DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Čarobni svijet fotografije
lonely_wolf

#4076 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 06/02/2018 21:50

artime wrote:Sigurno je bilo x pitanja ovog tipa. Ali molim vas me uputite :D Bolje da vam postavim ovo pitanje, ovako koji bi dsrl kupili kada bi prvi put usli u svijet fotografije sa tehnicke strane zelite da naucite sve sto se moze? Naglasavam tehnicke jer sam sa umjetnicke strane potkovana :D sada to moram primijeniti u djelo, zato mi je potreban aparat i zato se ovako banalno izrazavam :D Budzet do 300eura, s tim da mi je EU trziste dostupno. Hvala :)
Objektivno, mali ti je budzet za bilo sta novo, cak i entrylavel DSLR_ovi su izvan tog okvira, a koje ti ja ne bih iz licnog iskustva preporucio. Ako govorimo o polovnim stvarima mozes naci Nikon D7000 za odprilike taj novac ali problem ostaju objektivi. Moja iskrena preporuka bi ti bila, ako bas zelis DSLR i mislis da ti je potrebna takva jedna masina, sacekaj jos malo i navuci budzet bar na 500€ pa da mozes uzeti nesto u klasi Nikon D7000 + nikon AF-S 50mm f/1,8

https://www.olx.ba/artikal/28465968/nikon-d7000/
https://www.olx.ba/artikal/28063950/nik ... kkor-50mm/

artime

#4077 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by artime » 07/02/2018 10:45

lonely_wolf wrote: Objektivno, mali ti je budzet za bilo sta novo, cak i entrylavel DSLR_ovi su izvan tog okvira, a koje ti ja ne bih iz licnog iskustva preporucio. Ako govorimo o polovnim stvarima mozes naci Nikon D7000 za odprilike taj novac ali problem ostaju objektivi. Moja iskrena preporuka bi ti bila, ako bas zelis DSLR i mislis da ti je potrebna takva jedna masina, sacekaj jos malo i navuci budzet bar na 500€ pa da mozes uzeti nesto u klasi Nikon D7000 + nikon AF-S 50mm f/1,8

https://www.olx.ba/artikal/28465968/nikon-d7000/
https://www.olx.ba/artikal/28063950/nik ... kkor-50mm/
E hvala ti wolf na preporuci, fazon je sto sam u zadnjih par dana procitala x tema sta treba uzeti i uvjek sam naletila na to da su objektivi skuplji u odnosu na tijelo. ALi ako me shvatas meni treba nesto sasvim solido sto izaslo prije 10 godina :D samo da savladam "zanat". Da se tu odmah ogranicim, nisu mi bitni pikseli koliko da izadjem na jeftinije tijelo a jaci objektiv. Kako bi mogla savladati tehniku i proces nastanka fotografije. A u Austriji i EU mozes naci dobre akcije i rabljene aparate. U principu nista se drasticno u tehnici nije promijenilo. Osim sto se potencira na bluetooth, wifi konekciji i pristupu cijelom spektru komercijalno pokrenutom biznisu. :D Mene uzgred ne zanima ni video, znaci samo fotografija. Eh sada ti si na redu :D Da mije napokon poceti... :D

lonely_wolf

#4078 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 07/02/2018 21:40

artime wrote: E hvala ti wolf na preporuci, fazon je sto sam u zadnjih par dana procitala x tema sta treba uzeti i uvjek sam naletila na to da su objektivi skuplji u odnosu na tijelo. ALi ako me shvatas meni treba nesto sasvim solido sto izaslo prije 10 godina :D samo da savladam "zanat". Da se tu odmah ogranicim, nisu mi bitni pikseli koliko da izadjem na jeftinije tijelo a jaci objektiv. Kako bi mogla savladati tehniku i proces nastanka fotografije. A u Austriji i EU mozes naci dobre akcije i rabljene aparate. U principu nista se drasticno u tehnici nije promijenilo. Osim sto se potencira na bluetooth, wifi konekciji i pristupu cijelom spektru komercijalno pokrenutom biznisu. :D Mene uzgred ne zanima ni video, znaci samo fotografija. Eh sada ti si na redu :D Da mije napokon poceti... :D
Vrlo je tesko nekome reci sta da kupi i sta mu se isplati, ja ti mogu samo predloziti iz svog nekog licnog iskustva i da ti pokazem ono gdje sam se ja izradio.
Moj prvi DSLR je bio D3100 sa KIT objektivom 18-105 i naravno prva izrada (utjeha mi je sto nisam jedini na ovome forumu koji se tako izradio). Nisam imao koga/htio da pitam, citao recenzije i skonto da je D3100 vrh, nema dalje al nejse. Da se razumijemo D3100 je odlican turisticki aparat i sa ovim 18-105 objektivom odlicno sluzi svrsi, ali za neki ozbiljniji rad jednostavno nije.

Moj prvi prijedlog bi bio da se odlucis za model (Nikon, Canon, Sony, Pentax....) u biti sve je u par dekika, neki ima nesto sto drugi nema i obrnuto. Ja ti mogu preporuciti Nikon, jer radim sa njim i pratim njihovu opremu, a ti ako imas afinitete prema drugom proizvodjacu nadji ekvavilent jer svi oni imaju iste klase i slicne modele.

Ranije ti napisah za D7000, on bi ti bio idealan za ucenje, ima upravo sve one atribute koje jedan DSLR treba da ima.
Pokrivenost viewfinder_a 100% sto je jako bitno kod kadriranja, uvecanje viewfinder_a 0,95x sto nam daje veoma malu razliku izmedju gledanja "golim okom" i kroz viewfinder. Zatim prednost ovog aparata je sto ima motor za fokusiranje pa se i neki stariji autofokusni objektivi mogu koristiti bez ikakvih problema, a kompaktibilan je i sa svim ostalim Nikonovim F-mount objektivima. Doduse ISO mu nije neka prednost ali daleko od toga da mu je mana.
Naravno poslije ovog modela izasli su i nasljednici D7100, D7200 i D7500 ali oni su vec puno skuplji.
Moj prijedlog bi bio Nikon D7000 sa AF-S 50mm f/1,8 G, namjerno ti preporucujem fixni objektiv jer se sa njim najbolje uci, nema "odzumaj/nazumaj". E sad sto se tice kupovine u postu prije sam ti dao link gdje kod nas mozes uzeti, @pivaz je ozbiljan momak i veoma pouzdan i posten, a ako mozes negdje vani naci povoljnijjos bolje. Samo se pazi kod kupovine jer kupovina polovne robe je macak u zavezanoj vreci i najbolje bi bilo ako nemas nekog pouzdanog da prije kupovine isprobas opremu.

LP

DoradO

#4079 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by DoradO » 11/04/2018 08:41

ima li kakvih tračeva, zna li se kad izlazi više D760 :D

Qler

#4080 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by Qler » 16/04/2018 19:42

Da li bi mi neko mogao pomoci :) jedan stariji rodjak mi je poslao neku sliku razglednice sa Tjentista i pita me da li se mogu ukloniti ljudi sa nje, ono trce po travi :)

http://frame.goglasi.com/frame?eid=8393 ... 0TJENTISTE

ova je slika u pitanju, samo nije ovako na stolu slikano :)

lonely_wolf

#4081 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 16/04/2018 21:18

Qler wrote:Da li bi mi neko mogao pomoci :) jedan stariji rodjak mi je poslao neku sliku razglednice sa Tjentista i pita me da li se mogu ukloniti ljudi sa nje, ono trce po travi :)

http://frame.goglasi.com/frame?eid=8393 ... 0TJENTISTE

ova je slika u pitanju, samo nije ovako na stolu slikano :)
Image

Ja umijem ovako, nije neka kvaliteta, al' ako ti treba bolje imam druga koji to radi profesionalno. Mogu te povezati sa njim pa se vi dalje dogovarajte, a ako ti odgovara ovo moje (bilo bi bogdu bolje nego ovo gore) skeniraj pa mi posalji na mail.

kekec

#4082 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by kekec » 20/04/2018 13:56

Mala dorada Wolf-ovog uradka :)
Image

lonely_wolf

#4083 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 20/04/2018 14:03

kekec wrote:Mala dorada Wolf-ovog uradka :)
:thumbup: ...Samo da pozdravim :-D

sarajlija1971

#4084 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by sarajlija1971 » 21/04/2018 23:16

Pozdrav svima,

volim fotografiju i usao bih u svijet fotografije ali trenutno nemam sredstava za neki dslr aparat. Slikam mobitelom, Samsung J7 2016, eksperimentisem u PRO i HDR modu. Ubodem poneku dobru sliku s' vremena na vrijeme.

Ako Vas ne mrzi da mi kazete, da li je objektiv za dslr aparate samo za zumiranje ili on "popravlja" i utice na kvalitetu slike?

Nesto kontam da je objektiv samo za zumiranje pa bih za pocetak bio zadovoljan samo sa aparatom, tijelom.

Hvala

TAFKAP

#4085 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by TAFKAP » 21/04/2018 23:35

Da bi sa DSLRom uopšte mogao nešto slikati ti je potreban objektiv, bez njega je nemoguće.

A postoje i objektivi za DSLR sa kojima nije moguće zoomirati (objektiv sa fiksnom žarišnom dužinom), većinom se koriste za portrete jer imaju jak bokeh efekat, plus sa njima se dobijaju bolje slike pri lošijem svjetlu.

Za više detalja će se sigurno javiti neko od iskusnijih forumaša.

sarajlija1971

#4086 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by sarajlija1971 » 21/04/2018 23:48

TAFKAP wrote:Da bi sa DSLRom uopšte mogao nešto slikati ti je potreban objektiv, bez njega je nemoguće.

A postoje i objektivi za DSLR sa kojima nije moguće zoomirati (objektiv sa fiksnom žarišnom dužinom), većinom se koriste za portrete jer imaju jak bokeh efekat, plus sa njima se dobijaju bolje slike pri lošijem svjetlu.

Za više detalja će se sigurno javiti neko od iskusnijih forumaša.
Hvala

-storm-

#4087 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by -storm- » 23/04/2018 11:48

sarajlija1971 wrote:Pozdrav svima,

volim fotografiju i usao bih u svijet fotografije ali trenutno nemam sredstava za neki dslr aparat. Slikam mobitelom, Samsung J7 2016, eksperimentisem u PRO i HDR modu. Ubodem poneku dobru sliku s' vremena na vrijeme.

Ako Vas ne mrzi da mi kazete, da li je objektiv za dslr aparate samo za zumiranje ili on "popravlja" i utice na kvalitetu slike?

Nesto kontam da je objektiv samo za zumiranje pa bih za pocetak bio zadovoljan samo sa aparatom, tijelom.

Hvala

Ja sam tako poceo...prvo sam se preko moba "navukao" na fotkanje, onda je pocelo kontanje o DSLR.
Moj je savjet uzeti za prvu ruku, neki polovni aparat, cisto da vidis, je li to- to...jer ako te prodje volja i nisi neku štetu sebi napravio.
Naime mnogi se razocaraju, jer vise ne radi kao na mobu, gdje mob sve odradi sam...iso, ss, blendu...pa budu u pocetku katastrofa fotke, dok se ne savlada osnove.
Ja sam recimo imao srecu, jer u okolini imam frendove, koji se bave time, pa sam posudio na par mjeseci stari canon 450D...pa tek nakon toga sebi kupio 750D.
Stvar oduzima vremena...mnogi i zbog toga ostave makinu u ormaru...pa kasnije, kako otkrivas taj svijet, nadolaze potrebe za objektivima...
Uz aparat obicno bude 18-55mm kao standard ili fiksni 50mm....to je super za pocetak.
Poslije se za arhitekturu javi potreba za sirokokutnim objektivom...17-40....ili cak 12-24mm..sila ima toga.
Pa zoom tj tele objektivi ...70-200, 70-300, 55-250....onako, prema potrebi.
I tu kasnije mnogi odustanu, jer je stvar skoro pa no limit :skoljka:
No realno za neki dobar set s kojim se moze vecinu toga, potrebno je 18-55, 55-250, te jedan fiksni (znaci nema zoom) 35 ili 50 mm ...opcija je i stativ, postolje, koje opet daje plus mogućnosti, da malo eksperimentiras sa dužim vremenom ekspozicije...( jer iz ruke, kako se kaze, to je nemoguce ili jako tesko)
Sve skupa se cuje komplicirano i skupo ali uzici su nemjerljivi i ako se bas zagrijes, nista ti nece biti problem. Te pomalo...kako rastes sa vjestinom, neka raste i oprema. Nema smisla ni zveknuti par tisuca necega, pa onda nemas pojma sto bi sa tim...
Eto, ako sam malo pomogao... :thumbup:

sarajlija1971

#4088 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by sarajlija1971 » 23/04/2018 14:43

storm2018 wrote:
sarajlija1971 wrote:Pozdrav svima,

Hvala

Ja sam tako poceo...prvo sam se preko moba "navukao" na fotkanje, onda je pocelo kontanje o DSLR.
Moj je savjet uzeti za prvu ruku, neki polovni aparat, cisto da vidis, je li to- to...jer ako te prodje volja i nisi neku štetu sebi napravio.
Naime mnogi se razocaraju, jer vise ne radi kao na mobu, gdje mob sve odradi sam...iso, ss, blendu...pa budu u pocetku katastrofa fotke, dok se ne savlada osnove.
Ja sam recimo imao srecu, jer u okolini imam frendove, koji se bave time, pa sam posudio na par mjeseci stari canon 450D...pa tek nakon toga sebi kupio 750D.
Stvar oduzima vremena...mnogi i zbog toga ostave makinu u ormaru...pa kasnije, kako otkrivas taj svijet, nadolaze potrebe za objektivima...
Uz aparat obicno bude 18-55mm kao standard ili fiksni 50mm....to je super za pocetak.
Poslije se za arhitekturu javi potreba za sirokokutnim objektivom...17-40....ili cak 12-24mm..sila ima toga.
Pa zoom tj tele objektivi ...70-200, 70-300, 55-250....onako, prema potrebi.
I tu kasnije mnogi odustanu, jer je stvar skoro pa no limit :skoljka:
No realno za neki dobar set s kojim se moze vecinu toga, potrebno je 18-55, 55-250, te jedan fiksni (znaci nema zoom) 35 ili 50 mm ...opcija je i stativ, postolje, koje opet daje plus mogućnosti, da malo eksperimentiras sa dužim vremenom ekspozicije...( jer iz ruke, kako se kaze, to je nemoguce ili jako tesko)
Sve skupa se cuje komplicirano i skupo ali uzici su nemjerljivi i ako se bas zagrijes, nista ti nece biti problem. Te pomalo...kako rastes sa vjestinom, neka raste i oprema. Nema smisla ni zveknuti par tisuca necega, pa onda nemas pojma sto bi sa tim...
Eto, ako sam malo pomogao... :thumbup:
Puno hvala na ovako divnom i iscrpnom objasnjenju.

-storm-

#4089 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by -storm- » 23/04/2018 16:16

No problem :thumbup: samo se javi, ako imaš još pitanja...

BAN___KAI

#4090 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by BAN___KAI » 25/06/2018 00:56

Ljudi moji evo upravo sam od prijatelja kupio Sony H-400 Cyber Shot 63x Zoom 20.1mp i bio sam zadovoljan sve dok nisam pregledao uslikane slike preko racunara :shock: :shock:

Znaci moj mobitel od 13mp pravi kvalitetnije slike :?

Slike nemaju nikako oštrine i baš nikako ne lice na ono što se prikaze na displayu aparata. Nema onog brightnessa i sharpnessa.

Totalni sam noob što se tice fotografije i stavio sam automatic mode. U opcijama je podešeno na High resolution i Iso je bio na 80. Probao sam razne formate slike i isti rezultat. Ono 16:9 20MB

Rezolucija slika je oko 5152x3864 i najveca slika je 7MB

Evo upravo sam uslikao palac i ne mogu zumirati nokat a da nema pixela :lol:

Šta da radim jer uopšte nisam zadovoljan.

black

#4091 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by black » 26/06/2018 21:32

BAN___KAI wrote:Ljudi moji evo upravo sam od prijatelja kupio Sony H-400 Cyber Shot 63x Zoom 20.1mp i bio sam zadovoljan sve dok nisam pregledao uslikane slike preko racunara :shock: :shock:

Slike nemaju nikako oštrine i baš nikako ne lice na ono što se prikaze na displayu aparata. Nema onog brightnessa i sharpnessa.

Totalni sam noob što se tice fotografije i stavio sam automatic mode. U opcijama je podešeno na High resolution i Iso je bio na 80. Probao sam razne formate slike i isti rezultat. Ono 16:9 20MB

mobitel odradjuje sve softverski pa zato imas 'osjecaj' da su fotografije bolje
taj sony mozda i nije neko sretno rijesenje ali uz malo truda i vjezbe mozes napraviti dobre fotografije
evo kako fotke kod drugih izgledaju
https://www.flickr.com/photos/cameralab ... otostream/

pogledaj a procitaj i komentare ispod :mrgreen:
https://www.photographyblog.com/preview ... 00_photos/

nemoj se razocarati, kao sto rekoh uz malo truda i vjezbe bices bolji :) ili prodaj pa trazi bolje

BAN___KAI

#4092 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by BAN___KAI » 26/06/2018 23:57

black wrote:
BAN___KAI wrote:Ljudi moji evo upravo sam od prijatelja kupio Sony H-400 Cyber Shot 63x Zoom 20.1mp i bio sam zadovoljan sve dok nisam pregledao uslikane slike preko racunara :shock: :shock:

mobitel odradjuje sve softverski pa zato imas 'osjecaj' da su fotografije bolje
taj sony mozda i nije neko sretno rijesenje ali uz malo truda i vjezbe mozes napraviti dobre fotografije
evo kako fotke kod drugih izgledaju
https://www.flickr.com/photos/cameralab ... otostream/

pogledaj a procitaj i komentare ispod :mrgreen:
https://www.photographyblog.com/preview ... 00_photos/

nemoj se razocarati, kao sto rekoh uz malo truda i vjezbe bices bolji :) ili prodaj pa trazi bolje
Baš sam i to pregledao i ima dobrih slika. Mislim da su najbolje slike kad držim palac na prekidacu nekoliko sekundi i trebat cu se baš napatiti dok ne skontam kako neke stvari funkcionišu.

Za sad samo koristim Auto opciju i ništa ne diram što se tice opcija. Shutter i ISO

Evo nekoliko slika koje sam malo editovao, sharpness i contrast :D Ako se dama prepozna nek mi se javi :lol: :lol:
http://tinypic.com/view.php?pic=16hiu0m ... zK2RtUzaUk

http://oi68.tinypic.com/n71c48.jpg

mufa1

#4093 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by mufa1 » 27/06/2018 11:31

Ja mislim da je tebi najveći problem taj kilometarski zoom, a vidim volis ga koristit, na prvoj slici.. Nema te stabilizacije i cvrste ruke koja moze umiriti kad zumiras, pogotovo ako su i svjetlosni uslovi slabiji, pa "automatika" podigne iso i smanji shutter speed, eto idealnih uslova za loše i mutne slike..

BAN___KAI

#4094 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by BAN___KAI » 27/06/2018 20:40

mufa1 wrote:Ja mislim da je tebi najveći problem taj kilometarski zoom, a vidim volis ga koristit, na prvoj slici.. Nema te stabilizacije i cvrste ruke koja moze umiriti kad zumiras, pogotovo ako su i svjetlosni uslovi slabiji, pa "automatika" podigne iso i smanji shutter speed, eto idealnih uslova za loše i mutne slike..
To mi se najviše i svidja na aparatu. Još sam ukljucio precision zoom koji daje veci zoom od 63x :-D POstoji li neka konfiguracija kad se snima video? To je jedina stvar koja nema neku konfiguraciju ni opcije

edys

#4095 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by edys » 27/06/2018 20:53

Ova prva je odlicna :run:

BAN___KAI

#4096 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by BAN___KAI » 27/06/2018 22:43

edys wrote:Ova prva je odlicna :run:

Fotografija ili djevojka :D

Jovajova973

#4097 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by Jovajova973 » 05/07/2018 14:01

Pozdrav!
Trebao bi mi jedan savjet.
Naime, editujem fotografije u Lightroom-u I Adobe photoshop-u. Uzivam u tome I pokusavam da izgradim neki Boho, Vintage fazon.
Sad me interesuje postoji li mogucnost zaposljavanja kao online editor svadbenih fotografija? Bilo kod nasih ili inostranih fotografa.
Da li neko ima iskustva sa tim?

lonely_wolf

#4098 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 21/07/2018 23:22

Poštovani forumaši, ako nekome treba aparat i objektiv nek se javi u PP.
Naime prešao sam na FF (Nikon D810) pa mi je vakat da se rastanem od D7100 takodje prodajem objektiv AF-S 17-55 f/2,8 i orginalan battery grip.
Za raju sa foruma moze i dobar rabat ;-)
https://www.olx.ba/artikal/30444399/nikon-d7100/
https://www.olx.ba/artikal/30444672/nik ... -8g-if-ed/
https://www.olx.ba/artikal/30444771/nik ... tery-grip/

zlo zlo

#4099 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by zlo zlo » 27/07/2018 23:20

ovaj video je fenomenalan, nikad nisam vidjela bolja objašnjenja o fokusu i perspektivi leća :D

obavezno pogledati

https://youtu.be/t3A3SnPFPk0

SSemir

#4100 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by SSemir » 04/08/2018 22:41

Image

Post Reply