odvrat od alkohola!!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#1 odvrat od alkohola!!

Post by niceman »

pozz.naime mislim da je moj brat pod nekim nalet ih bilo sejtanima jer pije .ali pije dovoljno da je svjestan sta radi.s tim da vrijedja i psuje..interesuje me da li je moguce da mu pomognem na neki nacin da ucim za njega, sta i kako..svaka pomoc jedobrodosla...da li mogu da uradim nesto da to zlo izadje iz njega i postane opet normalan momak..jer on ne zeli da bilo sta uci zato pitam da li je moguce da ja uraidm za njega..kome da se obratim
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#2 Re: odvrat od alkohola!!

Post by vazi »

niceman wrote:pozz.naime mislim da je moj brat pod nekim nalet ih bilo sejtanima jer pije .ali pije dovoljno da je svjestan sta radi.s tim da vrijedja i psuje..interesuje me da li je moguce da mu pomognem na neki nacin da ucim za njega, sta i kako..svaka pomoc jedobrodosla...da li mogu da uradim nesto da to zlo izadje iz njega i postane opet normalan momak..jer on ne zeli da bilo sta uci zato pitam da li je moguce da ja uraidm za njega..kome da se obratim
pa mozes dovu upucivati svojim rijecima i traziti od Allaha dz s da tvoga brata spasi od tog poroka.

mozes klanjati nafile namaz i takodjer , poslje namaza, uputiti iskreno dovu..
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#3 Re: odvrat od alkohola!!

Post by niceman »

da zahvaljujem na odgovoru...da li je mozda pod nekim sihirima ili slicno..stvarno mu zelim pomoci...mislim da li ima odredjeni broj ajeta sto se uci i tako...
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#4 Re: odvrat od alkohola!!

Post by vazi »

niceman wrote:da zahvaljujem na odgovoru...da li je mozda pod nekim sihirima ili slicno..stvarno mu zelim pomoci...mislim da li ima odredjeni broj ajeta sto se uci i tako...
ja stvarno ne znam i ne mogu ti reci nista vise od ovoga sto sam rekla.

Naravno da mu zelis pomoci, ta brat ti je pa posto to zelis od srca tj posto ti je nijet cist naces i pravi nacin da to ucinis akBd.
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#5 Re: odvrat od alkohola!!

Post by niceman »

akBgda hvala ti puno na odvojenom vremenu..znaci mi puno
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#6 Re: odvrat od alkohola!!

Post by Ljakan »

covjek mozda pije sto mu se pije jednostavno,zasto ako nesto radi sto se tebi ne dopada odmah mora da znaci kako je pod nekom magijom? :-)
ako fino sa njim nemozes o tome porazgovarat onda ti slabo ko od nas moze pomoci,u krajnjem slucaju njegov zivot,nek ga zivi kako misli da treba.
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#7 Re: AW: odvrat od alkohola!!

Post by newlevel »

Covjek je mozda normalan, ali u tebi je problem ?
Sta ima veze sto pije, ako pije u granicama.

Sent from my Nokia 3310
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#8 Re: odvrat od alkohola!!

Post by niceman »

mislim da znam o cemu pricam jer supruga hoce da ga ostavi.otac je bolestan i ne moze da trpi to .itd...
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#9 Re: odvrat od alkohola!!

Post by mentalist »

de ti prvo popričaj sa svojim bratom ono bratski da osjeti da ima brata i prijatelja, a ne da čekaš razvoj situacije uz svo uvažavanje vjere i vjerovanja
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#10 Re: odvrat od alkohola!!

Post by niceman »

daleko je on od mene trenutno ....pokusao sam bezbroj puta i pricao i pricao ali nema rezultata dok je trijezan kao andjeo cim popije nalet ga bilo sejtan
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#11 Re: odvrat od alkohola!!

Post by mentalist »

voliti alokohol može samo onaj ko ga voli piti ili nalazi utjehu u njemu, treće ne postoji. ako on voli piti alkohol možda mu treba stručna pomoć, naravno uz njegovu saglasnost.....a možda si ti sam sebi već odgovorio uzrok njegovog alkoholizma, nesredjena porodična situacija. svi mi imamo uspona i padova u životu. neko je stabilnija ličnost i prebrodi svaku situaciju, neko opet podlegne raznim porocima misleći da je s tim riješio problem. trenutno da, ali se problem vraća i...ponovo u začarani krug. to ti govorim iz iskustva.....ne nisam se odao alkoholu, ali je bila slaba nit da nije bilo dobrih prijatelja i porodice da da podršku. zato ti i kažem da popričaš sa bratom
User avatar
Picajzla
Posts: 2935
Joined: 20/01/2013 18:24
Location: U svijetu nepravde - http://i62.klix.com/ri6jht.png

#12 Re: odvrat od alkohola!!

Post by Picajzla »

niceman wrote:mislim da znam o cemu pricam jer supruga hoce da ga ostavi.otac je bolestan i ne moze da trpi to .itd...
I ti mislis da ce dova rijesiti situaciju :-)
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#13 Re: odvrat od alkohola!!

Post by vazi »

mentalist wrote:voliti alokohol može samo onaj ko ga voli piti ili nalazi utjehu u njemu, treće ne postoji. ako on voli piti alkohol možda mu treba stručna pomoć, naravno uz njegovu saglasnost.....a možda si ti sam sebi već odgovorio uzrok njegovog alkoholizma, nesredjena porodična situacija. svi mi imamo uspona i padova u životu. neko je stabilnija ličnost i prebrodi svaku situaciju, neko opet podlegne raznim porocima misleći da je s tim riješio problem. trenutno da, ali se problem vraća i...ponovo u začarani krug. to ti govorim iz iskustva.....ne nisam se odao alkoholu, ali je bila slaba nit da nije bilo dobrih prijatelja i porodice da da podršku. zato ti i kažem da popričaš sa bratom

nesredjena porodicna situacija je mozda posljedica njegovog alkoholizma...

razgovor je naravno jako bitan i podrska, da brat zna da nije sam , da ste tu ako mu trebate ali bome da ste tu i d amu ne dozvolite da uznemiruje roditelje, zenu i tako to...

razgovor a i dova, namaz i sl, nije to kontradiktorno nego moze i to i to
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#14 Re: odvrat od alkohola!!

Post by niceman »

da razumijem te u potpunosti.ja sam u bih a on je u svedksoj..tako da mogucnost pricanja je vrlo slaba opcija ...jer znam da on moze bez toga dok je ovdje cim ode vraca se po starom...mozda otac utice na njega i jnegov taj strah od oda.ali cim ode.po starom opet...mislim ako ima nesto sto bih mogao da mu olaksam da izadje iz toga.mozda neko ucenje za njega ili ne znam vec
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#15 Re: odvrat od alkohola!!

Post by mentalist »

niceman wrote:da razumijem te u potpunosti.ja sam u bih a on je u svedksoj..tako da mogucnost pricanja je vrlo slaba opcija ...jer znam da on moze bez toga dok je ovdje cim ode vraca se po starom...mozda otac utice na njega i jnegov taj strah od oda.ali cim ode.po starom opet...mislim ako ima nesto sto bih mogao da mu olaksam da izadje iz toga.mozda neko ucenje za njega ili ne znam vec
pa vidi, ako ti smatraš da će ti vjera pomoći, odnosno bratu, zašto ne. čovjek kad se utapa i za slamku se hvata, ali možda je ključ u tvome ocu da pomogne u toj situaciji
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#16 Re: odvrat od alkohola!!

Post by niceman »

najveci je problem sto otac ima slabo srce i ne smije se sekirati jer ga zaboli jako u prsima...buraz dok je tu koliko toliko to postuje ali supruga kaze da je neizdrziv kada odu.evo da on zaspe nego on izgleda kada popije misli srcem onda...
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#17 Re: odvrat od alkohola!!

Post by mentalist »

vjeruj da sam par puta pokušavao nešto da napišem, pa izbrišem, od riječi kao nostalgija do žalosti i tuge što ostavlja bolesnog roditelja za kojeg je sigurno vezan, što vjerujem da si i ti svjestan. neko nije toliko psihički jak da "svari" stresne situacije. porodica je ključ svega
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#18 Re: odvrat od alkohola!!

Post by niceman »

vjerujem drug... znam mozda zvuci malo netvarno kada se gleda sa strane..mislim on stvarno nema razloga za picem po mome misljnenju jer se sjecam do prije par godina nije htio rum plocicu govorio je da ima alkohola u njoj.i odjednom ovo poce...
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#19 Re: odvrat od alkohola!!

Post by mentalist »

problemi su čudo. čovjek će sve uraditi da bi izbjegao probleme, da ih ostavi iza sebe ili bar na kratko zaboravi na njih
samo ti mogu reći da se problemi ne rješavaju sami od sebe ili da moliš , opet uz svo dužno poštovanje prema vjeri. problem ćeš riješiti samo ako se suočiš sa njim. sad bih trebao ići spavati jer sutra dolazi novi dan, i što bi naš narod rekao, nova nafaka :)

sve najbolje tebi i tvom bratu da riješite to što prije :thumbup:
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#20 Re: odvrat od alkohola!!

Post by niceman »

slazem se sa tobom drug dacu sve od sebe makar da probam pomoci,jer mislim da on sam ne moze...hvala ti na zalaganju i zelim ti lijepe snove i jos bolju nafaku pozz
sirotinja
Posts: 115
Joined: 16/02/2014 09:12

#21 Re: odvrat od alkohola!!

Post by sirotinja »

Da, dova moze uciniti da on prestane piti. Tvoja dova pogotovo dova roditelja. Ali to se uvijek ne desava. Pored dove, taj covjek treba pomoc cjelokupne famelije. Kad dodje u BiH sjedni s njim i reci mu hajde jarane sad kazi zasto pijes. Ako su problemi kao sto neko rece od kojih pokusava privremeno pobjeci, onda to treba rjesavati uz pomoc svih vas, pogotovo zene, a ako voli piti, treba ga nagovoriti da trazi strucnu pomoc da prestane.

A nije lose ni rukju mu prouciti.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#22 Re: odvrat od alkohola!!

Post by Joe McCarthy »

niceman wrote:pozz.naime mislim da je moj brat pod nekim nalet ih bilo sejtanima jer pije .ali pije dovoljno da je svjestan sta radi.s tim da vrijedja i psuje..interesuje me da li je moguce da mu pomognem na neki nacin da ucim za njega, sta i kako..svaka pomoc jedobrodosla...da li mogu da uradim nesto da to zlo izadje iz njega i postane opet normalan momak..jer on ne zeli da bilo sta uci zato pitam da li je moguce da ja uraidm za njega..kome da se obratim
Ako ti buraz nemože izgraditi samodisciplinu, najbolje je da dopustiš da darwinizam odigra svoj tok.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#23 Re: odvrat od alkohola!!

Post by Leo_alfa »

Po ovome sto pises covjek bi rekao da ti je brat alkoholicar. Pa ako je ovisnik o alkoholu onda treba da trazi pomoc adekvatnu ovom problemu. Znaci da je potrebno prvo razumjeti sta je alkoholizam pa onda se moze znati kako na pravi nacin reagovati.
Post Reply