DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Čarobni svijet fotografije
alica.k

#1526 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by alica.k »

upravo to sam i rekla, nedostatke koje ima kompenzira cijena...al da je cudo tehnike, bas i nije. svejedno meni najdrazi.
d700

#1527 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by d700 »

janje_ wrote:....

plastik fantastik je ok kad pogledas omjer cijena-kvalitet, ali ne ocekuj cuda. cesto fula fokus, al ono BAS. i moj se rasklimao nakon sto sam ga zamijenila jedno 10tak puta, a maksimalno sam bila njezna. jednostavno to je plasticni objektiv, nije bas previse cvrsto napravljen.
ja sam s mojim plastic fantastic pravo zadovoljan.. fula fokus cesce nego ostali objektivi i recimo da je "skart" nekih 30% u startu.. ali zato i ne kosta hrpu para.. poseban je ceif slikati kad fali malo svjetla, jos ako imas dobar oslonac.. ja ga pocesto koristim na svirkama.. a sad mi uglavnom sluzi da svakodnevno kliknem 100 slikica nase male bebare.. [/quote]

To je prije problem slabog AF-Modula nego Objektiva. Objektiv u tom smislu nemoze da "fula".... :D
TreeHugger

#1528 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by TreeHugger »

kekec wrote:
100_KA wrote:Nikon D300+ KIT LENS U Refot u Beogradu kosta 1250 Eura, a
Canon 7D u CANON u Beogradu kosta 1,100 eura body, ali sam gledao na njihovoj stranici
http://www.canon.rs
imaju veci diapazon objektiva, nego Refot, a i cijene objektiva su vece u odnosu na Canonove
Refot je zastupnik za Nikon.
Ako je ovo tacno, sto se cijena tice, ispade da su i Canon i Nikon najjeftiniji u Beogradu, u odnosu na cijelu Evropu.
Evo primjer cijena u Njemackoj:
Nikon
Image
Canon
Image
100_KA wrote:Sama ergonomija aparata Nikon D300 mi vise lezi u ruci zato sto je masivan, jos kad se doda grip(ne ovaj H1N1 :D ) Nego za baterije izgleda mocno,
A CANON mi izgleda ko igracka naspram njega.
Ova dva modela imaju gotovo iste dimenzije:
Dimensions 147 x 114 x 74 mm (5.8 x 4.5 x 2.9 in) 148 x 111 x 74 mm (5.8 x 4.4 x 2.9 in)
,tako da nema govora o "igrackama". :-) Izgleda da si ti potpuno presao u "nikonase" :? :)
Salim se. Bacaj pare i uzivaj u novoj "igracki", ma koja bila. ;-)
Refot B je u Banjaluci otvorio svoje predstavništvo, odnosno centralu za BiH, a imaju i u Sarajevu u novoj Avazovoj zgradi filijalu, zovu se Refot BH
hakazvaka

#1529 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by hakazvaka »

vozdra raja,

ovako, ovo je tema na kojoj ima dosta profi fotografa, pa da ovdje priupitam nesto.
vrsim jednu analizu trzista, i volio bih porazgovarati (samo 2-3 pitanja :D kratka) sa sto vise fotografa iz BiH (mada nije obavezno da je BiH).

ako ima neko zainteresovan da mi pomogne, obecavam da cu mu vratiti uslugu kasnije kroz ovaj projekat, neka mi se javi na pp ;)
Sounder

#1530 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by Sounder »

hakazvaka wrote:vozdra raja,

ovako, ovo je tema na kojoj ima dosta profi fotografa, pa da ovdje priupitam nesto.
vrsim jednu analizu trzista, i volio bih porazgovarati (samo 2-3 pitanja :D kratka) sa sto vise fotografa iz BiH (mada nije obavezno da je BiH).

ako ima neko zainteresovan da mi pomogne, obecavam da cu mu vratiti uslugu kasnije kroz ovaj projekat, neka mi se javi na pp ;)

kakva pitanja? je li treba ovaj razgovor izvrsiti uzivo? ja sam daleko od Bosne :)
d700

#1531 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by d700 »

TreeHugger wrote:
kekec wrote:
100_KA wrote:Nikon D300+ KIT LENS U Refot u Beogradu kosta 1250 Eura, a
Canon 7D u CANON u Beogradu kosta 1,100 eura body, ali sam gledao na njihovoj stranici
http://www.canon.rs
imaju veci diapazon objektiva, nego Refot, a i cijene objektiva su vece u odnosu na Canonove
Refot je zastupnik za Nikon.
Ako je ovo tacno, sto se cijena tice, ispade da su i Canon i Nikon najjeftiniji u Beogradu, u odnosu na cijelu Evropu.
Evo primjer cijena u Njemackoj:
Nikon
Image
Canon
Image
100_KA wrote:Sama ergonomija aparata Nikon D300 mi vise lezi u ruci zato sto je masivan, jos kad se doda grip(ne ovaj H1N1 :D ) Nego za baterije izgleda mocno,
A CANON mi izgleda ko igracka naspram njega.
Ova dva modela imaju gotovo iste dimenzije:
Dimensions 147 x 114 x 74 mm (5.8 x 4.5 x 2.9 in) 148 x 111 x 74 mm (5.8 x 4.4 x 2.9 in)
,tako da nema govora o "igrackama". :-) Izgleda da si ti potpuno presao u "nikonase" :? :)
Salim se. Bacaj pare i uzivaj u novoj "igracki", ma koja bila. ;-)
Refot B je u Banjaluci otvorio svoje predstavništvo, odnosno centralu za BiH, a imaju i u Sarajevu u novoj Avazovoj zgradi filijalu, zovu se Refot BH
Sivi import ?
bushido

#1532 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by bushido »

DoradO wrote:vrijedi li ovo 600 KM ... kako mogu znati kad je proizveden tj. da li je zastario !? ... ustvari dal' da uzmem ili ne :D

Image
Image

Vrhunska masina FF,puni format,njegov nasljednik (zakojim 5D ne zaostaje puno)5 D II kosta 2200eura. Ovakav aparat zahtjeva i dobre objektive,sto ovaj objektiv na njemu definitivno jeste,njegova cijena je momentalno oko 1200eura.
hakazvaka

#1533 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by hakazvaka »

Sounder wrote:
hakazvaka wrote:vozdra raja,

kakva pitanja? je li treba ovaj razgovor izvrsiti uzivo? ja sam daleko od Bosne :)
pitanja tipa "sa kakvim se problemima susrecete kao fotograf?" i najvise o vasoj prodaji fotografija, da li je problematicna i da li ste spremni na kompromise kako biste je poboljsali i ucinili pristupacnijom korisnicima...

ne, ne mora se odvijati uzivo, naravno, nije tako ni planirano ;) :D
caes

#1534 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by caes »

Ljudi, gdje se u gradu povoljno mogu izraditi slike i kolika je okvirno cijena formata 18x24 odnosno 20x30?

Hvala :)
hakazvaka

#1535 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by hakazvaka »

caes wrote:Ljudi, gdje se u gradu povoljno mogu izraditi slike i kolika je okvirno cijena formata 18x24 odnosno 20x30?

http://www.fotke.ba
kekec

#1536 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by kekec »

caes wrote:Ljudi, gdje se u gradu povoljno mogu izraditi slike i kolika je okvirno cijena formata 18x24 odnosno 20x30?
FOTO GAME SHOP u Merkuru na Otoci :)
caes

#1537 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by caes »

hvala :)
cevapcinica

#1538 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by cevapcinica »

Olympus E-P2 narucen, iako cu se morati "malo" strpiti. Isporuke pocinju krajem januara. :-)
adore

#1539 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by adore »

Pozdrav svima,

Zna li neko gdje se može kupiti Canon poklopac za objektiv. Izgubio sam ga negdje između Makedonije i Albanije :D .

Hvala
ODVRATAN_i_GADAN

#1540 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

Dobro vece...

Evo mene opet da i vama slazem kada sam samom sebi... Dakle, interesuje me koji je blic optimalan za Canon SX1 IS tj. na sta da obratim paznju i sta je bitno prilikom odabira!

Napomena: Moze i neki stari model jer nisam ni blizu profesionalca, pa cak ni naprednog amatera!

Unaprijed zahvalna moja malenkost tj. Ja!
kekec

#1541 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by kekec »

ODVRATAN_i_GADAN wrote:Dobro vece...
Evo mene opet da i vama slazem kada sam samom sebi... Dakle, interesuje me koji je blic optimalan za Canon SX1 IS tj. na sta da obratim paznju i sta je bitno prilikom odabira!
Napomena: Moze i neki stari model jer nisam ni blizu profesionalca, pa cak ni naprednog amatera!
Unaprijed zahvalna moja malenkost tj. Ja!
Domet ugradjenog blica na tvom Canon-u je 4,8 m. To je fabricki podatak. Uzmimo da je stvarni domet manji.
Trebas nabaviti blic koji ce ti :

- omoguciti osvjetljenje prostora na udaljenosti vecoj od 4,5 m:
Za ovo ti treba blic koji ima odredjeni "vodeci broj". Koji, to moras sracunati. Ako ti je najveci otvor blende 2,8 i ako radis sa ISO 100, a najmanja udaljenost do objekta 4,5 m, onda koristeci formulu Blenda=drugi korijen iz ISO/100 puta "vodeci broj"/udaljenost , dobijas da je VB = 12,6 . Znaci, tebi treba blic koji ima vodeci broj 12,6 i vise. Za ovaj canon preporucuju :
E-TTL sa Speedlite bljeskalicama EX serije ¹, bljeskalica High Power HF-DC1 tvrtke Canon
• Canon EX Speedlites (270EX, 430EXII, 580EXII and older models)
• E-TTL with EX series Speedlites, Canon's High Power Flash HF-DC1
- omoguciti dodatno svijetlo uz vec postojeci blic
za ovo ce ti trebati blic koji ima "slave" funkciju ( npr. Canon HF-DC1 digital slave flash ) http://products.howstuffworks.com/canon ... review.htm
Prednost mu je sto ga mozes drzati u ruci, na razlicitim udaljenostima i visinama u odnosu na aparat. Time smanjujes sjenke i povecavas osvjetljenje prostora. Ovaj model ima "vodeci broj" 18, sto znaci da zadovoljava gornji uslov. Uz gore navedene elemente snimanja, bice ti osvjetljen objekat do daljine od oko 6,5 m. Promjenom ISO na 200 ta daljina se povecava na oko 11 m.

Eto moj odvratni, skoncentrisi se, vidi koliko se mozes "izuti" i trazi. ;-) :-D
ODVRATAN_i_GADAN

#1542 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

Eeeeee... HVALA ti mnogo! Vec sam se poceo gubiti sunjajuci se i fol nesto citajuci ali sada mi je jasno! Sada znam sta da trazim, a sto se tice izuvanja vidjet cu sta i kako ali kada se izujem prijavit cu sta sam napravio u nadi da ce svi ostali ostati na nogama! :wink: :wink:

U svakom slucaju HVALA ti jos jednom!!!!
kekec

#1543 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by kekec »

100_KA,
pogledaj ovo :
http://www.market.ba/tehnika/fotooprema/oglas/340814
ponovni oglas, niko ga nije kupio po prvom oglasu ( http://www.market.ba/tehnika/fotooprema/oglas/429763 )
"Sve potpuno ispravno sa urednim papirima. Apaarat presao oko 40-50.000 okidanja"
Valja probati. ;-)
*ErAm*

#1544 popravak fotoaparata

Post by *ErAm* »

naime, kao što sam naslov kaže, zanima me gdje mogu (u sarajevu) popraviti digitalni fotoaparat? marka olympus, ne funkcionira mu zoom, mislim da nije ništa ozbiljno... zato, molim dobre duše da pomognu :) pozdravljam !
XIII

#1545 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by XIII »

Pozdrav svima .. planiram da kupim Sigma Canon 70-300MM F/4-5.6 DL Macro Zoom Lens Digital pa me zanima sta vi mislite o ovom objektivu i dali ga je neko imao prilike koistiti .. cijena mu je na ebay oko 200KM sa postarinom.. Pozdrav svima
kekec

#1546 Re: popravak fotoaparata

Post by kekec »

*ErAm* wrote:naime, kao što sam naslov kaže, zanima me gdje mogu (u sarajevu) popraviti digitalni fotoaparat? marka olympus, ne funkcionira mu zoom, mislim da nije ništa ozbiljno... zato, molim dobre duše da pomognu :) pozdravljam !
Drugi, koji zive u SA ti vjerovatno mogu vise pomoci, a ja cu kopirati adresu iz jedne teme sa slicnim problemom:
Recos Doo Sarajevo
Distribucija I Servis Informatičke Opreme
(033) 773-150
TVORNIČKA 3
Ilidža
Nazovi i raspitaj se.
kekec

#1547 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by kekec »

XIII wrote:Pozdrav svima .. planiram da kupim Sigma Canon 70-300MM F/4-5.6 DL Macro Zoom Lens Digital pa me zanima sta vi mislite o ovom objektivu i dali ga je neko imao prilike koistiti .. cijena mu je na ebay oko 200KM sa postarinom.. Pozdrav svima
Pogledaj na foto sajtovima. Ima toga dosta sto su korisnici napisali.
Ukratko za njega kazu: Dobar, jeftin, ali ima problema sa AF...
XIII

#1548 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by XIII »

kekec wrote:
XIII wrote:Pozdrav svima .. planiram da kupim Sigma Canon 70-300MM F/4-5.6 DL Macro Zoom Lens Digital pa me zanima sta vi mislite o ovom objektivu i dali ga je neko imao prilike koistiti .. cijena mu je na ebay oko 200KM sa postarinom.. Pozdrav svima
Drug, a jel imas ti mozda neki prijedlog u toj klasi i do toliko para :) i ako nisma previse dosadan u cemu je razlika izmedju DL i DG vidim neki imaju oznaku DL, a neki DG..

Hvala na odgovorima :D
bule

#1549 Koji digitalni fotoaparat......

Post by bule »

Koji digitalni fotoaparat kupiti do 150 eura?
Mislio sam ovaj Nikon s220 ali sam cuo da su mu fotografije lose?
mozda Canon?
Hvala
kekec

#1550 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by kekec »

XIII wrote:
kekec wrote:
Drug, a jel imas ti mozda neki prijedlog u toj klasi i do toliko para :) i ako nisma previse dosadan u cemu je razlika izmedju DL i DG vidim neki imaju oznaku DL, a neki DG..
Hvala na odgovorima :D
Drug, nisi ti dosadan, ni govora, samo postavljas "teska" pitanja. :D Salim se, tu smo da pomognemo jedni drugima, koliko mozemo i koliko znamo. Na ova pitanja bi ti vise mogli odgovoriti NIN, d700, ..., a dok to oni urade, ja cu ti napisati sta sam nasao.
Oznake DL i DG, mislim da znace "digital lens" odnosno "digital", a upucuju da je objektiv za digitalne aparate, da nisu za analogne. Ovaj objektiv Sigma ima jos i sa oznakom APO (znaci dvije verzije). APO verzija je objektiv koji ima manje kromatske aberacije. Vidi
Imas i Tamron objektive, npr:
Canon:
Ovo su ti jeftiniji, ali i slabiji objektivi. Bolje ti je kupi skuplji, a kvalitetniji. E sada, do tebe je, zavisi sta ti i koliko hoces da dobijes od objektiva. Ako nisi zahtjevan, prolaze ovi jeftiniji, a u suprotnom, skupi love i nadji nesto bolje i kvalitetnije, npr Canon EF 70-300/4-5,6 IS USM. Da ne idemo medju jos skuplje.
Post Reply