PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#1 PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by sitninčine »

DA LI JE KLIMA UZROK NAPRETKA I PROPADANJA LJUDI KROZ CIJELU H/ISTORIJU ČOVJEČANSTVA?
Malo nespretan naslov.....pa sam ga promijenio...

Ja mislim da jeste.

ENGLESKA
Image

TROPI
Image

TUNDRA
Image

PUSTINJA
Image
Last edited by sitninčine on 27/05/2012 20:11, edited 3 times in total.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#3 Re: DA LI JE KLIMA UZROK NAPREDKA I PADA LJUDI u cije. istor

Post by harač »

belfy wrote:nije
:lol: :thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#4 Re: DA LI JE KLIMA UZROK NAPREDKA I PADA LJUDI u cije. istor

Post by fatamorgana »

Krupnice :lol:
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#5 Re: DA LI JE KLIMA UZROK NAPREDKA I PADA LJUDI u cije. istor

Post by mini2 »

napredka nije, napretka ne znam
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#6 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by sitninčine »

DA LI JE KLIMA UZROK NAPRETKA I PADA LJUDI (u cijeloj istoriji čovječanstva)?

Možda naslov teme nije adekvatan, ali pokušaču da objasnim...
Pitanje: Od kada se na zemlji klima prati? Odgovor: Od nedavno, nekih 400 000 godina
evo kako je to bilo:

Slika sa wikipedije:

Image

Citat sa wikipedije:

1. Paradoks slabog mladog Sunca (početak)
2. Snježna gruda Zemlja (~800 milijuna godina)
3. Andsko-saharska glacijacija (~450 milijuna godina)
4. Permsko-trijasno izumiranje (251,4 milijuna godina)
5. Paleocenski-eocenski termalni maksimum (paleocen-eocen, 55 milijuna godina)
6. Mlađi Dryas/Veliko smrzavanje (~11.000 godina)
7. Holocenski klimatski optimum (~7.000-3.000 godina)
8. Klimatske promjene iz 535.-536. (535.-536. n.e.)
9. Srednjovjekovni topli period (900.-1300.)
10. Malo ledeno doba (1300.-1800.)
11. Godina bez Sunca (1816.)

BLA..BLA..BLA....itd... kako je to bilo..... Paradoks je odlična riječ... (NEBULOZA - maglovita,
nejasna predodžba)...

Sve Naučno Dokazano, ......, A je li zaista sve tako.... Sve Naučno Dokazano....

Tko je taj koji smije reći nešto protiv toga!.. A bavi se tim stvarima...Da bi uspio mora i on tako
misliti i potvrđivati isto...

To vam je takozvana ''PALEOKLIMATOLOGIJA'' kao dokaz

Citati sa wikipedije: Izvučene riječi:

(polarne kape) (ledeni pokrivači) (pelud) (pepeo iz vulkanskih erupcija) (Znanost prikuplja klimatske
informacije iz godova drveća) (Sam fosil se datira pomoću radioaktivnog datiranja unutar široke margine
pogreške) (geolozi koriste sedimentske zapise) BLA..BLA..BLA... pa kaže: (Sedimenti, koji su ponekad
litificirani i oblikuju stijene, mogu sadržavati ostatke očuvane vegetacije, životinja, planktona ili peluda,
koji mogu biti karakteristični za određene klimatske zone) BLA..BLA..BLA....itd...

Nigdje nas! A gdje smo mi?...Mi smo u (ostatcima) ruševinama, takozvanih drevnih civilizacija....i to
(sve skupa) nekih 9 do 10 hiljada godina...(po meni to je sve skupa jedna te ista civilizacija)...
Last edited by sitninčine on 27/05/2012 21:27, edited 1 time in total.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#7 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by HM 2011 »

Ovdje se cilja na Helensku civilizaciju, Rimsku civilizaciju, Kinesku itd....

Šta čovjek da kaže.....

Prednosti blage klime jesu veliki kapaciteti za proizvodnju hrane - a hrana je osnova - temelj za dalji razvoj - na prazan stomak se privlače glupe ideje.....

RImska imperija se prostirala preko više klimatskih zona - nije dugo trajala zbog ratova i inflacije...

Helenska civilizacija - Perzijanci pa onda opet dio Rimske imperije....

Egipatska civilizacija - cvjetala je sve do jednom....

različiti su faktori koji utiču na uspon i pad određenih društveno političkih grupa....

Šta sve utiče na jedno društvo da bude produktivno ?

1. DOBRO I PLEMENITO RUKOVODSTVO !

sve ostalo je olakšavajuća ili otežavajuća okolnost....
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#8 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by sitninčine »

Kako kažu zemlja je stara oko 4,55 milijardi od toga pogodna za život nekih 1 000 000 godina (lupam)...
Prvi pisani tragovi čovjeka su nekih (lupam) 5 do 6 hiljada godina... E sad ako je od ovih 1 milion godina
samo 1 petina bila pogodna za čovjeka ostaje još 200 000 g. podijeljeno sa 6 hiljada koliko mi pišemo
(tekst urezan u kamen prije nekih 6 hiljada g.) to izlazi nekih 33 puta po 6000 g. Pa neka je Majkumu...
samo 3 puta ( tri civilizacije) po 6000 hiljada dovoljno je...Hoću da kažem da postoje ciklusi ili (cirkusi)...
Postanak, rast, vrhunac i pad civilizacije. Naša je, po meni, jedna od njih (ne znamo koliko ih je bilo
prije nas) i ne ćemo saznati...IZ PALEOKLIMATOLOGIJE...

A kad se sve prevrne (kora, ljuska naše planete) i nebo zamrači ipak će neko ostati, preživjeti od ''NAS'' ...
To su upravo oni najizdržljiviji kojima ne treba ništa do, (rupa u stijeni) koliba u prašumi, komadi snijega
da se napravi iglo i štap ili kamen kojim će pogoditi (loviti, ubirati) preostale životinje i biljke
(najizdržljivije, preostale) da bi se prehranio i preživio i dalje....

Neće mu trebati ni auto ni benzin ni laptop ni usisivać ni knjiga ni cipela ni mobitel ni windows ni internet
ni satelit ni virusprotection ni helikopter...ni ni ni ni ni ni ni.........Jer'bo to on nije ni prije koristio a ni znao
za to....Pa kada bi mu i dali sve to, koja svrha Čovjeku iz (prašume, sjevernog pola)... On i ranije te stvari
nije imao a nisu mu ni trebale......

I još, siguran sam da će i tada tražiti bolje uslove za život ''MJESTA NA ZEMLJI KOJA SU POGODNIJA''
Pa reći će takav: ''Ovdje je dobro ali teško se živi, idemo mi tamo iza onog brda da vidimo kako je tamo''
- (možda je bolje) BOLJA KLIMA uslovi - itd...itd..

Odyssey

User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#9 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by sitninčine »

Šta je Poenta ove teme?

Evo ''NAS''(mi ljudi) ovdje: :-) :? :?: :zzzz:

Citati sa wikipedije: Izvučene riječi:
Migracije ljudi i Klimatske promjene (World Migration Organization) ----- Formirano 1951. ..

Ee...znači od tada se to prati.... :-?

Migracije ljudi i zašto? Pa valjda zbog KLIME....Mislim ja !?...

Ne znam možda vi znate da je neki čovjek (naučnik: fizičar, h/kemičar, biolog, astronom, književnik,
filozof...itd..) uspio nešto postići boraveći, živeći (provesti svoj vijek) sve godine u pustinji, tropskoj šumi,
himalajima, sibiru, grenlandu, polarnim kapama, džunglama, morskoj pučini i slično....
Takvi samo dođu u ta takva područja (kratko) da pokupe podatke i vračaju se svojoj ugodnosti ''lijepoj klimi''
gdje te podatke obrađuju i donose zaključke itd.. Sva razmišljanja, zaključke i kako će praviti eksprimente,
ne prave ni u pustinjskoj oluji, ni po tropskoj kiši, ni po sibirskom vjetru i ciči zimi.... Oni to rade u idealnim
(klimatskim) uslovima, gdje mozak i tijelo ima optimalnu temperaturu i ostalo...

Nema čak ni puno insekata da im letaju oko glave i da ih nerviraju. Nisu obučeni u pet majica i dvije jakne sa
duplim pantalonama. Ne sjede goli, u gaćama, dok im znoj lije sa ćela itd... i onda kažu Eureka! ... E = mc2 ..
Ma, Kakvi...Ni Govora... To se ne događa.....skoro nikad...ne...ne..!

Pokupite sve naučnike, (napišite) mislim na imena, pa provjerite gdje su radili, živjeli (proveli) većinu svog vijeka,
pa čete doći do istog zaključka.........Možda ima suprotni slučajeva.....Ali iznimka potvrđuje pravilo...

60 svjetski poznatih znanstvenika

Image


Albert Einstein u blizini pustinje

Image


P.S:
Objašnjenje: Naučna ''eksperimentalna stanica'' na ANTARKTIKU i sl.. Plati država dobro (puno plati) ljude,
napravi stanicu sa idealnim uslovima za boravak i eksperimente....Ili izgradi stanicu koja se vrti oko zemlje
(sa idealnim uslovima za boravak i eksperimente) da ljudi eksperimentišu i plati ih super.. kad se vrate na
zemlju pobudale...razbole se ali to je sve u korist napretka i boljitka ''Nas svih''....Nađite mi i jednog koji je
proveo 20 godina u takvim uslovima (klimi) pa da je dobio nobelovu nagradu iz oblasti nauke....Nema.....
Može samo dobiti orden kao hrabar čovjek (kosmonaut) ili kakvu novu boleščinu ili slično...itd...
User avatar
alemica
Posts: 64
Joined: 27/05/2012 22:44

#10 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by alemica »

maj u snijegu .. :S to utjecalo na moj odlazak na more ... :P
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#11 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by fatamorgana »

Ma :dance: klimu dajte nam nešto o religiji, :lol:
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#12 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by sitninčine »

Boravak u umjetnim uslovima (Klima Uređaj - Air Conditioners I SLIČNO) traže da ste u konstantnom zatvoru,
a kada naglo izađete iz njega, tog zatvora (Klima Uređaj - Air Conditioners) tijelo i mozak dožive šok....
Pa sad ti misli....To je isto kao u pustinji - ''Kamen Puca'', a čovjek, da ne pukne... Zato i jeste pustinja samo
pijesak...
Da objasnim kome nije jasno... Temperaturne razlike u njima su i do 50tak stepeni u toku 24 sata,
tako da je oko 14 sati na suncu oko 55 a samo 8 do 9 sati kasnije se spuste na 10tak iznad nule
tako da kasno na veće možete čuti kako kamen puca i pretvara se u ono što je pustinja PIJESAK...
PIJESAK...i opet pijesak... Zaključak: Klima Uređaj - Air Conditioners, ne pomažu..... Nagle promjene i duži
boravak u zatvorenom prostoru nisu uslovi u kojima čovjek može postići velike rezultate mozganja i
razmišljanja...A ako ste čak i na otvorenom stalne vremenske promjene utiču na slabljenje vaše
koncentracije i mogučnosti da se duže posvetite mozganju i razmišljanju...
Također i vrijeme koje se mijenja svaka tri do četiri sata u toku dana na takvim mjestima...sve je to doprinos
tome...tako da ste u nemogučnosti da kvalitetno radite...

Zato predlažem da se intelektualci, naučnici iz ovih zemalja zamijene sa mjestom boravka tako da Nijemci idu
u Ganu, Francuzi u Sudan, Englezi u Alžir, Ameri(USA) u Avganistan, Japanci u Indoneziju, Koreanci
u Čile, Kinezi u Rodeziju, a Rusi neka se zamjene sa Saudijcima ....
Ovim prvima ćemo napraviti idealne uslove u pomenutim državama (Air Conditioners) pa neka rade, a ovim
drugima ništa, samo ćemo ih prebaciti u zemlje....Njemačka, Francuska, Engleska, SAD, Japan, Koreja, Kina,
Rusija. Pa sačekajmo koju godinu da vidimo rezultate..... I da se razumijemo SAD = paralele...(West Virginia, i sl.
Pennsylvania, Virginia, New York, Michigan, Wisconsin, Oregon).... Kinezi = paralele... ( Shangai, Hangzhou, i sl.
Nanjing,Wuhan,) Rusi paralele ... Bjelorusija, Ukraina, i sl.

Image



--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Netko se čudi što je neki Kenijac brži od svih trkača iz gore navedenih zemalja (Njemačka, Francuska, Engleska,
SAD, Japan, Koreja, Kina, Rusija) na 10000 metara... Ja se uopće ne čudim....
Kenijac trenira u takvim (groznim) nemogućim uslovima čak i živi u njima, pa kada dođe na neki atletski miting
u Evropu, čini mu se da će da poleti a ne da će trčati....Onda obuće, veće tenisice, da može u njih staviti po
kamen da ne poleti kad krene trčati, na startu, jer će pomisliti da je dopingovan....ŠALU NA STRANU...On
(Kenijac) je samo došao u idealne ''Klimatske Uslove'' gdje je lakše trčati a i sve ostalo.....

Image
Last edited by sitninčine on 28/05/2012 00:25, edited 2 times in total.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#13 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by HM 2011 »

Nije ti ispravna ideja čovječe....

Klima daje uslove, osnovne uslove za uzgoj hrane.

Ugodni uslovi za život su priča koja se pojedinačno mora ispričati za svakog čovjeka....

Domorodcima u pacifiku je njihovo ostrvo ugodno za život, nama nije,

Ne znači to što si ti na taj otok došao sa trimaranom napravljenim od najmodernijih materijala da si baš ti napredniji od tog domorodca, jer nisi ti napravio taj trimaran, nego fabrika, ti si taj trimaran platio fabrici koja ga je napravila za tebe,
a fabrika je platila know how za trimaran nekad davno baš tom domorodcu iz pacifika....

Šta, recimo, ako je vlasnik fabrike kojoj si ti masno platio trimaran porijeklom iz tog sela sa pletenim kućicama i da je najveća pletena kućica baš njegova..... Jel u tom slučaju to selo razvijenije od tvog sela - iako izgled vara ?

Pogledaj recimo ovo naselje - lijepo naselje jelde, fini neki ljudi...

Image

to su ti prijatelju zloglasne favele....

koliko zloglasne, plaho, u njima živi fukara i nemaju šta da jedu i nisu razvijeni....

e evo ti unutrašnjosti jedne favele...



Brazil nije ni tropska klima nego amazonska, kulturno ljudi izvoze govedinu koju možda baš ti danas jedeš na svom stolu (klima im je sve manje tropska, jer krče amazonske prašume - ali eto).... i čine današnji BRIC (Brasil, Rusia, India, China - u tim državama svi vide ekonomske lidere budućnosti) ????????

najbogatiji čovjek rekoše -

http://www.carlosslim.com/biografia_ing.html

Klimatski uslovi odnosno nagla promjena istih kroz historiju ima i imala je uticaj na ljude, međutim u današnjem globalnom svijetu uticaj klime na nas se svodi na uvođenje Euro 6 norme izduvnih gasova za automobile, prelazak sa fosilnih goriva na električnu energiju itd....

http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Fami ... %80%931317

ili samo

http://en.wikipedia.org/wiki/Famine

na ray-a nije uticala njemačka klima nego njemački školski sistem i dodatak da je djete zaista inteligentno :
http://en.wikipedia.org/wiki/Shouryya_Ray

Šesnaestogodišnji Shouryya Ray, Indijac koji već četiri godine živi u Njemačkoj, prvi je uspio riješiti matematički problem koji je postavio Sir Isaac Newton prije više od 300 godina, piše Daily mail.
Last edited by HM 2011 on 28/05/2012 00:04, edited 1 time in total.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#14 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote: Pogledaj recimo ovo naselje - lijepo naselje jelde, fini neki ljudi...

Image
ovo isto papagajka, :run:
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#15 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by sitninčine »

Ima jedna narodna Koju je izgovorio Rejhan Demirdžić u Talu, Seriji:

SIROTINJI JE UKUSNO KADA JE DOVOLJNO....
Image

Ja bih dodao: ''kada neko ne zna za bolje, ne znači da ne može bolje''...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#16 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by fatamorgana »

vrlo oštroumno, :D
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#17 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by Kinaski »

Definitivno da promjena klime utice na ljude ali prioritetnije je pricati o promjenama socijalno-ekonomskog statusa i kako oni uticu na ljude :thumbup:
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#18 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by sitninčine »

Ja imam dioptriju +2 .....

Recite mi: Koji vi minus nosite? možda -9 jal veči
Image


ili možda dno od ovoga
Image
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#19 Re: PROMJENE KLIME I NJENI UTICAJI NA LJUDE U ISTORIJI

Post by fatamorgana »

kad pada kiša ljudi se mijenjaju ....
Post Reply