Vehabizam, porijeklo i posljedice

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

belfy

#726 Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by belfy »

nemezis wrote: Ne moze brat biti isto kao i roditelj. Već sam rekao da je besmisleno pričati o "narodnom" računanju jer ono nije formalizovano te nema nikakve garancije da je "narodno" u jednom selu isto kao "narodno" u drugom selu. Dakle, da razjasnimo, ja ne želim pričati o "narodnom" jer ono meni ništa ne znači niti zakonu ista znaci te ne vidim nikakav smisao da pričamo o tome.

Genetski ti ne moze biti brat isto sto i otac. Otac je dobio genetski materijal od svojih roditelja, nazovimo ih A i B. Majka je dobila od svojih roditelja, nazovimo ih C i D. Tebi je otac predao A ili B, majka C ili D. Tvoje moguće kombinacije su AC, AD, BC, BD. U svakom slučaju imaš nešto sa ocem zajedničko, A ili B. Tvoj brat može nemati ništa zajedničko sa tobom (ako govorimo samo o A i B, naravno ima toga jos), recimo ti imaš AC, tvoj brat BD. Kao sto vidiš u ovom primjeru nemate isti materijal ni od jednog roditelja. Naravno, ovo je vrlo pojednostavljeno, genetski materijal je ogroman ali u svakom slučaju pola tvog genetskog materijala je od oca dok ta polovica ne mora biti i kod tvog brata.
evo post koji pominjes i ti si ga blago receno previse pojednostavio. no, ajde da i ja probam objasniti sa ABCD (zanemarujuci velicinu i kompleksnost genetskog koda).
shodno tvojim kombinacijama AC, AD, BC, BD imamo 33% sanse da braca/sestre imaju taman zajednickog medjusobno koliko i sa ocem/majkom (ako je jedan potomak AC - drugi BD ili AB - CD), dok imamo 67% sanse da imaju vise zajednickog medjusobno nego sa bilo kojim od roditelja (da oba potomka imaju istu kombinaciju). zasto 33 i 67? zato sto su samo 2 kombinacije u prvom slucaju, a 4 u drugom.

ako uzmemo da oba potomka imaju istu kombinaciju od bilo koje 4 ponudjene, da li su oni genetski blizi rod jedan drugom, nego prema roditeljima? sa druge strane, ako potomak ima zajednicki gen sa bratom/sestrom samo sa oceve ili majcine strane da li je on genetski blizi jednom roditelju ili bratu/sestri, a genetski dalji od drugog roditelja nego prema bratu/sestri?
mozda sam ovo mogao malo jednostavnije napisati, ali nadam se da razumijes sta pitam.
nemezis

#727 Re: RE: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nemezis »

belfy wrote:
nemezis wrote: Ne moze brat biti isto kao i roditelj. Već sam rekao da je besmisleno pričati o "narodnom" računanju jer ono nije formalizovano te nema nikakve garancije da je "narodno" u jednom selu isto kao "narodno" u drugom selu. Dakle, da razjasnimo, ja ne želim pričati o "narodnom" jer ono meni ništa ne znači niti zakonu ista znaci te ne vidim nikakav smisao da pričamo o tome.

Genetski ti ne moze biti brat isto sto i otac. Otac je dobio genetski materijal od svojih roditelja, nazovimo ih A i B. Majka je dobila od svojih roditelja, nazovimo ih C i D. Tebi je otac predao A ili B, majka C ili D. Tvoje moguće kombinacije su AC, AD, BC, BD. U svakom slučaju imaš nešto sa ocem zajedničko, A ili B. Tvoj brat može nemati ništa zajedničko sa tobom (ako govorimo samo o A i B, naravno ima toga jos), recimo ti imaš AC, tvoj brat BD. Kao sto vidiš u ovom primjeru nemate isti materijal ni od jednog roditelja. Naravno, ovo je vrlo pojednostavljeno, genetski materijal je ogroman ali u svakom slučaju pola tvog genetskog materijala je od oca dok ta polovica ne mora biti i kod tvog brata.
evo post koji pominjes i ti si ga blago receno previse pojednostavio. no, ajde da i ja probam objasniti sa ABCD (zanemarujuci velicinu i kompleksnost genetskog koda).
shodno tvojim kombinacijama AC, AD, BC, BD imamo 33% sanse da braca/sestre imaju taman zajednickog medjusobno koliko i sa ocem/majkom (ako je jedan potomak AC - drugi BD ili AB - CD), dok imamo 67% sanse da imaju vise zajednickog medjusobno nego sa bilo kojim od roditelja (da oba potomka imaju istu kombinaciju). zasto 33 i 67? zato sto su samo 2 kombinacije u prvom slucaju, a 4 u drugom.

ako uzmemo da oba potomka imaju istu kombinaciju od bilo koje 4 ponudjene, da li su oni genetski blizi rod jedan drugom, nego prema roditeljima? sa druge strane, ako potomak ima zajednicki gen sa bratom/sestrom samo sa oceve ili majcine strane da li je on genetski blizi jednom roditelju ili bratu/sestri, a genetski dalji od drugog roditelja nego prema bratu/sestri?
mozda sam ovo mogao malo jednostavnije napisati, ali nadam se da razumijes sta pitam.
Kasno je pa ću kratko.

Prvo, braća mogu imati dijeliti jedan gen naslijeđen od oca u 50 posto slučajeva dok sa ocem dijele gen u 100 posto slučajeva, evo slikovito:

A A - dijeli sa bratom i ocem
A B - dijeli sa ocem
B A - dijeli sa ocem
B B - dijeli sa bratom i ocem

Drugo, braća imaju jednaku kombinaciju (ako se ograničio na jedan gen) u 25 posto slučajeva jer je 16 kombinacija a samo u 4 su isti. Jedan brat može imati AC a drugi AC, AD, BC, BD, i tako puta četiri. Pošto je broj gena veliki, vjerovatnoća da imaju iste gene je 0.25^X a vjerovatnoća da imaju isti gen sa ocem je uvijek 50 posto jer otac uvijek da pola gena, koliko god ih je. Ovo je i odgovor na zadnje pitanje. Mala je vjerovatnoća da braća imaju jednake gene a uvijek uvijek dijele pola gena sa ocem.
belfy

#728 Re: RE: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by belfy »

nemezis wrote: Kasno je pa ću kratko.

Prvo, braća mogu imati dijeliti jedan gen naslijeđen od oca u 50 posto slučajeva dok sa ocem dijele gen u 100 posto slučajeva, evo slikovito:

A B - dijeli sa ocem
B A - dijeli sa ocem

Drugo, braća imaju jednaku kombinaciju (ako se ograničio na jedan gen) u 25 posto slučajeva jer je 16 kombinacija a samo u 4 su isti. Jedan brat može imati AC a drugi AC, AD, BC, BD, i tako puta četiri. Pošto je broj gena veliki, vjerovatnoća da imaju iste gene je 0.25^X a vjerovatnoća da imaju isti gen sa ocem je uvijek 50 posto jer otac uvijek da pola gena, koliko god ih je. Ovo je i odgovor na zadnje pitanje. Mala je vjerovatnoća da braća imaju jednake gene a uvijek uvijek dijele pola gena sa ocem.
A-B i B-A je ista stvar (jer nije bitno koji od dva potomka je dobio koji gen - bitno je da je razlicito), zato je kod mene gore jedna trecina. shodno tome i procenti u uvodnoj recenici nisu onda tacni. jer ako otac ima AB, jedan potomak AC, a drugi AD - onda sa ocem imaju jedan isti gen, ali imaju isto to i medjusobno. samo u slucajevima kada su potomci AB-CD i AC-BD (dakle samo A-B, tj. B-A iz prvog primjera) ce imati sa roditeljima vise genetski zajednickog, nego medjusobno.

u sve i jednom slucaju kombinacija (od ovih "puta cetiri") od prvog pa do cetvrtog imaces po jedan slucaj XX=XX. onda ako jos ubacimo majku u racunicu (pored oca) onda e vratimo na slucaj iznad.

mada, otici cemo ovako previse u detalje i van "koljenarstva". koje su koljeno, po tebi, onda braca/sestre? i da li ce i kod njih vrijediti onda prenos "s koljena na koljeno"?
nemezis

#729 Re: RE: Re: RE: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nemezis »

belfy wrote:

A B - dijeli sa ocem
B A - dijeli sa ocem

A-B i B-A je ista stvar (jer nije bitno koji od dva potomka je dobio koji gen - bitno je da je razlicito), zato je kod mene gore jedna trecina. shodno tome i procenti u uvodnoj recenici nisu onda tacni. jer ako otac ima AB, jedan potomak AC, a drugi AD - onda sa ocem imaju jedan isti gen, ali imaju isto to i medjusobno. samo u slucajevima kada su potomci AB-CD i AC-BD (dakle samo A-B, tj. B-A iz prvog primjera) ce imati sa roditeljima vise genetski zajednickog, nego medjusobno.

u sve i jednom slucaju kombinacija (od ovih "puta cetiri") od prvog pa do cetvrtog imaces po jedan slucaj XX=XX. onda ako jos ubacimo majku u racunicu (pored oca) onda e vratimo na slucaj iznad.

mada, otici cemo ovako previse u detalje i van "koljenarstva". koje su koljeno, po tebi, onda braca/sestre? i da li ce i kod njih vrijediti onda prenos "s koljena na koljeno"?
U mom vrlo pojednostavljeno primjeru sin ne može biti AB. Otac je AB, majka,je CD, dijete može dobiti jedan od oca, A ili B, i jedan od majke, C ili D. Poenta je da braća mogu imati jedan zajednički od oca ali i ne moraju dok sa ocem jednostavno moraju imati jedan zajednički.

Evo banalno objašnjenje. Imaš skup X od 1-100, izaberi slučajno 50 brojeva i nazovi ga skup A, izaberi opet slučajno 50 brojeva i nazovi ga skup B. Skup A uvijek dijeli 50 brojeva sa skupom X, dok je vjerovatnoća vrlo mala da dijeli 50 brojeva sa skupom B.

Braca su drugo koljeno.
belfy

#730 Re: RE: Re: RE: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by belfy »

nemezis wrote:
belfy wrote:

A B - dijeli sa ocem
B A - dijeli sa ocem

U mom vrlo pojednostavljeno primjeru sin ne može biti AB. Otac je AB, majka,je CD, dijete može dobiti jedan od oca, A ili B, i jedan od majke, C ili D. Poenta je da braća mogu imati jedan zajednički od oca ali i ne moraju dok sa ocem jednostavno moraju imati jedan zajednički.

Evo banalno objašnjenje. Imaš skup X od 1-100, izaberi slučajno 50 brojeva i nazovi ga skup A, izaberi opet slučajno 50 brojeva i nazovi ga skup B. Skup A uvijek dijeli 50 brojeva sa skupom X, dok je vjerovatnoća vrlo mala da dijeli 50 brojeva sa skupom B.

Braca su drugo koljeno.
onda se slazemo u potpunosti. jedino mi izgleda nije prihvatio edit iza onog AB-CD gdje sam to naveo kao nemogucu kombinaciju, ali nije ni bitno, ti si to precizirao svakako.
nemezis

#731 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nemezis »

belfy wrote:
nemezis wrote:
belfy wrote: A-B i B-A je ista stvar (jer nije bitno koji od dva potomka je dobio koji gen - bitno je da je razlicito), zato je kod mene gore jedna trecina. shodno tome i procenti u uvodnoj recenici nisu onda tacni. jer ako otac ima AB, jedan potomak AC, a drugi AD - onda sa ocem imaju jedan isti gen, ali imaju isto to i medjusobno. samo u slucajevima kada su potomci AB-CD i AC-BD (dakle samo A-B, tj. B-A iz prvog primjera) ce imati sa roditeljima vise genetski zajednickog, nego medjusobno.

Braca su drugo koljeno.
onda se slazemo u potpunosti. jedino mi izgleda nije prihvatio edit iza onog AB-CD gdje sam to naveo kao nemogucu kombinaciju, ali nije ni bitno, ti si to precizirao svakako.
Sada sam ja zbunjen tvojim slaganjem, ja sam razumio da ti smatraš da je kombinacija brat-brat bliža ili ista po srodstvu nego kombinacija otac-sin?
statixx

#732 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by statixx »

Joj levata, popucali se zbog vode... :lol: ... k'o da su u pustinji...

http://www.zurnal.info/novost/19948/biv ... ni-maglaja
insomnia78

#733 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by insomnia78 »

Nije samo voda i nafta je u igri :D

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
edindinn

#734 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by edindinn »

statixx wrote: Joj levata, popucali se zbog vode... :lol:
insomnia78 wrote: Nije samo voda i nafta je u igri :D

...... aferim, nasmijaste me :lol:
sahara1428

#735 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by sahara1428 »

.
Last edited by sahara1428 on 10/08/2016 18:57, edited 1 time in total.
fatamorgana

#736 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by fatamorgana »

insomnia78 wrote:Nije samo voda i nafta je u igri :D

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
I pokoja djeva bajna za opuštanje umornih ratnika! :wink:
edindinn

#737 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by edindinn »

fatamorgana wrote:
insomnia78 wrote:Nije samo voda i nafta je u igri :D
I pokoja djeva bajna za opuštanje umornih ratnika! :wink:

umrljana naftom koju ce saprati vodom ako ne uniste izvor.......

inace ode sve u hendek :D
rika

#738 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by rika »

Vehabizam ukratko:

Neku noc setam gradom,SFF je pa valjda sve sto ima 2 noge i mozhe hodati je u gradu..

Prolazeci ispred Begove dzamije, zapazim onako brata "koji slijedi prve generacije muslimana" , poduga,neuredna brada, "poplava" pantole , a na mjestu stomaka kugla od jedno 20-25 kg ,vjerovatno od ranog ustajanja i trcanja za dunjalukom.
Iz drugog pravca nailazi djevojka, zgodna,atraktivna i obucena tako da pokaze dosta cari koje joj je Bog dao...

Prolazivsi pored nje, nakon sto ju je onako socno "odmjerkao" ,brat poluglasno prokomentarise "uh..ma na dno dzehennema"..
Djevojka je to cula,stade okrenu se i onako socno rece:
"Ma mars u P.M govno jedno!!!"

Uljepsala mi je sedmicu.. :srce: :srce: :srce:
El Mumin

#739 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by El Mumin »

rika wrote:Vehabizam ukratko:

Neku noc setam gradom,SFF je pa valjda sve sto ima 2 noge i mozhe hodati je u gradu..

Prolazeci ispred Begove dzamije, zapazim onako brata "koji slijedi prve generacije muslimana" , poduga,neuredna brada, "poplava" pantole , a na mjestu stomaka kugla od jedno 20-25 kg ,vjerovatno od ranog ustajanja i trcanja za dunjalukom.
Iz drugog pravca nailazi djevojka, zgodna,atraktivna i obucena tako da pokaze dosta cari koje joj je Bog dao...

Prolazivsi pored nje, nakon sto ju je onako socno "odmjerkao" ,brat poluglasno prokomentarise "uh..ma na dno dzehennema"..

Dobro joj je i rekao. I on je meni uljepšao dan.
dadinjo33

#740 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by dadinjo33 »

El Mumin wrote: Dobro joj je i rekao. I on je meni uljepšao dan.
E još da ga uslikaš i nosaš njegovu sliku po novčaniku, da ti svaki dan bude uljepšan
nasa

#741 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nasa »

pa bezveze je I jedno i drugo mada shvatam zasto mu je tako odgovorila, vjerovatno jedini efektivan odgovor :D
El Mumin

#742 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by El Mumin »

nasa wrote:pa bezveze je I jedno i drugo mada shvatam zasto mu je tako odgovorila, vjerovatno jedini efektivan odgovor :D
[emoji3] [emoji3] [emoji3] [emoji3]
fatamorgana

#743 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by fatamorgana »

El Mumin wrote:

Eh lijepi nikab i burka pa nisi prisiljen da gledaš zgodne cure!
Dokad ćemo zaostajati za određenim zemljama ....
zagortenej

#744 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by zagortenej »

Obično u tim zemljama muškarci počnu zagledati zgodne dečke. Priroda vs šerijat.
mousstapha

#745 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by mousstapha »

Podsjeti me na onaj vic.
Idu dvojica vehabija gradom i naiđe zgodna ženska u miniću i sa dubokim dekolteom, kaže jedan "subhanallah" i drugi za njim "subhanallah"

idu dalje kad jedan "subhanallah" kaže drugi "gdje, gdje?"
:D
HAVANA

#746 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by HAVANA »

Ha ja. :lol:
fatamorgana

#747 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by fatamorgana »

Iz drugog pravca nailazi djevojka, zgodna,atraktivna i obucena tako da pokaze dosta cari koje joj je Bog nikedddbao...
Dede
Prolazivsi pored nje, nakon sto ju je onako socno "odmjerkao" ,brat poluglasno prokomentarise "uh..ma na dno dzehennema"..edivo ljepše

Uljepsala mi je sedmicu.. :srce: :srce: :srce:[/quotee valjda ]i da je g
Nešto kontam, zašto ovog gore opisanog sljedbenika prve generacije muslimama nije asocirao na džennet taj susret kad je ugledao tu zgodnu djevojku, njega svakako čekaju 72 takve a vjerovatno i neuporedivo ljepše ....

Njegova reakcija i pomisao na dno džehennema je malo reći neshvatljiva .... valjda neće tako reagovati kad mu u džennetu priđe prva hurija, neće valjda pomisliti da je greškom dospio u džehennem, mogla bi ga što 'no kažu hercika strefit!

El mumine, pa i ti si nas razočarao, sad fino ispravi grešku pa objasni tom bratu da su lijepe žene već nagrada na ovom svijetu i da su one zapravo samo uvod, priprema za ono što nas čeka "anamo"!
John Cleese

#748 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by John Cleese »

nasa wrote:pa bezveze je I jedno i drugo mada shvatam zasto mu je tako odgovorila, vjerovatno jedini efektivan odgovor :D
Ma najbolje bi bilo da je tog retardiranog pavijana ignorirala :)
Nije nuzno reagirati na bas svaki kretenluk - prekratak je zivot... :|
Gojeni H

#749 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Gojeni H »

El Mumin wrote:

Jasta je. Cuva pogled od grijeha, al' samo je odmjerio krajickom oka?

Sta ga zaboli kufer kako se ko oblaci? Valjda treba da se stara o sebi i svojoj porodici?

Primitivizam sa majicom sa "sise na izvol'te" i sorcem sa "pola guza vani" je neka druga tema.
El Mumin

#750 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by El Mumin »

fatamorgana wrote:

Iz drugog pravca nailazi djevojka, zgodna,atraktivna i obucena tako da pokaze dosta cari koje joj je Bog nikedddbao...
Dede
Prolazivsi pored nje, nakon sto ju je onako socno "odmjerkao" ,brat poluglasno prokomentarise "uh..ma na dno dzehennema"..edivo ljepše

Uljepsala mi je sedmicu.. :srce: :srce: :srce:[/quotee valjda ]i da je g
Nešto kontam, zašto ovog gore opisanog sljedbenika prve generacije muslimama nije asocirao na džennet taj susret kad je ugledao tu zgodnu djevojku, njega svakako čekaju 72 takve a vjerovatno i neuporedivo ljepše ....

Njegova reakcija i pomisao na dno džehennema je malo reći neshvatljiva .... valjda neće tako reagovati kad mu u džennetu priđe prva hurija, neće valjda pomisliti da je greškom dospio u džehennem, mogla bi ga što 'no kažu hercika strefit!

El mumine, pa i ti si nas razočarao, sad fino ispravi grešku pa objasni tom bratu da su lijepe žene već nagrada na ovom svijetu i da su one zapravo samo uvod, priprema za ono što nas čeka "anamo"!
Kralju, nije to bezveze zabranjeno u Islamu. Allah dz.s. je to sa razlogom zabranio.
Krenuće od pogleda, onda će krenuti od dodira, onda će doći do bluda.
Na kraju će neki oženjeni muškarac početi da se kurva, zanemarujući potrebe svoje žene i svoje porodice.
To može ostaviti pogubne posljedice.
Muškarci su slabi na žene i Onaj koji nas je stvorio, poznaje nas bolje od nas samih.
Bolje spriječiti, nego liječiti.
Post Reply