija je supa slanija smrle masti brcice od restorana do restorana po bosni, nije vam lahko a nije ni meni na ovoj vrucini. Jos i derbi juce gledao... uglavno zivi se zivot :kiss:
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#549 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by irac300 »

Ma samo da se živo i zdravo, bio si nas zabrinuo, vidimo nema te nešto. :D
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#550 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mousstapha »

@Smrcak15, nemoj samo reći da navijaš za Želju da te prestanem čitati. :D
Post Reply