Aktuelnosti: FK Sarajevo

Sve o FK Sarajevo...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
tovarish
Posts: 3494
Joined: 26/05/2008 23:57

#1901 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by tovarish »

last mohicans wrote: 12/06/2021 15:06
tovarish wrote: 12/06/2021 14:14
last mohicans wrote: 12/06/2021 13:11
Sve to stoji, ali svi pobrojani i vecina jačih transfera iz PL su zenit i promociju doživjeli ovdje,bas na tim kaljužama od terena. Isti Benjo,Rahma, pa i Fanimo su igrali
u HR i SLO,pa ne napraviše ništa značajno, dok ne dođoše ovdje. Kod kona, Bajic,Hadziahmetovic, svi su ovdje promociju ostvarili. Jasno je meni da se žele finansijski osigurati, ali imas dosta primjera gdje se vracaju, al Bilbija, Stojčev je u ligu Srbije.. Ne znam koji je pravi put za jačanje lige, da li je to samo plasiranje u neku grupu, barem jednog kluba, to svakako jeste, ali imidz i promocija lige su katastrofalni i tu je savez najvise odgovoran. Nedostatak pravih menadzera,također. Pa onakav golman Šehić,pa ne moze ostvariti transfer makar u Bešiktaš, a jedinica reprezentacije.
Niko ne spori da imamo i nekih kvaliteta, ali kvalitet želi ići i da se obezbijedi financijski. To kod nas ne mogu, samo mogu propasti.

Za jačanje lige treba imati prvo normalnu državu, pa da ti savez ne vode kriminalci i politički poslušnici.

Prvo urediti državu, pa uvesti sistem u svaku sferu života. Danas u Evropi ne možeš imati vrhunskog igrača koji nije imao solidno obrazovanje (ne treba biti intelektualac, već da ima razvijene radne navike, te poštovanje prema autotitetuma i da nije glup, pa da shvata taktička rješavanja), da je hranjen zdravom hranom, a ne jeftinim junk foodom, da ima pristup dobrom zdravstvenom sistemu i da se u ranoj mladosti otklone amomalije. Zamisli da se Messi rodio kod nas, ostao bi još niži jer to niko nebi uočio.

Kod nas svi hoće napredak neke sfere, a sve to ide od vrha i mentaliteta naroda. Švabo nema urođeni talenat za fudbal kao južnjaci, ali sve nadoknadi sistemom, radom i disciplinom.
Nije bas HR bajno uređena, a savez pogotovo nije imun na kriminal i podobnost, IMT.. Znamo sta im je Mamic, pa i Šuker. Mamic im je temelje udario, a sad se zemlja trese od afere podmicivanja sudija. Tako da se ne slazem da moramo biti Njemačka da bi imali bolju ligu. Oni su očito našli pravi sistem. Kao da je HR preko bijela svijeta, pa da se ne moze poslati tim na edukaciju, ali je pitanje da li smo spremni na promjene i sistemski rad. Tu je najveci problem,čini mi se. Vidim po reakciji smijenjenih trenera, gašanje škole fudbala,itd.
Koliko god da su HR jadni, mi smo 100x gori. Oni su ipak jednonacionalna država i sa mnogo većim prihodima, a na kraju i dio EU, iako najgora država u EU.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1902 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by GandalfSivi »

Ljudi vicesampioni svijeta, Dinamo sad vec redovno igra grupne faze, izbacili Tottenham, Rijeka isto dobro igra u Evropi, Hajduku vazda pun stadion, ne mozemo se mi porediti sa njima, ali to nije do njih nego do nas...
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1903 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Velkoski »

Sretno Sabliću
User avatar
tovarish
Posts: 3494
Joined: 26/05/2008 23:57

#1904 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by tovarish »

S obzirom da ozbiljna imena neće u ovu kaljužu od lige, Sablić nije loše rješenje. Mlad je i gladan uspjeha, još da zna sa mladima, moglo bi to biti ok.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1905 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Grean »

GandalfSivi wrote: 12/06/2021 15:24 Ljudi vicesampioni svijeta, Dinamo sad vec redovno igra grupne faze, izbacili Tottenham, Rijeka isto dobro igra u Evropi, Hajduku vazda pun stadion, ne mozemo se mi porediti sa njima, ali to nije do njih nego do nas...
Ne treba zaboraviti da nikad nismo mogli.

BiH je u bivsoj Jugoslaviji imala veliki broj prvoligasa uvijek ali to je bila uglavnom sredina ili donji dio tabele uz pojedine bljeske. Znala se velika cetvorka, prije svega zahvaljujuci ekonomiji. BIH je spadala u manje razvijene republike pa se to odrazavalo i na sport. Sarajevo komunikacijski, politicki nikad nije bio centar za BiH na nacin na koji su centri bili Zagreb ili Beograd (npr. iz Tuzle je lakse bilo ici u Bg ili iz Bihaca, Prijedora u Zg). Danas je ocekivano jos gore. Nije opravdanje ali tako je.

Btw, 1991 sampionska reprezentacija, prvaci svijeta u U21, je imala cini mi se jednog igraca iz BiH, slovom i brojem jednog.
Velkoski wrote: 12/06/2021 15:27 Sretno Sabliću
Sretno i da bude bolji od prethodnika. Mjerilo ce biti igra, mladi igraci a vidjet cemo koliko ce piti vode prica uprave da titula nije pod moranje.
Anquilla
Posts: 2389
Joined: 25/04/2016 19:31

#1906 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Anquilla »

Napokon se završi saga o treneru.
Sretno mu.
User avatar
Logovan
Posts: 94101
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1907 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Logovan »

Konacno trener! :lol: Sretno Gorane!

Podrzati covjeka pa sta bude.
User avatar
Logovan
Posts: 94101
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1908 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Logovan »

GORAN SABLIĆ NOVI ŠEF STRUČNOG ŠTABA

https://fksarajevo.ba/vijesti/goran-sab ... staba/6107

Evo dovest će Sablić dvojicu sa sobom u stručni štab. Valjda ovo izađe na dobro.
svi u napad
Posts: 1859
Joined: 14/10/2012 14:40

#1909 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by svi u napad »

Ne moze sirotinja sa svojim shvatanjem nista napraviti. Evo od polugotovine smo napravili kokuzluk. Vlasnik daleko a ljudi u klubu bez vizije i ideja. Taman kad je malo krenulo pocela fukara u upravi da krade i da se bogati. Koliko god ja volio nas klub moras priznati da nema razlike izmedju nas i drugih. Zasto? Pa kao i vlasti preko koje kakvih veza dodju nesposobnjakovici i sve zaseru. Da bi imao velike transfere moras biti brand i moras imati sposobnog direktora. Kad si bio na putu d postanes brend na bosanskom nivou i da ti zbog toga pozeli iole bolji igrac iz nase lige doci oni prodaju 2 najbolja igraca za 600 000. E sad pogledajte koji su to glupsoni, Borac dobiva kao prvak 1 000 000 za ucesce. Dakle da smo mi bili prvaci a trebali smo biti kazes Rahmanu koji je htio ostati u Klubu i Tataru gospodo vasih je 500 000 i oni obadvojica odmah ostaju. Prossle godine smo igrajuci Evropu zaradili cinimi se oko 3 miliona. Ove godine bi kao prvaci bili nosioci u prvom kolu kvalifikacija i pobjedom bi bilo jos para tako da bi mogao platiti i Fanima da ostane. Da si ovo uradio klub bi napredovao na rejting listi UEFE postajes vec neko osrednje ime za 2-3 godine a igrace prodajes po puno vecoj cijeni od sadasnje sto ti donosi mogucnost kupovine kvalitetnijih pojacanja. No gdje ce to gladni seljacici shvatiti. Oni kao i svi u nasem drustvu znaju samo za ono gdje sam ja tu? Tuzno sta rade od najveceg i najboljeg kluba u drzavi. Zivjeli.
User avatar
tovarish
Posts: 3494
Joined: 26/05/2008 23:57

#1910 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by tovarish »

https://pressmedia.ba/sport/2021/12/06/ ... angazmana/

Izgleda i Kovačević ima ponudu. Ne piše koliko nude.
User avatar
Analiticarr
Posts: 2005
Joined: 15/02/2019 23:24

#1911 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Analiticarr »

Nas vlasnik, gospodin Nam je konacno poceo da vjeruje i shvata da je opljackan. Slijedi provjeravanje kako i gdje su potroseni svi ti silni novci u 2020 i 2021 a nakon toga nadajmo se da ce biti i podnesene TUZBE IN SHA ALLAH!!! :thumbup: :kiss:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1912 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Velkoski »

Hoće li otjerati alfu i omegu? TO NAM RECI ANALITIĆARE
User avatar
Analiticarr
Posts: 2005
Joined: 15/02/2019 23:24

#1913 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Analiticarr »

Velkoski wrote: 13/06/2021 05:15 Hoće li otjerati alfu i omegu? TO NAM RECI ANALITIĆARE
Ne znam. Slijepo joj vjeruje. I ja sam joj uvijek vjerovao ali mi nekako neshvatljivo da nije vidjela ili znala sta se desava i koliko se krade. Vidjecemo koga ce gospodin Nam zaduziti za provjeravanje i kako ce odreagovati kada sazna gdje su uzaludno potroseni (citaj baceni ili bolje receno UKRADENI) toliki novci.
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 907
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#1914 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Manje je bitno pitanje hoce li Nam podizati tuzbe ili ne, u nasem sistemu i tuzilastvu se moze i halaliti s tim parama. Jer ce osijediti dok ih naplati, a i nema on vremena za te zajbancije s nasim sudovima.

Mene vise zanima jel skontao sta zeli od kluba. Lafo radi sa akademijama po vijetnamu, uzeo FKS koji je bio solidno okrenut akademiji i onda rekao - dovodite mi kapitalce. :shock:

De nek on prvo viziju odredi, kao CEO firme, pa ce se ostalo slagati u to i na to ko puzzle. Nije to komplikovano toliko ako znas sta zelis.
Last edited by izbjeglica_iz_besmisla on 13/06/2021 15:51, edited 1 time in total.
Adobeg
Posts: 742
Joined: 24/02/2020 18:20

#1915 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Adobeg »

Meni nikako nije jasna vizija ni gazde ni ovih u klubu da li oni imaju ikakav plan za razvoj kluba u svim segmentima.Da li neko zna za ovu konferencijsku ligu,kada bi mogli objaviti ove regionalne grupe prije izvlacenja.
Anquilla
Posts: 2389
Joined: 25/04/2016 19:31

#1916 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Anquilla »

Goran Sablić i ispravljanje nagomilanih grešaka na Koševu

Goran Sablić stiže na užarenu klupu Sarajeva i pred njim je težak zadatak. Osnovno pitanje je hoće li dobiti dovoljno vremena da prenese na ekipu drugačije fudbalske zamisli koje nedvojbeno posjeduje

U mnoštvu nekreativnih trenerskih rješenja u našem fudbalu, naročito onih iz regije, tek tu i tamo iskoči poneki stručnjak vrijedan značajnijeg pomena. Ograničimo li se isključivo na one koji su na ovim prostorima ostavili trag kroz neki osvojen trofej, onda lista spadne na jako mali broj imena. Među takve spada i Goran Sablić, novi trener Sarajeva.

Nakon nekoliko sedmica lutanja i neugodne tišine koju bi prekidale tek objave samih trenera da su neuspješno okončali pregovore sa Sarajevom, Goran Sablić je konačno potpisao saradnju sa viceprvakom BiH i sada se klub može okrenuti sklapanju igračkog kadra i pripremi nove sezone kako ne bi doživio fijasko nalik na prošlosezonski. Sama imena trenera koji su kontaktirani, a koji su potvrdili interes Sarajeva poput Zlatana Bajramovića, Brune Akrapovića i Zorana Zekića, te naravno i odabranog Gorana Sablića, pokazuju da je Sarajevo zapravo imalo želju da proba nešto drugačije. Stoga su većinom i kontaktirani treneri koji imaju značajan potencijal za napredak u karijeri, a koji su fudbalski obrazovani daleko od premijerligaških terena.

Specifičan put u karijeri

Nije iznenađujuća skepsa sa kojom je dočekan Goran Sablić na Koševu, jer se nijednoj odluci uprave koja je bila na čelu kluba tokom sezone u kojoj je prokockano 13 bodova prednosti u odnosu na konkurenta ne vjeruje. I to je problem s kojim će se Sablić, ni kriv ni dužan, morati nositi.

Ono što jeste iznenađujuće jeste samouvjerenost sa kojom se mladi stručnjak otpisuje kao neadekvatno rješenje prije nego je i odradio makar jedan trening na klupi Sarajeva. I to zapravo pokazuje dublji problem u poimanju našeg fudbala, onaj nevezan isključivo za Sablića i Sarajevo, već za kompletnu Premijer ligu BiH i bosanskohercegovački stil razmišljanja općenito.

Opisujući svoje iskustvo u Sheriffu u koji je došao odmah nakon Gorana Sablića, još jedan od kandidata za trenera Sarajeva Zoran Zekić istakao je da se morao prilagoditi specifičnom načinu razmišljanja. A Moldavci su, dalo bi se zaključiti iz njegovog izlaganja, slični nama u smislu da vjeruju u svoj način razmišljanja i poimanja fudbala kao jedini ispravan, iako rezultati govore potpuno drugačije. I to je ono sa čim će i Sablić morati da se izbori na Koševu.

No, šta je ono što Sablića čini zanimljivim trenerom? Njegova igračka karijera nije bila ni izbliza onoliko bogata koliko je mogla biti, da je doslovno nisu uništile brojne teške povrede. Ponikao je u Hajduku, u specifičnoj školi fudbala, odakle je otišao u Dynamo Kiev, koji je još specifičniji po načinu posmatranja fudbala u odnosu na Hajduk. Jednom je bio prvak Hrvatske, tri puta prvak Ukrajine, a sve to vrijeme obilježile su brojne povrede, zbog kojih je imao priliku da fudbal doživi još u igračko vrijeme na malo drugačiji način. Posmatrajući ga sa strane.

Iskustva su ga oblikovala u trenera koji na temeljnom nivou pribjegava dosta ofanzivnoj fudbalskoj filozofiji sa kvalitetnim presingom, a tu ideju nadopunjuje vrlo čestim formacijskim promjenama kojima nastoji destabilizovati protivnika. Jednu od najvećih trenerskih pobjeda u karijeri Sablić je ostvario kao trener Širokog Brijega nad Zrinjskim krajem oktobra 2017. godine, kada je njegov tim nakon vrlo lošeg prvog poluvremena promjenom formacije potpuno okrenuo meč i na kraju savladao mostarski tim.

Njegovu raznovrsnost u igri najbolje je na svojoj koži osjetilo upravo Sarajevo, koje je bilo ujedno i tim koji je zbog njega najviše “propatio“. 2017. godine Široki Brijeg osvojio Kup BiH protiv Sarajeva, da bi na proljeće 2018. godine pobjedama u 19. i 23. kolu Sablićev tim izbacio Sarajevo iz utrke za naslov prvaka BiH.

Osim trofeja Kupa BiH sa Širokim Brijegom, Sablić je u ovom klubu uspio razviti i dva vrhunska igrača za domaće uslove, na kojima je Široki Brijeg ostvario solidnu zaradu. Luka Menalo i Stjepan Lončar su baš u vrijeme dok je on vodio klub postali neupitna klasa na nivou Premijer lige BiH i igrači vrijedni inostrane pažnje, a za Sarajevo će razvoj mladih igrača u narednom periodu morati da bude jako važan princip.

Razvoj mladih igrača za Sablića je zapravo i bio ulaznica na seniorski nivo fudbala. Juniore Splita je u vrlo snažnoj konkurenciji 2015. godine doveo do naslova prvaka Hrvatske, tako da je on prošao cijeli proces rada sa omladincima, od njihovog spremanja za prvi tim, do njihovog promovisanja u prvi tim. Naravno, način na koji će taj posao raditi u Sarajevu ovisit će i od samog koncepta koji mu klub predoči, a isključiva odgovornost svakako ne može biti na njemu.

Sa moldavskim Sheriffom, Sablić je 2018. godine rutinski osvojio prvenstvo, ali razočarenje je bio nastup u Evropi, gdje je eliminisan od Shkendije u Ligi prvaka, a onda ga je u play offu Evropske lige zaustavio Qarabag. No, značajno je i iskustvo sa Širokim Brijegom, sa kojim je rutinski eliminisao mnogo snažniji Kairat Almaty 2017. godine, a potom dobro namučio i škotski Aberdeen u Evropskoj ligi.

Fudbalska (ne)kultura u BiH

Najvažnije od svega, i ono što se pomalo zaboravlja, a što na najbolji način ukazuje na pogrešnu metodologiju našeg razmišljanja, Goran Sablić ima 41 godinu. Ako bismo to stavili u perspektivu, Husref Musemić je sa 44 godine osvojio prvi trofej kao samostalni trener, a Vinko Marinović sa 45 godina. Naravno, ovo apsolutno ne znači da su dva njegova prethodnika na klupi Sarajeva samom ovom činjenicom lošiji treneri od Sablića, već da pitanje gdje se Sablić dokazao dovoljno da bi vodio Sarajevo apsolutno nije logično pitanje.

Trenere naprosto ne možete suditi po iskustvima koja nisu imali. Sablić je dosad samostalno vodio Split i to sasvim solidno, potom Široki Brijeg, sa kojim je osvojio do današnjeg dana posljednji trofej za ovaj klub, a potom i Sheriff iz Tiraspola, sa kojim je dominatno postao prvak Moldavije. Ukratko, nigdje nije podbacio i svaki posao je odradio jako dobro.

Dovođenju takvih trenera u našem se fudbalu mora težiti, jer je to put kojim se ovaj sport općenito kreće. Dovoljno je pogledati kako svoje trenere biraju najuspješniji klubovi današnjice poput Bayerna ili Chelseaja. Naravno, to ne znači da će Goran Sablić biti pun pogodak za Sarajevo. Postoji mogućnost i da njegov angažman, jednako kao mnogi raniji angažmani trenera poniklih u drugačijim fudbalskim kulturama, bude neuspješan. Ipak, naš fudbal mora se odmaći od želje da podmeće noge svakom treneru strancu koji se usudi razmišljati izvan okvira. Ako ljudi koji mogu biti uspješni u drugim, fudbalski jačim sredinama od naše, konstantno ne uspijevaju svoju fudbalsku ideju prenijeti na ove prostore, a mi istovremeno sve više zaostajemo za fudbalom zemalja u kojima su oni ponikli, onda je možda vrijeme da se mi mijenjamo i postanemo otvoreniji. Primjer Gorana Sablića stoga će nam pokazati da li smo u posljednje vrijeme nešto naučili na nivou cijele zemlje ili i dalje mislimo da smo najpametniji, dok nam drugi odmiču svjetlosnim godinama.
https://plbih.ba/nas-izbor/dosije-plbih ... na-kosevu/
izvrsni direktor
Posts: 9027
Joined: 20/12/2018 16:11

#1917 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by izvrsni direktor »

Analiticarr wrote: 13/06/2021 06:38
Velkoski wrote: 13/06/2021 05:15 Hoće li otjerati alfu i omegu? TO NAM RECI ANALITIĆARE
Ne znam. Slijepo joj vjeruje. I ja sam joj uvijek vjerovao ali mi nekako neshvatljivo da nije vidjela ili znala sta se desava i koliko se krade. Vidjecemo koga ce gospodin Nam zaduziti za provjeravanje i kako ce odreagovati kada sazna gdje su uzaludno potroseni (citaj baceni ili bolje receno UKRADENI) toliki novci.
Pa je li te zamolio da ti odradis provjere? Cuo sam da ti spadas u mali krug ljudi kojima on vjerujem
User avatar
Analiticarr
Posts: 2005
Joined: 15/02/2019 23:24

#1918 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Analiticarr »

izvrsni direktor wrote: 13/06/2021 16:29
Analiticarr wrote: 13/06/2021 06:38
Velkoski wrote: 13/06/2021 05:15 Hoće li otjerati alfu i omegu? TO NAM RECI ANALITIĆARE
Ne znam. Slijepo joj vjeruje. I ja sam joj uvijek vjerovao ali mi nekako neshvatljivo da nije vidjela ili znala sta se desava i koliko se krade. Vidjecemo koga ce gospodin Nam zaduziti za provjeravanje i kako ce odreagovati kada sazna gdje su uzaludno potroseni (citaj baceni ili bolje receno UKRADENI) toliki novci.
Pa je li te zamolio da ti odradis provjere? Cuo sam da ti spadas u mali krug ljudi kojima on vjerujem
Cut ce se.
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 907
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#1919 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Na temu fokusa FKS na akademiju i rad s mladima, mislim da nam ono sto Parma upravo radi moze biti ideja vodilja. I mozda cak razlog za optimizam zbog nekih ociglednih slicnosti koje cu navesti ispod, mada naravno kod njih se radi o ciframa 10-20x vecim od nasih.

Helem, Parmu je lani kupio amerikanac, ne iz ljubavi naravno nego da zaradi pare. Svima je odmah komentar bio da je lud - Parma sa 200.000 stanovnika nije grad sa velikom bazom navijaca i takvi klubovi u Seriji A su obicno rupe bez dna. Nije bez razloga ovaj klub bio i prije i poslije parmalata stalno u finansijskim problemima.

Sljedeci Amerovi potezi su pokazali da nije ni najmanje lud - zadnja dva cete prepoznati iz nase price. :)
1. Parma ima brend i dosta navijaca VAN italije, zahvaljujuci zlatnim danima iz ere parmalata.
2. Parma je uvijek imala solidnu omladinsku skolu (a atalantin ili ajaksov primjer pokazuje sta dobra skola i skauting mogu donijeti finansijski).
3. Parmin stadion je u centru grada.

Za prvu stavku, koja nije za nas toliko relevantna, Amerikanac je zaposlio ekonomistu sa stanforda (ex Milan i Ferrari) da vodi pitanja marketinga i globalnog brenda. Ocekujem recimo da ce se skloniti krstovi sa dresova ubrzo, sve zbog prilagodbe globalnim navijacima. Prilika broj 1 za zaradu, jer sad je najveca para u navijacima koji sjede kuci.

Za drugu stavku, zaposlio je mladjeg sportskog direktora (ex Milan, Man Utd, Zenit) da postavi sistem za buducu zaradu na igracima. Taj lik je zaposlio jos dva iskusnjaka - jednog za skauting a drugog za metodologiju rada s mladima. Skupa s njima, kao viziju igre kluba u svim uzrastima je odredio ofanzivnu igru sa mladim igracima, jer logicno samo takva igra moze na mladom igracu donijeti 10x vise nego sto se ulozi. To je prilika broj 2 za zaradu, jer od starijih polovnjaka nema fajde u tom smislu - traze visoke plate a manje vrijede kad istekne ugovor nego sto si ih platio. Jel vam poznato?

Cak se spekulise da je Parma namjerno tankirala ovu sezonu da se ugovorno rijesi tereta starih igraca i ima vremena rebuildati ekipu. U prilog tome ide i cinjenica da je vec ove godine potrosila 70 miliona na desetak manje poznatih omladinaca koji ce sada moci biti nosioci igre u seriji B i tako brze stasati.

Finalni korak je bilo trazenje trenera koji ce znati/htjeti voditi mladju ekipu, zna talijanski fudbal i prica engleski (zbog gazdi jelte). Doveden je na kraju Enzo Maresca, koji je uz mentorstvo Pepa Guardiole ove godine pomeo ligu sa Cityjevim U23. Sablic mi djeluje bas kao nas izbor za istu situaciju.

Za trecu stavku, Amer je sam ispregovarao renoviranje stadiona i dugogodisnju koncesiju nad istim. Za razliku od dosta italije, Ennio Tardini je skoro u centru grada sto znaci da ce se dogradjeni shopping centri i ostale komercijalne stvari same isplatiti - stadion ce tako zivjeti 30 dana u mjesecu a ne samo 2-3. Prilika za sigurnu zaradu, cak i da mu svi fudbalski planovi propadnu. Poznato?

Parma ce za 3 godine, po mojoj procjeni, biti kandidat za europa ligu i igraci ce vrijediti barem duplo od ulozenog. A gazda ce pride vrtiti pare od kirija na top lokaciji. Dobro navijacima, njemu jos bolje.

Ako ovako pogledate, i ako se zaista ozbiljno okrenemo akademiji i rijesimo se kukolja u svojim redovima, i mi smo mozda bas na ovakvom nekom putu. Ali, posto je ovo BiH i bara puna govana i dalje sam skeptican.
Last edited by izbjeglica_iz_besmisla on 13/06/2021 21:24, edited 8 times in total.
User avatar
Logovan
Posts: 94101
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1920 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Logovan »

Aaaajmooo Krsteee :D

Image
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1921 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Grean »

Oficijelna nije osvjezila spisak igraca. Gledam na TM kome istice posudba

Dizdarevic, MDK odigrao jednu utakmicu u polusezoni

Kurdic, Kukesi, 14 utakmica u polusezoni ali nije bio u ekipi zadnjih 5 kola

Imamovic, Olimpik, 17 utakmica, 760 minuta

Sabanovic, MDK, 11 utakmica u polusezoni, 969 minuta, ono sto sam gledao pravio je dosta gresaka, penali, crveni kartoni.

Konjalic, Sim-Bau, 26 utakmica

Nathan, Olimpik, 16 utakmica

Resic, Sloboda, 4 utakmice, 67 minuta totalna fula od posudbe

Jasarevic, Rudar K. 26 utakmica
User avatar
Logovan
Posts: 94101
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1922 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Logovan »



Raspričao se Goran. :mrgreen:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8548
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#1923 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Pitar sa Kariba »

Svidja mi se! :mrgreen:
User avatar
Analiticarr
Posts: 2005
Joined: 15/02/2019 23:24

#1924 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by Analiticarr »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 13/06/2021 18:06 Na temu fokusa FKS na akademiju i rad s mladima, mislim da nam ono sto Parma upravo radi moze biti ideja vodilja. I mozda cak razlog za optimizam zbog nekih ociglednih slicnosti koje cu navesti ispod, mada naravno kod njih se radi ciframa 10-20x vecim od nasih.

Helem, Parmu je lani kupio amerikanac, ne iz ljubavi da zaradi pare naravno. Svima je odmah komentar bio da je lud - posto Parma nije grad sa velikom bazom navijaca i takvi klubovi su obicno rupe bez dna. Nije parma bez razloga bila i prije i poslije parmalata stalno u finansijskim problemima.

Sljedeci Amerovi potezi su pokazali da nije ni najmanje lud - zadnja dva cete prepoznati iz nase price. :)
1. Parma ima brend i dosta navijaca VAN italije, zahvaljujuci zlatnim danima iz ere parmalata.
2. Parma je uvijek imala solidnu omladinsku skolu (a atalantin ili ajaksov primjer pokazuje sta dobra skola i skauting mogu donijeti finansijski).
3. Parmin stadion je u centru grada.

Za prvu stavku, koja nije za nas toliko relevantna, Amerikanac je zaposlio ekonomistu sa stanforda (ex Milan i Ferrari) da vodi pitanja marketinga i globalnog brenda. Ocekujem recimo da ce se skloniti krstovi sa dresova ubrzo, sve zbog prilagodbe globalnim navijacima. Prilika broj 1 za zaradu, jer sad je najveca para u navijacima koji sjede kuci.

Za drugu stavku, zaposlio je mladjeg sportskog direktora (ex Milan, Man Utd, Zenit) da osigura sistem za buducu zaradu na igracima. Taj lik je zaposlio jos dva iskusnjaka - jednog za skauting a drugog za metodologiju rada s mladima. Skupa s njima, kao viziju igre kluba u svim uzrastima je odredio ofanzivnu igru sa mladim igracima, jer logicno samo takva igra moze na mladom igracu donijeti 10x vise nego sto se ulozi. To je prilika broj 2 za zaradu, jer od starijih polovnjaka nema fajde u tom smislu - traze visoke plate a manje vrijede kad istekne ugovor nego sto si ih platio. Jel vam poznato?

Cak se spekulise da je Parma namjerno tankirala ovu sezonu da se ugovorno rijesi tereta starih igraca i ima vremena rebuildati ekipu. U prilog tome ide i cinjenica da je vec ove godine potrosila 70 miliona na desetak manje poznatih omladinaca koji ce sada moci biti nosioci igre u seriji B i tako brze stasati.

Finalni korak je bilo trazenje trenera koji ce znati/htjeti voditi mladju ekipu, zna talijanski fudbal i prica engleski (zbog gazdi jelte). Doveden je na kraju Enzo Maresca, koji je uz mentorstvo Pepa Guardiole ove godine pomeo ligu sa Cityjevim U23. Sablic mi djeluje bas kao nas izbor za istu situaciju.

Za trecu stavku, Amer je sam ispregovarao renoviranje stadiona i dugogodisnju koncesiju nad istim. Za razliku od dosta italije, Ennio Tardini je skoro u centru grada sto znaci da ce se dogradjeni shopping centri i ostale komercijalne stvari se same isplatiti - stadion ce tako zivjeti 30 dana u mjesecu a ne samo 2-3. Prilika za sigurnu zaradu, cak i da mu svi fudbalski planovi propadnu. Poznato?

Parma ce za 3 godine, po mojoj procjeni, biti kandidat za europa ligu i igraci ce vrijediti barem duplo od ulozenog. A gazda ce pride vrtiti pare od kirija na top lokaciji. Dobro navijacima, njemu jos bolje.

Ako ovako pogledate, i ako se zaista ozbiljno okrenemo akademiji i rijesimo se kukolja u svojim redovima, i mi smo mozda bas na ovakvom nekom putu. Ali, posto je ovo BiH i bara puna govana i dalje sam skeptican.
Veliki respekt za ovakav kvalitetan post. :thumbup:
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#1925 Re: Aktuelnosti: FK Sarajevo

Post by jalijas74 »

Jeste li gledali trening ?
Meni ovo ima ozbiljnu priču uigravati će se linije konačno će se znati gdje će ko tačno stajati. I one transformacije koje je neko spominjao će imati smisla ako ih naučimo :)
Post Reply