Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

krtica_
Posts: 189
Joined: 06/05/2012 14:29

#26 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by krtica_ »

Vegetarijanstvo je jedna od najvecih pomodarstava i ubleha od kad postoji covjek.

Medjutim sloboda demokratija i te gluposti...
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#27 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Stojadin »

kojeime wrote: Dalje, koliko se ja sjecam virusi i bakterije su takodje zivotinje,.
Pogresno se sjecas..
krtica_ wrote:Vegetarijanstvo je jedna od najvecih pomodarstava i ubleha od kad postoji covjek.

Medjutim sloboda demokratija i te gluposti...
Ne jedu svi vegetarijanci samo bilje zato sto vole zivotinje.. Ima dosta i onih koji to rade za svoje zdravlje :-)
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#28 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by jaca78 »

meni ova tema uopšte nije glupa. životinje, naučno je dokazano, imaju emocije kao i ljudi, osjete bol, radost, patnju... nažalost, ne govore, pa ih se ništa i ne pita. ali, kao što većina vas ovdje misli, treba prvo srediti prava ljudi. sad je tako da ovdje se poštuju prava jačeg, slabijeg k'o hebe. o životinjama da i ne govorim
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#29 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by kojeime »

"Pogresno se sjecas.."

Dobro, u pravu si, nesto su izmedju zivih i nezivih bica, medjutim nema veze. Imaju DNA pa su oblik zivota. Dakle, ne treba ih ubijati.
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#30 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Stojadin »

kojeime wrote:"Pogresno se sjecas.."

Dobro, u pravu si, nesto su izmedju zivih i nezivih bica, medjutim nema veze. Imaju DNA pa su oblik zivota. Dakle, ne treba ih ubijati.
Mislio sam na to kad si ih nazvao zivotinjama. Bakterije su ziva bica u potpunosti (dok su virusi to sto si opisao). Medjutim, ne pripadaju zivotinjsku carstvu :D Al dobro sad da ne cjepidlacim.

Nego.. Glupo je govoriti o ravnopravnosti zivotinja u ljudskom drustvu.. Slazem se da bi trebale biti stroge kazne za namjerna ubistva zivotinja, da se ne bi trebale iskoristavat iskljucivo za zabavu ljudih, da bi farme trebale bit humanije itd. itd. Al ne mozemo govorit o "ravnopravnosti", npr. macke sa ljudima u ljudskom drustvu.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#31 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by kojeime »

meni ova tema uopšte nije glupa. životinje, naučno je dokazano, imaju emocije kao i ljudi, osjete bol, radost, patnju... nažalost, ne govore, pa ih se ništa i ne pita. ali, kao što većina vas ovdje misli, treba prvo srediti prava ljudi. sad je tako da ovdje se poštuju prava jačeg, slabijeg k'o hebe. o životinjama da i ne govorim

Otkud znamo da biljke nemaju emocije, ne osjete bol, radost, patnju... Mozda ih izrazavaju na nacine koje mi ljudi jos nismo naucili , jos smo glupi, da prepoznamo kao izrazavanja emocija?

Ali i bez toga, ako cemo napredovatri kao ljudska vrsta, ne smijemo se zaustaviti samo na jednom obliku zivota, zivotinjskom (i ljudi su zivotinje), kada vec napredujemo u moralu zasto da ne ukljucimo zastitu i na biljni i druge oblike zivota?

Bez zezanja, da bi mi ljudi prezivjeli moramo koristiti druge oblike zivota. Kada je vec to tako, ko je autoritet da kaze ovi oblici mogu (biljke) a ovi ne mogu (zivotinje) da se koriste (da ne kazem zloupotrebljavaju). Ja mislim da takav autoritet, ne samo jedna osoba vec skup, institucija, organizacija... ne postoji i nikada nece. Ako neko i uspije da nametne takvu odluku to ce biti silom, ne zato sto je to ispravno, vec zato sto sto ima moc, fizicku silu da svoje misljenje provede.

Cak i ako se vecina ljudi na planeti slozi, ne znaci da je ispravno, mozda je to samo moderna furka, za generaciju ili i prije se mozda promijeni. Kao kod pusenja, pitajte pusace, i svi ce reci da je zabrana pusenja u sve vise zemalja furka i moderno a nema pravog uporista, bez obzira na ogroman broj ljudi koji zagovara zabrane. Tako da ni odluka vecine ne mora biti ispravna, ko zaze da masa zna sta je ispravno?

Zato je meni prica o pravima zivotinja, vegetarijanstvo i slicno prilicno bez veze.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#32 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by harač »

gradacija mogućih prava koja bi se dodjeljivata životinjama trebala bi se, po meni, činiti po nivou (samo)svijesti u pojedinih životinjskih vrsta, što je danas moguće naučno odrediti; drugim riječima, trebalo bi vršiti diskriminaciju među životinjama na osnovu tog kriterija. po tome bi viši primati uživali više prava od, recimo, miševa i sl. (npr., u zabrani eksperimentisanja na njima, što je uvedeno i u EU), dok bi svi (pa i okolina), samom činjenicom svog postojanja uživali minimum zaštite, poput zabrane okrutnog postupanja, ili bezobzirnog uništavanja.

minimum svijesti mogao bi biti kriterij i u dodjeljivanju statusa subjekta prava i drugim entitetima. tako, npr. fetus bi postao zaštićen od pobačaja tek u onom momentu kada bi stekao minimum svijesti, što je sada moguće naučno odrediti, umjesto po proizvoljnom vremenskom određivanju (3 mjeseca, ili više ili manje). ljudi koji su u vegetativnom stanju, npr., izgubili bi značajan dio svoje agencije, tako da bi njihova rodbina mogla odlučivati u njihovo ime o njihovom nastavku života i sl. (što je inače i praksa).

zanimljivost koja nije istražena u filmu Distrikt 9, kad je onaj svemirski brod sletio u johanesburg, jeste pitanje u kojoj mjeri bi vanzemaljci mogli uživati veoma razgranata socijalna prava inače zagarantovanja ljudima južnoafričkim ustavom. u filmu, očito, nikakva. činjenicom da imaju barem isto svijesti kao i ljudi, ustavne odredbe bi se u tom slučaju čak mogle fleksibilno tumačiti da se zaštite prošire i na takva bića. tek u takvom slučaju bi se moglo govoriti o ravnopravnosti ljudi i nekih drugih entiteta u uživanju subjektivnih pravima.
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#33 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by jaca78 »

ok, moze se dosta filozofirati o ovoj temi, puno je argumenata na svim mogucim stranama i postujem to. ja sam licno vegetarijanac vec dugo vremena, nije modna furka, ali nisam ni od onih koji vrse pritisak na druge da prestanu jesti meso. svi moji ukucani ga jedu. ono sto je meni problematicno kada je u pitanju jedenje mesa jeste patnja kroz koju zivotinje, danas je vecinom tako, prodju prije nego budu ubijene da bi bile meso. ta patnja i agonija su ono zbog cega sam prestala jesti meso. osim toga, toliko je zamjena za meso danas da vjerujem da je vegetarijanstvo zdravo.
što se biljaka tiče, ne isključujem mogućnost da i one, kao i druga ziva bica, mogu osjecati.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#34 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by TheMule »

kojeime wrote:"Ne uspjevas vidjeti bilo kakvu razliku izmedju zivotinja i biljaka?"

Naravno da ima razlike, samo ima nas kojima posovanje zivota ne staje samo na zivotinjama, ima nas koji smo na visem stepenu razvoja pa postujemo sve oblike zivota, tako da bi trebalo zabraniti mucenje biljaka, koristenje biljaka za ishranu, kao ukras, trebalo bi zabraniti i konzumiranje vode jer i u vodi koju pijemo se nalaze mikroorganizmi, to jeste ziva bica, a ko smo mi da ih koristimo za svoja zadovoljstva i potrebe?

Insekte takodje, ko kaze da se ne smije ubiti maca ili cuko a muha ili komarac smiju? Pa i muha i komarac su ziva bica.

Dalje, koliko se ja sjecam virusi i bakterije su takodje zivotinje, tako da bi trebalo zabraniti ubijanje virusa i bakterija pomocu lijekova, sredstava za dezinfekciju, itd.

Kazes da ima razlike, pa onda napises stotinu gluposti poslije toga... Ogromna je razlika izmedju kokosi koja se toliko napati dok ne dodje na tanjir i biljke koja se posjece, nema straha, boli i patnje. Ako ne vidis razliku, tu ti nema pomoci
feningas
Posts: 51
Joined: 31/05/2012 02:43

#35 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by feningas »

jaca78 wrote:ok, moze se dosta filozofirati o ovoj temi, puno je argumenata na svim mogucim stranama i postujem to. ja sam licno vegetarijanac vec dugo vremena, nije modna furka, ali nisam ni od onih koji vrse pritisak na druge da prestanu jesti meso. svi moji ukucani ga jedu. ono sto je meni problematicno kada je u pitanju jedenje mesa jeste patnja kroz koju zivotinje, danas je vecinom tako, prodju prije nego budu ubijene da bi bile meso. ta patnja i agonija su ono zbog cega sam prestala jesti meso. osim toga, toliko je zamjena za meso danas da vjerujem da je vegetarijanstvo zdravo.
što se biljaka tiče, ne isključujem mogućnost da i one, kao i druga ziva bica, mogu osjecati.
Priroda je priroda, prirodu treba postovati, u prirodi je cilj da se prehranis, meso je iznimno vazno u prehrani i vegetarijanci ne mogu nikako biti zdraviji od nazovimo ih mesozdera (koji jedu mesu onoliko koliko je potreno a ne oni koji imaju 200 kila). Vegetarijanci su obicno slabi, mrsavi, nejaki. Jesi li ikada vidjela lava vegetarijanca? Pita li lav onu gazelu kad je uhvati gladan ima li nekih zelja, jesu li joj ugrozena prava.

Kakva prava zivotinja, kakva ravnopravnost, ako mogu nek se izbore za svoja prava, neka idu preko nekog sindikata, udruzenja, sta ja znam; mislim smjesne stvari stvarno. I ovo je previse, mene cuko smije ujesti kad hoce, i napasti me i prepasti me, i koga ja da tuzim? Njega! Pa da mu se sudi i da ide u zatvor i da mi plati odstetu za pretrpljenu dusevnu bol. Ja cuku ne smijem pipnuti, iako mi je dijete recimo ugrozeno. Jel vaznije dijete ili neki cuko ili 100 cuka, ili su ravnopravni. Prvenstveno zastititi ljude, prehraniti ljude, cuvati covjecanstvo, pa tek onda zivotinje. Naravno izivljavanje nad zivotinjama ne podrzavam, da ja uhvatim macku i da je rezem onako od zezancije, to ni u kom slucaju, da joj palim krzno, otkinem glavu jer mi je zanimljivo kako krv siklja, ni pod razno. Ali sam za uvijek, da se zakolje krava, ovca, koza, itd itd itd, da se prehrani odredjeni broj ljudi, makar bila zadnji primjerak svoje vrste.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#36 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by TheMule »

feningas wrote:
jaca78 wrote:ok, moze se dosta filozofirati o ovoj temi, puno je argumenata na svim mogucim stranama i postujem to. ja sam licno vegetarijanac vec dugo vremena, nije modna furka, ali nisam ni od onih koji vrse pritisak na druge da prestanu jesti meso. svi moji ukucani ga jedu. ono sto je meni problematicno kada je u pitanju jedenje mesa jeste patnja kroz koju zivotinje, danas je vecinom tako, prodju prije nego budu ubijene da bi bile meso. ta patnja i agonija su ono zbog cega sam prestala jesti meso. osim toga, toliko je zamjena za meso danas da vjerujem da je vegetarijanstvo zdravo.
što se biljaka tiče, ne isključujem mogućnost da i one, kao i druga ziva bica, mogu osjecati.
Priroda je priroda, prirodu treba postovati, u prirodi je cilj da se prehranis, meso je iznimno vazno u prehrani i vegetarijanci ne mogu nikako biti zdraviji od nazovimo ih mesozdera (koji jedu mesu onoliko koliko je potreno a ne oni koji imaju 200 kila). Vegetarijanci su obicno slabi, mrsavi, nejaki. Jesi li ikada vidjela lava vegetarijanca? Pita li lav onu gazelu kad je uhvati gladan ima li nekih zelja, jesu li joj ugrozena prava.

Kakva prava zivotinja, kakva ravnopravnost, ako mogu nek se izbore za svoja prava, neka idu preko nekog sindikata, udruzenja, sta ja znam; mislim smjesne stvari stvarno. I ovo je previse, mene cuko smije ujesti kad hoce, i napasti me i prepasti me, i koga ja da tuzim? Njega! Pa da mu se sudi i da ide u zatvor i da mi plati odstetu za pretrpljenu dusevnu bol. Ja cuku ne smijem pipnuti, iako mi je dijete recimo ugrozeno. Jel vaznije dijete ili neki cuko ili 100 cuka, ili su ravnopravni. Prvenstveno zastititi ljude, prehraniti ljude, cuvati covjecanstvo, pa tek onda zivotinje. Naravno izivljavanje nad zivotinjama ne podrzavam, da ja uhvatim macku i da je rezem onako od zezancije, to ni u kom slucaju, da joj palim krzno, otkinem glavu jer mi je zanimljivo kako krv siklja, ni pod razno. Ali sam za uvijek, da se zakolje krava, ovca, koza, itd itd itd, da se prehrani odredjeni broj ljudi, makar bila zadnji primjerak svoje vrste.
Niko ne prica o tome da se ide na sud protiv zivotinja.

A sto se tice ishrane, ishrana bazirana na biljkama je daleko zdravija od ishrane baziranoj na masnoci. Nije ispravno ljude porediti sa lavovima, ako ces ih porediti sa zivotinjama, onda je logicno da se poredimo s majmunima zbog velike slicnosti. Mi nismo mesozderi.
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#37 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Stojadin »

feningas wrote: Priroda je priroda, prirodu treba postovati, u prirodi je cilj da se prehranis, meso je iznimno vazno u prehrani i vegetarijanci ne mogu nikako biti zdraviji od nazovimo ih mesozdera (koji jedu mesu onoliko koliko je potreno a ne oni koji imaju 200 kila). Vegetarijanci su obicno slabi, mrsavi, nejaki. Jesi li ikada vidjela lava vegetarijanca? Pita li lav onu gazelu kad je uhvati gladan ima li nekih zelja, jesu li joj ugrozena prava.
Ljudi su jedni od 2-3 primata koji jedu meso, a jedini majmuni. Od hiljada i hiljada vrsta i podvrsta majmuna, jedino ljudi jedu meso (dobro, ima nekoliko majmuna koji ponekad, kad nemaju sta drugo, jedu insekte). Pa ti sad skontaj sta je prirodno a sta ne :-) Takodjer, nase tijelo ima karakteristike biljojeda. Npr., duzina crijeva kod mesozdera je 3x veca od njihovog dijela, dok je kod biljojeda 10x-12x. Nase je to drugo. Ili, stomacna kiselina kod mesozdera je 20 puta jaca od one kod biljojeda. Opet, nasa kiselina je ko kod biljojeda. Zubi i nokti mesozdera su ostri i cvrsti, dok biljojedi imaju ravne kutnjake radi zvakanja, i skoro nikakve nokte. Mesozderi imaju, bez ikakve smetnje, jako visok holesterol, dok biljojedi (i ljudi) ne mogu. itd. itd. itd.

Ja licno jedem meso i ne planiram prestat, al uporedjivat covjeka sa lavom i reci da su ljudi koji izaberu da prestanu jest meso "slabici" nema bas smisla.
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#38 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by jaca78 »

[/quote] Priroda je priroda, prirodu treba postovati, u prirodi je cilj da se prehranis, meso je iznimno vazno u prehrani i vegetarijanci ne mogu nikako biti zdraviji od nazovimo ih mesozdera (koji jedu mesu onoliko koliko je potreno a ne oni koji imaju 200 kila). Vegetarijanci su obicno slabi, mrsavi, nejaki. Jesi li ikada vidjela lava vegetarijanca? Pita li lav onu gazelu kad je uhvati gladan ima li nekih zelja, jesu li joj ugrozena prava.
Kakva prava zivotinja, kakva ravnopravnost, ako mogu nek se izbore za svoja prava, neka idu preko nekog sindikata, udruzenja, sta ja znam; mislim smjesne stvari stvarno. I ovo je previse, mene cuko smije ujesti kad hoce, i napasti me i prepasti me, i koga ja da tuzim? Njega! Pa da mu se sudi i da ide u zatvor i da mi plati odstetu za pretrpljenu dusevnu bol. Ja cuku ne smijem pipnuti, iako mi je dijete recimo ugrozeno. Jel vaznije dijete ili neki cuko ili 100 cuka, ili su ravnopravni. Prvenstveno zastititi ljude, prehraniti ljude, cuvati covjecanstvo, pa tek onda zivotinje. Naravno izivljavanje nad zivotinjama ne podrzavam, da ja uhvatim macku i da je rezem onako od zezancije, to ni u kom slucaju, da joj palim krzno, otkinem glavu jer mi je zanimljivo kako krv siklja, ni pod razno. Ali sam za uvijek, da se zakolje krava, ovca, koza, itd itd itd, da se prehrani odredjeni broj ljudi, makar bila zadnji primjerak svoje vrste.[/quote]

prvo nije istina da da su vegetarijanci slabi, mršavi i nejaki. da me vidis uvjerio bi se :D

preporučujem ti da pogledas ovo http://www.youtube.com/watch?v=UFNFvOyTJd8
pa ako i dalje mislis i vjerujes da je to zdravo, izvoli dati i svom djetetu da pojede
feningas
Posts: 51
Joined: 31/05/2012 02:43

#39 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by feningas »

Ma ja jesam mesožder, kakav crni biljojed, heheh. Nisam čak ni majmun niti spadam u neku podvrstu majmuna. Ne želim da ovo predje u "Za i Protiv vegetarijanaca", ali moram reći da su ljudi koji jedu meso u normalnim količinama fizički jaci i spremniji i sposobniji za fizički napor. Možda ja nisam upućen ali da li postoji neki vrhunski sportista koji je isključivo vegetarijanac. U ljudskoj je prirodi da jede meso, da lovi, pa vi pricajte sta hoćete. Prvi ljudi su jeli meso, lovili da prežive a imali su trave da pasu koliko su htjeli. Ovo je čisto moj stav o jelu ili nejelu mesa, ali postujem svaciji izbor. Što se teme tiče opet kazem, nisam ni za kakav vid izivljavanja nad životinjama, ali da ih koristimo za transport, za prehranu, to uvijek i u svakom slučaju, kakva crna ravnopravnost. Još ni ljudi nisu svi ravnopravni a već bi životinjama davali ravnopravnost.
Sent from my LT18i using Tapatalk 2
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#40 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by jaca78 »

a ti lovis sam? zanima me jesi li ikad ubio zivotinju i da li bi je mogao pojesti da sam to moras uraditi. naravno da ovo nije za i protiv vegetarijanaca, svako ima pravo na izbor. moja poenta jeste da meso zivotinje uzgojene na nacin prikazan u filmu, meso zivotinje kojoj su davani koje kakvi lijekovi da bi brze narasla, meso zivotinje koja nikad nije vidjela sunca, zivotinje koja osjeca bol i strah zbog kojeg neprestano luči adrenalin... ne moze biti zdravo.
a danas ćeš rijetko naći za kupiti meso krave koja hoda slobodna po livadi, pase biljke i boravi na suncu i zraku.
isto tako, ne mozes porediti nekadasnjeg i danasnjeg covjeka. covjek je nekad ubijao jer je morao, danas se puno vise ubija iz zabave i obijesti
feningas
Posts: 51
Joined: 31/05/2012 02:43

#41 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by feningas »

jaca78 wrote:a ti lovis sam? zanima me jesi li ikad ubio zivotinju i da li bi je mogao pojesti da sam to moras uraditi. naravno da ovo nije za i protiv vegetarijanaca, svako ima pravo na izbor. moja poenta jeste da meso zivotinje uzgojene na nacin prikazan u filmu, meso zivotinje kojoj su davani koje kakvi lijekovi da bi brze narasla, meso zivotinje koja nikad nije vidjela sunca, zivotinje koja osjeca bol i strah zbog kojeg neprestano luči adrenalin... ne moze biti zdravo.
a danas ćeš rijetko naći za kupiti meso krave koja hoda slobodna po livadi, pase biljke i boravi na suncu i zraku.
isto tako, ne mozes porediti nekadasnjeg i danasnjeg covjeka. covjek je nekad ubijao jer je morao, danas se puno vise ubija iz zabave i obijesti
Ne mogu porediti današnjeg i nekadašnjeg čovjeka, a mogu današnjeg čovjeka i majmuna, nidje veze. Ja ne lovim jer imam mogućnost da meso kupim, to sam rekao da približimo sliku da je u stvari u prirodi čovjeka da jede meso jer je lovio meso a nije travu paso. Koljem kurban svake godine, pa ga pojedem, zašto ne bih. Svome ću djetetu naravno uključiti u prehranu sve što mu bude potrebno, a meso je kažu učeni ljudi vrlo bitno i u razvoju, kad ono odraste neka odabere hoće li biti vegetarijanac, neću imati problem s tim.

Sent from my LT18i using Tapatalk 2
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#42 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by palamuda »

Da bi se uopšte diskutovalo na ovoj bizarnoj temi treba prvo reći da nas ima koji su sigurni da nisu postali od majmuna, ako neko smatra da jest to je njegov problem.
Ravnopravnost životinja je obično pomodarno naprđivanje koje veze nema ni sa čim, životinja je životinja, čovjek je čovjek, teletina mmm, janjetijna mmmm.
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#43 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Smail Aga »

Stojadin wrote:
feningas wrote: Priroda je priroda, prirodu treba postovati, u prirodi je cilj da se prehranis, meso je iznimno vazno u prehrani i vegetarijanci ne mogu nikako biti zdraviji od nazovimo ih mesozdera (koji jedu mesu onoliko koliko je potreno a ne oni koji imaju 200 kila). Vegetarijanci su obicno slabi, mrsavi, nejaki. Jesi li ikada vidjela lava vegetarijanca? Pita li lav onu gazelu kad je uhvati gladan ima li nekih zelja, jesu li joj ugrozena prava.
Ljudi su jedni od 2-3 primata koji jedu meso, a jedini majmuni. Od hiljada i hiljada vrsta i podvrsta majmuna, jedino ljudi jedu meso (dobro, ima nekoliko majmuna koji ponekad, kad nemaju sta drugo, jedu insekte). Pa ti sad skontaj sta je prirodno a sta ne :-) Takodjer, nase tijelo ima karakteristike biljojeda. Npr., duzina crijeva kod mesozdera je 3x veca od njihovog dijela, dok je kod biljojeda 10x-12x. Nase je to drugo. Ili, stomacna kiselina kod mesozdera je 20 puta jaca od one kod biljojeda. Opet, nasa kiselina je ko kod biljojeda. Zubi i nokti mesozdera su ostri i cvrsti, dok biljojedi imaju ravne kutnjake radi zvakanja, i skoro nikakve nokte. Mesozderi imaju, bez ikakve smetnje, jako visok holesterol, dok biljojedi (i ljudi) ne mogu. itd. itd. itd.

Ja licno jedem meso i ne planiram prestat, al uporedjivat covjeka sa lavom i reci da su ljudi koji izaberu da prestanu jest meso "slabici" nema bas smisla.
Ocito je da si ti davno,davno isao u skolu,sjecanja na biologiju su ti izbljedela i mutna. Ovako svi primati jedu meso. Simpanze u kuci jedu istu hranu kao i ljudi,ukljucujuci meso. U prirodi primati jedu cijelu kamaru malih zivotinja i posebno insekata. Vecina majmuna jede insekte i crve a znamo da su insekti i crvi jako bogati kvalitetnim bjelancevinama. Ne postoje samo mesozderi i biljozderi,imaju i svezderi,ljudi spadaju u njih. Tacno je da,mesozderi imaju duljinu crijeva x3 ,biljozderi x 12 ali ljudi imaju x6. Stomacna kiselina kod mesozdera nije 20x jaca nego kod biljojeda :-) :-) a zasto bi i bila kada je meso stoputa probavljivije od biljki. Konkretno pas ima 0,6 jacinu kiseline a covjek 0,4 ostale domace zivotinje imaju oko 0,3-0,5. Sa tim da je pas isto svezder i ta kiselina mu i pomaze da jede sve zivo. Covjek nije u stanju da probavlja celulozu,glavni dio kod biljki,to je kod biljojeda rjeseno prezivanjem ,kod drugih biljojeda ponovnim jedem izmeta i slc. Covjek nema enzima za probavljanje celuloze. Praiskonska prirodna covjekova ishrana se sastoji od voca i mesa ( crvi i insekti ). Naravno ,mi se danas u razvijenom svijetu mozemo drzati dijete kakve hocemo,neovisno o tome sta su nasi primatski preci jeli. Mozemo biti vegetarijanci i to ,jaki,nabiladani i krupni kao medvjedi. Dovoljno je da konzumiramo dosta biljki koje sadrze bjelancevine,kao gljive,mahunarke,soja i mnoge druge. Onda imamo neke vegetarijance koje konzumiraju jaja,mljeko i mlijecne proizvode,njima stvarno nije zdravstveno potrebno da ikada jedu meso,jer sa tom hranom ce unijeti i previse bjelancevina. Znaci radi se samo o etickom pitanju. Mislim da trebamo nivelisati zivotinje,mislim da su po nekim zakonima naprednih zemalja i nivelisane. Cak ako i nisu,ja licno cu ih u mom pogledu na svijet ih razdvajam. Naprimjer ribe su niza bica. Pa onda ne mozemo porediti kokosku i psa. Ni kravu i simpanzu. Po nekim istrazivanjima simpanza je na nivou djeteta od 8-9 godina,naravno da ne mozemo ubijati takvu zivotinju,niti je porediti sa ovcom/kravom ?? Ili za psa kazu da je na nivou djeteta od 3 godine. Znam,dobro da pas sanja i to sanja stalno i burno. Kako mozes ubiti stvorenje koje sanja :? :? Dok recimo za kokosku nemam nikakvih osjecaja,sto ne znaci da je treba drzati u neuslovnim uvjetima ili muciti ali zna se da je to cista ishrana !!
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#44 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Stojadin »

Smail Aga wrote: Ocito je da si ti davno,davno isao u skolu,sjecanja na biologiju su ti izbljedela i mutna. Ovako svi primati jedu meso. Simpanze u kuci jedu istu hranu kao i ljudi,ukljucujuci meso. U prirodi primati jedu cijelu kamaru malih zivotinja i posebno insekata. Vecina majmuna jede insekte i crve a znamo da su insekti i crvi jako bogati kvalitetnim bjelancevinama.
I sam sam rekao da neki ponekad jedu insekte, al to bi bilo to. Ishrana im je osim toga iskljucivo vegetarijanska. Bez tih insekata i mesa bi mogli prezivjeti, dok ishanu bez bilja ne bi mogli. To meso im vise dodje ko poslastica nego ko glavna ishrana.
Stomacna kiselina kod mesozdera nije 20x jaca nego kod biljojeda a zasto bi i bila kada je meso stoputa probavljivije od biljki.
kako bolan nije? stomak mesozdera luci enzime sa 10x jacom kiselinom od kiselinom covjeka i biljojeda. i bas zato bakterije kao sto je salmonela ne mogu da prezive kod mesozdera. A nadam se da sam znas da su ljudi itekako podlozni salmoneli.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#45 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by kojeime »

"I sam sam rekao da neki ponekad jedu insekte, al to bi bilo to. Ishrana im je osim toga iskljucivo vegetarijanska. Bez tih insekata i mesa bi mogli prezivjeti, dok ishanu bez bilja ne bi mogli. To meso im vise dodje ko poslastica nego ko glavna ishrana."

Da su nekada ljudi jeli samo vegetarijansku hranu, mi danas ne bi raspravljali na ovu temu. Jer nas ne bi bilo. Meso je bio neophodan dio prehrane ljudi od kojih mi poticemo. Da ne govorimo bicima od kojih su potekli ljudi od kojih mi poticemo.

A za onu opasku o pisanju gluposti. Prvo, prepoznaj ironiju, drugo pazi na jezik.
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#48 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by Smail Aga »

Stojadin wrote:
Smail Aga wrote: Ocito je da si ti davno,davno isao u skolu,sjecanja na biologiju su ti izbljedela i mutna. Ovako svi primati jedu meso. Simpanze u kuci jedu istu hranu kao i ljudi,ukljucujuci meso. U prirodi primati jedu cijelu kamaru malih zivotinja i posebno insekata. Vecina majmuna jede insekte i crve a znamo da su insekti i crvi jako bogati kvalitetnim bjelancevinama.
I sam sam rekao da neki ponekad jedu insekte, al to bi bilo to. Ishrana im je osim toga iskljucivo vegetarijanska. Bez tih insekata i mesa bi mogli prezivjeti, dok ishanu bez bilja ne bi mogli. To meso im vise dodje ko poslastica nego ko glavna ishrana.
Stomacna kiselina kod mesozdera nije 20x jaca nego kod biljojeda a zasto bi i bila kada je meso stoputa probavljivije od biljki.
kako bolan nije? stomak mesozdera luci enzime sa 10x jacom kiselinom od kiselinom covjeka i biljojeda. i bas zato bakterije kao sto je salmonela ne mogu da prezive kod mesozdera. A nadam se da sam znas da su ljudi itekako podlozni salmoneli.
Biljke su sirok pojam. Ljudi i primati ne mogu probavljati celulozu,sa time automatski nismo biljojedi i hranimo se uglavnom plodovima biljaka,koje imaju puno secera ,drugo bjelancevine su nam neophodne ( sa time da ne moraju biti iz mesa ). U stomacima sisara se nalazi klorovodikova kiselina u malom rastvoru,vec sam napisao da ljudi imaju 0,4 rastvor a od domacih zivotinja najvisi rastvor ima pas i to 0,6. Sada za divlje zivotinje ne znam ali znam da macka kao apsolutni mesozder ( za razliku od psa ,koji jede svasta) ima rastvor od 0,5 ,tako da se sve zivotinje iz porodice Macki moraju kretati otprilike oko te vrednosti a to nije puno vise od krava/konja/ovaca koje imaju 0,3-0,4.
Meso je visoko-hranljivo ,visokovrijedna ishrana,lako probavljiva. Postoje teorije da je vazan korak u evoluciji covjeka bio prelazak na vise mesnu ishranu. Jer je ona omogucivala zbog kvalitete ,vise odmora i igre a igra i odmor su razvijali inteligenciju.
Ljudi ce uvijek jesti meso,znaci uvijek cemo ubijati zivotinje. Sada ja shvatam da je poenta ove teme da bi zivotinje trebale biti zasticene,prilikom uzgoja i ubijane bezbolno i bez nepotrebnih surovosti. Sada ako pokretac teme ili neki od forumasa misle da treba apsolutno prestati sa ubijanjem zivotinja,to je bojim se apsolutno nemoguce.
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#49 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by jaca78 »

da ostavimo ishranu po strani?
niko me međutim ne može ubijediti da je neophodno nositi krznenu bundu, kožnu torbu ili kožne sandale.
možda jeste glupo govoriti isključivo o ravnopravnosti ljudi i zivotinja, kad njihove potrebe i sposonosti nisu iste.
ali ja vjerujem i nastojim tako i živjeti: životinje imaju pravo da budu site, da ne trpe bol, da budu napojene, da slobodno šetaju, da udišu zrak... nisu ljudi gospodari planete
User avatar
virtual_tour
Posts: 39
Joined: 12/03/2012 21:47

#50 Re: Da li zivotinje zasluzuju ravnopravnost?

Post by virtual_tour »

jaca78 wrote:da ostavimo ishranu po strani?
niko me međutim ne može ubijediti da je neophodno nositi krznenu bundu, kožnu torbu ili kožne sandale.
možda jeste glupo govoriti isključivo o ravnopravnosti ljudi i zivotinja, kad njihove potrebe i sposonosti nisu iste.
ali ja vjerujem i nastojim tako i živjeti: životinje imaju pravo da budu site, da ne trpe bol, da budu napojene, da slobodno šetaju, da udišu zrak... nisu ljudi gospodari planete
Jesi li ti svijesna da u BiH veliki broj ljudi ne moze da ostvari ove potrebe. OK udisu zrak, ali ostalo .... :-)
Post Reply