Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

RNG_25

#801 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by RNG_25 » 02/04/2015 18:43

m_l wrote:Ako kazes da ne priznajes nista mimo Kur'ana, sto si jasno mnogo puta rekla na ovom forumu, a bajram nije kur'ansko pravilo, valjda je logicno da ne priznajes ni bajram. U tom kontekstu sam i rekla da je vrlo licemjerno nesto ne priznavati, a obiljezavati. Toliko si na ovih par strana bila nedosljedna, de se malo dogovori... Za pocetak potrazi def. sunneta, hadisa!
Mislim da @kroksica želi da kaže kako Bajram ne priznaje kao neku obavezu, integralni dio vjere ili slično, jer isti nije spomenut (valjda, ja ne znam) u Kur'anu, ali ga obilježava kao nešto što se u biti ne kosi sa njenim stavovima (a dobro dođe poslije posta...) - dakle, ne vidi neku štetu u obilježavanju istog nakon ramazana, premda ga apsolutno ne smatra integralnim i nezaobilaznim dijelom vjere.

Odnosno, "ne priznaje Bajram" = "ne priznaje Bajram kao nužni, nezaobilazni dio vjere", ali "obilježava Bajram = obilježava Bajram kao dio tradicije ili dr., sve dok u tome ima više koristi od štete"...

RNG_25

#802 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by RNG_25 » 02/04/2015 18:44

Towelie wrote:Smirite se vas dve. Na istoj ste strani. :)
Zašto bi se smirile? Nek' se biju... riječima to jeste...

Towelie

#803 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie » 02/04/2015 18:47

RNG_25 wrote:
Towelie wrote:Smirite se vas dve. Na istoj ste strani. :)
Zašto bi se smirile? Nek' se biju... riječima to jeste...
Mozda se tebi gleda forumski girl-fight, pa navijas za to. :D

prenosnik

#804 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by prenosnik » 02/04/2015 18:55

Bila jednom cetvorica po imenu Svatko, Netko, Bilotko i Nitko.
Trebalo je obaviti jedan vrlo vazan posao i Svatko je mislio da ce ga Netko obaviti.
Bilotko je to mogao uciniti, a Nitko nije htio.
Netko se zbog toga naljutio jer je to bio posao za Svakoga. Svatko je opet mislio da bi ga Bilotko mogao obaviti, no Nitko nije shvatio da ga Netko ne zeli obaviti. Na kraju je Svatko krivio Nekoga jer Nitko nije ucinio ono sto je mogao napraviti Bilotko.
Last edited by prenosnik on 23/04/2015 13:17, edited 1 time in total.

vazi

#805 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vazi » 02/04/2015 22:00

m_l wrote:
5 0 5 wrote:citam negdje danas, da je muhamed danas ziv, sigurno bi bio isil-ovac. moje je pitanje, sta mislite, da li bi bio ili ne bi? koji bi "tip" muslimana bio suvremeni muhamed?

Onaj koji bi BRANIO svoju vjeru, zivot, cast i imetak. Dostojanstveno, ovako:

1. “Do not kill any child, any woman, or any elder or sick person.” (Sunan Abu Dawud)

2. “Do not practice treachery or mutilation.(Al-Muwatta)

3. Do not uproot or burn palms or cut down fruitful trees.(Al-Muwatta)

4. Do not slaughter a sheep or a cow or a camel, except for food.” (Al-Muwatta)

5. “If one fights his brother, [he must] avoid striking the face, for God created him in the image of Adam.” (Sahih Bukhari, Sahih Muslim)

6. “Do not kill the monks in monasteries, and do not kill those sitting in places of worship. (Musnad Ahmad Ibn Hanbal)

7. “Do not destroy the villages and towns, do not spoil the cultivated fields and gardens, and do not slaughter the cattle.” (Sahih Bukhari; Sunan Abu Dawud)

8. “Do not wish for an encounter with the enemy; pray to God to grant you security; but when you [are forced to] encounter them, exercise patience.” (Sahih Muslim)

9. “No one may punish with fire except the Lord of Fire.” (Sunan Abu Dawud).

10. “Accustom yourselves to do good if people do good, and to not do wrong even if they commit evil.” (Al-Tirmidhi)

@m_l, mozes li ti ovo nani prevesti :kiss:

i ja se pitam jako cesto kako bi reagovao i sta bi rekao na danasnja zbivanja Poslanik asvs da je ziv.

Mene dusa boli kad vidim sta se desava.

Sjetimo li se , kad smo vec na sedzi, uputiti dovu Uzvisenom Allahu dz s da nas pomogne i okrene na pravi put, ne samo nas u BiU vec muslimane cijelog svijeta? Starsno je i tuzno ovo sto se desava...

Sto se tice klanjanja, kad sam miloscu Bozijom isla na hadz vidjela sam razne nacine klanjanja, neke zene su cak klanjala sjedeci, rasirenih i pruzenih nogu, ne mogu se sjetiti odakle su bile ali cini mi se du su bile malo kosooke, bilo ih je jako malo...ali razlike u klanjanju postoje , ima ih vise vec sto sam mogla pretpostaviti iz bosanske perpektive...Vjerovatno tu dolazi do punog izrazaja ono "vazan je nijet"...

@kroksice, namaz se u dzamiji klanja drugacije nego sto si opisala, vjerovatno nisi imala priliku klanjati za imamom sto opet, samo po sebi, nista ne znaci a da i znaci ko smo to mi da to kao ocjenjujemo :)

@m_l, teravija je grupni namaz i ne moze se klanjati pojedinacno, koliko znam tako je po nasem mezhebu :) ne znam hocu li moci ove godine dobiti odmor za ramazan kao sto sam do sada praktikovala a ovdje nemam bas gdje ici u dzamiju tako da ne znam sta cu s teravijom?

edit: prvenstveno, naravno, daj Boze da u zdravlju i rahatluku svi docekamo dragog gosta :)

Kroksica

#806 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Kroksica » 02/04/2015 22:52

m_l wrote:
I sad ja ispadoh lazov i stavljam tebi rijeci u usta.
Ako kazes da ne priznajes nista mimo Kur'ana, sto si jasno mnogo puta rekla na ovom forumu, a bajram nije kur'ansko pravilo, valjda je logicno da ne priznajes ni bajram. U tom kontekstu sam i rekla da je vrlo licemjerno nesto ne priznavati, a obiljezavati. Toliko si na ovih par strana bila nedosljedna, de se malo dogovori... Za pocetak potrazi def. sunneta, hadisa!
Nema potrebe da budes agresivna, samo treba da shvatis procitano, tj. postove koje ja pisem pa da mozemo nastaviti komunikaciju. ;)

Capajebo

#807 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Capajebo » 02/04/2015 23:12

Kad vec spomenuste Ramazan, deder nek mi neko kaze kad tacno pocinje. Da mogu aBd racunati kad godisnji da uzimam.

Kroksica

#808 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Kroksica » 02/04/2015 23:23

Capajebo wrote:Kad vec spomenuste Ramazan, deder nek mi neko kaze kad tacno pocinje. Da mogu aBd racunati kad godisnji da uzimam.
Kad ugledamo mladjak, javimo ti. :D

Plastikaa

#809 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Plastikaa » 02/04/2015 23:31

Mene zanima po islamu kakav je stav prema smjeru poslodavac radnik to jeste kako bi poslodavac trebao odrediti platu radniku...Dali Kuran navodi neki ajet u vezi toga '???

zijancer

#810 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zijancer » 03/04/2015 07:47

ne znam, ovo nije odgovor na tvoje pitanje, ali me pitanje zbog necega podsjetilo na opise riđe krave :)

m_l

#811 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by m_l » 03/04/2015 07:47

Kroksica wrote:
m_l wrote:
I sad ja ispadoh lazov i stavljam tebi rijeci u usta.
Ako kazes da ne priznajes nista mimo Kur'ana, sto si jasno mnogo puta rekla na ovom forumu, a bajram nije kur'ansko pravilo, valjda je logicno da ne priznajes ni bajram. U tom kontekstu sam i rekla da je vrlo licemjerno nesto ne priznavati, a obiljezavati. Toliko si na ovih par strana bila nedosljedna, de se malo dogovori... Za pocetak potrazi def. sunneta, hadisa!
Nema potrebe da budes agresivna, samo treba da shvatis procitano, tj. postove koje ja pisem pa da mozemo nastaviti komunikaciju. ;)
Ja nemam nikakve veze sa agresivnoscu, ali sam vrlo ozbiljna i direktna, bez truni laskanja, prema nekome ko me optuzi za laz bez ikakve osnove. I ova rasprava mi je samo pomogla da sagledam neke stvari, vjerovala ili ne.

A komunikaciju nastavljamo naravno. Bas me zanima kako bi objasnila sljedeci ajet. Na prvu vrlo direktna i jasna kur'anska poruka, medjutim stvari su mnogo kompleksnije. Evo, uz Korkutov i Mlivin prevod da ne bude da su prevodi razliciti:

"Kradljivcu i kradljivici odsijecite ruke njihove, neka im to bude kazna za ono što su učinili i opomena od Allaha! A Allah je silan i mudar." (Korkut)

"A kradljivcu i kradljivici - pa odsijecite ruke njihove. Plaća za ono šta su zaradili - primjerena od Allaha. A Allah je Moćni, Mudri." (Mlivo)

Ako odlucis da opet budes nedosljedna vlastitim principima 'nista mimo Kur'ana', slobodno koristi usmene predaje koje su do tebe dosle od nane ili nekog treceg, pa taman se iste poklapale sa vjerodostojim hadisima kada su u pitanju pravila hadd kazni. :wink:

m_l

#812 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by m_l » 03/04/2015 07:57

@vazi

Evo, taksativno sta se spominje u ovim hadisima: Poslanik a.s. zabranjuje ubijanje djece, zena, starih i bolesnih, svestenih lica u bogomoljama, kao i one koji se mole, domacih zivotinja, ovce, krave, kamile osim za ishranu, sakacenje, cupanje i paljenje palmi, unistavanje sela i gradova, unistavanje plodnih stabala, obradivih polja i vrtova, ne zeljeti sukob, moliti Boga da ti daruje sigurnost, ali kada si primoran da se sukobis s nekim treba biti ustrajan, niko ne kaznjava vatrom osim Gospodara vatre, i kad drugi cine zlo vi ne cinite.

Eto, uglavnom sve suprotno od onoga kako se neke grupe muslimana ponasaju.

Da nas Allah dragi sacuva fitne i fesada, amin!

prenosnik

#813 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by prenosnik » 03/04/2015 08:00

ih, sad si kroksici nabacila jedan zicer za voleja...(a propo rezanja ruku)

prenosnik

#814 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by prenosnik » 03/04/2015 08:02

Trebalo je obaviti jedan vrlo vazan posao i Svatko je mislio da ce ga Netko obaviti.
Netko se zbog toga naljutio jer je to bio posao za Svakoga. Svatko je opet mislio da bi ga Bilotko mogao obaviti, no Nitko nije shvatio da ga Netko ne zeli obaviti. Na kraju je Svatko krivio Nekoga jer Nitko nije ucinio ono sto je mogao napraviti Bilotko.

kritichar

#815 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by kritichar » 03/04/2015 08:27

Plastikaa wrote:Mene zanima po islamu kakav je stav prema smjeru poslodavac radnik to jeste kako bi poslodavac trebao odrediti platu radniku...Dali Kuran navodi neki ajet u vezi toga '???
misliš tabela u kojoj piše koliko npr. mehaničar zaradi po šarafu?

kritichar

#816 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by kritichar » 03/04/2015 08:29

prenosnik wrote: ih, ali postoje drugi hadisi iz kojih se vidi da klanja, mucenja i silovanja koja isilovci rade ne rade po svom hiru, nego iskljucivo po poslanikovoj praksi utvrdjenoj sahih hadisima...
šta je sahih hadis?

nasa

#817 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by nasa » 03/04/2015 08:55

Prvo pitanje koje se namece je sta mi znamo o Muhamedu citajuci samo Kur'an.Da li je na neki nacin ipak predvidjeno da mi imamo i druge izvore za njegov zivot?

5 0 5

#818 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by 5 0 5 » 03/04/2015 09:06

da se neki novi poslanik pojavi, prvi bi se muslimani utrkavali ko ce mu prije glavu otkinuti. je li neko misli drugacije?

zagortenej

#819 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej » 03/04/2015 09:10

5 0 5 wrote:da se neki novi poslanik pojavi, prvi bi se muslimani utrkavali ko ce mu prije glavu otkinuti. je li neko misli drugacije?
:thumbup: baš o tome razmišljam ovih dana

prenosnik

#820 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by prenosnik » 03/04/2015 09:12

kritichar

#821 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by kritichar » 03/04/2015 09:13

zagortenej wrote:
5 0 5 wrote:da se neki novi poslanik pojavi, prvi bi se muslimani utrkavali ko ce mu prije glavu otkinuti. je li neko misli drugacije?
:thumbup: baš o tome razmišljam ovih dana
baš mi je drago da o tome razmišljate

kritichar

#822 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by kritichar » 03/04/2015 09:14

prenosnik wrote:
kritichar wrote: šta je sahih hadis?
tabela
daj te sahih hadise, jesi ih ti ocjenio da su sahih?

LeeLooSA

#823 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by LeeLooSA » 03/04/2015 09:25

Kroksica wrote:i da ja, koja propagiram slijedjenje samo Kur'ana, ne obiljezavam bajram samo zato sto nije spomenut u Kur'anu.
Pitanje: klanjas li ti? kako i na koji nacin?

5 0 5

#824 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by 5 0 5 » 03/04/2015 09:27

kritichar wrote: baš mi je drago da o tome razmišljate
slazes li se?

kritichar

#825 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by kritichar » 03/04/2015 09:33

5 0 5 wrote:
kritichar wrote: baš mi je drago da o tome razmišljate
slazes li se?
dokaz da muslimani napadaju neistomišljenike vam je al-Bagdadijeva horda i slični ahmaci?

slažem se da bi muslimani osudili osobu koja bi se predstavila kao poslanik, jer za muslimane, nema više poslanika, neće se pojaviti, Muhamed s.a.w.s je bio zadnji

Post Reply