Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Wenger

#2501 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Wenger » 13/07/2015 16:28

Pitanje
Čitao sam mnogo po ovim forumima, po raznim stranicama na internetu i naišao sam na to da neki kažu da je zabranjeno muslimanima nositi žutu boju i crvenu.
Negdje sam opet pročito da se ne smije nositi ako se ističe puno i da je dozvoljeno nositi ako se ne ističe puno i ne privlači pažnju.
To me sad buni i ne znam šta da uradim.Volio bi da znam da li se smije nositi žuta i crvena boja ili ne?

Još me zanima i ovo što se tiče odjeće. Pošto sam muško imam košulju koja je rose boje, ali je muška košulja i imam majicu koje su isto za muškarce, ali su ono uz tijelo kao kod onih što bildaju. Zanima me sada da li je tu košulju koju imam rose boje dozvoljeno nositi i ovakve majice koje su uz tijelo?

Odgovor

Ukoliko neka boja nije postala isključivi simbol nekog antiislamskog pokreta i sl. nema razloga da se zabrani nošenje odjeće bilo koje boje. Međutim, islamska etika nalaže da se ne nosi ekstravagantna odjeća koja osobu stavlja u centar pažnje, privlači sve poglede i sl. Islam želi od svojih sljedbenika da pokažu skromnost i normalno ponašanje u društvu. Dakle, ovdje se može govoriti samo o pokuđenosti, a nikako o zabranjenosti. Nošenje odjeće žute i crvene boje je pokuđeno (mekruh) muškarcima prema stavu našeg mezheba.

SkyLimit

#2502 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by SkyLimit » 14/07/2015 23:49

Prisustovao sam predavanju gdje islamski ucenjak ili kako vec da nazovem predavaca kaze da je postojala sura koja bi bila jedna od najduzih da stoji u Kur'anu, ali je problem u tome sto su je najednom svi zaboravili koji su znali sve sure napamet, zbog toga nikad nije zapisana :-? Je li neko jos cuo sta o tome? Je li to opce prihvaceno misljenje ili sam ja prisustovao nekom lijevom predavanju :D

arzuhal

#2503 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal » 14/07/2015 23:55

SkyLimit wrote:Prisustovao sam predavanju gdje islamski ucenjak ili kako vec da nazovem predavaca kaze da je postojala sura koja bi bila jedna od najduzih da stoji u Kur'anu, ali je problem u tome sto su je najednom svi zaboravili koji su znali sve sure napamet, zbog toga nikad nije zapisana :-? Je li neko jos cuo sta o tome? Je li to opce prihvaceno misljenje ili sam ja prisustovao nekom lijevom predavanju :D
Jel te to zvao @prenosnik i @nefsu-l-emmarete-b-sui-sa-sjekirom na njihova okupljanja :mrgreen:

zagortenej

#2504 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej » 15/07/2015 01:06

Vidim da se šejtani polako oslobadjaju okova :-D

sweets02

#2505 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by sweets02 » 15/07/2015 12:59

na jednom komšijskom portalu nadjoh:
"zbirke hadisa Buharije i Muslima:
"Naređeno mi je da se borim protiv ljudi sve dok ne posvjedoče da nema boga osim Allaha i da je Muhammed Allahov poslanik, dok ne počnu namaz klanjati i zekat davati. Kad budu to uradili, zašitit će od mene svoje živote i imetke, osim kada to pravo islama zahtjeva. A njihov konačni obračun pripada Allahu".

da li je ovo doslovce stoji ovako?

Diwan

#2506 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan » 15/07/2015 14:25

sweets02 wrote:na jednom komšijskom portalu nadjoh:
"zbirke hadisa Buharije i Muslima:
"Naređeno mi je da se borim protiv ljudi sve dok ne posvjedoče da nema boga osim Allaha i da je Muhammed Allahov poslanik, dok ne počnu namaz klanjati i zekat davati. Kad budu to uradili, zašitit će od mene svoje živote i imetke, osim kada to pravo islama zahtjeva. A njihov konačni obračun pripada Allahu".

da li je ovo doslovce stoji ovako?
jeste, to stoji u knjigama idolopokloničke verzije islama, nastala na krvi Hz. Alije i Ehli Bejta i nepravdi prema Njima a.s., pa danas muslimani slijede iblisovsku vjeru,

U Allahovoj vjeri i sa Njegovim Poslanikom a.s. takvo nešto je nemoguče i nezamislivo, jer 'u vjeri' i 'u vjeru' nema prisile, tako da u stvarnosti Poslanika Milosti a.s. takve predaje su izmišljotina i laž na Časnog Poslanika a.s., kao i mnoge druge laži koje mu se pripisuju , a koju muslimani njeguju i tradicionališu.

Tyke

#2507 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Tyke » 15/07/2015 14:39

Ime Mustafa se nerijetko spominje u ilahijama. Je li se to spominje Muhammed a.s. kroz znacenje rijeci Mustafa (ar. odabran, izabran) ili je nesto drugo?

Selam svima i s hajrom da privedemo i danasnji dan posta.

Diwan

#2508 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan » 15/07/2015 17:16

Tyke wrote:Ime Mustafa se nerijetko spominje u ilahijama. Je li se to spominje Muhammed a.s. kroz znacenje rijeci Mustafa (ar. odabran, izabran) ili je nesto drugo?

Selam svima i s hajrom da privedemo i danasnji dan posta.
Pa to je osnova od poznavanja nekih stvari oko Poslanika a.s. (da mu je jedno od imena Mustafa)

Živ bio!

Diwan

#2509 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan » 16/07/2015 01:25

The Prophet (P.B.U.H) said, “Ali (A.S) is the partition between Heaven and Hell.
Reference:” Mustadrak Al-Sahihain of Al-Hakim Al-Nisabori, 3/127; Kenz Al-Omal, 5/30; Al-Jami^ of Al-Suyuti, 1/374; Al-Tirmidhi; Ibn Maghazeli, 80.

Diwan

#2510 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan » 16/07/2015 16:51

The Prophet (P.B.U.H) said, “Mentioning Ali (A.S) is a form of worship, and looking upon him is a form of worship.
Reference:” Mustadrak Al-Sahihain of Al-Hakim Al-Nisabori, 3/123; Kenz Al-Omal, 6/156; Al-Tabarani; Ibn Al-Maghazeli, 240, 278; Al-Khawarizmi, 62.

RNG_25

#2511 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by RNG_25 » 16/07/2015 19:23

Jesu li ovo neka pitnja, @Diwan? Ili tvoji odgovori na pitanja koja nisu ni postavljena?

Diwan

#2512 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan » 16/07/2015 19:40

RNG_25 wrote:Jesu li ovo neka pitnja, @Diwan? Ili tvoji odgovori na pitanja koja nisu ni postavljena?
Ovo je i šerijat, i tarikat i hakikat, i odgovor, i zvjezda vodilja, i istina, i uputa, i početak i kraj, i osnova i spoznaja, mjesto razdvajanja, spas

DarkSoul

#2513 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by DarkSoul » 17/07/2015 00:16

Ovako,

Zanima me jeli istina da zene u Islamu ne prisustvuju sahranama/dzenazama direktno na mjestu ukopa iako jeste zasto, iz kojeg razloga?

Blue1

#2514 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Blue1 » 17/07/2015 01:00

Mudrost pokuđenosti ili zabrane praćenja dženaze od strane žena, kako navodi imam Kurtubi, je u tome što ono vodi u zakidanje prava muža, otkrivanje žena i podizanje glasa i svega što proizilazi iz toga. Jer zaista kod žena preovlađuje nestrpljivost, nekontrolisanje i očaj prilikom musibeta, mnoge od njih iskazuju nezadovoljstvo sa Allahovom odredbom i čine ono što je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio (u hadisima mutefekun alejhi) od naricanja, uderanja po obrazima i cijepanja odjeće.

DarkSoul

#2515 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by DarkSoul » 17/07/2015 01:24

Hvala za odgovor :thumbup:

U mnogim Turskim serijama kada dodju scene dzenaze, zene su sve tu pored muskaraca a pogotovo ako se radi o majci koja ukopava svoje dijete (cisto sumnjam da su extra takav scenario napravili nego da je to stvarno tako tamo kod njih), u Bosni sam upratila da nisu, sad ko radi pravilno?
I kako jednu majku (nedo Bog nikome) odvojit od groba njenog djeteta, kada se zemljom pocne zagrtati tada je mislim najteze i tek tad stvarno majka shvata da odlazi njeno dijete pod crnu zemlju (opet kazem nedo Bog nikome) i da joj nedaju posljednji oprostaj od djeteta?
I isto tako cvijece na grobovima, u Bosni nisam primjetila nigdje na mezarima da ima cvijece, dok u Turskoj sam vidjela (ne preo serije nego u Istanbulu kad sam bila) da ima skoro svaki mezar cvijece, u cemu je razlika prakticiranja vjere kod ovih ili onih, ko je u pravu a ko ne?

zagortenej

#2516 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej » 17/07/2015 08:26

Blue1 wrote:Mudrost pokuđenosti ili zabrane praćenja dženaze od strane žena, kako navodi imam Kurtubi, je u tome što ono vodi u zakidanje prava muža, otkrivanje žena i podizanje glasa i svega što proizilazi iz toga. Jer zaista kod žena preovlađuje nestrpljivost, nekontrolisanje i očaj prilikom musibeta, mnoge od njih iskazuju nezadovoljstvo sa Allahovom odredbom i čine ono što je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio (u hadisima mutefekun alejhi) od naricanja, uderanja po obrazima i cijepanja odjeće.
K'o žene, samo nesto izmisljaju, zato ce, prema hadisu, najbrojniji stanovnici dzehenema biti zene (tako kažu :zoka: ).

Blue1

#2517 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Blue1 » 18/07/2015 15:13

Žene mnogo proklinju i ogovaraju, neposlušne su svojim muževima...

Od Allahovog Poslanika s.a.v.s. navodi se da je rekao: "Nisam vidio nikog nepotpunog uma i vjere a da više ovlada razumom razboritog (i odlučnog) muškarca od vas." Upitan je: "Allahov Poslaniče, u čemu se očituje nepotpunost ženinog uma?" Odgovorio je: "Zar nije svjedočenje dvije žene jednako svjedočenju jednog muškarca?!" Zatim je upitan: "Allahov Poslaniče, a u čemu se manifestuje nepotpunost njene vjere?", pa je odgovorio: "Zar nije slučaj da žena ne klanja kada ima menstruaciju?!"

Tako je Allahov Poslanik s.a.v.s. pojasnio da se nepotpunost ženinog uma ogleda u slabosti memorije i da se njeno svjedočenje mora potpomoći sa svjedoćenjem druge žene. To je zbog toga da bi svjedočenje bilo što preciznije, jer jedna žena nekad zaboravi, a nekad nešto doda i sl.

Što se tiče nepotpune vjere, ona se ogleda u tome što žena za vrijeme menstruacije i nifasa ne klanja i ne posti i nije dužna naklanjati namaze (za razliku od posta). Ova nepotpunost nije nešto što je ženin nedostatak, nego je on produkt Allahovog Zakona - Šerijata.

8)

Blue1

#2518 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Blue1 » 18/07/2015 15:39

DarkSoul wrote:Hvala za odgovor :thumbup:

U mnogim Turskim serijama kada dodju scene dzenaze, zene su sve tu pored muskaraca a pogotovo ako se radi o majci koja ukopava svoje dijete (cisto sumnjam da su extra takav scenario napravili nego da je to stvarno tako tamo kod njih), u Bosni sam upratila da nisu, sad ko radi pravilno?
I kako jednu majku (nedo Bog nikome) odvojit od groba njenog djeteta, kada se zemljom pocne zagrtati tada je mislim najteze i tek tad stvarno majka shvata da odlazi njeno dijete pod crnu zemlju (opet kazem nedo Bog nikome) i da joj nedaju posljednji oprostaj od djeteta?
I isto tako cvijece na grobovima, u Bosni nisam primjetila nigdje na mezarima da ima cvijece, dok u Turskoj sam vidjela (ne preo serije nego u Istanbulu kad sam bila) da ima skoro svaki mezar cvijece, u cemu je razlika prakticiranja vjere kod ovih ili onih, ko je u pravu a ko ne?
Nemoj da gledas turske serija, neces nista fino naucit :D :D A indijske nema potrebe da spominjem, u ponedjeljak se uhvati za rucku od vrata a u petak ih otvori :D

I u Bosni ima svega, neki ljudi ukrasavaju mezare cvijecem i postavljaju ogromne nisane(koji lice na mermerne ploce kao kod krscana) na koje ispisuju neke ajeta iz Kur'ana i postavljaju ogromne slike na te tzv. nisane kao da ce to pomoci umrlom. Na mezar se treba postaviti kamen ili daska na kojoj ce pisati ime umrlog i to je to.

Blue1

#2519 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Blue1 » 18/07/2015 15:40

Blue1 wrote:

Nemoj da gledas turske serija, neces nista fino naucit :D :D A indijske su jos gluplje, u ponedjeljak se uhvati za rucku od vrata a u petak ih otvori :D

I u Bosni ima svega, neki ljudi ukrasavaju mezare cvijecem i postavljaju ogromne nisane(koji lice na mermerne ploce kao kod krscana) na koje ispisuju neke ajeta iz Kur'ana i postavljaju ogromne slike na te tzv. nisane kao da ce to pomoci umrlom. Na mezar se treba postaviti kamen ili daska na kojoj ce pisati ime umrlog i to je to.

kerima1

#2520 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by kerima1 » 18/07/2015 20:17

Ma sam bacaj zene u dzehenem blago se setanima :)

DarkSoul

#2521 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by DarkSoul » 18/07/2015 23:49

Blue1 wrote:
Blue1 wrote:

Nemoj da gledas turske serija, neces nista fino naucit :D :D A indijske su jos gluplje, u ponedjeljak se uhvati za rucku od vrata a u petak ih otvori :D

Pitala sam ko grijesi a ko je u pravu? Nisam trazila savjete, pogotovo ovo oko sahrane kad su u pitanju zene, zasto kod Turaka zene prisustvuju na sahrani a u Bosni ne? Isti Islam praktikuju i jedni i drugi ili grijesim?

Blue1

#2522 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Blue1 » 19/07/2015 01:03

Estagfirullah sta se odmah ljutis :roll: :roll:

I jedni i drugi su u pravu, i jedni i drugi opravdanja nalaze u hadisima Allahovog Poslanika a.s.

Islam je jedan i Turci i Bošnjaci su hanefijskog mezheba sa nekim dodacima koje su dodatno uveli.

DarkSoul

#2523 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by DarkSoul » 19/07/2015 01:45

Ma jok kakva ljutnja, nego stvarno me zanimalo :thumbup:

Ali ti ja pola ne razumijem sta si napisao :roll:

"Henefijskog mezheba", sta je to tacno?

brad90
Location: DVASPORTA.BA DALEKO NAJOZBILJNIJI FORUM NA NEBU INTERNETA

#2524 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by brad90 » 19/07/2015 02:59

postovanje i imam pitanje za alime i psihologe. dalije grjeh crtati vjerske objekte drogama u vidu praha i sta bi to moglo znaciti jer sam dosta to puta vidijo. jeli to neka zudnja z apravim putom dok se krivim putom koraca ili je nesto drugo, ima li neki tumac koji bi ovo mogo razjasnit. postovanje jos jednom i neka je mir na vas. i da li je isto crtati recimo kad je brasno jel ista vrjednost grjeha ko recimo kad je u pitanju ketamidol ili nesta drugo tako malo sto djeluje na glavu. eto ako zna neko neka kaze ili spojeno ili ako ima odvojeno i alimi i psihologi. pozdrav i mir na vas

Blue1

#2525 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Blue1 » 19/07/2015 03:45

DarkSoul wrote:Ma jok kakva ljutnja, nego stvarno me zanimalo :thumbup:

Ali ti ja pola ne razumijem sta si napisao :roll:

"Henefijskog mezheba", sta je to tacno?
Hanefijski mezheb je pravna skola u islamu koju je osnovao veliki islamski ucenjak Ebu Hanifa. Ovaj mezheb slijedi vecina muslimana u svijetu a ovo je zvanicni mezheb muslimana u Bosni i Hercegovini i ostalim zemljama koje su nastale jugoslovenskim raspadom.

Post Reply