DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Čarobni svijet fotografije
lonely_wolf
Has thanked: 49 times
Been thanked: 27 times

#4051 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 28/10/2017 00:13

SSemir wrote:a na sta da obratim paznju ako mi je prioritet nocna fotografija.
Ja ti napisah u postovima prije, postavih ti i linkove a sve u tvom budzetu...
Drug koliko love toliko muzike, za dobru nocno fotografiju treba oprema, kao sto ti @mufa1 rece to zavisi od novcanih srestava.

Ti imas 1000-1100KM za tu lovu ne mozes uzeti "erste" opremu, maksimalno koliko mozes je da uzmes onaj gore d7100 sa 35mm f/1,8 i to opet ide preko tvog budzeta za nekih 200-300KM a to je trenutno najpovoljnija ponuda koju ces naci.
Naravno uz ovo ce ti trebati jos stativ ili bar monopod, neki blic (more i kinez) itd...

I da se razumijemo, ne pravi oprema fotografiju pravi je fotograf. Tako da nema opreme na ovom svijetu da ce sama napraviti bilo kakvu fotografiju.
Ako imas zelju i htjenje da se bavis fotografijom moras poceti "skljocati", jer neke stvari nadodju u voznji.

SSemir
Has thanked: 1 time

#4052 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by SSemir » 28/10/2017 00:22

ako vas davim, jbt ga, ne morate ni odgovarat. istrazujem ovaj svijet fotografije, pokusavam da budem upucen prije kupovine. mozda bi i sacekao do bozicnih snizenja pa kupio nesto iz veceg cjenovnog ranga. u inostranstvu sam trenutno, pa su i vece opcije..volio bih nov aparat umjesto polovnog.
ne bih da dajem pare za nesto sto ce mi poslije par mjeseci postati premalo, to mi je osnovna stvar.

lonely_wolf

#4053 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 28/10/2017 00:42

SSemir wrote:ako vas davim, jbt ga, ne morate ni odgovarat. istrazujem ovaj svijet fotografije, pokusavam da budem upucen prije kupovine. mozda bi i sacekao do bozicnih snizenja pa kupio nesto iz veceg cjenovnog ranga. u inostranstvu sam trenutno, pa su i vece opcije..volio bih nov aparat umjesto polovnog.
ne bih da dajem pare za nesto sto ce mi poslije par mjeseci postati premalo, to mi je osnovna stvar.
Vidi drug ne davis ti nikoga, dok ti odgovaramo. Ali moras shvatiti da ti mi ovo pisemo iz iskustva. Za lovu koju si spomenuo najbolje sto mozes uzeti je ono sto sam ti napisao.
Naravno da je novo najbolje, ali za tu lovu ne mozes uzeti nista ozbiljno i neces biti prvi koji se zajebo sto je uzeo pocetne modele kamera (ima nas ovde koji su krenuli sa D3xxx modelom i nakon 3 mjeseca skontali da su se izradili).
Ako zelis da uzmes novo u rangu D7100 ta muzika ce te doci duplo skuplje sa D7200 a ako zelis D7500 (najnovi model serije 7xxx) trebace ti haman 2800KM. Sljedeća opcija bi bila D750 koji kosta 3800-4500KM a za njega ti trebaju i bolji objektivi jer je ovo vec fullframe tijelo.

Ja ti savjetujem kao pocetniku da se trenutno ne zavaljujes u opremu koju mozda neces koristiti, ako te krene onda ulazi u objektive jer tijelo se najlakse promjeni. Ima ovde na forumu raje koji su sa D7000 i jednim objektivom zaradili finu lovu.

mufa1
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

#4054 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by mufa1 » 28/10/2017 03:30

De ti nama reci sta si pikiro, tj koji aparat i objektiv. Nesto garant ima sto mislis da bi zadovoljilo tvoje potrebe..

black
Has thanked: 7 times
Been thanked: 106 times

#4055 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by black » 28/10/2017 12:05

SSemir wrote:ako vas davim, jbt ga, ne morate ni odgovarat. istrazujem ovaj svijet fotografije, pokusavam da budem upucen prije kupovine. mozda bi i sacekao do bozicnih snizenja pa kupio nesto iz veceg cjenovnog ranga. u inostranstvu sam trenutno, pa su i vece opcije..volio bih nov aparat umjesto polovnog.
polako, nikoga ne davis, svako malo dodje neko sa pitanjima i nakon toga nestane u akciji, al nije vazno, ti si dosao sa pitanjem sta je bolje od neka dva prosumera, zatim sta preporucujemo u nekom cjenovnom rangu a sad si dosao vec do novog, prvo odlucis koja je gornja granica novca kojeg mozes dati i traziti u okviru toga sta zelis, sta god da kupis vjeruj mi da ce ti trebati puno vise od par mjeseci da samo udjes u neke osnove fotografije a ne da mislis o tome kako ces ti prekucati tu masinu, u svijetu fotografije je uvijek premalo necega ako gledamo stvari samo sa aspekta tehnike, a evo wolf ti je napiso okvirno neke cijene, ako vec zelis dslr, za pocetak ti je dovoljno neko tijelo tipa D7200 (ako se odlucis za nikon), ako imas love mozes ti i klasu vise, jedan objektiv i samo pucaj dok ne skontas sta i kako, u pocetku je to svastarenje, od cvijeca, portreta, arhitekture, ulice, nocnih itd. dok ne skontas u kojem pravcu zelis da ides, tako upoznajuci sve to skontas sta ti jos uz to treba...
mani se ti razmisljanja o nocnoj fotografiji, prvo skontaj sta zelis :wink:

SSemir
Has thanked: 1 time

#4056 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by SSemir » 28/10/2017 17:46

lonely_wolf wrote:
SSemir wrote:Evo i ovdje. Preporucite mi neki dslr do 1000-1100KM.
Koje proizvodjace da gledam. Na sta da obracam paznju.
Imam plan ozbiljno slikavati, naucit zanat.
Sta da gledam npr ako me zanimaju nocne slike, ili dobar zoom.
Procitah tvoj post i na onoj temi pa da ti probam malo pomoci :D :-D

Ako si se vec odlucio za DSLR onda moras biti svjestan i shvatiti da je to stvarno rupa bez dna i uvjek ce ti faliti neki komad opreme (naravno ovo je kod mene jos gore jer mi je fotografija hobi), ali da te ne prepadamnije to tako ni strasno i ne treba ti sve odmah i vremenom se to fino izkristalise.
Sto se tice proizvodjaca to ces ti morati odluciti, nabolje bi bilo da ako imas nekoga od raje da ima foto opreme da i ti ides sa istom, iz jednostavnog razloga da mozes ponekad probati i posuditi nesto od opreme.
Posto sam ja na Nikonu ja ti mogu preporuciti njega, ne iz objektivnih nego iz subjektivnih razloga, jer jos uvjek donekle pratim situaciju na trzistu (nekad sam to pratio puno vise sad nako :run: )
Posto si pocetnik u ovome svemu, a i budjet ti nije sjajan, ja bih ti predlozio da uzmes polovan aparat ali vece klase. Nov model Nikona mozes serije D3x00-u sa nekim kit objektivom i za pola godin ces ga prekucati i pozeljeces nesto jace. Zato bih ti ja predlozio kupovinu polovnog D7100 i za pocetak jednu 35icu f/1,8 to malo premasuje tvoj budjet ali ces me spomenuti.
Ja koristim ovaj aparat i ne mislim uskoro mjenjati, a kad se odlucim to ce biti prelazak na FF jer sve sto mi treba ovo tjelo ima. Velika prednost ovog tijela je to sto ima motor za fokusiranje pa mozes koristiti i starije AF objektive koji u svom tijelu nemaju motor za fokusiranje tj. radice ti AutoFokus.

https://www.olx.ba/artikal/26851257/nik ... -okidanja/
https://www.olx.ba/artikal/26273724/nik ... -okidanja/
https://www.olx.ba/artikal/26624178/nikon-d7100/
https://www.olx.ba/artikal/26623880/nik ... kor-35-mm/

Momak koji prodaje ovu opremu je prva liga, licno ga poznajem, a i znam dosta kolega koji su prezadovoljni uslugom i neces sigurno imati problema oko porijekla i ispravnosti robe.

Ako te jos nesto bude interesovalo pitaj, uvjek se nadje neko ko ce odgovoriti.

LP
lonely_wolf
u inostranstvu sam (njemacka) tako da mi ta ponuda iz bosne ne igra neku ulogu. ovdje polovne sam nasao sa preko 20 000 okidanja (mada nemam pojma kolko to igra ulogu, ali mi djeluje bas puno) a cijenom isti kao ovi sa pika. izbjegao bi polovan rado, jer nit imam koga da mi da misljenje o aparatu i stanju,mogu samo da blehnem u aparat, ne znam ga ni isprobati da vidim je li mu radi sve... a eventualni kvarovi bi bili ogroman troska za popravku (u DE). jedino mozda za bozic budu gdje kakve dobre akcije pa ga uspijem uklopit u budzet.
je li nikon d5x00 neki napreda u odnosu na taj d3x00 ? evo npr na akciji ima nikon d5300 sa 18-55mm kit objektivom.
s druge strane opet, ne bih da kupim neki aparat s kojim ne bi uspio dobre fotke izvuci, pa da se razocaram i dignem ruke posle pola god kad skontam da bi morao ponovo kupovati nesto skuplje

kekec

#4057 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by kekec » 29/10/2017 20:40

Posto si u Njemackoj, evo ti prijedlog:
Nov, dobar da na njemu savladas mnoge tajne fotografije, a cijena mu je u zadatom okviru (jos ti ostaje kusur kao osnova za daljnju stednju za kupovinu aparata i opreme koji ce odgovarati tvojim potrebama koje ce doci sa posjedovanjem vise znanja).
Link je: http://www.pricerunner.de/pl/29-3147360 ... S-II-preis
i ispod ces naci cijene i prodavaca.

Image

Buckethead
Been thanked: 1 time

#4058 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by Buckethead » 30/10/2017 11:54

Pozdrav, gdje u Sarajevu ima prodavnica Canon DSLR-ova, a da nije Žunić?

Hvala

black

#4059 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by black » 30/10/2017 12:43

Buckethead wrote:Pozdrav, gdje u Sarajevu ima prodavnica Canon DSLR-ova, a da nije Žunić?

Hvala
kontaktiraj
https://www.canon.ba/

ako zelis mogu ti poslati u pp kontakt tel. od druga koji radi sa njima

made_in_sarajevo
Has thanked: 8 times
Been thanked: 86 times

#4060 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by made_in_sarajevo » 02/01/2018 11:44

zbavio sam prvi DSLR, ma nakon godina i godina mobitela zbavio sam prvi fotoaparat :mrgreen: , nasao na piku Nikon D3200, te nakon citanja,testova naspram Canon 1100d, odlucim se za Nikon. Dobio sam objektiv 18-55mm medjutim meni nije to to. Ja sam nekako imao u glavi predstavu ja cim skljocnem slika mora biti bolja od mobitela Huawei Mate 9 :mrgreen: . Moram se igrati i nastimati aparat na kraju krajeva, nego koji bi trebao sljedeci objektiv ganjati,a koristilo bi se amaterski dakle slikanje kad putujem negdje, portret, macku, papagaja, onako usput nesto. ma ukratko kao i 18-55mm koristio bi se za sve,a posto sam ja jos uvijek daleko od ozbiljnog koristenja, trebao bi mi neki objektiv "za sve",a da je napredak od 18-55mm standardnog? :D

bpsang

#4061 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by bpsang » 02/01/2018 12:30

made_in_sarajevo wrote:zbavio sam prvi DSLR, ma nakon godina i godina mobitela zbavio sam prvi fotoaparat :mrgreen: , nasao na piku Nikon D3200, te nakon citanja,testova naspram Canon 1100d, odlucim se za Nikon. Dobio sam objektiv 18-55mm medjutim meni nije to to. Ja sam nekako imao u glavi predstavu ja cim skljocnem slika mora biti bolja od mobitela Huawei Mate 9 :mrgreen: . Moram se igrati i nastimati aparat na kraju krajeva, nego koji bi trebao sljedeci objektiv ganjati,a koristilo bi se amaterski dakle slikanje kad putujem negdje, portret, macku, papagaja, onako usput nesto. ma ukratko kao i 18-55mm koristio bi se za sve,a posto sam ja jos uvijek daleko od ozbiljnog koristenja, trebao bi mi neki objektiv "za sve",a da je napredak od 18-55mm standardnog? :D
uzmes 18 - 135 VR , moze dobro da te posluzi , on je obicno f/3,5 - 5,6 . da se ne trosis mnogo , imas dovoljan zoom odprilike 7,5 x i solidnu sliku , sve ispod 3,5 , ti je drastično skuplje i drastično bolje , jer sto je manji broj , vise pare vrijedi ... tj imas veci otvor blende / svijetla ...

lonely_wolf

#4062 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 03/01/2018 00:47

made_in_sarajevo wrote:zbavio sam prvi DSLR, ma nakon godina i godina mobitela zbavio sam prvi fotoaparat :mrgreen: , nasao na piku Nikon D3200, te nakon citanja,testova naspram Canon 1100d, odlucim se za Nikon. Dobio sam objektiv 18-55mm medjutim meni nije to to. Ja sam nekako imao u glavi predstavu ja cim skljocnem slika mora biti bolja od mobitela Huawei Mate 9 :mrgreen: . Moram se igrati i nastimati aparat na kraju krajeva, nego koji bi trebao sljedeci objektiv ganjati,a koristilo bi se amaterski dakle slikanje kad putujem negdje, portret, macku, papagaja, onako usput nesto. ma ukratko kao i 18-55mm koristio bi se za sve,a posto sam ja jos uvijek daleko od ozbiljnog koristenja, trebao bi mi neki objektiv "za sve",a da je napredak od 18-55mm standardnog? :D
Kao prvo neka je sa srecom, mirna ruka i dobro svjetlo.
Kao drugo nema univerzalnog objektiva, tj. objektiva za sve.
Taj objektiv koji ti je dosao uz aparat je nako, moze ruke dat ali nista specijalno neces moci sa njim uraditi. Ovo sto ti @bpsang preporucuje nemoj uzimati, jer ne postoji 18-135 sa VR_om tj. stabilizacijom i taj objektiv se vec dugi niz godina ne proizvodi (konstrukcijom je namjenjen za DX senzore do 10Mpix) tako da, sem zuma,neces dobiti nista bolje od tog 18-55.
Ako ti hoces da imas malo veci raspon onda potrazi Nikon AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR ili u boljoj varijanti Nikon AF-S DX NIKKOR 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR(II) ili u najskupljoj varijanti, pošto je ovo najnoviji model, Nikon AF-S DX NIKKOR 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR.
Sva tri ova objektiva su KIT objrktivi za Prosumer seriju (7xxx i 3xx) i oni ce ti dati koliko toliko zeljeni efekat.
Pošto si gore naveo i da bi fotkao i portrete onda ti treba i objektiv za tu namjenu, a najbolje ces proci sa 35mm ili 50mm f/1,8 (meni licno bolje je lezao ovaj 50mm).
U svakom slucaju nemoj zaliti dati lovu za objektive, naravno ako hoces da se iole ozbiljnije bavis fotografijom, jer dobar objektiv neces tako lako promjeniti. Evo dole cu ti postaviti par linkova pa pogledaj, uglavnom nemoj se zalijetati, dobro se skontaj prije kupovine...

https://www.olx.ba/artikal/27584681/nik ... kor-35-mm/
https://www.olx.ba/artikal/27806891/nik ... kkor-50mm/
https://www.olx.ba/artikal/26623843/nik ... 18-105-mm/
https://www.olx.ba/artikal/26850567/nik ... 18-200-mm/
Inace moja topla preporuka za kolegu po hobiju, pošten, odgovoran i spreman za saradnju :thumbup: :thumbup: :thumbup:
https://www.olx.ba/profil/pivaz

A da ne bude samo suplja evo ti fotke pa sam procjeni

Copyright: lonely_wolf
Camera: Nikon D7100
Lens: 50 mm f/1.8
Exposure: Auto exposure, Aperture-priority AE, 1/2,000 sec, f/1.8, ISO 100
Flash: Off, Did not fire
Image

Copyright: lonely_wolf
Camera: Nikon D3100
Lens: 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR
Exposure: Auto exposure, Aperture-priority AE, 1/25 sec, f/4.2, ISO 400
Flash: Off, Did not fire
Image

made_in_sarajevo

#4063 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by made_in_sarajevo » 03/01/2018 01:16

lonely_wolf wrote: ]
hvala na uvodu i linkovima :thumbup:

sa ovim KIT objektivom sam primjetio da nije to to. Evo cijeli dan youtube,stranice,forumi kako da namjestim aparat i da izvucem najbolje iz njega i opet prebacim sliku na komp,a ono mutno,ima suma, nije cista nikako. znam da treba jos treninga i da naucim smiriti i aparat i ruku, ali eto pokusavam maksimum izvuci dok ne uzmem bolji objektiv.

jel stvarno ovaj kit objektiv 18-55mm da kazem los pa treba se sve posloziti da bi slika ispala cista,ostra kao sa mobitelom sto ispadne u istim uslovima ili jednostavno ja jos pure imam jesti da pohvatam cake kako se namjestiti, kako postavke stimati i sl.? :mrgreen: :mrgreen:

black

#4064 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by black » 03/01/2018 16:30

made_in_sarajevo wrote: hvala na uvodu i linkovima :thumbup:

sa ovim KIT objektivom sam primjetio da nije to to. Evo cijeli dan youtube,stranice,forumi kako da namjestim aparat i da izvucem najbolje iz njega i opet prebacim sliku na komp,a ono mutno,ima suma, nije cista nikako. znam da treba jos treninga i da naucim smiriti i aparat i ruku, ali eto pokusavam maksimum izvuci dok ne uzmem bolji objektiv.

jel stvarno ovaj kit objektiv 18-55mm da kazem los pa treba se sve posloziti da bi slika ispala cista,ostra kao sa mobitelom sto ispadne u istim uslovima ili jednostavno ja jos pure imam jesti da pohvatam cake kako se namjestiti, kako postavke stimati i sl.? :mrgreen: :mrgreen:
sa srecom i da ih jos poderes :mrgreen:
kit objektivi jesu losi ali ne toliko da se ne moze napraviti dobra fotka, sasvim ti je dovoljno da se malo izbirikas, na pocetku je to frustrirajuce ali polako sve dodje na svoje, fotke sa tim objektivom ne bi trebalo da su mutne i da imaju suma ako je danje svjetlo, za nocnu fotografiju bas i nije al moze sa stativom, no mislim da ti je bolje da nocni dio zasada preskocis :wink:
malo prelistaj teme i ono sto smo pisali prije, malo citaj i vjezbaj, trebace ti i alat za obradu bez toga se ne moze, zapamti da fotografija prvo nastaje u glavi, razlika je kako senzor a kako nase oko vidi scenu, da bi to kompenzovao moras dobro upoznati opremu da bi mogao prenijeti nesto iz nase 3d perspektive na 2d medijum :mrgreen:
jedan si od rijetkih koji se javio i rekao sta si konkretno uzeo, vecinom dodju lafo nesto pitaju i vise nikada se ne pojave da makar kazu kupio sam to i to :)

p.s. evo nesto malo sto ce ti koristiti, pitaj za sve sto te interesuje uvijek ce neko odgovoriti onoliko koliko znamo

KREATIVNA UPOTREBA OSNOVNIH
POSTAVKI FOTOAPARATA

made_in_sarajevo

#4065 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by made_in_sarajevo » 03/01/2018 21:12

black wrote:
made_in_sarajevo wrote: hvala na uvodu i linkovima :thumbup:

sa srecom i da ih jos poderes :mrgreen:
kit objektivi jesu losi ali ne toliko da se ne moze napraviti dobra fotka, sasvim ti je dovoljno da se malo izbirikas, na pocetku je to frustrirajuce ali polako sve dodje na svoje, fotke sa tim objektivom ne bi trebalo da su mutne i da imaju suma ako je danje svjetlo, za nocnu fotografiju bas i nije al moze sa stativom, no mislim da ti je bolje da nocni dio zasada preskocis :wink:
malo prelistaj teme i ono sto smo pisali prije, malo citaj i vjezbaj, trebace ti i alat za obradu bez toga se ne moze, zapamti da fotografija prvo nastaje u glavi, razlika je kako senzor a kako nase oko vidi scenu, da bi to kompenzovao moras dobro upoznati opremu da bi mogao prenijeti nesto iz nase 3d perspektive na 2d medijum :mrgreen:
jedan si od rijetkih koji se javio i rekao sta si konkretno uzeo, vecinom dodju lafo nesto pitaju i vise nikada se ne pojave da makar kazu kupio sam to i to :)

p.s. evo nesto malo sto ce ti koristiti, pitaj za sve sto te interesuje uvijek ce neko odgovoriti onoliko koliko znamo

KREATIVNA UPOTREBA OSNOVNIH
POSTAVKI FOTOAPARATA
Hvala :D. Evo nakon dva dana igranja uspio sam malo ostrije i cistije slike napraviti, ali dobro jos pure jesti :D. Na piku sam naletio Tamron objektiv 55-200mm koji je na Canonu 1100d koristen za ovako kako samo gledao malu cijenu, 150KM. Sad jel se isplati uzeti to jer mi se cinI fina cijena ili da se drzim gore objektiva sto je wolf napisao? :D

lonely_wolf

#4066 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 03/01/2018 23:12

made_in_sarajevo wrote:
Hvala :D. Evo nakon dva dana igranja uspio sam malo ostrije i cistije slike napraviti, ali dobro jos pure jesti :D. Na piku sam naletio Tamron objektiv 55-200mm koji je na Canonu 1100d koristen za ovako kako samo gledao malu cijenu, 150KM. Sad jel se isplati uzeti to jer mi se cinI fina cijena ili da se drzim gore objektiva sto je wolf napisao? :D
NE MJESAJ JABUKE I KRUSKE!!!!
Objektivi koji pasu na Canon_a ne mogu na Nikona :D (ha jes vidio rime)
Postoje proizvodjaci koji prave objektive za druge modele kamera, pa su tu Sigma, Tokina, Tamron, Zeiss i ima ti jos nekih kineza u posljednje vrijeme, ali moras striktno voditi racuna za koji model kamere ti odgovara. Naime razliciti su "navoji" objektiva tj. tzv. bajoneti, pa objektiv koji ide na Canon aparate ne moze se postaviti niti na jedan drugi aparat. Doduse postoje tu neki adapteri ali to je sve jedno veliko nista.

Ja sam ti gore dao preporuku iz iskustva, a od Tamrona bjezi ko djavo od krsta, pogotovu od ovih jeftinih modela. Vodi racuna i kad budes gledao Nikonove objektive, jer ako hoces da ti radi automatski fokus moras gledati i traziti objektive koji imaju oznaku AF-S, kod Sigme je to HSM, kod Tamrona USD tj. ovi modeli imaju motor za fokusiranje u objektivu te ce auto fokus raditi. Stariji modeli AF objektiva ti nece raditi automatski jer ti u tijelu nemas motor za fokusiranje.

Jos jedna mala opaska, nemoj fokusirati preko displeja, nego koristi tražilo. Fino oko prisloni na eyecap, na postavkama fokusa izaberi jednu tacku (imas ih 15), najbolje za pocetak centralnu, aparat postavi na prioritet blende (A-aperture) ISO nemoj ici veci od 800 (za pocetak) po danu ga drzi 100-200, blenda ti je klizna u zavisnosti od zizne daljine pa je mozes drzati uvjek na maximumu 3,5-5,6 (naravno ako ima dovoljno svjetla i zelis da je sto vise kadra u fokusu onda ces je zavrnuti i na F/9-11) i opleti. Naravno fotkaces u RAW_u tj. NEF formatu, a za obradu skini si Lightroom i Camera Raw i lagano, nemoj odmah umisliti da si izmislio photoshop, ne pregoni, malo svjetlo, malo sjene, malo kontrast i nakon 10.000 fotki skontaces puno toga.
Kao sto ti druh @black rece, fotkaj i pitaj ima nas koji cemo ti probati odgovoriti.

LP

zdruzdjo
Has thanked: 11 times
Been thanked: 33 times

#4067 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by zdruzdjo » 03/01/2018 23:16

made_in_sarajevo wrote: Hvala :D. Evo nakon dva dana igranja uspio sam malo ostrije i cistije slike napraviti, ali dobro jos pure jesti :D. Na piku sam naletio Tamron objektiv 55-200mm koji je na Canonu 1100d koristen za ovako kako samo gledao malu cijenu, 150KM. Sad jel se isplati uzeti to jer mi se cinI fina cijena ili da se drzim gore objektiva sto je wolf napisao? :D
eh eto upravo si sam sebi odgovorio.
Citam ovu temu onako pasivno.
Dugo sam u foto svijetu, onako za svoju dusu. bilo je tu i zarade, ali manjak vremena me sprijecava u tome.
Uglavnom problem sviju koji su nesto slikali sa mobitelima i nekim dzepnim aparaticima pa predju na bilo kakav D-SLR je upravo to. Ocekuju se slike koje ce "blow your mind" i onda se dobije prosjecna slika. pogotovo ako se okida na auto postavkama.
Bilo kako bilo ukoliko se prakticno nisi susretao sa stvarima blenda, brzina okidanja, ISO osjetljivost.....morati ces bas puno pure pojesti. Bilo bi super da bude i kajmaka(love za objektive) uz puru ali bas i ne mora. moze se tu svasta nauciti. Naravno, vjezba cini majstora. Znaci aparat u ruke i neka ti bude produzetak ruke. slikaj do iznemoglosti, igraj se sa aparatom, sa postavkama, sa ostrinama, blendom......
i eto prije kupovine objektiva(skupog) odlicno pomagalo je neki stativ. bilo kakav ce valjati za vjezbanja.
daljinski okidac takodje. moze se napraviti u "sam svoj majstor" varijanti. isto tako obzirom da danas svi posjedujemo mobitele, postoje i varijante kojima preko mobitela imas full kontrolu aparata.
Adobe Lightroom je "must have". Za naprednije Adobe PS ali i ne mora.
I jos nesto. Literature nikad malo. Moj savjet je serijal od Scott Kelby-ja je super. Ima ga kupiti na nasem jeziku po knjizarama. I sto je naj naj covjek pise na nacin razumljiv svakom nivou. https://i.ytimg.com/vi/PCbrKUPKMXk/hqdefault.jpg

made_in_sarajevo

#4068 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by made_in_sarajevo » 04/01/2018 00:27

Da ne citiram veliki postovi, hvala :D

Nista skljocati na sve moguce i igrati se stalno :D

zdruzdjo
Has thanked: 11 times
Been thanked: 33 times

#4069 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by zdruzdjo » 04/01/2018 00:51

made_in_sarajevo wrote:Da ne citiram veliki postovi, hvala :D

Nista skljocati na sve moguce i igrati se stalno :D
opet cu ti naglasiti, ove knjige pokusaj naci. citaj ih po redu.
ja imam pdf-ove ali su na engleskom. mogu ti neki share ili slicno, ali bolje je papirno izdanje jer su slike u boji i dobar je print. a i bas moras znati engleski jer se pisac cesto igra sa opisima.

bpsang

#4070 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by bpsang » 05/01/2018 14:14

lonely_wolf wrote:
Kao prvo neka je sa srecom, mirna ruka i dobro svjetlo.
Kao drugo nema univerzalnog objektiva, tj. objektiva za sve.
Taj objektiv koji ti je dosao uz aparat je nako, moze ruke dat ali nista specijalno neces moci sa njim uraditi. Ovo sto ti @bpsang preporucuje nemoj uzimati, jer ne postoji 18-135 sa VR_om tj. stabilizacijom i taj objektiv se vec dugi niz godina ne proizvodi ...

nemoj kupovati , nemoj evo ja kupio zadnji na trzistu jer se vise ne proizvodi :lol: :lol: :lol:
Image
Image

:razz: :P :P

lonely_wolf

#4071 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 05/01/2018 14:24

bpsang wrote:
nemoj kupovati , nemoj evo ja kupio zadnji na trzistu jer se vise ne proizvodi :lol: :lol: :lol:
Image
Image

:razz: :P :P
Prije nego pocnes citirati nekoga procitaj dobro sta je taj neko napisao :skoljka:
Kao prvo covjek je kupio NIKON D3200
Kao drugi NIKON AF-S 18-135 nema VR i NE PROIZVODI SE VISE
Kao trece ne znam sto postavljas fotke Canona kad o njemu nikad nije bila rijec izuzev da je momak bio u nedoumici izmedju D3200 i 1100D
A koliko me sjecanje sluzi ti si imao D80 i 18-135 pa bi to trebao znati.

bpsang

#4072 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by bpsang » 05/01/2018 14:57

pa upravo zbog toga sam mu i govorio jer je htio kupiti 1100 zato sam mu i predlozio , to sto se kasni danima pa to uzmes u kontekt ko da je juce bilo to je druga stvar , otkud sam znao da je kupio nikona a i da jest Sta je falilo tom objektivi od 18 -135 ,a dobro si on nije imao VR ... ja sam ga imao sa NIKONOM D80 .... ja sam bio ujedjen da on i dalje trazi odgovor za Canon Tijelo .

bpsang

#4073 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by bpsang » 05/01/2018 14:58

ubijedjen :D

lonely_wolf

#4074 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by lonely_wolf » 05/01/2018 20:38

02.01.2018.
bpsang wrote:
uzmes 18 - 135 VR , moze dobro da te posluzi , on je obicno f/3,5 - 5,6 . da se ne trosis mnogo , imas dovoljan zoom odprilike 7,5 x i solidnu sliku , sve ispod 3,5 , ti je drastično skuplje i drastično bolje , jer sto je manji broj , vise pare vrijedi ... tj imas veci otvor blende / svijetla ...
03.01.2018.
lonely_wolf wrote: Kao prvo neka je sa srecom, mirna ruka i dobro svjetlo.
Kao drugo nema univerzalnog objektiva, tj. objektiva za sve.....
Drug koji kontekst, ko kasni danima, momak fino napisao da je uzeo Nikona, a ja sam mu samo dao misljenje iz licnog iskustva i ponudio mu alternative. Sto se mene tice nek kupi sta hoce, naravno i sa 18-135 se mogu fotke praviti daleko od tog da je drukcije. Ali za haman iste pare moze uzeti bolje, a to mi je i nakana bila da dam alternativu na bolje.

Ugodna noc....

artime

#4075 Re: DIGITALNA FOTOGRAFIJA

Post by artime » 06/02/2018 18:34

Sigurno je bilo x pitanja ovog tipa. Ali molim vas me uputite :D Bolje da vam postavim ovo pitanje, ovako koji bi dsrl kupili kada bi prvi put usli u svijet fotografije sa tehnicke strane zelite da naucite sve sto se moze? Naglasavam tehnicke jer sam sa umjetnicke strane potkovana :D sada to moram primijeniti u djelo, zato mi je potreban aparat i zato se ovako banalno izrazavam :D Budzet do 300eura, s tim da mi je EU trziste dostupno. Hvala :)

Post Reply