Vehabizam, porijeklo i posljedice

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Kikibombona

#826 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Kikibombona » 28/08/2016 12:49

lijepa u dusi wrote:Kiki, nije bilo upuceno tebi, sto je i ocigledno, a i ne znam sta da ti kazem na to. :)
Pokusavam ti reci da islam ne utice hoce li ljudi biti saburli ili ne. Ne utice nijedna vjera. Covjek ako je agresivac, ako mi je priroda takva, nema te vjere koja ga moze izmijeniti. Jedino ga staviti na terapiju sa teskim tabletama. :D

Moja je teorija da sranje mora negdje isplivati. Ako je covjek dobar, ako mu je priroda takva - bice dobar kao musliman, krscanin, nevjernik, vatropoklonik ili sta vec. Ako je u njemu trulo, nema te vjere koja ga moze izlijeciti. Pa vidi sta ove spodobe rade u ime islama. U stanju su od islama napraviti najgori moguci kult smrti. ISIL je u islamu nasao motiv za najgore zlocine koje je svijet ikada vidio. A neki drugi musliman, u islamu nadje motiv da pomaze ljudima, da mrava zaobilazi na ulici. Dakle, sve je do covjekove prirode.

lijepa u dusi

#827 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by lijepa u dusi » 28/08/2016 13:27

Kikibombona wrote:
lijepa u dusi wrote:Kiki, nije bilo upuceno tebi, sto je i ocigledno, a i ne znam sta da ti kazem na to. :)
Pokusavam ti reci da islam ne utice hoce li ljudi biti saburli ili ne. Ne utice nijedna vjera. Covjek ako je agresivac, ako mi je priroda takva, nema te vjere koja ga moze izmijeniti. Jedino ga staviti na terapiju sa teskim tabletama. :D

Moja je teorija da sranje mora negdje isplivati. Ako je covjek dobar, ako mu je priroda takva - bice dobar kao musliman, krscanin, nevjernik, vatropoklonik ili sta vec. Ako je u njemu trulo, nema te vjere koja ga moze izlijeciti. Pa vidi sta ove spodobe rade u ime islama. U stanju su od islama napraviti najgori moguci kult smrti. ISIL je u islamu nasao motiv za najgore zlocine koje je svijet ikada vidio. A neki drugi musliman, u islamu nadje motiv da pomaze ljudima, da mrava zaobilazi na ulici. Dakle, sve je do covjekove prirode.

Definitivno. Samo je moj post bio malo ironican i saljiv, upucem nekome za koga sam zakljucila da je selefija (koji inace sufije smatraju nevjernicima). :D

fatamorgana

#828 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by fatamorgana » 28/08/2016 13:55

Kikibombona wrote:

I šta prevladava u čovjeku, ljudskost il' belaj ....

Towelie

#829 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie » 28/08/2016 14:01

fatamorgana wrote:
Kikibombona wrote:

I šta prevladava u čovjeku, ljudskost il' belaj ....
Ono sta hranis.

fatamorgana

#830 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by fatamorgana » 28/08/2016 14:07

Towelie wrote: Ono sta hranis.
To je tačno no pojedini se izgleda rode već nahranjeni ili sa predispozicijom za određenu vrstu hrane ....

Towelie

#831 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie » 28/08/2016 14:15

fatamorgana wrote:
To je tačno no pojedini se izgleda rode već nahranjeni ili sa predispozicijom za određenu vrstu hrane ....
Ako smatras da se svako rodi da sklonscu za neku hranu, ta osoba i ne moze drugacije.

fatamorgana

#832 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by fatamorgana » 28/08/2016 14:20

Towelie wrote:
fatamorgana wrote:
Ako smatras da se svako rodi da sklonscu za neku hranu, ta osoba i ne moze drugacije.
I onda tu ni vjera ni ne - vjera ne mogu puno učiniti ....

lijepa u dusi

#833 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by lijepa u dusi » 28/08/2016 14:23

Napisem podug post, skontam da seruckam i da to nista promijenit nece... Sta bi bilo kad bi bilo...

mousstapha

#834 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by mousstapha » 30/08/2016 13:32

Pazi argumenta. Hajde da vas vidim ko će ovo osporiti. :D

nasa

#835 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nasa » 30/08/2016 20:24

Kikibombona wrote:

Ja mislim da covjek moze jako puno utjecati na svoju prirodu bilo to islamom ili necim drugim ali utjece.

fatamorgana

#836 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by fatamorgana » 30/08/2016 21:26

nasa wrote: Ja mislim da covjek moze jako puno utjecati na svoju prirodu bilo to islamom ili necim drugim ali utjece.
Pa šta se čeka, zašto se ne započMe s tim uticajem? :wink:

P.S. Ček' možda ja nisam dobro razumio, da li se misli na pozitivni ili negativni uticaj u ovom slučaju?

nasa

#837 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nasa » 31/08/2016 01:34

fatamorgana wrote:
nasa wrote: Ja mislim da covjek moze jako puno utjecati na svoju prirodu bilo to islamom ili necim drugim ali utjece.

P.S. Ček' možda ja nisam dobro razumio, da li se misli na pozitivni ili negativni uticaj u ovom slučaju?
Pa ti sad namjerno karikiras ali sigurna sam da i sam jako dobro znas da rad na duhovnosti itekako mijenja covjeka i to pozitivno, samo sto sve religije kao i razliciti moderni oblici meditacije, igranja s psihologijom itd. mogu s pogresnim pristupom imati i vrlo negativan ucinak.
Nije to do prirode covjeka vec do onog sto sebi odredjuje kao prirotite i ciljeve. Nekom ko je usmjeren iskljucivo na sebe i sve uzima samo radi sebe ne moze pomoci nijedna meditacija, vjera ni psiholog da postane bolji covjek...

El Mumin

#838 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by El Mumin » 31/08/2016 02:34

animals wrote:
lijepa u dusi wrote:
Ma nije ni to bilo ok. Meni babo kaze kako nije bilo veceg muslimana od njegovog dede sigurno, pa za pola sata prica kako je dedo pekao rakiju, pa onda kako se islo na dzumu... Miks svega [emoji38]
Takav islam nije bio ok, cinjenica je da je islamu trebala reforma, ciscenje od viskova i toksina raznih, s tim sto to definitivno nije danasnji selefizam, oliti vehabizam. Ideja je bila dobra, a otislo se u krivom smjeru.
Ali da te ne davim previse, dosta od mene :D navila sam se nocas.
Bas je simpa rakija i vjera..
to su najbolji vjernici :D
Alkohol je veliki grijeh tačno. Lično ne pijem, ali mislim da je bolje klanjati, a da se ponekad popije, nego nikako ne klanjati.
lijepa u dusi wrote:
animals wrote:Majka priroda i tata majmun [emoji38] [emoji38] [emoji38] [emoji38] [emoji38] [emoji38] [emoji38] [emoji38]
amdzicici gorile [emoji38] [emoji38] [emoji38] [emoji38] [emoji38]

ovaj se ubio za komedije, promasio profesiju..

Evo i ovdje da te malo peglam. :D
Fkt ne zna covjek jel tuzno ili smijesno sto se nije udostojio ni procitati o cemu evoucija govori i sta kaze, ali je bitno da je on pokusao biti duhovit i ismijat nekoga.

I ja vjerujem u kreacionizam i Bozije stvaranje, ali je apsolutno moguce da su provobitno stvorene vrste evoluirale. Pa covjek evoluira i dan danas, da ne idemo dalje.
I onda napadaju nekog sto ismijava islam. Pa Pezic, Ljakic, Kuduzovic & Co su krivi. Oni se predstavljaju kao islam i kao neka referentna tacka.

Sent from my D5103 using Tapatalk

zagortenej

#839 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by zagortenej » 31/08/2016 07:59

El Mumin wrote: Alkohol je veliki grijeh tačno. Lično ne pijem, ali mislim da je bolje klanjati, a da se ponekad popije, nego nikako ne klanjati.
ti kao da si uzimao znanje od iračke uleme.

aurora313

#840 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by aurora313 » 31/08/2016 09:26

nasa wrote:Pa ti sad namjerno karikiras ali sigurna sam da i sam jako dobro znas da rad na duhovnosti itekako mijenja covjeka i to pozitivno, samo sto sve religije kao i razliciti moderni oblici meditacije, igranja s psihologijom itd. mogu s pogresnim pristupom imati i vrlo negativan ucinak...
Pa naravno da može i jedno i drugo u zavisnosti od masu elemenata.

Ali mnoge svoje bazične karakteristike odrasla osoba teško mijenja. Sada, da li će u momentu 'iskušenja' da joj proradi kakva izreka ili vjerska moralna pouka pa će je to smiriti, moguće je.

rika

#841 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by rika » 31/08/2016 09:55

mousstapha wrote:Pazi argumenta. Hajde da vas vidim ko će ovo osporiti. :D

Nemoj ga dirat', vidi kako mu je brada propisne duzine, vidi kako je lijepo obucen sa ovom krpom na glavi i vidi kako sav vazan razmislja i obrazlaze dok mu vjerovatno sluskinje sa Filipina i Indonezije peru,kuhaju i peglaju dok on glumi mudrozofa..jos samo da mu je kakve bosanke ozeniti. :lol:

fatamorgana

#842 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by fatamorgana » 31/08/2016 14:59

nasa wrote:
fatamorgana wrote:

Pa ti sad namjerno karikiras ali sigurna sam da i sam jako dobro znas da rad na duhovnosti itekako mijenja covjeka i to pozitivno, samo sto sve religije kao i razliciti moderni oblici meditacije, igranja s psihologijom itd. mogu s pogresnim pristupom imati i vrlo negativan ucinak.
Nije to do prirode covjeka vec do onog sto sebi odredjuje kao prirotite i ciljeve. Nekom ko je usmjeren iskljucivo na sebe i sve uzima samo radi sebe ne moze pomoci nijedna meditacija, vjera ni psiholog da postane bolji covjek...
Slažem se u potpunosti, upozorio bih još samo mlađe osobe, početnike, nedovoljno iskusne pohađaoce religija, meditacija i sl. na realnu opasnost od samozavarIVANJA!

Blue1

#843 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Blue1 » 01/09/2016 01:05

lijepa u dusi wrote:
Kikibombona wrote:

Definitivno. Samo je moj post bio malo ironican i saljiv, upucem nekome za koga sam zakljucila da je selefija (koji inace sufije smatraju nevjernicima). :D
Provjeriš li ti neke stvari prije nego što ih napišeš ? Iznosiš netačne informacije. Ne možeš se o islamskim pravcima konkretno o sufizmu i selefizmu obrazovati preko interneta i preko raznih google šejhova... Potrebno je pročitati mnoštvo knjiga ! Bilo bi lijepo da izneseš dokaz za tošto tvrdiš, niko od uleme nije nikada rekao za sufije da su nevjernici, Imam Ahmed i Imam Šafija u svojim djelima govore o lijepim osobinama sufija i podstiču na druženje sa njima.

Čak i šejhul-islam Ibn Tejmije govori lijepo o sufijama ! U svojim djelima on piše o lijepim osobinama tesavvufa, a kada kritikuje, on kritikuje neke sufijske sekte, koje zasigurno nemaju nikakve veze sa origilanim sufizmom i njegovom misijom.
Ista stvar je sa današnjom selefijskom ulemom... Niko nije rekao da su sufije nevjernici, to je veoma opasna stvar za pomisliti a ne da nekoga otvoreno protekfiriš i proglasiš ga nevjernikom, sufizam se kritikuje, i jedni i drugi iznose svoje dokaze, priča se o novotarijama ali kada je riječ o tekfiru ja za sada nikada nisam čuo od nekoga da za sufije kaže da su kjafiri. Ako i ima neko onda je on svakako neoharidžija i sl.

Sufije su ehlu sunnet vel džemat a u istu skupinu ubrajamo i selefije !

Ha0s

#844 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Ha0s » 08/09/2016 18:44

Towelie

#846 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie » 28/09/2016 23:59

Premotati na 1:47. :D
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ISJasE_5C2w&app=desktop[/youtube]

asurbanipal

#847 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal » 12/11/2016 12:23

teletrader

#848 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by teletrader » 15/11/2016 13:28

asurbanipal wrote:Image

Ko je Muhamed Porča:

Ali je interesantno da,bez obzira sto je demokratija sirk, doticni kao i mnogi iz njegovog dzemata se i te kako znaju na vrijeme nacrtati u propisano vrijeme i mjesto kada treba ,opet od institucija "demokartske drzave", naplatiti djecje doplatke,socijalnu pomoc, pomoc za nezaposlene i slicno.
I onda fino sjede i kontaju je li Zemlja ravna ploca , kako bi se moglo dohakati sijama i sufijama, kontaju kako je cijeli svijet protiv njih..
Nijedna generacija nije bila postedjenaj ovakvih filozofa, mislim da je Imam Gazali o njima pisao i naveo i lijek za njihovu bolest..
Teski fizicki rad..
:D :D :D

rika

#849 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by rika » 24/11/2016 13:07

asurbanipal wrote:Image

https://www.facebook.com/Ko-su-oni-koje ... 630747666/

Ko je Muhamed Porča:

Stranica sa koje je skinuta ova slika je meni licno primjer najprljavije selefijske propagande koja se vrsi na ovim prostorima.
Autor(i) se na tako odvratan nacin rugaju onima koji su drugaciji od njih , da je covjeku neshvatljivo da tako nesto moze uciniti neko ko sebe smatra vjernikom.
Medjutim kada covjek procita komentare nekih posjetilaca foruma, tek uvidi koliko je nasa nacija zaista nepismena,primitivna i zajedljiva...

r_faruk

#850 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by r_faruk » 29/11/2016 15:01

mousstapha wrote:Pazi argumenta. Hajde da vas vidim ko će ovo osporiti. :D

da li je iko ovu budalu demantovao, o kome se zapravo radi i sta kazu muslimani na ovakve nebuloze.
moram priznati da sam se i ja pitao istu stvar i mislio da sam otkrio nesto revolucionarno sto ce promijeniti svijet. ono sad cu odrzavati neku visinu iznad zemlje i doputovati do druge drzave bez pomjeranja... imao sam 8-9 godina. i onda mi je stari objasnio kakve gluposti valjam i zasto nisam nista otkrio :)... citao sam proku pronalazaca u to vrijeme :)

Post Reply