Vehabizam, porijeklo i posljedice

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#876 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by insomnia78 »

Ova slika je montaza. :D
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#877 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by zagortenej »

ne daj se Zike :bih:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#878 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie »

U Saudiji su poduzete mnoge mjere upravo radi zaštite časti žene, što se ogleda u tome da se žestoko kažnjavaju oni koji na bilo koji način oskrnavi čast žene, i u tome da su žene odvojene od muškaraca u većini institucija i obezbijeđeno im je završavanje većine poslova bez da se moraju miješati, i u tome da se žene ne koriste za reklamiranje svakakvih proizvoda (otkrivenih nema nikako, mada neki džahilski mediji u zadnje vrijeme pokušavaju da reklamiraju neke proizvode za žene ubacujući našminkanu pokrivenu ženu, što je dio nevjerničkog projekta vesternizacije saudijskog društva), i u tome da im se pružaju mnoge benificije na raznim poljima u društvu.
:lol: :lol: :lol:
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#879 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Dexx1 »

arzuhal wrote:
Da nije foruma i ovih tema, ja nikad ne bi znao ko je Ljakić, ko Kuduzović...Ustvari ni sad ne znam osim da su, eto, šejhovi i daije, jel :mrgreen: ..
Kako si mogao sebi dopustiti da ne cujes za glavne zvijezde davetske scene :D
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#880 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie »

Sejtan brani sejtana. :evil:

User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#881 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Gojeni H »

Towelie wrote:
U Saudiji su poduzete mnoge mjere upravo radi zaštite časti žene, što se ogleda u tome da se žestoko kažnjavaju oni koji na bilo koji način oskrnavi čast žene, i u tome da su žene odvojene od muškaraca u većini institucija i obezbijeđeno im je završavanje većine poslova bez da se moraju miješati, i u tome da se žene ne koriste za reklamiranje svakakvih proizvoda (otkrivenih nema nikako, mada neki džahilski mediji u zadnje vrijeme pokušavaju da reklamiraju neke proizvode za žene ubacujući našminkanu pokrivenu ženu, što je dio nevjerničkog projekta vesternizacije saudijskog društva), i u tome da im se pružaju mnoge benificije na raznim poljima u društvu.
:lol: :lol: :lol:
Sve su prilike da ce Muhamed bin Salman ovima jos vise potkresati krila, vec su se prilicno usutili ... ako ga ne roknu naravno.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#882 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

Kako se sve obejani, cudo jedno. Sta kaJe - "oni 'suju ashabe"!? :roll: Ne, naprotiv, oni brane cast upravo onih ashaba koje navodno 'suju, a cije ime i cast vehabitski tekfir-gojimi blate, pozivajuci se na to "da su i oni postupali isto", kada cine najgnusnije zlocine "u ime Bozije".

Image
Image
Image
Image

Image

Toplo preporucujem citav govor uvazenog sejjida, sejha Hasana Nasrullaha :thumbup:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#883 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nasa »

mousstapha wrote:Arzu nikad od tebe daije, čak nisi ni uticajni twiteraš. :D

Mada moraš priznati da su ovi likovi sve popularniji. Njihove objave izlaze na facebooku i ne moguće je ne primjetiti kako ih raja sve više gleda. Predavanja u KSC-ovima su posjećena širom BIH. Možda nisu pretjerano značajni, ali se trend ipak uočava.
takve pojave su neizbjezne
ako se tezi ka vecim slobodama onda ces imati i sataniste i radikalne vjernike i neki oblik vjerskih zabavljaca itd.
pogledaj recimo americke varijantte prezentacije vjere sirokim masama
red citiranja Biblije, skakanja, pjevanja, animacije itd.
imaju svoju publuku i koliko god banalizovali samo vjeru ne mozes zabraniti jer to vodi i u ogranicavanje vjerskih sloboda i sl.

naravno, ironicno jeste da najveci zagovaraci svim mogucih restrikcija obilato koriste slobode modrnog doba
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#884 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by mousstapha »

nasa wrote:
mousstapha wrote:Arzu nikad od tebe daije, čak nisi ni uticajni twiteraš. :D

Mada moraš priznati da su ovi likovi sve popularniji. Njihove objave izlaze na facebooku i ne moguće je ne primjetiti kako ih raja sve više gleda. Predavanja u KSC-ovima su posjećena širom BIH. Možda nisu pretjerano značajni, ali se trend ipak uočava.
takve pojave su neizbjezne
ako se tezi ka vecim slobodama onda ces imati i sataniste i radikalne vjernike i neki oblik vjerskih zabavljaca itd.
pogledaj recimo americke varijantte prezentacije vjere sirokim masama
red citiranja Biblije, skakanja, pjevanja, animacije itd.
imaju svoju publuku i koliko god banalizovali samo vjeru ne mozes zabraniti jer to vodi i u ogranicavanje vjerskih sloboda i sl.

naravno, ironicno jeste da najveci zagovaraci svim mogucih restrikcija obilato koriste slobode modrnog doba
Jeste, ali mene više brine širenje ovakve pojave kod nas, nego u Americi.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#885 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nasa »

mousstapha wrote:
nasa wrote:
mousstapha wrote:Arzu nikad od tebe daije, čak nisi ni uticajni twiteraš. :D

Mada moraš priznati da su ovi likovi sve popularniji. Njihove objave izlaze na facebooku i ne moguće je ne primjetiti kako ih raja sve više gleda. Predavanja u KSC-ovima su posjećena širom BIH. Možda nisu pretjerano značajni, ali se trend ipak uočava.
takve pojave su neizbjezne
ako se tezi ka vecim slobodama onda ces imati i sataniste i radikalne vjernike i neki oblik vjerskih zabavljaca itd.
pogledaj recimo americke varijantte prezentacije vjere sirokim masama
red citiranja Biblije, skakanja, pjevanja, animacije itd.
imaju svoju publuku i koliko god banalizovali samo vjeru ne mozes zabraniti jer to vodi i u ogranicavanje vjerskih sloboda i sl.

naravno, ironicno jeste da najveci zagovaraci svim mogucih restrikcija obilato koriste slobode modrnog doba
Jeste, ali mene više brine širenje ovakve pojave kod nas, nego u Americi.
to se podrazumjeva
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#886 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Kroksica »

arzuhal wrote:
Da nije foruma i ovih tema, ja nikad ne bi znao ko je Ljakić, ko Kuduzović...Ustvari ni sad ne znam osim da su, eto, šejhovi i daije, jel :mrgreen: ...Kliknem, iz čiste ljubopitljivosti, kao sad, počnem čitat pa me srklet namah uhvati i spičim onaj iksić u kutu ("Kut je hrvaština, koristi našu riječ ćošak, budžak ili, barem, ugao!")...Kad nemuslimani toliko prate tog Ljakića i Kuduzovića pa stavljaju njihove klipove po forumu, nema ba mene niđe, musliman sam nula bodova, krompirić, duplo golo...
:lol:

Ja se sjecam da ga je raja spominjala ovdje na forumu, ali nisam vele obracala paznju dok mi ga neki dan fejsbuk ne izbaci na pocetnu. Od tada sam veliki fan. Npr, ovaj njegov post je cisto zlato:

Image

"dan kjafirskih zena" mi je uljepsao dan.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#887 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Idemedosumom »

Strašno je kako su ovakvi "šejhovi" postali popularni kod naše omladine.

Haram je ovo, haram je ono, rekli ibn Kajjim i ibn Tejmijje. A šiije su najveće zlo na svijetu. pljuc.
User avatar
Blue1
Posts: 152
Joined: 28/02/2015 23:27

#888 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Blue1 »

Pa jes' haram-halal uopšte nije bitna stvar u islamu jel' tako !?

Ljudi bi najradije da čuju ono što je po njihovoj volji...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#889 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by insomnia78 »

Dan ćafirskih žena
[emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1]
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#890 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Idemedosumom »

Blue1 wrote:Pa jes' haram-halal uopšte nije bitna stvar u islamu jel' tako !?

Ljudi bi najradije da čuju ono što je po njihovoj volji...
Haram brijati bradu, haram čestitati božić, haram ići u džamiju na mevlud, haram puštati snimak ezana s cd-a itd.

Jako bitne stvari bez kojih Islam ne bi bio Islam. Vehabijski šejhovi :lol:
User avatar
Blue1
Posts: 152
Joined: 28/02/2015 23:27

#891 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Blue1 »

Idemedosumom wrote:
Blue1 wrote:Pa jes' haram-halal uopšte nije bitna stvar u islamu jel' tako !?

Ljudi bi najradije da čuju ono što je po njihovoj volji...
Haram brijati bradu, haram čestitati božić, haram ići u džamiju na mevlud, haram puštati snimak ezana s cd-a itd.

Jako bitne stvari bez kojih Islam ne bi bio Islam. Vehabijski šejhovi :lol:
Prije svega da naglasim da nisam vehabija, vec sam hanefijskog mezheba..,

Sto se tice nekih stvari u pravu si, ali treba li to znaciti da ne treba ukazivati na eventualne propuste ?

Mevlud nije novotarija, na mevludima se velica Allah s.w.t. i njegov Poslanik a.s, uci se Kur'an i prica se o zivotu Allahovog Miljenika a.s. i ma sta neko govorio mi necemo prestati sa mevludima i slicnim manifestacijama, a bradu je svakako haram brijati, ovo je stav imama cetiri mezheba, pa ne znam sad mouce je da su i oni bili vehabije !???

Ucenje ezana uzivo je ibadet u slkadu sa praksom Bozijeg poslanika a.s. znaci ezan je ibadet, a preduslov za ibadet je NIJET, kaseta ne moze imati nijet i tako se gubi forma ibadeta...
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#892 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie »

Kraljitza <3

Image
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#893 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by listopad »

Cega li je ovaj Ljakic doktor jbt. Do jucer je vjerojatno negdje cijepao drva, a sada drzi predavanja o danu kjafirskih zena.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#894 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

Blue1 wrote:
Idemedosumom wrote:
Blue1 wrote:Pa jes' haram-halal uopšte nije bitna stvar u islamu jel' tako !?

Ljudi bi najradije da čuju ono što je po njihovoj volji...
Haram brijati bradu, haram čestitati božić, haram ići u džamiju na mevlud, haram puštati snimak ezana s cd-a itd.

Jako bitne stvari bez kojih Islam ne bi bio Islam. Vehabijski šejhovi :lol:
Prije svega da naglasim da nisam vehabija, vec sam hanefijskog mezheba..,

Sto se tice nekih stvari u pravu si, ali treba li to znaciti da ne treba ukazivati na eventualne propuste ?

Mevlud nije novotarija, na mevludima se velica Allah s.w.t. i njegov Poslanik a.s, uci se Kur'an i prica se o zivotu Allahovog Miljenika a.s. i ma sta neko govorio mi necemo prestati sa mevludima i slicnim manifestacijama, a bradu je svakako haram brijati, ovo je stav imama cetiri mezheba, pa ne znam sad mouce je da su i oni bili vehabije !???

Ucenje ezana uzivo je ibadet u slkadu sa praksom Bozijeg poslanika a.s. znaci ezan je ibadet, a preduslov za ibadet je NIJET, kaseta ne moze imati nijet i tako se gubi forma ibadeta...
Ovo ti je rek'o Kuduz, Pezo, bLjakic,...Mozda cak i kakav citab proturio s kojim to "dokazuje", kao sto nam citabom "dokazuju" kako je rahmetli Alija oCero siije koji su mu nudili pomoc kada mu je najpotrebnija bila, jer "nije htio prodati vjeru radi sake pomoci". Digli su bradu na nivo farza, pa neki nece ni da klanjaju za onima koji je briju, u konacnici ih optuzujuci i za bezbostvo. :-)
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#895 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by mousstapha »

Odvest ćemo BiH u građanski rat. Šiije i vehabije nisu nigdje bile zajedno, a da nisu napravile krvoproliće
http://--- NO LINKS ---/clanak/Haris/42643 ... rvoprolice
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#896 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

mousstapha wrote:
Odvest ćemo BiH u građanski rat. Šiije i vehabije nisu nigdje bile zajedno, a da nisu napravile krvoproliće
http://--- NO LINKS ---/clanak/Haris/42643 ... rvoprolice
Ove izjave treba dobro provjeriti, jer ispada da je Halilovic najumjereniji, a hrpa nebuloza je iznesena...Kao da je neko placen da smislja idiotizme, ili da izvlaci vlastite zakljucke iz citavog konteksta.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#897 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by mousstapha »

Izgleda da je Halilović na hutbi i u intervjuu totalno druga osoba. Interesantno je da se skoro svaka relativizacija vehabijskog pokreta u BiH bazira na postojanju šija i njihovog širenja. Čak se targetiraju ljudi koji se time bave čisto akademski.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#898 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

mousstapha wrote:Izgleda da je Halilović na hutbi i u intervjuu totalno druga osoba. Interesantno je da se skoro svaka relativizacija vehabijskog pokreta u BiH bazira na postojanju šija i njihovog širenja. Čak se targetiraju ljudi koji se time bave čisto akademski.
Halilovica znam licno, znam njegove stavove i zato mi i jeste ovo cudno...A znam i siije i vehabije, tako da su mi odlicno poznati stavovi i jednih i drugih. Odgovorno tvrdim da ih se ni pod razno ne moze stavljati u isti kos, isto kao sto se sejh Eydija (kojeg takodjer licno znam) ne moze stavljati u kontekst sa Halilovicem, ili bilo kojim drugim (pro)vehabijskim autoritetom.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#899 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Idemedosumom »

Blue1 wrote:
Idemedosumom wrote:
Blue1 wrote:Pa jes' haram-halal uopšte nije bitna stvar u islamu jel' tako !?

Ljudi bi najradije da čuju ono što je po njihovoj volji...
Haram brijati bradu, haram čestitati božić, haram ići u džamiju na mevlud, haram puštati snimak ezana s cd-a itd.

Jako bitne stvari bez kojih Islam ne bi bio Islam. Vehabijski šejhovi :lol:
Prije svega da naglasim da nisam vehabija, vec sam hanefijskog mezheba..,

Sto se tice nekih stvari u pravu si, ali treba li to znaciti da ne treba ukazivati na eventualne propuste ?

Mevlud nije novotarija, na mevludima se velica Allah s.w.t. i njegov Poslanik a.s, uci se Kur'an i prica se o zivotu Allahovog Miljenika a.s. i ma sta neko govorio mi necemo prestati sa mevludima i slicnim manifestacijama, a bradu je svakako haram brijati, ovo je stav imama cetiri mezheba, pa ne znam sad mouce je da su i oni bili vehabije !???

Ucenje ezana uzivo je ibadet u slkadu sa praksom Bozijeg poslanika a.s. znaci ezan je ibadet, a preduslov za ibadet je NIJET, kaseta ne moze imati nijet i tako se gubi forma ibadeta...
Ja nisam učenjak, ali smatram da Islam ne treba slijepo, bezglavo slijediti, treba razum uključiti.

Ako je Poslanik a.s. kratio brkove i nogavice a puštao bradu da bi se razlikovao od mnogobožaca i vatropoklonika tog vremena, kako se to onda može danas primjenjivati? Pa pogledaj šta isil radi, tom logikom bi se trebalo raditi suprotno, da se razlikujemo od onih koji blate Islam, trebali bismo puštati brkove i brijati brade.

Mevlud JEST "novotarija" po vehabijskom učenju. Problem je što vehabije svaku inovaciju smatraju lošom.

Što se ezana tiče, koja mu je svrha? Pa da obližnje prolaznike obavijesti da je vrijeme namaza nastupilo, te da ih pozove u džamiju. Slažem se da je bolje uživo učiti ako ima neko prisutan ko to umije, ali po svaku cijenu da se uživo uči, makar to bilo neko kreštanje koje će odbiti ljude od ulaska u džamiju?

Od silne forme se iz vida izgubila bit.
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#900 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by r_faruk »

Mevlud nije novotarija, na mevludima se velica Allah s.w.t. i njegov Poslanik a.s, uci se Kur'an i prica se o zivotu Allahovog Miljenika a.s. i ma sta neko govorio mi necemo prestati sa mevludima i slicnim manifestacijama, a bradu je svakako haram brijati, ovo je stav imama cetiri mezheba, pa ne znam sad mouce je da su i oni bili vehabije !???
a jeste zglajzali u pi*ku materinu.....
pusti ljude da zive i uzivaju u zivotu, onaj majmun nazva osmi mart dan cafirskih zena..... :-)
ovaj kaze ne mozes se brijat', nemoj cestitati praznik, k'o eto cinis nesto lose, pa taj divljak cini nesto gore pricajuci ovakve gluposti....

za ovo boldirano, pricate li i o aisi ili se ti dijelovi preskacu?

pusti ljude da ezane sa cd-a, evo imas nekakvog idiota koji upravo zavija sa munare (negdje oko pofalica), probi mozak, znas kako bih volio da pusti cd.....

niko ne smije zabraniti vjerovanje i praktikovanje, slazem se, ali to je privatna stvar...... no vi ste uzeli previse u svoje ruke, pa uveli ste i slobodno vrijeme za dzumu, ne mozes na ispit, ne mozes na nastavu, ne mozes na ovo, ne mozes na ono.....

ama idi u isil tamo svako nema skole sem bozje, uci i klanjaj se.....
odete na mrki zapad i uvodite svoja pravila, ljudi vas prime, daju odjecu i hranu, vi se zabijete kamionom u masu ljudi.... mrs nazad u kreplakistan..... divljaci jedni
Post Reply