Vjerovjesnici i tolerancija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

abdulah12
Posts: 14
Joined: 15/01/2011 12:33

#1 Vjerovjesnici i tolerancija

Post by abdulah12 »

Kaže: "U slučaju kada jedan vjerovjesnik preuzme upravljanje društvom, simbol ili zaštitni znak njegove vladavine predstavlja tolerancija" - u najmanju ruku zanimljiv video.


https://www.youtube.com/watch?v=HrxuoU8EzhI
Last edited by abdulah12 on 01/02/2013 18:27, edited 2 times in total.
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#2 Re: Vjerovijesnici i tolerancija

Post by miskin »

Stvarno ti ovo nije nesto, za svaki klip ti otvaras temu, zasto ne otvoris jednu temu i lijepi taj serijal po istoj, nemam nista protiv, vjernik sam, ali...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3 Re: Vjerovijesnici i tolerancija

Post by fatamorgana »

miskin wrote:Stvarno ti ovo nije nesto, za svaki klip ti otvaras temu, zasto ne otvoris jednu temu i lijepi taj serijal po istoj, nemam nista protiv, vjernik sam, ali...
Osim toga, ako se ne varam i na stranu sadržaj, otvaranje novih tema na ovakav način nije u skladu sa pravilima foruma, ;-)

Ni malo pravopisa nije zgoreg, vjerovjesnik a ne vjerovijesnik ....
Last edited by fatamorgana on 01/02/2013 17:47, edited 1 time in total.
abdulah12
Posts: 14
Joined: 15/01/2011 12:33

#4 Re: Vjerovijesnici i tolerancija

Post by abdulah12 »

miskin wrote:Stvarno ti ovo nije nesto, za svaki klip ti otvaras temu, zasto ne otvoris jednu temu i lijepi taj serijal po istoj, nemam nista protiv, vjernik sam, ali...
Pa, po meni svaki klip je tema za sebe. Ako bi uradio kako predlažeš, bojim se da novi klipovi ne bi bili uočavani među komentarima koji se prilijepljuju svakoj temi, a nemaju veze s njom.
abdulah12
Posts: 14
Joined: 15/01/2011 12:33

#5 Re: Vjerovijesnici i tolerancija

Post by abdulah12 »

fatamorgana wrote: Ni malo pravopisa nije zgoreg, vjerovjesnik a ne vjerovijesnik ....
Thanks!
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#6 Re: Vjerovijesnici i tolerancija

Post by vatrogasac »


abdulah12 wrote: Pa, po meni svaki klip je tema za sebe. Ako bi uradio kako predlažeš, bojim se da novi klipovi ne bi bili uočavani među komentarima koji se prilijepljuju svakoj temi, a nemaju veze s njom.
Možda bi bilo praktičnije da skupiš sve na temu Za predane Allahu dž.š. jer ne primjećujem da se nešto ovaj serijal komentariše osim što ćafiri iskoriste da se šegaju. Ovako bi bilo i preglednije na jednom mjestu.
User avatar
68847
Posts: 894
Joined: 24/03/2006 21:59

#7 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by 68847 »

Ne vidjeh da je iko od ovoga šegu pravio.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#8 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by fatamorgana »

68847 wrote:Ne vidjeh da je iko od ovoga šegu pravio.
Nekim vjernicima ne paše šala i duhovitost jer onda ne mogu da stvore što jedan reče "napetu atmosferu" pa da plaše plašljiv svijet sa džehenemom ....
User avatar
68847
Posts: 894
Joined: 24/03/2006 21:59

#9 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by 68847 »

fatamorgana wrote:
68847 wrote:Ne vidjeh da je iko od ovoga šegu pravio.
Nekim vjernicima ne paše šala i duhovitost jer onda ne mogu da stvore što jedan reče "napetu atmosferu" pa da plaše plašljiv svijet sa džehenemom ....
Morebitno.
Molimo za tolerantnost i ne uzimati za zlo.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#10 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by fatamorgana »

68847 wrote:
fatamorgana wrote:
68847 wrote:Ne vidjeh da je iko od ovoga šegu pravio.
Nekim vjernicima ne paše šala i duhovitost jer onda ne mogu da stvore što jedan reče "napetu atmosferu" pa da plaše plašljiv svijet sa džehenemom ....
Morebitno.
Molimo za tolerantnost i ne uzimati za zlo.
Na žalost, bez straha teško da ima i religije ....
User avatar
68847
Posts: 894
Joined: 24/03/2006 21:59

#11 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by 68847 »

fatamorgana wrote:Na žalost, bez straha teško da ima i religije ....
Još uvijek me ne prepadoše.
Dobar mi prag tolerancije ;-)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#12 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by vatrogasac »

68847 wrote:Ne vidjeh da je iko od ovoga šegu pravio.
Rekao sam od serijala. Kratko pamćenje...

http://www.klix.ba/forum/svjetonazor-i- ... 08831.html
fatamorgana wrote:
68847 wrote:Ne vidjeh da je iko od ovoga šegu pravio.
Nekim vjernicima ne paše šala i duhovitost jer onda ne mogu da stvore što jedan reče "napetu atmosferu" pa da plaše plašljiv svijet sa džehenemom ....
Nije niko vjernik postao zbog straha od džehennema. Razum Ga traži, a srce nađe...pa sretan ti put. :wink:

User avatar
68847
Posts: 894
Joined: 24/03/2006 21:59

#13 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by 68847 »

vatrogasac wrote:
68847 wrote:Ne vidjeh da je iko od ovoga šegu pravio.
Rekao sam od serijala. Kratko pamćenje...
A ja rekao od ovoga ovdje.
Što bi značilo - na bolje ide.
Kratko viđenje.
User avatar
68847
Posts: 894
Joined: 24/03/2006 21:59

#14 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by 68847 »

vatrogasac wrote:Nije niko vjernik postao zbog straha od džehennema. Razum Ga traži, a srce nađe...pa sretan ti put. :wink:
Ma je li? A da nije slučajno iz preventivnih razloga?
Lijep ovaj stil u vijernika: "Oh, kako žalim vas što ne vjerujete". Superiorno - ponižavajući.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#15 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by fatamorgana »

vatrogasac wrote:
Nije niko vjernik postao zbog straha od džehennema.
Bas niko? ;-)
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#16 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by kojeime »

"Nije niko vjernik postao zbog straha od džehennema."

Hau jes no.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#17 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by odr0n »

vatrogasac wrote:
Nije niko vjernik postao zbog straha od džehennema. Razum Ga traži, a srce nađe...pa sretan ti put. :wink:
Zar laganje nije haram?

Strah od boga da te neće strpati džehennem je bit i temelj vjere. Na osnovu straha je nastala, te je tako i izgrađena. Razum ga obara, te ne možeš u na isti nivo stavljati razum sa bajkovitim svojstvom organa srca koju pominješ. Nama i jeste sretan put jer znamo da je jedini, dok je vama nesretan jer ne želite biti svjesni toga i provest ćete ga sa teretom besmislenih i pustih uvjerenja. ;-) Eto koliko ti se grešaka i laži može naći u samo dvije rečenice. :-)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#18 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by vatrogasac »

fatamorgana wrote:
vatrogasac wrote:
Nije niko vjernik postao zbog straha od džehennema.
Bas niko? ;-)
Bog jeste zato što je džehennem ružno mjesto. Po kakvoj logici?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#19 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by fatamorgana »

odr0n wrote:
vatrogasac wrote:
Nije niko vjernik postao zbog straha od džehennema. Razum Ga traži, a srce nađe...pa sretan ti put. :wink:
Zar laganje nije haram?
Pa možda nije ako je za "našu stvar"....
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#20 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by vatrogasac »

odr0n wrote:
vatrogasac wrote:
Nije niko vjernik postao zbog straha od džehennema. Razum Ga traži, a srce nađe...pa sretan ti put. :wink:
Zar laganje nije haram?

Strah od boga da te neće strpati džehennem je bit i temelj vjere. Na osnovu straha je nastala, te je tako i izgrađena. Razum ga obara, te ne možeš u na isti nivo stavljati razum sa bajkovitim svojstvom organa srca koju pominješ. Nama i jeste sretan put jer znamo da je jedini, dok je vama nesretan jer ne želite biti svjesni toga i provest ćete ga sa teretom besmislenih i pustih uvjerenja. ;-) Eto koliko ti se grešaka i laži može naći u samo dvije rečenice. :-)
Laganje jeste haram. To ti je jeftin i otrcan forumaški trik. Pokušaj nešto da me zadivi. :mrgreen:

Neko je postao vjernik u džehennem prije vjere u Boga? Ko je taj? Gdje je taj? A ne brini se za moju sreću jer ne vidim čime sam hendikepiran u odnosu na tebe nego čak obogaćen za jednu dimenziju. Zar nisam? :wink:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#21 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by fatamorgana »

vatrogasac, a propagandni video? (može i na arapskom) :D
User avatar
68847
Posts: 894
Joined: 24/03/2006 21:59

#22 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by 68847 »

vatrogasac wrote: Neko je postao vjernik u džehennem prije vjere u Boga? Ko je taj? Gdje je taj? A ne brini se za moju sreću jer ne vidim čime sam hendikepiran u odnosu na tebe nego čak obogaćen za jednu dimenziju. Zar nisam? :wink:
Naravno.
Valjda je osnovni - najstariji strah, strah od smrti.
Koga neće bit strah od npr. podzemnog svijeta kojeg čuva troglavi pas da duše ne uteknu?
Garant nije dobar čim bi bježale.
Taj je podzemnjak nešto stariji od monoteizma a nije najstariji.
A obogaćen jesi: Dopunskim obavezama, zabranama, prijetnjama a sve ne bi li bio dobar čovjek... pa to bi trebao i po zdravom razumu biti.
Dimenzija? Zovimo je i dimenzija. I kod mene postoji nešto slično al' je ne zasnivam na strahu od kazne (i nagradom na nebesima ako utrefim).
User avatar
68847
Posts: 894
Joined: 24/03/2006 21:59

#23 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by 68847 »

Uzgredno, ko god je umirao pa ga vratili, tvrdi da je vidio svjetlo, bilo mu divno, bla, bla, bla.
Niko nije rekao: Fala bogu pa me vratiste iz pakla.
btw: Meni se dva puta desilo. Mogu ti reći da mi sasvim svejedno.
Kad sam ja "tamo" bio nije bilo struje.
Mrakuša, ništa.
Vratiše me. Kažu : Nema struje pa nemeremo odradit administrativni dio posla, neg aj ti nazad dok se digne sistem. :lol:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#24 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by vatrogasac »

68847 wrote:
vatrogasac wrote: Neko je postao vjernik u džehennem prije vjere u Boga? Ko je taj? Gdje je taj? A ne brini se za moju sreću jer ne vidim čime sam hendikepiran u odnosu na tebe nego čak obogaćen za jednu dimenziju. Zar nisam? :wink:
Naravno.
Valjda je osnovni - najstariji strah, strah od smrti.
Koga neće bit strah od npr. podzemnog svijeta kojeg čuva troglavi pas da duše ne uteknu?
Garant nije dobar čim bi bježale.
Taj je podzemnjak nešto stariji od monoteizma a nije najstariji.
A obogaćen jesi: Dopunskim obavezama, zabranama, prijetnjama a sve ne bi li bio dobar čovjek... pa to bi trebao i po zdravom razumu biti.
Dimenzija? Zovimo je i dimenzija. I kod mene postoji nešto slično al' je ne zasnivam na strahu od kazne (i nagradom na nebesima ako utrefim).
Po marksističkoj sociologiji jeste tako, ali odavno nije više važeća.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#25 Re: Vjerovjesnici i tolerancija

Post by odr0n »

vatrogasac wrote:
odr0n wrote:
vatrogasac wrote:
Nije niko vjernik postao zbog straha od džehennema. Razum Ga traži, a srce nađe...pa sretan ti put. :wink:
Zar laganje nije haram?

Strah od boga da te neće strpati džehennem je bit i temelj vjere. Na osnovu straha je nastala, te je tako i izgrađena. Razum ga obara, te ne možeš u na isti nivo stavljati razum sa bajkovitim svojstvom organa srca koju pominješ. Nama i jeste sretan put jer znamo da je jedini, dok je vama nesretan jer ne želite biti svjesni toga i provest ćete ga sa teretom besmislenih i pustih uvjerenja. ;-) Eto koliko ti se grešaka i laži može naći u samo dvije rečenice. :-)
Laganje jeste haram. To ti je jeftin i otrcan forumaški trik. Pokušaj nešto da me zadivi. :mrgreen:

Neko je postao vjernik u džehennem prije vjere u Boga? Ko je taj? Gdje je taj? A ne brini se za moju sreću jer ne vidim čime sam hendikepiran u odnosu na tebe nego čak obogaćen za jednu dimenziju. Zar nisam? :wink:
Nažalost nije nikakav trik, nego si slagao. :-) Ljudi nisu stvorili koncept boga i vjeru u istog od divljenja, nego konfuzije i straha od nepoznatog, kompleksnog, te smrti kao neizbježnog vrhunca svih strahova i nepoznatog. Prihvatanje boga i vjere nije ništa drugo nego biološki princip osiguravanja egzistencije viđen na ovom svijetu, te je pokušano da se stvori isti takav samo za koncept onog svijeta, u prvom slučaju da bi opstali odupiremo se i bojimo se smrti, u drugom vjera u boga predstavlja odupiranje i strah od džehenema, tako da je jasno da niko nije postao vjernik kako bi osigurao uživanje u raju, nego izbjegao pakao, patnja i strah su mnogo jači od užitka (trebali bi uzeti u obzir i treći možda i najjači razlog - indoktrinacija). Jeste, posjeduješ jednu više dimenziju, ali imaginarnu koja ti je iskrivila i pobrkala ovu realnu. :)
Post Reply