Sufizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Fudo Bosna

#2501 Re: Sufizam

Post by Fudo Bosna »

salik79 wrote:
Fudo Bosna wrote:Bilo bi korektno spomenuti nesto mladjeg alima ali ne manje bitnog i znacajnog za Sarajevo i nasu Bosnu u cjelini...

Sejh Midhat ef Celebic, ucenik Sejh Halid ef Salihagica ks, a potom i Sejh Salih ef Ibrisevica !
:thumbup:

Dodao bih - i mudzahida. Inace, Midhat efendija je sejh i direktnom potomku cuvenog sejh Sirri-babe k.s., hadzi Fuadu Sikiricu.

Jedno od inspirativnijih i poucnijih sejh Midhatovih predavanja o dvoje velikana islama i tesavvufa:

https://youtu.be/1CpHg6UzB1M
Vezano za ovaj Sejh Midhat ef klip, o uvazenom Sejidu
Imamu Homeiniju k.s, cesto je pricala i rahmetli Bedrija
hanuma, (to smo slusavali od Sejh Salih ef i Sejh Midhat ef), za Imama Homeinija da je Bedrija hanuma pricala, da je bio evlijjulah, sejjid i duhovni velikan, a bio sam svjedok, kada je Hadzihafiz Halid ef Hadzimulic k.s, na jednoj hutbi rekao za Sejjida Imama Homeinija k.s, da je obnovitelj vjere zadnjeg stoljeca islama, ( vezano za hadis da ce svako stoljece imati obnovitelja vjere, kakav je bio npr i Imami Gazali k.s.)...
salik79

#2502 Re: Sufizam

Post by salik79 »

Fudo Bosna wrote:
salik79 wrote:
Fudo Bosna wrote:Bilo bi korektno spomenuti nesto mladjeg alima ali ne manje bitnog i znacajnog za Sarajevo i nasu Bosnu u cjelini...

Sejh Midhat ef Celebic, ucenik Sejh Halid ef Salihagica ks, a potom i Sejh Salih ef Ibrisevica !
:thumbup:

Dodao bih - i mudzahida. Inace, Midhat efendija je sejh i direktnom potomku cuvenog sejh Sirri-babe k.s., hadzi Fuadu Sikiricu.

Jedno od inspirativnijih i poucnijih sejh Midhatovih predavanja o dvoje velikana islama i tesavvufa:

https://youtu.be/1CpHg6UzB1M
hanuma, (to smo slusavali od Sejh Salih ef i Sejh Midhat ef), za Imama Homeinija da je Bedrija hanuma pricala, da je bio evlijjulah, sejjid i duhovni velikan, a bio sam svjedok, kada je Hadzihafiz Halid ef Hadzimulic k.s, na jednoj hutbi rekao za Sejjida Imama Homeinija k.s, da je obnovitelj vjere zadnjeg stoljeca islama, ( vezano za hadis da ce svako stoljece imati obnovitelja vjere, kakav je bio npr i Imami Gazali k.s.)...
Upravo to. Samo sto to ovi danasnji, novokomponovani, potkraceni ahmaci ne zele da znaju. Ovo sve isto sto si napisao sam i ja citao i slusao od ovih nasih velikana. Hz Bedrija hanuma k.s. je bila "online" sa Imamom k.s., o cemu mi je kazivao sejh Salih ef., a cemu je on licno svjedocio.

I Nedzad Latic je posvetio jedan clanak o mudzedidstvu Imama Homeinija k.s., inspirisan upravo kazivanju hadzi hafiz ef Hadzimulica k.s. .
Fudo Bosna

#2503 Re: Sufizam

Post by Fudo Bosna »

salik79 wrote:[quote="Fudo Bosna]

Upravo to. Samo sto to ovi danasnji, novokomponovani, potkraceni ahmaci ne zele da znaju. Ovo sve isto sto si napisao sam i ja citao i slusao od ovih nasih velikana. Hz Bedrija hanuma k.s. je bila "online" sa Imamom k.s., o cemu mi je kazivao sejh Salih ef., a cemu je on licno svjedocio.

I Nedzad Latic je posvetio jedan clanak o mudzdzedidstvu Imama Homeinija k.s., inspirisan upravo kazivanju hadzi hafiz ef Hadzimulica k.s. .[/quote][/quote][/quote]

O. Hz Bedrija hanumi ks sam imao prilike slusati na sijelima od Sejh Midhat ef, na Carini dzamiji, upravo ovo sto si napisao, i od najvecih sufijskih autoriteta , od kojih ne bih spominjao ostale , osim ovih vec navedenih ,(nisu poznati siroj javnosti i prikriveni su), ali sam cuo sve najbolje o ovom duhovnom velikanu i velikom alimu k.s.

Inace, bicu slobodan pa reci, da veliki sufijjski , "lav" , Sejh Salih ef , ima cak i fizicku slicnost sa Sejjidom Imamom Homeinijem ks...To se na intimnijim sufijskim sijelima cesto znalo spomenuti , kao veliki kompliment za Sejh
Salih ef...
salik79

#2504 Re: Sufizam

Post by salik79 »

:thumbup: :kiss:

Upravo, kao dva rodjena brata. A vele da je takav bio i njegov sejh Hulusi Baba k.s. (sejh Halid ef Salihagic). Kazu da su ga (ondasnji "rezimski krugovi") zvali bosanski Homeini :)
salik79

#2505 Re: Sufizam

Post by salik79 »

I jos mi nesto naumpade, a to mi je prvi rekao sejh Salih ef., a kasnije sam to cuo i od drugih (izmedju ostalih i iranske uleme), da je Imamov sejh bio veliki sufijski ucitelj, velikan tesavvufa, Ajetullah Muhammed Ali Sahabadi k.s. .
Fudo Bosna

#2506 Re: Sufizam

Post by Fudo Bosna »

salik79 wrote:I jos mi nesto naumpade, a to mi je prvi rekao sejh Salih ef., a kasnije sam to cuo i od drugih (izmedju ostalih i iranske uleme), da je Imamov sejh bio veliki sufijski ucitelj, velikan tesavvufa, Ajetullah Muhammed Ali Sahabadi k.s. .

MasaAllah !
rika

#2507 Re: Sufizam

Post by rika »

Slazem se sa svim navedenim..

Krajem prvog svjetskog rata ,raspadom Osmanske Imperije i proglasavanjem nacionalnih arapskih drzavica,dolazi do teskog "trovanja" tkiva muslimanskog ummeta putem raznih dogmatskih pravaca, prije svega sekularizma i nacionalizma..Ba'ath partija u Siriji i Iraqu, proglasavanje marksisticke drzave u bivsem Juznom Jemenu...Sve su to bili rezultati velikog lutanja i izgubljenosti..
Do dolaska 1979 godine..
Ona je znacajna za sve muslimane svijeta po 3 dogadjaja:

1.Revoluciji u Iranu
2.Napadu na Ka'abu
3.Invaziji na Afganistan od strane bivseg SSSR-a

Revolucija u Iranu je po meni najbitnija ,jer je zaista bila ne obicna smjena rezima nego potpunog drustvenog uredjenja... Imam Homeini k.s je samom svojom pojavom zracio posebnom energijom, to je cinjenica koju ce potvrditi svi koji su imali prilike sjediti sa njim,bilo muslimani ili ne
I pored njega je ogromnu ulogu za budjenje muslimana odigrao Muhammed Ali r.a .Dunjalucki gledano , dolaze iz dva razlicita svijeta , ali je poruka koju se prenijeli ista..
I uzalud raznoraznim Kuduzovicima ,Pezicima i drugim cetverogodisnjim daijama 100 doktorata iz Saudije ,uzalud pune sale raznih drustvenih domova sirom BiH , uzalud im silni sljedbenici koji ih proglasavaju "najvecim alimima na Balkanu".
Nisu dostojni da budu prasina pod nogama ovoj dvojici.
salik79

#2508 Re: Sufizam

Post by salik79 »

Ejvallah! :thumbup:

Image
dadinjo33

#2509 Re: Sufizam

Post by dadinjo33 »

Jedna stara sufijska priča...

Jednog jutra Osman ustao da klanja sabah, i kako prolazi pored prozora, učini mu se da vidi nekog u bašti komšije Saliha. Zastade da pogleda, te uspije u tami prepoznati komšiju Saliha, kako nešto, sa podignutim rukama, očito dovi u jednom uglu svog dvorišta. Zatim Salih ode u drugi ugao i isto ponovi, pa u treći, vjerovatno i četvrti, ali to Osman nije mogao vidjeti od Salihove kuće koja mu je zaklonila vidik.
Nešto to bijaše čudno Osmanu, pa sutradan, čim ustade na sabah, pođe prema prozoru i opet ugleda komšiju Saliha kako vrši isti ritual. I tako i nekoliko narednih dana.

Kada su prvi put bili zajedno na kafi, Osman ne mogaše suzdržati znatiželju, pa se obrati Salihu: "Halali, prijatelju, nemoj misliti da te uhodim, stvarno sam to slučajno primijetio jednom kad sam ustao da klanjam sabah, ali izgleda da ti svako jutro u sabahsko vrijeme nešto hodaš od ćoška do ćoška svoje avlije, pa uđeš u kuću. Bogati, kaži mi o čemu se radi".

A Salih na to: "Aaa, to...Pa jeste. Znaš, ja se puno plašim anakondi, onih džinovskih zmija. Sanjao sam jednom da me, jednog jutra u mojoj kući, anakonda pojela i svakog se jutra probudim sa strahom da će me baš anakonda pojesti."

Osman, zbunjeno: "Da, i?"

Salih: "Pa, kao i svako u nevolji, tražio sam pomoć i napute me na onog mudraca, sufijskog šejha Kalbi-babu. Odem do njeg, on me fino primi, ja mu ispričam za moju nevolju i on mi kaže da je moj problem stvaran, da je dobro što sam na vrijeme došao do njeg i spasio se, da postoji sigurna, stopostotna zaštita protiv mogućnosti da me pojede anakonda. Dovoljno je da svako jutro, prije sabah namaza, izađem iz kuće i u svakom ćošku avlije proučim po pet puta Ajetu-l-kursiju, te se triput okrenem oko sebe i pljunem na desnu stranu. Tako i radim i evo, stari šejh zna znanje, njegova formula djeluje, vidiš da sam živ i nepojeden".

Osman: "Ali, Salih, prijatelju, pa mi živimo u Bosni, ovdje nema anakondi, nema šanse da te anakonda može pojesti".

A Salih, samozadovoljno i s visine: "Pa nema šanse, moj Osmane, sad nema šanse"
salik79

#2510 Re: Sufizam

Post by salik79 »

Red je ispricati pricu do kraja!

Nakon sto je Osman cuo Salihov odgovor poce istrazivati kako i zasto. Posto Osman nije bio dovoljno ucen raspitivao se po carsiji ko bi mu mogao dati odgovor o ispravnosti Salihovih virdova. Na carsiji naleti na svog komsiju Alana, koji je, doduse, odskora poceo klanjati, ali se trudio, kako veli, da ispunjava sve sunete, tako da je pustio bradu, potkresao brkove, potkratio 'tole, a ponekad bi navukao galabiju. Misvak je nosio u dzepu. Alan ga odmah pozva na vecernju tribinu, na koju se bijase zaputio, na kojoj bi Osman mogao postaviti sva pitanja koja ga interesiraju pravom daiji i sejhu, svrseniku islamskih nauka u Medini, dr. Safetu Kuduzovicu. Osman rado prihvati poziv i krenu s Alanom. Na predavanju Osman cu dosta novih stvari koje su ga iznenadile i koje su bile nove za njega, posto kod svoga hodze, kao dijete u mektebu, nije nista slicno cuo. Zainteresovao se Osman, jer je smatrao da dobiva nove informacije iz kolijevke Islama, koje su, kao takve, bile neupitne. Nakon predavanja se zapricao s bracom i zaboravi zbog cega je, ustvari, dosao...Ali, ne mari, braca rekose da su predavanja redovna, a i da sami imaju svoja druzenja i muhabete. Od tada poce Osman izlaziti s bracom, odusevljeno posjecivati sejhova predavanja, upotuni svoj vizualni sunet, odbaci zablude koje je do tada praktikovao, te u neka doba dobi priliku i da u uzem krugu brace upita sejha ono zbog cega je i krenuo na predavanja. Od sejha dobi odgovor da je to sto Salih radi novotarija, da novotari prljaju akidu i da zasluzuju da budu ubijeni. Osmanu se u momentu sokira, ali nakon prvog soka i sejhovog razlaganja shvati da je to jedino ispravno rjesenje, s kojim je Uzviseni Gospodar zadovoljan. Odluci Osman ne odugovlaciti s time, te se cijelu noc pripremase za dzihad. Promatrao je Salihovu bascu i pogledom trazio najtamniji kutak, odakle bi neprimjecen mogao zaskociti Saliha. U glavi mu se svo vrijeme motao ajet:"I ubijajte ih gdje god stignete...", koji bi propracen sejhovim nasihatom. Imao je noz, kojim mu je babo klao kurbane, te ga zgrabi izlazeci iz kuce nekoliko minuta prije uobicajenog Salihovog rituala. Sakrivsi se u tamu saceka Saliha. Ovaj, kao svicarski sat tacno, u isto vrijeme izadje iz kuce, stade na prvi cosak, preda salavat, podize ruke, a iz tame, kao sjena, s prigusenim tekbirom na usnama, prileti Osmo i zakla ga na kucnom pragu. U tom momentu, dok mu je jos vrela krv oblivala ruke, sjeti se izvora zla sa kojeg se Salih napio. Sav odlucan i sretan zbog Bozije milosti, koja je bas njemu ukazana, odluci otici do dzamije u kojoj je sejh dalaleta i kufra, Kalbi baba, sa svojim sljedbenicima klanjao sabah. Zelivsi zaraditi sto veci sevab, a znajuci da je i brojcano inferioran, odluci ponijeti PROM koji je birvaktile pronasao na njivi u selu odakle su njegovi porijeklom. Znao je Osmo da ne postoji drugi nacin aktiviranja ove mine i da ce morati i sebi zivot oduzeti, ali kada je Islam, i cistoca akide u pitanju, nijedna cijena nije previsoka. Uostalom, znao je da ga tamo ocekuju hurije, ociju krupnih i mednih usta, cija pljuvacka je sladja od secerne vode. Zato pohita nas Osmo u zagrljaj hurija...
dadinjo33

#2511 Re: Sufizam

Post by dadinjo33 »

:lol:
E sto me nasmija, nisam se ovoliko ismijao otkako sam gledao klip Zijada Ljakica o Rumiju :)

Fazon bi bio da je vehabijski sejh iz tvoje price rekao da je onaj ritual novotarija zato sto je sve dobro uradio, ali pljunuo na pogresnu stranu.:D

Inace, ta stara sufijska prica je, za one koji kliknu, kompletna. Kako naksibendije kazu, ko ne shvati ajete, ostaju mu desetine hiljada hadisa u hiljadu nastavaka.
asurbanipal

#2512 Re: Sufizam

Post by asurbanipal »

Ja uzbrah ove trave
iz bašte hazreti Have,
rukom hazreti Merjem,
sa prstima hazreti Fatime,
sa bereketom tri majke.
Elzalif amin od Boga amin!

Tiri tiri tiri ručicu raširi
božji bereket primi,
zlo sa mene obori, sreću mi otvori!

(Kazivala Šerifa Ordagić, 74.god)
nasa

#2513 Re: Sufizam

Post by nasa »

dadinjo33 wrote::lol:
Kako naksibendije kazu, ko ne shvati ajete, ostaju mu desetine hiljada hadisa u hiljadu nastavaka.
ili poucne price u nastavcima, kakva je razlika
nasa

#2514 Re: Sufizam

Post by nasa »

rika wrote:Slazem se sa svim navedenim..

Krajem prvog svjetskog rata ,raspadom Osmanske Imperije i proglasavanjem nacionalnih arapskih drzavica,dolazi do teskog "trovanja" tkiva muslimanskog ummeta putem raznih dogmatskih pravaca, prije svega sekularizma i nacionalizma..Ba'ath partija u Siriji i Iraqu, proglasavanje marksisticke drzave u bivsem Juznom Jemenu...Sve su to bili rezultati velikog lutanja i izgubljenosti..
Do dolaska 1979 godine..
Ona je znacajna za sve muslimane svijeta po 3 dogadjaja:

1.Revoluciji u Iranu
2.Napadu na Ka'abu
3.Invaziji na Afganistan od strane bivseg SSSR-a

Revolucija u Iranu je po meni najbitnija ,jer je zaista bila ne obicna smjena rezima nego potpunog drustvenog uredjenja... Imam Homeini k.s je samom svojom pojavom zracio posebnom energijom, to je cinjenica koju ce potvrditi svi koji su imali prilike sjediti sa njim,bilo muslimani ili ne
I pored njega je ogromnu ulogu za budjenje muslimana odigrao Muhammed Ali r.a .Dunjalucki gledano , dolaze iz dva razlicita svijeta , ali je poruka koju se prenijeli ista..
I uzalud raznoraznim Kuduzovicima ,Pezicima i drugim cetverogodisnjim daijama 100 doktorata iz Saudije ,uzalud pune sale raznih drustvenih domova sirom BiH , uzalud im silni sljedbenici koji ih proglasavaju "najvecim alimima na Balkanu".
Nisu dostojni da budu prasina pod nogama ovoj dvojici.
Ovo je neka vrsta konstatacije hist. dogadjaja sa subjektivnim osvrtom na rezultate i aktere ali izostaju uzroci takvog stanja koji ce rezultirati, za muslimane, revolucijama ogranicenim na nacionalne prostore formiranih drzava. Nista nije imalo snagu da pokrene revoluciju muslimana, ujedini, bude progresivan uzor itd.
Poredjenje ili neka vrsta paralele s ovim posljednjim je samo smijesna, bar ja ne vidim nikakvu poveznicu.
dadinjo33

#2515 Re: Sufizam

Post by dadinjo33 »

Postoje poucne price u nastavcima, ali nisam nailazio na takve sufijske.
Ima jedna stara sufijska prica...

Jednom sejhu dosao u posjet drugi sejh. Halka brojna, uhodana, safovi pod konac, ko da ih je masina ravnala. Gost gvali domacina, ne moze se nagledati tog silnog edeba i odgoja. Pa upita svog domacina: De mi, bogati, reci, ako nije neugodno pitanje, koji ti je murid ovih par stotina najbolji. Je li taj s tvoje desne strane, sto je tako lijepo i srcano vodio zikr dok smo mi gledali, sto nosi taj bijeli vekilski turban i sto je s tbom bio i prije 20 godina kad sam te ono zijarerio. Ili ovaj sto ti poljeva dok uzimas abdest, a Kuran uci da bi se i slavuji i meleki postidjeli?
Sejh domacin se nasmija: Ma, imam ja najboljeg murida, ali ne znam kako se zove. Gost razrogaci oci: Kakp bolan ne znas kako ti se zove najbolji murid? Domacin se nastavi smijesiti: Pa, jednom, prije desetak godina, sam ovdje drzao jako posjecen ders. Primijetio sam jedno novo lice, momka kojeg nikad prije ni poslije nisam vidio. Dok sam pricao jednu kratku i poucnu hicaju, pogledi su nam se sreli i ja s vidio da je on razumio i on je vidio da sam ja to vidio. Istog trena, prije kraja dersa je ustao i otisao. Eto, to je moj najbolji murid.
nasa

#2516 Re: Sufizam

Post by nasa »

asurbanipal wrote:Malo nešto o blagajskoj tekiji i nekadašnjim mostarskim tekijama:

Svake godine odem. Znas taj osjecaj kad ti se na nekim mjestima smiri srce, a ne znas bas neki konkretan uzrok. E tako je meni ovo jedno od tih dragih, carobnih prostora... Prelijepo! Iako jeste malo bezveze ici kad je puno turista.... Nemam nikog u Hercegovini niti porijeklom imam veze ali stalno gledam sta bih mogla obici dole, samo da nadjem neki razlog da odem :D
asurbanipal

#2517 Re: Sufizam

Post by asurbanipal »

nasa wrote:
asurbanipal wrote:Malo nešto o blagajskoj tekiji i nekadašnjim mostarskim tekijama:

Svake godine odem. Znas taj osjecaj kad ti se na nekim mjestima smiri srce, a ne znas bas neki razlog. E tako je meni ovo jedno od tih dragih, carobnih prostora... Prelijepo! Iako jeste malo bezveze ici kad je puno turista.... Nemam nikog u Hercegovini niti porijeklom imam veze ali stalno gledam sta bih mogla obici dole, samo da nadjem neki razlog da odem :D

Pošalji PP da se dogovorimo. Mislim da bih mogao biti odličan turistički vodič. Ima se šta vidjeti u Hercegovini. :mrgreen:
nasa

#2518 Re: Sufizam

Post by nasa »

dadinjo33 wrote:Postoje poucne price u nastavcima, ali nisam nailazio na takve sufijske.
Ima jedna stara sufijska prica...

Jednom sejhu dosao u posjet drugi sejh. Halka brojna, uhodana, safovi pod konac, ko da ih je masina ravnala. Gost gvali domacina, ne moze se nagledati tog silnog edeba i odgoja. Pa upita svog domacina: De mi, bogati, reci, ako nije neugodno pitanje, koji ti je murid ovih par stotina najbolji. Je li taj s tvoje desne strane, sto je tako lijepo i srcano vodio zikr dok smo mi gledali, sto nosi taj bijeli vekilski turban i sto je s tbom bio i prije 20 godina kad sam te ono zijarerio. Ili ovaj sto ti poljeva dok uzimas abdest, a Kuran uci da bi se i slavuji i meleki postidjeli?
Sejh domacin se nasmija: Ma, imam ja najboljeg murida, ali ne znam kako se zove. Gost razrogaci oci: Kakp bolan ne znas kako ti se zove najbolji murid? Domacin se nastavi smijesiti: Pa, jednom, prije desetak godina, sam ovdje drzao jako posjecen ders. Primijetio sam jedno novo lice, momka kojeg nikad prije ni poslije nisam vidio. Dok sam pricao jednu kratku i poucnu hicaju, pogledi su nam se sreli i ja s vidio da je on razumio i on je vidio da sam ja to vidio. Istog trena, prije kraja dersa je ustao i otisao. Eto, to je moj najbolji murid.
Odgovorila bih ti ovo za sufizam :D ali postujem temu kojoj je cilj bio omoguciti prostor da se iznesu i predstave ideje sufizma, a ne da ja bockam cinizmom pa....
Kako god, ima tih prica, mnoge jako fine, nemam nista protiv....vise sam te pitala sta mislis koja im je uloga unutar vjere
nasa

#2519 Re: Sufizam

Post by nasa »

asurbanipal wrote:
nasa wrote:

Svake godine odem. Znas taj osjecaj kad ti se na nekim mjestima smiri srce, a ne znas bas neki razlog. E tako je meni ovo jedno od tih dragih, carobnih prostora... Prelijepo! Iako jeste malo bezveze ici kad je puno turista.... Nemam nikog u Hercegovini niti porijeklom imam veze ali stalno gledam sta bih mogla obici dole, samo da nadjem neki razlog da odem :D

Pošalji PP da se dogovorimo. Mislim da bih mogao biti odličan turistički vodič. Ima se šta vidjeti u Hercegovini. :mrgreen:
:thumbup: :kiss:
Towelie

#2520 Re: Sufizam

Post by Towelie »

Dobro je i kad imas sejha za kog ne znas kako se zove.
nasa

#2521 Re: Sufizam

Post by nasa »

Towelie wrote:Dobro je i kad imas sejha za kog ne znas kako se zove.
Forum. Je li propada sto ja znam IP
salik79

#2522 Re: Sufizam

Post by salik79 »

dadinjo33 wrote: Inace, ta stara sufijska prica je, za one koji kliknu, kompletna. Kako naksibendije kazu, ko ne shvati ajete, ostaju mu desetine hiljada hadisa u hiljadu nastavaka.
Mislis kompletna s ovim mojim nastavkom, ili?! Posto ja, evo, klikam i nikako da pronadjem ovaj tvoj dio :-?
Last edited by salik79 on 04/12/2016 12:58, edited 1 time in total.
Towelie

#2523 Re: Sufizam

Post by Towelie »

nasa wrote:
Ne. Postoje programi koji menjaju IP. Sejh Forum ostaje iza hidzaba.
nasa

#2524 Re: Sufizam

Post by nasa »

Towelie wrote:
nasa wrote:
Ne. Postoje programi koji menjaju IP. Sejh Forum ostaje iza hidzaba.
Drago mi je. Steta bi bila ne okoristiti se

Mada, u duhu teme, stvarno ima nesto u tome kada se povezes s covjekom, pogled, karizma...ali naravno to moze biti velika varka. Upoznala sam niz ljudi ciji stavovi su mi cak mrski ali imaju karizmu koja te tjera da uzimas od njih, mozda pomalo i kopiras... Mislim da to i u religijama jako koriste.
Towelie

#2525 Re: Sufiznam

Post by Towelie »

Bolje sa je bezlican sejh. Kad je lican, skrene paznju sa poruke na prenosioca.
Locked