"Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#776 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Diwan »

u suštini i nema mnogo razlike između vehabizma i onog što uči tkz islamska zajednica. I ovi drugi bi bili isti kao ovi prvi da im se ukaže prilika za to, u smislu ostvarivanja neke tkz 'islamske države'.

Morao bi imati karticu za upis pri ulasku u džamiju kao potvrdu da si bio na namazu, inače brale, motke bi radile. I jedni i drugi su u pet deka, i jedni i drugi imaju vlažne snove i iblisovske projekcije, i jedni i drugi lažu, manipulišu, pretvaraju se ,igraju igrice, i službenici su i uposlenici nekih drugih i rade za tuđe ciljeve.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#777 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Towelie »

asurbanipal wrote:Što nas ima mašallah :mrgreen:

14.02.2016.god. '' POBJEDA ISLAMA '' Šejh Dr. Safet Kuduzović

Posjeta premašila očekivanja, elhamdulillah, prepuna kino sala BKC-a samo je pokazatelj koliko je naš narod željan ovakvih i sl. tribina tj. da poslušaju i saznaju nešto više o svojoj prelijepoj vjeri od naše uleme poput Šejha Kuduzovića, Allah ga poživio!
Izvinjavamo se svima onima koji su morali prestajati čitavo predavanje.



Image


Image


Budući reis, šejh Kuduzović :mrgreen:


Image


Kao što rekoh, vehabizam je budućnost muslimana, ummeta, pa samim tim i Bošnjaka. Oni su već došli i preuzeli. Što mama Britanija kaže, tako mora biti... :mrgreen:
Pa se vi jos cudite asurovoj brojci od 400 000 simaptizera vehabizma. Oni su tu, i teze da postanu oficijelno ucenje Islama, kao nekad mutezilijsko ucenje, ili kasnije sufizam.

A ako se to desi, neka nam je Bog na pomoci.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#778 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Diwan »

“If I had had only forty men, I would have resisted with force,”

rekao je Hz. Alija a.s. misleći na puč i vojni udar koji su učinjeni od strane islamskih božanstava poput Ebu Bekra i ostale kompanije, kojom prilikom je i nastao vehabizam i otvorena kutija islamskog proklestva, nezanja, laži, manipulacije, iskrivljena i skretanje sa Božijeg puta.

Put koji slijede muslimani nije Božiji put, bez obzira kako se oni zvali i kojoj sekti pripadali.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#779 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by arzuhal »

Još malo pa će - ukoliko se pomoć ne potraži kod stručnih osoba, mada mislim da se uveliko kasni s tim - početi tvrditi da je Allah, 'azze we dželle, Kur'an objavio na šekspirijanskom engleskom, "ali manipulatori vjerom, emevije i ulemanska gamad iz nacionalističkih pobuda izmisliše da je objavljen na arapskom samo da bi zaveli ljude krivim putem, arghhahhhh, aauuUUuuUuuu! :twisted: "
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#780 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by m_l »

Towelie wrote:
Pa se vi jos cudite asurovoj brojci od 400 000 simaptizera vehabizma. Oni su tu, i teze da postanu oficijelno ucenje Islama, kao nekad mutezilijsko ucenje, ili kasnije sufizam.

A ako se to desi, neka nam je Bog na pomoci.
Nemoj zafrkavat'!

Sreca ti se iscupa iz njihovih ralja, pa sad mozes sa @asurom vizionarski predvidjati buducnost, i prebrojavati. Kako prije rekoh, prekucali ste Galijasevica, samo nastavite, ne dajte se omesti!
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#781 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Towelie »

m_l wrote:
Towelie wrote:
Pa se vi jos cudite asurovoj brojci od 400 000 simaptizera vehabizma. Oni su tu, i teze da postanu oficijelno ucenje Islama, kao nekad mutezilijsko ucenje, ili kasnije sufizam.

A ako se to desi, neka nam je Bog na pomoci.
Nemoj zafrkavat'!

Sreca ti se iscupa iz njihovih ralja, pa sad mozes sa @asurom vizionarski predvidjati buducnost, i prebrojavati. Kako prije rekoh, prekucali ste Galijasevica, samo nastavite, ne dajte se omesti!
Jes, ja sam problem. A ne ova bratija koja je razumski i dalje u sedmom veku. Shvaticete da vam gori kuca tek onda kad osetite dim. Samo sto se posle pozar ne moze ugasiti.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#782 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by m_l »

Towelie wrote:
m_l wrote:
Towelie wrote:
Pa se vi jos cudite asurovoj brojci od 400 000 simaptizera vehabizma. Oni su tu, i teze da postanu oficijelno ucenje Islama, kao nekad mutezilijsko ucenje, ili kasnije sufizam.

A ako se to desi, neka nam je Bog na pomoci.
Nemoj zafrkavat'!

Sreca ti se iscupa iz njihovih ralja, pa sad mozes sa @asurom vizionarski predvidjati buducnost, i prebrojavati. Kako prije rekoh, prekucali ste Galijasevica, samo nastavite, ne dajte se omesti!
Jes, ja sam problem. A ne ova bratija koja je razumski i dalje u sedmom veku. Shvaticete da vam gori kuca tek onda kad osetite dim. Samo sto se posle pozar ne moze ugasiti.
Impliciras da imamo 400 000 potencijalnih terorista?!

Usput, gro forumasa ovog opskurnog foruma isto misli i za tebe (kao pripadnika islama) da si zapeo u sedmom vijeku. :wink:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#783 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Towelie »

Nemoj zafrkavat'!

Sreca ti se iscupa iz njihovih ralja, pa sad mozes sa @asurom vizionarski predvidjati buducnost, i prebrojavati. Kako prije rekoh, prekucali ste Galijasevica, samo nastavite, ne dajte se omesti![/quote]
Jes, ja sam problem. A ne ova bratija koja je razumski i dalje u sedmom veku. Shvaticete da vam gori kuca tek onda kad osetite dim. Samo sto se posle pozar ne moze ugasiti.[/quote]

Impliciras da imamo 400 000 potencijalnih terorista?!

Usput, gro forumasa ovog opskurnog foruma isto misli i za tebe (kao pripadnika islama) da je zapeo u sedmom vijeku. :wink:[/quote]
Ne, nisam mislio da su svi teroristi. Vecina je sasvim ok, problem je sto ih ovaj sistem radikalizuje u manjoj ili vecoj meri. Nesto nisam cuo da se sufije raznose po dzamijama u toku dzume namaza. Dok za vehabije imas takvih primera. I to nije nimalo slucajno.

A to sta forumski puk misli o meni, zaista nije bitno. Nije da me neko od njih zaista i poznaje uzivo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#784 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by arzuhal »

'ta vam je, raspravljate se k'o da ste iz paradžemata kakvih, tobe jarabi... :mrgreen: Sabur, braćo i sestre, u saburu je selamet, preporučujte među se istinu i preporučujte među se sabur :thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#785 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Gojeni H »

Diwan wrote:“If I had had only forty men, I would have resisted with force,”

rekao je Hz. Alija a.s. misleći na puč i vojni udar koji su učinjeni od strane islamskih božanstava poput Ebu Bekra i ostale kompanije, kojom prilikom je i nastao vehabizam i otvorena kutija islamskog proklestva, nezanja, laži, manipulacije, iskrivljena i skretanje sa Božijeg puta.

Put koji slijede muslimani nije Božiji put, bez obzira kako se oni zvali i kojoj sekti pripadali.
Kad je rekao, gdje je rekao, koji je lanac prenosilaca ove izjave?

Zar zaista mislis da hazreti Ali nije imao barem 40 ljudi koji bi s njim krenuli na kraj svijeta?

A, koja je ono tema danasnje emisije? :D
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#786 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by SkyLimit »

Fudo Bosna wrote:Ovo bi bilo smješno da nije tužno i da ne postaje masovna pojava na koju smo više postali imuni, da nam wehabije ispred nosa "vaze" i omladini "ispiraju mozak"???


Image

Toliko ljudi na predavanju covjeka koji se vjerovatno zalaze za ideologiju koja bi npr. palila sve "bogohulne" knjige da ima vlast. Strasan civilizacijski sunovrat bosnjackog naroda, ali najlakse je za sve okriviti "cetnike i ustase".

Najpametnije je ko god moze uhvatiti petama vjetra iz ovog drustva, negdje daleko ozeniti Njemicu, Amerikancu, Francuskinju...dati djetetu ime James ili Angela, a kad jednog dana na televiziji cuje za Bosnu i upita te: "Dad, where is Bosnia?", odgovoris mu "Bothnia what?".
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#787 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Smrcak15 »

SkyLimit wrote:
Fudo Bosna wrote:Ovo bi bilo smješno da nije tužno i da ne postaje masovna pojava na koju smo više postali imuni, da nam wehabije ispred nosa "vaze" i omladini "ispiraju mozak"???


Image

Toliko ljudi na predavanju covjeka koji se vjerovatno zalaze za ideologiju koja bi npr. palila sve "bogohulne" knjige da ima vlast. Strasan civilizacijski sunovrat bosnjackog naroda, ali najlakse je za sve okriviti "cetnike i ustase".

Najpametnije je ko god moze uhvatiti petama vjetra iz ovog drustva, negdje daleko ozeniti Njemicu, Amerikancu, Francuskinju...dati djetetu ime James ili Angela, a kad jednog dana na televiziji cuje za Bosnu i upita te: "Dad, where is Bosnia?", odgovoris mu "Bothnia what?".
Kazes vjerovatno, znaci pretpostavljas a ja ti kazem da grijesis jer sam na njegovim predavanjima i licno sam pricao sa njim, nema nimalo istine u tvojim pretpostavkama, kako mi je receno za njega arapi kazu da je jedan od najucenih u evropi. Da vidis kako samo covjek stanca lance prenosilaca hadisa bez da cita tekstove ko da se licno druzio i poznavao te ljude. Kapacitet znanja ogroman, kazu ne odvaja se od knjige.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#788 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Diwan »

Gojeni H wrote:
Diwan wrote:“If I had had only forty men, I would have resisted with force,”

rekao je Hz. Alija a.s. misleći na puč i vojni udar koji su učinjeni od strane islamskih božanstava poput Ebu Bekra i ostale kompanije, kojom prilikom je i nastao vehabizam i otvorena kutija islamskog proklestva, nezanja, laži, manipulacije, iskrivljena i skretanje sa Božijeg puta.

Put koji slijede muslimani nije Božiji put, bez obzira kako se oni zvali i kojoj sekti pripadali.
Kad je rekao, gdje je rekao, koji je lanac prenosilaca ove izjave?

Zar zaista mislis da hazreti Ali nije imao barem 40 ljudi koji bi s njim krenuli na kraj svijeta?

A, koja je ono tema danasnje emisije? :D
Jel to ono kad se kaže:'Prenosi Ebu Hurejra ....' :lol: :lol:
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#789 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by rika »

Smrcak15 wrote:
SkyLimit wrote:
Fudo Bosna wrote:Ovo bi bilo smješno da nije tužno i da ne postaje masovna pojava na koju smo više postali imuni, da nam wehabije ispred nosa "vaze" i omladini "ispiraju mozak"???


Image

Toliko ljudi na predavanju covjeka koji se vjerovatno zalaze za ideologiju koja bi npr. palila sve "bogohulne" knjige da ima vlast. Strasan civilizacijski sunovrat bosnjackog naroda, ali najlakse je za sve okriviti "cetnike i ustase".

Najpametnije je ko god moze uhvatiti petama vjetra iz ovog drustva, negdje daleko ozeniti Njemicu, Amerikancu, Francuskinju...dati djetetu ime James ili Angela, a kad jednog dana na televiziji cuje za Bosnu i upita te: "Dad, where is Bosnia?", odgovoris mu "Bothnia what?".
Kazes vjerovatno, znaci pretpostavljas a ja ti kazem da grijesis jer sam na njegovim predavanjima i licno sam pricao sa njim, nema nimalo istine u tvojim pretpostavkama, kako mi je receno za njega arapi kazu da je jedan od najucenih u evropi. Da vidis kako samo covjek stanca lance prenosilaca hadisa bez da cita tekstove ko da se licno druzio i poznavao te ljude. Kapacitet znanja ogroman, kazu ne odvaja se od knjige.

Vidis Smrcak15 (uz svo duzhno postovanje prema tebi i tvojim stavovima ) problem i jeste upravo u tome sto se "ne odvaja od knjige".. Nije Allahov Din ni Matematika ni Fizika da se uci iz knjiga... Nauciti napamet jako puno ajeta ili hadisa i onda ih povezivati,citirati i na osnovu svoga osobnoga misljenja odnosno misljenja tvoraca jednog pokreta donositi sud o nekim ljudima ili dogadjanjima je pristup koji bi,nekom studentu prava u Americi mozda ,omogucilo da postane vrhunski advokat i mlati velike kolicine $$$, na Allahov Din se primjeniti ne moze,mada to mnogi pokusavaju..
I kad krenu pokusavati imamo tako neke nadrialime koji tvrde da je Zemlja ravna ploca,jer je on negdje to procitao u Kur'anu i donio sud na osnovu toga..Ili prof.Kuduzovic koji eto odogovara na pitanje kakve suncana naocale treba nositi a kakve ne..
Problem vecine novopocenih da'ija je da znanje uzimaju od ljudi,koji su i po njihovom misljenju "mrtvi"..manje vise se sve svodi na navodjenje nekakvih misljenja nekakvih sejhova od kojih su mnogi i po par vjekova pod zemljom.. a od mrtvog ne moze nastati zivo ako nisi Isa a.s.. :|
Rezultat toga je i duhovno mrtvilo (mislim da nisam jedini koji recimo hfz.Kenana ili hfz.Mehmeda moze slusati satima a recimo prof.Kuduzovica ne mogu ni 5 minuta) ucmalost i spavanje... Sve se svodi na formu ,unutrasnost ostaje ista ,a da ti citiram jednog istinskog velikana:
"Od adeta nema ibadeta.."..
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#790 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by arzuhal »

Gojeni H wrote:
Diwan wrote:“If I had had only forty men, I would have resisted with force,”

rekao je Hz. Alija a.s. misleći na puč i vojni udar koji su učinjeni od strane islamskih božanstava poput Ebu Bekra i ostale kompanije, kojom prilikom je i nastao vehabizam i otvorena kutija islamskog proklestva, nezanja, laži, manipulacije, iskrivljena i skretanje sa Božijeg puta.

Put koji slijede muslimani nije Božiji put, bez obzira kako se oni zvali i kojoj sekti pripadali.
Kad je rekao, gdje je rekao, koji je lanac prenosilaca ove izjave?

Zar zaista mislis da hazreti Ali nije imao barem 40 ljudi koji bi s njim krenuli na kraj svijeta?

A, koja je ono tema danasnje emisije? :D
Pitaj ga šta o košarci, tu je jači :mrgreen:
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#791 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by SkyLimit »

rika wrote:
Smrcak15 wrote:
SkyLimit wrote:
Toliko ljudi na predavanju covjeka koji se vjerovatno zalaze za ideologiju koja bi npr. palila sve "bogohulne" knjige da ima vlast. Strasan civilizacijski sunovrat bosnjackog naroda, ali najlakse je za sve okriviti "cetnike i ustase".

Najpametnije je ko god moze uhvatiti petama vjetra iz ovog drustva, negdje daleko ozeniti Njemicu, Amerikancu, Francuskinju...dati djetetu ime James ili Angela, a kad jednog dana na televiziji cuje za Bosnu i upita te: "Dad, where is Bosnia?", odgovoris mu "Bothnia what?".
Kazes vjerovatno, znaci pretpostavljas a ja ti kazem da grijesis jer sam na njegovim predavanjima i licno sam pricao sa njim, nema nimalo istine u tvojim pretpostavkama, kako mi je receno za njega arapi kazu da je jedan od najucenih u evropi. Da vidis kako samo covjek stanca lance prenosilaca hadisa bez da cita tekstove ko da se licno druzio i poznavao te ljude. Kapacitet znanja ogroman, kazu ne odvaja se od knjige.

Vidis Smrcak15 (uz svo duzhno postovanje prema tebi i tvojim stavovima ) problem i jeste upravo u tome sto se "ne odvaja od knjige".. Nije Allahov Din ni Matematika ni Fizika da se uci iz knjiga... Nauciti napamet jako puno ajeta ili hadisa i onda ih povezivati,citirati i na osnovu svoga osobnoga misljenja odnosno misljenja tvoraca jednog pokreta donositi sud o nekim ljudima ili dogadjanjima je pristup koji bi,nekom studentu prava u Americi mozda ,omogucilo da postane vrhunski advokat i mlati velike kolicine $$$, na Allahov Din se primjeniti ne moze,mada to mnogi pokusavaju..
I kad krenu pokusavati imamo tako neke nadrialime koji tvrde da je Zemlja ravna ploca,jer je on negdje to procitao u Kur'anu i donio sud na osnovu toga..Ili prof.Kuduzovic koji eto odogovara na pitanje kakve suncana naocale treba nositi a kakve ne..
Problem vecine novopocenih da'ija je da znanje uzimaju od ljudi,koji su i po njihovom misljenju "mrtvi"..manje vise se sve svodi na navodjenje nekakvih misljenja nekakvih sejhova od kojih su mnogi i po par vjekova pod zemljom.. a od mrtvog ne moze nastati zivo ako nisi Isa a.s.. :|
Rezultat toga je i duhovno mrtvilo (mislim da nisam jedini koji recimo hfz.Kenana ili hfz.Mehmeda moze slusati satima a recimo prof.Kuduzovica ne mogu ni 5 minuta) ucmalost i spavanje... Sve se svodi na formu ,unutrasnost ostaje ista ,a da ti citiram jednog istinskog velikana:
"Od adeta nema ibadeta.."..

Ja ne sumnjam da on cita knjige vjerske sadrzine. Samo kazem da je izvjesno je zagovornik ideologije koja da ima vlast vjerovatno bi palila sve knjige koje bi oni proglasili "bogohulnim", a takvih bi bilo mnogo.

Ja ne mogu vjerovati ljudima koji zive oko mene ako ih ima toliko koji posjecuju njegova predavanja i vjerovatno podrzavaju tu ideologiju

Ko uvrijedi Muhameda a.s., ubija se


Iz ovog teksta se cini da je i za onog koji ne klanja noz pod vrat jedna od mogucih sankcija
Piše: Mr. Safet Kuduzović

Nijedan praktični ibadet u islamu ne može se uporediti sa namazom koji je temelj naše uzvišene vjere, odmah nakon dva šehadeta, bez kojih nema islama. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Najvrednija stvar je islam, a namaz je njegov stub, dok je džihad na Allahovom putu vrhunac islama.”

(Ahmed, 7/349-350/22366, Tirmizi, 3/328-329/2110, Abdur-Rezzak, 11/193-194/20302. Imam Tirmizi i šejh Albani ovaj hadis su ocijenili vjerodostojnim. Imam Hejsemi ga smatra dobrim. Vidjeti: Medžmeuz-zevaid, 2/21.) U drugoj predaji stoji da je namaz najbolje djelo koje se može učiniti. (Ibn Madže, 1/105/278, Ahmed, 5/276-277/22737, Bejheki, 1/670/2150, Taberani, 2/98/1444 i u Es-Sagiru, 2/88, Hakim, 1/221/449. Imam Hakim i Zehebi kažu da ovaj hadis ispunjava Buharijine i Muslimove kriterije. Hafiz Munziri i šejh Albani, takoðer, smatraju ga vjerodostojnim. Vidjeti: Sahihut-tergib, 1/86 i Irvaul-galil, 2/136.)

Namaz je jedini ibadet koji Uzvišeni Allah nije propisao ovome ummetu preko Džibrila, a.s., nego je Sebi uzdigao Svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, te mu iznad sedam nebesa, gdje nijedno stvorenje nikada nije dospjelo, propisao namaz. (Hadis o propisivanju namaza tokom noći El-Isra bilježe: Buharija, str. 90-91/349, Muslim, 2/170-174/162, Tirmizi, 1/552-553/213 i Ahmed, 4/415/12669.)

Pored ovih činjenica, islamski učenjaci imaju podijeljene stavove kada je u pitanju propis ostavljača namaza, iako se slažu da ostavljanje namaza spada meðu najveće grijehe. Imam Ibn Hazm rekao je: "Nakon širka nema većeg grijeha od ostavljanja namaza dok ne proðe njegovo vrijeme." (El-Kebair, str. 37, od imama Zehebija.) Šejhul-islam Ibn Tejmijje rekao je: “Onaj ko ostavi namaz gori je od kradljivca, bludnika i onoga koji konzumira alkohol i drogu.” (Medžmu‘ul-fetava, 22/34) Imam Zehebi kaže: “Ko klanja namaz poslije njegovog vremena, počinio je veliki grijeh. Ko ga uopće ne klanja, on je kao kradljivac i bludničar. Ko ostavi namaz u potpunosti, on je najveća propalica, nesretnik i zločinac.” (El-Kebair, str. 39) Šejhul-islam Ibn Tejmijje kaže: “Ko ne klanja dnevni namaz do zalaska sunca, bilo zbog zauzetosti na radnom mjestu, lova ili hizmeta učitelju i odbije se za to pokajati, ubija se po mišljenju većine islamskih učenjaka.” (Medžmu‘ul-fetava, 22/23.)

Drugom prilikom šejhul-islam je rekao: "Nema razilaženja meðu muslimanima da je ostavljanje propisanih namaza od najvećih grijeha. To je kod Allaha teži grijeh od ubistva nevine osobe, pljačkanja imetka, nemorala, kraðe, konzumiranja alkohola. Takav sebe izlaže Allahovoj srdžbi, kazni i poniženju na oba svijeta." (Vidjeti: Hukmu tarikis-slah, od Ibn Kajjima, str. 7) Ostavljanje namaza može biti popraćeno poricanjem njegove obaveze ili potvrðivanjem. Nema razilaženja meðu islamskim učenjacima da je nevjernik onaj ko ostavi (ili ne ostavi) namaz ako porekne njegovu obavezu. (Vidjeti: El-Havil-kebir, 2/525, El-Muhalla, 2/228, Et-Temhid, 14/126, El-Mugni, 2/297, Medžmu'ul-fetava, 22/28, Šerhu Fethil-kadir, 1/217 i Nejlul-evtar, 1/361.) Meðutim, ako obavezu namaza porekne onaj koji je skoro prihvatio islam ili je odrastao u zabačenim predjelima i nije mogao saznati istinu po ovom pitanju, neće se proglasiti nevjernikom dok mu se prethodno ne pojasni propis. (Vidjeti: El-Mugni, 2/297i Medžmu'ul-fetava, 7/371 i Nejlul-evtar, 1/361.) Imam Nevevi tvrdi da nema razilaženja da se ovakva osoba ne proglašava nevjernikom. (Vidjeti: El-Medžmua, 3/16.) Što se tiče onoga ko ostavi namaz priznajući njegovu obavezu, učenjaci pravnih škola imaju dva mišljenja. Prvo mišljenje, da takva osoba nije nevjernik, već je teški grješnik i prijestupnik. Ovo je stav učenjaka hanefijske, izrazite većine učenjaka šafijske i malikijske pravne škole i mišljenje imama Ahmeda po jednoj verziji. (Vidjeti: Ed-Durrul-muhtar, 2/8 (Ibn Abidin), Hašijetut-Tahtavi, str. 373, Ez-Zehire, 2/305, od imama Karafija, El-Havil-kebir, 2/525, Šerhus-sunne, 2/180, El-Medžmua, 3/16, El-Mugni, 2/299, Medžmu'ul-fetava, 7/371, od Ibn Tejmijje, Hukmu tarikis-slah, str. 20, Šerhu Sahihil-Buhari, 8/577, od Ibn Bettala, El-Ialam, 9/51-54, od Ibn Mulekkina i Nejlul-evtar, 1/361.) Od hanbelijskih učenjaka ovo mišljenje odabrali su: Ibn Bettah, Ibn Kudame, Ibn Abdus, Ibn Abdus el-Mutekaddim, El-Medžd, Ibn Rezin i brojni drugi. (Vidjeti: El-Mugni, 2/300, Hukmu tarikis-slah, str. 20, El-Insaf, 1/404-405.)

Drugo mišljenje, da onaj ko ostavi namaz, iako potvrðivao njegovu obavezu, izlazi iz okvira islama (tj. biva otpadnik). Ovo je stav imama Ahmeda (po drugoj verziji) i velikog broja hanbelijskih učenjaka, Ishaka, Ibn Mubareka, Ejjuba Sihtijanija, Ibrahima, El-Hakema b. Utejbe, Ibn Hazma i većine hadiskih stručnjaka. (Vidjeti: Et-Temhid, 4/225, El-Muhalla, 2/242 Fethul-Bari, 1/25, od Ibn Redžeba, El-Insaf, 1/40-405.)

Ovo mišljenje, takoðer, zastupaju: Omer b. el-Hattab, Alija b. Ebi Talib, Ibn Abbas, Džabir, Ebu Derda, Muaz, Ebu Hurejre, Abdur-Rahman b. Avf, Sa’d i drugi. (Vidjeti: Et-temhid, 4/225, El-muhalla, 2/242 Fethul-Bari, 1/25, od Ibn-Redžeba, Medžmu'ul-fetava, 7/371, El-Insaf, 1/40-405, Nejlul-evtar, 1/361.)

Imam Ahmed b. Hanbel rekao je: “Ko kaže: ‘neću klanjati’, on je nevjernik.” (Adžurri u Eš-šeriah, 1/293/296, sa ispravnim lancem prenosilaca.) Imam Ishak b. Rahevej zapaža: “Islamski učenjaci od vremena Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, do današnjih dana smatraju da se tretira nevjernikom onaj ko ostavi namaz namjerno, bez opravdanja, i odbije naklanjati ga.” (Et-Temhid, 4/225-226 od Ibn Abdil-Berra) Vidimo da ehli-sunnet ima podijeljene stavove kada je u pitanju propis osobe koja ostavi namaz. Oba mišljenja imaju autentične argumente na koje se pozivaju i nije dozvoljeno ni jednoj skupini da smatra suprotno mišljenje ništavnim. Dozvoljeno je preferirati jedno mišljenje s mogućnošću njegove slabosti i smatrati suprotno mišljenje slabim s mogućnošću njegove autentičnosti, a Allah najbolje zna
.



Zato ja svakoj normalnoj osobi predlazem da ode daleko od BiH i zaboravi da je ikad i postojala, a BiH ostavimo sljedbenicima ove ideologije. Posteno od mene, zar ne?
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#792 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by zagortenej »

Ova mišljenja ashaba i učenjaka, je li to istina ili izmisljaju?
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#793 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by SkyLimit »

zagortenej wrote:Ova mišljenja ashaba i učenjaka, je li to istina ili izmisljaju?
Trazis odgovore, a elegantno izbjegavas da odgovoris kad se tebe nesto konkretno pita, sa iste ove teme:
SkyLimit wrote:
zagortenej wrote: Islamski izvori se hvale kako je Halid zarobio 70000 perzijskih vojnika i naredio da se pogube, tako što se skrenuli tok Eufrata i klali vojnike i bacali ih u korito. Vjerovatno nisu htjeli da predju na islam, nijedan. Istoricari navide da je Eufrat danima bio crven od krvi.
Nebitno je ko je od njih bio hrabar ili ne, da li se borio ili predao, bitno je to da su to uradili ljudi koji zauzimaju visoke pozicije u islamu i koji su uzori generacijama poslije njih. Dakle, to se desilo za vrijeme vladavine halife Ebu Bekra, a Halid je imao nadimak Allahova sablja.
Ako je to "najbolja" generacija i uzor, onda nije čudo kakav je krajnji produkt.
Je li ti ovim postom prozivas:

a) Selefije
b) Sunite
c) Sve muslimane

?
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#794 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by zagortenej »

Odgovor je ne. :)
AzerVisoko
Posts: 106
Joined: 20/01/2016 21:28

#795 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by AzerVisoko »

asurbanipal wrote:Što nas ima mašallah :mrgreen:

14.02.2016.god. '' POBJEDA ISLAMA '' Šejh Dr. Safet Kuduzović

Posjeta premašila očekivanja, elhamdulillah, prepuna kino sala BKC-a samo je pokazatelj koliko je naš narod željan ovakvih i sl. tribina tj. da poslušaju i saznaju nešto više o svojoj prelijepoj vjeri od naše uleme poput Šejha Kuduzovića, Allah ga poživio!
Izvinjavamo se svima onima koji su morali prestajati čitavo predavanje.



Image


Image


Budući reis, šejh Kuduzović :mrgreen:


Image


Kao što rekoh, vehabizam je budućnost muslimana, ummeta, pa samim tim i Bošnjaka. Oni su već došli i preuzeli. Što mama Britanija kaže, tako mora biti... :mrgreen:
Kad cemo zabraniti zenama da idu do Zenice?
AzerVisoko
Posts: 106
Joined: 20/01/2016 21:28

#796 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by AzerVisoko »

Smrcak15 wrote: Kazes vjerovatno, znaci pretpostavljas a ja ti kazem da grijesis jer sam na njegovim predavanjima i licno sam pricao sa njim, nema nimalo istine u tvojim pretpostavkama, kako mi je receno za njega arapi kazu da je jedan od najucenih u evropi. Da vidis kako samo covjek stanca lance prenosilaca hadisa bez da cita tekstove ko da se licno druzio i poznavao te ljude. Kapacitet znanja ogroman, kazu ne odvaja se od knjige.
I vidimo dokle su arapi dogurali...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#797 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Kikibombona »

Fudo Bosna wrote:..
Sram te bilo Fudo!
Pazljivo poslusaj!
Nemoj da budes grizli! :D



Dragi Fudo, DEDO nije izvor islama!

rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#798 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by rika »

AzerVisoko wrote:
asurbanipal wrote:Što nas ima mašallah :mrgreen:

14.02.2016.god. '' POBJEDA ISLAMA '' Šejh Dr. Safet Kuduzović

Posjeta premašila očekivanja, elhamdulillah, prepuna kino sala BKC-a samo je pokazatelj koliko je naš narod željan ovakvih i sl. tribina tj. da poslušaju i saznaju nešto više o svojoj prelijepoj vjeri od naše uleme poput Šejha Kuduzovića, Allah ga poživio!
Izvinjavamo se svima onima koji su morali prestajati čitavo predavanje.



Image


Image


Budući reis, šejh Kuduzović :mrgreen:


Image


Kao što rekoh, vehabizam je budućnost muslimana, ummeta, pa samim tim i Bošnjaka. Oni su već došli i preuzeli. Što mama Britanija kaže, tako mora biti... :mrgreen:
Kad cemo zabraniti zenama da idu do Zenice?
Zamisli da im se zabrani da rade a muskima poduplaju plate... :evil: :evil: :evil:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#799 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Smrcak15 »

AzerVisoko wrote:
Smrcak15 wrote: Kazes vjerovatno, znaci pretpostavljas a ja ti kazem da grijesis jer sam na njegovim predavanjima i licno sam pricao sa njim, nema nimalo istine u tvojim pretpostavkama, kako mi je receno za njega arapi kazu da je jedan od najucenih u evropi. Da vidis kako samo covjek stanca lance prenosilaca hadisa bez da cita tekstove ko da se licno druzio i poznavao te ljude. Kapacitet znanja ogroman, kazu ne odvaja se od knjige.
I vidimo dokle su arapi dogurali...
mi ovdje pricamo o islamskom znanju a ne o prirodnim naukama

arapi jesu zaostali u prirodnim naukama a to ima svoje razloge, konstantna diktatura u drzava i nedaje se mogucnost da procvjeta nauka kako je nekad cvjetala na tim podrucjima, jer Kur'an naredjuje bavljenje prirodnim naukama
AzerVisoko
Posts: 106
Joined: 20/01/2016 21:28

#800 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by AzerVisoko »

Smrcak15 wrote:
AzerVisoko wrote:
Smrcak15 wrote: Kazes vjerovatno, znaci pretpostavljas a ja ti kazem da grijesis jer sam na njegovim predavanjima i licno sam pricao sa njim, nema nimalo istine u tvojim pretpostavkama, kako mi je receno za njega arapi kazu da je jedan od najucenih u evropi. Da vidis kako samo covjek stanca lance prenosilaca hadisa bez da cita tekstove ko da se licno druzio i poznavao te ljude. Kapacitet znanja ogroman, kazu ne odvaja se od knjige.
I vidimo dokle su arapi dogurali...
mi ovdje pricamo o islamskom znanju a ne o prirodnim naukama

arapi jesu zaostali u prirodnim naukama a to ima svoje razloge, konstantna diktatura u drzava i nedaje se mogucnost da procvjeta nauka kako je nekad cvjetala na tim podrucjima, jer Kur'an naredjuje bavljenje prirodnim naukama
Oni su u kurcu zbog svog tumacenja Islama. Dok ostali svijet salje zene u svemir gdje se bave prirodnim naukama vehabijski otpad zenama zeli zabraniti da putuju na relaciji Sarajevo - Zenica. Vehabija imas po cijelom svijetu (i nazalost ogroman broj u BiH) i osim belaja nista od njih. Gdje god ih ima (bez izuzetka) tu je moralni krah. Ratovi, silovanja, sve osim prirodni nauka.

I da, muftija saudijski koji je skolovao ovog kretencica Kuduzovica je sve do same smrti tvrdio da je zemlja ravna. Ko se nije slozio ostao je bez glave. Ja prirodne nauke i picke materine.
Post Reply