ŠTA JE DUŠA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#176 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by sitninčine »

Duša je nevidljivo biće koje se ušulja u malog tek rođenog čovjeka a kad mu se tijelo pokvari ili ošteti onda to
biće zbriše (pobjegne iz njega) sa njegovim podatcima.... :run:
Image
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#177 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by fatamorgana »

Ope' nešto vjersko, :D
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#178 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by sitninčine »

Ima li duhova na KLIXu

Image
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#179 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by fatamorgana »

ima, vidi mi avatar, :lol:
User avatar
alemica
Posts: 64
Joined: 27/05/2012 22:44

#180 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by alemica »

puuunoooo radova i knjiga je zapisano na ovu temu ... mene su dvije od tih ideja najvise dvomile:

prva mi smo nista bez duse jer na kraju krajeva sta smo mi,no skupina poredanih atoma ali ako napravimo neki objekat koji ima sve sto imamo i mi mu opet ne mozemo udahnuti zivot ... -.-

druga da zapravo dusa ima svoju tezinu :S sto znachi da je tu ... http://www.snopes.com/religion/soulweight.asp
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#181 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Obskurni »

Objasnili ljudi da se radi o gasovima koji napuste tijelo u trenutku smrti i da je ta 22 grama varijabilno kod svakoga i svake vrste.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#182 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by sokkia »

duša=život ?
mrtav covjek nema dušu ni život.
životinja ima život,ali dali ima i dušu.
ako ima kakva je to duša? jel slici našoj, mislim ljudskoj?
onda opet mislim da je životonje nemaju i da nas to i razlikuje od životinja.
a životinje od nas razlikuje to da one nikad ne cine jedna drugoj (iste vrste) to što cini covjek covjeku,pa gdje je onda tu duša.
možda duša i ne postoji nego samo um koji nam je stvoritelj darovao a neko ga zloupotrebi a neko uradi dobro djelo.
ko ce ti ga znat. :-)
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#183 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Gaia »

životinje također imaju dušu, ali grupnu za razliku od nas. instiktivno osjećaju te znaju šta i kako treba dok je većina ljudi prestala osjećati pa tako i znati o onome sto je iznad razuma i logike.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#184 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by fatamorgana »

Gaia wrote:životinje također imaju dušu, ali grupnu za razliku od nas. instiktivno osjećaju te znaju šta i kako treba dok je većina ljudi prestala osjećati pa tako i znati o onome sto je iznad razuma i logike.
Znači moja mačka ima grupnu dušu, zajedno s mačkama iz komšiluka, :lol:
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#185 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Gaia »

ihh, kad su mačke bile nečije - nikad! to ti sebi samo umišljaš. :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#186 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by fatamorgana »

Gaia wrote:ihh, kad su mačke bile nečije - nikad! to ti sebi samo umišljaš. :D
Naravno, kao svaki dobar New age-ovac volEm da umišljam ....
User avatar
vaučer
Posts: 9190
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#187 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by vaučer »

Iluzija.
User avatar
maumau
Posts: 33
Joined: 16/06/2012 19:02

#188 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by maumau »

Nemam pojma! Nisu me dresirali.
Image
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#189 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by pussysmoke »

Obskurni wrote:Objasnili ljudi da se radi o gasovima koji napuste tijelo u trenutku smrti i da je ta 22 grama varijabilno kod svakoga i svake vrste.
Slažem se. Čak sam čuo i to da su objasnili da pred umiranje ne treba jesti grah, zato što može doći do toga da tijelo napusti više od 22 grama, te da taj "višak" može biti koban po prisutne.
NIN wrote:
Najljepsa wrote:Nisam sigurna sta je dusa ,ali znam da je teska 21 gram.
Kako znas? Da je nisi sama mjerila?

Uglavnom, davno opovrgnuto! Kako? Pa fino: eksperimenti koji su vodjeni da bi se (a priori) doslo do zadovoljavajuceg rezultata su opovrgnuti pa samim tim i zakljucak do kojeg se navodno doslo. Ukratko, metod koji se koristio u vrsenju ovih eksperimenata je bio pogresan i pun (namjernih) nedostataka.

A moj bi odgovor bio: dusa je kad se zavalis u fotelju, pustis sebi dobar film i zadas se po vocnoj salati! :D
abdAllah
Posts: 10
Joined: 27/10/2012 10:34

#190 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by abdAllah »

Pitaji te o dusi.Reci:Sta je dusa-samoGospodar zna,a vama je dato samo malo znanja!" Qur`'an Kerim(El-Isra',85)
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#191 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by dust in the wind »

heh. ko je to, sta je to, kazi, kazi... jel ovo na taj fazon :D
abdAllah
Posts: 10
Joined: 27/10/2012 10:34

#192 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by abdAllah »

Pravo razuma je da pojmi sve sto se moze pojmiti.Pa ipak on ne moze pojmiti svu realnost u njenoj apsolutnosti ;to moze uciniti samo imanom (ispravnim vjerovanjem)i nadahnucem.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#193 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by kojeime »

Putovanje elektrona mozgom neurotransmiterima, to je dusa.
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#194 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by amazon »

Dusa je ono sto ti izadje na nos poslije trcanja za zenama :D
User avatar
partybrakerica
Posts: 1281
Joined: 24/10/2012 10:53
Location: tamo gdje more ljubi dugu...

#195 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by partybrakerica »

Američki doktor Stjuart Hamerof i britanski psihijatar ser Rodžer Penrouz naučno su dokazali da duša zaista postoji, prenose agencije. Dvojica stručnjaka su autori nove kvantne teorije svijesti, prema kojoj se naše duše nalaze u specifičnim strukturama nazvanim mikrotubule ili mikrocjevčice, smještene u ćelijama mozga, a odatle nakon smrti mogu da izađu i nastave da postoje u univerzumu.

Mudri Allah u Svojoj časnoj Knjizi kaže:
“Allah uzima duše u času njihove smrti, a i one koje nisu umrle već su usnule, te zadržava one kojima je odredio smrt, a one druge pušta do roka određenog. Doista su u tome znaci za ljude koji razmišljaju.” (Kur'an)

Ovaj ajet izričit je u tome da su smrt i san od jednog roda i istog statusa. I kod smrti i kod sna Uzvišeni Gospodar uzima duše, s tim da one kojima je određeni rok stigao ostavlja kod Sebe, a one kojima nije stigao rok pri buđenju vraća tijelu. Dvije su veoma važne stvari po ovom pitanju:
Prvo, uzimanje duše, koje je zajedničko i smrti i snu, u ajetu je iskazano glagolom jeteveffa, koji podrazumijeva potpuno i cjelovito uzimanje, a ne glagolom qabd, koji podrazumijeva uzimanje i zapljenu. I u slučaju smrti i slučaju sna Gospodar uzima dušu, i to u zbiljskom značenju uzimanja, samo u slučaju smrti On pored toga i “zapljenjuje” dušu, koja više nije u mogućnosti da se vrati.

U još jednom kur'anskom ajetu za san se koristi izraz jeteveffa.
“On je Taj Koji vas Sebi uzima noću (jeteveffa) i zna šta ste preko dana stekli od dobra i zla! Potom vas budi, sve dok se rok smrti ne ispuni. A zatim, Njemu ćete se vratiti i On će vas o svemu što ste radili izvijestiti.”[El-EN'AM, 60]

Drugo, ono što Allah, dž.š., uzima Sebi jeste duša. Znači, kod smrti i sna iz Ovog svijeta putuje i odlazi duša, a ne tijelo.
Dok čovjek spava, njegovo tijelo je na zemlji, a duša putuje drugim svjetovima, da bi se na kraju ponovo vratila. Kada čovjek umre, tijelo ostaje na zemlji, odnosno pod zemljom, a duša zauvijek odlazi u druge svjetove tj.Ahiret.A Allah najbolje zna !
abdAllah
Posts: 10
Joined: 27/10/2012 10:34

#196 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by abdAllah »

ta americka budalastina stvarno nema mjesta uz haq.
User avatar
partybrakerica
Posts: 1281
Joined: 24/10/2012 10:53
Location: tamo gdje more ljubi dugu...

#197 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by partybrakerica »

Allah najbolje zna...
User avatar
LightRain
Posts: 250
Joined: 03/10/2012 23:14

#198 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by LightRain »

energija :)
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#199 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by zambaklija »

danas pročitaH,neznam đe,da su njeki naučnjaci rekli-utvrdili,duša obitava u velkom mozgu i kad umreš ode u vasionu,svemir ili tako njekako,e sader se sićam jene Sci-Fi serije,meščini mi se Babilon se zvašei u toku te serije otkriše da su njeki vanzemaljci(šeficu glumla njeka 'rvatska glumca) inače velkački neprijatelji ljudima u suštini novorođeni ljudi samo drugaka izgledašmo al' vrlo moćni i postaše sa homosapiensom debeli haveri i zavladaše svemirom :skoljka: :run:
Post Reply