Gubitak religije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#601 Re: Gubitak religije

Post by Kikibombona »

Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#602 Re: Gubitak religije

Post by Hakiz »

Towelie wrote:Koja je mana vestacke intelignecije bez ljudskih emocija? Takva inteligencija, koja ne ukljucuje emocije, je racionalnija i donosi bolje odluke.
Imaš dvogodišnje dijete izgubljeno u planini u strašnoj oluji. Imaš ekipu od 10 sposobnih ljudi, dobrovoljaca spasilačke službe, koji bi trebali da idu da traže to dijete. Kako to dijete nije ni po čemu bitno za društvo, još nije razvilo sposobnosti koje bi društvu trebalo, racionalnije je pustiti to dijete da umre u planini, nego rizikovati živote 10 ljudi koji svaki dan doprinose društvu na svom redovnom poslu.

Ima Mark Tven knjigu "Misteriozni stranac". U jednom selu se pojavljuje dječak kojeg samo djeca mogu vidjeti ili ga svi mogu ali samo djeca mogu vidjeti njegove sposobnosti (davno sam je čitao, pa sam zaboravio taj detalj).

U selu je jedna bolesna djevojčica. Trpi strašne bolove. I djeca, znajući sposobnosti tog dječaka, zamole ga jedno veče da joj otkloni bolove. To veče djevojčica umre. Kada su djeca napala tog dječaka zašto je ubio, on im je naivno, sasvim iskreno, rekao "Pa tražili ste da joj otklonim bolove. Više je ne boli, zar ne?"

To ti je razum bez emocije.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#603 Re: Gubitak religije

Post by Hakiz »

Towelie wrote: Mozes propitati, ali da li ces uspeti spoznati odgovor je sasvim drugo pitanje. Ko je djak prvak da propituje Hokingove teorije o crnim rupama?
Čovjeku su životinje i biljke hrana. A to znači da čovjek zavisi od biljaka i životinja. A ako od nečega zavisiš, to znači da ti ta stvar nije podređena.
Zapravo, te su stvari date coveku na koristenje. Nisam nigde video do sad da konglomerat zlocudnih borova iskoristava belog, zapadnog coveka kao radnu snagu. Suprotan primer jesam.
Zivotinje nemaju ljudski human-vrt. Ljudi imaju zoo-vrt. Sasvim je jasno ko je tu kome podredjen.
Uostalom, čovjek koristi i vodu i vatru, pa kada mu se oduzmu kontroli i počnu poplave i požari, vidiš ipak da smo mi podređeni njima. Sama činjenica da mu se otmu kontroli govori da mu nisu podređeni. U najboljem slučaju dozvoljavaju da ih koristi dok im ne dosadi.
Ovo je sustina. Covek je taj koji ima kontrolu. Moze svojom nesmotrenoscu da je izgubi, ali je u osnovi on taj koji kontrolise. Nikako obratno.
Imamo mi ljudi previsoko mišljenje o sebi i svom mjestu u svemiru.
Mozda. Ja ipak mislim da mozemo biti ono sto se od nas ocekuje. Samo treba da ispunimo svoj potencijal na pravi nacin.
Kada bi u jednom trenutku, iznenada sve ibiljke i životinje nestale, ljudi bi pomrli, nestali. Kada bi u jednom trenutku, iznenada, svi ljudi nestali, biljke i životinje bi nastavile da žive i postoje. Ko je tu važniiji i ko koga kontroliše. Kada bi jedna vrsta biljaka, ili životinja ostala, a sve druge nestale, i ta bi vrsta nestala. Što znači da smi mi ljudi na istom nivou važnosti kao i ta biljka ili životinja.
Mogucnost koristenja racia i opcija promisljanja ove situacije sa biljkama i zivotinjama te po difoltu izdize iznad sveta flore i faune.
Sta zna kengur sta je slovenska antiteza? Moze li mrav razumeti "false 9" fudbalsku taktiku?
Daj mi samo pokaži situaciju u kojoj su ljudi redovno sprečavali zemljotrese, erupcije vulkana, orkane, itd, pa su se te stvari dešavale samo kada ljudi greškom izgube kontrolu. Kako ćeš sprečiti plimu i oseku, vrtnju Zemlje oko Sunca, Mjeseca oko Zemlje, izlazak i zalazak Sunca, zemljotres, erupciju vulkana... I daj mi primjer kada su to ljudi uspjeli te stvari sprečiti i kontrolisati.

NIje jasno kome je ko podređen. Podređen je onaj koji zavisi od drugoga. Kako mi zavisimo od hrane, to smo podređeni izvorima hrane. Uostalom, probaj živjeti da ne jedeš ništa šta je da li biljnog da li životinjkog porijekla, pa vidi koliko ćeš izdržati. Nema te tehnologije niti ljudskog razuma i sposobnosti koje bi ti pomogle da preživiš cijeli ljudski vijek jedući samo zemlju (ne crve i insekte u zemlji, to su životinje, samo zemlju), sišući kamenje itd.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#604 Re: Gubitak religije

Post by belfy »

Towelie wrote:
belfy wrote:
Towelie wrote:Lawrance Krauss kaze otprilike ako ima Boga zasto bi ga bilo briga za nas i sta radimo poredeci taj odnos sa covekom koji ima mravinjak i ne zanima ga sta radi svaki pojedinacni mrav. On podvodi Boga pod ljudske obrasce ponasanja, jer veli ako nama nesto nema logike, nema ni Bogu.
Sindrom antropomorfizovanja, dozivljaj Boga kao starog cikice sa bradom.
ne bas. on boga podvodi pod ljudske obrasce isto koliko covjeka podvodi pod mravlje obrasce. dakle nikako. tako da je to antropomorfizam isto koliko i, u prvom primeru, atropoentizam (postoji li ova rijec uopste :-) ). cak mozes gledati i obratno: on covjeka u primjeru uzdize u boga isto koliko mrave uzdize u ljude.
Zar nije ljudski obrazac kada covek ne zeli da zna svaku pojedinost o svakom mravu jer ga ti detalji previse ne zanimaju? Zapravo, on ni ne moze da zna sve. I tu je temeljna razlika. Bog moze.
Dokaz antropocentricnosti ovog primera jeste sto o njemu promislja covek, a ne mrav.
Ako bi u nekom paralelnom univerzumu postojala diskusija u kojom bi mravi kontemplirali da covek mora imati 6 nogu i antene jer je tako mravima logicno, onda se moze govoriti o tvom atropoentizamu. :-D
nije. covjek, barem koliko ja to vidim, pokusava da vidi i sagleda svaki detalj prirode da bi ga bolje objasnio. pa ljudi godinama zive sa gorilama da bi objasnili samo jedan dio njihovog ponasanja. i on, zapravo, i pokusava da sazna sve (ili barem sto vise) da bi zakljucak bio kredibilniji.

takodjer, jos uvijek ne znamo da li bog moze znati sve. koliko znam to niko nije dokazao. zato poredjenje i stoji.

ovaj zadnji dio je malo cudan... naravno da promislja covjek, jer mrav jos nije iznio svoju perspektivu, jel tako? ali covjeka jako zanima i ta perspektiva, kao i sta bi mrav imao reci. evo, prvi ti, kao covjek, reci da li bi volio cuti mravlje misljenje o tome? ustvari, djelomicno dajes sam odgovor iducom recenicom. ti vec na samo pominjanje teze razmisljas kako bi mravi razmisljali kada bi negdje mogli iznijeti svoje misljenje...

dakle primjer koji si licno dao da bi isti pokazao pogresnim ostaje ispravan.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#605 Re: Gubitak religije

Post by Towelie »

Imaš dvogodišnje dijete izgubljeno u planini u strašnoj oluji. Imaš ekipu od 10 sposobnih ljudi, dobrovoljaca spasilačke službe, koji bi trebali da idu da traže to dijete. Kako to dijete nije ni po čemu bitno za društvo, još nije razvilo sposobnosti koje bi društvu trebalo, racionalnije je pustiti to dijete da umre u planini, nego rizikovati živote 10 ljudi koji svaki dan doprinose društvu na svom redovnom poslu.

Ima Mark Tven knjigu "Misteriozni stranac". U jednom selu se pojavljuje dječak kojeg samo djeca mogu vidjeti ili ga svi mogu ali samo djeca mogu vidjeti njegove sposobnosti (davno sam je čitao, pa sam zaboravio taj detalj).

U selu je jedna bolesna djevojčica. Trpi strašne bolove. I djeca, znajući sposobnosti tog dječaka, zamole ga jedno veče da joj otkloni bolove. To veče djevojčica umre. Kada su djeca napala tog dječaka zašto je ubio, on im je naivno, sasvim iskreno, rekao "Pa tražili ste da joj otklonim bolove. Više je ne boli, zar ne?"

To ti je razum bez emocije.
Ja sam, naravno, za kombinaciju razuma i emocija. ali iz cisto utilitaristickog ugla gledanja na stvari, bolje je ne rizikovati zivote 10orici ljudi korisnih drustvu zarad jednog obicnog deteta. Ako se posmatra bez emocija, ovakav postupak je i logican a i opravdan. Medjutim, ljudi ne mogu tek tako iskljuciti emocije. Ja sam govorio o masinama. One po difoltu nemaju emocije i verovatno bi ih iste samo dodatno sputavale ka progresu.
Daj mi samo pokaži situaciju u kojoj su ljudi redovno sprečavali zemljotrese, erupcije vulkana, orkane, itd, pa su se te stvari dešavale samo kada ljudi greškom izgube kontrolu. Kako ćeš sprečiti plimu i oseku, vrtnju Zemlje oko Sunca, Mjeseca oko Zemlje, izlazak i zalazak Sunca, zemljotres, erupciju vulkana... I daj mi primjer kada su to ljudi uspjeli te stvari sprečiti i kontrolisati.
Nema primera. Ne jos. :) Ali, ja nemam dilemu da ce za oko 1000 ili 2000 godina (ako se covecanstvo ne samounisti u nekom nuklearnom ratu) i ovakvi scenariji biti moguci. Ko je mogao da pretpostavi da ce se pojaviti "globalni mozak" zvani Internet pre 1000 godina i da ce ljudi pricati medjusobno iako su na udaljenosti od 10 000 kilometara? Mi se moramo postaviti u poziciju onog coveka od pre 1000 godina i njegov odnos prema buducnosti u odnosu na nasih 1000 godina buducnosti i onoga sto nas tamo ceka kao vrstu. S tim sto se tehnologija eksponecijalno razvija pa ce otkrica do kojih ce se doci biti jos sokantija za nas od Interneta za coveka iz XI.veka.
NIje jasno kome je ko podređen. Podređen je onaj koji zavisi od drugoga. Kako mi zavisimo od hrane, to smo podređeni izvorima hrane. Uostalom, probaj živjeti da ne jedeš ništa šta je da li biljnog da li životinjkog porijekla, pa vidi koliko ćeš izdržati. Nema te tehnologije niti ljudskog razuma i sposobnosti koje bi ti pomogle da preživiš cijeli ljudski vijek jedući samo zemlju (ne crve i insekte u zemlji, to su životinje, samo zemlju), sišući kamenje itd.
Govorio sam o oblicima zivota koji imaju nekakav oblik inteligencije. Mi smo, na primer, ovisni o kiseoniku i ne mozemo bez njega preziveti, ali je suludo misliti da ja neziva stvar gospodar zivom organizmu. Treba nama stosta iz prirode, ali su to za nas resursi, pre svega.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#606 Re: Gubitak religije

Post by Towelie »

takodjer, jos uvijek ne znamo da li bog moze znati sve. koliko znam to niko nije dokazao. zato poredjenje i stoji.
Nisam rekao da znamo, vec da verujemo. Verujemo i da Bog uopste postoji, zato smo vernici.
ovaj zadnji dio je malo cudan... naravno da promislja covjek, jer mrav jos nije iznio svoju perspektivu, jel tako? ali covjeka jako zanima i ta perspektiva, kao i sta bi mrav imao reci. evo, prvi ti, kao covjek, reci da li bi volio cuti mravlje misljenje o tome
Naravno da bih voleo cuti mravlje misljenje. Problem je u tome sto ga necu dobiti. Da li mrav u mogucnosti da nesto "voli"? Moze li mrav razumeti apstraktni koncept "imanja misljenja o necemu"?
Ne moze, naravno.
akle primjer koji si licno dao da bi isti pokazao pogresnim ostaje ispravan.
Dobar je primer, bojim se da mozda nisi uhvatio njegovu sustinu. :D
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#607 Re: Gubitak religije

Post by mousstapha »

Pa Kraussova analogija sa covjekom i mravima vise ispituje smisao postojanja boga. Ali, svakako to je samo jedan primjer koji je koristio i ne mozemo nikako reci da to zaokruzuje cijeli njegovo promisljanje na temu religije i boga.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#608 Re: Gubitak religije

Post by 5 0 5 »

.
Last edited by 5 0 5 on 10/10/2015 14:26, edited 1 time in total.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#609 Re: Gubitak religije

Post by sizifinho »

5 0 5 wrote:sta je ovo ba. alahiño svake godine posalje vip pozivnice nekolicini hadzija. mislim, to je uredu. lijepo od njega sto se brine za svoje najvjernije navijace. ali zasto bas kran?
a što tako pričaš ? Mislim, shvatam, ne vjeruješ, ali podsmjehuješ se nečem što je nekim ljudima svetinja. Nije to uredu.


p.s. da, i mene zanima... zašto ovo? Mislim, zašto bi Bog ikom uzeo život na ovaj način, pri veličanju njegovog imena?
Carmen123
Posts: 48
Joined: 25/04/2015 12:21

#610 Re: Gubitak religije

Post by Carmen123 »

5 0 5 wrote:sta je ovo ba. alahiño svake godine posalje vip pozivnice nekolicini hadzija. mislim, to je uredu. lijepo od njega sto se brine za svoje najvjernije navijace. ali zasto bas kran?
Allahova odredba. Nema ljepse smrti od one u dzamiji pa makar uzrok tome bio i taj kran. :lol: :lol: :lol:
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#611 Re: Gubitak religije

Post by escobar__ »

sizifinho wrote:
5 0 5 wrote:sta je ovo ba. alahiño svake godine posalje vip pozivnice nekolicini hadzija. mislim, to je uredu. lijepo od njega sto se brine za svoje najvjernije navijace. ali zasto bas kran?
a što tako pričaš ? Mislim, shvatam, ne vjeruješ, ali podsmjehuješ se nečem što je nekim ljudima svetinja. Nije to uredu.


p.s. da, i mene zanima... zašto ovo? Mislim, zašto bi Bog ikom uzeo život na ovaj način, pri veličanju njegovog imena?
Šta ćeš, nema svako elementarnu kulturu koju bi trebalo iz kuće nosit... Neko se ponaša normalno, neko je ortodoksna seljačina. :)
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#612 Re: Gubitak religije

Post by mousstapha »

Morbidno je ovu tragediju povezivati na bilo koji nacin sa ovom temom. Jeste, desila se na najsvetijem mjestu za muslimane. Svakako nije prva, ovakvi ili gori slucajevi su zabiljezeni i ranije. I jedna i druga strana ima svoje vidjenje ovog slucaja. Svako ko imalo zeli biti senzibilan nece dozvoliti sebi da likuje.
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#613 Re: Gubitak religije

Post by escobar__ »

5 0 5 wrote:
escobar__ wrote: Šta ćeš, nema svako elementarnu kulturu koju bi trebalo iz kuće nosit... Neko se ponaša normalno, neko je ortodoksna seljačina. :)
sta je problem buraz? saudijski turisticki trik da prikupe jos para, dok mrtvu sirijsku djecu more izbacuje. sta je veci sevap, dati hiljadu maraka i pokusati spasiti dijete ili misliti na svoju zagrobnu guzicu. pa eto im, kao sto kolega kaze, mogu biti sretni da im je kran slomio vrat upravno na tom mjestu. dobili su po sta su i otisli.
Zna se, buraz, šta Mekka i Kaba predstavljaju muslimanima širom svijeta, nezavisno od sirijske djece, saudijskih obožavatelja dolara ili nečeg trećeg... Nije ti prethodni komentar korektan, nisam ni ja ljubitelj komercijalizacije vjere i svjetovnog preseravanja lafo u duhu islama ali treba imat respekta barem prema ljudima kojima vjera predstavlja nešto bitno u životu jer takvi zasigurno nisu krivci za ono šta saudijski babuni rade...
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#614 Re: Gubitak religije

Post by 5 0 5 »

.
Last edited by 5 0 5 on 10/10/2015 14:21, edited 1 time in total.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#615 Re: Gubitak religije

Post by harač »

5 0 5 wrote:dati hiljadu* maraka i pokusati spasiti dijete ili misliti na svoju zagrobnu guzicu
ako boga nema ovo je zaista neoprostivo rasipanje para, koje su mogle ići u bolje svrhe da spase upravo živote muslimana... ako ima boga... ovo je zaista neoprostivo rasipanje para, koje su mogle ići u bolje svrhe da spase upravo živote muslimana


* x7
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#616 Re: Gubitak religije

Post by Towelie »

505, razocarao si me sad.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#617 Re: Gubitak religije

Post by 5 0 5 »

.
Last edited by 5 0 5 on 10/10/2015 14:24, edited 1 time in total.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#618 Re: Gubitak religije

Post by Towelie »

5 0 5 wrote:
Towelie wrote:505, razocarao si me sad.
mozda ne volis crni humor. kako god, alah im je ucinio uslugu, ne?
Volim crni humor. Samo sto ono nije bilo crno, vec morbidno. Da li bi bilo podjednako smesno da se tamo nasao neko tebi drag?
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#619 Re: Gubitak religije

Post by 5 0 5 »

.
Last edited by 5 0 5 on 10/10/2015 14:21, edited 1 time in total.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#620 Re: Gubitak religije

Post by Towelie »

5 0 5 wrote:
Towelie wrote: Volim crni humor. Samo sto ono nije bilo crno, vec morbidno. Da li bi bilo podjednako smesno da se tamo nasao neko tebi drag?
to ti je sustina crnog humora.

sta ti tacno zalis u ovom slucaju?
Nista. Samo si me neprijatno iznenadio svojim komentarima na ovo. I to je to.
Smatram ipak da crni humor treba imati i neke granice.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#621 Re: Gubitak religije

Post by Towelie »

ti smatras a ja ne. humor ne mora imati granice. kad stavis granicu, ogranicio si slobodu.
Dobro. Probaj da zamislis sledecu situaciju. Imas rodjenog brata koji boluje od daunovog sindroma. Prilazi ti drug, gleda tvog burazera i kaze:
-Znas li u kom bendu bi tvoj brat mogao da svira?
-U kojem? - pitas ti.
-System of a down.
I odvali se covek od smejanja. Ovako iskreno, dal bi se ti smejao tome ili bi krenuo da ga mlatis pesnicama u glavu?
ali mene ipak zanima sta je u ovom dogadjaju tebe potreslo? oni su sad sigurno na boljem mjestu, zar ne? kao da su dobili dzekpot na lotu. ili grijesim?
NIje rec o dogadjaju, ovi ljudi koji su poginuli ce, insAllah, biti sehidi. Radi o se o neukusnoj reakciji na tu vest.
Lavabo
Posts: 90
Joined: 29/10/2010 22:28

#622 Re: Gubitak religije

Post by Lavabo »

Towelie wrote:NIje rec o dogadjaju, ovi ljudi koji su poginuli ce, insAllah, biti sehidi. Radi o se o neukusnoj reakciji na tu vest.
Znaci dobit ce 72 hurije, to se doista mjeri sa lotom/bingom, sta je sa ženama?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#623 Re: Gubitak religije

Post by Towelie »

Lavabo wrote:
Towelie wrote:NIje rec o dogadjaju, ovi ljudi koji su poginuli ce, insAllah, biti sehidi. Radi o se o neukusnoj reakciji na tu vest.
Znaci dobit ce 72 hurije, to se doista mjeri sa lotom/bingom, sta je sa ženama?
Bice zadovoljne i zadovoljene. :-D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#624 Re: Gubitak religije

Post by S4mpion »

Carmen123 wrote:
5 0 5 wrote:sta je ovo ba. alahiño svake godine posalje vip pozivnice nekolicini hadzija. mislim, to je uredu. lijepo od njega sto se brine za svoje najvjernije navijace. ali zasto bas kran?
Allahova odredba. Nema ljepse smrti od one u dzamiji pa makar uzrok tome bio i taj kran. :lol: :lol: :lol:
Da umreš od smijeha, zar ne?
Carmen123
Posts: 48
Joined: 25/04/2015 12:21

#625 Re: Gubitak religije

Post by Carmen123 »

S4mpion wrote:
Carmen123 wrote:
5 0 5 wrote:sta je ovo ba. alahiño svake godine posalje vip pozivnice nekolicini hadzija. mislim, to je uredu. lijepo od njega sto se brine za svoje najvjernije navijace. ali zasto bas kran?
Allahova odredba. Nema ljepse smrti od one u dzamiji pa makar uzrok tome bio i taj kran. :lol: :lol: :lol:
Da umreš od smijeha, zar ne?
Stvarno steta ljudi, ko god da bili, bilo mi bi draze da im se to nije desilo. Al smijesni su komentari poput toga sto sam rekla, jedni pisu kako nema ljepse smrti, drugi kako je neka zavjera, treci kako je kazna.
Post Reply