Vjeru će pokopati ZNANOST?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
k3ngur
Posts: 1946
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#451 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by k3ngur »

Dope_Man wrote:
k3ngur wrote: Al evo jos jedne logike, vjernici ne rizukuju nista ako nema boga, odnosno ne gube nista, mislim ako umrem i nema boga onda je tisina, tama, mrak, ustvari nista. Ali ako ga ima u sto ja i vjerujem, onda su ga svi ateisti s oprostenjem nahebali i to dobro. Svidjalo se to nekome il ne al tako ti je.

Dalje mi smo ga vec svi priznali, imate info u knjigama ili na netu gdje je Allah upitao ispred svog svjedoka Adema nas, citavo covjecanstvo da li vjerujemo u njega Allaha i mi smo ga potvrdili. Eh sad ce te se upitati kad je to bilo ili ja za to neznam il se ne sjecam. Vjeruj te mi ni ja se ne sjecam nista. Ali sad to nema veze, ono sto ima veze jeste da ti je dao znakove dok si ziv i dal ces ga ti ponovo prihvatit il ne do tebe je ovaj put. Ovo je jedan veliki test iako On zna gdje cemo zavrsit il u raju ili paklu opet ti je dao da biras.

Isto ko kad ti nastavnik kaze imas ispit za tri dana, idi nauci pa dodji na ispit, samo sto na testu nema knjiga il pomoci nego si sam sa svojim mozgom i onda radi ispit. Tako ti je i ovaj zivot, On ti se vec jednom pokazao i ti si u Njega povjerovao, onda ti je dao zivot bez sjecanja na taj dogadjaj i poslao te na ispit. A kako ti pomaze za vrijeme ispita, jednostavno, Bozije knjige, Njegovi poslanici, oci da zapravo vidis njegovu silu, itd. Salje ti znakove i kud ces vise a od tebe zahtjeva samo da mu se pokoris odnosno da ga priznas i spoznas. Do vas je hocete li ili ne, ja nemam nista sa tim jer svako ce odgovarati za sebe.

Al jedno mu nikad neces moc rec a to je da ti nije receno odnosno pokazano.
To prvo je lazna dihotomija jer ne pricamo o apsolutnim pojmovima 1 specifican bog na jednoj strani ili nista na drugoj. Na jednoj je milion bogova, razlicitih vjera, pa ti mozes vjerovati u jednog, ali ako je pogresan gubis isto koliko i ja kao ateista, ako ne i vise jer pobogu, zamisli tek uvredu (za boga) da zivot provedes moleci se nekom drugom bogu.

A to dalje je samo glupa (s uvredom ili bez) religijska prica. Eto nekad smo ga spoznali, jos mu se zakleli na vjernost, samo ne znamo kad. A znakova NEMA. Svaki ''znak'' (a to su uglavnom stvari koje ljudi samo ne znaju bolje protumaciti, SVAKA od religija moze, i tumaci, kao djelo njihovog boga/bogova. Dakle, to nije validan argument jer izjava svake religije u tim situacijama ima jednaku tezinu.
To je tvoje licno razmisljanje i ja to postujem i ako si zadovoljan sa time onda nema problema. Za prvi paragraf bih samo dodao da sam pricao il ga ima il ga nema a ne o drugim vjerama. Ja sam istrazivao i nasao sam odgovor koji je jasan. Pitanje je da li si ti? Al opet tebi tvoje a meni moje.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5620
Joined: 12/10/2014 01:12

#452 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by skupljac_zeljeza »

Dope_Man wrote: Opet nisi nikakav jak argument dao, jer i prije ekspanzije islama bilo je drugih velikih, i VECIH carstava.
Pa sad...
„Kako je mogao za samo dvije decenije jedan goloruk čovjek ujediniti zaraćena plemena i pustinjske beduine u jednu od najmoćnijih i najciviliziranijih nacija. Laži (zapadnjački objedi) koje su se lijepile oko dobronamjernog zanosa samo su naša vlastita sramota“.
Thomas Carlyle
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#453 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by patriot_1 »

k3ngur wrote:Vjernik koji ima znanje je najbolji vjernik, a nevjernik koji ima znanje je opet bolji od vjernika koji nema znanje i u to nema dileme.

Jedan bivsi krscanin doktor koji je presao na islam mi je rekao da je on gledao muslimane misleci vecinom na arape i njihovo ponasanje nebi nikad presao na islam. Njega je jednostavno interesovala vjera i njeni propisi.

Ovi koji su ateisti to je vasa stvar, imate moje postovanje kao ljudsko bice, ali meni moje a vama vase. Vi smatrate da je vase tacno, nema problema. Hoces li imat tiket kad umres il ne do vas je. Vjerovati da smo iz niceg nastali sami od sebe, odnosno od big bang otkle mozete biti 100 posto sigurni da Bog nije nastao tako isto. Ako smo mi mogli sto ne bi ni on.

Al evo jos jedne logike, vjernici ne rizukuju nista ako nema boga, odnosno ne gube nista, mislim ako umrem i nema boga onda je tisina, tama, mrak, ustvari nista. Ali ako ga ima u sto ja i vjerujem, onda su ga svi ateisti s oprostenjem nahebali i to dobro. Svidjalo se to nekome il ne al tako ti je.

Dalje mi smo ga vec svi priznali, imate info u knjigama ili na netu gdje je Allah upitao ispred svog svjedoka Adema nas, citavo covjecanstvo da li vjerujemo u njega Allaha i mi smo ga potvrdili. Eh sad ce te se upitati kad je to bilo ili ja za to neznam il se ne sjecam. Vjeruj te mi ni ja se ne sjecam nista. Ali sad to nema veze, ono sto ima veze jeste da ti je dao znakove dok si ziv i dal ces ga ti ponovo prihvatit il ne do tebe je ovaj put. Ovo je jedan veliki test iako On zna gdje cemo zavrsit il u raju ili paklu opet ti je dao da biras.

Isto ko kad ti nastavnik kaze imas ispit za tri dana, idi nauci pa dodji na ispit, samo sto na testu nema knjiga il pomoci nego si sam sa svojim mozgom i onda radi ispit. Tako ti je i ovaj zivot, On ti se vec jednom pokazao i ti si u Njega povjerovao, onda ti je dao zivot bez sjecanja na taj dogadjaj i poslao te na ispit. A kako ti pomaze za vrijeme ispita, jednostavno, Bozije knjige, Njegovi poslanici, oci da zapravo vidis njegovu silu, itd. Salje ti znakove i kud ces vise a od tebe zahtjeva samo da mu se pokoris odnosno da ga priznas i spoznas. Do vas je hocete li ili ne, ja nemam nista sa tim jer svako ce odgovarati za sebe.

Al jedno mu nikad neces moc rec a to je da ti nije receno odnosno pokazano.
Ima dobrih misli u tvom postu!Ja sam npr. izgubio vjeru(nisam tada imao znanja,vjerovao sam jer sam vjeru roditelja naslijedio,a bez znanja i promatrajući druge vjernike,zaključih da Boga nema.Jer sam sve više znanja sticao u školi i to onog kontra vjere i Boga.
Nakon dvadesete počeh sam istraživati i vratih se Kršćanstvu ali sam znanjem vjeru hranio!Danas nemam dileme,Bog jest!
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#454 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by aurora313 »

k3ngur wrote:Vjernik koji ima znanje je najbolji vjernik, a nevjernik koji ima znanje je opet bolji od vjernika koji nema znanje i u to nema dileme...

Al evo jos jedne logike, vjernici ne rizukuju nista ako nema boga, odnosno ne gube nista, mislim ako umrem i nema boga onda je tisina, tama, mrak, ustvari nista. Ali ako ga ima u sto ja i vjerujem, onda su ga svi ateisti s oprostenjem nahebali i to dobro. Svidjalo se to nekome il ne al tako ti je... Ovo je jedan veliki test iako On zna gdje cemo zavrsit il u raju ili paklu opet ti je dao da biras.
Oh, kako vam nije jasno, vi nevjernici koji pogrešno gledate gore samo na treće ili sedmo nebo. Mi smo poslali prema zemljanima svemirske brodove iz Plejada prije 100.000 godina kako bi stigli na vašu malu zemlju 26.9. 2023 godine. I svi vi koji ne vidite i ne vjerujete i ako smo vam to ovim puta dokazali bićete kažnjeni, dok oni koji nas prihvate i kažu da nas vole, biće najsrećnija grupa na svijetu za koje imamo samo prijatna iznenađenja.

Za vas nevjernike mi na svemirskim brodovima imamo pripremljene titanijum konzerve koje ćemo puniti vašim griješnim tijelima i uživati u tim proteinima za koje smo čuli da su najbolji u cijelom svemiru.

Ponovno vas pozivamo da se za ovo pripremite i da počnete da prodajete sve vaše ovozemaljske vrijednote i da ih pretvarate po mogućnosti samo u Eure (a može i u zlato). Kada dođe vrijeme, o vi zemaljci, dobićete broj žiro računa na koji treba da položite taj novac, inače vas čeka konzerviranje bez konzervansa. A to nikome ne propručujemo. Uostalom, pitajte one sa Tau Ceti kako su loše prošli nakon što su ranije ignorisali naše poruke.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#455 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by asurbanipal »

skupljac_zeljeza wrote:
Dope_Man wrote: Opet nisi nikakav jak argument dao, jer i prije ekspanzije islama bilo je drugih velikih, i VECIH carstava.
Pa sad...
„Kako je mogao za samo dvije decenije jedan goloruk čovjek ujediniti zaraćena plemena i pustinjske beduine u jednu od najmoćnijih i najciviliziranijih nacija. Laži (zapadnjački objedi) koje su se lijepile oko dobronamjernog zanosa samo su naša vlastita sramota“.
Thomas Carlyle

I tom golorukom čovjeku njegovi "ashabi" pobiju skoro svu familiju. Eto koliko su povjerenje imali u njega. A osvajačke i pljačkaške pohode, prvo protiv susjednih arapskih plemena od kojih su mnoga prihvatila islam, finansirala je uglavnom mekanska aristokratija, kao i kasnija osvajanja izvan arapskog poluostrva. Treba li spomenuti da je ta aristokratila među zadnjim, preko svoje volje "prigrlila" islam.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#456 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by HardcoreMX »

Dope_Man wrote: Sve sto iko trazi od vas vjernika je konkretan odgovor: gdje su ti poslanici koji su svugdje dolazili? Kako to da nema niti jednog jedinog traga? Zasto nema nigdje islama PRIJE Muhameda (koliko god ponavljali da su i ostali Hall of Fameri bili tu na istoj misiji cinjenica je da nisu ostavili isti trag i vjerske obicaje - sem ako se bog nije predomislio pa odlucio da promijeni nacin molitve po slanju Muhameda).

Narodi Amerike su masovno izumrli dolaskom bijelaca iz Evrope i kontaktom sa novim bolestima za koje njihova tije nisu bila sprema (ne svi, Maje su nestale ranije npr) ali su mnogi i prezivjeli. Konkretno indijanci u danasnjij USA. Gdje je ijedan trag nekoga ko je njima propovjedao, sem ako je bio krajnje neuspjesan naravno.

I Muhamed nije ni blizu zadnji. On je samo posljednji koji je ostvario tako velik uspjeh jer je ocito bio pametan kao vodja. Ali dolazilo je tona ljudi poslije njega koji su se prozivali poslanicima postojecih, ili nekada novih vjera. Najpoznatiji, i sa najvecim uspjehom, je svakako Joseph Smith koji je osnovao Mormonizam. L. Ron Hubbard je postigao veliki uspjeh sa Scijentologijom, i ona je savrsen dokaz kako religija nastaje i opstaje, cak se i siri.
A sto toliko insistiras na tom pitanju,odnosno odgovoru?I kakvi su to ljudi,tj.poslanici koji „svugdje dolaze“? :D Posto toliko insistiras na tom pitanju i ako bi nasao neki trag onda bi kao postao vjernik ili sta?to je za tvoju vjeru kljucno pitanje?

Ako sam dobro shvatio vidim da priznajes postojanje Muhameda.Ali sumnjas u njegovu poslanicu?Ako sumnjas u njegovu poslanicu,zasto bi opet povjerovao u druge?Osim toga slijedjenjem njega slijedis i druge.Shodno Kuranu,Poslanici su slani hronoloski, kroz razlicite vremenske etape i razlicitim narodima,to je vrijeme prije Nove Ere,ti si iz ovog perioda vjerovatno ocekivao osobne biometrijske iskaznice svakog ponaosob Poslanika?! :lol: sve da ih skupis na jedno mjesto,sta bi ti to znacilo,zasto bi bio kao vjernik?!,a vidimo da ih njihovi ziveci suvremenici nisu priznavali,ili si ocekivao vise njih poslanika u isto vrijeme,kao potvrdu da istinu govore?Pa bilo je i takvih primjera obadva poslanika suvremenika,npr.slucaj Musa i njegovog brata Haruna,Isa i Jahja,Ibrahima i Luta,itd,opet ih veci broj nije slijedio,nego proganjao...Sve da i imas portrete,tada bi pak obozavao slike, to je onda idolopoklonstvo.I otkud bi znao sa sigurnoscu da su to oni?Otkud 100% znas da su statuete,npr. Sokrata,Pitagore,Arhimeda,..dakle mislilaca iz perioda p.N.E. autenticni?Sama historija priznaje da recimo od Pitagore,iako jedan od najpoznatijih mislilaca tog vremena,nema autenticnih spisa.A sta tek reci jos za vrijeme prije njega,daleko prije.Ovdje je kljucno pitanje i prikaz ateisticke nelogicnosti:zasto vjerujes i nesumnjas u historijske zabiljeske a sumnjas u Kuran ili Bibliju?!I jedno i drugo su pisali ljude.S tim sto za Kuran cak i pisana forma nije bitna, sobzirom da je i dosao kao direktan govor,i ucen napamet.Tako je i danas.Ostao nepromijenjen.

Indijance Amerike nisu pobile bolesti koje su presle sa bijelaca,nego su ih pobili bijelci do gotovog istrebljenja,uzeli im zemlju,njih urezervate.Drevni narodi su iscezli,ostale se samo po koje rusevine,iskopine i sl.Cudi da nisi i ovdje trazio popis stanovnista,recimo Azteka.:D

Mormoni su sekta unutar krscanstva koncentrisani na uze podrucje.Nikakav interkontinentani uspjeh.Scientolgiju niko ne dozivljava uopce kao religiju,van Amerike nisu ni priznati.Upravo neuspjeh ovih zamisli govori da je poslanstvo poslanika nakon Muhameda zavrseno.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#457 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by zunazu »

Vjeru nikad ništa neće uništiti jer da nije bila potrebna čovjeku ne bi nikad ni postala.

mirzaaa33
Posts: 725
Joined: 28/05/2016 13:04

#458 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by mirzaaa33 »

Vjera ti daje ono što nemaš kao čovjek.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#459 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by ABH017 »

HardcoreMX wrote:
Dope_Man wrote: Sve sto iko trazi od vas vjernika je konkretan odgovor: gdje su ti poslanici koji su svugdje dolazili? Kako to da nema niti jednog jedinog traga? Zasto nema nigdje islama PRIJE Muhameda (koliko god ponavljali da su i ostali Hall of Fameri bili tu na istoj misiji cinjenica je da nisu ostavili isti trag i vjerske obicaje - sem ako se bog nije predomislio pa odlucio da promijeni nacin molitve po slanju Muhameda).

Narodi Amerike su masovno izumrli dolaskom bijelaca iz Evrope i kontaktom sa novim bolestima za koje njihova tije nisu bila sprema (ne svi, Maje su nestale ranije npr) ali su mnogi i prezivjeli. Konkretno indijanci u danasnjij USA. Gdje je ijedan trag nekoga ko je njima propovjedao, sem ako je bio krajnje neuspjesan naravno.

I Muhamed nije ni blizu zadnji. On je samo posljednji koji je ostvario tako velik uspjeh jer je ocito bio pametan kao vodja. Ali dolazilo je tona ljudi poslije njega koji su se prozivali poslanicima postojecih, ili nekada novih vjera. Najpoznatiji, i sa najvecim uspjehom, je svakako Joseph Smith koji je osnovao Mormonizam. L. Ron Hubbard je postigao veliki uspjeh sa Scijentologijom, i ona je savrsen dokaz kako religija nastaje i opstaje, cak se i siri.
A sto toliko insistiras na tom pitanju,odnosno odgovoru?I kakvi su to ljudi,tj.poslanici koji „svugdje dolaze“? :D Posto toliko insistiras na tom pitanju i ako bi nasao neki trag onda bi kao postao vjernik ili sta?to je za tvoju vjeru kljucno pitanje?

Ako sam dobro shvatio vidim da priznajes postojanje Muhameda.Ali sumnjas u njegovu poslanicu?Ako sumnjas u njegovu poslanicu,zasto bi opet povjerovao u druge?Osim toga slijedjenjem njega slijedis i druge.Shodno Kuranu,Poslanici su slani hronoloski, kroz razlicite vremenske etape i razlicitim narodima,to je vrijeme prije Nove Ere,ti si iz ovog perioda vjerovatno ocekivao osobne biometrijske iskaznice svakog ponaosob Poslanika?! :lol: sve da ih skupis na jedno mjesto,sta bi ti to znacilo,zasto bi bio kao vjernik?!,a vidimo da ih njihovi ziveci suvremenici nisu priznavali,ili si ocekivao vise njih poslanika u isto vrijeme,kao potvrdu da istinu govore?Pa bilo je i takvih primjera obadva poslanika suvremenika,npr.slucaj Musa i njegovog brata Haruna,Isa i Jahja,Ibrahima i Luta,itd,opet ih veci broj nije slijedio,nego proganjao...Sve da i imas portrete,tada bi pak obozavao slike, to je onda idolopoklonstvo.I otkud bi znao sa sigurnoscu da su to oni?Otkud 100% znas da su statuete,npr. Sokrata,Pitagore,Arhimeda,..dakle mislilaca iz perioda p.N.E. autenticni?Sama historija priznaje da recimo od Pitagore,iako jedan od najpoznatijih mislilaca tog vremena,nema autenticnih spisa.A sta tek reci jos za vrijeme prije njega,daleko prije.Ovdje je kljucno pitanje i prikaz ateisticke nelogicnosti:zasto vjerujes i nesumnjas u historijske zabiljeske a sumnjas u Kuran ili Bibliju?!I jedno i drugo su pisali ljude.S tim sto za Kuran cak i pisana forma nije bitna, sobzirom da je i dosao kao direktan govor,i ucen napamet.Tako je i danas.Ostao nepromijenjen.

Indijance Amerike nisu pobile bolesti koje su presle sa bijelaca,nego su ih pobili bijelci do gotovog istrebljenja,uzeli im zemlju,njih urezervate.Drevni narodi su iscezli,ostale se samo po koje rusevine,iskopine i sl.Cudi da nisi i ovdje trazio popis stanovnista,recimo Azteka.:D

Mormoni su sekta unutar krscanstva koncentrisani na uze podrucje.Nikakav interkontinentani uspjeh.Scientolgiju niko ne dozivljava uopce kao religiju,van Amerike nisu ni priznati.Upravo neuspjeh ovih zamisli govori da je poslanstvo poslanika nakon Muhameda zavrseno.
:thumbup:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#460 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by Towelie »

mirzaaa33 wrote:Vjera ti daje ono što nemaš kao čovjek.
Aha..znaci zato ljudi idu u dzihad. Ko ima na svetu Dunja 72 device? :mrgreen:

Previse pojednostavljeno objasnjenje vere, ali za neke si pogodio, ako nista. :-D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#461 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by Dope_Man »

HardcoreMX wrote: Ako sam dobro shvatio vidim da priznajes postojanje Muhameda.Ali sumnjas u njegovu poslanicu?Ako sumnjas u njegovu poslanicu,zasto bi opet povjerovao u druge?Osim toga slijedjenjem njega slijedis i druge.Shodno Kuranu,Poslanici su slani hronoloski, kroz razlicite vremenske etape i razlicitim narodima,to je vrijeme prije Nove Ere,ti si iz ovog perioda vjerovatno ocekivao osobne biometrijske iskaznice svakog ponaosob Poslanika?! :lol: sve da ih skupis na jedno mjesto,sta bi ti to znacilo,zasto bi bio kao vjernik?!,a vidimo da ih njihovi ziveci suvremenici nisu priznavali,ili si ocekivao vise njih poslanika u isto vrijeme,kao potvrdu da istinu govore?Pa bilo je i takvih primjera obadva poslanika suvremenika,npr.slucaj Musa i njegovog brata Haruna,Isa i Jahja,Ibrahima i Luta,itd,opet ih veci broj nije slijedio,nego proganjao...Sve da i imas portrete,tada bi pak obozavao slike, to je onda idolopoklonstvo.I otkud bi znao sa sigurnoscu da su to oni?Otkud 100% znas da su statuete,npr. Sokrata,Pitagore,Arhimeda,..dakle mislilaca iz perioda p.N.E. autenticni?Sama historija priznaje da recimo od Pitagore,iako jedan od najpoznatijih mislilaca tog vremena,nema autenticnih spisa.A sta tek reci jos za vrijeme prije njega,daleko prije.Ovdje je kljucno pitanje i prikaz ateisticke nelogicnosti:zasto vjerujes i nesumnjas u historijske zabiljeske a sumnjas u Kuran ili Bibliju?!I jedno i drugo su pisali ljude.S tim sto za Kuran cak i pisana forma nije bitna, sobzirom da je i dosao kao direktan govor,i ucen napamet.Tako je i danas.Ostao nepromijenjen.

Indijance Amerike nisu pobile bolesti koje su presle sa bijelaca,nego su ih pobili bijelci do gotovog istrebljenja,uzeli im zemlju,njih urezervate.Drevni narodi su iscezli,ostale se samo po koje rusevine,iskopine i sl.Cudi da nisi i ovdje trazio popis stanovnista,recimo Azteka.:D

Mormoni su sekta unutar krscanstva koncentrisani na uze podrucje.Nikakav interkontinentani uspjeh.Scientolgiju niko ne dozivljava uopce kao religiju,van Amerike nisu ni priznati.Upravo neuspjeh ovih zamisli govori da je poslanstvo poslanika nakon Muhameda zavrseno.
Pitam zato sto je u covjekovoj prirodi da pita. Problem je sto je i u nasoj prirodi (bar kod vecine) zelja da brzo dobijemo odgovor jer je nepodnosljiva neizvjesnost i neznanje, pa ako ne mozemo naci pravi onda izmislimo lako rijesenje za sve. Eto otkud vjera. A pitaj i jer znam da nemas odgovor, pa mi lijepo gledati koliko ga izbjegavas. Ako imalo imas logickog u sebi shvatio bi da bi dokazi o poslanicima koji pripovjedaju islam u razlicitim kulturama bili odlicni za tebe jer bi potvrdjivali da je islam zaista nesto posebno. Ali takvih nema, zasto sto nije.

I ne vjerujem ni u sve ''historijske'' stvari, cesto su prikazi velikih umova iz antickog perioda i ranije samo ilustracije, ili u najboljem slucaju bazirane na jednom crtezu. Tu je izgled nebitan, to je samo simbol covjeka koji je bio.

Mormoni nisu sekta nista vise nego je to krscanstvo, islam itd. I Amerika nije jedina sa znacajnom populacijom mormona, kao sto nije ni jedina zemlja koja je zvanicno priznala scijentologiju kao religiju, koliko god se to meni ne svidjalo ali ona se siri jer imaju jak lobi. Da je ovo neko drugo vrijeme imali bi maceve, sablje i koplja vjerovatno, svejedno, sirili bi se.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#462 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by nasa »

asurbanipal wrote:
skupljac_zeljeza wrote:
Dope_Man wrote: Opet nisi nikakav jak argument dao, jer i prije ekspanzije islama bilo je drugih velikih, i VECIH carstava.
Pa sad...
„Kako je mogao za samo dvije decenije jedan goloruk čovjek ujediniti zaraćena plemena i pustinjske beduine u jednu od najmoćnijih i najciviliziranijih nacija. Laži (zapadnjački objedi) koje su se lijepile oko dobronamjernog zanosa samo su naša vlastita sramota“.
Thomas Carlyle

I tom golorukom čovjeku njegovi "ashabi" pobiju skoro svu familiju. Eto koliko su povjerenje imali u njega. A osvajačke i pljačkaške pohode, prvo protiv susjednih arapskih plemena od kojih su mnoga prihvatila islam, finansirala je uglavnom mekanska aristokratija, kao i kasnija osvajanja izvan arapskog poluostrva. Treba li spomenuti da je ta aristokratila među zadnjim, preko svoje volje "prigrlila" islam.
Ti se tome cudis kao covjek ili kao vjernik ili oboje?
Ne cudis se uopce vec konstatujes, zelis izraziti empatiju, neki poucan osvrt i sl.?

Nikad, za ove godine konstantnog citanja po forumu takvih i slicnih osvrta, nisam skontala pravu svrhu i cilj takvih prica...

Mislim, OK arapi su povremeno bili dubrad i prije i nakon pojave islama, koristili su vjeru za razne interese, izvrtali je na sve strane, prosirili se u ime islama na neislamske nacine...
Pa koji to narod, skupina, pripadnici nisu radili, a da su postigli razne ovozemaljske koristi...

Je li se VB sirila moralno, pravedno te dosljedno u ime pozitivnih vrijednosti.Ako nije pa kako je onda moguce da ti "pokvareni" Britanci budu bilo kome i bilo cemu uzor danas, a jesu. Mora biti da je sve sto rade zlo samo mi to ne zelimo vidjeti ....

E u ovom fazonu je ova dosadna prica o prvim muslimanima, pogresnim temeljima, lazima, zavjerama itd. Ti i jos mnogi na taj nacin zelite sugerisati da je onda i sve naknadno i svi koji su dosli kasnije isti takvi i da je sve jedno veliko zlo.

Samo sto prateci takvu analogiju mozemo komotno zakljuciti da je cijeli svijet zlo, zlo, zlo osim skupine izabranih koji sami sebe prepoznaju...

Hajde dobro, ja necu sigurno sprijeciti ni tebe ni druge da pisete kao ni promijeniti vasa misljenja ali eto nadam se da bar nekad uociti rupetine u tim papagajskim pricama.

Hiljade korisnjih nacina ima da se te historijske price obrade ali i ti kao i mnogi drugi biras onu naucenu, onu koju si prihvatio jer tebe izdvaja kao pozitivca u cijeloj prici. To je sasvim ljudski, ocekivano jos o Adema i Have kao i sto je bilo i za vrijeme Poslanika, nakon, danas....
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#463 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by ABH017 »

Misliš naso, ljudski je svoje mane kriti, ističući tuđe? Ljudski je pozitivnost svog stava dokazivati negativnošću tuđeg?
Ljudi nikako da shvate da je vjera jedno, a ljudsko djelovanje nešto drugo.
Ne postaje se vjernikom tako što izučavaš istoriju religija, njihov postanak, razvoj, širenje na druga područja...
Neki jednostavno ne mogu da shvate da ta dešavanja nemaju nikakve veze sa onim što vjernik osjeća, što vjeruje. Vjera (intimna vjera svakog pojedinca) nema nikakve veze sa osvajanjima, recimo, Salahuddina. Ja bih isto vjerovao i da u istorijskim knjigama piše kako je on bio loš vojskovođa, ili da nije nikako ni postojao. I tako za hiljadu i jedan upis za post u Skandinaviji, spominjanje Indijanaca, Eskima, Aboridžana itd.
A tu su i neizostavna poređenja sa bajkama za djecu. Bajke čitaš iz znatiželje, zabave, uživiš se u glavne likove, jer su pozitivni, moralni, čudesni.
Vjernik (ja barem) se ne postaje jer si zadivljen moralnim vrednotama Božijih poslanika, opisanih u Knjigama. Vjernik se, valjda, postaje jer osjećaš postojanje neke Sile, koja je sve ovo stvorila. Ne zato jer si nemoćan da nešto objasniš ili se izboriš sa svim saznanjima, ili što imaš potrebu da sve pripišeš nečemu nadnaravnom, već zato što osjećaš prisustvo nečega. Kroz život i iskustva, koja stičeš, shvataš da Neko stoji iza svega toga. Ne što ti to tako hoćeš, već što je to tako.
Oni koji to ne osjećaju, mogu uvijek reći da vjernici imaju potrebu da se oslone na Boga i da mu pripišu stvari koje ne mogu da objasne, ali isto tako ja mogu da kažem da oni nisu dovoljno razmišljali o svemu što ih okružuje. Ne samo o onome što vide, čuju ili dodiruju, već upravo o onome što ne mogu ni da vide, ni da čuju, ni da dodirnu, a ono je svakodnevno tu oko njih, okružuje ih i čini sastavni dio njihovog života.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#464 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by nasa »

Pa to na kraju je bilo vise ironicni osvrt na neku vrstu prepoznatljivog @asurovog cinizma odnosno cinicnih osvrta na sve i svasta kojim opet nikako nije sklon pri osvrtu na sebe i vlastita uvjerenja.
Za ljude je oduvijek tragedija posrtanje na malim preprekama koje su postavljene ka velikom cilju, to je poznata prica u obliku jabuke, malih strasti, pozuda, interesa...one velike nekako prepoznamo. To jeste ljudski i ocekivano mada nije opravdano ne ciniti nista da ih od sebe uklonimo. Ja sam procitala poprilicno ralicitih osvrta by asurbanipal i bude tu mnogo istine, usmjerene ka ispravnom cilju ali redovno se spotakne kad dodjedjes do njega licno.
Recimo idemo analizirati historiju, moze, sve 5, pljuste kritike, skepticni pristup, potraga za znanjem.... dok ja ne kazem da treba podvrgnuti i te njegove citabe istoj metodologiji....aha, malo sutra ...
O cemu onda pricamo vec o njegovom uvjerenju da istinu zna i da je to zavrsen proces, on ni te svoje knjige/izvore ne dozivljava ispravno, kao vrata ka spoznaji vec ih je uzeo kao zatvorenu kutiju i sebe kao narocito sposobnog i vaznog jer zna sta je unutra. Takav pristup sebi je pogresan, da uopce ne ulazimo u pricu o Bogu.
Inace sto se tice price o historiji i vjeri slazem se s tobom. Historija nam pruza znanje koje moze biti jako korisno na putu spoznaje ali istovremeno historija otkriva relativnost ovozemaljske istine, podrzava sumnju, onu pozitivnu sumnju koja usmjerava ka drugoj vrsti istine odnosno Bogu.

Medjutim ako je uzmemo ka apsolutnu istinu spram koje se orijentisemo i definisemo onda gubimo pravo ili bar dosljednost na onu pozitivnu sumnju bez koje je historija samo jos jedno bozanstvo u nizu. Da ne kazem da time potkopavamo i naucni pristup kojem je sklon...Sve u svemu ljuti me :D ljuti me sto pametan covjek kao on to cini...
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#465 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by Towelie »

Pa to na kraju je bilo vise ironicni osvrt na neku vrstu prepoznatljivog @asurovog cinizma odnosno cinicnih osvrta na sve i svasta kojim opet nikako nije sklon pri osvrtu na sebe i vlastita uvjerenja.
Da ga vidis na Fejsbuku samo..
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#466 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by asurbanipal »

nasa wrote: Ti se tome cudis kao covjek ili kao vjernik ili oboje?
Prije svega kao čovjek, zašto bi se čudio ? Ne iznenađuje me ništa.

nasa wrote: Nikad, za ove godine konstantnog citanja po forumu takvih i slicnih osvrta, nisam skontala pravu svrhu i cilj takvih prica...

Zar su tako teške moje priče ? Nikakva duboka filozofija. Čak su ponekad i suhoparne, ali u svakom slučaju nose određenu pouku ili poruku. Ko hoće nek' ih konta, a ko neće i ne mora.

nasa wrote: Mislim, OK arapi su povremeno bili dubrad i prije i nakon pojave islama, koristili su vjeru za razne interese, izvrtali je na sve strane, prosirili se u ime islama na neislamske nacine...
Pa koji to narod, skupina, pripadnici nisu radili, a da su postigli razne ovozemaljske koristi...

Nisam ih nazvao da su đubrad. Društvo kao i svako drugo u to doba, s tim što je bio nešto veći stepen destruktivnosti, neznanja, stagnacije. Meni je, vidiš, interesantna predislamska arapska poezija, njene sketpične poruke, zatim običaji, simboli, kultovi, iako je ruku na srce u tome periodu sve djelovalo nekako kruto. Ženska djeca su se živa zakopavala, pravili kipovi i bogovi od komada drveta ili hurmi, plemena vodila besmislene ratove od kojih su neki trajali i po sto godina, a sve to zbog "ukradene" ovce ili koze.

Niti sam rekao da je sve bilo zlo, niti tvrdim da je sve bilo "med i mlijeko" i "ružičasto". Svim tim događajima treba dati jednu objektivnu, ljudsku dimenziju. Među Arapima je npr. ostala ta tradicija, da ne kažem mit, o četvorici pravednih halifa, da sad ne ulazimo u detalje kako i kad je ona nastala, ali svoj toj galeriji likova ne bi trebalo pridodavati neke legendarne dimenzije, uzdizati ih na nivo polubogova kao što su Stari Grci uzdizali Ahileja ili Herkulesa. Da me ne bi pogrešno shvatili, mislim da je od strane muslimana i sama Muhammedova ličnost predimenzionirana, da ne kažem da je na neki način stvoren kult od njegovog lika i djela, nešto slično kao što je kršćanska dogma napravila od Isusa.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#467 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by nasa »

Tu nema nista objektivno jer radi se o vrlo pristrasnoj prici i ti to odlicno znas, ako se varam i ti ne znas onda si u zabludi :D

Prica je pristrasna jer imamo dvije, a i vise strana koje su je od starta sasvim licno, interesno i sa svim ljudskim slabostima oblikovale u navodno objektivnu istinu.
To je od pocetka price koja o Bogu ne otkriva nista novo ili nepoznato vec ljudsku historiju, prirodu, zivot muslimana, specifivno arapsku historiju itd. ili bolje reci sve i svasta korisnog i nekorisnog ali bas ne ono sto se stalno zeli potencirati u vidu nekakve retrospektivne spoznaje Boga, ovozemaljskih zavjera itd.
Ako se pozivas na naucnu objektivnost pa onda je prica davno zavrsena jer ne bih rekla da imamo nekih novih izvora pogotovo nemamo nikakvih koji na neki nacin nisu interesno involvirani, a sasvim jasno da naucna objektivnost podrazumjeva i razumjevanje konteksta desavanja koji opet bez ikakvog cuda pricaju ljudsku pricu kakvih je na gomile. Stvarno ne vidim potrebu da je analiziramo neprestano.

U kontekstu vjere, svi muslimani imaju razne licnosti iz proslosti koji postuju, velicaju itd. pa imaju ih i svi ljudi...mada ti onako preferiras da analiziras velicanje historijskih likova odredjene skupine sto nije nikako pokazatelj potrage za objektivnom istinom ali eto zanemaricu za sad...

Pitanje je kada i zasto to postaje prepreka, problem, ogranicavajuce i sl. Ja se bez dileme slazem s tobom da se to desava i da je potrebno upozoriti na to jer je prepreka vrijednostima koje su iznad svega kao sto je sklonost istini, pravdi, potraga za znanjem itd.
Medjutim to se mahom ne radi tako vec je a priori problematican izbor likova koji se velicaju, e tako to postane jedna rasprava koja je sve ono sto islam ne treba da bude.
Da se ovdje kojim slucajem islo sa postmodernim skepticizmom spram raznih ideala ja bih se slozila, mozda nesto i podrzala jer kao sto rekoh sumnja usmjerava potragu za istinom te je cak i u vjeri korisna jer otkriva Istinu ali nije mi se ucinilo da ti je namjera takva poruka pa zato i ona moja pitanja s pocetka.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5620
Joined: 12/10/2014 01:12

#468 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by skupljac_zeljeza »

asurbanipal wrote: I tom golorukom čovjeku njegovi "ashabi" pobiju skoro svu familiju. Eto koliko su povjerenje imali u njega.
Ti opet podržavaš ovo na šta želim preko Tomasa staviti poentu. Trebalo je protivnike kao što su bili Adi ibn Hatim ili Halid ibn Velid ili Ebu Sufjan u tako kratkom vremenu staviti pod svoj bajrak. Zar Muhammed a.s. nije najavio sve ove faze u historiji poslije njega? Imaš na linku od Prljače na temi Ramazan opet. Neko kao što je Tanasković će i dalje naginjati tvojim formulacijama. Počelo tamo nekada sa Ebu Džehlom i Ebu Lehebom i trajat će dok je ahiri zemana.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#469 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by aurora313 »

Jedna osoba sa čvrstim ubijeđenjima vrijedi kao stotinu njih samo sa namjerom.
Zato će religije da traju.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#470 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by Smrcak15 »

SamoVasGledam wrote:Kao prvo Smrle moram da konstantujem da si zaista neverovatan. U pravu su ljudi kada kažu da ste ti i patriot1 dve strane jednog novčića - verski zaluđenici koji ne vide dalje od svojih svetih knjiga. Sve dobiješ na tacni, napisao, argumentovano, a tvoji kontraargumenti su gotovo svi 'Ne, to nije tako, to je pogrešno' bla bla truc. Ovako da izađeš na binu za neku debatu publika ti bi se smejala. To što ti vera radi zaista nije zdravo. Ograničavaš svoj um i negiraš stvari koje su ti ispred nose samo zato što se kose sa tvojim verovanjem.
Smrcak15 wrote:Jer ako postoji mogucnost da se to desilo, onda to vise nije dokaz protiv Kur'ana, razumijes li ovo covjce, jeli ti jasno zasto ja ne uzimam ovkve stvari kao dokaz protiv neke knjige, naprimjer da biblija govori o nekom navigatorskom instrumentu, i ti meni dodjes i kazes poznato je u historiji da je prvi kompas napravljen te i te godine zato nemoze biti tacno to sto biblija kaze, kao prvo postoji li mogucnost da je to neko uradio u to vrijeme, postoji, nije iskljuceno, gotova prica, a to sto nije zabiljezeno u nekom manuscriptu sa strane ili nije nadjen artifakt, neznaci da nije tacno sto knjiga tvrdi.
Ako Kur'an ide protiv svih istorijskih nalaza i učenja onda je na tebi obaveza da dokazuješ da je Kur'an u pravu, a ne na meni da tebe ubeđujem zašto Kur'an nije u pravu. Jel ti shvataš čoveče da je razlika između prvog mrežastog oklopa i Davida 700-800 godina? Dakle ne 100-200 pa da možeš da se vadiš kao što sada pokušavaš. Jel ti shvataš da je mrežasti oklop iz Evrope došao u Aziju dosta kasnije, što znači da je razlika između prvog mrežastog oklopa u Aziji i Davida još veća? Kako je moguće da je car David imao toliko kraljevstvo, toliku vojsku, a opet ne mož jedan takav oplok da se pronađe i potvrdi Kur'an?

'MAIL ARMOUR was introduced to the MIDDLE EAST and ASIA through the Romans and was adopted by the Sassanid Persians starting in the 3RD CENTURY AD, where it was supplemental to the scale and lamellar armour already used.'
https://en.wikipedia.org/wiki/Mail_(armour)

Ako ti u ovome ne vidiš problem, onda ja vidim problem u tebi, a to šta ti misliš o Bibliji mene ne zanima. Ja ni u nju ne verujem.

Smrcak15 wrote:pogledaj video cak i u tom videu muslimanski ucenjak osporava to da je zul karnejn alexander a ti ipak postiras, to, ovo je cisti strawman argument, mi covjce nevjeruje da je zul karnejn bio alexander veliki, i nemozes ti meni nabaciti to to je to ista osoba i na osnovu tvog misljenja kritkovati Kurana, evo da mi vjerujemo da je to bila ista osoba haj inekako.

AKo hoces da kritkujes Kuran onda moras da donosis dokaze koji jasno oponiraju Kuranu, a ne da ostavljaju mogucnost da se desilo drukcije od tvojih dokaza.
Naravno da Yasir Qadhi neće priznati da je Zul Karnejn zapravo Aleksandar Veliki, jer to bi bilo samoubistvo za Islam. Ali Yasir Qadhi je rekao muslimanima da ne istražuju previše o tome ko je Zul Karnejn jer će se naći u velikom problemu.

Poenta je da se Aleksandrove stare legende i priče o Zul Karnejnu iz Kur'ana savršeno poklapaju i da su stari narodi nazivali Aleksandra Zul Karnejn. Dao sam ti video klip koji govori o tome, link na kojem se nalazi slika novčića sa Aleksandrovim likom i rogovima na glavi. Ali ti i dalje teraš svoje. I dalje bez ikakvih kontraargumenata negiraš sve i tražiš opet nekakve dokaze. Ako ovo nisu dokazi ja ne znam šta su.
Smrcak15 wrote:primitivno razapinjanje je bilo u starim vremenima na drvecu

https://books.google.se/books?id=rey19p ... ee&f=false

gotova prica vise, nemas tu sta vise diskutovati, knjiga potvrdjiva ono sto Kuran kaze, a knjiga nije islamska.
Nije gotova priča, jer gde se u navedenom tekstu spominje razapinjanje u Egiptu? Pogledaj samo kako pokušavaš da pobegneš jer si uhvaćen na tankom ledu bez argumenata.

Egipćani nisu praktikovali razapinjanje, već su nabijali čoveka na drveni kolac, a autor Kur'ana nema pojma. E sad smo završili.
Smrcak15 wrote:jesi li ti razumio objasnjenje poslanika Muhammed kad mu je isto tako pitanje postavio jedan krscanin, on je jasno rekao da su narodi prije nadjevali imena svojoj djeci prijasnjih dobrih ljudi i poslanika. znaci neradi se o istim osobama nego njihovim imenjacima, jeli to ti Muhamemda u laz ugonis i njegovo obajsnjenje, koje je jasno.
Muhamedovo objašnjenje je smešno i nastalo je da bi se oprao kada je uhvaćen u laži. Ne postoji nikakav istorijski zapis ili išta slično da se Marijin otac zvao Imran i da je imala brata pod imenom Harun, niti ikakvo staro verovanje koje potvrđuje to. Kao što sam rekao postoji takva Marija u Bibliji, ali ona je živela mnogo pre ove.

Zašto bi je narod nazivao sestrom Harunovom, a ne ćerkom Imranovom, s obzirom da se njen brat uopšte ne spominje u Kur'anu, a njen otac ima celu jednu suru? Zar nije bio običaj kod Jevreja i Arapa da umesto prezimena nose očevo ime ili ime nekog znamenitog pretka, a ne ime brata? Dakle iz kojeg god ugla da pogledaš ne valja.

I još nešto - 'It was narrated from Ibn Jarir, narrated from Yaqub, narrated from Ibn U’laya, narrated from Sa’id Ibn Abi Sadaqa, narrated from Muhammad Ibn Sireen who stated that he was told that Ka’b said the verse that reads, "O sister of Harun (Aaron)!" (of Sura 19:28) does not refer to Aaron the brother of Moses. Aisha replied to Ka’b, "YOU HAVE LIED." Ka’b responded, "O Mother of the believers! If the prophet, may Allah’s prayers be upon him, has said it, and he is more knowledgeable, then this is what he related. Besides, I find the difference in time between them (Jesus and Moses) to be 600 years." He said that she remained silent.'

Dakle i sama Aiša je bila toliko ubeđena da je reč o istoj Mariji da je čoveka koji je to negirao nazvala lažovom. Kada joj je čovek objasnio zašt to ne mogu biti dve iste Marije Aiša je ostala bez teksta. Eto, majka vernika, najbliža osoba Muhamedu je bila u zabludi. To znači da Muhamed nikome nije davao objašnjenje tog ajeta pre nego što je uhvaćen u laži.

da bi se osporila sve i jewdna tvoja optuzba na racun Kurana jeste ovaj kratki argument

Dali postoji mogucnost da je bilo suprotno od onoga sto ti tvrdis, recimo da je David radio pancire od zeljeza samo sto nije zabiljezeno u nekom manuscriptu ili je mozda zabiljezeno i negdje ima u nekoj staroj knjizi negdje, samo mi to neznamo sad, da postoji mugfocnost, a cim postoji mugcnost svi tvoji argumenti padaju u vodu, zato ih nesmatram ni malo jakim jer se povodis samo za onim sto se trenutno otkrilo, i na osnovu onoga sto se trenutno otkrilo ti baziras svoje vjerovanje da to nije moglo biti onako kako Kuran kaze. kad shvatis ovo uvidjet ces koliko su ti argumenti bezveze.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#471 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by Smrcak15 »

SamoVasGledam wrote:----
Ja nigde nisam spominjao gluposti i ludosti. Naveo sam samo jedan običan primer Božije nesavršenosti - nemogućnost promene prošlosti. Ako je Bog svemoguć, to znači da može SVE, a ne u ovom smislu može sve, a u nekom drugom ne može. U ovome nema kompromisa, a to što je tebi teško da priznaš da si se našao u ćorsokaku iz kojeg ne znaš kako da se izvučeš je neka druga priča.
ali ti se sluzis parodoxima, tipa moze li nesto ujedno postojati i nepostojati, to je ludost, nelogicko silovanje zdravog razuma, upravo to je puitanje moze li Bog uciniti nesto neucinjenim sto se vec desilo, hoces da paradox prebacis na Boga i na taj nacin jezickom konstrukcijom omalozavas Boga.

Pazi jednu stvar, mi logicki nemozemo dokuciti kako nesto moze postojati ujedno i nepostojati, okrugla kocka, ili plavoko dijete sa smjedim ocima, mi nemozemo razumjeti ove nelogicnosti.

Nisam se ja nasao u corsokaku nego se bavis paradozima kako bi obezvrijedio Boga, i onda se covjek zapita zasto nema uputu, jesi li ti svjestan cime se sluzis, tipa, hej moze li taj tvoj Bog ucinit da je 2+2=6, ako nemoze, vidis da nije svemoguc. eto na kojem je nivou.

Ako budes Ovako na perfidan nacin pokusavao omalozavati onoga koji te oblikovao i hranio cijelo vrijeme u majcinoj utrobi i jos uvijek te hrani raznim biljkama izivotinjama i vodom koju on spusta sa nebesa, a ti Ovako mu pokusavas ga omalovaziti, nemoj se cuditi ako bi umro u Ovako stanju da dzehenem nije sledeca destinacija.

Lokalna poplava? Znaš li ti šta je lokalna poplava? Imali smo mi pre dve godine na Balkanu lokalnu poplavu. Kada voda narato toliko da potopi i vrhove planina, da ništa živo ne može da utekne, to nikako ne može biti lokalna poplava. U ajetu 11:42 se spominju talasi veliki kao planine, u ajetu 71:26 Noa moli Boga da pobije sve nevernike na Zemlji.
25. I Nuha poslasmo narodu njegovu. "Ja sam tu" - govorio je on - "da vas otvoreno opominjem,

ovdje vidimo da je Nuh poslat svom narodu a ne cijelom svijetu

i jos Bog naglasava jasno da je to bio lokalni potop

59. A Gospodar tvoj nikada nije naselja uništavao dok u njihov glavni grad poslanika ne bi poslao, koji im je dokaze Naše kazivao. I Mi smo samo onda naselje uništavali kad su stanovnici njihovi nasilnici bili

ovo jasno naznacava da je lokalni potop

1. Poslat Nuh svome narodu samo
2. Bog ne kaznjava narod kome nije poslat poslanik
U ajetu 11:42 se spominju talasi veliki kao planine, u ajetu 71:26
dovoljno je da se urusi brdo i stvori mega cunami, i eto ti valova kao planine

simulacija kako to izgleda

A kome je Bog to ukazivao milost ako mi tada još uvek nismo postojali? Ako nismo postojali, onda nismo imali potrebu ni za milošću niti za bilo čim drugo. Jedino objašnjenje je da nas je Bog stvorio jer smo mi potrebni njemu, a ne on nama. I stvorio nas je da se zabavlja sa nama, jer mu je dosadno, da nas zamara svojim propisima, da se svađamo i ubijamo zbog njega itd.
prije stvaranja dzina i ljudi, neznam kome je mogao dati svoju milost.
Jedino objašnjenje je da nas je Bog stvorio jer smo mi potrebni njemu, a ne on nama
Bog ti odgovara iz Kurana:

6.A onaj ko se bori – bori se samo za sebe, jer Allah sigurno može bez svih svjetova biti
I stvorio nas je da se zabavlja sa nama, jer mu je dosadno, da nas zamara svojim propisima, da se svađamo i ubijamo zbog njega itd
Bog ti odgovara iz Kurana na tvoju tvrdnju:

16.Mi nismo stvorili nebo i Zemlju, i ono što je između njih, da se zabavljamo.
17.Da smo se htjeli zabavljati, zabavljali bismo se onako kako Nama dolikuje, ali Mi to ne činimo,
18.Nego istinom suzbijamo laž, istina je uguši i laži nestane; a teško vama zbog onoga što o Njemu iznosite!
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#472 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by Smrcak15 »

SamoVasGledam wrote:----
A šta je dokaz da je grčki mit mit? Ili bilo koji drugi? Mitovi su natprirodne, nerealne priče iz prošlosti koje se ne mogu nikako dokazati u današnje vreme. Nastanak prvih ljudi iz blata, od jednog čoveka potiče celo čovečanstvo, rastavljanje mora, oživljavanje mrtvih, leteći konji, prepolovljavanje Meseca, anđeli, demoni, ogromne poplave, prinošenje žrtava... Po čemu je to bolje od bilo koje druge mitologije I paganske vere?
cuda su se desavala prije u sklopu potvrde poslanstva poslanika, jer Bog je Davao cuda poslanicima da budu dokaz da su ustinu Boziji psolanici a ne sarlatani.

To je tvoje verovanje, ali ono ne briše ono što sam ja ranije napisao. I opet ti kažem, daj prosečnom čoveku ne 20, već 5 godina i napisaće ti knjigu sa masom matematičkih poklapanja bez problema. Ništa specijalno.
nikako da skontas poentu, pa lahko je sad praviti brojcano konstruisanu knjigu, ali hajde ti diktiraj iz svoje glave svojim pisarima , bez da napises slova ijednog, samo iz svoje glave trebas da se konstruises bez icije pomoci, sam bez racunara, i digitrona , bez olovke i papira.

hajde uradi ako moes ili bilo ko.
A reci mi zašto je bio problem odmah na početku reći da je alkohol od šejtana? Da nema možda veze sa tim da bi se većina ljudi tada pre odrekla Boga u korist alkohola i šejtana, pa zato Bog nije smeo da spomene istinu?
jeli ti uopste razumijes sta je postepeno odvikavanje, jeli mudrije postepeno odvikavati ljude od nesta ili odmah bez ikakvih laganih priprema.

Hajde ti teskom narkomanu uzmi sve droge i nedaj mu vise nikad da proba bez ikakvih pomgala. ni dokle neces stici.
To ne briše činjenicu da je Muhamed imao ceo tim ljudi oko sebe. A i Pavla su jurili Rimljani, Jevreji, pagani, mučili ga, zatvarali, vršili atentate na njega.. I on je bio gladan, siromašan, pa ga opet to nije sprečavalo da putuje po svetu i priča ljudima kako ga Bog šalje na specijalne misije.
ti si covjce krscani koje hoce da bude ateista, sta ti zagovaras neznam?? ko hoces da nesto suszbijes islam sa krscnastvo a ateista si, valjda trebas da koristis svoje ateisticke svjetonazore i poglede na zivot kao argumente a tudjom cunom gloginje mlatit.

kakav crni pavle, pa pavle uopste nije imao isto vjerovanje kao isus, tako da neznam sta ga uopste spominjes.

Ne umanjuje, ali je smešno pored toliko stvari i otkrića pričati o nekakvim cipelama koje pričaju.
ali covovjce nisi svjkestan da imamo na stotine prorocanstva iz Kurana i hadisa, a to za cipele je samo jedna mala stavr u moru drugih prorocanstva i onda kazes pored toliko stvari i otkrića pričati o nekakvim cipelama koje pričaju
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#473 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by Dope_Man »

Smrcak15 wrote: da bi se osporila sve i jewdna tvoja optuzba na racun Kurana jeste ovaj kratki argument

Dali postoji mogucnost da je bilo suprotno od onoga sto ti tvrdis, recimo da je David radio pancire od zeljeza samo sto nije zabiljezeno u nekom manuscriptu ili je mozda zabiljezeno i negdje ima u nekoj staroj knjizi negdje, samo mi to neznamo sad, da postoji mugfocnost, a cim postoji mugcnost svi tvoji argumenti padaju u vodu, zato ih nesmatram ni malo jakim jer se povodis samo za onim sto se trenutno otkrilo, i na osnovu onoga sto se trenutno otkrilo ti baziras svoje vjerovanje da to nije moglo biti onako kako Kuran kaze. kad shvatis ovo uvidjet ces koliko su ti argumenti bezveze.
To ''da li postoji mogucnosti da je...'' nije nikakav argument. Za skoro svaku postavku postoji mogucnost, ali na tebi je da pokazes da je ta postavka tacna, a ne samo mogucnost. Svijet se i vodi onis sto se do sad otkrilo jer je jedino to ono sto je cvrst dokaz, sve dalje je nagadjanje i izmisljanje dok se ne potkrijepi dokazima.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#474 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by Smrcak15 »

SamoVasGledam wrote:----
Ti si taj kome je potrebno stalno pručavanja i stalna analiza Kur'ana jer shvati - možeš ti imati i milion raznih čuda u Kur'anu i numeričkih poklapanja, ali ukoliko se pronađe samo jedna jedina greška ceo koncept Kur'ana kao 100% Božije reči pada u vodu i ti si na strani gubitnika.
tacno u potpunosti se slazem, samo sto ti jos nisi nista donio sto je pogresno u Kuranu
Dobro, dobro. Hajde mi objasni onda ovo - spominjali smo već Waraku, a našao sam jedan zanimljiv hadis u vezi njega (ili bolje rečeno deo). Hadis kaže 'Waraqa had been converted to Christianity in the Pre-lslamic Period and used to write Arabic and write of the Gospel in Arabic as much as Allah wished him to write.' http://sunnah.com/urn/46331

U hadisu piše da je Waraka Allahovom voljom prepisivao Jevanđelje na arapskom. Moje pitanje je koje je to jevanđelje u pitanju i zašto je Allah dozvoljavao Waraki da umnožava i širi izmenjena jevanđelja i tako navodi ostale Arape na lažnu veru i pogrešan put, pogotovo kada Muhamed uskoro treba da se pojavi?
mozemo onda pitati zasto Allah uopste dovoljava uopste da se jevandjelje iskrivi i ostale vjerske knjige, mozemo u nedogled pitati zasto dopusta to, pa jednostavno daje ljudima slobodnu volju i nemoze se previse uplitati u njihovu slobodnu volju jer bi onda djela ljudi bila bozija a ne ljudska.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#475 Re: Vjeru će pokopati ZNANOST?

Post by patriot_1 »

SamoVasGledam
Kao prvo Smrle moram da konstantujem da si zaista neverovatan. U pravu su ljudi kada kažu da ste ti i patriot1 dve strane jednog novčića - verski zaluđenici koji ne vide dalje od svojih svetih knjiga. Sve dobiješ na tacni, napisao, argumentovano, a tvoji kontraargumenti su gotovo svi 'Ne, to nije tako, to je pogrešno' bla bla truc. Ovako da izađeš na binu za neku debatu publika ti bi se smejala. To što ti vera radi zaista nije zdravo. Ograničavaš svoj um i negiraš stvari koje su ti ispred nose samo zato što se kose sa tvojim verovanjem.

Opet ti insinuiraš i to podmuklo!
Ispada da SVI forumaši misle kao ti,a radi se uz tebe još o dvojici-trojici!
I to sve neki poluintelektualci bez pravog znanja i indoktrinirani do daske što ateizmom što okultizmom ili astrologijom i sličnim kvazimudrostima.
Što se tiče smrčka , osobno mi se čini da je malo "otišao u kupus" sa pokušajima da znanstveno dokaže ispravnost kurana i postojanje Boga.No očito je bar jedno,ne čita samo vjerske knjige!A što se tiče mene ja čitam sve,čitao sam "Antikrista" od Ničea kao vjernik,još dok si ti bio u jajcu!
I masu drugih knjiga koje su sve samo ne vjerske!Svi mi odbijemo ili prihvaćamo tuđu pamet i tuđe mišljenje.Malo je toga izvorno naše.Pa je tako indoktriniran svatko,i ja i ti i svi ostali!Otkud ti pravo reći da smo mi indoktrinirani a ti ne?I ti si to što jesi zahvaljujući "hrani" kojom su hranili tvoj um.Pa prema tome,ako Bog postoji a ti (zahvaljujući pokvarenoj hrani) vjeruješ da ne,onda si indoktriniran ti!Ja sam u to siguran.
Vjernika ima vrlo inteligentnih i jako moralnih!Kad bi samo glupani vjerovali,meni bi to bio dokaz da Boga nema.A zapravo,nalazim da većina nevjernika nisu mislioci!Svaka čas izuzecima!
Locked