Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#10901 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ludzak »

arzuhal wrote:Za mene nije Džek i faca neko ko je ateista jer ne vjeruje u postojanje nepostojećeg boga, nego je pravi frajer ko ne vjeruje u pravog Boga. Pa jel tako?

Koliko se ateista slaže sa mnom?
Pravi bog je ujedno i nepostojeći . :D
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#10902 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ludzak »

Smrcak15 wrote:
cim vidim da nema argumenata na moja hipoteticka razmisljanja, nego se donose crtici, znam da se tu treba zavrsiti prica, jer sa ne ozbiljnim oponentom se odmah prica zavrsava.

Ja govorim sta bi bilo kad bi bilo, a ti meni nekakve crtane postiras, ma bjaziii. :-?
Ti kao argumentovana osoba koja argumentima ubija nas NE ozbiljne ateiste treba da znaš da se negacija NE piše sastavljeno sa pridjevom.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10903 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
cim vidim da nema argumenata na moja hipoteticka razmisljanja, nego se donose crtici, znam da se tu treba zavrsiti prica, jer sa ne ozbiljnim oponentom se odmah prica zavrsava.

Ja govorim sta bi bilo kad bi bilo, a ti meni nekakve crtane postiras, ma bjaziii. :-?
Crtani je tu jer nisi jos spreman za prave stvari.
Da bi pojmio velicinu i bezumlje jednog Great Old One, moras se pripemiti. Ne postaje se kultist tek tako.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#10904 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Towelie »

Dobar je onaj crtani za veliku decu u kojem mravi pričaju, covek ostane u vatri 40 dana bez posledica, kamila izlazi iz stene..itd. :lol:
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#10905 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by medvjed23 »

arzo izmislio savjest, al posebnu vrstu, sa smrtnom notom
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#10906 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

Towelie wrote:Dobar je onaj crtani za veliku decu u kojem mravi pričaju, covek ostane u vatri 40 dana bez posledica, kamila izlazi iz stene..itd. :lol:
zar to mravi ne komuniciraju akusticno izmedju sebe???
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#10907 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Towelie »

Smrcak15 wrote:
Towelie wrote:Dobar je onaj crtani za veliku decu u kojem mravi pričaju, covek ostane u vatri 40 dana bez posledica, kamila izlazi iz stene..itd. :lol:
zar to mravi ne komuniciraju akusticno izmedju sebe???
U ovom crtanom mrav prica sa ljudima, ptice isto. Znas kako je dobar. :P
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#10908 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

Smrcak15 wrote:
Towelie wrote:Dobar je onaj crtani za veliku decu u kojem mravi pričaju, covek ostane u vatri 40 dana bez posledica, kamila izlazi iz stene..itd. :lol:
zar to mravi ne komuniciraju akusticno izmedju sebe???
--
Ne, komuniciraju kiselinom (ne mlaćanica nego acid).
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10909 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

Ja sam zamislila mrave sa maleckim akusticnim gitarama kako pjevaju jedni drugima :|
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#10910 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by NeenaSa »

medvjed23 wrote:arzo izmislio savjest, al posebnu vrstu, sa smrtnom notom
Odosmo u cveklu. :D
Ergo , zanemari hurije. :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#10911 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by medvjed23 »

dobra je cvekla, posebno za nas starije od 30.. valja se na miris zemlje navikavati..
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#10912 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by harač »

Dobar uvod o filozofskom razmatranju čuda, koje se najčešće vrti oko različitog razumijevanja Humeovog pristupa ovom pitanju. Ahmed pojašnjava u članku, ali i videu, da Hume razumijeva čuda van standardne fraze koja mu se pripisuje ("kršenje prirodnih zakona"), te se može koristiti za sve za što imamo malo sigurnosti da se dogodilo, ili je praćeno malom vjerovatnoćom istinitosti, tako da uključuje svakakve druge događaje van religijskih rasprava (npr. prvobitni izvještaji iz CERN-a o čestici koja se kretala brže od brzine svjetlosti potpadala bi pod ovaj koncept). Arif Ahmed "On MIracles":



Apstrakt iz njegovog "Hume and the Independent Witnesses", Mind, 2015., vol. 124(496), str. 1013-1044:
The Humean argument concerning miracles says that one should always think it more likely that anyone who testifies to a miracle is lying or deluded than that the alleged miracle actually occurred, and so should always reject any single report of it. A longstanding and widely accepted objection is that even if this is right, the concurring and non-collusive testimony of many witnesses should make it rational to believe in whatever miracle they all report. I argue that on the contrary, even multiple reports from non-collusive witnesses lack the sort of independence that could make trouble for Hume.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10913 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

harač wrote:Dobar uvod o filozofskom razmatranju čuda, koje se najčešće vrti oko različitog razumijevanja Humeovog pristupa ovom pitanju. Ahmed pojašnjava u članku, ali i videu, da Hume razumijeva čuda van standardne fraze koja mu se pripisuje ("kršenje prirodnih zakona"), te se može koristiti za sve za što imamo malo sigurnosti da se dogodilo, ili je praćeno malom vjerovatnoćom istinitosti, tako da uključuje svakakve druge događaje van religijskih rasprava (npr. prvobitni izvještaji iz CERN-a o čestici koja se kretala brže od brzine svjetlosti potpadala bi pod ovaj koncept). Arif Ahmed "On MIracles":

Apstrakt iz njegovog "Hume and the Independent Witnesses", Mind, 2015., vol. 124(496), str. 1013-1044:
The Humean argument concerning miracles says that one should always think it more likely that anyone who testifies to a miracle is lying or deluded than that the alleged miracle actually occurred, and so should always reject any single report of it. A longstanding and widely accepted objection is that even if this is right, the concurring and non-collusive testimony of many witnesses should make it rational to believe in whatever miracle they all report. I argue that on the contrary, even multiple reports from non-collusive witnesses lack the sort of independence that could make trouble for Hume.
Ovo me podsjeti na onaj lose koncipirani blog o adeizmu
Adeistic -rational rejection of supernatural mythologies, samo umjesto supernatural mythologies stavi miracles
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#10914 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by HardcoreMX »

broj dva wrote:
Smrcak15 wrote:
zar to mravi ne komuniciraju akusticno izmedju sebe???
--
Ne, komuniciraju kiselinom (ne mlaćanica nego acid).
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10915 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

Ne treba čitati parcijalno studije :D
Studija koja se navodi u tom jutjube videu
Although ants communicate primarily via chemicals, it is increasingly clear that acoustical signals also convey important information, including status, between adults in many species.
http://www.cell.com/current-biology/ful ... 13)00013-4
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#10916 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

NeenaSa wrote:
medvjed23 wrote:arzo izmislio savjest, al posebnu vrstu, sa smrtnom notom
Odosmo u cveklu. :D
Ergo , zanemari hurije. :D
Image

(medo, pripremi bobe)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#10917 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

Ljudi puno komplikuju, vazda...
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#10918 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by medvjed23 »

arzuhal wrote:
NeenaSa wrote:
medvjed23 wrote:arzo izmislio savjest, al posebnu vrstu, sa smrtnom notom
Odosmo u cveklu. :D
Ergo , zanemari hurije. :D
Image

(medo, pripremi bobe)
Sjećaš se kad smo ti, ja, Lesli Eldridž i Tabasko Pit šetali predivnim japanskim krajolikom? Trešnje probeharale, ptice cvrkuću, vjetrić pirka, jednom riječju: idila. Lesli pogleda u nebo, sasvim plavo, bez ijednog oblačića, udahnu svjež, čist zrak i reče: "Ne pamtim da iđe viđeh vake ljepote!" Tabasko upita: "Alaha ti?" "Alaha mi!", uzviknu Lesli. Zatim iza nekog grma, nad kojim su virila dva krznena uha, odjeknu: "Idete pod mač!"

Uh, uh... Kad se sjetim ostatka te nesretne, krvave priče, hoće mi nešto biti :sad: Odoh po bobe za smirenje

:run:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10919 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:
Sjećaš se kad smo ti, ja, Lesli Eldridž i Tabasko Pit šetali predivnim japanskim krajolikom? Trešnje probeharale, ptice cvrkuću, vjetrić pirka, jednom riječju: idila. Lesli pogleda u nebo, sasvim plavo, bez ijednog oblačića, udahnu svjež, čist zrak i reče: "Ne pamtim da iđe viđeh vake ljepote!" Tabasko upita: "Alaha ti?" "Alaha mi!", uzviknu Lesli. Zatim iza nekog grma, nad kojim su virila dva krznena uha, odjeknu: "Idete pod mač!"
:lol: :lol:

Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#10920 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Smrcak15 »

broj dva wrote:
Smrcak15 wrote:
Towelie wrote:Dobar je onaj crtani za veliku decu u kojem mravi pričaju, covek ostane u vatri 40 dana bez posledica, kamila izlazi iz stene..itd. :lol:
zar to mravi ne komuniciraju akusticno izmedju sebe???
--
Ne, komuniciraju kiselinom (ne mlaćanica nego acid).
Kako to da Kuran zna da mravi komuniciraju da su cak i naucnici iznenadjeni bili 2009 godine kada su otkrili to pa to bilo na vijestima na americkoj tv CBS...a ti neznas da komuniciraju i akusticno i hemijski a kuran zna....kako to druze???

Kako to da jedna stara knjiga od 1400 godina bolje poznaje zivotinjski svijet od tebe???
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#10921 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by славянин »

Smrcak15 wrote:
Kako to da Kuran zna da mravi komuniciraju da su cak i naucnici iznenadjeni bili 2009 godine kada su otkrili to pa to bilo na vijestima na americkoj tv CBS...a ti neznas da komuniciraju i akusticno i hemijski a kuran zna....kako to druze???

Kako to da jedna stara knjiga od 1400 godina bolje poznaje zivotinjski svijet od tebe???
Akustika i pricanje nije ista stvar.... samo mala digresija jeli :D ja uzmem lupam morzeovu abecedu = pricam jeli ? :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#10922 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by triconja »

Smrcak15 wrote:
broj dva wrote: --
Ne, komuniciraju kiselinom (ne mlaćanica nego acid).
Kako to da Kuran zna da mravi komuniciraju da su cak i naucnici iznenadjeni bili 2009 godine kada su otkrili to pa to bilo na vijestima na americkoj tv CBS...a ti neznas da komuniciraju i akusticno i hemijski a kuran zna....kako to druze???

Kako to da jedna stara knjiga od 1400 godina bolje poznaje zivotinjski svijet od tebe???
Kako to mravi komuniciraju akusticno? Koje vrste?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#10923 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by славянин »

triconja wrote:
Smrcak15 wrote:
broj dva wrote: --
Ne, komuniciraju kiselinom (ne mlaćanica nego acid).
Kako to da Kuran zna da mravi komuniciraju da su cak i naucnici iznenadjeni bili 2009 godine kada su otkrili to pa to bilo na vijestima na americkoj tv CBS...a ti neznas da komuniciraju i akusticno i hemijski a kuran zna....kako to druze???

Kako to da jedna stara knjiga od 1400 godina bolje poznaje zivotinjski svijet od tebe???
Kako to mravi komuniciraju akusticno? Koje vrste?
Trljaju nogicama :D = pricaju po smrcku :D
PS: Ovo cu mu staviti sa onim da embrio lici na pijavicu ( sto je donekle tacno isto tako kao sto orka lici na pijavicu)
Last edited by славянин on 20/01/2018 20:22, edited 2 times in total.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#10924 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by arzuhal »

medvjed23 wrote: Sjećaš se kad smo ti, ja, Lesli Eldridž i Tabasko Pit šetali predivnim japanskim krajolikom? Trešnje probeharale, ptice cvrkuću, vjetrić pirka, jednom riječju: idila. Lesli pogleda u nebo, sasvim plavo, bez ijednog oblačića, udahnu svjež, čist zrak i reče: "Ne pamtim da iđe viđeh vake ljepote!" Tabasko upita: "Alaha ti?" "Alaha mi!", uzviknu Lesli. Zatim iza nekog grma, nad kojim su virila dva krznena uha, odjeknu: "Idete pod mač!"

Uh, uh... Kad se sjetim ostatka te nesretne, krvave priče, hoće mi nešto biti :sad: Odoh po bobe za smirenje

:run:
Meni najžalivije bilo Sumiko...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10925 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

harač wrote:
Apstrakt iz njegovog "Hume and the Independent Witnesses", Mind, 2015., vol. 124(496), str. 1013-1044:
Ima interesantnih debata lik
https://www.phil.cam.ac.uk/people/teach ... ahmed-page
Post Reply