Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#101 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by seldzuk »

L u c i f e r wrote:
seldzuk wrote:It's very possible to be pregnant and have your period. a friend of mine had her period up to her 7th month of pregnancy!!
:plete:
propisi islama se odnose na muslimane i muslimanke, a muslimanke ne bi trebale bit trudne i pit :)[/quote]

Pa nije ta ni rekla da je pila jeboga ti... :)[/quote]
jes, jes 8-)
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#102 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by seldzuk »

belfy wrote:
seldzuk wrote: govorim da je to što nisu znali ove stvari dokaz da je Bog objavio, a ne čovjek napisao.
ako se krv može pojaviti jednom ili dvaput, a ne može triput - zar to samo ne govori da je u pitanju Objava?
cek malo...to sto se u "savrsenoj objavi" nesto nije znalo je dokaz da bog postoji? valjda je vjerovatnije da je napisao covjek koji to nije znao, nego sveznajuce bice. jel tako? nemam pojma kako ti to sam sebi objasnis, ali...daj pokusaj nama.

kakva ba krv bolan? ne nastaje plod od krvi, valjda toliko znamo. o cemu pricas sada uopste?
činjenica da saznanja o nekim stvarima nije bilo u to vrijeme, a nalaze se u kur'anu je dokaz da se radi o objavi, a ne ljudskom djelu.
jasnije?

a ajet govori o poslijebračnom pričeku razvedene žene. obavezna je čekati tri menstruacije prije nego što se ponovo može udati. smisao zabrane udaje u ovom periodu je utvrđivanje očinstva u slučaju trudnoće.
je li ovo jasnije?
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#103 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by belfy »

seldzuk wrote:
belfy wrote:
seldzuk wrote: govorim da je to što nisu znali ove stvari dokaz da je Bog objavio, a ne čovjek napisao.
ako se krv može pojaviti jednom ili dvaput, a ne može triput - zar to samo ne govori da je u pitanju Objava?
cek malo...to sto se u "savrsenoj objavi" nesto nije znalo je dokaz da bog postoji? valjda je vjerovatnije da je napisao covjek koji to nije znao, nego sveznajuce bice. jel tako? nemam pojma kako ti to sam sebi objasnis, ali...daj pokusaj nama.

kakva ba krv bolan? ne nastaje plod od krvi, valjda toliko znamo. o cemu pricas sada uopste?
činjenica da saznanja o nekim stvarima nije bilo u to vrijeme, a nalaze se u kur'anu je dokaz da se radi o objavi, a ne ljudskom djelu.
jasnije?

a ajet govori o poslijebračnom pričeku razvedene žene. obavezna je čekati tri menstruacije prije nego što se ponovo može udati. smisao zabrane udaje u ovom periodu je utvrđivanje očinstva u slučaju trudnoće.
je li ovo jasnije?
izvini, ali meni je samo jasnije da se ti jako slabo izrazavas. kada bi sada krenuli u forumsko prepucavanje ja bih rekao da si upravo porekao sebe jer si rekao suprotno. izgleda da je samo sreca da ja dobro citam. no, to ne mijenja cinjenicu da si u sva tri slucaja (na koja sam ti prvi put odgovorio) u krivu. ovo sto pises nadalje bjezi od tog razgovora. no, ako tako mora biti...neka bude.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#104 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by L u c i f e r »

seldzuk wrote: jes, jes 8-)
Tipičan teistički potez, kad dođete u argumentacijski ćorsokak onda ide začepljavanje ušiju... :lala: :D
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#105 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by seldzuk »

L u c i f e r wrote:
seldzuk wrote: jes, jes 8-)
Tipičan teistički potez, kad dođete u argumentacijski ćorsokak onda ide začepljavanje ušiju... :lala: :D
nije ta ali jesu sve ostale. a možda je i ona pila, a stid je bilo reć
User avatar
buba80
Posts: 193
Joined: 25/04/2012 20:33

#106 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by buba80 »

Meni nije jasno zasto ljudi koji ne vjeruju da je Kur'an Bozija objava dolaze i na kraju krajeva pokrecu ovakve teme - ono ok, ne vjerujete u Boga, pa zasto ste ovdje? Koga zapravo uvjeravate da nema uzvisenijeg bica od nas? Nas ili sebe same?
Mene recimo ne zanimaju teme zeljo-sarajevo, pa i ne idem tamo da solim ko je u pravu izmedju pitara i manijaka, nije to moj cirkus.

Sto se tice dosadasnje diskusije, naveo bih samo jednu vrlo jednostavnu cinjenicu koja dokazuje da je Kur'an posljednja Bozija objava ljudima - ovo je jedina Knjiga na svijetu od prvog ajeta kada je objavljena, do dana danasnjrg koja nikada nije imala izdanje 'dopuna i izmjena'. Nikad ni u vrijeme kada je Poslanik diktirao objavljene ajete i sure, a bio je nepismen, pa su drugi ljudi zapisivali, nije rekao - cekajte, sta sam ono rekao, procitajte, ne to izmjenite, prekrizite, a napisite ovo, i sl. Svaki harf je ostao isti, a Kur'an sr stoljecima rucno prepisivao.

I preporucujem knjigu Kur'an kao savrsena mudziza, o broju 19 i cinjenici kako je sve, broj sura, ajeta, bismila, djeljivo s 19, rijeci koliko se puta ponavljaju Allah, Rahman, Rahim - djeljivo s 19, pa svaka sura koja pocinje s harfovima - poput elif, lam, mim, kada se prebroje ti harfovi u toj suri, svaki je djeljiv sa 19, sura nun isto, sura ja sin, sura elif lam ra, uvijek djeljivo s 19, itd, itd. To su cinjenice, a dodatna cinjenica je da je Poslanik bio nepismen, i ponavljam, nikad nije trazio izmjene i dopune izdiktiranog - pa odakle tolika matematicka savrsenost?
A broj 19 nije bas lak broj za kalkulacije.

No, bilo sta da mi ovdje napisemo i dokazemo, oni koji hoce da vjeruju, vjerovace, a oni koji nece ostace pri svom. To je meni ok, svakom svacije, ali nemojte vrijedjati,. Radije zaobidjite religijske teme.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#107 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by RNG_25 »

buba80 wrote:Meni nije jasno zasto ljudi koji ne vjeruju da je Kur'an Bozija objava dolaze i na kraju krajeva pokrecu ovakve teme - ono ok, ne vjerujete u Boga, pa zasto ste ovdje? Koga zapravo uvjeravate da nema uzvisenijeg bica od nas? Nas ili sebe same?
Mene recimo ne zanimaju teme zeljo-sarajevo, pa i ne idem tamo da solim ko je u pravu izmedju pitara i manijaka, nije to moj cirkus.

Sto se tice dosadasnje diskusije, naveo bih samo jednu vrlo jednostavnu cinjenicu koja dokazuje da je Kur'an posljednja Bozija objava ljudima - ovo je jedina Knjiga na svijetu od prvog ajeta kada je objavljena, do dana danasnjrg koja nikada nije imala izdanje 'dopuna i izmjena'. Nikad ni u vrijeme kada je Poslanik diktirao objavljene ajete i sure, a bio je nepismen, pa su drugi ljudi zapisivali, nije rekao - cekajte, sta sam ono rekao, procitajte, ne to izmjenite, prekrizite, a napisite ovo, i sl. Svaki harf je ostao isti, a Kur'an sr stoljecima rucno prepisivao.

I preporucujem knjigu Kur'an kao savrsena mudziza, o broju 19 i cinjenici kako je sve, broj sura, ajeta, bismila, djeljivo s 19, rijeci koliko se puta ponavljaju Allah, Rahman, Rahim - djeljivo s 19, pa svaka sura koja pocinje s harfovima - poput elif, lam, mim, kada se prebroje ti harfovi u toj suri, svaki je djeljiv sa 19, sura nun isto, sura ja sin, sura elif lam ra, uvijek djeljivo s 19, itd, itd. To su cinjenice, a dodatna cinjenica je da je Poslanik bio nepismen, i ponavljam, nikad nije trazio izmjene i dopune izdiktiranog - pa odakle tolika matematicka savrsenost?
A broj 19 nije bas lak broj za kalkulacije.

No, bilo sta da mi ovdje napisemo i dokazemo, oni koji hoce da vjeruju, vjerovace, a oni koji nece ostace pri svom. To je meni ok, svakom svacije, ali nemojte vrijedjati,. Radije zaobidjite religijske teme.
Za skoro sve što si rekao nemaš dokaza, ili su ti dokazi priče ranijih generacija (hadisi), u kojima se može svašta naći, pa i to da su dijelovi Kur'ana izbačeni. A o tome da je jedan halifa dao da se Kur'an sabere u knjigu, pri čemu je odabrao samo jedan Mushaf, a ostale dao spaliti da i ne govorim (šta ako je napravio grešku tu?).

Također, što se otvaraju ovakve teme? Pa radi ćejfa, što da ne...
hipija
Posts: 1621
Joined: 30/12/2010 18:17

#108 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by hipija »

Nista nije izbacivano iz Kur ana, niti je pretrpio bilo kakve izmjene. Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9)

U godini smrti Muhammedu a.s je dosao Dzibril i on je dva puta ponovio citavu Objavu, iako je dotadasnja praksa bila da se ponovi jednom. A ovo vezano za pogresno prepisivanje i ostavljanje jednog Mushafa kao potencijalna mogucnost za nekakve greske je potpuna besmislica pored cinjenice da je postojao ogroman broj hafiza koji su bili najvjerniji cuvari Kur ana, i prije i u toku i nakon zapisivanja Kur ana u pisanoj formi. Osim toga zna se kome se povjerilo samo zapisivanje Kur ana i provjera sadrzaja istog. I pozivati se sada na nekog halifu i njegovo ostavljanje samo jednog Mushafa pored brojnih hafiza od vremena Muhammeda a.s do danas je prilicno jalov posao. I ja mogu u nekoj stampariji danas zahtjevati da mi odstampaju Kur an i da izbace 2-3 rijeci i reci vidi Kur an se izmjenio i onda dovoditi u pitanje njegovu autenticnost. :) Uostalom mnogo jace ekipe kroz vrijeme su raznoraznim perfidnim metodama pokusavale da obezvrijede kako Muhammeda a.s, njegovu licnost, tako i posljednju Objavu. Ali nije islo brate.
Zato jos jednom:Mi, uistinu, Kur an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9)
User avatar
buba80
Posts: 193
Joined: 25/04/2012 20:33

#109 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by buba80 »

Procitaj, iz cejfa, o broju 19 u Kur anu. Uzmi sam pa broji i dijeli sa brojem 19. To su cinjenice, to je matematika. Nema tu greske.

Npr. Imamo 114 sura, djeljivo sa 19.
Medjutim, samo 113 sura pocinje sa bismilom i to nije djeljivo s 19. ALI, jedna sura u Kur anu pored pocetne, u jos jednom ajetu ima bismilu i to kad citira pismo koje je poslao poslanik sulejman kraljici od sabe. To je 114 bismila, i onda je i broj bismila djeljiv sa 19.
Uzmi suru nun, prebroj slova nun u njoj i podijeli.
Uzmi suru elif lam mim i prebroj elifove, lamove i mimove i podijeli sa 19.
Broj puta koliko se spominje rijec Allah u Kur anu, pa podijeli sa 19, pa rijec errahman, i errahim. Itd. Itd.

To su ti dokazi koje spominjes. Ove matematicke cinjenice nije mogao smisliti covjek iz pustinje, niti sijelo arapa, beduina. Ako zaista trazis nauku u Kur anu, i zelis licno da se uvjeris, izvoli, trazi, racunaj.
User avatar
buba80
Posts: 193
Joined: 25/04/2012 20:33

#110 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by buba80 »

hipija wrote:Nista nije izbacivano iz Kur ana, niti je pretrpio bilo kakve izmjene. Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9)

U godini smrti Muhammedu a.s je dosao Dzibril i on je dva puta ponovio citavu Objavu, iako je dotadasnja praksa bila da se ponovi jednom. A ovo vezano za pogresno prepisivanje i ostavljanje jednog Mushafa kao potencijalna mogucnost za nekakve greske je potpuna besmislica pored cinjenice da je postojao ogroman broj hafiza koji su bili najvjerniji cuvari Kur ana, i prije i u toku i nakon zapisivanja Kur ana u pisanoj formi. Osim toga zna se kome se povjerilo samo zapisivanje Kur ana i provjera sadrzaja istog. I pozivati se sada na nekog halifu i njegovo ostavljanje samo jednog Mushafa pored brojnih hafiza od vremena Muhammeda a.s do danas je prilicno jalov posao. I ja mogu u nekoj stampariji danas zahtjevati da mi odstampaju Kur an i da izbace 2-3 rijeci i reci vidi Kur an se izmjenio i onda dovoditi u pitanje njegovu autenticnost. :) Uostalom mnogo jace ekipe kroz vrijeme su raznoraznim perfidnim metodama pokusavale da obezvrijede kako Muhammeda a.s, njegovu licnost, tako i posljednju Objavu. Ali nije islo brate.
Zato jos jednom:Mi, uistinu, Kur an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9)
Ma pusti, nije ovo tema namjenjena nama, sta god da kazemo i koji god dokaz da iznesemo, necemo ga razuvjeriti. Ovo rng_25 trazi podrsku/utjehu od forumasa koji dijele misljenje s njim, da malo smiri dusu i potvrdi sebi da je ok ne vjerovati u Kur an.

Nek mu je sa srecom! :thumbup:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#111 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by zagortenej »

buba80 wrote:Procitaj, iz cejfa, o broju 19 u Kur anu. Uzmi sam pa broji i dijeli sa brojem 19. To su cinjenice, to je matematika. Nema tu greske.

Npr. Imamo 114 sura, djeljivo sa 19.
Medjutim, samo 113 sura pocinje sa bismilom i to nije djeljivo s 19. ALI, jedna sura u Kur anu pored pocetne, u jos jednom ajetu ima bismilu i to kad citira pismo koje je poslao poslanik sulejman kraljici od sabe. To je 114 bismila, i onda je i broj bismila djeljiv sa 19.
Uzmi suru nun, prebroj slova nun u njoj i podijeli.
Uzmi suru elif lam mim i prebroj elifove, lamove i mimove i podijeli sa 19.
Broj puta koliko se spominje rijec Allah u Kur anu, pa podijeli sa 19, pa rijec errahman, i errahim. Itd. Itd.

To su ti dokazi koje spominjes. Ove matematicke cinjenice nije mogao smisliti covjek iz pustinje, niti sijelo arapa, beduina. Ako zaista trazis nauku u Kur anu, i zelis licno da se uvjeris, izvoli, trazi, racunaj.
ko je napisao tu knjigu? kako se zove knjiga?
User avatar
buba80
Posts: 193
Joined: 25/04/2012 20:33

#112 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by buba80 »

zagortenej wrote:
buba80 wrote:Procitaj, iz cejfa, o broju 19 u Kur anu. Uzmi sam pa broji i dijeli sa brojem 19. To su cinjenice, to je matematika. Nema tu greske.

Npr. Imamo 114 sura, djeljivo sa 19.
Medjutim, samo 113 sura pocinje sa bismilom i to nije djeljivo s 19. ALI, jedna sura u Kur anu pored pocetne, u jos jednom ajetu ima bismilu i to kad citira pismo koje je poslao poslanik sulejman kraljici od sabe. To je 114 bismila, i onda je i broj bismila djeljiv sa 19.
Uzmi suru nun, prebroj slova nun u njoj i podijeli.
Uzmi suru elif lam mim i prebroj elifove, lamove i mimove i podijeli sa 19.
Broj puta koliko se spominje rijec Allah u Kur anu, pa podijeli sa 19, pa rijec errahman, i errahim. Itd. Itd.

To su ti dokazi koje spominjes. Ove matematicke cinjenice nije mogao smisliti covjek iz pustinje, niti sijelo arapa, beduina. Ako zaista trazis nauku u Kur anu, i zelis licno da se uvjeris, izvoli, trazi, racunaj.
ko je napisao tu knjigu? kako se zove knjiga?
Kur'an kao najsavrsenija mudziza, davno sam je procitao, pa nisam siguran ko je pisac. mozes googlirati mathematical miracle of Qur'an, i naci ces dosta toga na ovu temu, npr. http://www.submission.ws/index.php/math ... quran.html
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#113 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by RNG_25 »

hipija wrote:Nista nije izbacivano iz Kur ana, niti je pretrpio bilo kakve izmjene. Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9)

U godini smrti Muhammedu a.s je dosao Dzibril i on je dva puta ponovio citavu Objavu, iako je dotadasnja praksa bila da se ponovi jednom. A ovo vezano za pogresno prepisivanje i ostavljanje jednog Mushafa kao potencijalna mogucnost za nekakve greske je potpuna besmislica pored cinjenice da je postojao ogroman broj hafiza koji su bili najvjerniji cuvari Kur ana, i prije i u toku i nakon zapisivanja Kur ana u pisanoj formi. Osim toga zna se kome se povjerilo samo zapisivanje Kur ana i provjera sadrzaja istog. I pozivati se sada na nekog halifu i njegovo ostavljanje samo jednog Mushafa pored brojnih hafiza od vremena Muhammeda a.s do danas je prilicno jalov posao. I ja mogu u nekoj stampariji danas zahtjevati da mi odstampaju Kur an i da izbace 2-3 rijeci i reci vidi Kur an se izmjenio i onda dovoditi u pitanje njegovu autenticnost. :) Uostalom mnogo jace ekipe kroz vrijeme su raznoraznim perfidnim metodama pokusavale da obezvrijede kako Muhammeda a.s, njegovu licnost, tako i posljednju Objavu. Ali nije islo brate.
Zato jos jednom:Mi, uistinu, Kur an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9)
I taj ajet na koji se pozivaš može se (najmanje) dvojako tumačiti, a jedan od tumačenja bi bio takav da ti nikakav argument taj ajet ne bi mogao biti za autentičnost Kur'ana. Ali to je priča za neku drugu temu, ako Allah da...

Na ostatak ću se, možda, kasnije nadovezati.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#114 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by RNG_25 »

buba80 wrote:Ma pusti, nije ovo tema namjenjena nama, sta god da kazemo i koji god dokaz da iznesemo, necemo ga razuvjeriti. Ovo rng_25 trazi podrsku/utjehu od forumasa koji dijele misljenje s njim, da malo smiri dusu i potvrdi sebi da je ok ne vjerovati u Kur an.

Nek mu je sa srecom! :thumbup:
Hvala, neka je i tebi sa srećom sve...
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#115 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by RNG_25 »

buba80 wrote:Procitaj, iz cejfa, o broju 19 u Kur anu. Uzmi sam pa broji i dijeli sa brojem 19. To su cinjenice, to je matematika. Nema tu greske.

Npr. Imamo 114 sura, djeljivo sa 19.
Medjutim, samo 113 sura pocinje sa bismilom i to nije djeljivo s 19. ALI, jedna sura u Kur anu pored pocetne, u jos jednom ajetu ima bismilu i to kad citira pismo koje je poslao poslanik sulejman kraljici od sabe. To je 114 bismila, i onda je i broj bismila djeljiv sa 19.
Uzmi suru nun, prebroj slova nun u njoj i podijeli.
Uzmi suru elif lam mim i prebroj elifove, lamove i mimove i podijeli sa 19.
Broj puta koliko se spominje rijec Allah u Kur anu, pa podijeli sa 19, pa rijec errahman, i errahim. Itd. Itd.

To su ti dokazi koje spominjes. Ove matematicke cinjenice nije mogao smisliti covjek iz pustinje, niti sijelo arapa, beduina. Ako zaista trazis nauku u Kur anu, i zelis licno da se uvjeris, izvoli, trazi, racunaj.
Navodno, Kur'an ima 6236 ajeta, 30 džuzeva, 77845 riječi, najviše spomenuta riječ je Allah (2699) - ništa nije od toga djeljivo sa 19, pa da se dobije cijeli broj...

Brojevi 19, 1, 4, 111 i td. - osim što nemaju veze sa temom, ne predstavljaju nikakav dokaz, ni za šta.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#116 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by RNG_25 »

buba80 wrote:
zagortenej wrote:
buba80 wrote:Procitaj, iz cejfa, o broju 19 u Kur anu. Uzmi sam pa broji i dijeli sa brojem 19. To su cinjenice, to je matematika. Nema tu greske.

Npr. Imamo 114 sura, djeljivo sa 19.
Medjutim, samo 113 sura pocinje sa bismilom i to nije djeljivo s 19. ALI, jedna sura u Kur anu pored pocetne, u jos jednom ajetu ima bismilu i to kad citira pismo koje je poslao poslanik sulejman kraljici od sabe. To je 114 bismila, i onda je i broj bismila djeljiv sa 19.
Uzmi suru nun, prebroj slova nun u njoj i podijeli.
Uzmi suru elif lam mim i prebroj elifove, lamove i mimove i podijeli sa 19.
Broj puta koliko se spominje rijec Allah u Kur anu, pa podijeli sa 19, pa rijec errahman, i errahim. Itd. Itd.

To su ti dokazi koje spominjes. Ove matematicke cinjenice nije mogao smisliti covjek iz pustinje, niti sijelo arapa, beduina. Ako zaista trazis nauku u Kur anu, i zelis licno da se uvjeris, izvoli, trazi, racunaj.
ko je napisao tu knjigu? kako se zove knjiga?
Kur'an kao najsavrsenija mudziza, davno sam je procitao, pa nisam siguran ko je pisac. mozes googlirati mathematical miracle of Qur'an, i naci ces dosta toga na ovu temu, npr. http://www.submission.ws/index.php/math ... quran.html
Inače, ovakva "matematička čuda" su ljudi smislili i za Bibliju i ko zna šta sve ne - dakle, Biblija je Allahova riječ, od prve do zadnje korice?
User avatar
buba80
Posts: 193
Joined: 25/04/2012 20:33

#117 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by buba80 »

opet kazem, sta god da kazemo i koji god dokaz da iznesemo, necemo te razuvjeriti, jer uvijek i na sve vec imas spreman odgovor 'pa sta, nije to dovoljno dobar dokaz.'

U svakom slucaju, sretno u tvom istrazivanju :thumbup:
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#118 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by seldzuk »

RNG_25 wrote:
buba80 wrote:Meni nije jasno zasto ljudi koji ne vjeruju da je Kur'an Bozija objava dolaze i na kraju krajeva pokrecu ovakve teme - ono ok, ne vjerujete u Boga, pa zasto ste ovdje? Koga zapravo uvjeravate da nema uzvisenijeg bica od nas? Nas ili sebe same?
Mene recimo ne zanimaju teme zeljo-sarajevo, pa i ne idem tamo da solim ko je u pravu izmedju pitara i manijaka, nije to moj cirkus.

Sto se tice dosadasnje diskusije, naveo bih samo jednu vrlo jednostavnu cinjenicu koja dokazuje da je Kur'an posljednja Bozija objava ljudima - ovo je jedina Knjiga na svijetu od prvog ajeta kada je objavljena, do dana danasnjrg koja nikada nije imala izdanje 'dopuna i izmjena'. Nikad ni u vrijeme kada je Poslanik diktirao objavljene ajete i sure, a bio je nepismen, pa su drugi ljudi zapisivali, nije rekao - cekajte, sta sam ono rekao, procitajte, ne to izmjenite, prekrizite, a napisite ovo, i sl. Svaki harf je ostao isti, a Kur'an sr stoljecima rucno prepisivao.

I preporucujem knjigu Kur'an kao savrsena mudziza, o broju 19 i cinjenici kako je sve, broj sura, ajeta, bismila, djeljivo s 19, rijeci koliko se puta ponavljaju Allah, Rahman, Rahim - djeljivo s 19, pa svaka sura koja pocinje s harfovima - poput elif, lam, mim, kada se prebroje ti harfovi u toj suri, svaki je djeljiv sa 19, sura nun isto, sura ja sin, sura elif lam ra, uvijek djeljivo s 19, itd, itd. To su cinjenice, a dodatna cinjenica je da je Poslanik bio nepismen, i ponavljam, nikad nije trazio izmjene i dopune izdiktiranog - pa odakle tolika matematicka savrsenost?
A broj 19 nije bas lak broj za kalkulacije.

No, bilo sta da mi ovdje napisemo i dokazemo, oni koji hoce da vjeruju, vjerovace, a oni koji nece ostace pri svom. To je meni ok, svakom svacije, ali nemojte vrijedjati,. Radije zaobidjite religijske teme.
Za skoro sve što si rekao nemaš dokaza, ili su ti dokazi priče ranijih generacija (hadisi), u kojima se može svašta naći, pa i to da su dijelovi Kur'ana izbačeni. A o tome da je jedan halifa dao da se Kur'an sabere u knjigu, pri čemu je odabrao samo jedan Mushaf, a ostale dao spaliti da i ne govorim (šta ako je napravio grešku tu?).

Također, što se otvaraju ovakve teme? Pa radi ćejfa, što da ne...
to u vezi Kur'ana tvrde samo neki među šijama koji su 10% muslimana. onih koji smatraju da je nešto dirano u postojećem musafu skoro da i nema. oni koji tvrde da je nešto sporno kažu da nije sve uvršteno.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#119 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by seldzuk »

RNG_25 wrote:
hipija wrote:Nista nije izbacivano iz Kur ana, niti je pretrpio bilo kakve izmjene. Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9)

U godini smrti Muhammedu a.s je dosao Dzibril i on je dva puta ponovio citavu Objavu, iako je dotadasnja praksa bila da se ponovi jednom. A ovo vezano za pogresno prepisivanje i ostavljanje jednog Mushafa kao potencijalna mogucnost za nekakve greske je potpuna besmislica pored cinjenice da je postojao ogroman broj hafiza koji su bili najvjerniji cuvari Kur ana, i prije i u toku i nakon zapisivanja Kur ana u pisanoj formi. Osim toga zna se kome se povjerilo samo zapisivanje Kur ana i provjera sadrzaja istog. I pozivati se sada na nekog halifu i njegovo ostavljanje samo jednog Mushafa pored brojnih hafiza od vremena Muhammeda a.s do danas je prilicno jalov posao. I ja mogu u nekoj stampariji danas zahtjevati da mi odstampaju Kur an i da izbace 2-3 rijeci i reci vidi Kur an se izmjenio i onda dovoditi u pitanje njegovu autenticnost. :) Uostalom mnogo jace ekipe kroz vrijeme su raznoraznim perfidnim metodama pokusavale da obezvrijede kako Muhammeda a.s, njegovu licnost, tako i posljednju Objavu. Ali nije islo brate.
Zato jos jednom:Mi, uistinu, Kur an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9)
I taj ajet na koji se pozivaš može se (najmanje) dvojako tumačiti, a jedan od tumačenja bi bio takav da ti nikakav argument taj ajet ne bi mogao biti za autentičnost Kur'ana. Ali to je priča za neku drugu temu, ako Allah da...

Na ostatak ću se, možda, kasnije nadovezati.
ne vjeruješ u Allahovu objavu, a kažeš: ako Allah da. to baš ne kontam. je li to zezanje ili nešto drugo...
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#120 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by asurbanipal »

Mnogi, pa čak ni muslimani ne znaju tačno reći šta je Kur'an. Da li je to samo nešto što se nalazi između korica, ili je nešto više od toga.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#121 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by zagortenej »

Kakva je ovo fitna na ovom pf-u? :mrgreen:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#122 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by Towelie »

asurbanipal wrote:Mnogi, pa čak ni muslimani ne znaju tačno reći šta je Kur'an. Da li je to samo nešto što se nalazi između korica, ili je nešto više od toga.
Jedno je Kur'an, a drugo je mushaf. :wink:
hipija
Posts: 1621
Joined: 30/12/2010 18:17

#123 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by hipija »

RNG_25 wrote:
hipija wrote:Nista nije izbacivano iz Kur ana, niti je pretrpio bilo kakve izmjene. Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9)

U godini smrti Muhammedu a.s je dosao Dzibril i on je dva puta ponovio citavu Objavu, iako je dotadasnja praksa bila da se ponovi jednom. A ovo vezano za pogresno prepisivanje i ostavljanje jednog Mushafa kao potencijalna mogucnost za nekakve greske je potpuna besmislica pored cinjenice da je postojao ogroman broj hafiza koji su bili najvjerniji cuvari Kur ana, i prije i u toku i nakon zapisivanja Kur ana u pisanoj formi. Osim toga zna se kome se povjerilo samo zapisivanje Kur ana i provjera sadrzaja istog. I pozivati se sada na nekog halifu i njegovo ostavljanje samo jednog Mushafa pored brojnih hafiza od vremena Muhammeda a.s do danas je prilicno jalov posao. I ja mogu u nekoj stampariji danas zahtjevati da mi odstampaju Kur an i da izbace 2-3 rijeci i reci vidi Kur an se izmjenio i onda dovoditi u pitanje njegovu autenticnost. :) Uostalom mnogo jace ekipe kroz vrijeme su raznoraznim perfidnim metodama pokusavale da obezvrijede kako Muhammeda a.s, njegovu licnost, tako i posljednju Objavu. Ali nije islo brate.
Zato jos jednom:Mi, uistinu, Kur an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9)
I taj ajet na koji se pozivaš može se (najmanje) dvojako tumačiti, a jedan od tumačenja bi bio takav da ti nikakav argument taj ajet ne bi mogao biti za autentičnost Kur'ana. Ali to je priča za neku drugu temu, ako Allah da...

Na ostatak ću se, možda, kasnije nadovezati.
Cuveni Ibn Kesir u svom komentaru na ovaj ajet:Mi, uistinu, Kur an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti (El-Hidzr,9), kaze da se to misli na cuvanje od preinaka i bilo kakvih izmjena i to je jedino tumacenje koje on navodi, a na sto upucuje i sami smisao citiranih ajeta. Dakle ako se gleda iz pozicije vjernika, autenticnost Kur ana se uopce ne moze dovoditi u pitanje. Ovo boldirano sto si napisao mi je potpuno besmisleno i bez ikakve argumentacije, onako jedan potpuno nedefiniran zakljucak. Dakle iz pozicije vjernika odnosno stvarnog ubjedjenja, sumnji se ne ostavlja nikakvog prostora. S druge strane zar u Kur anu nema drugih ocitijih jasnijih ajeta koji potvrdjuju nadnaravnost Kurana i koji bi trebali da potisnu neshvacanje odnosno nepoznavanje stvarnog znacenja pojedinih ajeta i potencijalno radjanje sumnje. Sve ono sto je vezano za Kur an bilo da je rijec o autenticnosti ili tumacenju propisa i silni pokusaji da se derogiraju, preispituju i dovode u sumnju isti su obicno gubljenje vremena, jer je :Ovo Knjiga u koju nema nikakve sumnje...(2:2). S druge strane sasvim je i u redu da je dosta i onih koji ne vjeruju uz posljedice koje idu uz to. Muhamed a.s je cak blago ukoren, nakon sto je bio razocaran postupcima svojih sunarodnjaka :“Pa zar ces ti za njima od tuge svisnuti, ako oni u govor ovaj nece da povjeruju?” (Sura El-Kefh) :) Na neki nacin to je ista matrica sumnje i nevjerovanja koja je bila prisutna i u proslim vremenima, sada a bice i u buducnosti. Cak ni mudzize nisu pomagale: posasti, nevolje i razdvajanje mora kod Musa a.s., ozivljavanje mrtvih kod isa a.s., polovljenje Mjeseca, hranjenje ogromnog broja ljudi sa sakom hurmi kod Muhameda a.s. Dakle onaj ko hoce da vjeruje, vjerovace, a onaj ko ne vjeruje sam je izabrao taj put. U slobodi izbora i jeste smisao Sudnjeg dana. :-D
hipija
Posts: 1621
Joined: 30/12/2010 18:17

#124 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by hipija »

Towelie wrote:
asurbanipal wrote:Mnogi, pa čak ni muslimani ne znaju tačno reći šta je Kur'an. Da li je to samo nešto što se nalazi između korica, ili je nešto više od toga.
Jedno je Kur'an, a drugo je mushaf. :wink:
Kur an moze biti jedna sura ili jedan ajet, dok je mushaf uknjizeni kompletirani Kur an sa svim ajetima. Kod nas se obicno stavlja znak jednakosti izmedju ova dva termina iako je rasirena pojava da na mushafima pise Kur an Casni ili Kur an s prijevodom.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#125 Re: Kur'an, 22:65, "zadržava nebo da ne padne na Zemlju"

Post by Towelie »

hipija wrote:
Towelie wrote:
asurbanipal wrote:Mnogi, pa čak ni muslimani ne znaju tačno reći šta je Kur'an. Da li je to samo nešto što se nalazi između korica, ili je nešto više od toga.
Jedno je Kur'an, a drugo je mushaf. :wink:
Kur an moze biti jedna sura ili jedan ajet, dok je mushaf uknjizeni kompletirani Kur an sa svim ajetima. Kod nas se obicno stavlja znak jednakosti izmedju ova dva termina iako je rasirena pojava da na mushafima pise Kur an Casni ili Kur an s prijevodom.
Kur'an je nestvoreni Allahov govor, bilo jedan ajet, sura ili svih 6236 ajeta. Za mushaf si u pravu.
Post Reply