Da li ste znali o islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

@mba

#276 Re: Da li ste znali o islamu

Post by @mba » 07/01/2013 12:28

nasa wrote:Pa gledaj,ja sam ogovorila covjeku koji nije musliman,mogla sam mu reci samo jelka nije islamski obicaj ali sam dodala da neki muslimani kite jelku jer npr.covjek dodje u Sarajevo i vidjece stotine koji se izjasnjavaju muslimanima ,a imaju jelku,znaci to je realnost,da li je ispravno to je druga prica...\

A sta su "nevjernicki"praznici je isto diskutabilno,rodjenje Isusa ili uskrsnuce ili....mislim i mi to sve priznajemo,pa ne vidim bas problem toliki....

ja bih tu otisao cak i korak dalje, mogu otvoreno da kazem da jelka nem,a nikakve veze ni sa krscanstvom u opste, ako mi neko moze naci u bibliji da je poslanik isus kitio jelku ili da se jalka u opste spominje u bibliji, bujrum, sta u opste simbolizira jelka, ili da je farbao jaja, ili kakve veze ima zec sa krscanstvom, krscanstvo kao rijec se u bibliji nigdje ne spominje, jeli neko mozda citao bibliju u originalu mislim da je original na eremejskom jeziku, ove biblije koje se danas nosaju po svijetu su samo prevodi neciji...dalje...isus u opste nije rodjen 25.12.XX, ako se cita biblija tamo se spominju datule i branje datula i rodjenje poslanika isusa, nije moguce da bude decembar jer datule se beru mjesec dva prije...mene licno interesuje dali jelka kao drvo u opste rastu u tom podrucju u palestini...

cestitam BLAGDAN i i jednim i drugima ali rijec *ozic ne uzimam u usta, jer mi nekako ide u pravcu *ozic neuzubillah mali Bog...

nadam se da nisam nikoga uvrijedio jer mi to nije bio cilj....

memica memić

#277 Re: Da li ste znali o islamu

Post by memica memić » 07/01/2013 12:32

Je li istina da Islam zabranjuje druženje i zbližavanje čovjeka i psa, za razliku od odobravanja druženja čovjeka i mačke, jer je poslanik Muhamed držao mačku u kući, a psa nije?

@mba

#278 Re: Da li ste znali o islamu

Post by @mba » 07/01/2013 12:37

memica memić wrote:Je li istina da Islam zabranjuje druženje i zbližavanje čovjeka i psa, za razliku od odobravanja druženja čovjeka i mačke, jer je poslanik Muhamed držao mačku u kući, a psa nije?

pse je dozvoljeno za lov imati, pas u islamu vazi kao necist!
jer znas i sam da se jedan kako bi se kod nas reklo cuko popisa i drugi cuko kad naidje njusi i lize urin, a poslije bogami i svog gazdu malo po licu!

macka je sasvim nest usprtono, naravno da je cistija puuuuuuuuuuno od psa, komotno ide u stan ili kucu, ako se macka napije vode ta voda je cista z aabdesta i za pice, nema prepreke!

najzad progoolaj malo i sam se uvjeri u osobine macki i pasa!

u zdravlje :)

memica memić

#279 Re: Da li ste znali o islamu

Post by memica memić » 07/01/2013 12:42

@mba wrote:pse je dozvoljeno za lov imati, pas u islamu vazi kao necist!
jer znas i sam da se jedan kako bi se kod nas reklo cuko popisa i drugi cuko kad naidje njusi i lize urin, a poslije bogami i svog gazdu malo po licu!

u zdravlje :)
http://www.radio sarajevo. ba/novost/99243/kucni-predmeti-koji-su-prljaviji-od-zahodske-solje

HM 2011

#280 Re: Da li ste znali o islamu

Post by HM 2011 » 07/01/2013 17:29

@mba wrote:
nasa wrote:Pa gledaj,ja sam ogovorila covjeku koji nije musliman,mogla sam mu reci samo jelka nije islamski obicaj ali sam dodala da neki muslimani kite jelku jer npr.covjek dodje u Sarajevo i vidjece stotine koji se izjasnjavaju muslimanima ,a imaju jelku,znaci to je realnost,da li je ispravno to je druga prica...\

A sta su "nevjernicki"praznici je isto diskutabilno,rodjenje Isusa ili uskrsnuce ili....mislim i mi to sve priznajemo,pa ne vidim bas problem toliki....

ja bih tu otisao cak i korak dalje, mogu otvoreno da kazem da jelka nem,a nikakve veze ni sa krscanstvom u opste, ako mi neko moze naci u bibliji da je poslanik isus kitio jelku ili da se jalka u opste spominje u bibliji, bujrum, sta u opste simbolizira jelka, ili da je farbao jaja, ili kakve veze ima zec sa krscanstvom, krscanstvo kao rijec se u bibliji nigdje ne spominje, jeli neko mozda citao bibliju u originalu mislim da je original na eremejskom jeziku, ove biblije koje se danas nosaju po svijetu su samo prevodi neciji...dalje...isus u opste nije rodjen 25.12.XX, ako se cita biblija tamo se spominju datule i branje datula i rodjenje poslanika isusa, nije moguce da bude decembar jer datule se beru mjesec dva prije...mene licno interesuje dali jelka kao drvo u opste rastu u tom podrucju u palestini...

cestitam BLAGDAN i i jednim i drugima ali rijec *ozic ne uzimam u usta, jer mi nekako ide u pravcu *ozic neuzubillah mali Bog...

E ovo je post koji te potakne na razmišljanje....

Otkud - iz naroda koji je primio to vjerovanje a zadržao nešto svoje staro - aliđun - lastavica kao banalan primjer BH Muslimana....

samo što ovi primjeri jelka, zec to je ipak izdignuto marketingom na svjetski nivo i nije samo osobina jednog naroda nego postaje planetarna osobina svakog pripadnika krišćanstva - a zaista kada razmisli čovjek ima li temelja u samom izvoru ? Nema ?

međutim tu opet dolazimo do same poruke svakog vjerskog blagdana - blagog dana - nije to niti samo u vatrometu, niti samo u pjesmi, niti samo u druženju, niti samo u podsjećanju, niti u samo u zikru,

nego i u vatrometu, i u pjesmi i u druženju i u podjećanju i u zikru....

I onda kao i na primjeru naše nam Bosne neko to nije ni ni ni nego je i i i počne zloupotrebljavati za svoj ekspanzionizam - i nastane belaj....

Zato tema i nije pametna za raspravu...
Last edited by HM 2011 on 07/01/2013 17:40, edited 1 time in total.

terra_incognita

#281 Re: Da li ste znali o islamu

Post by terra_incognita » 07/01/2013 17:37

@mba wrote:

stvar je vrlo prosta, bar ta sa jelkom i zecom

germanska plemena, koja su kao i sva ostala, pokrštavana, postavila su svoj uvjet a to je da zadrže svoje paganske običaje.
Jedan od njih je 25.12. tri dana poslije zimskog solsticija, datum na koji pada najduža noć i od kojeg se dan produžava a sunce postaje vidljivo na horizontu na južnoj hemisferi.
Pagani su veličali i slavili prirodu i njene pojave a ovime i momenat od kojeg dan postaje duži.
Što se uskrsa tiče, pada prve nedjelje u sedmici nakon punog mjeseca iza ekvinocija (21.03-prvi dan proljeća).
Odatle i farbanje jaja kao znak plodnosti zemlje, zečevi, ovčice i slično.
Sa samom hrišćanskom religijom nikakve veze.

Kroksica

#282 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Kroksica » 07/01/2013 22:09

:lol: :lol: :lol: @aliđun! Oplakah! :thumbup:

semirizsvemira

#283 Re: Da li ste znali o islamu

Post by semirizsvemira » 07/01/2013 22:52

Cestitanje nevjernickih praznika je u Islamu zabranjeno . Tu ce se sloziti cijela ulema i svi alimi jer postoje validni dokazi za to u Sunnetu i Kuranu da ih sad ne citiramo . Ok bila je prije navika nasih starih pogotovo onih od pocetka proslog vijeka pa do samog rata 1992. Ono zivjeli smo zajedno , bratstvo jedinstvo postivanje . Da, bilo je postivanja ali od strane muslimana dok nas nase komsije ne pobise ko zeceve . Cestitanjem npr ovih praznika u zimu gazimo po nasoj vjeri jedinoj priznatoj kod Allaha . Isa a.s. se nije rodio u zimu , dovoljno je prelistati bibliju po Luki . Negdje u septembru ili pocetkom oktobra . Drugo , za krscane je Isa a.s. neuzubillah "bog" . Ona logicko pitanje zar do tada nije bilo Boga. Zato bi svakom muslimanu bilo najbolje da ne kupuje jelke , ne cestita nevjernicke praznike i da ne ucestvuje u njima . Ono sto ste trosili na gluposti za opijanje i krkanje dadnite kakvom siromahu u ime Allaha i nagrada je sigurna

Kroksica

#284 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Kroksica » 07/01/2013 23:09

semirizsvemira wrote:. Tu ce se sloziti cijela ulema i svi alimi jer postoje validni dokazi za to u Sunnetu i Kuranu da ih sad ne citiramo .
Haj citiraj, da se ne peglamo bezze.

amazon

#285 Re: Da li ste znali o islamu

Post by amazon » 07/01/2013 23:15

semirizsvemira wrote:Cestitanje nevjernickih praznika je u Islamu zabranjeno . Tu ce se sloziti cijela ulema i svi alimi jer postoje validni dokazi za to u Sunnetu i Kuranu da ih sad ne citiramo . Ok bila je prije navika nasih starih pogotovo onih od pocetka proslog vijeka pa do samog rata 1992. Ono zivjeli smo zajedno , bratstvo jedinstvo postivanje . Da, bilo je postivanja ali od strane muslimana dok nas nase komsije ne pobise ko zeceve . Cestitanjem npr ovih praznika u zimu gazimo po nasoj vjeri jedinoj priznatoj kod Allaha . Isa a.s. se nije rodio u zimu , dovoljno je prelistati bibliju po Luki . Negdje u septembru ili pocetkom oktobra . Drugo , za krscane je Isa a.s. neuzubillah "bog" . Ona logicko pitanje zar do tada nije bilo Boga. Zato bi svakom muslimanu bilo najbolje da ne kupuje jelke , ne cestita nevjernicke praznike i da ne ucestvuje u njima . Ono sto ste trosili na gluposti za opijanje i krkanje dadnite kakvom siromahu u ime Allaha i nagrada je sigurna
Refko i Combe bacaju bombe :D da te nema , trebalo bi te izmisliti :D

HM 2011

#286 Re: Da li ste znali o islamu

Post by HM 2011 » 07/01/2013 23:51

semirizsvemira wrote:Cestitanje nevjernickih praznika je u Islamu zabranjeno . Tu ce se sloziti cijela ulema i svi alimi jer postoje validni dokazi za to u Sunnetu i Kuranu da ih sad ne citiramo . Ok bila je prije navika nasih starih pogotovo onih od pocetka proslog vijeka pa do samog rata 1992. Ono zivjeli smo zajedno , bratstvo jedinstvo postivanje . Da, bilo je postivanja ali od strane muslimana dok nas nase komsije ne pobise ko zeceve . Cestitanjem npr ovih praznika u zimu gazimo po nasoj vjeri jedinoj priznatoj kod Allaha . Isa a.s. se nije rodio u zimu , dovoljno je prelistati bibliju po Luki . Negdje u septembru ili pocetkom oktobra . Drugo , za krscane je Isa a.s. neuzubillah "bog" . Ona logicko pitanje zar do tada nije bilo Boga. Zato bi svakom muslimanu bilo najbolje da ne kupuje jelke , ne cestita nevjernicke praznike i da ne ucestvuje u njima . Ono sto ste trosili na gluposti za opijanje i krkanje dadnite kakvom siromahu u ime Allaha i nagrada je sigurna
Ovdje i jeste pitanje u tome ko je nevjernik - ko ne vjeruje dfa je Bog sve stvorio - da je Bog Svemogući Stvoritelj svega ?

To pitanje daje odgovor na sve...

Slomiše se ljudi moleći, klečeći, dokazivajući se ne pred nama nego pred Bogom - na način na koji oni smatraju da tako treba - i onda ja treba da dođem i kažem - jok vi ne vjerujete u Boga ?

Razumijem spor oko tumačenja Isa-a A.S. i njegove majke koja je bezgriješno začela Merjem - odnosno kojoj je melek prema naređenju Allaha Dž. Š. udahnuo plod u utrobu....

Izvor problema nastaje kada neko kaže bogorodica - jer Bog nije rodio i rođen nije i niko mu ravan nije.... on stvara iz ničega i rastvara u ništa ako želi.... sve vodi porijeklo od Njega i svega je On stvoritelj..... Može mu neko biti drag ali njemu ravan ili sin - prema Islamu - ne može niko - ma ne može niko niti dokučiti sami naj naj donji dio nogare prijestolja božijeg koliko je (banaliziram ali kad razmišljamo na način da je Bog Svemogući stovrio planete, sunca, galaksije, svemir - zaista mora biti ljudskim umom nepojmljivo velik - toliko velik da mu naša čitava planeta kako mi znamo reći - ne stane ni pod nokat - a velika nam je planeta)....

Iz tog razloga ljudi, ali i sve što mi vidimo i sve osim Boga Svemogućeg što ne vidimo, se smatra robovima Allaha Dž. Š. u smislu odnosa stvorenje - Stvoritelj......

Eh sad kad je to fino objašnjeno - i kad je to svima jasno - tj. kada sama bogobojaznost utiče na čovjeka da izbjegava da vrijeđa svog stvoritelja bilo kakvim insinuacijama - a želi biti benu Israil ili pratiti Indžil - šta onda - jesu li to vijernici ? Vjeruju li ti ljudi u Boga u skladu sa Islamskim učenjem - jesu li oni vijernici - i smije li im se čestitati ?
Last edited by HM 2011 on 08/01/2013 00:08, edited 3 times in total.

amazon

#287 Re: Da li ste znali o islamu

Post by amazon » 07/01/2013 23:55

Zar Bozic nije vjerski praznik:::

Ahmmed

#288 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Ahmmed » 08/01/2013 02:01

Moj reisu-l-ulema upućuje čestitke za Božić, a na zvaničnoj stranici moje Islamske zajednice,koristi se "inriminirani" termin Božić, ....opet, moj reis, tvrdi da je,obraćajući se našim kršćanskim susjedima, " u Vašoj radosti i naša radost ", upućuje dovu Allahu dž.š. za ,gle sad: međusobnu ljubav i poštovanje.....

A pri tome znam da je moj reis Azharovac, pa onda znam kakav je ugled tog univerziteta u cijelom islamskom svijetu, pa pri tome još i šejh Jusuf Kardawi, vrlo lijepo pojasni da je blagdane kršćanima dozvoljeno čestitati,šta više dozvoljeno je tim povodom ljude i darivati,kao što je dozvoljeno i od njih,primati bajramske poklone....

Neki se , u tvrdnji, da je zabranjeno čestitati nemuslimanske blagdane, povode za fetvom šejha Ibn Tejmije.....No, fetve hoće i razmijevanje vremena, prostora, okolnosti....I one nisu sakralnoga karaktera, svevremene, niti su oni koji ih pišu nepogrešivi.....

I zamisli situaciju, u kojoj jedno dijete, koje je rođeno u braku muslimana i kršćanke, ne čestita svojoj majci njezin blagdan, a dobročinstvo prema roditeljima je najveća ljudska obaveza , nakon obaveze prema Allahu dž.š.....
I govoreći o tome, uvaženi šejh Kardawi kaže:
"A može li se u dobročinstvo i lijep odnos ubrojati da joj prode jedan tako veliki blagdan a da joj ga dijete ne čestita?"

"Dobro čini ljudima porobit ćeš njihova srca,
a kako samo dobročinstvo čovjeka porobljava!"

Da nas Allah dž.š. uputi na pravi put i učini onima koji će Njegovu Poruku prenositi na najljepši način

:)

Tvrtko II Kotromanić

#289 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Tvrtko II Kotromanić » 08/01/2013 02:22

Ahmmed :thumbup:

semirizsvemira

#290 Re: Da li ste znali o islamu

Post by semirizsvemira » 08/01/2013 19:42

Niti cu ja odgovarati za reisa niti ce reis odgovarati za mene , mozda za druge hoce koji ga slijede u njegovim postupcima . Tako i kardawi isti onaj koji je rekao da samoubice u Palestini nisu haram . Zbov ovakvih i jeste situacija kod muslimana kakva je danas .
http://muslimanka.net/sajt/index.php?op ... unc=fb_pdf
http://num.n-um.com/?q=node/511
a evo sta kaze i rahm uvazeni alim Handzic
Mehmed Handžić: MUSLIMAN JE DUŽAN ČUVATI MUSLIMANSKE OBIČAJE I OSOBINE, A KLONITI SE NEMUSLIMANSKIH

Jedna od važnih dužnosti svakog muslimana je, da čuva muslimanske običaje i da ih se uvijek pridržava, a da se kloni i izbjegava svaki nemuslimanski običaj, koje bilo vrste on bio. Muslimanski običaji su nekada i vjerski propisi, a nekada su jaka ograda koja čuva vjerske propise, i neda da se počnu osipati. Naša vjera od nas traži da ne primamo nikakve običaje koji služe kao obilježje druge vjere.

Alejhisselam kaže: "Razlikujte se od nevjernika!" U ovome hadisu Alejhisselam od nas zahtjeva da ne primamo nikakve nemuslimanske običaje koji služe kao isključivo obilježje nemuslimana, i od nas traži da se razlikujemo od nemuslimana. To je za zajednicu vrlo važna stvar. To joj čuva cjelinu od raspadanja i njenu samostalnost. Napustivši to, zajednica se počne rasipati, a cjelina raspadati. U obrnutom slučaju, držeći se strogo toga, čuvamo i jačamo svoju zajednicu i cjelinu. Da je ovo vrlo važno, vidi se iz toga, što i svaka druga zajednica polaže ovome veliku pažnju i nastoji da se njezini običaji ne samo čuvaju, nego ponekad pokušava svoje običaje i drugima naturiti, želeći time broj svoje zajednice uvećati.

Stoga je baš Alejhisselam i nastojao da zapriječi put uvođenju tuđih običaja i osobina drugih vjera, pa je rekao: "Ko oponaša neki narod, on pripada njemu!" U ovoj oštroj osudi Alejhisselam kaže, da onaj, koji bi želio kao članovi neke druge zajednice, da primi njihove običaje, njihove osobine, on ispada iz islamske zajednice, a pripada onoj koju oponaša. Kao da samo napuštanje islamskih običaja, simpatisanje tuđih osobina, znači da u srcu nema pravog čvrstog islamskog vjerovanja, što je, uistinu, i uzrok da se tuđe osobine simpatišu. Kao da onaj, koji gazi islamske običaje, a prima tuđe gazi i islamsku vjeru. Zaista je u ovom hadisu izrečena vrlo oštra osuda za one koji na ovu stvar ne paze.

Pa kada je ovako stroga osuda izrečena za onoga, koji prihvaća samo običaje i osobine druge vjerske zajednice, možete pomisliti, kakva će osuda biti za one, koji prihvaćaju čisto vjerske stvari druge vjere. Kao npr.: proslavljaju svetkovine drugih vjera, prisustvuju raznim nemuslimanskim vjerskim ceremonijama itd. I kod nas se iz našeg džahilijjeta-predislamskog doba, radi našeg džehaleta-neznanja, ponegdje zadržalo po koje takvo djelo. Npr. svetkovanje Jurjeva, Aliđuna, i sličnih dana. To se naročito održalo među neukim seljaštvom, a naročito u onim mjestima, gdje nije bilo vrijednih i agilnih ljudi-učitelja vjere. Na nekim mjestima seljaci svetkuju i neke druge dane baš na sličan nacin kao i nemuslimani. Oni npr. u taj dan na polju ne rade, sijeno ne kupe i slične poslove ne vrše. Sve ovo, bez i najmanje sumnje, vjerom je strogo zabranjeno. Ovakve naše džehalete neki danas podupiru, a često puta ih upotrebljavaju i za dokaze, da i muslimani poštivaju toga i toga svetog covjeka druge vjere. Takav ima dokaz u protuvjerskom postupku neznalica, koji ne poznaje ustanovu svoje uzvišene vjere?!

Eto, braćo vidite koliko nam štete donosi neznanje i nepoznavanje svoje vjere, koliko nam najtežeg zla pribavljaju glupi postupci neznalica u vjeri! Islam ne trpi da se u njega uvlaci bilo šta iz druge vjere. Ne trpi da se obavljaju kakve svetkovine koje nisu islamskog porijekla. Evo šta stoji u "Sunenu" Ebu Davudovom.

Priča Enes ibn Malik r.a., Alejhisselamov drug: "Kada je Alejhisselam došao u Medinu, zatekao je kod stanovnika Medine dva dana u kojima su se igrali i veselili. Pitao ih je Alejhisselam o tim danima, a oni mu odgovore da datiraju još iz džahilijjeta (predislamskog doba). Na to im je Alejhisselam rekao: "Allah vam ih je zamijenio dvama boljim danima, dvama bajramima: adha i fitr." Iz ovog hadisa se jasno vidi, da je Alejhisselam nastojao dokinuti sve svetkovine nemuslimanske, pa makar one bile i narodne arapske.

Muslimani imaju svoje vjerske svetkovine: petak, bajrame itd. Njih treba da se drže, a odbace sve drugo. Iz našeg džahilijjeta postoje među neznalicama i neukim neki tragovi, koji se moraju odbaciti i suzbiti, jer nam sasvim štete. Takoder, stoji u "Sunenu" Ebu Davudovom: "Jedan se čovjek za vremena Alejhisselamova zavjetovao da zakolje nekoliko deva na mjestu zvanom Buvane, pa je došao Alejhisselamu da ga pita može li to izvršiti. Alejhisselam ga je na prvom mjestu upitao, da li je tu u predislamsko doba bio kakav kip, a kada mu je odgovorio da nije, pitao je, da li je tu bila kakva nemuslimanska svetkovina, a kada mu je i na to odgovorio da nije bila, on reče: "Ispuni svoj zavjet, a znaj da ne treba ispunjavati onog zavjeta kojim bi covjek zgrješio, a niti onoga kada se zavjetuje što nije moguce izvršiti!"

U ovom hadisu Alejhisselam naziva svako oživljavanje uspomene na nemuslimanske svetkovine grjehom, koji bi bio u stanju oboriti i dužnost ispunjavanja zavjeta.Oživljavanje uspomene na nemuslimanske svetkovine i učestvovanje u raznim nemuslimanskim vjerskim proslavama znači udaljavanje od pravog puta, a približavanje putu onih, na "koje se je Allah rasrdio i zamrzio ih, i puta onih, koji su u očitu zabludu zapali." Onaj, koji bi to činio, on bi zaludu u namazu, vec ako ga klanja, ponavljao: Allahu, uputi nas na pravi put, put onih, koje si Ti obasuo blagodatima, a ne na put onih, na koje si se rasrdio, niti onih koji su zalutali! Uzalud je da ti tako od Allaha tražiš, kad sam sebe bacaš u Allahovu srdžbu i očitu zabludu.

Ahmmed

#291 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Ahmmed » 08/01/2013 21:52

semirizsvemira wrote:Niti cu ja odgovarati za reisa niti ce reis odgovarati za mene , mozda za druge hoce koji ga slijede u njegovim postupcima . Tako i kardawi isti onaj koji je rekao da samoubice u Palestini nisu haram . Zbov ovakvih i jeste situacija kod muslimana kakva je danas .
http://muslimanka.net/sajt/index.php?op ... unc=fb_pdf
http://num.n-um.com/?q=node/511
a evo sta kaze i rahm uvazeni alim Handzic
Mehmed Handžić: MUSLIMAN JE DUŽAN ČUVATI MUSLIMANSKE OBIČAJE I OSOBINE, A KLONITI SE NEMUSLIMANSKIH

Jedna od važnih dužnosti svakog muslimana je, da čuva muslimanske običaje i da ih se uvijek pridržava, a da se kloni i izbjegava svaki nemuslimanski običaj, koje bilo vrste on bio. Muslimanski običaji su nekada i vjerski propisi, a nekada su jaka ograda koja čuva vjerske propise, i neda da se počnu osipati. Naša vjera od nas traži da ne primamo nikakve običaje koji služe kao obilježje druge vjere.

Alejhisselam kaže: "Razlikujte se od nevjernika!" U ovome hadisu Alejhisselam od nas zahtjeva da ne primamo nikakve nemuslimanske običaje koji služe kao isključivo obilježje nemuslimana, i od nas traži da se razlikujemo od nemuslimana. To je za zajednicu vrlo važna stvar. To joj čuva cjelinu od raspadanja i njenu samostalnost. Napustivši to, zajednica se počne rasipati, a cjelina raspadati. U obrnutom slučaju, držeći se strogo toga, čuvamo i jačamo svoju zajednicu i cjelinu. Da je ovo vrlo važno, vidi se iz toga, što i svaka druga zajednica polaže ovome veliku pažnju i nastoji da se njezini običaji ne samo čuvaju, nego ponekad pokušava svoje običaje i drugima naturiti, želeći time broj svoje zajednice uvećati.

Stoga je baš Alejhisselam i nastojao da zapriječi put uvođenju tuđih običaja i osobina drugih vjera, pa je rekao: "Ko oponaša neki narod, on pripada njemu!" U ovoj oštroj osudi Alejhisselam kaže, da onaj, koji bi želio kao članovi neke druge zajednice, da primi njihove običaje, njihove osobine, on ispada iz islamske zajednice, a pripada onoj koju oponaša. Kao da samo napuštanje islamskih običaja, simpatisanje tuđih osobina, znači da u srcu nema pravog čvrstog islamskog vjerovanja, što je, uistinu, i uzrok da se tuđe osobine simpatišu. Kao da onaj, koji gazi islamske običaje, a prima tuđe gazi i islamsku vjeru. Zaista je u ovom hadisu izrečena vrlo oštra osuda za one koji na ovu stvar ne paze.

Pa kada je ovako stroga osuda izrečena za onoga, koji prihvaća samo običaje i osobine druge vjerske zajednice, možete pomisliti, kakva će osuda biti za one, koji prihvaćaju čisto vjerske stvari druge vjere. Kao npr.: proslavljaju svetkovine drugih vjera, prisustvuju raznim nemuslimanskim vjerskim ceremonijama itd. I kod nas se iz našeg džahilijjeta-predislamskog doba, radi našeg džehaleta-neznanja, ponegdje zadržalo po koje takvo djelo. Npr. svetkovanje Jurjeva, Aliđuna, i sličnih dana. To se naročito održalo među neukim seljaštvom, a naročito u onim mjestima, gdje nije bilo vrijednih i agilnih ljudi-učitelja vjere. Na nekim mjestima seljaci svetkuju i neke druge dane baš na sličan nacin kao i nemuslimani. Oni npr. u taj dan na polju ne rade, sijeno ne kupe i slične poslove ne vrše. Sve ovo, bez i najmanje sumnje, vjerom je strogo zabranjeno. Ovakve naše džehalete neki danas podupiru, a često puta ih upotrebljavaju i za dokaze, da i muslimani poštivaju toga i toga svetog covjeka druge vjere. Takav ima dokaz u protuvjerskom postupku neznalica, koji ne poznaje ustanovu svoje uzvišene vjere?!

Eto, braćo vidite koliko nam štete donosi neznanje i nepoznavanje svoje vjere, koliko nam najtežeg zla pribavljaju glupi postupci neznalica u vjeri! Islam ne trpi da se u njega uvlaci bilo šta iz druge vjere. Ne trpi da se obavljaju kakve svetkovine koje nisu islamskog porijekla. Evo šta stoji u "Sunenu" Ebu Davudovom.

Priča Enes ibn Malik r.a., Alejhisselamov drug: "Kada je Alejhisselam došao u Medinu, zatekao je kod stanovnika Medine dva dana u kojima su se igrali i veselili. Pitao ih je Alejhisselam o tim danima, a oni mu odgovore da datiraju još iz džahilijjeta (predislamskog doba). Na to im je Alejhisselam rekao: "Allah vam ih je zamijenio dvama boljim danima, dvama bajramima: adha i fitr." Iz ovog hadisa se jasno vidi, da je Alejhisselam nastojao dokinuti sve svetkovine nemuslimanske, pa makar one bile i narodne arapske.

Muslimani imaju svoje vjerske svetkovine: petak, bajrame itd. Njih treba da se drže, a odbace sve drugo. Iz našeg džahilijjeta postoje među neznalicama i neukim neki tragovi, koji se moraju odbaciti i suzbiti, jer nam sasvim štete. Takoder, stoji u "Sunenu" Ebu Davudovom: "Jedan se čovjek za vremena Alejhisselamova zavjetovao da zakolje nekoliko deva na mjestu zvanom Buvane, pa je došao Alejhisselamu da ga pita može li to izvršiti. Alejhisselam ga je na prvom mjestu upitao, da li je tu u predislamsko doba bio kakav kip, a kada mu je odgovorio da nije, pitao je, da li je tu bila kakva nemuslimanska svetkovina, a kada mu je i na to odgovorio da nije bila, on reče: "Ispuni svoj zavjet, a znaj da ne treba ispunjavati onog zavjeta kojim bi covjek zgrješio, a niti onoga kada se zavjetuje što nije moguce izvršiti!"

U ovom hadisu Alejhisselam naziva svako oživljavanje uspomene na nemuslimanske svetkovine grjehom, koji bi bio u stanju oboriti i dužnost ispunjavanja zavjeta.Oživljavanje uspomene na nemuslimanske svetkovine i učestvovanje u raznim nemuslimanskim vjerskim proslavama znači udaljavanje od pravog puta, a približavanje putu onih, na "koje se je Allah rasrdio i zamrzio ih, i puta onih, koji su u očitu zabludu zapali." Onaj, koji bi to činio, on bi zaludu u namazu, vec ako ga klanja, ponavljao: Allahu, uputi nas na pravi put, put onih, koje si Ti obasuo blagodatima, a ne na put onih, na koje si se rasrdio, niti onih koji su zalutali! Uzalud je da ti tako od Allaha tražiš, kad sam sebe bacaš u Allahovu srdžbu i očitu zabludu.
A gdje to, u ovom tekstu, rahmetli Handžić kaže da se kršćanima ne smiju čestitati blagdani?

Glede Kardavija i samoubilačkih akcija u Palestini a protiv Izraelske vojske, ja se sa njim u tome ne slažem....iako sam sa pažnjom saslušao njegove argumente, u kojima tvrdi da su takve akcije opravdane, sve dok Palestinci ne budu imali adekvatno oružje kojim će se suprotstaviti izraleskoj vojnoj mašineriji.....
Meni je, s druge strane, principijelno nedopustivo da neko sebi svjesno oduzima život, pa makar i u palestinskim prilikama, jer, ni kratkoročno ni dugoročno, Palestinci od toga nemaju nikakve koristi....

Da ne govorim, koliko je pogrešno, samoubilačkim akcijama napadati civile......

I zbog toga se sa šejhom Kardavijem slažem se u njegovoj kvalifikaciji napada 11 septembra 2001, kao terorističkog napada....

Dakle, nema slijepog slijeđenja uleme......

biturbo

#292 Re: Da li ste znali o islamu

Post by biturbo » 08/01/2013 22:16

Ahmmed wrote:
semirizsvemira wrote:a evo sta kaze i rahm uvazeni alim Mehmed Handžić: MUSLIMAN JE DUŽAN ČUVATI MUSLIMANSKE OBIČAJE I OSOBINE, A KLONITI SE NEMUSLIMANSKIH.
A gdje to, u ovom tekstu, rahmetli Handžić kaže da se kršćanima ne smiju čestitati blagdani?
Na mnogo mjesta ,al su sitnija slova, pa mozda nisi vidio :)

fatamorgana

#293 Re: Da li ste znali o islamu

Post by fatamorgana » 08/01/2013 23:57

basicm

#294 Re: Da li ste znali o islamu

Post by basicm » 09/01/2013 00:18

Mevlidu dosadno pa smislja gluposti. Trebalo bi njemu dati malo zadace, pa da bude korisniji.

Tvrtko II Kotromanić

#295 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Tvrtko II Kotromanić » 09/01/2013 00:34

fatamorgana wrote:Najnovije vijesti:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/mevlid-j ... /130108045
da, i?

Kroksica

#296 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Kroksica » 09/01/2013 01:14

:lol: :lol: :lol:
Jao Klixa i naslova!

theTruePath

#297 Re: Da li ste znali o islamu

Post by theTruePath » 09/01/2013 09:44

Handzic jeste bio protiv cestitanja bozica,medjutim on je bio radikalan i ne predstavlja prosjecnog alima.Mozemo reci da gdje god muslimani zive s krscanima cestitaju se praznici,negdje se to radi vise nego i u BIH,znam da u nekim djelovima Libanona odlaze krscani i muslimani u crkvu zajedno itd....a obrnuto se ne dogadja,i kad sam pitao zasto kazu pa zato sto je to neprirodno odlaziti u dzamiju,ne mozes samo gledati medju ljudima koji klanjaju ,

a odlaziti u crkvu im prirodno :lol:

svugdje su muslimani tolerantniji i popustaju vise od njihovih komsija

vatrogasac

#298 Re: Da li ste znali o islamu

Post by vatrogasac » 09/01/2013 12:55

Ima i novijih od tih. :mrgreen:

Na pitanje kako se osjeća kao prva profesorica na Harvardu koja nosi hidžab, odgovorila je da maramu nosi od 1987. godine, ali da nikada nije nailazila na predrasude zbog činjenice da je pokrivena, iako je mnogo putovala po svijetu.

“Nikada nisam nailazila na predrasude i prepreke jer, štaviše, moja marama mi je bila prednost. Ljudi koje sam susreta imali su razmijevanje i respekt prema tome. Štaviše, divili su se snazi i volji jedne pokrivene žene koja se aktivno bavi rješavanjem društvenih pitanja. Uvijek svojim studenticama kažem da je bitno ono što je u glavi, a ne na glavi, jer to određuje osobu”, rekla je Spahić-Šiljak.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/bosanka- ... /130109055

Kroksica

#299 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Kroksica » 09/01/2013 22:43

don džonson wrote:
theTruePath wrote: svugdje su muslimani tolerantniji i popustaju vise od njihovih komsija
naročito u Gornjoj Maoči... tu su najtolerantniji :lol:
Ti znas o Gornjoj Maoci onoliko koliko ti je Bakir Hadzinesto dopustio da znas.

miskin

#300 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 09/01/2013 23:38

Cudi me kako nema na forumu o tome, obicno je to tema gdje svako ima sta reci

Post Reply