Djela koja izvode covjeka iz Islama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#51 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fantom slobode »

nigdje postavljaca teme, valjda diskutuje negdje drugo...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#52 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana »

Kroksice, ti koja nisi nepismena, pa ne možemo pustiti ove sa klimavim znanjem pravopisa da nas nameću vlastitu polupismenost, ima ih nažalost previše, k'o Borgova, :wink:

Borg: Every resistance is futile ....

Image


By the way, kad već spomenu nacizam, pa zar nije vjerski nacizam ovo što ta tvoja kako je zoveš "sestra" zagovara?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#53 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana »

miskin wrote:Sto se on meni sekira za mene, dusa draga :kiss:
Ma da mi te ko mlada ne prevari, :wink:
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#54 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by miskin »

fatamorgana wrote:
miskin wrote:Sto se on meni sekira za mene, dusa draga :kiss:
Ma da mi te ko mlada ne prevari, :wink:
Znam se ja cuvati nisam bas naivan iako sam mlad
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#55 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana »

miskin wrote:
Znam se ja cuvati nisam bas naivan iako sam mlad
OK, sve pod kontrolom, pazi se samo kjafira, 'vakih k'o ja 8-)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#56 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by miskin »

fatamorgana wrote:
miskin wrote:
Znam se ja cuvati nisam bas naivan iako sam mlad
OK, sve pod kontrolom, pazi se samo kjafira, 'vakih k'o ja 8-)
Hocu hocu, pa i ove hodze izgubile dobili ih svecenici 5:3 ccccc

Bitno je da su nijetili da pobijede :D
Last edited by miskin on 22/11/2012 00:57, edited 1 time in total.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#57 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana »

miskin wrote: Hocu hocu, pa i ove hodze izgubile dobili ih svecenici 5:3 ccccc
Ja, vidjeh večeras, :lol: .... da nisu dobili na grubu igru? :wink:
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#58 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by miskin »

fatamorgana wrote:
miskin wrote: Hocu hocu, pa i ove hodze izgubile dobili ih svecenici 5:3 ccccc
Ja, vidjeh večeras, :lol: .... da nisu dobili na grubu igru? :wink:
Sve je moguće
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#59 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Kroksica »

fatamorgana wrote:Kroksice, ti koja nisi nepismena, pa ne možemo pustiti ove sa klimavim znanjem pravopisa da nas nameću vlastitu polupismenost, ima ih nažalost previše, k'o Borgova, :wink:

Borg: Every resistance is futile ....

Image


By the way, kad već spomenu nacizam, pa zar nije vjerski nacizam ovo što ta tvoja kako je zoveš "sestra" zagovara?
Upravu si ti, Fato, ali omakne se raji. :D

A to drugo, ne znam sta bih ti rekla, vjerovatno i ja, u ocima ovakvih ljudi, upadam od jednu od ovih kategorija. Nije mi svejedno kad vidim da Muslimani ovako razmisljaju ali ne mozes im nista. Ocito. Danas je bitnije nazvati nekoga kafirom nego poraditi na svom imanu. ;)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#60 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana »

miskin wrote:
fatamorgana wrote:
miskin wrote: Hocu hocu, pa i ove hodze izgubile dobili ih svecenici 5:3 ccccc
Ja, vidjeh večeras, :lol: .... da nisu dobili na grubu igru? :wink:
Sve je moguće
Ma postoji i gora varijanta, da su potkupili "Sudiju", ;-)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#61 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by miskin »

Ma postoji i gora varijanta, da su potkupili "Sudiju", ;-)
Nikad sa njima ne znas na cemu si (Šala)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#62 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana »

Kroksica wrote: Upravu si ti, Fato, ali omakne se raji. :D
Ma znam, nisam ja nikakav pravopisni Freak, osim toga ni moj pravopis nije uvijek ispravan, onako .... volim kad je lijepo napisano, stvar estetike ....
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#63 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana »

miskin wrote:
Ma postoji i gora varijanta, da su potkupili "Sudiju", ;-)
Nikad sa njima ne znas na cemu si (Šala)
Jes', al odoše u prvu ligu, :lol:
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#64 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by odr0n »

Po navedenim tačkama svaki musliman u BiH je kafir...
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#65 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by So What! »

Sada čitam ova pravila i čudim se, u većini ta pravila su stvarno takva, ali k'o su Arapi da ih određuju. To je najkukavičkiji narod na ovoj planeti. Od njih ni glasa, a ubijaju ih i zavađaju već 100 godina. Dalje, analogija je jedan od izvora šerijata pa tako da se neki šerijatski zakoni mogu prilagođavati vremenu u kojem se primjenjuju. Naravno ne treba biti ekstreman, ali da je Poslanik s.a.w.s. živio u ovo doba i npr. bio poslan u Englesku, Francusku ili negdje drugo ja vjerujem da bi se služio tehnologijom, vozio auta, kodeks oblačenja naravno bi se promjenio (osim marame). Jednostavno mi idu na živce konzervativnost u islamu, ustvari uvođenje iste tamo gdje je nema, jer islam ustvari predstavlja jednostavnost i bazira se na ideji lahke vjere koja gleda da olakša svojim vjernicima. Šerijat je univerzalan zakon pisan za svako doba, ali da bi opstao kao takav pomalo se treba prilagođavati vremenu u kojem se primjenjuje s tim da se ne izgubi korijen i osnova samog zakona.
amatullah_
Posts: 8
Joined: 14/11/2012 17:40

#66 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by amatullah_ »

NIN wrote:
amatullah_ wrote:...Treba da znas da Saudijska Arabija nije islamska drzava vec diktatorska pod vodjstvom taguta kralja Abdula i ostale kraljevske porodice koji su ucvrstili svoju vlast uz pomoc pokvarene uleme .
U S.Arabiji muslimani moraju kriti svoju vjeru u protivnom ce ih pojesti mrak .
...a malo kasnije:
amatullah_ wrote:Da bi mogli voditi kvalitetniju diskusiju potrebno je znati koja to sve djela ponistavaju covjekovu pripadnost Islamu ;
...
Sabor uleme iz Saudijske Arabije
Rijad
- 1418 god. po hidzri
:zjev:
Ta pokvarena ulema koja podrzava tagutsku kraljevsku vlast nije ista ulema koja stoji iza ovog teksta vec neko drugi
amatullah_
Posts: 8
Joined: 14/11/2012 17:40

#67 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by amatullah_ »

odr0n wrote:Po navedenim tačkama svaki musliman u BiH je kafir...
Pravo ispovijedanje/praktikovanje Islama se itekako razlikuje od onog praktikovanja u Bosni koje je pogresno .

Krivicu zato snosi prvenstveno tkz IZ BiH koja tumaci Islam kako njima odgovara a ne kako je Uzviseni Allah naredio .

Ko je u pravu ? Pa hajmo se vratiti Kur´anu casnom i sunnetu te na osnovu dokaza iz njih vidjecemo ko grijesi a ko ne .

Uzviseni Allah kaze nama ljudima u 25 suri ,prvi i drugi ajet ;


Neka je uzvišen Onaj koji robu Svome objavljuje Kur’an da bi svjetovima bio opomena,

Onaj kome pripada vlast na nebesima i na Zemlji, koji nema djeteta, koji u vlasti nema ortaka i koji je sve stvorio i kako treba uredio!

Drugi dokaz iz Kur´ana casnog da onaj ko prihvati nemuslimanski sud da je nevjernik ;

"Zar ne vidiš one koji tvrde da vjeruju u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe pa ipak žele da im se pred tagutom sudi, a naređeno im je da ne vjeruju u njega". (tj. tagutski sud) (Prijevod značenja En-Nisa, 60.
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#68 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by žuti »

Ja bi volio da se javi neko ozbiljan na temu KAMATA
DesertWind
Posts: 127
Joined: 04/11/2012 04:11

#69 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by DesertWind »

vidis, decko Abdulmutalib - pejgamberov amidza je bio tezi kafir ali je za muslimane ucinio vise nego neki muslimani, bukvalno dok su ga šutali, podrzav'o ga je na svaki moguci nacin i ako Allah kaznjava i daje manje nagrade takvim onda nek ide sve u pm....

i u bosni i za bosnu i za bosanske muslimane su mnogi ljudi nemuslimani ucinili vise nego muslimani za koje isti glasaju evo vec 20 godina zajmajuci ih cetnicima u zakup da bi svoje neke ambicije ostvarili....

vrlo je relativno i prilicno povrsno nekog ocjenjivat kafirom tek tako - i kako vec rekose na pocetku ove teme - preuzima se bozja uloga u diferenciranju karaktera i bogobojaznosti ljudi a to je automatski - širk.

i kako kazu - Alah najbolje zna....
amatullah_
Posts: 8
Joined: 14/11/2012 17:40

#70 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by amatullah_ »

DesertWind wrote:vidis, decko Abdulmutalib - pejgamberov amidza je bio tezi kafir ali je za muslimane ucinio vise nego neki muslimani, bukvalno dok su ga šutali, podrzav'o ga je na svaki moguci nacin i ako Allah kaznjava i daje manje nagrade takvim onda nek ide sve u pm....
Istina je da je ebu Talib ,amidza Bozijeg Poslanika ,sallAllahu alejhi we sellem, puno pomagao i stitio svog bratica medjutim istina je i to da je umro kao nevjernik te da je od stanovnika vatre.

Zbog njegove dobrote prema svom braticu te zbog zalaganja Bozijeg Poslanika za njega bice kaznjen sa najblazom kaznom u vatri a to je da ce imati na nogama obucu od koje ce mu mozak kljucati .


Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze:"Od svih stanovnika Vatre Ebu Talib imat ce najblazu kaznu: na njegovim nogama bit ce obuca od koje ce mu mozak kljucati." (Muslim)

Nevjernici ce biti na razlicitim vrstama i stepenima mucenja u zavisnosti od svojih grijeha tako da onaj ko je pomagao muslimane i onaj ko ih je ubijao nece imati istu kaznu . Al kad ce ebu Talib ovako proci sta ce tek biti sa drugima

Nemoj zaboraviti da niko nije pravedniji od Gospodara svjetova te da ce svaki covjek vidjeti trun dobra ili zla kojeg je ovdje uradio

Ja ti savjetujem ; budi musliman i spasi se . Ako ti je nezgodno zbog okoline onda mozes kriti svoju vjeru tj nemoras im reci da si musliman
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#71 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by nasa »

So What! wrote:Sada čitam ova pravila i čudim se, u većini ta pravila su stvarno takva, ali k'o su Arapi da ih određuju. To je najkukavičkiji narod na ovoj planeti. Od njih ni glasa, a ubijaju ih i zavađaju već 100 godina. Dalje, analogija je jedan od izvora šerijata pa tako da se neki šerijatski zakoni mogu prilagođavati vremenu u kojem se primjenjuju. Naravno ne treba biti ekstreman, ali da je Poslanik s.a.w.s. živio u ovo doba i npr. bio poslan u Englesku, Francusku ili negdje drugo ja vjerujem da bi se služio tehnologijom, vozio auta, kodeks oblačenja naravno bi se promjenio (osim marame). Jednostavno mi idu na živce konzervativnost u islamu, ustvari uvođenje iste tamo gdje je nema, jer islam ustvari predstavlja jednostavnost i bazira se na ideji lahke vjere koja gleda da olakša svojim vjernicima. Šerijat je univerzalan zakon pisan za svako doba, ali da bi opstao kao takav pomalo se treba prilagođavati vremenu u kojem se primjenjuje s tim da se ne izgubi korijen i osnova samog zakona.
Ma nema niko nista protiv auta,racunara,aviona,svih mogucih vrsta luksuza.... :D to se ostavlja pojedincu da sam skonta... :D
A islam jeste lahka vjera ali muslimani cesto uzimaju samo dio i to razvlace na sve strane dok se ostatak potpuno zanemaruje!
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#72 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by JoseMujica »

novikorisnik wrote:
JoseMujica wrote:kjafir je i onaj ko se drzne da određuje ko je kjafir a ko nije i pravi pravilnik za kjafire...jedino se Allahov sud pika ili se možda ulema poistovjećuje s Allahom?
Ova mi konstatacija bas i ne stoji, jer su ovo kvalifikacije po Kur'anu i Sunnetu. Da je covjek rekao: ,,Za mene je kafir taj i taj, jer JA mislim tako", onda bi mi tvoj komentar bio na mjestu.
A sto se tice ko je sta, to je u Islamu jasno i precizno definisano i nigdje ne stoji... "Svidja li vam se ko je vjernik, a ko nije" i "Koga bi ste vi uveli, a koga izveli iz vjere".
I nema tu mjesta nikakvoj diskusiji. Uzmi il ostavi.
Spominjati ove stvari ima smisla iz drugog razloga, ali ne vjerujem da forumase to zanima. Tu onda nema bas puno mjesta za pljuvanje po raji i ismijavanje.
ovo je sve nelogično..pogledaj samo tačka 4. i na krajusamo tijelo "Sabor uleme iz Saudijske Arabije" :-)
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#73 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by irac300 »

amatullah_ wrote:
DesertWind wrote:vidis, decko Abdulmutalib - pejgamberov amidza je bio tezi kafir ali je za muslimane ucinio vise nego neki muslimani, bukvalno dok su ga šutali, podrzav'o ga je na svaki moguci nacin i ako Allah kaznjava i daje manje nagrade takvim onda nek ide sve u pm....
Istina je da je ebu Talib ,amidza Bozijeg Poslanika ,sallAllahu alejhi we sellem, puno pomagao i stitio svog bratica medjutim istina je i to da je umro kao nevjernik te da je od stanovnika vatre.

Zbog njegove dobrote prema svom braticu te zbog zalaganja Bozijeg Poslanika za njega bice kaznjen sa najblazom kaznom u vatri a to je da ce imati na nogama obucu od koje ce mu mozak kljucati .


Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze:"Od svih stanovnika Vatre Ebu Talib imat ce najblazu kaznu: na njegovim nogama bit ce obuca od koje ce mu mozak kljucati." (Muslim)

Nevjernici ce biti na razlicitim vrstama i stepenima mucenja u zavisnosti od svojih grijeha tako da onaj ko je pomagao muslimane i onaj ko ih je ubijao nece imati istu kaznu . Al kad ce ebu Talib ovako proci sta ce tek biti sa drugima

Nemoj zaboraviti da niko nije pravedniji od Gospodara svjetova te da ce svaki covjek vidjeti trun dobra ili zla kojeg je ovdje uradio

Ja ti savjetujem ; budi musliman i spasi se . Ako ti je nezgodno zbog okoline onda mozes kriti svoju vjeru tj nemoras im reci da si musliman
'ebem te državo gdje ja živim!!!!!!!!!
x-ray
Posts: 86
Joined: 29/08/2010 01:11

#74 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by x-ray »

amatullah_ wrote: Sabor uleme iz Saudijske Arabije
Rijad
- 1418 god. po hidzri
.....

Ta pokvarena ulema koja podrzava tagutsku kraljevsku vlast nije ista ulema koja stoji iza ovog teksta vec neko drugi

Ovo je jedan velikih razloga zaostalosti muslimana, kako u BiH tako i u svijetu. Mi smo jednostavno aljkavi, i nemamo "naucnog" duha u sebi. Kad kazem naucnog, onda mislim na cinjenice koje su mjerljive. U dva posta, pises o nekoj ulemi bez ikakvog imena i prezimena. Sabor? Sabor, cega? Sabor, koga?

Znas, ja zivim i radim u Svedskoj i prije 10tak dana sam dobio malu bebicu. I sad idemo na kontrole svakih nekoliko dana i tako u narednih dva tri mjeseca imamo kontrolu haman pa sedmicno. Redovnu kontrolu. Svaki put kada dodjemo oni mjere masu, visinu djeteta i obim glave. Zasto to rade kada ja kao roditelj vidim da se dijete razvija normalno, elhamdulillah. Znas ono... VIdis da je dijete zdravo, da napreduje. Zasto se muciti sitnicama i izlaziti s posla svake sedmice da bi oni izmjerili djete i mogli pratiti krivulju? Ima razlog zasto a on se zove statistika...

Mozda je tesko povezati ovaj primjer sa ovom temom ali je on i te kako vezan. Bitan je princip mjerljivosti. Tebi je mozda dovoljno da znas da je neki sabor, neke uleme donio ovako bitnu fetvu i principe, no to nije dovoljno da se temi pridje sistematski. To je isto kao sto ja gledam u svoju bebu i kazem: OK, zdrava je jer vidim da raste. No to nije dovoljno da bi se napredovalo. Mnogo ljepse izgleda kada mjeris svaku bebu i kada onda izvuces prosjek svih zdravih i normalnih beba i nacrtas graf. Taj graf ti omogucava da vidis trend, a TREND JE ONO STO VODI NAPRETKU. Nama muslimanima fali uocavanje trenda i samo zato nas handre stotinama godina jer smo aljkavi u tome.

Haj ba, napisi neka ulema i to je to. No to je pogresna metodologija, a dokaz tome su raniji ucenjaci koji su trazili dlaku u jajetu da bi nesto prihvatili kao relevantno. Buharija, poznati prenosilac hadisa nije bio aljkav kao ti ovdje sa ovom svojom ulemom. Buharija je provjeravao svaki hadis licno, a onda bi provjeravao svakog prenosioca sve do poslanika a.s. To je bio temeljni rad, sa cistim naucnim principom, koji se u medjuvremenu izgubio negdje. On je postavio STANDARDE gdje se znalo da ako hadis prodje odredjene testove, on je sahih. Ako ne prodje onda dobija neku drugu ocjenu validnosti. Isto kao sto ovdje znaju da li je tvoja beba normalna ili ne i da li se normalno razvija ili ne na osnovu tri mjere, tako je i Buharija mogao ocjeniti da li je neki hadis sahih ili ne.

No Buharija je Buharija. Nije ovo kritika nasem forumasu/forumasici koji je napisao ova dva posta. On/ona je jedan u masi muslimana koji nemaju "naucnog" duha u sebi. Rijec se kaze samo da bi se rekla, i to niko ne provjerava. Ajet se izbaci bez ikakvog pojasnjenja konteksta istog, niti kritickog posmatranja svih ostalih ajeta koji govore na tu temu.
x-ray
Posts: 86
Joined: 29/08/2010 01:11

#75 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by x-ray »

Naravno, ima tu poturanja muda pod bubrege i te kako. Evo primjera iz tacke 8 gdje se stvar izvlaci iz konteksta i navodi se pola ajeta a i to pola ajeta nije prevedeno kako treba:

8. Iskazivanje prijateljstva prema nevjernicima i njihovo pomaganje protiv muslimana. Allah, dzelle sanuhu, kaze: "... A njihov je i onaj medu vama koji ih za zastitnike prihvati..." (Kur’an, V/51)

Prevod ajeta glasi: O vi koji vjerujete! Ne uzimajte prijateljima jevreje i kršćane. Oni su prijatelji jedni drugima. A ko se od vas njima okrene, pa on je uistinu od njih. Uistinu! Allah ne upućuje narod zalima.

Nije dakle rijec o KAFIRIMA nego o ZALIMIMA a zulm i kufr nisu isto. Dakle, ovo je cisto prodavanje muda pod bubrege a ja sumnjam da iza ove fetve uoste stoji bilo kakva saudijska ulema jer arapi znaju razliku izmedju te dvije rijeci, ali bitno je biti kao Morten Storm pa regrutovati polupismene muslimane za svoje prljave ciljeve. Dio ove liste je ispravan sa islamske tacke gledista, dio je izmisljen kako bi se navela voda na svoj mlin i kako bi stvari izgledale "mocnije". Sada bi mi uzelo i previse vremena da idem tacku po tacku i razradjujem ih, ali ako nista, onda evo tacka 8 je cisti supljak. Nit je rijec o pomaganju kafira nit je rijec o kufru. Rijec je o uzimanju onih krscana i onih jevreja koji su jedni druge uzeli za "EVLIJE" tj zastitnike i pomagace. No to je vec druga tema o kojoj Imran Hosein mnogo vise zbori...
Post Reply