parapsiholoski fenomeni

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#101 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

SanskiBiser wrote:
PeroKosoric wrote:Meni se isto deslio kad sam bio mali. Mama mi je citala bajeke i vrlo me se dojmila bajka "Vuk i Crvenkapica".

Kakve li ovo veze ima sa Filozofijom, to samo Aristotel zna.
E to sto se tebi desilo kad si bio mali, a ukljucivalo je mamu i pricu o vuku i crvenkapici, o tome bi prije samo Sigmund Frojd imao sta reci, tesko da je slucaj za Aristotela :lol:
:lol: :lol:

ma bravo SB, ovo ti je cisti biser!

tema je na filozofiji jer filozofija nije nista drugo do vjera (ili sistem vjerovanja) koju odredjena drustvena grupa ili skola prihvata kao mjerodavnu. dakle, govorimo o filozofiji parapsihologije koja se definise kao:

the study of the evidence of mental power or phenomena that appear to contradict physical laws; most objects of study fall within the realm of "mind-to-mind" influence (such as extra-sensory perception, folie a deux and telepathy), "mind-to-environment" influence (such as psychokinesis) and "environment-to-mind" (such as hauntings).

nego, meni se nesto slicno desilo prije 3-4 godine, bas je bio april mjesec. dok sam vozila, rano ujutro, cestom, nagazila sam na led i auto mi je izletio sa ceste i nekontrolisano se okretao velikom brzinom oko svoje ose. ja sam od velikog soka i straha samo digla ruke u vazduh kao da sam na nekoj svadbi. :D mislila sam: gotovo je! :shock: onda sam ugledala dva andjela kako su se dohvatili mog volana i u momentu zakocili auto. tresla sam se kao prut neko vrijeme. kada je stigla asistencija na putu i kada su me izbavili iz nepozeljne situacije, nastavila sam voziti prema svojoj meti kao da se nista nije desilo.

a dan prije udesa, osoba sa kojom se cesto telepatski komuniciram, zvala me je telefonom bar 5-6 puta nastojeci me nagovoriti da odgodim putovanje jer je predosjecala da mi se moze nesto desiti.
Last edited by Gaia on 18/04/2009 12:58, edited 1 time in total.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#102 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

Shoshana wrote:
Gaia wrote:
Shoshana wrote:Cano, zivota ti, jes' to ti :shock: :?
o, Palapiusa, jes' to i ti postala vidovita? :shock: :D
Jok :D

moje mi trece oko kaze da je nemoguce da postoje dvije osobe poput Cane :D

Usput, ako slucajno i postoje dvije Cane (sto bi vec bio probability paradox), ja bih samo da naglasim da je 'moja' Cana super dobra osoba. Bubreg bi ti dala ;-) Jedino sto je malo opicena, eto :D
ma u redu je, sve dok ti pod bubreg ne podmece m.da :D :D
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#103 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by maybelline »

almin-78 wrote:Uhhh nedaj Boze nikome,ja se sav najezio dok sam citao taj zadnji primjer maybelline :( :( kako je to izgledalo,jel te ta zena vidjela dok si ti nju ugledala?

ja nisam imao s tim iskustva,i drago mi je,a nadam se i da necu nikada'

creepy

Ma jok, nisam ni ja vidjela ni lice ni nista, vec samo obrise tijela i dugu kosu, pa sam po tome zakljucila da je bila zena. Meni u tom trenutku nije bilo toliko creepy vec tek sutradan kad sam cula da je umrla ta zena, a zivjela je otprilike u tom dijelu odakle sam ja to nesto vidjela. Mislim, moze biti da je samo slucajnost i nigdje veze sa smrcu te zene, ali ja sam to samo shvatila kao da je umrla, a njena dusa (ili ta neka energija koja nas cini) je napustila tijelo i odlazila negdje drugo...

Inace mislim, s obzirom koliko je ovaj nas mozak malo istrazen, da je sasvim moguce da mi svi imamo tu neku mogucnost da osjetimo/vidimo/cujemo neke pojave koje mozda spadaju u sferu nadnaravnog, samo je kod nekih ljudi to mozda izrazenije (iz nekog razloga), a kod nekih nije toliko, kao, uostalom i sva ostala cula. Neko ima izrazeno culo sluha, a neko sasvim prosjecno. I mislim da nas strah od nadnaravnog proizilazi samo iz toga sto nam je to jos neistrazeno i nepoznato podrucje, kao sto je vjerovatno nekada to ljudima predstavljala pojava elektricne energije ili slicnih stvari...
almin-78
Posts: 308
Joined: 21/01/2009 09:05

#104 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by almin-78 »

Pa nema sumnje u to da postoje stvari koje mi danas smatramo "nadnaravnim",samo sto je to neka "taboo" tema u svijetu.To ljudi i ako dozive cesto drze za sebe.Meni rodjak nikada nije pricao o svom iskustvu dok ja nisam poceo pricati kako ja vjerujem u to,onda mi je rekao kako je vidio svog djeda u spavacoj sobi pored peci noc nakon dzenaze.

Cesto ljudi prije smrti govore cudne stvari,gledaju u odredjeni dio sobe itd..nana od moje prijateljice je prije svoje smrti rekla svima "idite sada evo ih dolaze po mene" i odmah umrla.

Mi u islamu vjerujemo da dusa covjeka ostaje na zemlji oko 24 sata nakon smrti,a nakon toga odlazi u taj neki drugi svijet,drugu dimenziju,,sta li,pa je vrlo moguce da se moze vidjeti dusa umrlog odmah nakon smrti..ali to nije moguce nakon toga(osim u snu).Za vecinu drugih nadnaravnih iskusenja su dzini odgovorni
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#105 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by sheilak »

Nasa cula nisu dovoljno razvijena da bi mogla obuhvatiti sve pojave. Dosta se toga desava, a mi " hvatamo" samo neke signale .Mi cak nismo svjesni ostalih svjetova, za koje ja mislim da postoje - tek ih neki od nas naslucuju. Mozda je to, sto mi zovemo nadnaravno, zapravo prirodno, stvarno ili samo sjena prirodnog sto mi uspijemo nekako krajickom oka uhvatiti, a ovaj nas svijet je nesto poput sna. Mi to ne znamo.

Mislim da su cesti manji takvi fenomeni, na primjer, kada mislis na neku osobu, a bas te ta osoba u tom trenutku nazove ili pozvoni na vrata. Ili kada imas nekakv osjecaj, isharet, da ne ides bas tim nekim putem ili da ranije krenes negdje ili da skrenes desno, a ne lijevo i onda dozivimo nesto lijepo ili sretnemo nekog sto mi onda zovemo slucajnoscu. Meni se, na primjer, znalo desiti da znam koja ce pitanja biti na kontrolnom ili ispitu kasnije ili barem koja ce tema biti pitana ili da imam neodoljivu zelju da pricam sa nekim clanom moje porodice kojem bas tada nije bilo dobro. Jednostavno sam znala. Medjutim, nista od tog nije svjesno, vise je impuls sto mi govori da nas um na neki nacin blokira informacije koje mi nazivamo parapsiholoskim. To je vrlo slicno kao kada zazelis zelju - dok mislis na nju, ispunjenje se nece desiti; cim je zaboravis, nekako se ispuni.

Mozda znate za stanje koje se zove paraliza spavanja - to je ono stanje izmedju sna i jave, kada si budan ( ili polubudan ), a ne mozes ni progovoriti ni pomaknuti se ni vrisnuti . Ruzan osjecaj u kome su moguce halucinacije i zvucne i vizuelne. Nekoliko sam to puta dozivjela :-D , jednom sam cak razgovarala sa osobom koju nisam znala. Medjutim, ona mi je rekla neke stvari koje su se kasnije obistinile, a kojima tada nisam pridavala znacaj, pripisujuci ih snu - vrlo zivom, ali ipak snu.
Sto se tice tih malo strasnijih iskustava, vizija duhova, prikaza i sl, to na srecu nisam imala, barem ne jasno, ali uvijek imam osjecaj kao da je neko pored mene i ne volim napustene kuce, zgrade i sl. jer u njima osjecam veliku tugu i imam osjecaj opasnosti. Ok, to bi se mozda dalo objasniti i medicinskim pojmovima, barem u mom slucaju :D

Mislim ipak da ce se nasa " nadnaravna " sposobnost razvijati u skladu s evolucijom naseg duha, dakle veca svjesnost, shvatanje, spoznaja necega. Nekako me sad podsjecamo na bica koji tek progledavaju. Mozda se i varam, ali zaista mislim tako.
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#106 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by maybelline »

sheilak wrote:Nasa cula nisu dovoljno razvijena da bi mogla obuhvatiti sve pojave. Dosta se toga desava, a mi " hvatamo" samo neke signale .Mi cak nismo svjesni ostalih svjetova, za koje ja mislim da postoje - tek ih neki od nas naslucuju. Mozda je to, sto mi zovemo nadnaravno, zapravo prirodno, stvarno ili samo sjena prirodnog sto mi uspijemo nekako krajickom oka uhvatiti, a ovaj nas svijet je nesto poput sna. Mi to ne znamo.

Mislim da su cesti manji takvi fenomeni, na primjer, kada mislis na neku osobu, a bas te ta osoba u tom trenutku nazove ili pozvoni na vrata. Ili kada imas nekakv osjecaj, isharet, da ne ides bas tim nekim putem ili da ranije krenes negdje ili da skrenes desno, a ne lijevo i onda dozivimo nesto lijepo ili sretnemo nekog sto mi onda zovemo slucajnoscu. Meni se, na primjer, znalo desiti da znam koja ce pitanja biti na kontrolnom ili ispitu kasnije ili barem koja ce tema biti pitana ili da imam neodoljivu zelju da pricam sa nekim clanom moje porodice kojem bas tada nije bilo dobro. Jednostavno sam znala. Medjutim, nista od tog nije svjesno, vise je impuls sto mi govori da nas um na neki nacin blokira informacije koje mi nazivamo parapsiholoskim. To je vrlo slicno kao kada zazelis zelju - dok mislis na nju, ispunjenje se nece desiti; cim je zaboravis, nekako se ispuni.

Mozda znate za stanje koje se zove paraliza spavanja - to je ono stanje izmedju sna i jave, kada si budan ( ili polubudan ), a ne mozes ni progovoriti ni pomaknuti se ni vrisnuti . Ruzan osjecaj u kome su moguce halucinacije i zvucne i vizuelne. Nekoliko sam to puta dozivjela :-D , jednom sam cak razgovarala sa osobom koju nisam znala. Medjutim, ona mi je rekla neke stvari koje su se kasnije obistinile, a kojima tada nisam pridavala znacaj, pripisujuci ih snu - vrlo zivom, ali ipak snu.
Sto se tice tih malo strasnijih iskustava, vizija duhova, prikaza i sl, to na srecu nisam imala, barem ne jasno, ali uvijek imam osjecaj kao da je neko pored mene i ne volim napustene kuce, zgrade i sl. jer u njima osjecam veliku tugu i imam osjecaj opasnosti. Ok, to bi se mozda dalo objasniti i medicinskim pojmovima, barem u mom slucaju :D

Mislim ipak da ce se nasa " nadnaravna " sposobnost razvijati u skladu s evolucijom naseg duha, dakle veca svjesnost, shvatanje, spoznaja necega. Nekako me sad podsjecamo na bica koji tek progledavaju. Mozda se i varam, ali zaista mislim tako.
Da, da, apsolutno se slazemo! Tek progledavamo, definitivno. Mislim da se ne koncentrisemo dovoljno i tako ne razvijamo dovoljno to neko nas sesto culo koje bi registrovalo neke pojave koje mi nazivamo cudnima. Mozda ce jednom covjek evoluirati i to culo ce se jos bolje ili cak u potpunosti razviti. Preostaje da vidimo...
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#107 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Abacija »

Gaia wrote:filozof Jeffrey Grupp je realizirao originalan rad u kojem istrazuje mogucu vezu izmedju budizma i kvantne mehanike. razvio je veoma interesantnu filozofsku tezu poznatu kao “apstraktni atomizam”. iako nisam budist, budizam nalazim zanimljivim i smatram da nas moze nauciti mnogo cemu. vjerujem da ce pripadnici budizma neke od ideja koje je Grupp razvio i perfekcionirao biti veoma interesantne.

na donjim linkovima mozete pogledati video zapise (1-8) u kojima Grupp detaljno objasnjava svoje glediste u vezi izmedju budizma i kvantne mehanike:

Buddhism and Quantum Physics -1

Buddhism and Quantum Physics -2

Buddhism and Quantum Physics -3

Buddhism and Quantum Physics -4

Buddhism and Quantum Physics -5

Buddhism and Quantum Physics -6

Buddhism and Quantum Physics -7

Buddhism and Quantum Physics -8
Ovo je vec drugi put da pominjes kvantnu mehaniku na ovoj temi i meni jos uvijek nije jasno kakva je veze izmedju nje i parapsiholoskih fenomena?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#108 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

Abacija wrote:
Gaia wrote:filozof Jeffrey Grupp je realizirao...
Ovo je vec drugi put da pominjes kvantnu mehaniku na ovoj temi i meni jos uvijek nije jasno kakva je veze izmedju nje i parapsiholoskih fenomena?
:lol: :lol: :lol:

I sta veli, filozof realizirao da ima nesto izmedju budizma i QM. :-)

Nego,

"I think I can safely say that nobody understands Quantum Mechanics".

...kaze cika Richard Feynman, dok za cike koji vole u svoje teorije udrobit' svasta nesto, pa makar i naopako, kaze:

"Philosophers say a great deal about what is absolutely necessary for science, and it is always, so far as one can see, rather naive, and probably wrong."
----------------------------

...a za ove misticare: :D

"The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool."

Richard Feynman, Caltech commencement address, 1974
----------------------------


:)
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8760
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#109 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

NIN wrote:
Abacija wrote:
Gaia wrote:filozof Jeffrey Grupp je realizirao...
Ovo je vec drugi put da pominjes kvantnu mehaniku na ovoj temi i meni jos uvijek nije jasno kakva je veze izmedju nje i parapsiholoskih fenomena?
:lol: :lol: :lol:

I sta veli, filozof realizirao da ima nesto izmedju budizma i QM. :-)

Nego,

"I think I can safely say that nobody understands Quantum Mechanics".

...kaze cika Richard Feynman, dok za cike koji vole u svoje teorije udrobit' svasta nesto, pa makar i naopako, kaze:

"Philosophers say a great deal about what is absolutely necessary for science, and it is always, so far as one can see, rather naive, and probably wrong."
----------------------------

...a za ove misticare: :D

"The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool."

Richard Feynman, Caltech commencement address, 1974
----------------------------


:)
Nabijas sa Feynmanom sad cu ja tebe sa dva :lol:

Robert B. Laughlin
Frank Wilczek

"The questions worth asking, in other words, come not from other people but from nature, and are for the most part delicate things easily drowned out by the noise of everyday life. " - Laughlin

"Over the course of time this gave us a deep respect for ideas, both our own and those of others, and an understanding that conflict through debate is a powerful means of revealing truth. " - Laughlin

"To this day I always insist on working out a problem from the beginning without reading up on it first, a habit that sometimes gets me into trouble but just as often helps me see things my predecessors have missed. " Laughlin

"I went off to college planning to major in math or philosophy-- of course, both those ideas are really the same idea." Wilczek

"If you don't make mistakes, you're not working on hard enough problems. And that's a big mistake." Wilczek

"In physics, you don't have to go around making trouble for yourself - nature does it for you." Wilczek

"In physics, your solution should convince a reasonable person. In math, you have to convince a person who's trying to make trouble. Ultimately, in physics, you're hoping to convince Nature. And I've found Nature to be pretty reasonable." Wilczek

Svaki cast Feynmanu ali aktuelni su neki novi "klinci", posto se kitis nobelovcima, vjerovatno znas ko ko su i ova dva i da bi ti oba mogli fino objasniti zasto oni smatraju da kvantna fizika omogucava postojanje onog sto nazivamo parapsiholoskim fenomenima, bas od ova dva nobelovca koja sam ti naveo mozes cuti, da ono sto fizicari privatno misle ili cak znaju, radi interesa svojih istrazivanja i akademskog establishementa u kojem rade i grantova moraju da cute inace rizikuju da butu outcast, ova dva su pocela govoriti nakon sto su dobili nobelovu nagradu....

Tako je slicno i kod nas sa ovim temama na nasim forumuma, ili moras biti u skeptik djiru il moras biti vjerski fanatik, nema open mind ground, ide se iz ekstrema u ekstrem, moras svaku rijec mjeriti jerbo handre te u zdrav mozak i etiketiraju te cim zines...

U biti ono sto nazivamo parapsiholoskim fenomenima predosjecaja, telepatije, vidovitosti, astralne projekcije, vidjenja duhova, andjela cak i deja vu, trebalo bi da prije svega bude licno duhovno iskustvo (samo ukoliko nije posljedica dusevne bolesti ;-) ) koje je prije svega jako intimno i licno i podlijeze prije svega samoispitivanju i introspekciji, bas kao sto djevici ne mozes objasniti kako je to *ebati se dok ne proba i ne iskusi tako ni jednom ateisti ili skeptiku ne mozes objasniti iskustvo religioznosti ili parapsiholoskog fenomena...Tako samo za tebe NIN "The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool."", ovo svaki dan ponavljaj sebi na tavanu kuce i nadji zeca pa ga drzi u rukama dok to radis! Garantovano skida sve sihire nezdravog skepticizma ostace samo onaj zdravi! :mrgreen:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#110 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

SanskiBiser wrote: Svaki cast Feynmanu ali aktuelni su neki novi "klinci", posto se kitis nobelovcima, vjerovatno znas ko ko su i ova dva i da bi ti oba mogli fino objasniti zasto oni smatraju da kvantna fizika omogucava postojanje onog sto nazivamo parapsiholoskim fenomenima, bas od ova dva nobelovca koja sam ti naveo mozes cuti, da ono sto fizicari privatno misle ili cak znaju, radi interesa svojih istrazivanja i akademskog establishementa u kojem rade i grantova moraju da cute inace rizikuju da butu outcast, ova dva su pocela govoriti nakon sto su dobili nobelovu nagradu....

Tako je slicno i kod nas sa ovim temama na nasim forumuma, ili moras biti u skeptik djiru il moras biti vjerski fanatik, nema open mind ground, ide se iz ekstrema u ekstrem, moras svaku rijec mjeriti jerbo handre te u zdrav mozak i etiketiraju te cim zines...

U biti ono sto nazivamo parapsiholoskim fenomenima predosjecaja, telepatije, vidovitosti, astralne projekcije, vidjenja duhova, andjela cak i deja vu, trebalo bi da prije svega bude licno duhovno iskustvo (samo ukoliko nije posljedica dusevne bolesti ;-) ) koje je prije svega jako intimno i licno i podlijeze prije svega samoispitivanju i introspekciji, bas kao sto djevici ne mozes objasniti kako je to *ebati se dok ne proba i ne iskusi tako ni jednom ateisti ili skeptiku ne mozes objasniti iskustvo religioznosti ili parapsiholoskog fenomena...Tako samo za tebe NIN "The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool."", ovo svaki dan ponavljaj sebi na tavanu kuce i nadji zeca pa ga drzi u rukama dok to radis! Garantovano skida sve sihire nezdravog skepticizma ostace samo onaj zdravi! :mrgreen:
...kaze meni co'jk sto je opcinjen pricama o duhovima koje nikad u zivotu nije susreo! :lol: :lol: :lol:

Ma Feynman je za te tvoje levate TITO Josip! 8-)

Nego, jesi li ikada cuo za termin naknadnog sjecanja, ono iskreno, bez gugleta? I kad si vec tu, sta mislis sta je to skepticizam?

:wink:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#111 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

Gaia wrote:
SanskiBiser wrote:
PeroKosoric wrote:Meni se isto deslio kad sam bio mali. Mama mi je citala bajeke i vrlo me se dojmila bajka "Vuk i Crvenkapica".

Kakve li ovo veze ima sa Filozofijom, to samo Aristotel zna.
E to sto se tebi desilo kad si bio mali, a ukljucivalo je mamu i pricu o vuku i crvenkapici, o tome bi prije samo Sigmund Frojd imao sta reci, tesko da je slucaj za Aristotela :lol:
:lol: :lol:

ma bravo SB, ovo ti je cisti biser!

tema je na filozofiji jer filozofija nije nista drugo do vjera (ili sistem vjerovanja) koju odredjena drustvena grupa ili skola prihvata kao mjerodavnu. dakle, govorimo o filozofiji parapsihologije koja se definise kao:

the study of the evidence of mental power or phenomena that appear to contradict physical laws; most objects of study fall within the realm of "mind-to-mind" influence (such as extra-sensory perception, folie a deux and telepathy), "mind-to-environment" influence (such as psychokinesis) and "environment-to-mind" (such as hauntings).

nego, meni se nesto slicno desilo prije 3-4 godine, bas je bio april mjesec. dok sam vozila, rano ujutro, cestom, nagazila sam na led i auto mi je izletio sa ceste i nekontrolisano se okretao velikom brzinom oko svoje ose. ja sam od velikog soka i straha samo digla ruke u vazduh kao da sam na nekoj svadbi. :D mislila sam: gotovo je! :shock: onda sam ugledala dva andjela kako su se dohvatili mog volana i u momentu zakocili auto. tresla sam se kao prut neko vrijeme. kada je stigla asistencija na putu i kada su me izbavili iz nepozeljne situacije, nastavila sam voziti prema svojoj meti kao da se nista nije desilo.

a dan prije udesa, osoba sa kojom se cesto telepatski komuniciram, zvala me je telefonom bar 5-6 puta nastojeci me nagovoriti da odgodim putovanje jer je predosjecala da mi se moze nesto desiti.
:shock: :shock: :shock:

Jel' ti ovo ozbiljno!
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#112 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

Haj' evo jedno pitanje misticarima nasim:

Prije jedno par sati radim ti ja na bazi podataka za kompom. Oko mene hrpa papira, u glavi more malo (kako volim ove oksimorone :D ) brojeva i formula, u usima Alice in chains, a iza mene kuhalo u kojem vri voda za crnog caja koji spremno ceka u solji pored mene. Okrenem se na kancelarijskoj stolici sa tockicima i uzmem kuhalo puno vrele vode. Nedaleko od kompa, na radnom stolu, uzmem solju sa vec pripremljenom kesicom u jednu ruku dok u drugoj drzim kuhalo spremno za sipanje. I tako ti ja pocnem prelijevati cajnu kesicu vrelom vodom i u jednom trenutku, sve u sjedecem polozaju, komarac mi sleti na lice nakon cega sam glavu trznuo u stranu sto je za posljedicu imalo i nagli trzaj kuhala sa vrelom vodom. U djelicu sekunde shvatih da sam se polio vrelom vodom po lijevom koljenu nakon sto osjetih predbol, nakon kojeg nastaje ona prava bol jel'. Odlozih kuhalo i solju da bih pogledao sta sam uradio i u tih nekoliko djelova sekunde shvatih da ona prava bol nekako kao da kasni. Pogledah na pantalone one suhe k'o barut. Tek tada shvatih da se uopste nisam ni polio. Eto, a bio sam stopostotno uvjeren da sam se polio pa sam cak i dozivio jednu vrstu bola!

?
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#113 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Shoshana »

NIN wrote:Haj' evo jedno pitanje misticarima nasim:

Prije jedno par sati radim ti ja na bazi podataka za kompom. Oko mene hrpa papira, u glavi more malo (kako volim ove oksimorone :D ) brojeva i formula, u usima Alice in chains, a iza mene kuhalo u kojem vri voda za crnog caja koji spremno ceka u solji pored mene. Okrenem se na kancelarijskoj stolici sa tockicima i uzmem kuhalo puno vrele vode. Nedaleko od kompa, na radnom stolu, uzmem solju sa vec pripremljenom kesicom u jednu ruku dok u drugoj drzim kuhalo spremno za sipanje. I tako ti ja pocnem prelijevati cajnu kesicu vrelom vodom i u jednom trenutku, sve u sjedecem polozaju, komarac mi sleti na lice nakon cega sam glavu trznuo u stranu sto je za posljedicu imalo i nagli trzaj kuhala sa vrelom vodom. U djelicu sekunde shvatih da sam se polio vrelom vodom po lijevom koljenu nakon sto osjetih predbol, nakon kojeg nastaje ona prava bol jel'. Odlozih kuhalo i solju da bih pogledao sta sam uradio i u tih nekoliko djelova sekunde shvatih da ona prava bol nekako kao da kasni. Pogledah na pantalone one suhe k'o barut. Tek tada shvatih da se uopste nisam ni polio. Eto, a bio sam stopostotno uvjeren da sam se polio pa sam cak i dozivio jednu vrstu bola!

?
Ne bih ja rekla da je to crni caj :oops: :oops:

:D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#114 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

SanskiBiser wrote:
PeroKosoric wrote:Meni se isto deslio kad sam bio mali. Mama mi je citala bajeke i vrlo me se dojmila bajka "Vuk i Crvenkapica".

Kakve li ovo veze ima sa Filozofijom, to samo Aristotel zna.
E to sto se tebi desilo kad si bio mali, a ukljucivalo je mamu i pricu o vuku i crvenkapici, o tome bi prije samo Sigmund Frojd imao sta reci, tesko da je slucaj za Aristotela :lol:
Ne vidjeh ovo. :-)

Nema brate smisla, pogotovo ako smo upoznati sa cika Freudovim teorijama raznih devijacija psihizma, njihovim korijenima i ljudima opcinjenim stvarima koje nemaju cvrste poveznice sa realnoscu, u sto sigurno spadaju i duhovi.

:wink:

Hocemol' malo o Freudu?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#115 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

Shoshana wrote:
NIN wrote:Haj' evo jedno pitanje misticarima nasim:

Prije jedno par sati radim ti ja na bazi podataka za kompom. Oko mene hrpa papira, u glavi more malo (kako volim ove oksimorone :D ) brojeva i formula, u usima Alice in chains, a iza mene kuhalo u kojem vri voda za crnog caja koji spremno ceka u solji pored mene. Okrenem se na kancelarijskoj stolici sa tockicima i uzmem kuhalo puno vrele vode. Nedaleko od kompa, na radnom stolu, uzmem solju sa vec pripremljenom kesicom u jednu ruku dok u drugoj drzim kuhalo spremno za sipanje. I tako ti ja pocnem prelijevati cajnu kesicu vrelom vodom i u jednom trenutku, sve u sjedecem polozaju, komarac mi sleti na lice nakon cega sam glavu trznuo u stranu sto je za posljedicu imalo i nagli trzaj kuhala sa vrelom vodom. U djelicu sekunde shvatih da sam se polio vrelom vodom po lijevom koljenu nakon sto osjetih predbol, nakon kojeg nastaje ona prava bol jel'. Odlozih kuhalo i solju da bih pogledao sta sam uradio i u tih nekoliko djelova sekunde shvatih da ona prava bol nekako kao da kasni. Pogledah na pantalone one suhe k'o barut. Tek tada shvatih da se uopste nisam ni polio. Eto, a bio sam stopostotno uvjeren da sam se polio pa sam cak i dozivio jednu vrstu bola!

?
Ne bih ja rekla da je to crni caj :oops: :oops:

:D
Sve dok ne vidim duhove znaci dobar sam. :D
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8760
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#116 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

NIN wrote:
SanskiBiser wrote: Svaki cast Feynmanu ali aktuelni su neki novi "klinci", posto se kitis nobelovcima, vjerovatno znas ko ko su i ova dva i da bi ti oba mogli fino objasniti zasto oni smatraju da kvantna fizika omogucava postojanje onog sto nazivamo parapsiholoskim fenomenima, bas od ova dva nobelovca koja sam ti naveo mozes cuti, da ono sto fizicari privatno misle ili cak znaju, radi interesa svojih istrazivanja i akademskog establishementa u kojem rade i grantova moraju da cute inace rizikuju da butu outcast, ova dva su pocela govoriti nakon sto su dobili nobelovu nagradu....

Tako je slicno i kod nas sa ovim temama na nasim forumuma, ili moras biti u skeptik djiru il moras biti vjerski fanatik, nema open mind ground, ide se iz ekstrema u ekstrem, moras svaku rijec mjeriti jerbo handre te u zdrav mozak i etiketiraju te cim zines...

U biti ono sto nazivamo parapsiholoskim fenomenima predosjecaja, telepatije, vidovitosti, astralne projekcije, vidjenja duhova, andjela cak i deja vu, trebalo bi da prije svega bude licno duhovno iskustvo (samo ukoliko nije posljedica dusevne bolesti ;-) ) koje je prije svega jako intimno i licno i podlijeze prije svega samoispitivanju i introspekciji, bas kao sto djevici ne mozes objasniti kako je to *ebati se dok ne proba i ne iskusi tako ni jednom ateisti ili skeptiku ne mozes objasniti iskustvo religioznosti ili parapsiholoskog fenomena...Tako samo za tebe NIN "The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool."", ovo svaki dan ponavljaj sebi na tavanu kuce i nadji zeca pa ga drzi u rukama dok to radis! Garantovano skida sve sihire nezdravog skepticizma ostace samo onaj zdravi! :mrgreen:
...kaze meni co'jk sto je opcinjen pricama o duhovima koje nikad u zivotu nije susreo! :lol: :lol: :lol:

Ma Feynman je za te tvoje levate TITO Josip! 8-)

Nego, jesi li ikada cuo za termin naknadnog sjecanja, ono iskreno, bez gugleta? I kad si vec tu, sta mislis sta je to skepticizam?

:wink:
to sto pise online ne znaci da sam online browser ostane otvoren a pc radi 24hrs ;-)

Na tvoje upite samo cu ti postaviti kontrapitanje, da li si ikada cuo za termin intelektualna masturbacija i verbalna dijareja ali iskreno bez gugleta? I kad smo vec tu sta mislis kada sport prelazi u blood sport, bas u tom tvom razmisljanju o ovome pronaci ces moje misljenje o tome sta je skepticizam, samo malo analogije i podrazumjeva se da asociram na parabole...ne precjenjuj sebe i ne podcjenjuj druge to ti je prijateljski savjet inace ces dobiti u zivotu etiketu da si su**k od covjeka, ovo iz licnog iskustva ti govorim :lol:

Za sve ostalo http://www.abovetopsecret.com probaj tamo na forumu uletiti sa svojom pricom presjesce ti Feynman ko' sto je meni Bruce Lipton al barem je bilo zabavno..... :mrgreen:

PS
Silujes ovako njeznu temu, vidis taman se ljudi osokole pocnu pricati, a on opali "The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool " - i ubije moral. Gori si od onog sudije sto je pravio produzetke 9 minuta dok Spanci nisu dali go :skoljka:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8760
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#117 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

NIN wrote:
SanskiBiser wrote:
PeroKosoric wrote:Meni se isto deslio kad sam bio mali. Mama mi je citala bajeke i vrlo me se dojmila bajka "Vuk i Crvenkapica".

Kakve li ovo veze ima sa Filozofijom, to samo Aristotel zna.
E to sto se tebi desilo kad si bio mali, a ukljucivalo je mamu i pricu o vuku i crvenkapici, o tome bi prije samo Sigmund Frojd imao sta reci, tesko da je slucaj za Aristotela :lol:
Ne vidjeh ovo. :-)

Nema brate smisla, pogotovo ako smo upoznati sa cika Freudovim teorijama raznih devijacija psihizma, njihovim korijenima i ljudima opcinjenim stvarima koje nemaju cvrste poveznice sa realnoscu, u sto sigurno spadaju i duhovi.

:wink:

Hocemol' malo o Freudu?
De ti malo proguglaj koliko je i u cemu Freud jos uvjek aktuelan ima.. popuni bazu pa onda komentiraj...o Freudu ja vec znam sta ces pricati, ne treba ni da zines akademska podloga koju imas o Freudu je bajata narocito kritika njegovog djela..vidi se iz recenice koju si napisao...
To trebas revidirati pod hitno :thumbup:
Previse fokusa na mrtvim premalo na zivim naucnicima, slabo,slabo... ;-)
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#118 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by _veleposlanik »

Svaka cast SB (kad porastem zelim biti kao ti :D)

Ja se ne bih mogao sa vama prepucavati o Freudu, ali ima jedan njegov zaboravljeni ucenjak, koji je takodjer fasovao od onih koji stvaraju danasnje stanje uma i svijesti ovih nam dragih sugradjana... Zove se Wilhelm Reich, covjek koji je otkrio orgonsku energiju i jedan od rijetkih kome su spalili kompletno zivotno djelo pred njim...

Nema veze sa parapsihologijom ali ima sa ovim sto dozivljavamo danas zahvaljujuci veoma zbrinutim skepticima (kapitalisticki udomljenim pojedincima i masi ovaca). Sve sto se ne treba doznati - to i nece. Ne samo da ce se pobrinuti cenzura za to, vec cemo sami izmedju sebe ideoloski ratovati, dok ljudi na poziciji haman dostigli cetvrtu dimenziju :-) (metafora, za svaki slucaj).

Voljeo bih da se planeta moze podijeliti na 2 dijela i u jednom dijelu strpati sve oficijaliste i pragmatichare, a ovamo sve cija je iskrena ceznja za znanjem i upotpunjavanjem covjeka u cjelini, sa idejama, prirodom, zdravijim zivotom...... Garant bi nas invadirali za par godina bez ikakvog povoda....... (I rekli bi da je Darwin jedini koji je bio u pravu)...
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8760
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#119 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

_veleposlanik wrote:Svaka cast SB (kad porastem zelim biti kao ti :D)

Ja se ne bih mogao sa vama prepucavati o Freudu, ali ima jedan njegov zaboravljeni ucenjak, koji je takodjer fasovao od onih koji stvaraju danasnje stanje uma i svijesti ovih nam dragih sugradjana... Zove se Wilhelm Reich, covjek koji je otkrio orgonsku energiju i jedan od rijetkih kome su spalili kompletno zivotno djelo pred njim...

Nema veze sa parapsihologijom ali ima sa ovim sto dozivljavamo danas zahvaljujuci veoma zbrinutim skepticima (kapitalisticki udomljenim pojedincima i masi ovaca). Sve sto se ne treba doznati - to i nece. Ne samo da ce se pobrinuti cenzura za to, vec cemo sami izmedju sebe ideoloski ratovati, dok ljudi na poziciji haman dostigli cetvrtu dimenziju :-) (metafora, za svaki slucaj).

Voljeo bih da se planeta moze podijeliti na 2 dijela i u jednom dijelu strpati sve oficijaliste i pragmatichare, a ovamo sve cija je iskrena ceznja za znanjem i upotpunjavanjem covjeka u cjelini, sa idejama, prirodom, zdravijim zivotom...... Garant bi nas invadirali za par godina bez ikakvog povoda....... (I rekli bi da je Darwin jedini koji je bio u pravu)...
Ma sve se mora podvrgavati naucnoj validaciji, to je jasno ko dan, nema napredka bez toga. Stvar je u tome da je kod nekih zelja za potvrdom licnosti jaca nego zelja za potvrdom individualne svijesti i onda smo u coravom sokaku. Jer se radi o dva potpuno oprecna pristupa i zivotu i nauci. To ti je nesto ko Edison vs Tesla ili Mao Ce Tung vs Gandhi. Kreativnost kao posljedica unutrasnjeg konflikta ili kreativnost kao posljedica unutrasnje harmonije, kruske i jabuke, amd ili intel, zavisno od istorijskog momenta imaju i imali su znacajnu ulogu i doveli nas tu gdje smo sad kao civilizacija...

Ali eto tako se desava usljed antagonizama u kreativnim procesima i nacinima razmisljanja da i domaci forumasi radi licnog intelektualnog samozadovoljavanja i obijesti i zelje da budu svakom loncu poklopac sa lakonskim doskocicama i dosjetkama, izdizu jednog nobelovca, a druga dva nobelovca nazivaju levatima, koji nastavljaju rad prvog i imaju pristup radu i dokumentima koje je prvi ostavio iza sebe pa cak su bili njegovi studenti...kako je Sokrat govorio "znam da ne znam", a iz cega i Feynman u biti radi derivaciju u ""The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool.", al stas' nece svraka nego na glogic, ovo FOOL prejako da se ne iskoristi da se nekome pokusa zabiti do balchaka a pri tome totalno mashi jer nije shvatio pravilno znacenje onog sto je napisao :wink:

Ne da mi se prevoditi, a situacija je slicna i na drugim forumima samo sto se brzo formiraju podforumi u zavisnosti od potrebe pa je stanje podnosljivo :
Meant to battle Believer-Cults, "Skepticism" is now a modern-day cult itself

Skepticism was originally meant to counteract superstition, cultism and craziness, con-artists and the bigotry of the religious Inquisition. On this site it is meant to battle baseless craziness...such as calling everything that disagrees with ones opinion "disinfo", "false flag operation", "shill", "conspiracy".

Ironic how, to a select few, it has turned into a cult of its own.

The cult is built around the bizarre notion that Reality is only that which has been measured, peer-reviewed, approved by University Institutions and a limited amount of Journals. This attitude did and does help to build some kind of consensus-mass-reality (as opposed to a world of uncertainty and chaos), but problems start to arise when undiscerning and undeveloped minds start making a dogma out of it. Then you get all kinds of self-proclaimed "Skeptics" walking around shoving their narrow views down others throats:


1. If you set out to prove something wrong (cognitive bias) it will most often result in having your preconceptions confirmed ("getting to be right") rather than learning anything new or finding the truth of something.

2. To be primarily occupied with what has been established as true and factual up to now, obviously blocks you from looking into the future, into the unknown, engaging in speculation on what may be discovered at a later date. To stifle speculation creates dullards, not visionaries.

3. To define your own version of things as fact and declare others experiences as "nonsense" blocks out entire universes of possibility. The truth is that yesterdays facts are todays myths. History has shown that there is no such thing as a fixed and irrefutable "fact". ("We cant fly" was a "hard fact" only 150 years ago). So there IS a higher level of truth than unmoving scientific facts, namely *change*.

The Cult of Skepticism, which has turned into somewhat of a mass-epidemic uses some of the following cult-slogans:

"Extraordinary Claims Require Extraordinary Evidence"

Extraorinary for who? To me there is nothing extraordinary about the possibility of extraterrestrial life. The notion is natural to me since birth.

Just because the 8 oclock news didn't mention it does not mean that its extraordinary. This slogan is an attempt to force one into the hive-mind of mass-consensus-thinking.

"The most simple Explanation is the most Likely"

Yes.. And when I see a flying saucer the most simple explanation is "Its a silver flying disc" and not "Its a hallucination".

"It hasn't been proven, so lets disregard it"

This Slogan is an attempt to suppress peoples desire to look at the new and unfamiliar and instead stay fixed on the mass-consensus.

It is also based on the false belief that personal experience does not amount to anything and that just because you cant see proof "proof does not exist".

(The list of slogans they parrot is much longer but I´ll leave it at these three famous examples)

_________________________________________________

You are not a Skeptic or a Believer. You are a Human Being.

"Believers" usually go into a topic or discussion wanting to prove something right
"Skeptics" usually go into a topic or discussion wanting to prove something wrong.

Neither approach is destined to reveal deeper truths on anything. The only approach that will yield satisfactory results is openness...being aware or observant of something without any agenda to either prove or disprove anything at all. And this is where the magic of learning starts. This is also why we often learn the most from people who disagree with us.

Feeling the urge to either prove or disprove something immediately distorts perception and allows the viewer to mainly notice that which agrees with his preconceptions. Once the urge of finding the truth of something is stronger than the urge to be right and making others wrong, one will neither be a "Believer" nor a "Skeptic" but simply a human being who remains open, is unattached to any specific outcome and enjoys observing, considering, processing and communicating various events, thinking more in terms of likely and less likely rather than true and false.

The good news is that most people are like this...naturally.

All the scientists I know personally are not "disinfo agents"
All the religious people I know personally are not "bigots"
All the UFOlogists I know personally are not "True Believers"
And so forth.


"Skeptics" will much more likely be convinced of your Mystery-Case if you treat them nicely and dont presuppose that they are stupid.

"Believers" will much more likely be convinced of your Down-to-Earth-Case if you treat them nicely and dont presuppose that they are stupid.

And thats what this artificial "Skeptics vs. Believers" Internet-War comes down to: Two artificial sides labeling each other as ignorant, stupid, misinformed, blind.

Instead, how about questioning everything, including oneself
.
Odosmo u off topic... idem ja nazad na politicke teme da proucavam parapsiholoski fenomen self-apotheosis Milorada Dodika :lol:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#120 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

SanskiBiser wrote: to sto pise online ne znaci da sam online browser ostane otvoren a pc radi 24hrs ;-)

Na tvoje upite samo cu ti postaviti kontrapitanje, da li si ikada cuo za termin intelektualna masturbacija i verbalna dijareja ali iskreno bez gugleta? I kad smo vec tu sta mislis kada sport prelazi u blood sport, bas u tom tvom razmisljanju o ovome pronaci ces moje misljenje o tome sta je skepticizam, samo malo analogije i podrazumjeva se da asociram na parabole...ne precjenjuj sebe i ne podcjenjuj druge to ti je prijateljski savjet inace ces dobiti u zivotu etiketu da si su**k od covjeka, ovo iz licnog iskustva ti govorim :lol:

Za sve ostalo http://www.abovetopsecret.com probaj tamo na forumu uletiti sa svojom pricom presjesce ti Feynman ko' sto je meni Bruce Lipton al barem je bilo zabavno..... :mrgreen:

PS
Silujes ovako njeznu temu, vidis taman se ljudi osokole pocnu pricati, a on opali "The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool " - i ubije moral. Gori si od onog sudije sto je pravio produzetke 9 minuta dok Spanci nisu dali go :skoljka:
Jebemu misa, pa zar ne bi ja prvo trebao dobiti makar nekakav odgovor na svoje pitanje, a ti bi odmah po kontrapitanju. Nego, kako ga ocito nemas onda obicno slijedi ono neizbjezno i vecinom nepotrebno i priglupo kontrapitanje al', sta je tu je.

Silujem temu s razlogom jer ove stvari smatram ublehom, i to zescom! Prapsiholoski fenomeni nisu naucno dokazani, doduse, cinjenica je da je naucno dokazano da se radi o ublehama - ogromna vecina njih je fakticki naucno opovrgnuta, samo sto ti i takvi kao ti ove stvari jednostavno i hladno ignorirate.

Postoji jedan organ u tvom tijelu, tacnije njezno ucahuren u lobanji, koji kontrolise kako fiziolosku dinamiku tako i onu psiholosku, ukljucujuci naravno i percepciju. Ponekad, zarad biohemije, percepcija zna napraviti mali otklon kojeg taj organ interpretira na cudne i cesto nekonvencionalne nacine. Ja ti postavih pitanje sa vrelom vodom namjerno iz ovog razloga dok se ti, vidim, uhvatio ko fol intelektualne masturbacije i verbalne dijareje. :lol: Nesto kontam da ovo nije ni cudo kada vidim kakve se stvari citaju i kakvi se sajtovi posjecuju, konkretno misleci na tvoju preporuku. :-)

Danas skoro sve moguce novine imaju na predzadnjim stranama horoskop - sredsvo zabave koje opcinjava milione ljudi sirom planete bez obzira sto se radi o cistoj ublehi. Nasi novinski standovi su preplavljeni astroloskim i magazinima koji se bave toboznjim misterijama. U jednom gradu koji broji skoro pa 200.000 stanovnika nisi u stanju pronaci niti jedan astronomski magazin, da ne spominjem naucno koncipirane mjesecnike! Ali zato, magazini tipa Arke i Treceg oka puknu u sekundi vremena. Situacija je slicna i drugdje. Zaista zalosno!

Slicno je i u knjizarama. Dovoljno je samo pogledati odnos prijevoda kvazinaucnih i naucno popularnih naslova. Sve je jasno kao dan. Mi smo naucno nepismeni! Evo, recimo ti. Naime, spotices mi Freuda, iako si ga ti prvi spomenuo da bi na vulgaran i podmukao nacin sukn'o jednom forumasu. Kazes da je potrebno kompletno revidiranje Freuda jer si uvjeren da su njegove ideje zastarile. Kazes to jer u svom zivotu nisi uzeo u ruke niti jedan (moderni) udzbenik psihijatrije, a kamoli ga otvorio i nesto procitao! Jer, da si uzeo znao bi da se i dan danas psihijatrija temelji na njegovim postavkama. Cinjenica je da su neke stvari revidirane ali njegov koncept psihizma je i dan danas u psihijatriji alfa i omega! I ne samo psihijatrija, cak i neurologija nalazi poveznice http://www.sciam.com/article.cfm?id=freud-returns. Ne znas ovo jer tebe vise zanimaju telekineza i duhovi.

Vidim i to da nisi sasvim siguran ni ko je Richard Feynman, a i kako bi, ali sam zato ja siguran da te je pravo pogodilo ono njegovo cim ga toliko projiciras (joj, pa Freud je cudo jedno): :lol:

"The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool."

-----------------------------------

P.S. I da, arogantan sam - prema kome i treba da jesam!

:D
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#121 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by sheilak »

Da, NIN, arogantan si :-D , sto je samo odraz tvoje sujete, ne nekakve nadmoci. Ti si skeptik sto je ok, jer, naravno, imas pravo biti to, cak je i pozeljno imati skeptika pored sebe, ali ne bi trebao ostale, koji tako ne misle, a koji mozda imaju pravo, promatrati s visoka i indirektno ih nazivati budalama ( ili direktno ).

I jos nesto, pouzdati se samo u nauku, nije bas najpametnije jer nauka ne moze donijeti konacan zakljucak o necemu iz prostog razloga jer ne poznaje sve cinjenice. Dakle, donosi nekakve zakljucke na osnovu poluinformacija i zahtijeva da se toga pridrzavamo. Imamo dosta primjera gdje su se naucna stajalista mijenjala uporedo sa otkricima novih cinjenica, posebno je to izrazeno u medicini. Pominjes Freuda, a moje misljenje je da je freudovski pristup donio vise stete nego koristi. Psihijatrija bi se isto tako mogla nazvati pseudo naukom, ublehom jer tretira pojave koje se mogu na vise nacina interpretirati . Dalje nema validne istrazivacke metode ( ili su one tek u povoju ), sklona je falsificiranju, dakle razlicitim interpretacijama nekog problema, njeni zakljucci se ne mogu vjerodostojno provjeriti, dakle, subjektivni su. A ipak je priznata kao nauka, iako se bavi oboljenjima psyche te osjecajima , razmisljanjima - nematerijalnim, nevidljivim . Naravno, ja ne negiram nauku i smatram da je neophodna, ali smatram da ce se vremenom njen znacaj na neki nacin usaglasiti sa duhovnim jer , po mom misljenju oni se ne iskljucuju vec bi se mogli i nadopunjavati. Vjerujem da je nauka tu da nam pomogne shvatiti svijet, saznati o njemu, a mi smo tek na pocetku.

Dakle, htjela sam te zamoliti da svoja lijepo srocena stajalista ne nameces bas u tolikoj mjeri drugima. Tvoj tok misli je fantastican, ali barem dozvoli mogucnost da su i razmisljanja drugih na neki nacin tacna, bez da imas potrebu ismijavati ih i bacati im u facu svoje ( malo arogantne ) stavove.

:)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#122 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

sheilak wrote:Da, NIN, arogantan si :-D , sto je samo odraz tvoje sujete, ne nekakve nadmoci. Ti si skeptik sto je ok, jer, naravno, imas pravo biti to, cak je i pozeljno imati skeptika pored sebe, ali ne bi trebao ostale, koji tako ne misle, a koji mozda imaju pravo, promatrati s visoka i indirektno ih nazivati budalama ( ili direktno ).

I jos nesto, pouzdati se samo u nauku, nije bas najpametnije jer nauka ne moze donijeti konacan zakljucak o necemu iz prostog razloga jer ne poznaje sve cinjenice. Dakle, donosi nekakve zakljucke na osnovu poluinformacija i zahtijeva da se toga pridrzavamo. Imamo dosta primjera gdje su se naucna stajalista mijenjala uporedo sa otkricima novih cinjenica, posebno je to izrazeno u medicini. Pominjes Freuda, a moje misljenje je da je freudovski pristup donio vise stete nego koristi. Psihijatrija bi se isto tako mogla nazvati pseudo naukom, ublehom jer tretira pojave koje se mogu na vise nacina interpretirati . Dalje nema validne istrazivacke metode ( ili su one tek u povoju ), sklona je falsificiranju, dakle razlicitim interpretacijama nekog problema, njeni zakljucci se ne mogu vjerodostojno provjeriti, dakle, subjektivni su. A ipak je priznata kao nauka, iako se bavi oboljenjima psyche te osjecajima , razmisljanjima - nematerijalnim, nevidljivim . Naravno, ja ne negiram nauku i smatram da je neophodna, ali smatram da ce se vremenom njen znacaj na neki nacin usaglasiti sa duhovnim jer , po mom misljenju oni se ne iskljucuju vec bi se mogli i nadopunjavati. Vjerujem da je nauka tu da nam pomogne shvatiti svijet, saznati o njemu, a mi smo tek na pocetku.

Dakle, htjela sam te zamoliti da svoja lijepo srocena stajalista ne nameces bas u tolikoj mjeri drugima. Tvoj tok misli je fantastican, ali barem dozvoli mogucnost da su i razmisljanja drugih na neki nacin tacna, bez da imas potrebu ismijavati ih i bacati im u facu svoje ( malo arogantne ) stavove.

:)
Valja!

Pozdrav...

:)
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#123 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by sheilak »

:)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#124 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

Sheilak de primjeni te iste kriterije koje si navela za psihologiju na ovo.
Logicno je da treba imati rezervu prema svemu, pa tako i nauci, ali nije logicno pozivati se na skepsu za jedno a istu odbaciti na drugoj stvari.

To je onda samo paravan. I kolko ljudi imaju pravo da misle sta hoce i budu ubjedjeni u sta hoce, tolko ostali imaju pravo da misle o njima sta hoce i da to iskazu.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#125 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by sheilak »

Naravno, skepsa se moze i ovdje primijeniti. Zdrava sumnja je uvijek prihvatljiva jer sumnjom dovodimo u pitanje neko vjerovanje sto nas tjera na razmisljanje i na trazenje odgovora. Ipak, smatram da svako ima svoj stav te da svaki taj stav moze i ne mora odgovarati cinjenicama. Ostali mogu te stavove prihvatiti ili odbaciti bez da svog sagovornika na neki nacin omalovazavaju.
Ja ne dovodim psihijatriju niti psihologiju u pitanje, samo kazem da bi se iste mogle
dovesti u pitanje jer im podrucje izucavanja nije opipljivo niti se moze u potpunosti potkrijepiti cvrstim naucnim dokazima - subjektivno je. Tako je i ovdje. Moje licno misljenje je da fenomeni, koje nazivamo parapsiholoskim, postoje, da nisu samo proizvod halucinacija ili neceg slicnog i da ih se ne bi trebalo odbaciti samo jer nisu naucno dokazivi. Isto tako mislim da takve fenomene ne bi trebalo obavijati velom misterije i nadnaravnog, nego da bi ih se trebalo poblize izuciti.

Naravno, ovo ne mora biti tacno. Nigdje nisam rekla da je moje misljenje mjerodavno, samo sam ga izrazila.
Last edited by sheilak on 19/04/2009 16:24, edited 1 time in total.
Post Reply