Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

pshhh

#26 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by pshhh » 10/02/2010 12:15

Hollow wrote:

decko je sve rekao
Ovo što je ovaj decko Ajnstajn rekao je nešto najpametnije što sam do sada cuo.

statix

#27 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by statix » 10/02/2010 12:37

Ako si tako ocaran njegovom izjavom, presaltaj se na panteizam. :D

groka_00

#28 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by groka_00 » 10/02/2010 15:29

statix wrote:Ako si tako ocaran njegovom izjavom, presaltaj se na panteizam. :D
:thumbup: :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

kukuruz_kokicar

#29 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by kukuruz_kokicar » 10/02/2010 16:21

pshhh wrote:
Ovo što je ovaj decko Ajnstajn rekao je nešto najpametnije što sam do sada cuo.
Sta je to 'Ajnstajn' konkretno rekao u onom prilogu? Da ne postoji hladnoca, da ne postoji tama i da ne postoji zlo. Zlo je po njemu nedostatak ljubavi prema Bogu ... iako ne postoji, a postoji dobro .. a to je valjda ljubav prema Bogu.

Sta nam onda treba raditi po pitanju zla? Istrijebiti ga, izbjegavati ga? Hocemo li organizovati bogoljubni policijski odred koja ce sa poligrafom ispitivati koliko ko iskreno voli Boga? One koji ga ne vole mozemo ubiti ili... ma to nije ni bitno jer imamo problem! Ne znamo sigurno sta je to tacno Bog!
Znam sta cemo. Treba napraviti svezemaljski i vanzemaljski :lol: referendum kojim ce se prostom vecinom prihvatiti definicija Boga. Mozda bas Dodik to i ima u planu :lol: jer se fakat i ne zna sta ce biti tema referenduma. Pa cemo onda lijepo i demokratski odluciti hoce li Bog biti islamski, krscanski, zulu ili onaj koji je najrasireniji kvadrantu C-X54/S15. Mozda je najbolje da taj referendum odradimo dok jos nisu na vidiku vanzemaljci - da nam ne kvare brojno stanje. Kada se pojave, dovescemo ih pred svrsen cin i nametnuti nasu definiciju Boga.

A onda cemo se svi uhvaceni za ruke posuti cvijecem i do dugo u noc vijecati o pojmu ljubavi... o tome da li je zaista ljubav manifestacija u kojoj troglavi zmijonozi sa planete Fargo 5 jedu svoju dzigericu prije spavanja.

I kada sve te formalnosti rijesimo i otarasimo se zla zauvijek, zavladace sveopste dobro. Aha.

elSaik

#30 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by elSaik » 16/02/2010 13:04

Albert ti je rekao, da bi savladao hladnoću potrebno je upaliti grijanje, da bi savladao mrak potrebno je upaliti svjetlo, a da bi savladao zlo potrebno je biti dobar. Kada bi svako od nas bio dobra niko ne bi bio zao i samim tim zla ne bi ni bilo.

Ništa nije apsolutno. U životu sve je relativno, sve je subjektivno. Jedan čin istovremeno može biti i dobar i loš, tako da raspravi o apsolutnoj dobroti i zlu nema mjesta.

ahuseino

#31 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by ahuseino » 18/02/2010 03:53

Hollow wrote:

decko je sve rekao
Odlicno!

Samo mi je nejasno, dali je nedostatak zla = dobro, ili je nedostatak dobra = zlo.

Koje se ne moze izmjeriti: dobro ili zlo?

Hladnoca/toplota su relativan termin, ako ne postoji hladnoca ne postoji ni toplota (osim ako te dvije stvari znace dva razlicita fizicka fenomena t.j. jedno je temperature a drugo energija)...

Dobra igra rijeci, i govori puno o djecaku, ali ipak taj dio neje potpun (sto govori puno o ucitelju)...

joeaziz

#32 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by joeaziz » 18/02/2010 04:03

ovaj video nema veze s mozgom. ajnstajn je, bar kad je odrastao, bio apsolutni ateista.

Static-X

#33 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by Static-X » 18/02/2010 05:00

Hollow wrote:

decko je sve rekao
Evaj Albert bio pametan deceko, bezazlen, jos samo da je znao sta ce s atomskom da rade.

lucius

#34 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by lucius » 18/02/2010 07:08

apsolutno zlo - današnje monoteističke religije.

apel

#35 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by apel » 19/02/2010 08:36

Mislim da je greska napravljena vec u pitanju kojim je zapocet ovaj post. Ne postoji tako sta kao sto je apsolutno dobro ili apsolutno zlo, iz prostog razloga sto su oba pojma relativna, odnosno ne postoje neovisno jedno od drugog. Apsolutno
je samo ono sto postoji samo po sebi, sto ne treba nista izvan sebe da bi potvrdilo svoje postojanje, a i gdje da nadje nesto izvan sebe kada je ono Sve Sto Jeste?

ahuseino

#36 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by ahuseino » 19/02/2010 14:47

Apsolutno zlo = kapitalizam
Apsolutno dobro = anarhizam
:wink:

statix

#37 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by statix » 19/02/2010 14:54

ahuseino wrote:Apsolutno zlo = kapitalizam
Da dodam, anarhizam=istinska sloboda 8)

leander

#38 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by leander » 19/02/2010 23:25

elSaik wrote:Albert ti je rekao, da bi savladao hladnoću potrebno je upaliti grijanje, da bi savladao mrak potrebno je upaliti svjetlo, a da bi savladao zlo potrebno je biti dobar. Kada bi svako od nas bio dobra niko ne bi bio zao i samim tim zla ne bi ni bilo.

Ništa nije apsolutno. U životu sve je relativno, sve je subjektivno. Jedan čin istovremeno može biti i dobar i loš, tako da raspravi o apsolutnoj dobroti i zlu nema mjesta.

Pogrešno!

Apsolutno dobro i apsolutno zlo, kao međusobne suprotnosti, su inkompatibilni te je stoga samo jedna od te dvije mogućnosti vjerovatna.

U suštini, Einstein naglašava da je zlo samo nedostatak dobra kao što je i laž nedostatak istine. Istina bez laži može, ali laž ( u apsolutnom smislu) vodi u samonegiranje te stoga sama po sebi ne može opstati.

Ništa nije apsolutno.
Osim tvog zaključka gore?:)

leander

#39 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by leander » 19/02/2010 23:51

Mislim da je greska napravljena vec u pitanju kojim je zapocet ovaj post. Ne postoji tako sta kao sto je apsolutno dobro ili apsolutno zlo, iz prostog razloga sto su oba pojma relativna, odnosno ne postoje neovisno jedno od drugog.
Koji pojam je relativan, apsolutno dobro ili dobro?

Apsolutno
je samo ono sto postoji samo po sebi, sto ne treba nista izvan sebe da bi potvrdilo svoje postojanje, a i gdje da nadje nesto izvan sebe kada je ono Sve Sto Jeste?
Pa da, ali zlo nije izvan dobra, niti laž postoji izvan istine, istina je sve što jeste a laž je ono što nije. Nešto što nije ne predstavlja nikakvo bitisanje i stoga nikakvu realnost ( postojanje).

elSaik

#40 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by elSaik » 20/02/2010 01:23

leander wrote:
elSaik wrote:Albert ti je rekao, da bi savladao hladnoću potrebno je upaliti grijanje, da bi savladao mrak potrebno je upaliti svjetlo, a da bi savladao zlo potrebno je biti dobar. Kada bi svako od nas bio dobra niko ne bi bio zao i samim tim zla ne bi ni bilo.

Pogrešno!

Apsolutno dobro i apsolutno zlo, kao međusobne suprotnosti, su inkompatibilni te je stoga samo jedna od te dvije mogućnosti vjerovatna.

U suštini, Einstein naglašava da je zlo samo nedostatak dobra kao što je i laž nedostatak istine. Istina bez laži može, ali laž ( u apsolutnom smislu) vodi u samonegiranje te stoga sama po sebi ne može opstati.

Ništa nije apsolutno.
Osim tvog zaključka gore?:)
Da, i ja sada uviđam kontradiktornost gornje izjave. :) S tim da i dalje smatram da ne postoje apsolutno dobro i zlo. Dobro bez zla ne može, i obratno, jer kako odrediti dobro, ako ne znamo šta je zlo.

kukuruz_kokicar

#41 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by kukuruz_kokicar » 23/02/2010 10:04

leander wrote: Pa da, ali zlo nije izvan dobra, niti laž postoji izvan istine, istina je sve što jeste a laž je ono što nije. Nešto što nije ne predstavlja nikakvo bitisanje i stoga nikakvu realnost ( postojanje).
Informacija postoji.
Informacija može biti lažna ili istinita.
dakle
Laž postoji.

Ukoliko informacija odgovara stvarnosti onda je ona istinita. Ukoliko ne odgovara stvarnosti onda nije. Mala začkoljica je da svaka informacija nije stvarnost sama već model stvarnosti tj. njena generalizacija i samim tim odstupa od stvarnosti. To znači da su informacije po svojoj prirodi lažne. Sve što vidimo, osjećamo, mjerimo je samo aproksimacija stvarnosti i samim tim neistina.
Tako i ispada da možemo sa sigurnošću tvrditi da je naše viđenje svijeta u svojoj suštini neistinito. Odnosno, možemo tvrditi da laž sasvim sigurno postoji dok sasvim sigurno ne znamo šta je istina sama.

Apsolutno dobro bi mogla biti i istina sama - tj. postojanje svega, dok je apsolutno zlo naša ograničenost da poimamo istinu u njenoj cjelosti, odn. naša neograničenost da pravimo aproksimacije stvarnosti i time kreiramo lažnu sliku svijeta. :)

ahuseino

#42 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by ahuseino » 23/02/2010 16:21

kukuruz_kokicar wrote:
leander wrote: Pa da, ali zlo nije izvan dobra, niti laž postoji izvan istine, istina je sve što jeste a laž je ono što nije. Nešto što nije ne predstavlja nikakvo bitisanje i stoga nikakvu realnost ( postojanje).
Informacija postoji.
Informacija može biti lažna ili istinita.
dakle
Laž postoji.

Ukoliko informacija odgovara stvarnosti onda je ona istinita. Ukoliko ne odgovara stvarnosti onda nije. Mala začkoljica je da svaka informacija nije stvarnost sama već model stvarnosti tj. njena generalizacija i samim tim odstupa od stvarnosti. To znači da su informacije po svojoj prirodi lažne. Sve što vidimo, osjećamo, mjerimo je samo aproksimacija stvarnosti i samim tim neistina.
Tako i ispada da možemo sa sigurnošću tvrditi da je naše viđenje svijeta u svojoj suštini neistinito. Odnosno, možemo tvrditi da laž sasvim sigurno postoji dok sasvim sigurno ne znamo šta je istina sama.

Apsolutno dobro bi mogla biti i istina sama - tj. postojanje svega, dok je apsolutno zlo naša ograničenost da poimamo istinu u njenoj cjelosti, odn. naša neograničenost da pravimo aproksimacije stvarnosti i time kreiramo lažnu sliku svijeta. :)
Sta je informacija?

Nisam siguran sta mora da postoji...

kukuruz_kokicar

#43 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by kukuruz_kokicar » 23/02/2010 17:47

ahuseino wrote:
Sta je informacija?

Informacija je sustina podatka. Podatak je ova recenica sto ti stoji na ekranu. Podaci su zraci sunca, pjevanje ptica i svi ostali 'signali' putem kojih poimamo ovaj svijet.
Ja pisuci kodiram informaciju u podatak i saljem je tebi (preko portala), a ti taj podatak dekodiras natrag u informaciju.

Ako jos uvijek tvrdis da informacija (kako sam je ja opisao) ne postoji onda vrlo vjerovatno i ne razumijes ono sto sam napisao :).
Last edited by kukuruz_kokicar on 23/02/2010 18:01, edited 1 time in total.

kukuruz_kokicar

#44 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by kukuruz_kokicar » 23/02/2010 17:58

Dekartova ... mislim, dakle postojim moze biti i prenesena iz svijeta filozofije u svijet nauke o informacijama kao ... prima(m)/salje(m) informacije, dakle postoji(m)

ahuseino

#45 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by ahuseino » 23/02/2010 21:23

kukuruz_kokicar wrote:
ahuseino wrote:
Sta je informacija?

Informacija je sustina podatka. :shock: :-) Podatak je ova recenica sto ti stoji na ekranu. Podaci su zraci sunca, pjevanje ptica i svi ostali 'signali' putem kojih poimamo ovaj svijet.
Ja pisuci kodiram informaciju u podatak i saljem je tebi (preko portala), a ti taj podatak dekodiras natrag u informaciju.

Ako jos uvijek tvrdis da informacija (kako sam je ja opisao) ne postoji onda vrlo vjerovatno i ne razumijes ono sto sam napisao :).
A opet sa moje perspektive, ja razumijem ali ti ne :D

Informacija samo postoji ako je neko salje odnosno prima. Informacija jeste signal ali samo ako je poslata/primljena... tu, hajde da kazemo da si negdje blizu... (signal je signal samo ako se mjeri).

... Ali ali ovdje si malo fulo - t.j. NIKAKO ti informacija NIJE SUSTINA PODATKA (samo moze biti obratno ako ista).

Podatak nije recenica sto mi stoji na ekranu, jeste informacija; ali JESTE informacija MENI samo ako ja (hocu da) je procitam... pa i procitam. Da ja nisam dosao na ovu temu ne bi mi bila informacija... kontas?

Zato sam ti i postavio retoricko pitanje, sto znaci da nije da nisam znao odgovor... tako da mi ne moras, vjerujem benevolentno :wink: , pojednostavljivati...

respo

#46 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by respo » 24/02/2010 00:26

Image
ne postoji apsolutno zlo i apsolutno dobro

ahuseino

#47 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by ahuseino » 24/02/2010 03:36

statix wrote:
ahuseino wrote:Apsolutno zlo = kapitalizam
Da dodam, anarhizam=istinska sloboda 8)
:thumbup:

sonset

#48 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by sonset » 24/02/2010 22:48

Apsolutno dobro, i apsolutno zlo su dvije strane istog.Apslolutno jedno se ne može definisati, niti odrediti bez onog drugog. :-)

ahuseino

#49 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by ahuseino » 25/02/2010 00:23

sonset wrote:Apsolutno dobro, i apsolutno zlo su dvije strane istog.Apslolutno jedno se ne može definisati, niti odrediti bez onog drugog. :-)
Valjda da je RELATIVNO trebalo bi ti ono drugo za komparaciju da se vidi koliko je, ali termin apsolutno tvrdi da moze biti samo jedno... ili drugo... valjda...

kukuruz_kokicar

#50 Re: Apsolutno zlo i apsolutno dobro

Post by kukuruz_kokicar » 25/02/2010 10:56

ahuseino wrote: ... Ali ali ovdje si malo fulo - t.j. NIKAKO ti informacija NIJE SUSTINA PODATKA (samo moze biti obratno ako ista).

Podatak nije recenica sto mi stoji na ekranu, jeste informacija; ali JESTE informacija MENI samo ako ja (hocu da) je procitam... pa i procitam. Da ja nisam dosao na ovu temu ne bi mi bila informacija... kontas?
Ahuseiono, ja bih te zamolio da dalje ne skrecemo sa teme polemisuci oko toga sta je informacija ukoliko ne mislis da je pojam informacije bitan za diskusiju o temi. Definiciju pojma informacije i odnos prema podatku mozes naci na http://hr.wikipedia.org/wiki/Informacij ... kao_poruka.

Post Reply